Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρόκληση τοκετού


Recommended Posts

καλησπερα σας....   κοριτσια σ 9 μερες μπαινω στο μηνα μ....  ποσες απο εσας κανατε προκληση,σε ποια εβδομαδα κ ως γεννησατε τελικα.?

επιπλεον διαβαζω οτι σε πολλες που κανουν μια κοπλικη εξεταση μετα απο λιγες μερες γεννανε...εχει τυχει σ καποια..?

ευχαριστω πολυ εκ τν προτερων....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εάν δε συντρέχει σοβαρός λόγος να μη δεχτείς την πρόκληση διότι καταλήγει σε καισαρική κατά 90% ..έκανα καισαρικές 2 κ οι δύο έκτακτες αφού έσπασαν τα νερά..θέλω να πω εάν συντρέχει λόγος καισαρικής μπορείς κ έκτακτη..κατά τα άλλα άσε να ρθεις τοπεμπακι οπότε θέλει..τώρα ως αναφορά την κολπική εξαρτάται από την εξέταση..εάν θέλει ο γιατρός προκαλεί ρήξη υμένων( σπάνε τα νερά) αλλά όχι ότι γίνεται από τον υπερηχο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στη κορουλα μου γεννησα με.προκληση τοκετου 39 εβδομαδα....ολα.πηγαν μια χαρα...απλα σαν διαδιακασια περνει παραπανω χρονο μεχρι να.κανεις πληρης διαστολή....τα νερα μου τα σπασανε στο.μαιευτήριο....αγεννηθηκα φυσιολογικα ξ.δεν.οδηγηθηκαμε σε καισαρικη....ουτε καν.με.εκοψε απο.κατω...ηταν μικρη κ.δε.με.ταλαιπωρησε..ευχομαι οτι.καλυτερο κατερινακι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινακι, γιατι να κανεις προκληση οσο εισαι καλα εσυ κ το μωρο?? Εμενα εκανε μια φιλη μου 38η βδομαδα επειδη υπηρχε σοβαρο προβλημα με τον πλακουντα κ ηταν επικυνδινο να μεινει κ αλλο το παιδι την μητρα.

Εκανε ομως κ αλλη μια φιλη μου, μονο κ μονο επειδη τοτε βολευε τον γιατρο (τραγικος). Που να τρεχει ο ανθρωπος κυριακαρικα αν σε πιασουν τοτε οι ποινοι. Αυτος ηθελε καθημερινη 5 με 7!!

Παντως κ οι 2 μου ειπαν το ιδιο. Οτι με προκληση η γυναικα τρωει ολο τον πονο κ αργει πολυ ο τοκετος!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@katerinant95 καλησπέρα και από μένα!!! Με το καλό σου εύχομαι κορίτσι μου!! Με πιάσανε οι πόνοι όταν ήμουν 39 εβδομάδων. Το θέμα ήταν ότι ενώ είχα διαστολή ξαφνικά σταμάτησα και ο γιατρός μου έσπασε τα νερά για να προχωρήσει η διαδικασία. Εν τέλει ούτε αυτό με βοήθησε και είχε περάσει αρκετή ώρα από τη στιγμή που κάναμε την ρήξη οπότε μου έβαλε οδύνες. Ύστερα από λίγο γέννησα φυσιολογικά. Η αλήθεια είναι ότι οι τεχνητές οδύνες είναι λίγο πιο επώδυνες από τις φυσιολογικές. Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια αν δεν υπάρχει λόγος μη τη σκέφτεσαι την διαδικασία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα σας.....   απο τν 5ο περιπου μηνα τς εγκυμοσυνης μ εχω διαφορα θεματα...   πλεον κοντευω ν μπω στο μηνα μ..κ συνεχεια ολο κ κτ εμφανιζεται..εχω κ τν γιατρο μ π μερικες φορες μ αγχωνει..κ τ συζητησα μ τν αντρα μ κ συμφωνει μαζι στο να πιεσω τ γιατρο μ στις 37 -38 εβδομαδες ν κανουμε προκληση....  φοβαμαι πολυ γ τν μικρη μ... κ πλεον ειμαι σ σταδιο π δν μπορω ν περπατησω,δν μπορω ν κουνηθω πονανε ολα κ μ τ παραμικρο φοβαμαι..... γενναω μεχρι 11/3..ο γιατρος ειπε πως συμφωνα μ τν θεση τς δν θ προλαβουμε καν ν μπουμε στον μαρτιο..αλλα δν ξερω..κ γνκ στο περιβαλλον τν τελεταιο καιρο σ ολες τς εγκυμονουσες κτ παει στραβα ....  προτιμω ν κανω προκληση κ ν ξερω πως θ βγει στις 38 εβδομαδες(εφοσον κ τ κιλα τς κ ολα ειναι οκ κ μας τ επιτρεπουν), παρα ν ζησω αλλο εναν μηνα μ αυτο τ αγχος κ ν φοβαμαι πως θ εχουμε καποιο προβλημα...  επιπλεον ενω εχω απολυτη εμπιστοσυνη στον γιατρο μ καθε φορα π μ λενε κτ αγχωνομαι..... κ μονο καλο δν κανω μ αυτο...  κ πολλες μ λενε κ διαβαζω πως κτ τς κοιταξε κολπικα ο γιατρος κ μετα εσπασαν τ νερα τς..ασχετα αν εβαλαν ή οχι πονους μ ορο....

ξερω πως πολλες θ μ κατακρινεται αλλα δν ξερετε πως ειναι ν ζεις σχεδον 4 μηνες μ τ αγχος κ τωρα γενναω,κ τωρα θ τ χασω τ μωρο,κ ν τ προβληματα μ τ νεφρα,κ ν εισαι στα ορια τς εκλαμψιας και ποσα αλλα....

κ ο γαιτρος τν μια μ λεει πως αν κλεισω τ βλεπουμε λογω τν προβληματων μ  κ απο τν αλλη μ φωναζει κ μ λεει ω εσεις οι γυναικες γκρινιαζετε γ ολα κ καντε υπομονη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η katerinant95 είπε:

κοριτσια καλησπερα σας.....   απο τν 5ο περιπου μηνα τς εγκυμοσυνης μ εχω διαφορα θεματα...   πλεον κοντευω ν μπω στο μηνα μ..κ συνεχεια ολο κ κτ εμφανιζεται..εχω κ τν γιατρο μ π μερικες φορες μ αγχωνει..κ τ συζητησα μ τν αντρα μ κ συμφωνει μαζι στο να πιεσω τ γιατρο μ στις 37 -38 εβδομαδες ν κανουμε προκληση....  φοβαμαι πολυ γ τν μικρη μ... κ πλεον ειμαι σ σταδιο π δν μπορω ν περπατησω,δν μπορω ν κουνηθω πονανε ολα κ μ τ παραμικρο φοβαμαι..... γενναω μεχρι 11/3..ο γιατρος ειπε πως συμφωνα μ τν θεση τς δν θ προλαβουμε καν ν μπουμε στον μαρτιο..αλλα δν ξερω..κ γνκ στο περιβαλλον τν τελεταιο καιρο σ ολες τς εγκυμονουσες κτ παει στραβα ....  προτιμω ν κανω προκληση κ ν ξερω πως θ βγει στις 38 εβδομαδες(εφοσον κ τ κιλα τς κ ολα ειναι οκ κ μας τ επιτρεπουν), παρα ν ζησω αλλο εναν μηνα μ αυτο τ αγχος κ ν φοβαμαι πως θ εχουμε καποιο προβλημα...  επιπλεον ενω εχω απολυτη εμπιστοσυνη στον γιατρο μ καθε φορα π μ λενε κτ αγχωνομαι..... κ μονο καλο δν κανω μ αυτο...  κ πολλες μ λενε κ διαβαζω πως κτ τς κοιταξε κολπικα ο γιατρος κ μετα εσπασαν τ νερα τς..ασχετα αν εβαλαν ή οχι πονους μ ορο....

ξερω πως πολλες θ μ κατακρινεται αλλα δν ξερετε πως ειναι ν ζεις σχεδον 4 μηνες μ τ αγχος κ τωρα γενναω,κ τωρα θ τ χασω τ μωρο,κ ν τ προβληματα μ τ νεφρα,κ ν εισαι στα ορια τς εκλαμψιας και ποσα αλλα....

Κορίτσι! Αν είναι δυνατόν ποιος/ποια/ποιοι είναι αυτοί/αυτές που θα σε κρίνουν! Θα κανείς αυτό που θεωρείς καλύτερο, μαζί με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού σου... κι εφόσον δεν δει θέμα το μωρό με τα κιλά όπως λες! Κι εγώ αυτό έχω ακούσει ότι οι τεχνητοί πόνοι πονάνε πιο πολύ από τους φυσικούς... 

να κανείς αυτό που θεωρείς πιο σωστό! Εντάξει δεν είπες κιόλας να κανεις πρόκληση στις 30 εβδομάδες επειδή βαρέθηκες να κάθεσαι ξερωγω... έχεις ταλαιπωρηθεί και έχεις σοβαρούς λόγους! Συζήτησε το διεξοδικά με το γιατρό σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι να εχω κλεισει σιγουρα τς 37 εβδομαδες,κ εφοσον η μπεμπα μ ειναι σ θεση ν βγει..... μονο ετσι... απλα πραγματικα μ τν καλη εννοια ζηλευω ολες αυτες π εχουν τελεια κ ευκολη εγκυμοσυνη κ φτανουν ακομη κ τς 40 εβδομαδες...αλλα αν εχεις 1002 προβληματα προσπαθεις μ οση υπομονη σ εχει μεινει ν φτασεις οσο πιο αργα μπορεις...αλλα πιστευω πως μερικες φορες σ συνεννοηση μ τν γιατρο επιτρεπεται ν προκαλεις τν τοκετο... μιλαω παντα γ 37 κ επειτα εβδομαδες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@katerinant95 φυσικα κ θα κανεις οτι πρεπει και θα ακουσεις κ το γιατρο. εδω λεμε γνωμες μεν αλλα δεν ειμαστε γιατροι. στην προκληση ο πονος ειναι αρκετος. αλλα μπροστα στο μωρακι....θα το ξεχασεις. εχεις κανει πιεση? διαβασα εγραψες για εκλαμψια.

η αδερφη μου εκανε στην 36η βδομαδα πιεση και γεννησε εκτακτως με καισαρικη στην 37 και ολα πηγαν καλα. ψυχραιμια και ολα θα πανε καλα κοριτσι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Dim83  ναι ανεβαζω πιεση μεχρι 13,5 κ ο γιατρος μ φοβαται γτ μ εδωσε οριο μεχρι τ 14....  κ πηρα ενω δν ετρωγα σχεδον 5 κιλα σ εναν μηνα κ εχω πριστει απιστευτα πολυ,κ δν τ αρεσουν αυτα τ σημαδια...   κανω εξετασεις κ τετοια γτ εχω θεμα κ μ τ νεφρα(π μ προεκυψε απο τν εγκυμοσυνη,κ ενω νμζαμε πως τ λυσαμε παλι τ ιδια,κ τωρα πινω πιο δυνατη αντιβιωση)... κ εγω γνκ ημουν υποτασικη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@katerinant95 ναι καταλαβα. η γνωμη μου ειναι να ακους το γιατρο. κατι περισσοτερο θα ξερει. πλεον εχεις φτασει στο τελος. αν χρειαστει για ασφαλεια να μπεις νωριτερα, να το κανεις φυσικα. προεχει η υγεια σου και το μωρακι. στην αδερφη μου οταν η πιεση πηγε 10 με 14 μπηκε μεσα. εκατσε 4-5 μερες με αγωγη και μετα επρεπε να γεννησει. ολα πηγαν καλα. αλλωστε η μπεμπα της ηταν οκ σε κιλα. γεννηθηκε 37 βδομαδων 3 κιλα. να προσεχεις και να εισαι ηρεμη. να πανε ολα τελεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ..!!μακαριιι....     εγω ερχομαι σ ρηξη μ τν γιατρο μ γτ τ λεω πως προτιμω ν μ κανει προκληση πχ 37+ εβδομαδες αφου κ η μπεμπα μ θ ειναι καλα στα κιλα τς,γτ  34+1 κ ηταν ηδη 2400 περιπου... κ ν μν τ παιζω κορωνα γραμματα αν θ μ τυχει κτ αλλο...  ν ξεκουρασω κ τ νεφρα μ...  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Dim83 είπε:

@katerinant95 ο γιατρος τι λεει? ο πλακουντας πως ειναι?

ο πλακουντας μ μεχρι κ 30εβδομαδες ηταν οπισθιος επιπωματικος κ εκλεινε κ τν τραχηλο μ.. στο ντοπλερ ειδαμε οως ανεβηκε πολυ κ μ δινει πλεον τν δυνατοτητα ν προσπαθησω φυσιολογικα..... κ  εφτασε στο γκραντ 2...  αναλογα,τν μια μ λεει πως μολις κλεισω τς 38 θ κανουμε προκληση..τν αλλη μ λεει μ τν πιεση π εχω θ γεννησω πιο πριν..κ τν αλλη μ λεει πως η θεση τς μπεμπας ειναι τετοια π μεχρι τελη φεβρουαριου θ εχει βγει μονη τς..κ δν ξερω..μ αγχωνει κ ξεαγχωνει καθε φορα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@katerinant95 επειδη στην εγκυμοσυνη μου ειχα χιλια δυο θεματα και ηξερα οτι αν προχωρουσε θα γεννουσα νωριτερα, ειχα προσπαθησει να προετοιμαστω και να ενημερωθω. αυτο που εμαθα απο τους γιατρους ειναι οτι το καλο ειναι τα μωρα να φτανουν μεχρι τελους. απλα απο τις 37 κ μετα θεωρουνται τελειομηνα. και συνηθως δεν εχουν κανενα θεμα. νωριτερα τα βγαζουν αν υπαρχουν σοβαρες ενδειξεις για πιθανο προβλημα. επ αυτου πρεπει να ακουσεις το γιατρο σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η katerinant95 είπε:

ο πλακουντας μ μεχρι κ 30εβδομαδες ηταν οπισθιος επιπωματικος κ εκλεινε κ τν τραχηλο μ.. στο ντοπλερ ειδαμε οως ανεβηκε πολυ κ μ δινει πλεον τν δυνατοτητα ν προσπαθησω φυσιολογικα..... κ  εφτασε στο γκραντ 2...  αναλογα,τν μια μ λεει πως μολις κλεισω τς 38 θ κανουμε προκληση..τν αλλη μ λεει μ τν πιεση π εχω θ γεννησω πιο πριν..κ τν αλλη μ λεει πως η θεση τς μπεμπας ειναι τετοια π μεχρι τελη φεβρουαριου θ εχει βγει μονη τς..κ δν ξερω..μ αγχωνει κ ξεαγχωνει καθε φορα....

να εισαι προσεκτικη με την πιεση. να τη μετρας οσο τακτικα πρεπει και αν χρειαστει να μπεις νωριτερα, θα το κανεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Dim83 Αν ηταν ολα ολ κ εγω θ ηθελα ν παρει οσες πιο πολλες εβδομαδες μπορουσε...

πχ χθες μ τελειως αναλατο φαγητο κ παλι εφτασα 9 μ 13...

στις 12/2 θ ειμαι 36+1..τοτε εχω παλι ραντεβου,κ θελω ν τν ρωτησω κ για κτ ενεσεις κορτιζονης γ τ πνευμονια τς...μηπως επρεπε ν τς ειχαμε κανει ηδη ή εστω ν τς κανω τωρα;!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα @katerinant95. φυσικα κ να ρωτησεις. να μην αγχωνεσαι και να ξεκουραζεσαι. εφτασες στο τελος. σκεψου σε ενα μηνα θα εχεις το μωρακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

9Κορίτσι μ Καλημέρα! Εγώ από την άλλη είχα ακριβώς τ αντίθετο άγχος! Είχα πητ 20 Αυγούστου κ φοβόμουν μήπως λογο 15αυγουστου με πήγαινε με πρόκληση. 

1ον Το ότι θα πας με πρόκληση δ σημαίνει υποχρεωτικά ότι θα καταλήξεις με καισαρική. Ξέρω ένα σωρό φίλες μ κ γνωστές μ π πήγαν με πρόκληση κ γέννησαν φυσιολογικά.

2ον ακόμη κ να σε πιάσουν οι πόνοι η να σπάσουν τα νερά από μόνα τους όταν πας στην κλινική θα σ βάλουν ενδοφλεβια τεχνητούς πόνους για να επιταχύνουν τη διαδικασία. Οταβ ο τοκετος ξεκινήσει από μόνος του οι τεχνητοί πόνοι επιταχύνουν τ τοκετό. Η επισκληριδιος την επιβραδύνει.

3ον όταν όμως πας με πρόκληση μπορεί ο οργανισμός σ κ τ μωρο να μην είναι έτοιμα ακόμη για τον τοκετό με δύο πιθανές καταλήξεις. Η μια ειναι να μην κάνεις διαστολή.Η άλλη ειναι να στρεσαριστει τ μωρο Κ να πέσουν οι παλμοί του. Και στις 2 περιπτώσεις καταλήγεις με καισαρική.

Όπως ξανά είπα δ σήμαινει απαραίτητα καισαρική. Αλλά ανεβαίνουν οι πιθανότητες.

Εγώ π λες με πιασαν οι πόνοι τ μεσημέρι της τρίτης 8/8 π ήμουν 38+3. Περίμενα μέχρι π στις 11 τ βραδυ έφθασαν στο 5λεπτο όπου κ πήρα τ γιατρό μ τηλέφωνο. Πήγα στο ιατρείο τ είχα διαστολή 1. Μ λέει πηγαίνε ξεκουράσου κ μόλις δυναμώσουν οι πόνοι σε ένταση φεύγουμε. Άντεξα όλο τ βράδυ κ τ πρωί ξεκινήσαμε για Θεσσαλονίκη που είναι μια ωρα απόσταση από την πόλη μου. Φθάσαμε στην κλινική στις 9 τ πρωι κ γέννησα στις 9 τ βραδυ με καισαρική. Έφθασα διαστολή 7 και κόλλησα εκεί καθώς τ μωρο ερχόταν στραβά.

Που θέλω να καταλήξω; ότι πάνω απ Όλα σημασία έχει να είναι γεροί μαμά κ μωρο. Είτε πας με πρόκληση είτε σπάσουν νερα κάνεις δ μπορεί να σ εγγυηθεί ότι θα γεννήσεις φυσιολογικά. Έχω φίλη π πήγε με πρόκληση της βάλαν πόνους στις 8 τ πρωι κ γέννησε στις 3 τ μεσημέρι φυσιολογικά. Και εγώ είχα πόνους 5λεπτου δηλ τοκετού π σταδιακά έφθασαν στο λεπτο κ γέννησα με καισαρική μετά από 22 ώρες.

Ότι καλύτερο σου εύχομαι! Μην αγχώνεσαι κ όπως κ να χει κοίτα να τ ζησεις όσο μπορείς. Κάθε πόνος κάθε σύσπαση θα σε φέρνει πιο κοντά στο μωράκι σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια μου... θα κανω υπομονη μεχρι τς 12/2 π εχω ραντεβου κ θ εχω μπει κ στο μηνα μ..θ τ πω ολα με τν γιατρο μ κ οπως ερθουν τ πραγματα....   με το καλο κ τ δικα σας μωρακια ή αν τ εχετε ηδη ν σας ζησουνν..!!!1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

9Κορίτσι μ Καλημέρα! Εγώ από την άλλη είχα ακριβώς τ αντίθετο άγχος! Είχα πητ 20 Αυγούστου κ φοβόμουν μήπως λογο 15αυγουστου με πήγαινε με πρόκληση. 

1ον Το ότι θα πας με πρόκληση δ σημαίνει υποχρεωτικά ότι θα καταλήξεις με καισαρική. Ξέρω ένα σωρό φίλες μ κ γνωστές μ π πήγαν με πρόκληση κ γέννησαν φυσιολογικά.

2ον ακόμη κ να σε πιάσουν οι πόνοι η να σπάσουν τα νερά από μόνα τους όταν πας στην κλινική θα σ βάλουν ενδοφλεβια τεχνητούς πόνους για να επιταχύνουν τη διαδικασία. Οταβ ο τοκετος ξεκινήσει από μόνος του οι τεχνητοί πόνοι επιταχύνουν τ τοκετό. Η επισκληριδιος την επιβραδύνει.

3ον όταν όμως πας με πρόκληση μπορεί ο οργανισμός σ κ τ μωρο να μην είναι έτοιμα ακόμη για τον τοκετό με δύο πιθανές καταλήξεις. Η μια ειναι να μην κάνεις διαστολή.Η άλλη ειναι να στρεσαριστει τ μωρο Κ να πέσουν οι παλμοί του. Και στις 2 περιπτώσεις καταλήγεις με καισαρική.

Όπως ξανά είπα δ σήμαινει απαραίτητα καισαρική. Αλλά ανεβαίνουν οι πιθανότητες.

Εγώ π λες με πιασαν οι πόνοι τ μεσημέρι της τρίτης 8/8 π ήμουν 38+3. Περίμενα μέχρι π στις 11 τ βραδυ έφθασαν στο 5λεπτο όπου κ πήρα τ γιατρό μ τηλέφωνο. Πήγα στο ιατρείο τ είχα διαστολή 1. Μ λέει πηγαίνε ξεκουράσου κ μόλις δυναμώσουν οι πόνοι σε ένταση φεύγουμε. Άντεξα όλο τ βράδυ κ τ πρωί ξεκινήσαμε για Θεσσαλονίκη που είναι μια ωρα απόσταση από την πόλη μου. Φθάσαμε στην κλινική στις 9 τ πρωι κ γέννησα στις 9 τ βραδυ με καισαρική. Έφθασα διαστολή 7 και κόλλησα εκεί καθώς τ μωρο ερχόταν στραβά.

Που θέλω να καταλήξω; ότι πάνω απ Όλα σημασία έχει να είναι γεροί μαμά κ μωρο. Είτε πας με πρόκληση είτε σπάσουν νερα κάνεις δ μπορεί να σ εγγυηθεί ότι θα γεννήσεις φυσιολογικά. Έχω φίλη π πήγε με πρόκληση της βάλαν πόνους στις 8 τ πρωι κ γέννησε στις 3 τ μεσημέρι φυσιολογικά. Και εγώ είχα πόνους 5λεπτου δηλ τοκετού π σταδιακά έφθασαν στο λεπτο κ γέννησα με καισαρική μετά από 22 ώρες.

Ότι καλύτερο σου εύχομαι! Μην αγχώνεσαι κ όπως κ να χει κοίτα να τ ζησεις όσο μπορείς. Κάθε πόνος κάθε σύσπαση θα σε φέρνει πιο κοντά στο μωράκι σου! 

Διωνη μου, εγω εχω πολλα παραδειγματα γυναικων που γεννησαν φυσιολογικα χωρις προκληση. Στο Ελενα πχ που θα γεννησω, δεν κανουν χωρις λογο τεχνητους. Τωρα δεν ξερω τι γινεται αν μια γυναικα ειναι 10 ωρες στο θαλαμο ωδινων. Υποτιθεται καλο ειναι να περασεις τις πρωτες ωδινες σπιτι σου κ οταν ερθει η ωρα με ψυχραιμια να πας στο νοαοκομειο.Δε πας δηλ οταν εχεις ωδινες ανα 20λεπτο γιατι τοτε ή θα σε διωξουν ή θα σου βαλουν τεχνητους. (Εγω παντως αν δεν υπαρχει λογος υγειας δε υα δεχτω ουτε τεχνητους ουτε φυσικα καισαρικη)

Εχεις δικιο για την επισκληριδιο-ουτε απο αυτην θα κανω. Ασε που οσες γενβαν με επισκληριδιο ειναι λιγο υπνωτισμενες μετα τη γεννα ενω οι αλλες ειναι μια χαρα.

Κατερινακι, αν υπαρχει λογος, θα κανεις ο,τι χρειαστει κ ο,τι ειναι καλο για τη ζουζουνα σου!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τν αλλη δευτερα εχουμε γιατρο..

θ τν ρωτησω πολλα απο αυτα π είπαμε.. τν κυριακη 11/2μπαινω κ στο μηνα μ...εχω πολυ αγχος..κ εκει π κοιμομουν αρκετες ωρες ειτε τ βραδυ ειτε τ μεσημερι... τωρα πλεον ο υπνος μ ειναι περιορισμενος... ισως ειναι απο τ αγχος μ.. κοντευουμε κ αυτο μ παρηγορει.. σιγουρα παντως θ τν εχω αγκαλια σ λιγοτερο απο 5εβδομαδες....

κ εσεις δλδ τ ιδιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό Κατερινάκι μου και να κάνεις αυτό που θεωρείς καλό για το μωρό σου και για εσένα. Μην σε νοιάζει τίποτα άλλο! Σε λιγότερο απο 5 εβδομάδες εσυ θα έχεις αγκαλιά το μπεμπάκι σου και εγω σε μάξιμουμ 10!!!! ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ ΦΟΥΛ!!! Μια συμβουλή μόνο.....μην χάνεις τον ύπνο σου, ξέρεις πόσο καιρό θα κάνουμε να ξανακάνουμε ωραίο νανι!!!χχαχαχχαχαχαχα. Φιλάκια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι ναι αντε κοντευουμε..

δν μ παιρνει ο υπνος...εγω εννοειται πως προσπαθω ν αρπαξω καθε δευτεροκεπτο τ υπνου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 2/2/2018 at 1:09 ΜΜ, ο/η katerinant95 είπε:

καλησπερα σας....   κοριτσια σ 9 μερες μπαινω στο μηνα μ....  ποσες απο εσας κανατε προκληση,σε ποια εβδομαδα κ ως γεννησατε τελικα.?

επιπλεον διαβαζω οτι σε πολλες που κανουν μια κοπλικη εξεταση μετα απο λιγες μερες γεννανε...εχει τυχει σ καποια..?

ευχαριστω πολυ εκ τν προτερων....

Έκανα πρόκληση στη πρώτη γέννα μου.. νταξει απο το βράδυ σου βάζουν ενα υπόθετο και ξεκινάνε τα τσιμπήματα και το πρωί ξεκινάει ο ορός και έρχονται οι πόνοι. Εγω γενικά άργησα να γεννήσω φαντάσου οι πόνοι με έπιασαν στις 10 το πρωί και γέννησα 11:15 το βράδυ όλη μέρα η διαστολή στο 2 κολλημένη. Για καισαρική ούτε λόγος δεν έγινε απο τον γιατρό μου απλά δεν κατέβαινε η σκατιαρα και χρησιμοποίησαν εμβρυουλκο. Ήμουν στην 36 εβδομάδα και ενώ ξέραμε οτι το μωρο υπήρχε πιθανότητα να το χάσω αν δεν γεννούσα, προτίμησα την πρόκληση απο το να κάνω καισαρική και ολα πήγαν μια χαρα. Σχετικά με ενέσεις εγω έκανα απο την 34 εβδομάδα κάθε 3 ημέρες και όντως η μικρή γεννήθηκε 2.100 και δεν μπήκε κάν θερμοκοιτίδα!!! Θα κανείς οτι ειναι καλύτερο για το μωράκι σου και εσένα και ολα καλα θα πανε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κοπέλα μου, συγχαρητήρια και με το καλό το μωράκι σου!!! Η χοριακή σου είναι εξαιρετική!! Θέλεις την Παρασκευή να έχει αυξηθεί τουλάχιστον 60%. Ιδανικά να έχει διπλασιαστεί. Στο ίδιο μικροβιολογικό πρέπει να γίνει η μέτρηση.
    • καλημέρα...γιατί σκέφτεσαι να κάνεις ΝΙΠΤ? σου το πρότεινε ο γιατρός σου, έχεις κάποια κληρονομικότητα ή κάποιο υποκείμενο νόσημα? ρωτάω γιατί σ εμένα δεν είπε κάτι για επιπλέον εξετάσεις ούτε ο γιατρός που μου έκανε την αυχενική ουτε ο γυναικολόγος μου ακόμη και αν είμαι διαβητική τύπου 1 και κάνω ινσουλίνη.. 
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Ότι αποφασίσεις με το καλό να πάνε όλα! Κ εμείς έτσι σκεφτήκαμε ας το δοκιμάσουμε ιδιωτικά αφού μπορούσαμε εκείνη τη στιγμή... Αύριο θα πάω για υπέρηχο να δω αν έχω βγάλει ωάριο... Αλλά σκεφτόμαστε μήπως απλά προσπαθήσουμε μόνοι μας μας πάλι... Οικονομικά δεν μας παίρνει τίποτα... Θα δείξει... Θα προσπαθήσουμε κ ότι βγεί 😊
    • Καλημέρα κι απο μένα κορίτσι μου. Εγώ έχω αρχίσει να ηρέμω επιτέλους λίγο απο τα συμπτώματα. Ηρέμησε και άκου το γιατρό σου... Όλα θα πάνε καλά!!! Έχω μπει σε δίλλημα αν θα κάνω τη NIPT ή όχι. Θα περιμένω και τη β' επιπέδου στις 23/4 και θα αποφασίσω εκείνη την ώρα.
    • καλημέρα σε όλες.. εχθές ενώ όλη μέρα δεν είδα ξανά αυτά τα υγρά, αργά το απόγευμα είχα περισσότερα απο όλη την ημέρα και θορυβήθηκα..βέβαια σαν σύσταση ήταν πολύ πιο αραιά και όχι τόσο σκούρα.. ξαναεπικοινώνησα με το γιατρό και του έστειλα και φώτο..μου είπε πως δεν είναι τίποτα απολύτως και είναι πολύ λίγα για να φοβάμαι..έκτοτε δεν ξαναείδα αλλά το άγχος μ έπιασε..βέβαια απο χθές είμαι τελείως καθαρή.. το ραντεβού μου είναι τη δευτέρα.. εσείς πως είστε σήμερα?
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...