Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ....ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018


Recommended Posts

Κοριτσια με πιανουν τα υπαρξιακα μου! Δεν ξερω που ανηκω! Κανονικα ΠΗΤ 1/10 με λιγοτερο απο 5% πιθανοτητες να μπω στον μηνα μου δλδ σεπτεμβριο οποτε προσπαθουμε να κανουμε την καισαρικη τουλαχιστον 1/9 μετραει;;;;  χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις Just now, ο/η Joy26 είπε:

@Μπλε στην Ελλάδα μέχρι το Νοέμβριο έχουμε καλοκαίρι οπότε έλα κ συ με μας ??

χαχαχαχα απο αυτην την αποψη οντως ειμαι μεσα!!!! ΠΟΛΛΑ καλοκαιρινα μωρακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Joy26 είπε:

Με το καλό κορίτσι μου..

Επισης! Και σε ολα τα κοριτσια εδω γιατι ειστε και πολλες! Μαλλον θα επισκεφτω και την σελιδα στο φεισμπουκ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, να σας ρωτήσω κάτι για την καμπύλη σακχάρου, λογικά σε κάποιες από εσάς θα έχει δοθεί ήδη σαν εξέταση. Πήγα σε δύο διαφορετικά μέρη στο δημόσιο για να κλείσω ραντεβού, στο ένα μου δώσανε ειδικές σημειώσεις με το τι διατροφή πρέπει να ακολουθηθεί για τις 3 μέρες πριν την εξέταση, η οποία περιλάμβανε υδατάνθρακες και ένα γλυκό την ημέρα, που πρέπει να περιέχει αλεύρι. Στο άλλο μέρος ρώτησα και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται τίποτα ειδικό, αρκεί η κανονική διατροφή. Αυτό με τους υδατάνθρακες το βλέπω να το αναφέρουν γενικά στο ίντερνετ. Τι από τα δύο ισχύει τελικά, εσάς σας είπαν κάτι;

Επίσης, εσείς συνεχίζετε το φυλλικό οξύ; Εγώ είχα αρχίσει από πριν μείνω έγκυος με 400 μικρογραμμάρια Folidex, το οποίο συνεχίζω εώς τώρα. Στην πορεία ο γιατρός μου έδωσε και το gyno-tardyferon, το οποίο εκτός από τον σίδηρο περιέχει και 350 μικρογραμμάρια φυλλικού οξέως. Δεν μου είπε τίποτα σχετικά με το να κόψω το Folidex, και σε κάποια φάση μόνη μου σκέφτηκα να τον ρωτήσω, και μου είπε ότι μπορώ να το κόψω αν θέλω γιατί δεν προσφέρει τίποτα στο β τρίμηνο. Μέχρι όμως να τον ρωτήσω, ήδη τα έπαιρνα μαζί για καιρό, κι έτσι αποφάσισα να το συνεχίσω, δεν ήθελα να χαλάσω τη συνήθεια του οργανισμού, και άλλωστε σκέφτηκα ότι δεν βλάπτει κι ότι μάλιστα βοηθάει στην καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου, μιάς και ο αιματοκρίτης μου άλλωστε βγήκε οριακός και η αιμοσφαιρίνη ελάχιστα κάτω από το όριο. Απλά κάποια έρευνα που κυκλοφορεί και συνδέει το αυξημένο φυλλικό οξύ με τις πιθανότητες αυτισμού, με έκανε να ανησυχήσω! Άλλοι βέβαια λένε ότι αυτά είναι απλά κινδυνολογίες. Έτσι είναι πάντα με αυτές τις έρευνες, η μία αντικρούει την άλλη, κι άντε να βρεις άκρη. Λέω παρ'όλα αυτά να το συνεχίσω, απλά αυτό που διάβασα με ανησύχησε λίγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η silverstar είπε:

Κορίτσια, να σας ρωτήσω κάτι για την καμπύλη σακχάρου, λογικά σε κάποιες από εσάς θα έχει δοθεί ήδη σαν εξέταση. Πήγα σε δύο διαφορετικά μέρη στο δημόσιο για να κλείσω ραντεβού, στο ένα μου δώσανε ειδικές σημειώσεις με το τι διατροφή πρέπει να ακολουθηθεί για τις 3 μέρες πριν την εξέταση, η οποία περιλάμβανε υδατάνθρακες και ένα γλυκό την ημέρα, που πρέπει να περιέχει αλεύρι. Στο άλλο μέρος ρώτησα και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται τίποτα ειδικό, αρκεί η κανονική διατροφή. Αυτό με τους υδατάνθρακες το βλέπω να το αναφέρουν γενικά στο ίντερνετ. Τι από τα δύο ισχύει τελικά, εσάς σας είπαν κάτι;

Επίσης, εσείς συνεχίζετε το φυλλικό οξύ; Εγώ είχα αρχίσει από πριν μείνω έγκυος με 400 μικρογραμμάρια Folidex, το οποίο συνεχίζω εώς τώρα. Στην πορεία ο γιατρός μου έδωσε και το gyno-tardyferon, το οποίο εκτός από τον σίδηρο περιέχει και 350 μικρογραμμάρια φυλλικού οξέως. Δεν μου είπε τίποτα σχετικά με το να κόψω το Folidex, και σε κάποια φάση μόνη μου σκέφτηκα να τον ρωτήσω, και μου είπε ότι μπορώ να το κόψω αν θέλω γιατί δεν προσφέρει τίποτα στο β τρίμηνο. Μέχρι όμως να τον ρωτήσω, ήδη τα έπαιρνα μαζί για καιρό, κι έτσι αποφάσισα να το συνεχίσω, δεν ήθελα να χαλάσω τη συνήθεια του οργανισμού, και άλλωστε σκέφτηκα ότι δεν βλάπτει κι ότι μάλιστα βοηθάει στην καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου, μιάς και ο αιματοκρίτης μου άλλωστε βγήκε οριακός και η αιμοσφαιρίνη ελάχιστα κάτω από το όριο. Απλά κάποια έρευνα που κυκλοφορεί και συνδέει το αυξημένο φυλλικό οξύ με τις πιθανότητες αυτισμού, με έκανε να ανησυχήσω! Άλλοι βέβαια λένε ότι αυτά είναι απλά κινδυνολογίες. Έτσι είναι πάντα με αυτές τις έρευνες, η μία αντικρούει την άλλη, κι άντε να βρεις άκρη. Λέω παρ'όλα αυτά να το συνεχίσω, απλά αυτό που διάβασα με ανησύχησε λίγο.

Καλησπέρα :) εγώ έκανα την καμπύλη με την συνηθισμένη μου διατροφή, το έχω διαβάσει και εγώ αυτό με τους Υδατάνθρακες αλλά δεν το τηρησα, απλά φροντισα να μην είναι μειωμενοι σε σχέση με την καθημερινότητα μου και εφαγα και καμία σοκολατιτσα που τρώω ούτως ή άλλως... 

Φυλλικο εγώ συνεχίζω γτ έχω και ένα κληρονομικο θέμα με υψηλή ομοκυστεινη οπότε το παίρνω γενικώς αλλά ούτε ο γιατρός μου ανέφερε τπτ για μείωση... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση Μαρίνα! Για τους υδατάνθρακες κι εγώ αυτό κατάλαβα, ότι δεν είναι αυστηρός κανόνας, αρκεί να φροντίσουμε να πάρουμε κάποια ποσότητα, που έτσι κι αλλιώς την παίρνουμε καθημερινά από διάφορες τροφές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@silverstar Έκανα καμπύλη πριν 4 μέρες... δεν μου παν τιποτα απολύτως για διατροφη... φυλλικο οξύ παίρνω και θα παίρνω κ μετά τη γεννα για λιγο που θα θηλασω, μετα θα κανω εξετασεις για σιδηρο και αναλογα το κοβω η οχι.. Ετσι εκανα και στον μεγαλο. Τα χω μαθει απ εξω..Βεβαια αν θες τη γνωμη μου ακολουθεις οτι λεει ο γιατροσ και η μαια σου..Μπορει οι δικοι μου να λειτουργουν αλλιως ,ετσι? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου εγώ έκανα καμπύλη πριν 4 μέρες και εγώ βγήκε δόξα το Θεο πολύ Καλή! επειδή είναι η 2η φορά που κάνω (2εγκυμοσυνες)..μου είπαν ότι δε χρειάζεται να κάνεις διατροφή εκείνες τις μέρες να τρως ότι έτρωγες και πριν γιατί αν προσέχεις πολύ παράδειγμα θα βγει ίσως καλή και δε θα ναι αντικειμενική εγώ έτσι κι αλλιώς έτρωγα κ τρώω απ'όλα κ τα πάντα οπότε δεν έκοψα και τίποτα πριν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κοριτσια εγω ακομα δεν την εχω κανει, αλλα εχω ακουσει οτι ειναι τοσο απαισιο αυτο που σε βαζουν να πιεις που καποιες δεν καταφερνουν καν να την ολοκληρωσουν. Ισχυει; Ειναι τοσο τραγικο; Εχω πιει και καθαρτικο παλια για μια κωλονοσκοπηση, λετε να ειναι τοοοοοσο απαισιο;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω @babybaby το ιδιο ηθελα να ρωτησω ...τοσο χαλια ειναι...;;; Επισης ποτέ την κανουμε αυτην την εξέταση σε ποιο μηνα;;;  εγω είμαι 5 μηνών και κατι... Η αλλιως 19 ΒΔ και 4 ημερών... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Η καμπύλη γίνεται 24η έως 28η εβδομάδα, δεν είναι τόσο τραγικό το υγρό απλά είναι πολύ γλυκό... Έχει γεύση πορτοκάλι και εμένα μου το έδωσαν παγωμένο οπότε μάλλον είναι καλύτερα έτσι γτ το περίμενα πολύ χειρότερο... Σαν πολύ γλυκιά πορτοκαλάδα ήταν... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babybaby @ΜΠΟΜΠΑΚΙ Όχι δεν ειναι χαλια...Σαν νερο με ζαχαρη, σιγα..Εμενα προσωπικα δε με χαλαει.. Η εξεταση αυτη γινεται αργοτερα 26-27 εβδομαδα..Εγω την εκανα γιατι ανησυχησε ο ενδοκρινολογος για διαβητη αλλα ευτυχως ολα καλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η ΜΠΟΜΠΑΚΙ είπε:

Σιγα σιγα πλησιάζουμε!!! Αυτο το υγρό μας το δινουν στο μικροβιολογικό που παμε η το αγοράζουμε απο φαρμακείο;; 

Στο δίνουν στο μικροβιολογικο, κάποια έχουν με γεύση πορτοκάλι και άλλα με γεύση βανίλια απ ότι ξέρω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα νηστείας ζάχαρο 98 και μετα 100. Πιο πολυ για να μου μιλήσει για διατροφή πήγα. Τελικα είχα καλη καμπύλη. Εμενα παιδια δεν ειχε το μικροβιολογικό. Πήρα σκονη απο το φαρμακειο και το ανακάτεψε με νερο η μικροβιολόγος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα την καμπύλη ζαχαρου θα μου τη γράψει την αλλη βδομάδα όποτε θα εχω άποψη να σας μεταφέρω!

Οσον αφορά στο φυλλικό οξύ που ρώτησε η @silverstar, οι οδηγίες του δικού μου γιατρού ειναι να το σταματήσω οταν φτάσω στον μεγάλο υπέρηχο, δηλαδή κι αυτο την αλλη βδομάδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγω οταν την έκανα στη πρώτη εγκυμοσύνη ηταν άγευστη, νερό με ζάχαρη.. μετα απο μια ωρα μου ξαναπήραν αίμα και ολα οκ.. αυτο για τις γεύσεις πρώτη φορα το ακούω, θα ρωτήσω τωρα που θα με πουν να κάνω να δω αν εχουν.. εγω δεν ειμαι και σε μεγάλη πόλη οπότε μπορεί να μην εχει τέτοια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η ΜΠΟΜΠΑΚΙ είπε:

Σιγα σιγα πλησιάζουμε!!! Αυτο το υγρό μας το δινουν στο μικροβιολογικό που παμε η το αγοράζουμε απο φαρμακείο;; 

Εγώ πάλι που έκλεισα ραντεβού σε δύο διαφορετικά μέρη για να δω τη διαθεσιμότητα, στο πρώτο μου είχαν πει να το αγοράσω από το φαρμακείο, ενώ στο δεύτερο ότι το χορηγούν εκεί. Τελικά επέλεξα το ραντεβού του δεύτερου, αλλά το είχα ήδη αγοράσει όπως μου είχαν πει οι αρχικοί και τώρα μου έχει μείνει. Άρα μάλλον εξαρτάται από το που πας. Δεν ξέρω, ίσως τους πω όταν πάω ότι το έχω κι εγώ, μπας και το ξεφορτωθώ, τι να το κάνω! 

Εν τω μεταξύ, είμαι τόσο εθισμένη στα γλυκά κι έχω φάει αρκετά, οπότε κάθε φορά που ακούω για ζάχαρο τρέμω για το αποτέλεσμα. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα εώς τώρα, πάντα οι τιμές ήταν φυσιολογικές, και στις προγεννητικές εξετάσεις, παρ'όλο που μου αρέσουν τόσο τα γλυκά. Είχα διαβάσει ότι το ζάχαρο έχει να κάνει κυρίως με κληρονομικότητα, και επίσης με παχυσαρκία, δηλαδή ότι δεν φταίνε μόνο τα γλυκά, αλλά αν κάποιος ήδη έχει πρόβλημα με τα κιλά του είναι πιο πιθανό να το πάθει. Αλλά και πάλι δεν ξέρω αν μόνο τα γλυκά μπορούν να το ανεβάσουν ειδικά στην ευαίσθητη φάση της εγκυμοσύνης, οπότε πάλι ανησυχώ για το τι θα αντικρίσω, ο Θεός βοηθός! Μπορώ να εγκρατευτώ στο να μην τα αγοράζω, αλλά αν μου τα προσφέρει άλλος δεν μπορώ. Και ο άντρας μου μου έφερνε γλυκά γιατί ξέρει ότι μου αρέσουν, και του έλεγα μη φέρνεις γιατί μου κάνεις κακό, αφού αν τα έχω η εγκράτειά μου δεν πάει τόσο πολύ ώστε να μην τα τσακίσω! Κι έτσι λοιπόν έχω και τώρα κάποια γλυκά στο σπίτι, και σκέφτομαι, να σταματήσω να τρώω μέχρι να έρθει το ραντεβού μου για καμπύλη αρχές Απρίλη ή να τα φάω κανονικά, με τη λογική ότι αν βγω με ζάχαρο δεν θα μπορώ να τα φάω μετά και θα σκάσω; Κοίτα διλήμματα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...