Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ....ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018


Recommended Posts

στις πριν 11 λεπτά, ο/η babybaby είπε:

Κοριτσια καλησπερα. Ειμαι να πεσω να πεθανω. Βγηκαν τωρα οι εξετασεις ρουτινας που μας βαζουν οι γιατροι και εχω αυξημενα το sgot και το sgpt (τρανσαμινασες για το συκωτι). Τα εστειλα στο γιατρο ο οποιος ειπε οτι θελει να τα επαναλαβω σε μια εβδομαδα σε δικο του μικροβιολογικο κι αν ειναι οντως αυξημενα θα δουμε τι θα κανουμε. Τον ρωτησα τι μπορει να σημαινει και δε μου ελεγε, μου ειπε κατσε να επαναλαβεις και βλεπουμε. Διαβαζω στο ιντερνετ απειρα πραγματα οπως για χολοσταση κτλ και φοβαμαι οτι κινδυνευει το εμβρυο. Ειμαι να πεθανω ειλικρινα, αν παθει κατι το μωρο θα πεθανω. Ειχε καμια ποτε αυξημενες τρανσαμινασες;

Κορίτσι μου δεν είμαι γιατρός βέβαια αλλά ξέρω ότι το πιο πιθανό είναι αυτές οι τιμές του συκωτιου να ανέβουν λόγω κάποιου συμπληρωματος - φαρμάκου που παίρνεις και σου "πέφτει βαρύ"... Εύχομαι να είναι από αυτό και απλά θα χρειαστεί να δεις ποιο σε πειράζει και να το σταματήσεις... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@babybaby όταν λες αυξημένες ποσό δηλαδή; είχα κάνει κι εγώ εξετάσεις αλλά εμένα είχε πάει ανάποδα... είχα συγκλονιστική φαγούρα και με έβαλε να κάνω εξετάσεις.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

@babybaby όταν λες αυξημένες ποσό δηλαδή; είχα κάνει κι εγώ εξετάσεις αλλά εμένα είχε πάει ανάποδα... είχα συγκλονιστική φαγούρα και με έβαλε να κάνω εξετάσεις.... 

Είναι σχεδόν διπλάσιες. Κι εγώ έχω φαγούρα αλλά όχι κάτι τρομερό. Εσένα είχαν βγει οκ οι εξετάσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης στις δινει μετα απο καποια αλλη αυξημένη τιμη ή μετα απο κάποια εβδομαδα; Εγω 16+2 γιατι δεν της εχω κανει ; :shock: ειδικα αμα εχουν καποια βαρύτητα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η NicolVall είπε:

Επίσης στις δινει μετα απο καποια αλλη αυξημένη τιμη ή μετα απο κάποια εβδομαδα; Εγω 16+2 γιατι δεν της εχω κανει ; :shock: ειδικα αμα εχουν καποια βαρύτητα 

Και εγώ μόνη μου πήρα την πρωτοβουλία και ζήτησα στην γραμματέα να μου τις γράψει πριν 3 εβδομάδες περίπου που έκανα ένα γενικό τσεκ απ... Δεν είχα κάποια ένδειξη απλά για να δω αν έχει επιβαρυνθει το συκώτι από αυτά που παίρνω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babybaby με έβαλε να κάνω χολεριθρινη ολική, άμεσος και έμμεσος βγήκαν νορμαλ. Δεν μου έκανε ποτέ αυτές που έκανε σε σένα. 

Οπως κι αν έχει εφόσον έχεις ταραχτει τόσο πολύ να τον πάρεις τηλ να σου εξηγήσει και να σε καθησυχάσει! 

@Marina84 εγώ είχα τρομερή φαγούρα στα πόδια, ειδικά το βράδυ που ξαπλωνα. Μετά από λίγο καιρό πέρασε μόνη της. Μου είπε ότι είναι από την έντονη αιμάτωση όλου του σώματος κι ότι θα ηρεμήσει, και όντως ηρέμησε... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημερα. σας παρακολουθω απο χθες και εχω τρομαξει εγω τωρα γιατι αυριο θα κανω τις εξετασεις για τον θυρεοειδη και γενικη αιματος :roll:.

@babybaby μιλησες με τον γιατρο σου τελικα? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Joy26 τον πήρα εχθές και μου είπε να περιμένω 1 εβδομάδα και να τις επαναλαβω σε δικό του μικροβιολογικό. Εν τω μεταξυ θα με φάει η αγωνία... Επίσης πιστεύω ότι τσάμπα γίνεται αυτή η διαδικασία γιατί πάλι τα ίδια θα βγουν. Μου είπε αν ξαναβγούν έτσι θα μου πει πως θα κινηθούμε κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babybaby δεν ξέρω κάτι παραπάνω επί του θέματος για να σε βοηθήσω αλλά χαλάρωσε διότι η ψυχολογία είναι το παν. Ναι εύκολο να το λες και δύσκολο να το κάνεις αλλά όσο μπορείς να είσαι ήρεμη για το μωράκι σου. Και όλα καλά θα πάνε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως κι εμένα δεν μου έχει γράψει ποτέ να κάνω τρανσαμινάσες και βλέπω πως το ίδιο ισχύει και για τις άλλες κοπέλες. Λέτε να τις κάνουμε αργότερα ή είναι στο χέρι του γιατρού; Μήπως δεν είναι τόσο μεγάλο θέμα ή μήπως είδε κάτι και τις έκανε; Αν και νομίζω πως αυτό θα μας το ανέφερες @babybaby.

Κορίτσια, η μέση σας συνεχίζει; Σκεφτηκα να πάω να με δει ορθοπεδικός. Λέτε να βοηθήσει κάπου ή να μην παω; Θα μπορέσει χωρις ακτινογραφίες να καταλάβει τι παίζει; Με πιάνει μόνο ανάσκελα και δεν μπορώ να γυρίσω με τιποτα. Θα μου πειτε μην ξαπλώνεις ανασκελα αλλα ακόμα και για να γυρισω απο το ενα πλευρο στο άλλο πρεπει να περασω απο τη φαση ανασκελα. Δεν έχω όμως ακόμα συνεχομενους πόνους. Θα μπορεσει να μου δωσει καποια βοηθεια ή θα πει απλώς ειναι απο την εγκυμοσυνη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@beauty bunny πριν σκεφτόμουν κ γω να σας ρωτήσω γ την μέση γτ κ γω είμαι στην ίδια φάση με σένα. Ακριβώς όμως.το ανάσκελα γενικά το λένε στην εγκυμοσύνη ότι δεν συστήνεται. Εμένα έφτιαξε λίγο με την γιόγκα αλλά στην αρχή υπέφερα. Ούτε καθιστή μπορούσα ούτε όρθια ούτε ξαπλωμένη. Άσε δράμα!!! Αλλά δεν νομίζω να βοηθήσει κάπου ο ορθοπαιδικός. Εγώ γενικά στην ζωή μ δεν είχα ποτέ θέμα με την μέση , ούτε όταν αδιαθετουσα όπως άλλες κοπέλες. Έτσι κατάλαβα κ όλας ότι είμαι έγκυος ??

Οπότε προτείνω κουράγιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@beauty bunny κ εγώ θα τον ρωτησω για τις τρανσαμινασες στις 02/04 που θα παω. Να δω τι θα μου πει!

εμένα πολύ το ισχίο μου, σε βαθμό να πονάω πολυ για να σηκωθω οπου κ αν καθομαι κ οσο ειμαι ξαπλωμένη κ όπως το λες ακομα κ να γυρίσω πλευρό.

νομίζω πως είναι από τα θέματα της εγκυμοσύνης τουλάχιστον με οποια κοπέλα εχω μιλήσει εχει τέτοιους πόνους! Εγώ όσο δεν πονάω μπροστά δεν αγχώνομαι.. οι μπροστινοί πόνοι με αγχώνουν :? ολους τους άλλους θα τους ανεχτώ τι να κανω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια το πιστευω υποφέρετε.. Αλλα οπως λεει και @NicolVall καλυτερα να πονούσα μεση και ισχίο παρα μπροστα οπως και ποναω... Εχω εδω και 3 μερες σουβλιες και πόνους δεξια χαμηλά στην κοιλιά + τους πονιυς του εντέρου... Που ναι μεν τα ψάξαμε και μου ειπαν οι γιατροι να μην ανησυχω αλλα καθε φορα που ποναω ανησυχω... Και φυσικα μαζι με μενα στεναχωριουνται και οι δικοί μου που δεν ξερουν τι να κανουν.. Αλλα το μονο που μπορω να κανω ειναι υπομονη... Για το έντερο παιρνω κανα μπουσκοπαν αλλα για τις σουβλιες δεν με πιανει ενα απλο παυσίπονο οποτε δεν παιρνω τιποτα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΜΠΟΜΠΑΚΙ τέτοιους πόνους εχω κ εγω..ΥΠΟΘΕΤΩ πως ειναι απο το έντερο λόγω δυσκοιλιότητας γιατι όποτε καταφέρνω να παω τουαλετα καπως με ανακουφίζει απο τους πόνους..

ακομα δεν εχω μάθει να ξεχωρίζω ποιοι μπορει να ειναι συσπάσεις μητρας κ ποιοι οχι. Ή τελοσπάντων με ποιους στο καλο πονους πρεπει να ανησυχησω;;;Καπως πηγε να μου το εξηγήσει ο γιατρός μου ανα καποια λεπτα μου ειπε ειναι της μήτρας κ δεν ξερω κ εγω τι αλλά νομιζω πως παλι δεν καταλαβα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατι συσπασεις που εχω καταλαβει δεν εχω νιώσει πονο παρα μονο φούσκωμα και να σκληραινει η περιοχή... Τις σουβλιες ειπε οτι ειναι απο τους μύες... Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι παντα ειναι απο δεξια... Οσο για το έντερο εγω ενεργουμαι κανονικα αλλα δεν ανακουφιζομαι ισα ισα ποναω χειρότερα μετα μέχρι να ηρεμήσει...μονο υπομονη μπορουμε να κάνουμε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι αυτο ειπα κ εγώ!!! Καλυτερα μέση κ να ειναι επειδη ανοίγει που λενε ή επειδη παιρνει θέση παρα μπροστά κ να ψάχνουμε τι μας πονάει κ γιατί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμένα πολλές φορές με πονάει το ισχίο μου σε σημείο που δεν μπορώ να περπατήσω αλλά μου περνάει μέσα σε λίγα λεπτάκια... Άλλες φορές με πονάει η κοιλιά και με φαγουριζει αλλά λογικά είναι λόγω του οτι ανοίγει..

@babybaby είχα και εγώ αυξημένες τρανσαμινασες και διαβάζοντας στο Ίντερνετ πανικοβληθηκα.. Ο γιατρός μου δεν έδωσε καθόλου σημασία και μου είπε πως είναι απο τα φάρμακα που πήρα λόγω εξωσωματικης.. Δεν συμβαίνει πάντα, αλλά υπάρχουν και συκώτια που επηρεάζονται απο τα χάπια.. Εγώ απλώς το παρακολουθούσα ανα δυο εβδομάδες & βασικά δεν θυμάμαι καν αν τελικά έχουν φτιάξει ή όχι.. Αν ο γιατρός σου είναι αρκετά προληπτικός ίσως σε βάλει να κανεις έναν υπέρηχο κοιλιάς για να εξετάσει αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariloux σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εσύ όμως έπαιρνες τα φάρμακα της εξωσωματικής και δικαιολογουνταν έτσι. Λες να είναι από τις πολυβιταμινες που παίρνω? Αλλά αυτές είναι για εγκυμοσύνη οπότε μου φαίνεται τραβηγμένο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/19/2018 at 3:58 ΜΜ, ο/η Joy26 είπε:

Αύριο μπαίνω στην 17η ??

Άντε! Κοντεύεις να ακούσεις και συ το μπεμπάκι σου!!! Τρομερή εμπειρία! Εμένα με πήρανε τα ζουμιά την πρώτη φορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η babybaby είπε:

@Mariloux σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εσύ όμως έπαιρνες τα φάρμακα της εξωσωματικής και δικαιολογουνταν έτσι. Λες να είναι από τις πολυβιταμινες που παίρνω? Αλλά αυτές είναι για εγκυμοσύνη οπότε μου φαίνεται τραβηγμένο... 

Πολύ πιθανόν, εμένα ο μικροβιολόγος μου είπε πως καμία φορά ακόμα και με ένα ντεπόν μπορεί να μεταβληθούν οι τρανσαμινασες.. Κάπου είχα διαβάσει οτι και οι βιταμίνες επηρεαζουν.. Δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι, ο καθένας αντιδρά διαφορετικά!! Μην διαβάζεις τίποτα απο Ίντερνετ, αν ήταν κάτι που επηρεάζει το έμβρυο δεν θα σε άφηνε ο γιατρός σε καμία περίπτωση για μετά απο μια εβδομάδα!! Απλά μέχρι να φτιάξουν καλό είναι να το παρακολουθείτε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@tatouska και εγω ανυπομονώ. βασικα ειχα την εντυπωση οτι το ακους πολυ νωριτερα και ειχα ανησυχήσει. αλλα μ ειπε ο γιατρος την προηγουμενη φορα οτι θα το ακουσω περιπου τελος του μηνα... θα σας πω μολις το νιωσω!!! και μενα θα με παρουν σιγουρα τα ζουμια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...