Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ....ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mama2015 είπε:

τελικά μάλλον κατέληξα στα αγνοτης όλη την σειρά εκτός απο απορρυπαντικό και μαλακτική που λέω να πάρω παλι της chicco αλλα αυτο παίζει ακομα!!!!

Πες μας για τα Αγνοτις. Περιμενω μηπως και τα δοκιμασω.. εμενα με τα chicco εβγαζε σαν ατοπια, και μεγαλος που ναι στα 3 του κανει φαγουριτσα. Δες και τα biolane. Θα εκπλαγεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κορίτσια! Πήγα έκανα τα χαρτιά στο ικα για τα επιδόματα μητρότητας σήμερα και στο δημαρχείο για τα χαρτιά του μαιευτηριου... Πήρα και 4 σουτιέν θηλασμού από h&m, ελπίζω να βγούνε καλά... Εγώ επειδή θα γεννησω σε δημόσιο λέω να φτιάξω δυο μικρές βαλιτσουλες... 

@elenian τα biolane είναι βιολογικά όπως της weleda π.χ.? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elenian θα τα δω και αυτά που μου ειπες.. ειναι γενικά οικονομικά???

@Marina84 δυο θα κανείς,ε??? Και εγω σε δημόσιο θα γεννήσω και δεν ξερω τι θα μου ζητήσουν.. ποτέ θα τις φτιάξετε τις βαλίτσες σας? Εγω αυτές τις μερες λέω να παραγγείλω τα σαμπουάν κλπ που θα καταλήξω, μετα να κατέβω στην αποθήκη να δω φανελάκια γιατι εχω απο την κόρη μου κάποια και καλτσουλες, πάνες, πριν λιγο βρήκα και εγω 2 σουτιέν θηλασμού που είχα απο τα mothercare και μου βγήκαν καλα και στις 14 του μηνα μπαίνω στον 7ο και λέω τοτε να αρχίσω τα πλυσιματα κλπ γιατι και στην μεγάλη τοτε τα είχα κάνει ολα!!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Mama2015 είπε:

@elenian θα τα δω και αυτά που μου ειπες.. ειναι γενικά οικονομικά???

@Marina84 δυο θα κανείς,ε??? Και εγω σε δημόσιο θα γεννήσω και δεν ξερω τι θα μου ζητήσουν.. ποτέ θα τις φτιάξετε τις βαλίτσες σας? Εγω αυτές τις μερες λέω να παραγγείλω τα σαμπουάν κλπ που θα καταλήξω, μετα να κατέβω στην αποθήκη να δω φανελάκια γιατι εχω απο την κόρη μου κάποια και καλτσουλες, πάνες, πριν λιγο βρήκα και εγω 2 σουτιέν θηλασμού που είχα απο τα mothercare και μου βγήκαν καλα και στις 14 του μηνα μπαίνω στον 7ο και λέω τοτε να αρχίσω τα πλυσιματα κλπ γιατι και στην μεγάλη τοτε τα είχα κάνει ολα!!  

Εγώ έχω μπει στον 8ο και δεν έχω κάνει τπτ ακόμα ? θα περιμένω να έρθει ο άντρας μου τέλος του μήνα για να πάμε να τα ψωνισουμε όλα μαζί (και τα δικά μου πράγματα και της μπεμπας) οπότε βαλιτσες αναγκαστικά θα φτιάξω την πρώτη εβδομάδα του 9ου πρώτα ο Θεός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντε κοριτσια!! Πλησιαζει η ωρα..! Εμενα μου αρεσε ποκυ η ετοιμασια της βαλιτσας... Μην ξεχασετε να παρετε κ 2-3 πραγματα για την δικη σας φροντιδα γιατι ειναι μεγαλη ταλαιπωρια της γεννας.. Κανενα λιποζαν, μια ενυδατικη κλπ θα σας τονωσουν λιγο...

Ηθελα να σας πω, επειδη ρωτατε για να αγνοτις.... Ηταν οι πρωτες πανες που πηρα στην μικρη μου επειδη ειχα ακουσει καλα λογια απο μια φιλη... Στην αρχη μου αρεσαν, ειναι πολυ ομορφα κ εχουν καλη απορροφηρικοτητα .. Μολις ομως μου τελειωσαν, πηρα παμπερς, τα premium care κ ειδα τρελη διαφορα.. Καταρχην η μικρη μου δεν ξαναλερωθηκε (γιατι μεχρι τοτε εοχαν βγει καποιες φορες τα κακακια της στην μεση της) καθως τα παμπερς εχουν πολυ μεγαλυτερη ελαστικοτητα κ μπορεις να τα σφιξεις καλυτερα. Επισης ειναι πολυ πολυ πιο μαλακα κ πιο απαλα σε αντιθεση με τα αγνοτις που ραφες στα μπουτακια της πανες ειναι σαν πλαστικο. Βεβαια, πριν καποιες μερες, μου εστειλαν μαιλ τα αγνοτις κ μου εγραψαν οτι βελτιωσαν τις πανες τους κ ειναι πιο απαλες πια κ οτι εβαλαν στις πανες τους την γνωστη κιτρινη γραμμη (που δειχνει αν κατουρησε το μωρο). Εγω φοβαμαι να τα ξαναπαρω, μιας κ πουλαν μονο συσκευασιες των τεσσαρων πακων. Αλλα αν τα δοκιμασει καμια κ εχει θετικη εμπειρια ας μας πει..

Κ ηθελα να ρωτησω.. Καποια ειπε πως τα pharmasept ειναι για 3 μηνων κ πανω.. Που το δοαβασατε? Εμενα η μικρη ειναι 2 κ ηδη χρησιμοποιω το σαμπουαν εδω κ 10 μερες.. Το πρωτο ηταν freuyderm αλλα αυτα μου αρεσαν πιο πολυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

Αντε κοριτσια!! Πλησιαζει η ωρα..! Εμενα μου αρεσε ποκυ η ετοιμασια της βαλιτσας... Μην ξεχασετε να παρετε κ 2-3 πραγματα για την δικη σας φροντιδα γιατι ειναι μεγαλη ταλαιπωρια της γεννας.. Κανενα λιποζαν, μια ενυδατικη κλπ θα σας τονωσουν λιγο...

Ηθελα να σας πω, επειδη ρωτατε για να αγνοτις.... Ηταν οι πρωτες πανες που πηρα στην μικρη μου επειδη ειχα ακουσει καλα λογια απο μια φιλη... Στην αρχη μου αρεσαν, ειναι πολυ ομορφα κ εχουν καλη απορροφηρικοτητα .. Μολις ομως μου τελειωσαν, πηρα παμπερς, τα premium care κ ειδα τρελη διαφορα.. Καταρχην η μικρη μου δεν ξαναλερωθηκε (γιατι μεχρι τοτε εοχαν βγει καποιες φορες τα κακακια της στην μεση της) καθως τα παμπερς εχουν πολυ μεγαλυτερη ελαστικοτητα κ μπορεις να τα σφιξεις καλυτερα. Επισης ειναι πολυ πολυ πιο μαλακα κ πιο απαλα σε αντιθεση με τα αγνοτις που ραφες στα μπουτακια της πανες ειναι σαν πλαστικο. Βεβαια, πριν καποιες μερες, μου εστειλαν μαιλ τα αγνοτις κ μου εγραψαν οτι βελτιωσαν τις πανες τους κ ειναι πιο απαλες πια κ οτι εβαλαν στις πανες τους την γνωστη κιτρινη γραμμη (που δειχνει αν κατουρησε το μωρο). Εγω φοβαμαι να τα ξαναπαρω, μιας κ πουλαν μονο συσκευασιες των τεσσαρων πακων. Αλλα αν τα δοκιμασει καμια κ εχει θετικη εμπειρια ας μας πει..

Κ ηθελα να ρωτησω.. Καποια ειπε πως τα pharmasept ειναι για 3 μηνων κ πανω.. Που το δοαβασατε? Εμενα η μικρη ειναι 2 κ ηδη χρησιμοποιω το σαμπουαν εδω κ 10 μερες.. Το πρωτο ηταν freuyderm αλλα αυτα μου αρεσαν πιο πολυ...

Πωπω πως μεγαλώσατε φτου φτου.. για το pharmasept εγω το διάβασα εχθές στην σελίδα τους οτι ειναι απο τον τρίτο μηνα.. αλλα αυτά τωρα παίζουν αν δεν σου έκανε ερεθισμό ε8ναι οκ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Όσον αφορά τον τράχηλο και μένα κολπικό μου κάνει για να τον μετρήσει. 

Για τις αγνότις είχα δοκιμάσει το δείγμα κάποια στιγμή και δεν ήταν τόσο απορροφητικές όσο η babylino, δλδ άφηναν υγρασία στο δέρμα του μωρού.

Για το μαιευτήριο τώρα, την πρώτη φορά που ήμουν αγχωμένη είχα δύο βαλιτσούλες, τώρα που ξέρω μια θα πάρω και απλά θα πλύνω και τα δικά μου με το απορρυπαντικό του μωρού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Mama2015 είπε:

Πωπω πως μεγαλώσατε φτου φτου.. για το pharmasept εγω το διάβασα εχθές στην σελίδα τους οτι ειναι απο τον τρίτο μηνα.. αλλα αυτά τωρα παίζουν αν δεν σου έκανε ερεθισμό ε8ναι οκ!

Ρε, μπηκα στην σελιδα τους κ δεν βρηκα πουθενα αυτο που λες... Τι διαολο, τυφλη ειμαι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου όσες είστε πανω κατω στην 25 εβδομάδα πείτε μου ποσα γραμμάρια ειναι τα μωράκια σας; Σημερα εκανα υπέρηχο και ειναι στα 750 περίπου γραμμάρια. Μεγαλουτσικη δεν ειναι; Για πείτε μου εσείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

25+2 ήταν 810 γραμμάρια ο μπέμπης και 26 εβδομάδων η μικρή μου ήταν 780 γραμμάρια. Οπότε μια χαρά είναι πιστεύω και η μπουμπού σου. Ο γιατρός τι σου είπε?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/5/2018 at 2:40 ΜΜ, ο/η Rosemary είπε:

 

Κ ηθελα να ρωτησω.. Καποια ειπε πως τα pharmasept ειναι για 3 μηνων κ πανω.. Που το δοαβασατε? Εμενα η μικρη ειναι 2 κ ηδη χρησιμοποιω το σαμπουαν εδω κ 10 μερες.. Το πρωτο ηταν freuyderm αλλα αυτα μου αρεσαν πιο πολυ...

2 μηνων ειναι η μικρη??? Τωρα γεννησες καλε? Απο 3 μηνων και πανω οχι χρονων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η ditaki είπε:

25+2 ήταν 810 γραμμάρια ο μπέμπης και 26 εβδομάδων η μικρή μου ήταν 780 γραμμάρια. Οπότε μια χαρά είναι πιστεύω και η μπουμπού σου. Ο γιατρός τι σου είπε?

 

Ειχα ζαχαρο νηστειας 92 και τσινισε. Φοβαται μην κανω δκ. Και λεω απο μεσα μου μηπως εχω μεγαλο μωρο? Για τα γραμμαρια μου πε καλο ειναι μπαμπατσικο.. Τη βδομαδα εχω 3 ωρη καμπυλη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/5/2018 at 12:29 ΜΜ, ο/η Marina84 είπε:

τα biolane είναι βιολογικά όπως της weleda π.χ.? 

Οχι ειναι κανονικα σαν ολα τα βρεφικα, αλλα και τα weleda δεν ειναι βιολογικα, ειναι φυτικα, τυπου Apivita.. Αυτο δε σημαινει οτι δεν περιεχουν χημικα, απλα δεν εχουν πολλα. Παντως ειναι ωραια και πολυ οικονομικα.?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η elenian είπε:

2 μηνων ειναι η μικρη??? Τωρα γεννησες καλε? Απο 3 μηνων και πανω οχι χρονων.

Nαι βρε, 2 μηνων..! Ειναι καινουργιο το μωρο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Nαι βρε, 2 μηνων..! Ειναι καινουργιο το μωρο!!!

Καλε να σου ζησει!!!!!! Οσο για το σαμπουανακι, αν δεν το πειραξε αστο σιγα, αλλα σιγουρα ειναι για μετα απο τους 3 μηνες. αλλα σιγα δε θα παθει κατι! Πως ειναι το μωρακι?Δωσε μας κουραγιο. Πως ειναι με 2?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η elenian είπε:

Καλε να σου ζησει!!!!!! Οσο για το σαμπουανακι, αν δεν το πειραξε αστο σιγα, αλλα σιγουρα ειναι για μετα απο τους 3 μηνες. αλλα σιγα δε θα παθει κατι! Πως ειναι το μωρακι?Δωσε μας κουραγιο. Πως ειναι με 2?

Ευχαριστωωω!! Καλα,θα ζησετε μεγαλες στιγμες!! Βεβαια πρεπει καθε μελλοντικη μανουλα να γνωριζει οτι ο πρωτος καιρος ειναι παααρα πολυ δυσκολος κ οχι αυτο το ροζ συννεφακι που δειχνουν στην τηλεοραση. Θελει γερα νευρα κ πολυ πολυ υπομονη... Διαταρασσονται τα παντα, ακομα κ οι ισορροπιες του ζευγαριου.. Αν ομως εισαι συνειδητοποιημενος, ξερεις οτι αυτο θα περασει κ καθε μερα θα ειναι κ καλυτερα!!

Εμεις τον πρωτο μηνα κλαιγαμε κυριολεκτικα απο το πρωι μεχρι το βραδυ.. Ειχα παθει σοκ!! Τωρα??? Δε σταματαει να γελαει!!! Καθε μερα κανει κ κατι καινουργιο..! Αρχισε να μου πιανει το μαγουλο κ λιωνω!! Εχει τρελανει τους παππουδες, τους θειους!! Ειναι απιστευτο σε ποσους πολλους ανθρωπους μπορει να δωσει ευτυχια ενα μωρακι!!

Αντε κοριτσια, με το καλο σε ολες σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η elenian είπε:

Κοριτσια καλημερα.. Θα παω για σουτιεν θηλασμου σημερα.. Τι πηρατε σεις? Σκεφτομαι να παρω ενα της carriwel. 

Καλημέρα! Εγώ πήρα από h&m γτ είχα ακούσει καλά λόγια αλλά να σου πω την αλήθεια δεν ξετρελάθηκα... Έχω και μεγάλο - βαρύ στήθος όμως... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Marina84 είπε:

Καλημέρα! Εγώ πήρα από h&m γτ είχα ακούσει καλά λόγια αλλά να σου πω την αλήθεια δεν ξετρελάθηκα... Έχω και μεγάλο - βαρύ στήθος όμως... 

Κι εμενα που ειχε παρει η αδερφη μου hm, μου ειχε πει οτι μετα απο πολλα πλυσιματα ψιλο γινεται καπως..Δεν εφαρμοζει. Στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα παρει ενα αλλα δε θυμαμαι μαρκα, 30€ περιπου. Οχι cariwell. Απο το γαλα που εβγαινε συνεχως το επλενα πολυ συχνα. Πλυνε βαλε. Σκυλι μαυρο μεχρι που δεν πηγαινε αλλο το πεταξα στα δυο χρονια. Οποτε ελεγα για κατι καλο. Αλλα δεν ξερω ποιο να προτιμησω απο cariwell, Ειναι ενα σωρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η elenian είπε:

Κοριτσια καλημερα.. Θα παω για σουτιεν θηλασμου σημερα.. Τι πηρατε σεις? Σκεφτομαι να παρω ενα της carriwel. 

Κοριτσι μου εχω εχω απο τα mothercare και μου βγήκαν πολυ καλα τα χρησιμοποίησα στην πρώτη κόρη μου και τωρα και στην δεύτερη τα ιδια θα εχω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω 2 από mothercare και ένα από τζάμπο από την πρώτη μου εγκυμοσύνη και με αυτά είμαι και τώρα.

92 ζάχαρο νηστείας είναι καλό. Την καμπύλη θα την έκανες ούτως η άλλως στην εβδομάδα που είσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα όμορφες μέλλουσες μανούλες !

Γνωρίζει κάποια από εσάς το λίκνο της chicco το BABY HUG 4 ΣΕ 1΄; ή ακόμα καλύτερα μήπως κάποια το έχει ; 

Είμαι σε σκέψη να το αγοράσω , καθώς έχει τέσσερις λειτουργίες λίκνο , ριλάξ , κάθισμα φαγητού και μετά πρώτη καρέκλα . Μου αρέσει η ιδέα να έχω ένα ''πράγμα'' με πολλές λειτουργίες καθώς δεν θα επιβαρύνω το σπίτι με πολλά πρόσθετα ριλαξ, καρεκλάκια κτλ .

Όμως σκέφτομαι αν το καρεκλάκι φαγητού θα με βολέψει για το μωρό , καθώς δεν έχει μπροστά τραπεζάκι 

Γι αυτό θα ήθελα την γνώμη κάποιας από εσάς που είτε το έχει χρησιμοποιήσει η ίδια είτε κάποια γνωστή της . 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ditaki είπε:

92 ζάχαρο νηστείας είναι καλό. Την καμπύλη θα την έκανες ούτως η άλλως στην εβδομάδα που είσαι.

Αυριο παω για την καμπυλη.. Το ξερω οτι ειναι καλο,μου πε ο γιατρος το προτιμαει κατω απο 90.. Τι να φαω πια? Αερα?:crazy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σπουργιτακι Αυτό που με χάλασε εμένα είναι που το λίκνο δεν ανοίγει στο πλάι από οτι ειδα. Εγώ θέλω οπωσδηποτε να ανοιγει στο πλαι για να εχω αμεση προσβαση στο μωρο απο το κρεβατι μου. Δεν θα είναι ευκολο να σηκωνομαστε συνεχεια, ειδικα αν χρειαστει να κανουμε καισαρική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Σπουργιτακι είπε:


Όμως σκέφτομαι αν το καρεκλάκι φαγητού θα με βολέψει για το μωρό , καθώς δεν έχει μπροστά τραπεζάκι 
 

Αφου δεν εχει τραπεζακι λιγο δυσκολο μου φαινεται.. Εγω του εβαζα και λιγο φαγητο μη αλεσμενο στο τρπεζακι να παιζει, να περιεργαζεται, να δοκιμαζει.. Εγω παντως βολευτηκα πολυ της fisher price ενα που δενει σε καρεκλα και το παιρναμε και παντου οπου πηγαιναμε και καθοταν.. Φανταστικο.

ε/πισης το λικνο δεν ανοιγει, οποτε δεν εχει αμεση προσβαση στο παιδι οπως ειπε και η beauty bunny. Στους θηλασμους θα δυσκολευτεις. Σηκω βγαλε σηκω ξανα βαλε.. Επισης σαν τραπεζακι φαγητου πολυ χωμενο και ξαπλωτο ειναι το παιδι.Τρωνε στους 6 μηνες που στεκονται τα παδια λιγακι στην πλατη.  Εγω δε θα το επαιρνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...