Μετάβαση σε περιεχόμενο

29η εβδομαδα συμπτωματα


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα,

Ελπίζω όλες να είστε πολύ καλά!! Εγω ειμαι στην 29η εβδομάδα κύησης και ειλικρινα νοιώθω ενα κουρέλι όπως το πρώτο τρίμηνο.

Το στομάχι μου είναι συνεχώς φουλ γεμάτο και φουσκωμένο, το περπάτημα έχει αρχίσει να γίνεται δύσκολο και απο ύπνο κοιμάμαι συνεχώς σαν αρκούδα, με ροχαλητά και ανόητους ήχους. Επίσης ενα πιάσιμο στο αρίστερο μέρος του κεφαλιού με ταλαιπωρεί μέρες. Γενικώς κουκλί τα περνάω!!! Εσείς πως είστε;;; Λίγο κουράγιο please γιατι αν υπήρχε κουμπί τηλεμεταφοράς στην ημέρα της γέννας θα το πάταγα ΤΩΡΑ!!!
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοπελα μου! Δεν εχω καμια απολυτως παρομοια εμπειρια καθως ειμαι μοοολις στην 5η εβδομαδα και δεν μπορω ουτε να φανταστω πως νοιωθεις αλλα ειδα οτι ζητας κουραγιο και ηρθα να στο δωσω! Υπομονη για το σπορακι! Τι σπορακι δλδ εσυ εχεις κανονικο ανθρωπο! Εχεις περασει τα μισα, εχεις φαει τον γαιδαρο βρε! Καθε που βασανιζεσαι και σε πιανει απελπησια απλα σκεψου το μωρακι που θα κρατας σε λιγο καιρο και αργοτερα οταν μεγαλωσει θα μπορεις και να του πεις το κλασικο "ξερεις βρε τι περασα εγω για εσενα; αχαριστο;" χαχαχα Ξερω δεν ειμαι τεραστια βοηθεια αλλα σου ευχομαι να νοιωσεις συντομα καλυτερα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου μπλέ μου με την ωραία αχνή γραμμούλα σου στην αρχή,  που μας έδωσες μεγάλη χαρά!!  με το καλό κορίτσι μου, δεν φαντάζεσαι πόσο γρήγορα θα περάσει ο καιρός!!! φυσικά και είσαι τεράστια βοήθεια με όλη τη θετική σου διάθεση που μας μοιράζεις!!!! έτσι να συνεχίσεις να σε χαιρόμαστε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Fainareti μου ειμαι σιγουρη για ολα αυτα που νιωθεις και που οντως ειναι ετσι. οπως λες εισαι λιγο πριν το τελος. απολαυσε το ομορφο ταξιδι. εισαι ευλογημενη που το ζεις. σκεψου σε 2 μηνες θα εχεις το μωρακι αγκαλιτσα και ολα αυτα θα ειναι μια γλυκια αναμνηση. καλη συνεχεια και με το καλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μ υπομονη.. δν θες ν σ πω πως ειναι τ παργαματ στις 34+2....    θ σ πω απλα πως ολα τ κανουμε γ τ ζουζουνια μας... γ αυτα τ μικρουλια π θ βγουν απο εμας...  κ καποτε μετα απο πολλα χρονια σ σχεση μ τς μπαμπαδες θ εχουμε τ πλεονεκτημα ν τ πουμε <<Ξερεις τι περασα εγω 9 μηνες γ ν σ κανω..??>>   χαχαχαχα

υπομονη εγω κοντευω στο τελος κ καπου καπου αναπολω τς σχεδον 8 μηνες π εχουν περασει κ αλλες λεω αχ αντε ν γεννησωωωωωωω!!!! φιλακια πολλα...!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο θα φουσκώνεις...τόσο πιο πολύ θα πιέζεται το στομάχι σου. Υπομονή και ελαφριά γεύματα. Για τον ύπνο εμένα με είχε βολέψει πολύ το μαξιλάρι θηλασμού, που μου είχαν δανείσει. Μπορούσα να κοιμηθώ πολύ άνετα με αυτό...

Αχ η περίοδος της εγκυμοσύνης έχει της δυσκολίες της αλλά είναι τόσο όμορφη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου @Fainareti!! 

Σε νιώθω αν κ ειμαι στην 21η εβδομάδα! Μετα το φαγητό το στομαχι μου κοντεύει να φτασει στον οισοφαγο χαχαχα! Αναμεσα στο στηθος νιώθω δυσφορια-καουρα! Για τον ύπνο δε το συζητω...ενω παντα κοιμομουν σα πουλακι, όπου με εβαζες εκει ξύπναγα, πλεον στροφιγυριζω ολη την ωρα και ποναει το σωμα μου..πιανομαι με το παραμικρο! 

Εγω εχω και το αλλο που με ταλαιπωρεί.... μονίμως εχω ειτε μπουκωμα ειτε καταρροη με φτερνισματα..3 μηνες τωρα συμβαίνει σχεδον καθημερινα αυτο.. 

Οποτε σκεψου να θελω να κοιμηθβ και να μη μπορω γιατι ειτε δε βολεύομαι, είτε γιατι δε μπορώ να αναπνεύσω απο τη μυτη ειτε γιατι το στομαχι κοντεύει να εκραγει..ειτε ολα μαζι! Χαχαχα..

Αλλα δε μετο νοιάζει.. καλα να ναι εκεινο το πλασματακι και ας ταλαιπωρείται η μανουλα....?

Καλη συνεχεια!! ✌✌✌

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η peacock είπε:

@Petalouditsa28 κομάντο μου εσυ! :P:x:x

LOVE YOU! ??? θα έρθει κ σενα η σειρά σου & θα με θυμηθεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεχρι να μεινω εγκυος θα εχουν βρει χαπια οι επιστημονες να μην καταλαβαίνεις δυσάρεστα συμπτωματα εγκυμοσυνης... :P

LOVE YOU TOO! :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η peacock είπε:

Μεχρι να μεινω εγκυος θα εχουν βρει χαπια οι επιστημονες να μην καταλαβαίνεις δυσάρεστα συμπτωματα εγκυμοσυνης... :P

LOVE YOU TOO! :x

Αχαχαχαχαχαχ!! Χαπακια-εμβρυακια δεν μπορουν να βρουνε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Αχαχαχαχαχαχ!! Χαπακια-εμβρυακια δεν μπορουν να βρουνε??

Καλα αν εβγαινε κατι τετοιο θα ημουν και ο πρωτος πρεζακιας... χαχαχαχαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/1/2018 at 12:18 ΜΜ, ο/η ditaki είπε:

Όσο θα φουσκώνεις...τόσο πιο πολύ θα πιέζεται το στομάχι σου. Υπομονή και ελαφριά γεύματα. Για τον ύπνο εμένα με είχε βολέψει πολύ το μαξιλάρι θηλασμού, που μου είχαν δανείσει. Μπορούσα να κοιμηθώ πολύ άνετα με αυτό...

Αχ η περίοδος της εγκυμοσύνης έχει της δυσκολίες της αλλά είναι τόσο όμορφη!

Μαξιλάρι θηλασμού εννοείς το μεγάλο που είναι σαν πέταλο και πιάνει από το γόνατο μέχρι και κεφάλι και πίσω κάτω από τη μέση; βρήκα ένα τέτοιο που φαίνεται σούπερ άνετο και σκέφτομαι να το πάρω, αν και έλεγε ο άντρας μου ότι θα τσακωνόμαστε ποιος θα κοιμάται μαζί του ?? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ όλες( @Μπλε @Dim83 @katerinant95 @ditaki @Petalouditsa28 @Λευτέρης @peacock  )  για τις απαντήσεις και την υποστήριξη σας και συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση !!! Αχ τι περνάμε για τα παιδάκια μας...αλλα εκεί εμείς ανώμαλες..και δεύτερο...και τρίτο....και ένα στρατό να είχαμε θα θέλαμε άλλα τόσα!! Όσο πλησιάζει η ώρα τόσο πιο πολύ χαίρομαι και έχω αγωνία να τον δω πως θα μοιάζει. Το άγχος για την γέννα  που είχα μέχρι να κλείσω τον 6ο έχει εξαφανιστεί...τώρα ανυπομονώ να έρθει εκείνη η ώρα! 

 Άδεια πατρότητας ρε κορίτσια δικαιούται καθόλου ο πατέρας;;;;; Εμας μας είπαν 2 ή 3 μέρες αν θυμάμαι καλα μόνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...