Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πράσινα κακά σε νεογέννητο


malio

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις νέες και έμπειρες μανούλες!Το μωράκι μου είναι 24 μερών και τον θηλάζω αποκλειστικά.Ενώ μέχρι πριν λίγες μέρες τα κακά του ηταν κίτρινα με σποράκια (φυσιολογικα)τωρα μου κανει συνεχεια πρασινωπα πολυ υδαρη με βλεννα καμια φορα.Να σας πω οτι εχω κοψει απ την διατροφή μου γαλακτοκομικά με συννενοηση με τη παιδιατρο και απο μόνη μου και τα όσπρια και φυτικές ινες.Ο λόγος είναι επειδη το μωρο ζοριζοταν και ακομα ζορίζεται  γκρινιάζει και φαινεται να πονάει οταν παει να ενεργηθει ή να αεριστεί.Τέλος εχει και λίγες μυξουλες και του βάζω καμια σταγονιτσα ορο που και που.Η παιδίατρος μου μου λεει να μην ανησυχώ οσο το παιδί εχει ορεξη και παίρνει βάρος εγώ ομως θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας σχετικα με τα κακά του.Γιατί εχουν γινει πράσινα; Μήπως είναι δεικτης ιωσης και γι αυτό εχει μύξες το μωρό;Και γιατι φαίνεται να ζορίζεται τοσο οταν θελει να ενεργηθει;Υποψην το παιδί κανει παρα πολλά κακά κάθε μέρα.Με συγχωρείτε για το τεράστιο μήνυμα αλλά είμαι πολύ αγχωμένη και ηθελα να σας εξηγησω οσο πιο αναλυτικά γινεται..Ευχαριστώ εκ το προτέρων...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η malio είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις νέες και έμπειρες μανούλες!Το μωράκι μου είναι 24 μερών και τον θηλάζω αποκλειστικά.Ενώ μέχρι πριν λίγες μέρες τα κακά του ηταν κίτρινα με σποράκια (φυσιολογικα)τωρα μου κανει συνεχεια πρασινωπα πολυ υδαρη με βλεννα καμια φορα.Να σας πω οτι εχω κοψει απ την διατροφή μου γαλακτοκομικά με συννενοηση με τη παιδιατρο και απο μόνη μου και τα όσπρια και φυτικές ινες.Ο λόγος είναι επειδη το μωρο ζοριζοταν και ακομα ζορίζεται  γκρινιάζει και φαινεται να πονάει οταν παει να ενεργηθει ή να αεριστεί.Τέλος εχει και λίγες μυξουλες και του βάζω καμια σταγονιτσα ορο που και που.Η παιδίατρος μου μου λεει να μην ανησυχώ οσο το παιδί εχει ορεξη και παίρνει βάρος εγώ ομως θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας σχετικα με τα κακά του.Γιατί εχουν γινει πράσινα; Μήπως είναι δεικτης ιωσης και γι αυτό εχει μύξες το μωρό;Και γιατι φαίνεται να ζορίζεται τοσο οταν θελει να ενεργηθει;Υποψην το παιδί κανει παρα πολλά κακά κάθε μέρα.Με συγχωρείτε για το τεράστιο μήνυμα αλλά είμαι πολύ αγχωμένη και ηθελα να σας εξηγησω οσο πιο αναλυτικά γινεται..Ευχαριστώ εκ το προτέρων...

Κοριτσι μου καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου. Τα πράσινα κακά ειναι κρύωμα αλλα κοιτά να δεις τωρα. Στην κόρη μου έτσι μου είπε η Παιδιατρος και όντως οταν κρύωνε ηταν πράσινα αλλα εμενα η κόρη μου πρώτη φορα αρρώστησε 14 μηνών και δεν θηλαζα τοτε (εχει διαφορά στις κενώσεις αν θηλάζει η οχι). Πληροφοριακά όμως τα πράσινα ειναι κρύωμα και αν δεις καμία φορα σταγονιτσες αιματακι στα κακά να ξέρεις ειναι αλλεργία. Κατι που θα εχεις φάει, ειναι αλλεργικό το μωρο και μέσω θηλασμού το πήρε. Αυτο φυσικά ειναι τελείως ενημερωτικό σε περίπτωση που τύχει να το δεις γιατι στον θηλασμό συμβαίνει και δεν χρειαζεται να ανησυχήσεις δεν θα παθε8 κατι!! Τωρα σχετικά με την δυσκοιλιότητα, μήπως φταίει που σταμάτησες φυτικές ίνες?? Ρωτά τον παιδίατρο σου γιατι ειναι κρίμα να παιδεύεται το νινακι!!! Α σχετικά με την μυτούλα βάζε φυσιολογικό όρο πρωί βράδυ έτσι και αλλιώς και εγω θυμάμαι χωρίς να εινα8 άρρωστη μεχρι και 6-7 μηνών κάθε πρωί καθαρίζαμε μυτούλα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση.Αγχωθηκα λίγο τωρα.Αν ειναι κρύωμα τι κανω που ειναι τόσο μικρο;Γιατί το παιδί δεν εχει χασει την όρεξη του και παιρνει βαρος.Δεν εχει δυσκοιλιοτητα απλα ζορίζεται οταν ειναι να ενεργηθει σαν να ετοιμάζεται για κολικους...Ισα ισα κανει πολλά κακά και υδαρη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ τα πράσινα κακα είναι απολύτως φυσιολογικά στα βρέφη π θηλάζουν. Εμένα τ μωρο μ πριν ξεκινήσει στερεές συνέχεια πράσινα κακακια έκανε, θηλάζει αποκλειστικά, πιο σπάνια κίτρινα. Ζορίζεται γτ δ ξέρει ακόμη πως να σφιχτει μη στεναχωριέσαι. Όσο για τις μυξουλες ακόμη καθαρισματα είναι. Να ανησυχήσεις όπως είπε η παιδιατρος αν χάσει την όρεξη του για φαΐ η αν είναι μπουκωμενο σε σημείο να δυσκολεύεται να πάρει ανάσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης μυξουλες μαζεύουν κ λόγω κλάματος. Σε όλους συμβαίνει να τρέχει η μύτη μας μετά από κλάμα μόνο π Εμείς ξέρουμε κ να τ αποβάλουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολυ Diwni μου.Να σαι καλα!Με ηρεμησες καπως...Γενικά διάβασα παντως οτι τα πρασινα κακα μπορει να οφειλονται και σε υπερπαραγωγη.Θα δοκικιμασω να τον θηλασω συνεχομενα 2-3 φορες απ το ίδιο στηθος να δω αν αλλάξει κατι οπως συμβουλευουν σε αντιστοιχες περιπτωσεις.Μήπως λογω υπερπαραγωγης το παιδί τρωει το αραιό γαλα μονο και γι αυτό άλλαξαν τα κακά του.Παντως όσο βλεπω οτι παίρνει βαρος δεν θα ανησυχώ τόσο.Ευχαριστώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σ ζήσει κιόλας κορίτσι Μου! Βιαστικά να σ γράψω για να ξε αγχωθείς λίγο κ ξέχασα να σ ευχηθώ! 

Εμένα ο άντρας μ να δεις άγχος. Μήπως έχει κάτι τ παιδι κ μήπως έχει θέμα με τ έντερο τ παιδι κτλ. Αλλά όλα καλά του το είπε κ ο παιδίατρος κ ηρεμησε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου κοπέλα μου! Αχ αυτή η σκατοσυζήτηση έχει πολύ πλάκα και έχεις απόλυτο δίκιο που αγχώνεσαι ειδικά αν είσαι νέα μανούλα! Τα μόνα κακά που πρέπει να σε προβληματίζουν είναι τα άσπρα και αυτά που έχουν αίμα. Τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά και ότι είναι υδαρή οφείλεται στον θηλασμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κοριτσια!Να στε καλά και να χαίρεστε τα παιδάκια σας!Θέλω να πιστεύω οτι με το καιρό θα αποκτήσω την ψυχραιμία που απαιτείται.Πάντως απο χθες που ξεκίνησα να θηλάζω πιο πολυ απο 1 φορά απ το κάθε στηθος βλέπω διαφορα στα κακά του.Οπότε ήταν μάλλον λογω υπερπαραγωγής...Θα δειξει και τις επόμενες μέρες.Σας φιλώ προς το παρών και ας μην σας γνωρίζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια και κατι ακομα να ρωτήσω για να μην ανοιγω καινούριο θεμα.Εχει βγαλει κατι μπιμπικακια κατω απ το ματακι του κοντα στο μαγουλο.Νομιζω οτι μετα που γρατσουνιστηκε με τα νυχια του ψιλοφουντωσανε.Υπαρχει κατι φυτικό που μπορω να του  βαλω για να περασουν;Για παραδειγμα κομπρεσα με χαμομηλι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φτιάξε σαπούνι με μητρικό γάλα( θα βρεις στο ιντερνέτ συνταγές εγώ μόνο με αυτό της πλένω σπυράκια στο πρόσωπο( αν κ θηλάζουσα μου το έφτιαξε φίλη θηλάζουσα) τα πράσινα καλά σε μωρό που θηλάζει είναι απολύτως φυσιολογικά αλλά πάντα θα ρωτάς παιδίατρο γιατί πχ εμένα ήταν λόγω υπερπαραγωγής κ μετά λόγω δυσανεξία ε στα γαλακτοκομικά που έτρωγα..να σου ζησει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...