Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ....ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018


Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η beauty bunny είπε:

Δεν θα είναι ευκολο να σηκωνομαστε συνεχεια, ειδικα αν χρειαστει να κανουμε καισαρική.

Μην το λες..Με καισαρικη 3 μερα κατεβηκα καφετερια στο ιασω για καφε..:-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια εμένα ο γιατρός μου είπε ότι δε θα κάνω καμπύλη ζαχάρου. Δεν κάνει σε όλες τις έγκυες λέει μόνο αν βλέπει πως υπάρχει λόγος ιατρικός. Το είπα στη Μαία μου και συμφώνησε μαζί του. Δε ξέρω τι να πω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η elenian είπε:

Μην το λες..Με καισαρικη 3 μερα κατεβηκα καφετερια στο ιασω για καφε..:-)

έχεις δίκιο.. Είναι ανάλογα τον οργανισμό... Εγώ με φτ Αλλά αρκετά ράμματα κάτω πονάγα πολύ στ σήκω κ στο κάτσε 1βδ.. 

?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/5/2018 at 11:49 ΠΜ, ο/η elenian είπε:

Κορίτσια μου όσες είστε πανω κατω στην 25 εβδομάδα πείτε μου ποσα γραμμάρια ειναι τα μωράκια σας; Σημερα εκανα υπέρηχο και ειναι στα 750 περίπου γραμμάρια. Μεγαλουτσικη δεν ειναι; Για πείτε μου εσείς!

Μια χαρά είναι  !!!!!!! νορμάλ...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η babybaby είπε:

Κορίτσια εμένα ο γιατρός μου είπε ότι δε θα κάνω καμπύλη ζαχάρου. Δεν κάνει σε όλες τις έγκυες λέει μόνο αν βλέπει πως υπάρχει λόγος ιατρικός. Το είπα στη Μαία μου και συμφώνησε μαζί του. Δε ξέρω τι να πω... 

Δεν έχεις κάνει καθόλου γενικά;;; δε ξέρω συνήθως κάνουν... Η τ μικρή καμπύλη...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα!!! εγώ από σουτιέν εθχα πάρει από τ λιντλ  είχε βγάλει τότε... Ίσως ξανά βγάλει... πολύ καλά....

κ όσες θηλάζετε πολλαααα  επιθέματα στήθους ν πάρετε να ρα αλλάζετε συχνά.... δε λερώνει έτσι τ σουτιέν....

κ λίκνο η κρεβάτι σίγουρα ν βγαίνει τ κάγκελο  θ σας βοηθήσει....

εμένα (το 1ο μωράκι μ)

@elenian 24 εβδ ηταβ 700...

με το καλό σε όλες...

Και όσες γέννησαν να σας ζήσουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η babybaby είπε:

Κορίτσια εμένα ο γιατρός μου είπε ότι δε θα κάνω καμπύλη ζαχάρου. Δεν κάνει σε όλες τις έγκυες λέει μόνο αν βλέπει πως υπάρχει λόγος ιατρικός. Το είπα στη Μαία μου και συμφώνησε μαζί του. Δε ξέρω τι να πω... 

Ρε κοριτσι μου, μια απλη εξεταση ειναι, γιατι να μην την κανεις? Αλλωστε ουτε ακριβη ειναι, ουτε επωδυνη. Στο λεω γιατι εγω ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου με 58-59 κιλα, πηρα μονο 12 κ επειδη ειχα ψειρα γιατρο, μου εβλεπε εξ αρχης το σακχαρο... Στην αρχη ειχα κατι 75αρια (απειρα καλα) παρολαυτα ομως στην πορεια ανεβαινε με απλα πραγματα που ετρωγα (πηγαινε πχ 140 με μια φετα ψωμι κ μελι ή με μια μακαροναδα). Φυσικα κ δεν εκανα διαβητη κυησης, γιατι το φροντιζα απο την αρχη κ προσαρμοζα την διατροφη, αλλα αν δεν εκανα αυτες τις μετρησεις, τιποτα στο σωμα μου δεν προμηνυε οτι θα ημουν τοσο επιρρεπεις... Θα το καταλαβαιναμε φανταζομαι αργοτερα οταν θα βλεπαμε πως το παιδι ειναι πολλα κιλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

Ρε κοριτσι μου, μια απλη εξεταση ειναι, γιατι να μην την κανεις? Αλλωστε ουτε ακριβη ειναι, ουτε επωδυνη. Στο λεω γιατι εγω ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου με 58-59 κιλα, πηρα μονο 12 κ επειδη ειχα ψειρα γιατρο, μου εβλεπε εξ αρχης το σακχαρο... Στην αρχη ειχα κατι 75αρια (απειρα καλα) παρολαυτα ομως στην πορεια ανεβαινε με απλα πραγματα που ετρωγα (πηγαινε πχ 140 με μια φετα ψωμι κ μελι ή με μια μακαροναδα). Φυσικα κ δεν εκανα διαβητη κυησης, γιατι το φροντιζα απο την αρχη κ προσαρμοζα την διατροφη, αλλα αν δεν εκανα αυτες τις μετρησεις, τιποτα στο σωμα μου δεν προμηνυε οτι θα ημουν τοσο επιρρεπεις... Θα το καταλαβαιναμε φανταζομαι αργοτερα οταν θα βλεπαμε πως το παιδι ειναι πολλα κιλα...

Δε ξέρω κι εγώ γι αυτό τον ρώτησα και λέει ότι εκείνος δε βάζει τις δικές του έγκυες να κάνουν εκτός εαν βλέπει να υπάρχουν συγκεκριμένα στοιχεία. Και στη μαία που το είπε μου λέει καλά κάνει, δεν υπάρχει λόγος γιατί η εξέταση είναι τελείως παροδική (αν το κατάλαβα καλά) και μπορεί την επόμενη μέρα να είναι τελείως διαφορετική. Μου είπε ότι η γλυκοζυλιωμένη που έχω κάνει αρκεί.

Τι να πω δε ξέρω. Και τι να κάνω; Να πάω από μόνη μου να την κάνω; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elenian όσο καλά και να είσαι και να σηκώνεσαι, το να σηκωνεσαι συνεχεια στους θηλασμους δεν θα είναι παιχνιδάκι όπως είπες κι εσύ. Επίσης 24w+2d 729γραμμάρια ήμασταν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η beauty bunny είπε:

@elenian όσο καλά και να είσαι και να σηκώνεσαι, το να σηκωνεσαι συνεχεια στους θηλασμους δεν θα είναι παιχνιδάκι όπως είπες κι εσύ. Επίσης 24w+2d 729γραμμάρια ήμασταν!

Συμφωνω για τους θηλασμους.. Επειδη το εζησα.. Αλλη αισθηση νατο τραβας προς το μερος σου χωρις να σηκωνεσαι..Πολυ πολυ βολικο!

@babybaby Μου φαινεται περιεργο που δε σε βαζει να κανεις καμπυλη. Συμφωνω με τα οσα ειπε η @Rosemary, μπορει στην πορεια να σου ανεβαινει λιγακι , οχι πολυ και να χρειαζεσαι διατροφη.. Δεν ξερω..Κι εγω δεν εχω διαβητη κυησης αλλα το ζαχαρο στην εγκυμοσυνη θελει προσοχη. Σου προτεινω να του πεις να στη γραψει, κανε τη δυωρη με 75γρ. Πες του οτι θες να το κανεις για σενα.. Βεβαια μη σε επηρεαζουμε.. :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η babybaby είπε:

Δε ξέρω κι εγώ γι αυτό τον ρώτησα και λέει ότι εκείνος δε βάζει τις δικές του έγκυες να κάνουν εκτός εαν βλέπει να υπάρχουν συγκεκριμένα στοιχεία. Και στη μαία που το είπε μου λέει καλά κάνει, δεν υπάρχει λόγος γιατί η εξέταση είναι τελείως παροδική (αν το κατάλαβα καλά) και μπορεί την επόμενη μέρα να είναι τελείως διαφορετική. Μου είπε ότι η γλυκοζυλιωμένη που έχω κάνει αρκεί.

Τι να πω δε ξέρω. Και τι να κάνω; Να πάω από μόνη μου να την κάνω; 

Δεν το γνωριζω αυτο που λες γιατι ετσι κι αλλιως εγω το μετρουσα παρα πολυ συχνα με μηχανηματακι.

Παντως αν καποιος κανει μετρηση με γλυκοζη κ βγει πχ 250 αυτοματως γινεται διαγνωση για διαβητη κυησης κ οχι για ΠΙΘΑΝΟ διαβητη ή πιθανη "κακη" μερα.. Ειναι λιγο αντιεπιστημονικη αυτη η αποψη κ επισης ο διαβητης ειναι απο τις συχνοτερες επιπλοκες τις κυησης. Κ στο κατω κατω τιποτε δεν ειναι κακο να κανεις προληπτικα.. Γιατι να το ρισκαρεις να μην κανεις μια εξεταση ρουτινας?

Ελπιζω να μην εχεις κανενα θεμα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Δεν το γνωριζω αυτο που λες γιατι ετσι κι αλλιως εγω το μετρουσα παρα πολυ συχνα με μηχανηματακι.

Παντως αν καποιος κανει μετρηση με γλυκοζη κ βγει πχ 250 αυτοματως γινεται διαγνωση για διαβητη κυησης κ οχι για ΠΙΘΑΝΟ διαβητη ή πιθανη "κακη" μερα.. Ειναι λιγο αντιεπιστημονικη αυτη η αποψη κ επισης ο διαβητης ειναι απο τις συχνοτερες επιπλοκες τις κυησης. Κ στο κατω κατω τιποτε δεν ειναι κακο να κανεις προληπτικα.. Γιατι να το ρισκαρεις να μην κανεις μια εξεταση ρουτινας?

Ελπιζω να μην εχεις κανενα θεμα!!

Συμφωνω σε ολα συν του οτι πλεον γυρω στην 25 εβδομαδα ειναι απο τις πιο σημαντικες εξετασεις η καμπυλη πλεον. Ειναι μεσα στη ρουτινα των εξετασεων..Γι αυτο μου κανει εντυπωση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε ξέρω κορίτσια και στο ιντερνετ που το εψαξα και στην Ελλάδα αλλά κυρίως σε ξένα site ιατρικής, αναφέρουν ότι πρέπει να υπάρχουν ενδείξεις για να κάνει μια κοπέλα καμπύλη σακχάρου κι αν έχει κάνει συνδυασμό άλλων εξετάσεων που δείχνουν μέση τιμή σακχάρου στο αίμα για ένα μεγαλύτερο χρονικό διάστημα (γλυκοζυλιωμένη) κι εφόσον αυτές είναι οκ δεν έχει θέμα. Από την άλλη για να το λέτε όλες με έχετε αγχώσει, αλλά να πάω να την κάνω μόνη μου; Και ποιος θα αξιολογήσει τα αποτελέσματα; Μήπως να επιμείνω στο γιατρό όταν ξαναπάω να μου τη γράψει με το ζόρι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η babybaby είπε:

Δε ξέρω κορίτσια και στο ιντερνετ που το εψαξα και στην Ελλάδα αλλά κυρίως σε ξένα site ιατρικής, αναφέρουν ότι πρέπει να υπάρχουν ενδείξεις για να κάνει μια κοπέλα καμπύλη σακχάρου κι αν έχει κάνει συνδυασμό άλλων εξετάσεων που δείχνουν μέση τιμή σακχάρου στο αίμα για ένα μεγαλύτερο χρονικό διάστημα (γλυκοζυλιωμένη) κι εφόσον αυτές είναι οκ δεν έχει θέμα. Από την άλλη για να το λέτε όλες με έχετε αγχώσει, αλλά να πάω να την κάνω μόνη μου; Και ποιος θα αξιολογήσει τα αποτελέσματα; Μήπως να επιμείνω στο γιατρό όταν ξαναπάω να μου τη γράψει με το ζόρι;

Πραγματικά σε καταλαβαίνω. Κ εμένα η δικιά μου δεν μου εχει ζητήσει ακομα αίματος μετα τον προγεννητικο ενώ οι περισσότεροι ζητάνε καθε μήνα. Πηγα σε αλλον γιατρο κ μου έγραψε αμέσως αίματος. Στην θεση σου μάλλον θα την εκανα έστω κ μονη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μπλε και εμένα ο γιατρός μου δεν βάζει κάθε μήνα εξετάσεις αίματος αλλά κάθε τρίμηνο... @babybaby και εγώ λέω να την κάνεις μόνη σου για να μην σε απασχολεί και μόνο εάν είναι εκτός ορίων να τις πας στον γιατρό σου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Marina84 είπε:

@Μπλε και εμένα ο γιατρός μου δεν βάζει κάθε μήνα εξετάσεις αίματος αλλά κάθε τρίμηνο... @babybaby και εγώ λέω να την κάνεις μόνη σου για να μην σε απασχολεί και μόνο εάν είναι εκτός ορίων να τις πας στον γιατρό σου... 

Καλα εγω τελευταία φορα έκανα τον Ιανουάριο στον προγεννετικο!!! Αλλα ναι με την συγκεκριμένη εξέταση ας την κανει μονη της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια αποφάσισα να μιλήσω με το γιατρό όταν πάω στο ιατρείο του και να του πω ότι δεν πρόκειται να ηρεμήσω αν δεν την κάνω. Επειδή με ξέρει θα το πιστέψει και νομίζω θα μου τη γράψει ή τέλος πάντων θα μου πει τι πρέπει να πάω να κάνω ακριβώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η babybaby είπε:

Κορίτσια αποφάσισα να μιλήσω με το γιατρό όταν πάω στο ιατρείο του και να του πω ότι δεν πρόκειται να ηρεμήσω αν δεν την κάνω. Επειδή με ξέρει θα το πιστέψει και νομίζω θα μου τη γράψει ή τέλος πάντων θα μου πει τι πρέπει να πάω να κάνω ακριβώς.

Αυτο κανε..Επισης σε οσα ειπες οτι ειδες στο ιντερνετ.. Δεν εχω ιστορικο ζαχαρου, η γλυκοζυλιωμενη μου εξαιρετικη, καθε μηνα ζαχαρο στο 88-95. Και φτανω 25 εβδομαδα, κανω καμπυλη και δε βγηκε καλη. Αν δεν εκανα δε θα το ξερα.. Ο κινδυνος ας πουμε με το διαβητη ειναι να γεννηθει μακροσωμο μωρο.. Αλλα περα απο κει ειναι μια τοσο ανωδυνη εξεταση που επειδη εχει γινει ρουτινα στην 25 εβδομαδα περιπου απλα μας εκανε εντυπωση που δεν στην εβαλε.Περα απο κει ομως μην αγχωνεσαι και μη σε ανησυχει.Εαν εσυ εχεις τυφλη εμπιστοσυνη στο γιατρο σου τοτε δεν υπαχει λογος να επηρεαζεσαι απο εμας.. :x:x Το παν ειναι να εισαι ηρεμη και ησυχη και να απολαυσεις αυτο ταξιδι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα το ζάχαρο είναι 70 όσες φορές έχω κάνει και η γλυκοζυλιωμένη μου ήταν κάτω από το όριο... Αλλά αφού δεν παίζουν ρόλο τσάμπα χαιρόμουν! χαχαχα! Οκ θα του πω τη θέλω οπωσδήποτε, πάει και τέλος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η babybaby είπε:

Εμένα το ζάχαρο είναι 70 όσες φορές έχω κάνει και η γλυκοζυλιωμένη μου ήταν κάτω από το όριο... Αλλά αφού δεν παίζουν ρόλο τσάμπα χαιρόμουν! χαχαχα! Οκ θα του πω τη θέλω οπωσδήποτε, πάει και τέλος!

Ναι κοριτσακι μου και γω θα την εκανα.. Ας την εχεις στο αρχειο σου! :x:thumbup:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσιαα καλημέρα. Πω πω πόσο καιρό έχω να γράψω εδώ. Ντροπή μου!!! Σας παρακολουθώ πάντως κ.διαβάζω τα νεα σας. Εγω την καμπύλη σακχάρου την εκανα εχθές κ.βγήκε καλή. Δλδ μ είπε ο.μικροβιολόγος μόνο στο 60' βγήκε λίγο πιο πάνω απο το όριο ,ελάχιστα όμως. 

@babybaby εξήγησε του οτι δεν θα ηρεμήσει αν δεν σ την γράψει. Απειλεισε  τον στην ανάγκη ??

Χαλάρωσε κ ολα καλά θα πανεε ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα!!!ειμαι στον 8ο κ ετοιμαζω τη βαλιτσα για την κλινική..αγορασα αρκετα φορμακια/εσωρουχα  0-3 κοντομανικα κ λιγα μακρυμανικα και για την εξοδο απο την κλινικη..γνωρίζει καμια τι πρεπει να εχουμε μαζι μας??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Lina2 είπε:

Κοριτσια καλησπερα!!!ειμαι στον 8ο κ ετοιμαζω τη βαλιτσα για την κλινική..αγορασα αρκετα φορμακια/εσωρουχα  0-3 κοντομανικα κ λιγα μακρυμανικα και για την εξοδο απο την κλινικη..γνωρίζει καμια τι πρεπει να εχουμε μαζι μας??

Καλησπέρα κορίτσι, και εγώ στον 8ο...Θα γεννήσεις σε ιδιωτικό ή σε δημόσιο; θέλεις λίστα μόνο για του μωρού τα πράγματα ή και για τα δικά σου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Lina2 είπε:

Κοριτσια καλησπερα!!!ειμαι στον 8ο κ ετοιμαζω τη βαλιτσα για την κλινική..αγορασα αρκετα φορμακια/εσωρουχα  0-3 κοντομανικα κ λιγα μακρυμανικα και για την εξοδο απο την κλινικη..γνωρίζει καμια τι πρεπει να εχουμε μαζι μας??

Θα σου πω τι βολεψε σε μενα.Γεννησα στο Ιασω οποτε δεν χρειαστηκα μωρουδιακα. Για μενα μου ηταν χρησιμο το liposan, ενα νερο σπρει τυπου avene thermale, με ενυδατωνε πολυ, τα καλλυντικα μου δηλ κρεμες προσωπου ματιων σαπουνια οδοντοβουρτσες κτλ.., 2 νυχτικα μια πυτζαμα με κοντομανικο, την purelan για το στηθος καθως και επιθεματα, κινητο, φορτιστη, κανα μπισκοτακι κρακερακι για τον αντρα μου να τσιμπολογαει γιατι μεσα ηταν πανακριβα ολα, ντεπον, σερβιετες τις night για τα λοχεια, εσωρουχα.. Και φυσικα το ring sling μου που ειχα μεσα το μωρο..Το τελευταιο βολεψε εμενα καθαρα, ειχα μαθει να το φοραω απο πριν, με βολευε για να εχω το μωρο παντα αγκαλια skin to skin.... αυτα εν ολιγοις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια και εγω έκανα καμπύλη και νηστείας ηταν 70 μια χαρα.. να ρωτήσω.. σήμερα ήμουν στην γιατρό ειμαι 25 κ 6 και η μπεμπα ειναι 940 γρ. Έψαξα στους υπερήχους της κόρης μου αλλα σε αυτήν δεν είχα κάνει ραντεβού και δεν εχω μέτρο σύγκρισης.. ειναι καλα τα 940γρ για την εβδομάδα???? Η γιατρος μου είπε ειναι πολυ καλα αλλα εχω άγχος γιατι στην πρώτη κόρη μου σε αυτήν την εβδομάδα ηταν που είδαμε οτι είχε καθυστερημένη ανάπτυξη λόγω πλακούντα και δεν έπαιρνε βάρος και εχω αγχωθεί αρκετά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...