Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βιταμίνη D


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε αν η χαμηλή  βιταμίνη D επηρεάζει τη σύλληψη; διαβάζω διαφορα και οι απόψεις διίστανται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

   Καλημερα! Δεν ξερω αν επιρρεαζει την συλληψη αλλα αν  να εισαι στα ορια τις ανεπαρκειας, ο γιατρος σου θα σου προτεινει λυσεις..

   Εγω πριν ενα μηνα (ενω ειμαι εγκυος) ανακαλυψα οτι η βιταμινη D μου ηταν 15 (αρκετα χαμηλα) κ ο γιατρος μου εδωσε συμπληρωμα κ μου ειπα να καθομαι ή να περπαταω καθε μερα για κανα μισαωρο στον ηλιο.. Παντως δεν ειχα ποτε θεμα γονιμοτητας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!! Και εγώ είχα ανεπάρκεια βιταμινης D και έχω ακούσει οτι γενικά επηρεάζει τη γονιμότητα, δεν έχω ασχοληθεί όμως ιδιαίτερα με το θέμα γτ ο γιατρός μου έχει δώσει κάποιες βιταμίνες και τώρα η τιμή της είναι στα φυσιολογικά όρια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσι μου..το χω διαβάσει και ακούσει πολλές φορές και γω το τελευταίο διάστημα..πως επιρρεαζει την γονιμότητα η βιταμίνη D αλλα και η Β12..εγω ανέφερα στον γιατρό μου πως παιρνω καθημερινά pregnacare conception,Β12,D3 και φολικο(επιπλέον ολα αυτα..παρολο που τα χει μεσα η πολυβιταμινη) και μου είπε πολυ καλα κανεις..με το φολικο εχω θέμα ουτως η άλλως λόγο του οτι εχω στίγμα,και με την Β12 επισης μετα απο ενα χειρουργειο που εχω κανει..εχουν αδειάσει οι αποθήκες μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary @Mariloux @Κατερινάκι/only love  Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Με προβληματίζει το θέμα και ψάχνω να βρω μια άκρη.. Ο γιατρός μου εδώ (μένω εξωτερικό) δε το θεωρεί σημαντικό με το γυναικολόγο που μίλησα στην Ελλάδα το θεωρεία πολύ σημαντικό... Ο γιατρός μου εδώ μου πρότεινε μόνο φολικο ο γιατρός μου στην Ελλάδα μου πρότεινε μια πολυβιταμινη που είναι για κοπέλες που ξεκινάνε προσπάθειες για μωράκι.. έκανα εξετάσεις και μου είπαν πως έχω ανεπάρκεια  βιταμίνης D..οποτε προσπαθώ να δω μήπως είναι τελικά αυτό το πρόβλημα της υπογονιμότητας μας σαν ζευγάρι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον κοπέλα μου έμαθα τέλη Οκτώβρη ότι ειμαι εγ κυος και 10 μέρες μετά κάνω γενική αίματος κ βιταμίνη D ....ειχα ανεπάρκεια είχα μόλις 18.   Τώρα παίρνω συμπλήρωμα...ο γιατρός λέει η βιταμίνη D βοηθάει στη κυτταρική διαίρεση αλλά σαν θέμα γονιμότητας δε το είχε θεσει...καλο είναι όταν θέλουμε να κάνουμε παιδάκι να είμαστε καλά στις βιταμίνες μας ..αλλα δε πιστεύω ότι αν κάποια κοπέλα δεν έχει τα καλύτερα επιπεδα θα δυσκολευτεί γι'αυτό το λόγο.ευχομαι με το Καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Eleana992 είπε:

@Rosemary @Mariloux @Κατερινάκι/only love  Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Με προβληματίζει το θέμα και ψάχνω να βρω μια άκρη.. Ο γιατρός μου εδώ (μένω εξωτερικό) δε το θεωρεί σημαντικό με το γυναικολόγο που μίλησα στην Ελλάδα το θεωρεία πολύ σημαντικό... Ο γιατρός μου εδώ μου πρότεινε μόνο φολικο ο γιατρός μου στην Ελλάδα μου πρότεινε μια πολυβιταμινη που είναι για κοπέλες που ξεκινάνε προσπάθειες για μωράκι.. έκανα εξετάσεις και μου είπαν πως έχω ανεπάρκεια  βιταμίνης D..οποτε προσπαθώ να δω μήπως είναι τελικά αυτό το πρόβλημα της υπογονιμότητας μας σαν ζευγάρι 

Καλα αποτελέσματα να εχετε κοπελα μου..συντομα με ενα σπορακι στην κοιλιτσα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα

Ειχα ελλειψη λογω χασιμοτο( αυτοανοσο θυροειδη) οι μεσογειακοι λαοι πια εχουμε ελλειψη παρα τον ηλιο λογω μεταλλαξης γονιδιου..εμενα ολοι οι αιματολογοι την ηθελαν πανω απο 35.. Εγω ειχα 9 ..πηρα κ παορνω 25.000 μοναδες την εβδομαδα..προσωπικα θα σου προτεινα να μην εχεις ελλειψη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Finally είπε:

Καλησπερα

Ειχα ελλειψη λογω χασιμοτο( αυτοανοσο θυροειδη) οι μεσογειακοι λαοι πια εχουμε ελλειψη παρα τον ηλιο λογω μεταλλαξης γονιδιου..εμενα ολοι οι αιματολογοι την ηθελαν πανω απο 35.. Εγω ειχα 9 ..πηρα κ παορνω 25.000 μοναδες την εβδομαδα..προσωπικα θα σου προτεινα να μην εχεις ελλειψη 

Καλησπερα κοπελα μου!!τι κανεις??εχω μια απορία και θελω να μου λύσεις..οι 25.000 πως μεταφράζονται?περνεις κάψουλες η σταγόνες?εχω τις D3 lamberts που γράφουν 1000iu(25μg) και οι οδηγίες λενε μια την ημέρα..βεβαια η πολυβιταμινη που παιρνω επισης γραφει οτι περιέχει την συγκεκριμένη βιταμίνη εκτός των άλλων..(15 μg ανα κάψουλα) πόση ειναι η ανάγκη μας δλδ σε μg την ημέρα γνωρίζεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

 

 

στις πριν 10 ώρες, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Καλησπερα κοπελα μου!!τι κανεις??εχω μια απορία και θελω να μου λύσεις..οι 25.000 πως μεταφράζονται?περνεις κάψουλες η σταγόνες?εχω τις D3 lamberts που γράφουν 1000iu(25μg) και οι οδηγίες λενε μια την ημέρα..βεβαια η πολυβιταμινη που παιρνω επισης γραφει οτι περιέχει την συγκεκριμένη βιταμίνη εκτός των άλλων..(15 μg ανα κάψουλα) πόση ειναι η ανάγκη μας δλδ σε μg την ημέρα γνωρίζεις?

εγω ειχα 29 και η αιματολογος μου εδωσε 25.000 μοναδες μια φορα την εβδομαδα..ειναι σε πλαστικη αμπουλα ...κατι σταγονες δηλαδη, και την πινω με λιγο νερο....ολο μαζι ειναι μια κουταλια σουπας..κ ο συζυγος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ έκανα χτες γενική αίματος στα πλαίσια του μηνιαίου τσεκ απ τώρα στην εγκυμοσύνη ..και η βιταμίνη D από 18 πήγε 19...μ έδωσε τη D3 2000mg ανά χαπάκι ένα τη μέρα ...στην αρχή έπινα το μισό δηλ 1000 τ μέρα αλλά αφού δεν είδα τρελή διαφορα...τ αυξήσαμε ...γενικα η βιταμίνη D πέρα από την εμφύτευση που αναφέρουν ότι χρειάζεται να'ναι καλή η έλλειψη της προκαλεί κ κατάθλιψη η κακή διάθεση...μας χρειαζεται γενικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η antzy9 είπε:

 

εγω ειχα 29 και η αιματολογος μου εδωσε 25.000 μοναδες μια φορα την εβδομαδα..ειναι σε πλαστικη αμπουλα ...κατι σταγονες δηλαδη, και την πινω με λιγο νερο....ολο μαζι ειναι μια κουταλια σουπας..κ ο συζυγος

Aυτο κι εγω μονο που στην προσπαθρια επαιρνα την εβδομαδα δυο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rena28 με το καλό να έρθει το μωράκι σου!! Αυριο έχω ραντεβού για υπέρηχο να δω ποτέ θα γίνει η σπερματεγχυση και να το συζητήσω ξανά με την γιατρό μου εδώ! @Κατερινάκι/only love σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ κορίτσι μου! @Finally σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,άραγε το ότι έχεις θέμα με το θυρεοειδή επηρεάζει το θέμα της βιταμίνης;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/12/2017 at 1:51 ΜΜ, ο/η antzy9 είπε:

 

εγω ειχα 29 και η αιματολογος μου εδωσε 25.000 μοναδες μια φορα την εβδομαδα..ειναι σε πλαστικη αμπουλα ...κατι σταγονες δηλαδη, και την πινω με λιγο νερο....ολο μαζι ειναι μια κουταλια σουπας..κ ο συζυγος

Α,καταλαβα..μαλιστα..λογικα και γω θα λαμβάνω ικανοποιητική δόση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/16/2017 at 2:04 ΜΜ, ο/η Rena28 είπε:

Κορίτσια εγώ έκανα χτες γενική αίματος στα πλαίσια του μηνιαίου τσεκ απ τώρα στην εγκυμοσύνη ..και η βιταμίνη D από 18 πήγε 19...μ έδωσε τη D3 2000mg ανά χαπάκι ένα τη μέρα ...στην αρχή έπινα το μισό δηλ 1000 τ μέρα αλλά αφού δεν είδα τρελή διαφορα...τ αυξήσαμε ...γενικα η βιταμίνη D πέρα από την εμφύτευση που αναφέρουν ότι χρειάζεται να'ναι καλή η έλλειψη της προκαλεί κ κατάθλιψη η κακή διάθεση...μας χρειαζεται γενικά...

   Ρενα, τι ωρα την παιρνεις την βιταμινη? Εμενα ο γιατρος μου ειπε να την παιρνω μετα το βραδυνο μου (ποτε με αδειο στομαχι) γιατι η D3 απορροφαται καλυτερα την νυχτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 16/12/2017 at 3:14 ΠΜ, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Καλησπερα κοπελα μου!!τι κανεις??εχω μια απορία και θελω να μου λύσεις..οι 25.000 πως μεταφράζονται?περνεις κάψουλες η σταγόνες?εχω τις D3 lamberts που γράφουν 1000iu(25μg) και οι οδηγίες λενε μια την ημέρα..βεβαια η πολυβιταμινη που παιρνω επισης γραφει οτι περιέχει την συγκεκριμένη βιταμίνη εκτός των άλλων..(15 μg ανα κάψουλα) πόση ειναι η ανάγκη μας δλδ σε μg την ημέρα γνωρίζεις?

Εμενα η D ειναι 18 κ η ενδοκρινολογος μ έγραψε 100mg!Παιρνω μια τη ημερα μετα το φαγητό.Απο τι να εξαρτάται αραγε η δοσολογία;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με d 17  και άρα έλλειψη, από πέρυσι η γυναικολόγος μου έδωσε την d3 fix extra 2000  IU ενα χαπάκι την ημέρα αλλά δεν ξέρω πόσα  mg είναι. Όπως ανέφεραν και παραπάνω είναι σημαντική για την ανάπτυξη ειδικα την κυτταρική  καθως και την αναπτυξη των οστων και βοηθάει και στην πρόληψη για εκλαμψια κλπ. Όσο για τη υπογονιμότητα βρέθηκε συσχετισμός με την έλλειψη της . Τι να πω οτι μου ελεγΕ η γιατρός  οτι μπορει να συμβάλλει στην βελτίωση τα έπαιρνα. Τι q10 και τι ω3 και τι πολυβιταμινες  έχω καταπιεί δεν λέγεται.  Αμερικανίδα καταντησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Dora77 είπε:

Με d 17  και άρα έλλειψη, από πέρυσι η γυναικολόγος μου έδωσε την d3 fix extra 2000  IU ενα χαπάκι την ημέρα αλλά δεν ξέρω πόσα  mg είναι. Όπως ανέφεραν και παραπάνω είναι σημαντική για την ανάπτυξη ειδικα την κυτταρική  καθως και την αναπτυξη των οστων και βοηθάει και στην πρόληψη για εκλαμψια κλπ. Όσο για τη υπογονιμότητα βρέθηκε συσχετισμός με την έλλειψη της . Τι να πω οτι μου ελεγΕ η γιατρός  οτι μπορει να συμβάλλει στην βελτίωση τα έπαιρνα. Τι q10 και τι ω3 και τι πολυβιταμινες  έχω καταπιεί δεν λέγεται.  Αμερικανίδα καταντησα.

Οποτε εμεις τις παιρνουμε και μονο καλο κανουν.Μα πολλα κοριτσια εχουν ελλειψη αυτης της βιταμινης τελικα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.Εμένα πέρσυ μετά από εξετάσεις αίματος η d μου ήταν στον πάτο και μου έδωσε η γιατρός της fix την ενισχυμένη.Είναι από τις βιταμίνες που χρειάζεται κυρίως το ανοσοποιητικό όπως και η B12.Εγώ ένιωθα πολύ κουρασμένη, ζάλη και σε συνδυασμό με την έλλειψη σιδήρου ήμουνα χάλια.Μου είπε ότι γενικά βοηθάει στην εγκυμοσύνη τώρα αν εννοούσε στη σύλληψη η στην πορεία της δεν το ξέρω καλό είναι όμως να γεμίσουμε τις αποθήκες μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/1/2018 at 7:53 ΜΜ, ο/η Athena D. είπε:

Εμενα η D ειναι 18 κ η ενδοκρινολογος μ έγραψε 100mg!Παιρνω μια τη ημερα μετα το φαγητό.Απο τι να εξαρτάται αραγε η δοσολογία;;

Η δοσολογια μαλλον εξαρτάται απο την την τιμη..δλδ αν εχουμε ελειψη κλπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Η δοσολογια μαλλον εξαρτάται απο την την τιμη..δλδ αν εχουμε ελειψη κλπ.

Καλως το κοριτσι!Τι κανεις;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Athena D. είπε:

Καλως το κοριτσι!Τι κανεις;;;

Καλα ειμαι ομορφιά μου!!στην τρεχάλα τις προηγούμενες μερες γιατι εχω απο την παρασκευη τον ανηψοβαφτησημιο μου σπιτι μου..τωρα ετοιμαζόμαστε να παμε σπιτάκι του..και εγω να πάθω την γνωστή μου καταθληψαρα που θα φυγει...αχαχχαχαχ..εσυ τι κανεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα !Εδω μετραω μερες σαν φανταρος! Στο μεταξυ κανω αγαπουλες και οτι πιασουμε!!Χαχχαχαχα!Ησυχο ΣΚ ,μια και στα μερη μας βρεχει απο χτες.

Αντε τυχερουλα !Πηρες μια δοση και μυρωδια απο παιδακι!Πιστευω οτι το ευχαριστηθηκες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Athena D. είπε:

Καλα !Εδω μετραω μερες σαν φανταρος! Στο μεταξυ κανω αγαπουλες και οτι πιασουμε!!Χαχχαχαχα!Ησυχο ΣΚ ,μια και στα μερη μας βρεχει απο χτες.

Αντε τυχερουλα !Πηρες μια δοση και μυρωδια απο παιδακι!Πιστευω οτι το ευχαριστηθηκες!

Σταματα να μετράς μερες και κανε μονο αγαπουλες!!μην σκέφτεσαι τιποτα και μην περιμένεις τιποτα..Το θαύμα θα έρθει την στιγμή που ειναι να έρθει..το πιστευω ακράδαντα..Και για αυτο και γω μαθαίνω να κανω υπομονή..Εξαλλου αυτήν την αρετή πρεπει να την εχεις δουλέψει για το μωράκι σου..

Εμεις περάσαμε πολυ όμορφα..Αν και εδω έβρεχε οποτε πηγαμε μονο εναν περίπατο χωρις καν να παμε στις κούνιες..αλλα ηταν όμορφα..Γέμισε το σπιτι γέλια και φωνές..ακομα και το σκυλί μου ειχε μεγαλη χαρα οοοολη μερα..απο χθες που επιστρέψαμε χωρις τον μικρό,ειναι στα πόδια μου και κοιμάται..Τι να πεις..γλυκια κουραση να χεις ενα παιδάκι σπιτι..η αδερφή μου με κατάλαβε..πως δεν περνάω και την καλύτερη φάση μου..και πρωτη φορά με πήρε εκεινη τηλ να παω να τον παρω..συνηθως το κανονίζουμε εγω και κεινος και μερα ενημερώνουμε την μαμά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Σταματα να μετράς μερες και κανε μονο αγαπουλες!!μην σκέφτεσαι τιποτα και μην περιμένεις τιποτα..Το θαύμα θα έρθει την στιγμή που ειναι να έρθει..το πιστευω ακράδαντα..Και για αυτο και γω μαθαίνω να κανω υπομονή..Εξαλλου αυτήν την αρετή πρεπει να την εχεις δουλέψει για το μωράκι σου..

Εμεις περάσαμε πολυ όμορφα..Αν και εδω έβρεχε οποτε πηγαμε μονο εναν περίπατο χωρις καν να παμε στις κούνιες..αλλα ηταν όμορφα..Γέμισε το σπιτι γέλια και φωνές..ακομα και το σκυλί μου ειχε μεγαλη χαρα οοοολη μερα..απο χθες που επιστρέψαμε χωρις τον μικρό,ειναι στα πόδια μου και κοιμάται..Τι να πεις..γλυκια κουραση να χεις ενα παιδάκι σπιτι..η αδερφή μου με κατάλαβε..πως δεν περνάω και την καλύτερη φάση μου..και πρωτη φορά με πήρε εκεινη τηλ να παω να τον παρω..συνηθως το κανονίζουμε εγω και κεινος και μερα ενημερώνουμε την μαμά...

Χαιρομαι που περασες ομορφα!Συντομα και με το δικο σου νινακι σου ευχομαι να περνας μοναδικες στιγμες!Φαινεται οτι το 2018 μπηκε με πολλα ευχαριστα νεα  και πολλες εγκυουλες! Και που ξερεις;;Μπορει να ειναι  τυχερο και για εμας!Αγκαλιτσες λοιπον και οπου μας παει!!!Οτι βοηθαει τελος παντων!Και αισιοδοξη διαθεση πανω απο ολα!Τα φιλια μου!:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...