Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες ξεκινάνε προσπάθεια Φεβρουάριο


loralora

Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η loralora είπε:

Δεν εχω χρησιμοποιεισει αυτά τα φαρμακα.Δεν πιστευω οτι υπαρχουν παρενεργειες ,εγω δεν ειχα απο τα φαρμακα μονο ενα φουσκωμα που ειναι φυσιολογικο

Εσύ ποιες ενεσεις κάνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 13 λεπτά, ο/η loralora είπε:

Μενοπουρ ,μεριοναλ

Α και τις μενολουρ έχω, καλά πόσες θα κάνω νόμιζα δύο καταστολή και διέγερση και μου έχουν δώσει τέσσερις ενεσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή επιτυχία και στη Loralora!!!!

@Miracle17 έχεις ενδομητρίωση;;;; Με ποια μορφή;;;Σε ρωτάω γιατί εγώ έχω αυτή τη στιγμή δύο κύστεις στην δεξιά ωοθήκη. Είχα κάνει λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση τον Μάρτιο για να αφαιρέσουμε μία που είχα τ΄τε στην ίδια ωοθήκη αλλά σε έξι μήνες βγήκαν δύο καινούριες πάλι, Εγώ δεν έκανα θεραπεια με διακοπή περιόδου.

Θα θελα να ακούσω τη δική σου περιπτωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/2/2018 at 10:54 ΠΜ, ο/η loralora είπε:

@love30 Πόσες μέρες πριν το αναμενόμενο αδιαθέτησες όταν έκανες το σκράτσινγκ? Εγω νιωθω εδω και λιγες μέρες οτι θα έρθει νωρίτερα η άτιμη αλλά δεν έρχεται. Με βλέπω για αύριο ή την Κυριακή για να ξεκινήσω.

@Miracle17 Το σκράτσινγκ είναι ξύσιμο του ενδομητρίου στο δεύτερο μισο του κύκλο που βοηθάει το ενδομήτριο να ανανεωθεί όταν χτίζεται. 

 

@love30δηλαδη ιδια με την υστεροσκοπηση..ευχαριστω γλυκεια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Καλή επιτυχία και στη Loralora!!!!

@Miracle17 έχεις ενδομητρίωση;;;; Με ποια μορφή;;;Σε ρωτάω γιατί εγώ έχω αυτή τη στιγμή δύο κύστεις στην δεξιά ωοθήκη. Είχα κάνει λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση τον Μάρτιο για να αφαιρέσουμε μία που είχα τ΄τε στην ίδια ωοθήκη αλλά σε έξι μήνες βγήκαν δύο καινούριες πάλι, Εγώ δεν έκανα θεραπεια με διακοπή περιόδου.

Θα θελα να ακούσω τη δική σου περιπτωση.

@nikonaΛοιπον εγω δεν ειχα κυστες απλα βγηκε ανεβασμενη η ca 125 εκανα λαπαροσκοπηση και ειχα βρεθει καποις εστιες , μετα εκανα μια τριμηνη αβερκαπ και αδιαθετησα μετα απο 5 μηνες, αυτη ειναι η θεραπεια στην ουσια, γιατι οι κυστες τρεφονται με το αιμα.. κακως που δεν σου εκανε καταστολη.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Miracle17 είπε:

@nikonaΛοιπον εγω δεν ειχα κυστες απλα βγηκε ανεβασμενη η ca 125 εκανα λαπαροσκοπηση και ειχα βρεθει καποις εστιες , μετα εκανα μια τριμηνη αβερκαπ και αδιαθετησα μετα απο 5 μηνες, αυτη ειναι η θεραπεια στην ουσια, γιατι οι κυστες τρεφονται με το αιμα.. κακως που δεν σου εκανε καταστολη.. 

@nikona Πρωτη φορα ακουω λαπαροσκοπηση για ενδομητριωση χωρις καταστολη .. γι αυτο ξαναβγαλες παλι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Miracle17 Εγώ πάλι δεν είχα καθόλου εστίες ενδομητρίωσης πουθενά παρά μόνο αυτήν την κύστη στην ωοθήκη. Ολά τα υπόλοιπα ήταν καθαρά.

Όσο για την καταστολή, το είχα ψάξει πολύ το θέμα αυτό και τελικά είδα ότι δεν κάνουν πάντα καταστολή. Υπάρχουν πολλά κορίτσια σε φόρουμ που διαβασα που δεν κάνουν. Εμας τότε μας είπε ο χειρουργός ότι δεν θα κάνω καταστολή για να συνεχίσουμε τις προσπάθειες για μπεμπέ. Κ ήταν σύμφωνή και η γυναικολόγος μου.

Βεβαια εχω σκεφτεί κι εγώ ότι αν έκανα καταστολή ίσως να μην έβγαιναν ξανά τόσο γρήγορα. Αλλά με τόσες ιστορίες που έχω διαβασει από κοπέλες με ενδομητρίωση διαπιστώσα ότι τελικά λειτουργεί πολύ διαφορετικά η ενδομητρίωση από οργανισμο σε οργανισμό.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η nikona είπε:

@Miracle17 Εγώ πάλι δεν είχα καθόλου εστίες ενδομητρίωσης πουθενά παρά μόνο αυτήν την κύστη στην ωοθήκη. Ολά τα υπόλοιπα ήταν καθαρά.

Όσο για την καταστολή, το είχα ψάξει πολύ το θέμα αυτό και τελικά είδα ότι δεν κάνουν πάντα καταστολή. Υπάρχουν πολλά κορίτσια σε φόρουμ που διαβασα που δεν κάνουν. Εμας τότε μας είπε ο χειρουργός ότι δεν θα κάνω καταστολή για να συνεχίσουμε τις προσπάθειες για μπεμπέ. Κ ήταν σύμφωνή και η γυναικολόγος μου.

Βεβαια εχω σκεφτεί κι εγώ ότι αν έκανα καταστολή ίσως να μην έβγαιναν ξανά τόσο γρήγορα. Αλλά με τόσες ιστορίες που έχω διαβασει από κοπέλες με ενδομητρίωση διαπιστώσα ότι τελικά λειτουργεί πολύ διαφορετικά η ενδομητρίωση από οργανισμο σε οργανισμό.

 

@nikona Σιγουρα ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος .. απλα εχει καποια λογικη η καταστολη , και φυσικα αναλογα το γιατρο.. εμενα με βοηθησε η καταστολη στο να μεινω αμεσως εγκυος ασχετα αν παλληνδρομησε μετα.. γι αυτο και την κανουν οι περισσοτεροι αυξανονται πολυ οι πιθανουητες κυησης.. και μου ειχε πει ο γιατρος οτι η ενδομητριωση γενικα ξαναεμφανιζεται .. απλα με την καταστολη παρατεινουμε πολυ το χρονο.. γι αυτο εσυ εβγαλες αμεσως θεωρω.. αυτα μου ειχε πει ακριβως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν διαφωνώ Miracle.

Απλά εμένα μου χε πει ότι επιεδή ήταν όλα καθαρά δεν ήθελε να μου κάνει καταστολή γιατί θεωρητικά θα έμενα έγκκυος στο πρώτο εξάμηνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Δεν διαφωνώ Miracle.

Απλά εμένα μου χε πει ότι επιεδή ήταν όλα καθαρά δεν ήθελε να μου κάνει καταστολή γιατί θεωρητικά θα έμενα έγκκυος στο πρώτο εξάμηνο.

@nikonaΟ καθε γιατρος λειτουργει διαφορετικα .. αν εκρινε εκεινος αυτο ισως να ηταν αυτο καλυτερα για σενα.. αλλα κι εγω ζω με το φοβο μην ξαναεμφανιστει γενικα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η loralora είπε:

Καλημέρα κορίτσια.Αδιαθετησα σημερα το πρωι και ξεκιναω αύριο ενέσεις.Αντε να δουμε αυτή τη φορά .

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!! Εγώ θα κάνω τώρα το απόγευμα την πρώτη μου ένεση. Ευτυχώς που είστε κι εσείς κορίτσια και σας παρακολουθώ γιατί θα αγχωνόμουν πολύ αν το πέρναγα μόνη μου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Ετσι είναι. Έχεις δίκιο.

Λογικό να αγχώνεσαι. Τώρα όμως πλησιάζεις στον στόχο σιγά σιγά και όλα θα πάνε καλά.

@nikona Ηταν να ξεκινησω με αυτη τη περιοδο αλλα παμε παλι πισω με τη κυστη ολο κατι εμφανιζεται .. κουραστικα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι @Miracle17 το θυμάμαι. Κ σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είναι ψυχοφθόρος η αναμονή όταν κάτι προκύπτει. Αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παρά μόνο υπομονή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Miracle17 είπε:

@nikona Ηταν να ξεκινησω με αυτη τη περιοδο αλλα παμε παλι πισω με τη κυστη ολο κατι εμφανιζεται .. κουραστικα?

η κυστη εμφανιστηκε τωρα ετσι ξαφνικα? η ειναι απο πολυκυστικες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bellaki τι ενέσεις θα κάνει κοριτσι; Ξερω οτι ειναι στρεσσογόνος περιοδος γι αυτο είμαστε εδω για να τα συζητάμε και να ξεσκάμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η antzy9 είπε:

η κυστη εμφανιστηκε τωρα ετσι ξαφνικα? η ειναι απο πολυκυστικες?

@antzy9 Εμφανιστηκε τωρα δυστυχως ? ας ελπισουμε οτι θα φυγει με τα αντισυλλιπτικα !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η loralora είπε:

@Bellaki τι ενέσεις θα κάνει κοριτσι; Ξερω οτι ειναι στρεσσογόνος περιοδος γι αυτο είμαστε εδω για να τα συζητάμε και να ξεσκάμε.

Ξεκίνησα με gonal και την Τετάρτη που θα με ξαναδούν μου είπαν ναεχω μαζί μου cetrotide. Στο ψυγείο έχω και μια ovitrelle...  δεν είμαι και πολύ ενημερωμένη για τη διαδικασία... χθες μιλήσαμε με το γιατρό για λίγη ώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mairh32 είπε:

Καλημέρα @Bellaki τις ίδιες ακριβώς έχω κι εγώ και θα ξεκινησω αυτή τη βδομάδα,ειχες καθόλου παρενέργειες;;

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΑΙΡΗ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ, ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΠΡΗΣΤΩ ΟΠΩΣ ΜΕ ΤΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ... ΣΕ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΗΡΑ 3 ΚΙΛΑ ΚΑΙ  ΕΧΩ ΕΝΤΟΝΗ ΕΦΙΔΡΩΣΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΕ ΘΑ ΕΧΩ....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Miracle17 είπε:

@nikona Να σε ρωτησω κατι; Εχεις κι εσυ χαμηλη αμη; Κοπελες με ενδομητριωση συνηθως εχουν χαμηλη αμη..

Αν θυμάμαι καλά 2,63. Στη μέση γονιμότητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Bellaki είπε:

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΑΙΡΗ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ, ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΠΡΗΣΤΩ ΟΠΩΣ ΜΕ ΤΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ... ΣΕ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΗΡΑ 3 ΚΙΛΑ ΚΑΙ  ΕΧΩ ΕΝΤΟΝΗ ΕΦΙΔΡΩΣΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΕ ΘΑ ΕΧΩ....

 

Ωχ?τα αντισυλληπτικά γιατί τα επαιρνες για άλλο λόγο;;εσύ ξεκινήσες κατευθείαν διέγερση ή έκανες και καταστολή;καλή επιτυχία να εχεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Αν θυμάμαι καλά 2,63. Στη μέση γονιμότητα.

@nikona ουυυ μια χαρα εισαι εσυ.. εγω ειμαι πολυ κατω..?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...