Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ....ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mama2015 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε???? Εχει γεννήσει καμία???? Εγω σήμερα ειμαι 39κ 2 και ακομα ούτε πονακι!!!! Δεν θέλει να βγει με τίποτα!!! 

Εσεις????? 

39+1 ακριβώς όπως και συ ούτε πόνο ούτε σύσπαση.. Αν δεν έρθει μόνο της μέχρι 15 Αυγούστου θα μπούμε με πρόκληση η 16 η 17!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Joy26 είπε:

Για Πόρτο Χέλι πλευρά παμε εμείς. Εκεί μέναμε βασικά, τωρα μετακομίσαμε. Θα πάμε στς πεθερικά μου. Εγω δεν βολεύομαι πουθενά (εκτός απο το σπίτι της μάνας μ βέβαια ?) και λίγο το σκέφτομαι. Προσπαθώ να προσέχω κ την διατροφή μ και σίγουρα θα ξεφύγω. Απο την μια θέλω απο την άλλη ελπίζω να μας πει ο γιατρός οχι. Δεν έχω κουράγιο. Έχω βαρύνει τόσο π δεν μπορώ πλέον ούτε τα βασικά να κάνω. Την μπέμπα την νιώθω πολύ χαμηλά κ δεν μπορώ ούτε περπάτημα να κάνω ουτε καθιστή να είμαι.

Τώρα εσύ με το νήπιο τι να πω. Εύχομαι να γεννήσεις σύντομα ??

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω.... ε φ3τος ξεκινάει προνήπιο στις 3 Σεπτέμβρη οπότε ολα οκ.. της άρεσε και σαν ιδέα και την πήγα στον χώρο και της άρεσε πολυ... τουλαχιστον θα εχω μόνο το μωρο τα πρωινά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ΜΠΟΜΠΑΚΙ είπε:

39+1 ακριβώς όπως και συ ούτε πόνο ούτε σύσπαση.. Αν δεν έρθει μόνο της μέχρι 15 Αυγούστου θα μπούμε με πρόκληση η 16 η 17!

Βρε κορίτσια το διάβασα και σε άλλη συζήτηση εδω στο φόρουμ οτι δεν αφήνουν μετα την ΠΗΤ.. γιατι? Ειναι επικυνδινο? Εμενα εχει σκοπό να με αφήσει κ αλλο λεει για να γίνει φυσικά!!!! Μήπως δεν πρεπει??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mama2015 όταν γεννήσεις θα βρεις τις ισορροπίες. Το θέμα είναι τώρα που σου φταίνε όλα.

Αν όλα είναι καλα μπορείς να πας κ μέχρι 42βδ. Τότε πάνε με πρόκληση στο εξωτερικό. Κ εφόσον έχουν εξαντλήσει τα πάντα. Οι μαιεςς πάνε κ σπίτι γ παρακολούθηση, κάνουν ασκήσεις κτλ.

Για μένα καλό είναι π σε αφήνει. Να έρθει μόνο του!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου γεια σας κ απο εμένα! Με το καλό όσες ετοιμάζεστε να πάνε όλα καλά! Εγώ 36+5 σημερα ειχα υπέρηχο δυστυχως ο μικρος μου ειναι ακομα σε ισχιακη προβολή κ σημερα είδαμε πως ειναι κ εγκάρσια...επίσης ο πλακούντας μου ειναι επίπεδο 3... καταλαβαίνετε...! Η καρδια μου εγινε περιβόλι.....στις 21 Αυγούστου πάω για υπέρηχο (αν δεν εχουν σπάσει  τα νερά ή τελοσπάντων γίνει κάτι έκτακτο) με ένα 3% πιθανότητες να εχει γυρισει..μεταξύ μας δεν ελπίζω σε  τετοιο θαύμα.. αρα 22 ή 23 Αυγούστου μπαίνω για προγραμματισμένη καισαρική...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η NicolVall είπε:

Κορίτσια μου γεια σας κ απο εμένα! Με το καλό όσες ετοιμάζεστε να πάνε όλα καλά! Εγώ 36+5 σημερα ειχα υπέρηχο δυστυχως ο μικρος μου ειναι ακομα σε ισχιακη προβολή κ σημερα είδαμε πως ειναι κ εγκάρσια...επίσης ο πλακούντας μου ειναι επίπεδο 3... καταλαβαίνετε...! Η καρδια μου εγινε περιβόλι.....στις 21 Αυγούστου πάω για υπέρηχο (αν δεν εχουν σπάσει  τα νερά ή τελοσπάντων γίνει κάτι έκτακτο) με ένα 3% πιθανότητες να εχει γυρισει..μεταξύ μας δεν ελπίζω σε  τετοιο θαύμα.. αρα 22 ή 23 Αυγούστου μπαίνω για προγραμματισμένη καισαρική...

Σου εύχομαι ολόψυχα να γυρίσει το ζουζουνι σου. Υπάρχει ελπίδα πάντως. Εσύ σκέψου θετικά!! Και στο κάτω κάτω όπως κ να έρθει ας είστε κ οι δύο Καλά. Αυτό έχει σημασία. Μην στεναχωριέσαι ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Joy26 είπε:

@Mama2015 όταν γεννήσεις θα βρεις τις ισορροπίες. Το θέμα είναι τώρα που σου φταίνε όλα.

Αν όλα είναι καλα μπορείς να πας κ μέχρι 42βδ. Τότε πάνε με πρόκληση στο εξωτερικό. Κ εφόσον έχουν εξαντλήσει τα πάντα. Οι μαιεςς πάνε κ σπίτι γ παρακολούθηση, κάνουν ασκήσεις κτλ.

Για μένα καλό είναι π σε αφήνει. Να έρθει μόνο του!!!!

Το πρόβλημα (νομίζω πάντα) είναι ότι γερνάει ο πλακούντας και μετά τις 40 εβδομάδες δεν είναι καλό πλέον για το μωράκι να μένει μέσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Dimaki83 είπε:

Το πρόβλημα (νομίζω πάντα) είναι ότι γερνάει ο πλακούντας και μετά τις 40 εβδομάδες δεν είναι καλό πλέον για το μωράκι να μένει μέσα.

Επιστημονικά κ γω δεν μπορώ να στο τεκμηριώσω αλλά από το λίγο που το έχω ψάξει κ απο τα μαθήματα που παρακολούθησα έμαθα αυτό : εφοσον δεν υπάρχει κάποιο παθολογικό πρόβλημα μπορεί να κάτσει κ παραπάνω απο 40βδ το μωρό. Δεν παθαίνει τίποτα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Joy26 είπε:

Σου εύχομαι ολόψυχα να γυρίσει το ζουζουνι σου. Υπάρχει ελπίδα πάντως. Εσύ σκέψου θετικά!! Και στο κάτω κάτω όπως κ να έρθει ας είστε κ οι δύο Καλά. Αυτό έχει σημασία. Μην στεναχωριέσαι ??

Ευχαριστω πολυ κοπέλα μου. Πλεον πιο πολυ με αγχώνει ο πλακούντας παρά η θέση του μικρού ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η NicolVall είπε:

Ευχαριστω πολυ κοπέλα μου. Πλεον πιο πολυ με αγχώνει ο πλακούντας παρά η θέση του μικρού ?

Μην αγχώνεσαι. Αν δει κάτι ο γιατρός θα σε πάει νωρίτερα για καισαρική. Ολόκληρο μωράκι είναι. Μια χαρά θα τα καταφέρει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Joy26 είπε:

Μην αγχώνεσαι. Αν δει κάτι ο γιατρός θα σε πάει νωρίτερα για καισαρική. Ολόκληρο μωράκι είναι. Μια χαρά θα τα καταφέρει.

Με παει ηδη για καισαρική, απο 38+3 ή 38+4 θα μου το παρει...εμενα αυτο που με αγχώνει ειναι μηπως κ 12 μερες μετα που θα με ξαναδεί τωρα ειναι αργουτσικα κ εχει συμβεί τπτ ?  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η NicolVall είπε:

Με παει ηδη για καισαρική, απο 38+3 ή 38+4 θα μου το παρει...εμενα αυτο που με αγχώνει ειναι μηπως κ 12 μερες μετα που θα με ξαναδεί τωρα ειναι αργουτσικα κ εχει συμβεί τπτ ?  

Αν τον φοβιζε κατι στο διαστημα αυτο, θα ζητουσε να σε δει νωριτερα! Μην αγχωνεσαι, ξερουν οι γιατροι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Όντως χαθηκαμε... Υπομονή έρχονται τα μωράκια σας!!! Εγώ είχα πάει στον γιατρό στις 15 χωρίς καθόλου συσπασεις, τραχηλο πέτρα και δεν περνούσε ούτε καρφίτσα μου είχε πει και στις 20 σπάσανε τα νερά και σε 11 ώρες γέννησα χωρίς τεχνητους πόνους οπότε μην αγχώνεστε... Ο γιατρός μου μου είχε πει ότι στο εξωτερικό δεν αφήνουν τα μωρα πάνω από 2-3 μέρες μετά την πητ... Με το καλό κορίτσια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η babybaby είπε:

Αν τον φοβιζε κατι στο διαστημα αυτο, θα ζητουσε να σε δει νωριτερα! Μην αγχωνεσαι, ξερουν οι γιατροι!!

Ναι ενταξει η αληθεια ειναι πως του εχω εμπιστοσύνη σαν γιατρό..αλλα μου ηρθε ξαφνικό..γιατι ήλπιζα να παω κ να μου πει πως γυρισε πηρε θέση κανονικα κ τελικα οχι απλα ειναι ακομα ισχιακο αλλα δυσκόλεψε κ αλλο γιατι εγινε κ εγκάρσιο συν τον πλακούντα που δεν το περίμενα με τπτ κ μου έπεσαν πολλα αρνητικά μαζι κ εχω σκασει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι σε καταλαβαίνω, όταν μαθαίνεις κάτι ξαφνικά εκεί που όλα είναι καλά σου έρχεται βουνό λες ήταν ανάγκη να τύχει; αλλά όλα αντιμετωπίζονται και θα ξεχαστούν σε λίγες μέρες που θα κρατάμε τα ζουζούνια μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Joy26 είπε:

Επιστημονικά κ γω δεν μπορώ να στο τεκμηριώσω αλλά από το λίγο που το έχω ψάξει κ απο τα μαθήματα που παρακολούθησα έμαθα αυτό : εφοσον δεν υπάρχει κάποιο παθολογικό πρόβλημα μπορεί να κάτσει κ παραπάνω απο 40βδ το μωρό. Δεν παθαίνει τίποτα!!

Λοιπόν ρώτησα στο τηλέφωνο τον μπαμπά μου και θα προσπαθήσω να μεταφέρω περίπου και περιληπτικά αυτά τα περίπλοκα ιατρικά που μου είπε (δεν κράταγα σημειώσεις και είμαι λίγο σκράπας σε τέτοια θέματα ?)

Πάνω κάτω μου είπε ότι ο πλακούντας είναι ένα σύνθετο όργανο που είναι υπεύθυνο για την αιμάτωση και την οξυγόνωση του εμβρύου καθώς και για την ορμονοπαραγωγή και μετά τις 40 εβδομάδες γίνεται υποστροφή (των λειτουργιών του;) και δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες ενός ώριμου εμβρύου. Αλλά άμεσος κίνδυνος για λίγες μέρες δεν πειράζει, ωστόσο δεν είναι επιθυμητό.

Πάντως στη Γερμανία που ζω αυτή τη στιγμή, μια χαρά τα αφήνουν και δέκα μέρες και παραπάνω μετά την ΠΗΤ.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μία τεκμηριωμένη απάντηση στις ερωτήσεις μας. Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες :)

Λογικά και στο εξωτερικό όταν ξεπερνάς την πητ κάνουν κάποιο έλεγχο να δουν το μωρό. Δεν το αφήνουν στην τύχη του.

Πάντως κάποια γνωστή μ στην Γερμανία π γέννησε 20ώρες τοκετό χωρίς επισκληριδιο. Φαντάζομαι δεν έχουν χρησιμοποιούν καν αναλγητικά φάρμακα ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/7/2018 at 12:20 ΜΜ, ο/η The Baby To Be είπε:

Καλημέρα κι απο δω κορίτσια!! 

@Κατερίνα21 να σου ζήσει το μωράκι σου!!!  Να ειναι γερό και να το καμαρώνεις όπως επιθυμεις!! Οταν έχεις το χρόνο γράψε μας δυο λόγια για την εμπειρια, να κάνουμε εικόνες κι εμείς που περιμένουμε...! ?

@Δημητριαννα καλωσήρθες στην παρέα, με το καλο κι εσύ!! Ελπίζω να έχουμε ενα δροσερό καλοκαίρι, γιατι θα το περάσεις όλο σε προχωρημένη εγκυμοσυνη! ?

Εγω κορίτσια σήμερα μπαίνω στον 9ο, αύριο εχω γιατρό και εδώ και λίγες μερες με έχει πιάσει μια μανία με τις προετοιμασίες, τα ψώνια και το δωμάτιο... (δεν είχα κανει τίποτα ως τωρα!) Ευτυχώς εχω ακόμα φουλ ενέργεια.. παρόλο που τα βραδιά δυσκολεύομαι να κοιμηθώ, όλο στριφογύριζω και σηκώνομαι τουλάχιστον τρεις φορές α τουαλέτα... 

Καλημεραααα!! Πω πω ειχα τοοοοοσο καιρο να μπω στο φορουμ...

Υποθέτω εχεις γεννησει και κρατας το νινακι σου αγκαλια... Δεν χρειαζεται να αναφερω την κουραση και την αυπνια..που βεβαια τα ξεχνας οταν κοιτας αυτο το μουτρακι να κοιμαται ή να γελαει... 

Εγω αν και περιμενα οτι θα ειναι δυσκολο...αν και περασαμε κωλικούς (οπου σπαραζε η μικρη στο κλαμα..εκλαιγα κι εγω...) νιωθω τοσο ολοκληρωμενη κ ευτυχισμενη που μετα απο 3,5 χρονια προσπαθειων επιτέλους κραταω στην αγκαλια μου το παιδι μου..(μονο που το σκεφτομαι βουρκωνω!!)

Λοιπον εως τωρα (48 ημερων) αυτο που θα μου μεινει σιγουρα στη μνημη ειναι η καισαρικη!!! Δεν την ηθελα με τιποτα..κ παρολα αυτα δεν την γλιτωσα...αν και ειμαι πολυ φοβητσιαρα τα εζησα ολα τοσο εντονα..που θυμαμαι το καθε δευτερολεπτο μεσα στο χειρουργειο... Μπορει να ειχα πολλες επιπλοκες και να κατεληξα να κανω καισαρικη, αλλα μου φτανει που το μωρο μου ειναι υγιεστατο και δεν κινδύνευσε καθολου... 

Η γεννα στην περιπτωση μου ηταν η ευκολη υποθεση... Μετα εμεινα 10 μερες στο νοσοκομειο..διοτι ανεβασα πυρετο λογω του οτι ηταν πολλες ωρες σπασμενα τα νερα (ενδομητριτιδα) και μετα επαθα κατι σαν γαστρεντεριτιδα απο τις ενδοφλεβιες αντιβιωσεις... 

Αυτο που με στενοχωρει ειναι οτι τις πρωτες 10 μερες της ζωης του παιδιου μου δεν μπορουσα να το παρω αγκαλια..ημουν συνεχεια με ορους κ αντιβιωσεις και στα δυο χερια..με αποτελεσμα να χανω τις πιο σημαντικες μερες (και αναπληρωνω αγκαλιες κ φιλια τωρα!).. Ακομα και να θηλασω, η μαμα μου ή ο αντρας μου, εβαζαν το μωρο πανω μου κ επιαναν το στηθος για να φαει η μικρη...

Συγγνωμη αν σας κουρασα, αυτα ηταν τα βασικα κομματια της εμπειριας μου... Οσον αφορα το νινι μου...τρελαινομαι να φιλαω μπουτακια στρουμπουλα και πεθαινω οταν την βλεπω να χουχουλιαζει στην αγκαλια μου γνωριζοντας οτι εξαρτάται απο εμενα... 

Με το καλο σε οσες κοπελες περιμενετε το θαυματακι σας!!!!

Και οσες το εχετε ηδη στην αγκαλια σας χορταστε φιλακια και ζουζουνιες καθε μερα..γιατι μεγαλωνουν πολυ γρηγορα τα ατιμα!!!❤❤

Φιλακια!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικα κοριτσια βλεπω οτι ειναι πολλα τα τεμπελικα μωρα που δεν θελουν να βγουν! Μαλλον καλοπερνανε εκει μεσα! Εμενα η προωρη γεννα ηταν ο φοβος μου κι ετσι φροντισα να εχω μια ησυχη οσο γινοταν εγκυμοσυνη, κι ουτε που ειχα σκεφτει οτι θα αντιμετωπιζα το αλλο ακρο, την αργοπορια της γεννας. Κι εγω ημουν σαν αυτα που διαβασα πιο πανω, 39 εβδομαδων χωρις συσπασεις και κανενα απολυτως σημαδι. Και ο δικος μου γιατρος μου ειχε συστησει περπατημα και σεξ, αλλα μου ειχε τονισει οτι αυτα δεν ειναι κανονας κι οτι δεν βοηθανε παντα. Κι οντως, το εριξα στο περπατημα και σεξ απο την 39η βδομαδα, και δεν εκαναν τιποτα απολυτως! Αν το μωρο δεν θελει να κατεβει, δεν θα το κανει! Γι' αυτο και οι αντρες σας κακως φοβουνται το σεξ, η θα κανει καλο η στην τελικη δεν θα κανει τιποτα, αλλα κακο δεν κανει και ειναι κι ευκαιρια να περασετε καποιες τελευταιες ομορφες στιγμες χωρις τον φοβο οτι μπορει να μεινετε εγκυος, γενικα ο ενατος μηνας ειναι τελειος για σεξ, παντα με προσοχη βεβαια!

Και για οσες καταληξετε τελικα με προκληση, δεν θελω να σας φοβισω γιατι αλλωστε η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, απλα ελπιζω να ειστε καλα προετοιμασμενες και να επιβληθειτε στον γιατρο σας αν χρειαστει. Το λεω για να μην περασει καμια το θριλερ που περασα εγω. Πηγα χωρις να ξερω τι με περιμενε, πρωτη γεννα χωρις καθολου πειρα. Μπηκα με προκληση μες στην τρελη χαρα νομιζοντας οτι σε λιγο θα ερθουν οι πονοι και θα γεννησω, και μετα τα ειδα ολα! Αν πας με προκληση και δεν ειναι ετοιμο το μωρο, περνας πολυ χειροτερα απο τους φυσικους πονους, γιατι εκει τουλαχιστον πιεζει και το μωρο, δινεις ωθηση και καποια στιγμη τελειωνει, ενω αν δεν ειναι ετοιμο εσυ απλα μονο πονας απο την ωκυτοκινη χωρις να γινεται τιποτα. Οκ για αρχη ειναι κατανοητο, αλλα εγω αν ηξερα θα εβαζα στον γιατρο μου ενα οριο χρονου αν εβλεπα οτι περνουσαν οι ωρες, γιατι ο δικος μου με αφησε ετσι να υποφερω 12 ωρες, ενω εβλεπε οτι η διαστολη ειχε κολλησει και το μωρο δεν ελεγε να βγει. Και το να βαζουν τα χερια να σε εξεταζουν απο κατω καθε τοσο, ηταν πιο βασανιστικο κι απο τις ιδιες τις ωδινες, αφου αλλωστε περιμενουν να κορυφωθει ο πονος και τοτε βαζουν το χερι.Και τσαμπα κοπος, να τα περασω ολα αυτα και στο τελος να μπω για καισαρικη. Αφου ανυπομονουσα τοσο πολυ να σταματησουν οι πονοι της ωκυτοκινης, που γελαγαν μαζι μου οι γιατροι για το ποσο χαλαρη ημουν στο χειρουργειο και το ποσο απολαμβανα την καισαρικη, μου λεγανε οτι δεν εχουν δει πιο κουλ περιπτωση, το απολαμβανα λες και πηγα για μασαζ! Και τους ελεγα οτι αν βλεπατε τι περασα θα καταλαβαινατε γιατι ειμαι ετσι τωρα! 

Ευχομαι να σας πανε ολα καλα και θα πανε, μη φοβαστε τιποτα, απλα σας τα λεω για να ειστε ενημερωμενες οσες γεννατε πρωτη φορα με προκληση, γιατι οι γιατροι δεν νοιαζονται καθολου για τους δικους μας πονους και μην αφεθειτε τυφλα σ' αυτους. Και καντε οπωσδηποτε επισκληριδιο οσες πατε για φυσικη γεννα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Τελικα κάθε ιστορία γεννάς ειναι μοναδική και κρύβει μέσα της τεράστια χαρά αλλα και πόνο  για τη μανούλα!

Εγώ γέννησα 1/8, μια ημέρα πριν την ΠΗΤ.

Ο τοκετός ηταν φυσιολογικός και πολυ γρήγορος. Έκανα διαστολή αμέσως και το μωρό ηταν πολυ μικρό, δυόμιση κιλά όποτε κατέβαινε πολυ εύκολα. Περάσαμε καλά στην αίθουσα των ωδινων, κάναμε χιούμορ με το γιατρό, είχα και τον άντρα μου δίπλα κάθε στιγμή. Ειδικά μετα την επισκληρίδιο ηταν παιχνιδάκι.

Το δύσκολο όμως στη δίκη μου περίπτωση ηταν οτι το μωράκι ερχόταν ανάσκελα και με τα χέρια στο κεφάλι. Κάναμε κάποια κόλπα για να γυρίσει,  ο γιατρος προσπάθησε να το καθυστερήσει, δεν ήθελε με τίποτα να πάμε σε καισαρική με τόσο καλη διαστολή -ούτε κι εγώ φυσικά-. Τελικά η μικρή βγήκε άτσαλα, και κατέληξα με ράμματα εσωτερικά και εξωτερικά. Στην πορεία έβγαλα αιμορροιδες, μη σας τα πολυλογώ ακόμα και σήμερα δεν μπορώ καλά καλά να κάθησω...

Αλλα τίποτα απο τα παραπάνω δεν έχει σημασία οταν κοιτάς και αγκαλιάζεις το πλασματάκι σου. Δεν θα άλλαζα ούτε μια στιγμή απο αυτο το ταξίδι. Απο την προσπαθεια να τη συλλάβουμε (εξωσωματικη), το 9μηνο της εγκυμοσυνης, τον τοκετο...

Αύριο κλείνουμε δυο βδομαδες, την κοιτάω και κλαίω απο ευτυχία!! ?

Εύχομαι ολες οι γυναίκες του κόσμου να νοιωσουν έστω και για μια φορά αυτα τα συναισθήματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@The Baby To Be να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!!! ❤️ Δεν περιγραφονται οι στιγμες ευτυχίας με λογια... καλες αγκαλίτσες τωρα και ετοιμάσου για πολλες πολλες χαρές, φαφουτικα χαμογελα, τουμπες και τοοοσα αλλα κατορθώματα μικρα κ μεγαλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου..γέννησα και εγω ανήμερα 15 Αυγούστου την μπεμπα μας - πλέον Παναγιωτα- θα έμπαινα με πρόκληση εκείνη την ημέρα αλλα μας πρόλαβε πριν μου χορηγήσουν τους τεχνιτους... χωρίς επισκληρισιο τελικά.. απο τις 8,30 γέννησα στις 16:00 με βάρος 3.100γρ.. ρε κορίτσια στην πρώτη μου δεν ήμουν τόσο ευσυγκινητη όσο τωρα.. κλαίω για το παραμικρό.. αλλα ειμαι τοοοοοοσοευτυχισμενη.. εύχομαι σε όλες μια τελεια εγκυμοσύνη και να κρατήσετε σύντομα τα μωράκια σας!!!  

Οπως καταλαβενετε με ενα νήπιο και ενα νεογέννητο θα εχω πολυ περιορισμένο χρόνο να μπαίνω ??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Mama2015 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου..γέννησα και εγω ανήμερα 15 Αυγούστου την μπεμπα μας - πλέον Παναγιωτα- θα έμπαινα με πρόκληση εκείνη την ημέρα αλλα μας πρόλαβε πριν μου χορηγήσουν τους τεχνιτους... χωρίς επισκληρισιο τελικά.. απο τις 8,30 γέννησα στις 16:00 με βάρος 3.100γρ.. ρε κορίτσια στην πρώτη μου δεν ήμουν τόσο ευσυγκινητη όσο τωρα.. κλαίω για το παραμικρό.. αλλα ειμαι τοοοοοοσοευτυχισμενη.. εύχομαι σε όλες μια τελεια εγκυμοσύνη και να κρατήσετε σύντομα τα μωράκια σας!!!  

Οπως καταλαβενετε με ενα νήπιο και ενα νεογέννητο θα εχω πολυ περιορισμένο χρόνο να μπαίνω ??????

Να σας ζήσει!! Ότι καλύτερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Mama2015 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου..γέννησα και εγω ανήμερα 15 Αυγούστου την μπεμπα μας - πλέον Παναγιωτα- θα έμπαινα με πρόκληση εκείνη την ημέρα αλλα μας πρόλαβε πριν μου χορηγήσουν τους τεχνιτους... χωρίς επισκληρισιο τελικά.. απο τις 8,30 γέννησα στις 16:00 με βάρος 3.100γρ.. ρε κορίτσια στην πρώτη μου δεν ήμουν τόσο ευσυγκινητη όσο τωρα.. κλαίω για το παραμικρό.. αλλα ειμαι τοοοοοοσοευτυχισμενη.. εύχομαι σε όλες μια τελεια εγκυμοσύνη και να κρατήσετε σύντομα τα μωράκια σας!!!  

Οπως καταλαβενετε με ενα νήπιο και ενα νεογέννητο θα εχω πολυ περιορισμένο χρόνο να μπαίνω ??????

Να σου ζήσει η μπέμπα σου,Παναγιώτα! 

Ευχομαι να έχει την ευλογία της Παναγίας μας και να την προστατεύει σε όλη της την ζωή !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...