Μετάβαση σε περιεχόμενο

εγκυμοσύνη


M@mmy

Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι νέα στο φόρουμ εγώ είμαι στις 3 προς 4 εβδομάδες μου είπε η γυναικολόγος...μου έκανε κολπικό υπέρηχο παλμό στο επόμενο ραντεβού μου είπε..θα ήθελα να μου πείτε στις επόμενες εβδομάδες τι εξετάσεις γίνονται....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου καταρχήν με το καλο, σου εύχομαι μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη. Το τι εξετάσεις θα κανείς εξαρτάται απο το ιστορικό σου πχ αν είχες ποτέ αποβολή, εξωμητρια, ινομυοματα κλπ. Οι βασικές ειναι οι εξετάσεις αιματος που ειναι εξονυχιστικές, μετα η αυχενική διαφάνεια στην 11-13 εβδομάδα και εξέταση Papp a, και ανάλογα με τα αποτελέσματα συνεχίζεις. Εγω για παράδειγμα επειδή εχω ομαδα αιματος 0- και ο άντρας μου 0+ έπρεπε κάθε 2 εβδομάδες να κάνω μια εξέταση αιματος που λέγετε έμμεση Coombs.. οπότε ανάλογα την περίπτωση ειναι και οι εξετάσεις. Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει το ιστορικό σου και ηλικία σου, πχ στίγμα κλπ και αν είσαι ηλικιακά `μικρη` δεν θα κανείς και παρα πολλά. Εγω ούτε κάν ντοπλερ δεν θα έκανα γιατι ήμουν 19 ,έκανα λόγο προβλήματος και την αυχενική μου την είχε κάνει στο ιατρείο δεν με είχε στειλει έξω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όσα μου είπες πραγματικά με βοήθησαν πολύ...είναι το πρώτο μου μωράκι και είμαι 25 ετών.... μέχρι στιγμής δεν νιώθω τίποτα από ζαλάδες και εμετούς:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο!! Σου ειπε η γιατρος οτι εισαι 3 βδομαδων?? Ρωταω γιατι με παρεξενευει.. Καθυστερηση δεν ειχες? Χοριακη εκανες για αρχη?? Προγεστερονη η Τ4 δεν σου εγραψε ο γιατρος οταν πηγες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η M@mmy είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όσα μου είπες πραγματικά με βοήθησαν πολύ...είναι το πρώτο μου μωράκι και είμαι 25 ετών.... μέχρι στιγμής δεν νιώθω τίποτα από ζαλάδες και εμετούς:)

Ε είσαι μικρή και αν δεν εχεις ιστορικά δεν θα κάνεις πολλά πολλά. Επίσης όπως λεει και η @Rosemary (για προγεστερονες και τέτοια δεν γνωρίζω πολλά) αλλα δεν σου έδωσε γενικά κατι για αρχή? Φυλλικό οξύ ή κατι? Η περιμένει εξετάσεις? Και έκανες χοριακη? Γιατι τόσο μικρή κύηση δεν ξερω κατα πόσο φαίνεται με απλό τεστ δεν μιλάω για κατι που δεν ξερω γιατι στην κορη μου που έκανα τεστ ήμουν ήδη 8 εβδομάδων ( δεν ηταν προγραμματισμένη και Παλι καλα δεν φούσκωσε για να το καταλάβω χαχα) και τωρα που το έμαθα στην 5η εβδομάδα, ηταν με χοριακη μόνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω είχα καθυστέρηση έκανα τέστ βγήκε θετικό και ετσι πήγα στη γυναικολόγο μου..έκανε κολπικό υπέρηχο μου είπε ότι είμαι έγκυος..μου έδωσε όμως να κάνω μόνο χοριακη γιατί δεν έχω σταθερό κύκλο και βάση με την περίοδο την τελευταία έβγαινε να είμαι εβδομάδες αλλά η χοριακη βγήκε πιο χαμηλή από ότι περίμενε και μου είπε είμαι τώρα κάπου στις 4 βδομάδες.Εχω τώρα επόμενη επίσκεψη τέλος του μήνα και θα ακούσουμε παλμό μου είπε και θα μου δώσει να κάνω κάποιες εξετάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Με το καλο!! Σου ειπε η γιατρος οτι εισαι 3 βδομαδων?? Ρωταω γιατι με παρεξενευει.. Καθυστερηση δεν ειχες? Χοριακη εκανες για αρχη?? Προγεστερονη η Τ4 δεν σου εγραψε ο γιατρος οταν πηγες?

Ευχαριστώ!!Είχα καθυστέρηση εκανα τέστ βγήκε θετικό και πήγα γυναικολόγο δεν έχω σταθερό κύκλο και εβγαινε πως είμαι 5 εβδομάδες..μου είπε μετα να κάνω χοριακη και βγήκε χαμηλή από όσο περίμενε και τελικά είμαι 4 μου είπε...έχω τέλος του μήνα επόμενη επίσκεψη θα ακούσουμε παλμό και θα κάνω κάποιες εξετάσεις αίματος μου είπε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η M@mmy είπε:

Εγω είχα καθυστέρηση έκανα τέστ βγήκε θετικό και ετσι πήγα στη γυναικολόγο μου..έκανε κολπικό υπέρηχο μου είπε ότι είμαι έγκυος..μου έδωσε όμως να κάνω μόνο χοριακη γιατί δεν έχω σταθερό κύκλο και βάση με την περίοδο την τελευταία έβγαινε να είμαι εβδομάδες αλλά η χοριακη βγήκε πιο χαμηλή από ότι περίμενε και μου είπε είμαι τώρα κάπου στις 4 βδομάδες.Εχω τώρα επόμενη επίσκεψη τέλος του μήνα και θα ακούσουμε παλμό μου είπε και θα μου δώσει να κάνω κάποιες εξετάσεις.

Ε τοτε περιμένει να ακούσει καρδούλα για να επιβεβαίωσει κανονική κύηση και μετα οι εξετάσεις και τα συμπληρώματα.. σου εύχομαι ολα να σου πανε καλα κοριτσι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...