Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ιογενής αμυγδαλίτιδα στο πρώτο τρίμηνο


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα και συγγνώμη αν σας ζαλίζω. Το έγραψα και αλλού σε κουβέντα αλλά ανοίγω θέμα μήπως βρω παρηγοριά... χαχαχ.. Είμαι στο τέλος της 10ης εβδομάδας.

Λοιπόν από χθες πονόλαιμος και χαμηλός πυρετός (δεν περασε το 38) και υποχωρεί με ντεπόν. Πήγα σήμερα σε γιατρό ο οποίος είπε ότι δεν είναι μικρόβιο/βακτήριο οπότε δε θα πάρω αντιβίωση. Είναι αρχή αμυγδαλίτιδας από ιό. Όπως είπε σε συνεννόηση και με το γυναικολόγο μου, παίρνω μόνο ντεπόν και κάνω γαργάρες με αλατόνερο, κι αν χειροτερέψει ο λαιμός ή ο πυρετός σημαίνει ότι ίσως πλέον θα χρειαστώ αντιβίωση.

Οι ερωτήσεις δύο:

1. Στη φάση τώρα που περνάω ίωση και δεν παίρνω αντιβίωση επηρεάζεται το έμβρυο;

2. Αν τελικά πάρω αντιβίωση πόσο κακό του κάνω;

Τα ρώτησα αυτά και το γιατρό αλλά είναι αλλιώς να σου λένε κοπέλες που το έχουν περάσει τις εμπειρίες τους παρα ένας γιατρός ξερές πιθανότητες πχ...

Ευχαριστώ πολύ, με έχει πιάσει ψυχολογικό και νιώθω ότι κάτι θα πάθει το μωρό μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελα μου σε καταλαβαινω πολυ πολυ. Λοιποοον απ οσο ξερω υπάρχουν αντιβιωσεις οπως πχ amoxil που μπορεις να παρεις στην εγκυμοσύνη κ δεν πειράζει. ΒΈΒΑΙΑ και εγω παλι δεν θα ηθελα να πάρω. Αισθανομαι όμως οτι για την αμυγδαλιτιδα βοηθανε γαργάρες με  ειδικα αντισηπτικα. Δεν σου εδωσε; δεν κάνει; μονο αλατονερο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babybaby περαστικά κοπέλα μου!!!! Μην ανησυχείς ..καταρχην καλύτερα που είναι από ιό.. Παρά μικρόβιο.. Ο ιός κάνει τον κύκλο του περνάει... Ενώ στο  μικρόβιο η αντιβίωση είναι αναπόφευκτη... Να ξέρεις ότι το μωρό δε παθαίνει κάτι από έναν απλό ιό όπως αυτός..ισα ίσα θα χει αντισώματα ?..εγω είχα αρρωστήσει 3 φορές μια... 13 εβδ.. Μετά την αυχενικη... Με 38 πυρετό αλλά με Ντεπον κοτόσουπα ξεκούραση σε 3 μέρες ήμουν περδίκι... Αυτό ήταν το λάιτ!!! Μετά Τ Β επιπέδου (το χα παράδοση μετά τα μεγάλα υπέρηχα)..επαθα γρίπη με βήχα.... Που έλεγα αυτό είναι θα πάθω τίποτα βήχας Κ εγκυμοσύνη ειναι δύσκολα... Μου πέρασε Κ αυτό... Και η 3η. ...2 Ιουλίου.... 20 μέρες πριν γεννήσω... Ωτίτιδα λαιμός όλα.... Στ παρά πέντε αντιβίωση..   Ευτυχώς μου πέρασε πριν γεννήσω.. Γενικά η άμυνα μας πέφτει στην εγκυμοσύνη... Αλλά ακόμα. Και αν πάρεις αντιβίωση υπάρχουν τόσες για εγκύους που αποδεδειγμένα δεν έχουν παρενέργειες... Περαστικά Κ πάλι!!! Ξεκούραση Κ θα περάσει γρήγορα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια @Μπλε και @Rena28 σας ευχαριστώ τόσο πολύ.

@Μπλε δυστυχώς μόνο με αλατόνερο και λεμόνι με άφησε! Τελικά σήμερα ειμαι πολύ καλυτερα! Δεν έχω κάνει πυρετό και νιώθω καλύτερα το λαιμό! Γενικως νιώθω ότι θα τη γλυτώσω χωρίς αντιβίωση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
    • @Antonia2μ δυστυχώς ειναι δύσκολος ο δρόμος π χρειάζεται να διανύσουμε για να κρατήσουμε στην αγκαλιά μας  το /τα μωράκια μας🙏🤰👶🏻 Έχει πολυ άγχος, αγωνία, πίεση γιαυτο πρέπει η μια στηρίζει την αλλη… ειναι πολυ σημαντικο να εχεις κάποιων να εκφράζεις τις ανησυχίες σ κ να μπορεί να σε καταλάβει  🥰🙏🌈  
    • @Mpourmpoulo τωρα βρηκα ευκαιρια να σ απαντησω. Εγω σ αυτό τον υπερηχο μετα την αποξεση πολυ ειχα επηρεαστει. Που δ υπηρχε εμβρυο πια. Στα νεα σου τωρα. Εφοσον πιανεις με σπερματεγχυση δ υπάρχει λογος να πατε με εξωσωματικη. Καλα θα κανετε κ θα τ ψαξετε ωστοσο ευχομαι οι ατυχίες σας να ήταν τυχαίο γεγονός. Οσο για την περιοδο μπορει να σ ρθει κ κανονικα. Ποτε δ ξερεις. Εμενα μ ειχε ερθει στις 23 μερες μετα την αποξεση. Μετα στις 31, μετα στις 24, μετα στις 32 μερες και καπου στον 5ο κυκλο εστρωσε στο φυσιολογικό 27 με28 μερες. Π παλι τρελες αποκλισεις τυπου 40 50 μερες δ ειχα. Μακαρι να σ ρθει σε νορμαλ πλαίσια ωστε να ξεκινήσετε αμεσα εφόσον εχεις το οκ. Πολυ αισιοδοξο που μπορεις αμεσα να πας παρακατω. Ακόμα και οι εξετασεις π πρεπει να γινουν, καθε εξεταση σε φερνει και πιο κοντα στο.ονειρο. Εύχομαι απο την καρδια μ ν σας προλαβει τ ουράνιο τοξο σας! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...