Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γενικού περιεχομένου


dimsea

Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Μπλε είπε:

@Kat-Cat Ορκιζομαι θα γκουγκλαρω λιγοτερο τουλαχιστον! Υπαρχουν που λες διαφορες περιπτωσης δικερης μητρας η τεσπα διαφραγματος ουσιαστικα η μητρα μου ειναι χωρισμενη στα δυο με ενα διαφραγμα στην μεση τσουπ. Αλλες γυναικες εχουν διαφραγμα μεχρι κατω κατω κατω κατω κατω Εμενα ευτυχως σταματαει στο τελος της μητρας και δεν με επηρεαζει πουθενα αλλου εκτος απ την εγκυμοσυνη. Μπορει να αφαιρεθει αλλα εμενα  η γιατρος δεν θελει να μου το αφαιρεσει....ισως επειδη μετα μονο καισαρικη; δεν ξερω ακριβως. Αυτο συμβαινει παντως οταν σχηματιζονται τα οργανα (η μαμα μου να πω σε αυτο το σημειο οταν ηταν εγκυος σε εμενα το καταλαβε 4ων μηνων καθως καθε μηνα ειχε λιγο αιμα και το θεωρουσε περιοδο και οχι απλα  καπνιζε σαν φουγαρο ωστοσο αλλα ειχε και την αδερφη μου στο νοσοκομειο οποτε γενικα αισχος) τα οποια οργανα, μητρα νεφρα κλπ σχηματιζονται απο εξω προς τα μεσα  και οχι απο το κεντρο προς τα εξω...οποτε μπορει να συμβει να υπαρχει διαφραγμα. Εχουμε τσεκαρει και τα νεφρα μου γιατι μπορει να ειχε συμβει το ιδιο αλλα ευτυχως οχι.

καταλαβα!! Να σου πω κατι εμεινες τοσο γρηγορα και ευκολα εγκυος που παντα το ελεγα και στις φιλες μου οτι η καλη μερα απο το πρωι φαινεται! Να την παρεις να της το πεις αν τοσο πολυ σε απασχολει απο το να το γκουγκλαρεις και μην την ξαναπαρεις. Τη δευτερα αν θυμαμαι καλα πας απο κει κιολας! Μην αγχωνεσαι! Ξερει και η ιδια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μπλε ναι έχω ακούσει διάφορα τέτοια. Ακόμα και για τα γυναικολογικά έτσι?Όποτε πήγαινα στο γυναικολόγο μου πριν καν με εξετάσει μου έλεγε πάντα:δεν θα έχεις πάλι τίποτα και ανησυχείς τσάμπα.Άγχος-κούραση-stress είναι το τρίπτυχο της καταστροφής.

Ουφφφ βοήθεια μας!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Αναφορικα με το τσιγαρο, αν και ειμαι φανατικη αντικαπνιστρια και θα σας τραβηξω τα αυτια :P να σας πω (αλλα να μην παιρνετε θαρρος) χιιχιχ, οτι η ξαδερφη μου, παντρευτηκε 38, εμεινε εγκυος καπακια 38 τυπου σε ενα δυο μηνες (φυσιολογικα), γεννησε φυσιολογικοτατα, και καπακια εκανε και δευτερο παλι φυσιολογικα ολα ουσα καπνιστρια ΚΑΙ στην εγκυμοσυνη της. Θελω να πω οτι σχετικα ειναι ολα (Εδω βλεπεις ναρκωμανεις και λες ρε φιλε πως εμεινε εγκυος και εφερε και εις περας την εγκυμοσυνη???) Ενιγουει,με μετρο ολα και δεν ειναι τα 2-3 τσιγαρα τοβασικο προβλημα σιγουρα (αν μπορειτε βεβαια κοψτε τα  :P)

An einai na skeftomai etsi pistepse me tha kaniza paketo tin imera!!!!Ola einai sxetika kai egw stin prwti mou egkumosini me tosa pou travaga den to ekopsa pote na fadasteis kapniza oli mera kai den etrwga ta skeftomai twra kai lew poso zwwn imoun an kai den to ekana epitides i psixologia mou itan skata poluuuu skataaaaaaa.....kai to koritsaki mou twra einai ugiestato alla pali den simenei oti mas kanei kalo!!!!Twra opote to svine to metaniwnw polu!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Castrop rauxel το τσιγαρο βλαπει γενικα και ειδικα αλλα αν ο γιατρος λεει οτι λιγο δεν πειραζει.... ξερει καλυτερα. εσυ προσπαθησε το παντως και για σενα κ για το μωρακι κ φυσικα για την κορουλα σου. τα παιδια οτι βλεπουν το θεωρουν φυσιολογικο.

@Kat-Cat δυστυχως η ευκολια συλληψης δεν εχει σχεση με την εκβαση της εγκυμοσυνης και δυστυχως δεν το λεω μονο λογω της δικης μου εμπειριας.

@Μπλε φυσικα κ να τη ρωτησεις για το διαφραγμα. μην ντρεπεσαι. δεν ειναι κατι χαζο. βασικα στην εγκυμοσυνη τπτ δεν ειναι χαζο. ποσο δε κατι τετοιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Dim83 είπε:

@Castrop rauxel το τσιγαρο βλαπει γενικα και ειδικα αλλα αν ο γιατρος λεει οτι λιγο δεν πειραζει.... ξερει καλυτερα. εσυ προσπαθησε το παντως και για σενα κ για το μωρακι κ φυσικα για την κορουλα σου. τα παιδια οτι βλεπουν το θεωρουν φυσιολογικο.

@Kat-Cat δυστυχως η ευκολια συλληψης δεν εχει σχεση με την εκβαση της εγκυμοσυνης και δυστυχως δεν το λεω μονο λογω της δικης μου εμπειριας.

@Μπλε φυσικα κ να τη ρωτησεις για το διαφραγμα. μην ντρεπεσαι. δεν ειναι κατι χαζο. βασικα στην εγκυμοσυνη τπτ δεν ειναι χαζο. ποσο δε κατι τετοιο.

Ναι δεν εχει παντα συμφωνω, αλλα οσες φορες εγκυμοσυνες παλινδρομησαν (δε μιλαω για 7ο μηνα) μιλαω για αρχες, εβλεπες ρε παιδι μου οτι εξαρχης υπηρχε θεμα. (Δε θελω να αναφερω θεματα μην τα δει και καμιακαι φρικαρει). Γενικα εγκυμοσυνες που ξεκινησαν ευκολα και χαλαρα και με καλες τιμες εξαρχης κατα πλειοψηφια εξελιχθηκαν και καλα. Αυτο εννοω η καλη μερα απτο πρωι φαινεται. Κατα τα αλλα ναι υπαρχουν και οι επιπλοκες στη διαρκεια της εγκυμοσυνης και γυναικες που κανουν παρα πολλες αποβολες που σημαινει οτι συλλαμβανουν μεν ευκολα αλλα δεν μπορουν να ολοκληρωσουν την κυοφορια (καθ'εξιν αποβολες). Μπορεί να λεω και βλακειες ωστοσο, γιατι προσωπικη εμπειρια δεν εχω και φανταζομαι οτι θα ειμαι απτις φρικαρισμενες :P (Ελπιζω να μην ειμαι να το παλεψω, γιατι τα κοροιδευα παντα αυτα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να πω και τον πονο μου ειναι λιγες μερες τωρα που τρωω σα βοδι, πιτσες και παστες. τι ναι και τουτο παλι :P Eνα καλο αυτη η περιοδος δεν εφερε! Ενα σπυρακι στο κουτελο και αυξημενη ορεξη. Ελεος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Για να πω και τον πονο μου ειναι λιγες μερες τωρα που τρωω σα βοδι, πιτσες και παστες. τι ναι και τουτο παλι :P Eνα καλο αυτη η περιοδος δεν εφερε! Ενα σπυρακι στο κουτελο και αυξημενη ορεξη. Ελεος!

γεια σου @Kat-CatΔεν πειράζει! Καλά κάνεις να πάρεις δυνάμεις για τον επομενο μηνα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Ναι δεν εχει παντα συμφωνω, αλλα οσες φορες εγκυμοσυνες παλινδρομησαν (δε μιλαω για 7ο μηνα) μιλαω για αρχες, εβλεπες ρε παιδι μου οτι εξαρχης υπηρχε θεμα. (Δε θελω να αναφερω θεματα μην τα δει και καμιακαι φρικαρει). Γενικα εγκυμοσυνες που ξεκινησαν ευκολα και χαλαρα και με καλες τιμες εξαρχης κατα πλειοψηφια εξελιχθηκαν και καλα. Αυτο εννοω η καλη μερα απτο πρωι φαινεται. Κατα τα αλλα ναι υπαρχουν και οι επιπλοκες στη διαρκεια της εγκυμοσυνης και γυναικες που κανουν παρα πολλες αποβολες που σημαινει οτι συλλαμβανουν μεν ευκολα αλλα δεν μπορουν να ολοκληρωσουν την κυοφορια (καθ'εξιν αποβολες). Μπορεί να λεω και βλακειες ωστοσο, γιατι προσωπικη εμπειρια δεν εχω και φανταζομαι οτι θα ειμαι απτις φρικαρισμενες :P (Ελπιζω να μην ειμαι να το παλεψω, γιατι τα κοροιδευα παντα αυτα)

κοιτα, γενικα οι εγκυμοσυνες στην πλειοψηφια καλα πανε. προς θεου δλδ. 7 δις πληθυσμος στη γη το αποδεικνυει! ολοι οι γιατροι το λενε. απλα αυτο που λεω (κ δεν εννοω το δικο μου θεμα γιατι αυτο ειναι πιο προχωρημενο)  ειναι οτι επιπλοκες ή στραβες συμβαινουν ανεξαρτητως πως εμεινες εγκυος. η εμπειρια μου λεει να ειμαστε προσεκτικες, συνεπεις στα ραντεβου μας και απο εκει κ περα ειναι κ ο παραγοντας τυχη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Dim83 είπε:

κοιτα, γενικα οι εγκυμοσυνες στην πλειοψηφια καλα πανε. προς θεου δλδ. 7 δις πληθυσμος στη γη το αποδεικνυει! ολοι οι γιατροι το λενε. απλα αυτο που λεω (κ δεν εννοω το δικο μου θεμα γιατι αυτο ειναι πιο προχωρημενο)  ειναι οτι επιπλοκες ή στραβες συμβαινουν ανεξαρτητως πως εμεινες εγκυος. η εμπειρια μου λεει να ειμαστε προσεκτικες, συνεπεις στα ραντεβου μας και απο εκει κ περα ειναι κ ο παραγοντας τυχη. 

Σε αυτο μαζι σου 100%. Ειμαι το πλεον σπασικλακι! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η zoi.ko είπε:

Ε ένα γλυκάκι επιβάλλεται που και που!? Εγώ αυτόν το μήνα γέμισα σε κούτελο και δεξί μάγουλο!

Eνα εβγαλα αλλα μου χαλαει τη μοστρα :P Μας τσακισε πΧια τι θελει απτη ζωη μας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγγνωμη που μπαινω σφηνα στην κουβεντα σας αλλα ουσα κι εγω στιγνη καπνιστρια, δεν μπορω να διανοηθω οτι υπαρχει γυναικα εγκυος, που να μην μπορει να κοψει το τσιγαρο. Κ παραδειγματα του στυλ "ξερω μια που καπνιζε κ δεν επαθε τιποτα το μωρο" ειναι τουλαχιστον αποπροσανατιλιστικα. Κι εγω ξερω πρεζου που γεννησε μια χαρα κ αλκοολικη που γεννησε μια χαρα.. Τι σημαινει αυτο? Οτι εχει δικαιωμα μια γυναικα να ρισκαρει την υγεια του παιδιου της?

Αφηστε κ το αλλο... "Γεννησα υγιεστατο παιδι". ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ?? Μπορει για το ασθμα που θα εχει το παιδι σου στα 15 του ή για τις μαθησιακες του δυσκολιες ή για την μειωμενη του αντιληψη, να ευθυνονται τα τσιγαρα της κυησης. Οι επιπτωσεις δε φαινονται ντε κ καλα απο την αρχη.

Το ΕΛΑΧΙΣΤΟ που μπορουμε να κανουμε για το παιδι μας ειναι αυτο! Η πιο μικρη θυσια.. Αυριο μεθαυριο μπορει να χρειαστει να θυσιασουμε ακομα κ την ζωη μας, στο τσιγαρο θα κολλησουμε.?

Castrop δε θελω να το παρεις προσωπικα το μηνυμα. Ειναι αλμα που εφτασες τα 5 τσιγαρα, σου ευχομαι να τα μηδενισεις!!

Επισης το στρες της.... αποτοξινωσης δε ειναι κ τοοοσο βλαβερο οσο λεγεται... Τι να πουν οι εγκυες που στρεσσαρονται απο την βαρια εργασια τους ή απο τα αλλα παιδια που μπορει να εχουν ή κ πιο δυσκολες καταστασεις...εγκυες ανεργες, με τεραστια οικονομικα προβληματα, εγκυες πιυ ο πατερας εκανε φτερα....

Ελπιζω να μην παρεξηγηθω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Eνα εβγαλα αλλα μου χαλαει τη μοστρα :P Μας τσακισε πΧια τι θελει απτη ζωη μας?

 Χαχαχαχαχα έλα κουράγιο ξεκινάμε να μετράμε αντίστροφα!!!!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kat-Cat τελικα εγώ αντιστάθηκα κ δε την έφαγα την πάστα σήμερα... Πήγαμε στα πεθερικά μου κ η πεθερά διαιτίζεται οπότε είπα να μην την κολάσω ?

Να σας πω ρε κορίτσια κι εγώ τον πόνο μου; Αυτοί οι πόνοι τύπου περιόδου που έχω από χτες χειροτερεύουν κ τώρα έχω κ ερεθισμένο έντερο ακριβώς όπως την προηγούμενη της περιόδου. 

Μπορεί να άρπαξα καμιά γρίπη δε λέω, αλλά πόνους περιόδου έπρεπε να έχω;;!!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary δεν παρεξηγείσαι καλε προς θεου! Αντικαπνιστρια φανατικη ειμαι, αλλα προσπαθω να μπω στα παπουτσια καποιας που ειναι σε εξαρτηση απο αυτο και δεν ξερω πως μπορει να το παλεψει απο τη μια μερα στην αλλη με ολο το αγχος που μπορει να κουβαλαει. εξυπακουεται πως το καλο ειναι να κοπει μαχαιρι αλλα απο κει και περα δεν ξερω πως μπορει ο καθενας να επιβλθει σε αυτο. Δεν το χω ζησει κιολας, Σιγουρα δε μου αρεσει η εικονα της εγκυου που καπνιζει αλλα απτην αλλη για μια κοπελα που εκανε 2 πακετα τη μερα ειναι αθλος και τα 5 τσιγαρα ισως. Δεν ξερω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kukki είπε:

@Kat-Cat τελικα εγώ αντιστάθηκα κ δε την έφαγα την πάστα σήμερα... Πήγαμε στα πεθερικά μου κ η πεθερά διαιτίζεται οπότε είπα να μην την κολάσω ?

Να σας πω ρε κορίτσια κι εγώ τον πόνο μου; Αυτοί οι πόνοι τύπου περιόδου που έχω από χτες χειροτερεύουν κ τώρα έχω κ ερεθισμένο έντερο ακριβώς όπως την προηγούμενη της περιόδου. 

Μπορεί να άρπαξα καμιά γρίπη δε λέω, αλλά πόνους περιόδου έπρεπε να έχω;;!!!! ?

εχω φαει δε θες να ξερεις τι...Αυτο με το εντερο το παθαινω οταν μου ρχεται η περιοδος λογω οιστρογονων. Ελπιζω να μην σου ερθει παντως, Εσυ δεν περιμενεις πιο αργα καπου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

εχω φαει δε θες να ξερεις τι...Αυτο με το εντερο το παθαινω οταν μου ρχεται η περιοδος λογω οιστρογονων. Ελπιζω να μην σου ερθει παντως, Εσυ δεν περιμενεις πιο αργα καπου?

Εγώ περιμένω σε 10 μέρες κ νιώθω λες κ θα μου ρθει αύριο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary καταρχην δεν μπαινεις σφηνα. οτι θες λες οπως ολοι μας.

 συμφωνω απολυτα μαζι σου και η αληθεια ειναι οτι ο δικος μου γιατρος (δεν καπνιζω βεβαια) ειναι κατηγορηματικος. δεν ειχα λαικ να σου κανω! ισως αλλοι γιατροι ειναι πιο ψυχραιμοι σε αυτο.

πως εισαι? εφτασες σχεδον στο στοχο νομιζω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kukki με τέτοιο θέμα έτρεχα κι εγώ την προηγούμενη εβδομάδα και αφου απεκλεισα με τον γυναικολόγο μου κάτι γυναικολογικό πήγα σε παθολόγο.Έκανα γενική ουρων και καλλιέργεια και υπέρηχο...  τίποτα δεν ήταν το έντερο μου απλά συγχυστηκε και ο παθολόγος μου έδωσε προβιωτικα.Είμαι πολύ καλύτερα εννοείται και μου είπε να αποφεύγω όσπρια,γαλακτοκομικά και πράσινα λαχανικά για λίγες μέρες.

@Kat-Cat χαλάλι τέτοιες μέρες τρώμε σα βόδια δεν πειράζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Dim83 είπε:

@Rosemary καταρχην δεν μπαινεις σφηνα. οτι θες λες οπως ολοι μας.

 συμφωνω απολυτα μαζι σου και η αληθεια ειναι οτι ο δικος μου γιατρος (δεν καπνιζω βεβαια) ειναι κατηγορηματικος. δεν ειχα λαικ να σου κανω! ισως αλλοι γιατροι ειναι πιο ψυχραιμοι σε αυτο.

πως εισαι? εφτασες σχεδον στο στοχο νομιζω....

Ειμαι μεσα μεσα στην ανυπομονισια!! 35η βδομαδα-κοντευω!!

Κι εμενα αυτης της αποψης ειναι γιατρος!! Καλε εδω μου λεει να περπαταω μονο σε παρκα κ οχι σε λεωφορους με καυσαερια..! Εχουμε κ εναν πλακουντα να προστατευσουμε!!

Φιλια κοριτσι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Συγγνωμη που μπαινω σφηνα στην κουβεντα σας αλλα ουσα κι εγω στιγνη καπνιστρια, δεν μπορω να διανοηθω οτι υπαρχει γυναικα εγκυος, που να μην μπορει να κοψει το τσιγαρο. Κ παραδειγματα του στυλ "ξερω μια που καπνιζε κ δεν επαθε τιποτα το μωρο" ειναι τουλαχιστον αποπροσανατιλιστικα. Κι εγω ξερω πρεζου που γεννησε μια χαρα κ αλκοολικη που γεννησε μια χαρα.. Τι σημαινει αυτο? Οτι εχει δικαιωμα μια γυναικα να ρισκαρει την υγεια του παιδιου της?

Αφηστε κ το αλλο... "Γεννησα υγιεστατο παιδι". ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ?? Μπορει για το ασθμα που θα εχει το παιδι σου στα 15 του ή για τις μαθησιακες του δυσκολιες ή για την μειωμενη του αντιληψη, να ευθυνονται τα τσιγαρα της κυησης. Οι επιπτωσεις δε φαινονται ντε κ καλα απο την αρχη.

Το ΕΛΑΧΙΣΤΟ που μπορουμε να κανουμε για το παιδι μας ειναι αυτο! Η πιο μικρη θυσια.. Αυριο μεθαυριο μπορει να χρειαστει να θυσιασουμε ακομα κ την ζωη μας, στο τσιγαρο θα κολλησουμε.?

Castrop δε θελω να το παρεις προσωπικα το μηνυμα. Ειναι αλμα που εφτασες τα 5 τσιγαρα, σου ευχομαι να τα μηδενισεις!!

Επισης το στρες της.... αποτοξινωσης δε ειναι κ τοοοσο βλαβερο οσο λεγεται... Τι να πουν οι εγκυες που στρεσσαρονται απο την βαρια εργασια τους ή απο τα αλλα παιδια που μπορει να εχουν ή κ πιο δυσκολες καταστασεις...εγκυες ανεργες, με τεραστια οικονομικα προβληματα, εγκυες πιυ ο πατερας εκανε φτερα....

Ελπιζω να μην παρεξηγηθω!!

Ναι θα σε μπλοκάρουμε ??? τι λες μωρέ?Εδώ λέμε ελεύθερα τις απόψεις μας και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου βέβαια είναι και θέμα χαρακτήρα και αυτοσυγκράτησης. Καλό είναι φυσικά να μην αλλά..... πολλές γυναίκες δεν μπορούν. Άντε με το καλό!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary  τι καλα!! κοντευεις!!!! απολαυσε το στο επακρο γλυκο μου. να προσεχεις και να ξεκουραζεσαι. 

και εμενα παντως ο γιατρος καλος κ γλυκος αλλα αυστηρος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Συγγνωμη που μπαινω σφηνα στην κουβεντα σας αλλα ουσα κι εγω στιγνη καπνιστρια, δεν μπορω να διανοηθω οτι υπαρχει γυναικα εγκυος, που να μην μπορει να κοψει το τσιγαρο. Κ παραδειγματα του στυλ "ξερω μια που καπνιζε κ δεν επαθε τιποτα το μωρο" ειναι τουλαχιστον αποπροσανατιλιστικα. Κι εγω ξερω πρεζου που γεννησε μια χαρα κ αλκοολικη που γεννησε μια χαρα.. Τι σημαινει αυτο? Οτι εχει δικαιωμα μια γυναικα να ρισκαρει την υγεια του παιδιου της?

Αφηστε κ το αλλο... "Γεννησα υγιεστατο παιδι". ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ?? Μπορει για το ασθμα που θα εχει το παιδι σου στα 15 του ή για τις μαθησιακες του δυσκολιες ή για την μειωμενη του αντιληψη, να ευθυνονται τα τσιγαρα της κυησης. Οι επιπτωσεις δε φαινονται ντε κ καλα απο την αρχη.

Το ΕΛΑΧΙΣΤΟ που μπορουμε να κανουμε για το παιδι μας ειναι αυτο! Η πιο μικρη θυσια.. Αυριο μεθαυριο μπορει να χρειαστει να θυσιασουμε ακομα κ την ζωη μας, στο τσιγαρο θα κολλησουμε.?

Castrop δε θελω να το παρεις προσωπικα το μηνυμα. Ειναι αλμα που εφτασες τα 5 τσιγαρα, σου ευχομαι να τα μηδενισεις!!

Επισης το στρες της.... αποτοξινωσης δε ειναι κ τοοοσο βλαβερο οσο λεγεται... Τι να πουν οι εγκυες που στρεσσαρονται απο την βαρια εργασια τους ή απο τα αλλα παιδια που μπορει να εχουν ή κ πιο δυσκολες καταστασεις...εγκυες ανεργες, με τεραστια οικονομικα προβληματα, εγκυες πιυ ο πατερας εκανε φτερα....

Ελπιζω να μην παρεξηγηθω!!

Exeis paaara polu dikio se osa les kai auto einai to kako me to tsigaro epeidi den vlepoume oti kanoume kako ksexname to meta!!!!Stin prwti mou egkumosini einai auto pou les oti o pateras kathe treis kai ligo ekane ftera ola moni mou ta pernousa imoun kai se mia ilikia pou oso na nai skeftomoun ton erwta kai ta louloudia kai oti oxi kouvalaw mia kardoula mesa mou mia zwi....Den thelw oute na ta skeftomai....Oso g to twra prospathw edaksei den lew oti an den kapnisw tha trelathw apla siga siga pistevw tha to kopsw!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια θα μείνω κ εγώ στο θεμα κάπνισμα λιγο ακόμα. Προσωπικά δεν καπνιζω αλλα με ενοχλει βρε αγαπες αυτή η κριτική στους άλλους. Πχ εχω υπάρξει μπροστα σε συζήτηση οπου λεει η μια κοπελα "ε εγω στην εγκυμοσύνη μου το έκοψα μαχαίρι ειναι για φτυσιμο οσες καπνίζουν" αλλα ΟΠΑ η συγκεκριμένη κοπελα (κ της το ειπα στα μούτρα) δεν το άντεχε το τσιγάρο της προκαλούσε εμετούς. Δεν μπορεις να ξερεις ποσο δύσκολο ειναι για τον αλλον που μπορει να μην τον ενοχλεί , οπως η κουνιαδα μου η οποια κοπανιοταν στο πατωμα 7 μηνων γιατι δεν άντεχε χωρις τσιγάρο!! Χτυπούσε τον κεφάλι της στον τοιχο κλπ κ φυσικα οι γιατροί της επιτρεψαν να καπνίσει με τέτοιες κρίσεις που πάθαινε. Θελω να πω καλο θα ειναι να μην βάζουμε ανθρώπους σε τσουβάλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...