Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2018


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η M4rina είπε:

Καλησπέρα γλυκές εγκυούλες του φθινοπώρου!και γω εχω ΠΗΤ τελη οκτώβρη αλλα δεν είδα να έχει δημιουργηθεί αντιστοιχη συζήτηση οπότε είδα φως και μπήκα...εσυ που είστε λίγο πιο μπροστά δώστε τα φώτα σας σε μας τα ψαρακια!!!

Καλός ήρθες με το καλό το μπεμπέ σου ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η M4rina είπε:

Καλησπέρα γλυκές εγκυούλες του φθινοπώρου!και γω εχω ΠΗΤ τελη οκτώβρη αλλα δεν είδα να έχει δημιουργηθεί αντιστοιχη συζήτηση οπότε είδα φως και μπήκα...εσυ που είστε λίγο πιο μπροστά δώστε τα φώτα σας σε μας τα ψαρακια!!!

με το καλό..!!! εγώ 18 Οκτ πητ...Πάμε μαζί...!!!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Anna mommy είπε:

με το καλό..!!! εγώ 18 Οκτ πητ...Πάμε μαζί...!!!!! 

 

25 Οκτωβρη εγώ!!!εν τω μεταξύ και γω και ο άντρας μου γεννημένοι Οκτώβρη αλλά είμαστε ζυγουδακια...το μπεμπέ αν τον φάει όλο τον μήνα θα βγει σκορπιουδακι...αλλά συνήθως βγαίνουν νωρίτερα ε...οπως και να χει με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια!! 

Ερώτηση για τις εγκυουλες και μη. Σας εχει μιλήσει εσας ο γιατρός σας για φυλαξη βλαστοκυττάρων; 

Εμενα με εβαλε στην διαδικασία κ το ψάχνω αλλα δεν μπορω να πω με σιγουριά αν με ενδιαφέρει ή όχι. Ειναι καμια που την ενδιαφέρει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η M4rina είπε:

25 Οκτωβρη εγώ!!!εν τω μεταξύ και γω και ο άντρας μου γεννημένοι Οκτώβρη αλλά είμαστε ζυγουδακια...το μπεμπέ αν τον φάει όλο τον μήνα θα βγει σκορπιουδακι...αλλά συνήθως βγαίνουν νωρίτερα ε...οπως και να χει με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας!

οπότε έρθει με τ8 Καλό

.. οχι δεν ξέρουμε πότε θα βγει  . Μπορεί να φτάσεις κ 42 βδ π είναι τ όριο.. !!! τ ένιωσες;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Anna mommy είπε:

οπότε έρθει με τ8 Καλό

.. οχι δεν ξέρουμε πότε θα βγει  . Μπορεί να φτάσεις κ 42 βδ π είναι τ όριο.. !!! τ ένιωσες;;

Η αλήθεια είναι ότι επειδή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν ξέρω πως είναι ακριβώς η αίσθηση του νοιώθω να κουνάει...κάτι σαν παλμούς κατά διαστηματα νοιώθω από νωρίς θα λεγα αλλά δεν νομίζω να ναι αυτό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μπλε είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια!! 

Ερώτηση για τις εγκυουλες και μη. Σας εχει μιλήσει εσας ο γιατρός σας για φυλαξη βλαστοκυττάρων; 

Εμενα με εβαλε στην διαδικασία κ το ψάχνω αλλα δεν μπορω να πω με σιγουριά αν με ενδιαφέρει ή όχι. Ειναι καμια που την ενδιαφέρει;

Καλησπέρα κοριτσι μου, εγω στην μεγάλη μου φύλαξα βλαστοκύτταρα σε ιδιωτική τράπεζα συγκεκριμένα στην biogenea και μου βγήκε περίπου 1700€ αν θυμάμαι καλα για 20 χρονια και ηταν δυο υπηρεσίες, και βλαστοκύτταρα και κατι ακομα που δεν το θυμάμαι κάν πως λέγεται. Τωρα θα τα δώσω σε δημόσια εφόσον θα ειναι αδερφές υπάρχει συμβατότητα και μπορεί η μια να χρησιμοποιήσει της άλλης. Το σκεπτικό μου δεν ηταν τόσο η καταπολέμηση του καρκίνου και της λευχαιμίας γιατι θεωρώ οτι αν βγάλουμε καρκίνους ειναι ήδη στο αίμα μας και τα βλαστοκ δεν μπορούν να κάνουν κατι, όσο σε περίπτωση ατυχήματος που ποτέ δεν ξέρεις τι συμβαίνει μπορεί να γίνει ανάπλαση οργάνων, βοηθάνε σε σκλήρυνση πλάκας και πολλά τέτοια και εύχομαι να τα εχω δώσει τζάμπα τα χρήματα.. εχει πολλές μελλοντικές προοπτικές οπότε τα είχαμε φυλάξει.. καλα που μου το θύμησες για να πάρω στην τράπεζα το είχα ξεχάσει τελείως.. το 2015 που τα είχα κρατήσει ηταν 1-2 οι καλές τράπεζες, η biohellenika και η biogenea και οταν λέω καλές εννοω οτι εχουν οοολες τις πιστοποιήσεις ειναι απολύτως νόμιμες και σε περίπτωση βλάβης στις δεξαμενές ή οποιαδήποτε καταστροφής σου δηλώνουν οτι τα βλαστοκ φεύγουν απευθείας σε συνεργάτες εξωτερικού για τους οποίους σου δίνουν όλες τις πληροφοριες και μπορεις να το τσεκάρεις και δεν θα σου πουν συγνώμη αλλα λόγω βλάβης ολα καταστράφηκαν(εκτός φυσικής καταστροφής φυσικά).. εγω επέλεξα την δεύτερη γιατι απλά ηταν πόιο οικονομική! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η M4rina είπε:

Η αλήθεια είναι ότι επειδή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν ξέρω πως είναι ακριβώς η αίσθηση του νοιώθω να κουνάει...κάτι σαν παλμούς κατά διαστηματα νοιώθω από νωρίς θα λεγα αλλά δεν νομίζω να ναι αυτό...

αυτό ειναιιιιιιι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Μπλε είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια!! 

Ερώτηση για τις εγκυουλες και μη. Σας εχει μιλήσει εσας ο γιατρός σας για φυλαξη βλαστοκυττάρων; 

Εμενα με εβαλε στην διαδικασία κ το ψάχνω αλλα δεν μπορω να πω με σιγουριά αν με ενδιαφέρει ή όχι. Ειναι καμια που την ενδιαφέρει;

Κορίτσια μπείτε να ενημερωθείτε από δω! http://hcbb.bioacademy.gr/

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες τις μέλουσες μανούλες! Εύχομαι σε όλες σας εύκολες και τελειόμηνες κυήσεις!

Εγώ έδωσα τα βλαστοκύτταρα του πλακούντα σε δημόσια τράπεζα και συγκεκριμένα στο Παπαγεωργίου Θεσσαλονίκης. Πήγα από κοντά και μου δώσανε το κιτ όταν μπήκα στον μήνα μου, με ενημέρωσαν ότι πρόκειται για δωρεά δλδ δεν τα κρατάω για το παιδί μου και δεν υπάρχει και νόημα εφόσον δεν έχει αποδειχθεί ότι τα βλαστοκύτταρα του ίδιου οργανισμού είναι συμβατά μόνο με τον ίδιο ή ότι τον θεραπέυουν αποτελεσματικότερα, με ενημέρωσαν πόσο γρήγορα πρέπει να μεταφερθούν και ο άντρας μου τα πήγε σφαίρα (ευτυχώς γέννησα Σάββατο πρωι και προλάβαμε) και μετά από κάποιο διάστημα μου έστειλαν ευχαριστήριο mail για την δωρεά μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω μπερδευτει λιγο με το θεμα γιατι απ'οτι καταλαβαινω οι ιδιωτικες τραπεζες κρατανε τα βλαστοκυτταρα μονο για το ιδιο το παιδι και οντως @Mama2015 σε περιπτωσεις καρκινου κλπ τα δικα του κυτταρα δεν μπορουν να βοηθησουν. Ενω στην δημοσια τραπεζα κανεις δωρεα οπως εκανες εσυ @KONSTANTIA  ειναι σαν την τραπεζα αιματος. Δηλαδη χρησιμοποιουνται για οποιον τα χρειαστει και αν εσυ χρειαστεις παιρνεις απο καποιον συμβατο δοτη. Μεχρι εδω τα καταλαβαινω νομιζω. ΑΛΛΑ εχω τις εξης αποριες που δεν μπορω να λυσω οσο και αν το ψαχνω. 1ον Εφοσον αν τα κυτταρα ειναι προβληματικα απ'την αρχη δεν χρησιμοποιουνται για καρκινους, με την ιδια λογικη απο μια χ δημοσια τραπεζα αν παρεις απο αλλον δοτη πως ξερουν οτι δεν ειναι και αυτα προβληματικα με τον ιδιο τροπο; 2ον στην ιδιωτικη τραπεζα στην οποια σαφως πληρωνεις ενα σεβαστο ποσο σου επιστρεφουν τα χρηματα σου αν το δειγμα σου τελικα καταστραφει ή δεν μπορεσει να αποθηκευτει; Διοτι απ'οτι εχω διαβασει σε περιπτωσεις 50-70% το αιμα απορριπτεται ως ακαταλληλο και δεν φτανει στην φυλαξη.

Μωρε κοριτσακια ολες θελουμε το καλυτερο για μικρα μας αλλα τελικα ειναι δυσκολο να καταλαβεις τι ειναι το καλυτερο :P

Επισης ενημρωθηκα οτι στο Ελενα που θα γεννησω γινεται απ'αυτους η συλλογη του δειγματος κατευθειαν οποτε εχω αρχισει να το κοιταω περισσοτερο για δωρεα παρα για ιδιωτικη τραπεζα. Αυτο που τελικα καταλαβα ειναι οτι απολυτο νοημα για φυλαξη σε ιδιωτικη τραπεζα ειναι οταν το παιδι σου εχει καποιο προβλημα και προκειται να γεννησεις αδερφακι του το οποιο δινει 25% πιθανοτητες συμβατοτητας ομως και παλι δεν καταλαβαινω αν μπορεις να το χρησιμοποιησεις καθως οι ιδιωτικες τραπεζες δεν κανουν ελεγχο ιστοσυμβατοτητας οποτε τελικα δεν μπορεις να ξερεις αν κανει ουτε στο αδερφακι του παιδιου.

Σας επρηξα; χαχαχα Απλα εχω χαθει και θεωρω οτι ειναι ενα θεμα στο οποιο δεν υπαρχει αρκετη ενημερωση.


 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάλι κατάλαβα ότι κάνανε κάποιο καιρό να μου απαντήσουν γιατί έλεγχαν αν είναι καλό το δείγμα και αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Γνώμη μου είναι ότι γενικώς παίζει μια εκμετάλλευση γύρω από το θέμα βλαστοκύτταρα και ακούσαμε πολλές φορές τράπεζες ιδιωτικές να κλείνουν και να ψάχνουν οι άνθρωποι τα βλαστοκύτταρα τους στην Ελβετία κλπ οπότε είναι προτιμότερο για μένα να τα δωρήσεις εν γνώση σου παρά να τρέμεις μήπως σου φάνε τα λεφτά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια, με το καλο σε ολες! Εγώ έρχομαι απο το θέμα με τα καλοκαιρινά μωράκια και ειμαι 28 βδομαδων τωρα.

Σχετικα με τα βλαστοκύτταρα, όπως το εχω καταλάβει εγώ: αν -χτυπά ξύλο- το παιδί σου έχει κάτι και τα χρειαστεί το πιθανότερο ειναι τα βλαστοκύτταρα που έχεις κρατήσει στην τράπεζα να έχουν ήδη το ίδιο νόσημα και να μη μπορούν να χρησιμοποιηθούν (εφόσον ειναι απο τον ίδιο οργανισμό). Οι ιδιωτικές τράπεζες λένε οτι μπορεί να χρησιμοποιηθούν πχ απο το αδερφάκι του μωρού αν χρειαστεί. Απο την αλλη, αν τα κανείς δωρεά σε δημόσιο νοσοκομείο μπαίνουν στη συνολική τράπεζα. Αυτο σημαίνει οτι αν χρειαστεί το παιδί βρίσκουν και δίνουν απο συμβατό δότη που ελέγχουν οτι δεν έχει το ίδιο νόσημα. 

Σχετικα με την κίνηση του μωρού, εγώ το κατάλαβα καπου στη 18η. Ηταν στην αρχή μεμονωμένα χτυπηματακια, σαν να σκάει ενα ποπ κορν μέσα στην κοιλιά!! Όσες έχουν οπίσθιο πλακούντα το ακούνε λίγο πιο νωρίς. Γιατι ο πλακούντας ειναι πίσω προς την πλάτη και όχι ανάμεσα στο μωρό και την κοιλιά! Αυτο που ακούτε σαν σφυγμό, το συνεχόμενο, ειναι ο δικός σας σφυγμός, όχι του μωρού!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες :) ειμαι 17 εβδομάδων και 3 ημερών και μόλις έκανα εγγραφή. Ανυπομονώ να διαβάσω τις συζητήσεις σας και να ανταλλάσσουμε απόψεις ! Θα γίνω πρώτη φορά μαμά και θέλω να μάθω όσο πιο πολλά γίνεται αλλά και να μοιραστώ μαζί σας και τις δικές μου απόψεις!:) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η The Baby To Be είπε:

Γεια σας κορίτσια, με το καλο σε ολες! Εγώ έρχομαι απο το θέμα με τα καλοκαιρινά μωράκια και ειμαι 28 βδομαδων τωρα.

Σχετικα με τα βλαστοκύτταρα, όπως το εχω καταλάβει εγώ: αν -χτυπά ξύλο- το παιδί σου έχει κάτι και τα χρειαστεί το πιθανότερο ειναι τα βλαστοκύτταρα που έχεις κρατήσει στην τράπεζα να έχουν ήδη το ίδιο νόσημα και να μη μπορούν να χρησιμοποιηθούν (εφόσον ειναι απο τον ίδιο οργανισμό). Οι ιδιωτικές τράπεζες λένε οτι μπορεί να χρησιμοποιηθούν πχ απο το αδερφάκι του μωρού αν χρειαστεί. Απο την αλλη, αν τα κανείς δωρεά σε δημόσιο νοσοκομείο μπαίνουν στη συνολική τράπεζα. Αυτο σημαίνει οτι αν χρειαστεί το παιδί βρίσκουν και δίνουν απο συμβατό δότη που ελέγχουν οτι δεν έχει το ίδιο νόσημα. 

Σχετικα με την κίνηση του μωρού, εγώ το κατάλαβα καπου στη 18η. Ηταν στην αρχή μεμονωμένα χτυπηματακια, σαν να σκάει ενα ποπ κορν μέσα στην κοιλιά!! Όσες έχουν οπίσθιο πλακούντα το ακούνε λίγο πιο νωρίς. Γιατι ο πλακούντας ειναι πίσω προς την πλάτη και όχι ανάμεσα στο μωρό και την κοιλιά! Αυτο που ακούτε σαν σφυγμό, το συνεχόμενο, ειναι ο δικός σας σφυγμός, όχι του μωρού!!!

Μπράβο, αυτή είναι η σωστή περιγραφή! Σαν ποπ κορν που σκάει! Αύριο μπαίνω στην 19 η κ το πρώτο ένιωσα πριν δέκα μέρες νομίζω, στην αρχή δεν ήμουν σίγουρη αλλά τώρα το καταλαβαίνω. Να σας ρωτήσω εκεί που το νιώθετε πονάνε καμία φορά; Και πως βολεύεστε και κοιμάστε; δεξιά δεν κάνει πολύ ώρα, ανάσκελα μπορεί να ζαλιστεις, όλο αριστερά δεν γίνεται! Πιάνετε ο γοφος μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε τότε κορίτσια εγώ είμαι σε αναμονή να το νιώσω ...γιατί τέτοιο πράγμα δεν έχω αισθανθει ... εχω μπει στην 16η βδομάδα και έχω οπίσθιο πλακούντα αλλά μόνο αυτό που είπες έχω,την αίσθηση του σφυγμού μου...Οπότε περιμένω με αγωνιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"Και πως βολεύεστε και κοιμάστε; δεξιά δεν κάνει πολύ ώρα, ανάσκελα μπορεί να ζαλιστεις, όλο αριστερά δεν γίνεται! Πιάνετε ο γοφος μου! "

Γέννησα τον Γενάρη. Κοιμόμουν ανάσκελα σχεδόν σε όλη μου την εγκυμοσύνη, έτσι βολευόμουν. Και μεχρι που μπήκα στον μήνα μου, στις ασκήσεις που εκανα στο pilates ανάσκελα δεν ζαλιστηκά ποτέ. 

Ο γιατρός μου κάποια στιγμή, μου είπε να κοιμάμαι στα αριστερά όσο μπορώ, λόγω χαμηλής θέσης του πλακούντα, αλλά δεν το κατάφερνα και πολύ. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η popi2 είπε:

Εγώ σήμερα 20 και 2 το έχω καταλάβει το μπεμπακι μου απλά κάποιες μέρες κουνιέται όλη μέρα και κάποιες στο χαλαρό ένα τακ τακ

Εγω είμαι 18+6 και νομίζω ότι χθες δεν το κατάλαβα καθόλου και έχω αγχωθεί... Με το καλό το μπεμπάκι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η misofeggaro είπε:

Εγω είμαι 18+6 και νομίζω ότι χθες δεν το κατάλαβα καθόλου και έχω αγχωθεί... Με το καλό το μπεμπάκι σου

Καλε μην αγχωνεσαι! Δεν ειμαστε δα και τοσο μεγαλες βδομαδες να το νοιωθουμε τοσο πολυ....μη σου πω τυχερες ειμαστε και εγω δλδ που το νοιωθω απ την 16η! Αλλες κοπελες δεν το εχουν νοιωσει καν μεχρι την 20η βδομαδα που μπαινω τωρα εγω και το νοιωθω να χορευει παντου. Βεβαια μου ειχε πει και ο γιατρος στον υπερηχο γυρω στην 17η βδομαδα οτι θα το νοιωσω συντομα και οτι το εβλεπε να κουναει γονατα οποτε εχει σχεση με διαφορα πραγματα που επειδη δεν ειμαστε γιατροι δεν σκεφτομαστε! Υπαρχουν παντως μερες που δεν ειναι τοσο δραστηριο και το δικο μου. Μην ανησυχεις καθολου. Ειναι νορμαλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου πως τα πάμε οι μανουλες Σεπτεμβρίου???εγώ 21 κ 2 σήμερα κουνάει το μπεμπακι μου σε δύο εβδομάδες ακριβώς θα πάω για την β επιπέδου κι έχω ένα ανχος άλλο πράγμα βέβαια (και.μν με βρίσετε)έκανα ένα υπέρηχουλι ακόμα μια χαρά ήταν το μπεμπεδακι μου μόνο που μας βγαίνει αρκετά μεγαλουτσικο αυτά από εμάς!!!εμένα και κατά πάσα πιθανότητα την μπέμπα μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@misofeggaro όντως είναι νωρίς για να το νιώθεις κάθε μέρα. Κάνε υπομονή και θα έρθει ο καιρός που θα λες: "Άντε φτάνει τόσο, άσε τώρα λίγο τη μανούλα να ηρεμήσει". ?

@popi2 πόσα γραμμάρια ήταν δλδ και σε ποια εβδομάδα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η beauty bunny είπε:

@misofeggaro όντως είναι νωρίς για να το νιώθεις κάθε μέρα. Κάνε υπομονή και θα έρθει ο καιρός που θα λες: "Άντε φτάνει τόσο, άσε τώρα λίγο τη μανούλα να ηρεμήσει". ?

@popi2 πόσα γραμμάρια ήταν δλδ και σε ποια εβδομάδα;

20 κ 5 κ μου το έβγαλε 500 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...