Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ....ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παντως μην ανησυχεις.. Και σημερα έριξα πολύ περπάτημα και νιωθω αρκετα πονακια.. Αλλα αφου τα ψάξαμε ολα και ειναι οκ δεν ανησυχω.. Προσπαθω να το παιρνω πιο χαλαρά το θεμα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/3/2018 at 9:19 ΜΜ, ο/η beauty bunny είπε:

16 +4 σήμερα.

Με το καλό κορίτσι μ. Είμαστε σχεδόν το ίδιο. Εγώ 16+4 σήμερα. Θα το φάμε όλο το καλοκαίρι εμείς.

@babybaby εγώ πιστεύω πως άδικα αγχώνεσαι διότι το μωρό είναι πολύ καλά προστατευμένο. Βέβαια για να ησυχάσεις κάνε έναν έλεγχο. Να προσέχεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας εγκυουλες! Θα ήθελα να ανοίξω ένα θεματάκι που με απασχολεί..βέβαια είναι νωρίς απλά να μοιραστούμε σκέψεις κ γνώμες! Πως θα γεννησετε εσείς; Εγώ είμαι πολύ μπερδεμένη.. πάντα έλεγα ότι αν μείνω έγκυος θα γεννήσω με καισαρική οπωσδήποτε γιατί 1ον ο φυσιολογικός τοκετός με αηδιάζει( ελπίζω να μην με κράξετε δίχως αύριο) κ 2ον φοβάμαι πως τα πράγματα εκεί (κάτω) δεν θα επανέλθουν ποτέ στα φυσιολογικά όπως είναι τώρα.. ξέρω πως στον φυσιολογικό είναι πολύ πιο εύκολα όλα ειδικά τώρα με την επισκληρίδειο π δεν καταλαβαίνεις πόνο απλά φοβάμαι το μετά.. :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σουσαμακι μην κανεις σχέδια και όνειρα Χεχε. Πήγα στο μαιευτήριο με 4 διαστολή, εκανα επισκληρίδειο , εσπρωχνα επι 2,5 με 3 ωρες, το μωρο κόλλησε στη λεκάνη μου δηλαδή δεν χώραγε να βγει απο το σώμα μου. Πήγα καισαρική για να είμαστε ολοι καλα. Ποτε δεν ξέρεις. Αν θες τη γνώμη μου φυσιολογικά ειναι το καλύτερο. Έβλεπε τις κοπέλες δίπλα μου μόλις γέννησαν έφαγαν μπιφτέκι πουρέ και κατέβηκαν κατω με φόρμες. Εγω έτρωγα φιδέ για 3 μερες και περπάταγε σαν γαλλικό S. Τωρα στο δευτερο θα παλέψω για Vbac και οπως παει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σουσαμακι όπως λέει και η @elenian μην προβληματιζεσαι γιατι οπως ειναι να ρθει θα ρθει. Τωρα αν ρωτας για να πας προγραμματισμενα με καισαρικη, ειναι κατι ιδιαιτερα προσωπικο, αλλα εγω ανυπομονω να γεννησω με φυσιολογικο και να ζησω αυτη την εμπειρια κι ελπιζω να τα καταφερω ως το τελος. Ο γιατρος μου μου εχει ξεκαθαρισει οτι εχω πολυ κλειστο κολπο και θα χρειαστει να "κοπω" αρκετα, αλλα καλυτερα να κοπουν καποιοι μυες εκει, παρα τρια ολοκληρα στρωματα (και ενα οργανο) που κοβονται στην καισαρικη. Αποψη μου παντα. Σιγουρα οπως και να γεννησουμε το σημαντικο ειναι να ερθουν υγιη σπορακια και να ειμαστε υγιεις κι εμεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Σουσαμακι είπε:

Γεια σας εγκυουλες! Θα ήθελα να ανοίξω ένα θεματάκι που με απασχολεί..βέβαια είναι νωρίς απλά να μοιραστούμε σκέψεις κ γνώμες! Πως θα γεννησετε εσείς; Εγώ είμαι πολύ μπερδεμένη.. πάντα έλεγα ότι αν μείνω έγκυος θα γεννήσω με καισαρική οπωσδήποτε γιατί 1ον ο φυσιολογικός τοκετός με αηδιάζει( ελπίζω να μην με κράξετε δίχως αύριο) κ 2ον φοβάμαι πως τα πράγματα εκεί (κάτω) δεν θα επανέλθουν ποτέ στα φυσιολογικά όπως είναι τώρα.. ξέρω πως στον φυσιολογικό είναι πολύ πιο εύκολα όλα ειδικά τώρα με την επισκληρίδειο π δεν καταλαβαίνεις πόνο απλά φοβάμαι το μετά.. :?

Αυτό ειναι κατι που το σκεφτομαι κ εγώ είναι η αλήθεια. Νομίζω πως προτιμώ τον φυσιολογικό τοκετό αλλά σκεφτομαι κ τον πόνο κ το κόψιμο κ το μετά :?

βεβαια η κολλητή μου επειδη ειχε πολυ άσχημη εγκυμοσυνη σχεδον ολο το 9μηνο κ γέννησε κ μετα απο 14 ωρες (!!!) παιδι 5 κιλών καθε φορα που ας πουμε το συζητάμε μου λέει θα γεννούσα άλλα 10 παιδιά αλλά δεν μπορώ το 9μηνο!

οποτε αυτο εμένα μου λέει κάτι!! Βεβαια ας ερθει εκεινη η ωρα να ειμαστε καλα κ εγω κ το μωράκι κ όπως παει ας μην κανουμε σχέδια απο τωρα όπως λενε κ τα αλλα κορίτσια !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@tatouska με το καλό να έρθει και το μωράκι σου.

@Σουσαμακι καλησπέρα και εσύ με το καλό. Σχετικά με την συζήτηση που άνοιξες ,58% είναι το ποσοστό των γυναικών γεννάνε με καισαρική στην Ελλάδα. Διπλάσιο ποσοστό από αυτό της Ευρώπης. Αυτά τα διάβασα πρόσφατα σε μια έρευνα. Προσωπική μου άποψη είναι ότι μόνο κ μόνο σε περίπτωση που χρειάζεται πρεπει να γίνει καισαρική τομή. Πιστεύω πως τα πάντα επανέρχονται όπως ήταν κ μάλιστα πολύ πιο γρήγορα στον φυσιολογικό τοκετό. έχει προνοήσει για όλα η φύση. Ελπίζω να μην ακουγομαι πολύ αισιόδοξη και ρομαντική ??

Υ.Γ συμβουλή μου είναι να ενημερωθείς για τα οφέλη του φυσιολογικού τοκετού και ίσως το δεις κάπως διαφορετικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα @Marina84 , Καλησπέρα κ σε όλες τις εγκυμονούσες! 

Εγω ειμαι 16+4 και εχω αρκετά στρογγυλή-πεταχτή κοιλίτσα.Απο ότι φαίνεται θα έχουμε μεγάλη κοιλίτσα.

Ας εξελιχτούν όλα ομαλά μεχρι το τελος της εγκυμοσύνης για το μικρούλη και για την μανούλα (?) και η μεγάλη κοιλίτσα  είναι ευτυχία!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας κορίτσια.

Και εμένα πια η κοιλιά μου έχει πάρει ένα πιο όμορφο σχήμα και στρογγυλό. Στις αρχές της εγκυμοσύνης λόγο του ότι είχα και κιλά παραπάνω δεν καταλάβαινα κάποια διαφορά ενώ οι άλλοι μ έλεγαν ότι μεγάλωσε ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια και σε μενα εχει αρχισει και φαινεται πλεον η κοιλίτσα και ειμαι 18 και 6!!! Αλλα τα πονακια χαμηλά εξακολουθώ να τα χω.. Εσείς;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η ΜΠΟΜΠΑΚΙ είπε:

Καλησπερα κοριτσια και σε μενα εχει αρχισει και φαινεται πλεον η κοιλίτσα και ειμαι 18 και 6!!! Αλλα τα πονακια χαμηλά εξακολουθώ να τα χω.. Εσείς;; 

Είχα ρωτήσει και εγώ τον γιατρό για αυτά τα πονακια και μου είχε πει ότι θα τα έχω συχνά γτ μεγαλώνει συνεχώς το μωρό οπότε μην ανησυχείς... Τώρα πλέον δεν τα πολυεχω (26w)... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια !!!λοιπόν και εγώ με το που μπήκα 25η μειώθηκαν ίσως έχουμε τα περισσότερα κοντά στην 18η 20η γιατί τότε αρχίζει κ παίρνει πολύ βάρος το μωρο! και δεν είναι πια τόσο μικρούλι...νιωθω αρκετά πιο ευκινητη...υπάρχουν μέρες που αν σκύψω πολύ λόγω παιχνιδιού με τη κόρη μ η περπάτημα ...που τ βράδυ έχω πολλά πονακια σε λεκάνη ισχιο..αλλα είναι λογικο...οσο για τη φυσιολογική γέννα ...επανερχεστε...ο φόβος κ ο τρόμος μ είναι μη πάει κάτι στραβά κ κάνω καισαρική  στο 2ο ...γεννησα φυσιολογικα ..μ έκαναν 4 ράμματα ενώ γέννησα ένα μωρό με μικρό κεφαλάκι δεν είχαμε καμία κεφάλα κ ήμασταν κ 3 κιλά δηλ μικρό σχετικά ...αλλα επειδή κ εγώ ήμουν κάπως στενή εκεί τα πήρα τα ραμματακια μ..στις 17 18 μέρες είχα αρχίσει να νιώθω πολύ καλά στις 40 δεν ένιωθα τίποτα..φυσιολογικός κ πάλι φυσιολογικός (πιο πολύ ταλαιπωρήθηκα από αιμορροΐδες από τα σπρωξιματα πάρα τα ραμματα...) ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω κοριτσια!!! Το ψάξαμε πολυ το θεμα και ειπε ο προγενετιστης λογω οτι ημουν και αθλήτρια θα νιωθω πιο εντονα τους πόνους.. Αλλα αμα μου λετε πως αργοτερα υποχωρούν με καθησυχασατε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω για φυσιολογικό τοκετό λεω και θελω.... Και μακαρι να πανε ολα καλα...!!! Εδω σκεφτομαι να ζητήσω χωρις επισκλειρηδιο... Εσεις τι λετε;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΜΠΟΜΠΑΚΙ η δική μου εμπειρία πολύ σύντομα ...ειχα συσπάσεις μικρές 3 μέρες πριν τα άντεχα δηλ αλλά 2 με ειδικά 1 μέρα πριν είχα κανονικοτατες συσπάσεις διαστολή καθόλου πήγαινα με έδιωχναν μέχρι π πήγε με διαστολή 5 είχα να φάω κ να κοιμηθώ 2 μέρες οπότε η αναισθησιολογος με την επισκληριδιο τότε ήταν ο Θεός μου ...αφου μ έκαναν πρώτα τη τοποθέτηση εκεί στη πλάτη κάνει τ 1η δόση ..σταματησε ο πόνος κ νόμιζα ότι ζούσα όνειρο ..ενιωθα μόνο τ συσπάσεις χωρίς πόνο. εγώ υποκλίνομαι σε όσες γεννούν φυσιολογικα χωρίς αναισθησία ...εμενα με είχαν κουράσει πολύ οι ωδίνες παρα πολυ ...τωρα στο 2ο αν δεν έχω τόσους πόνους δε ξέρω. .ΜΠΑ Κ ΠΆΛΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rena28 εσύ το ξερεις καλυτερα.. Η αληθεια είναι αν πχ πω στο γιατρο θελω να γεννήσω χωρις επισκληριδιο αλλα εκεινη την ημερα δω πως δεν αντεχω και ζητήσω να μου κανουν γινεται;;; δηλ παντα υπαρχει αναισθησιολόγος;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rena28 χαίρομαι πολύ που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας. Με το καλό το δεύτερο μωράκι σου και σου εύχομαι με έναν πόνο αυτή την φορά.

Εγώ ήθελα να σε ρωτήσω αν όλα "εκεί κάτω" οντως επανήλθαν στο φυσιολογικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως, παρόλο που μου έχει πάει τρεις και μία, ειμαι υπέρ μόνο του φυσιολογικού τοκετού και καισαρική μόνο στην περίπτωση που κινδυνεύει η ζωή η δική μου ή του παιδιού! Ναι, ίσως είναι περίεργα τις πρώτες μέρες μετά τον τοκετό, αλλά όλα επανέρχονται πολύ πιο γρήγορα με τον φυσιολογικό. Γιατί? Γιατί το σώμα σου καταλαβαίνει ότι γέννησες και ξεκινάει η διαδικασία επούλωσης. Ενώ με την καισαρική είναι λίγο 'βιασμός' της γέννας. Με το ζόρι που λέμε!! Για να μην αναφέρω ότι η καισαρική είναι καθαρό χειρουργείο και μπορεί ένα απλό νευράκι να πιαστεί στα ράμματα και να υποφέρεις 1 μήνα μετά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδώ στη Κρήτη αν γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο όταν πας για φυσιολογικό σημαινει ότι επισκληριδιο δεν έχει ...δηλ θα πάρεις όλους τους πόνους ...απλα διευκρινίζω ηρακλειο Κρήτης Αθήνα κ αλλού δε ξέρω..στα μαιευτήρια τύπου μητέρα π γέννησα εγώ πάντα υπάρχει ένας αναισθησιολογος ο οποίος φαντάζομαι κάνει οπότε χρειαστεί επισκληριδιο...μεταξυ μας στα μαιευτήρια είναι λίγο άτυπος κανόνας πας φυσιολογικό θα σ κάνω μια επισκληριδιο να μη πονάς (200 ευρώ έξτρα )..μονο ο αναισθησιολογος ...μιλαω πάντα για επαρχία ..αλλα κ πάλι έχει να κάνει με τη διαστολή αν πας με 9 πχ δε ξέρω αν προλαβαίνει να κάνει ούτε αν πας με 2 θα σ κάνει γιατί είναι νωρίς ...που θα γεννήσεις @ΜΠΟΜΠΑΚΙ.. όλες αυτές τ ερωτήσεις θα τις κάνεις όταν πλησιάζει η ώρα. @Joy26 Για να ειμαι απόλυτα ειλικρινής προσωπικά επανήλθα ένα 95%  ούτε στο σεξ αλλάζει κάτι μετά ...ουτε πουθενα ..το 5% τ λέω λόγω ότι αφήνει μια μικρή αίσθηση στ αφη ίσως αλλά θα τ ξανακανα με 1000...??καισαρική δε θέλω ένα παραπάνω τώρα γιατί θα έχω ένα 2χρονο να παλεύω εκτός τ νεο γεννητο ....ενω στ φυσιολογικό δε φοβάσαι να ανοίξει κανα ραμμα κ να τρέχεις ξανά εισαγωγη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστεύω ότι είναι ακριβώς έτσι όπως τα λέει η @tatouska. Γέννησε η αδερφή μ πρόσφατα με καισαρική κ ήταν στο δωμάτιο μια κοπέλα που γέννησε φυσιολογικά και σας μιλάω ειλικρινά την άλλη μέρα την είδα να τρέχει στο διάδρομο όχι απλά να περπατάει. Ενω η αδερφή μ δεν μπορούσε να κρατήσει καν καλά καλά το μωρό της. Συν το σοκ που παθαίνει κ το μωρό κ η μαμά κατα την διαδικασία της καισαρικής. Στην ουσία μπαίνεις με κοιλιά κ βγαίνεις με μωρό ?? Πραγματικά εύχομαι όλες οι γυναίκες να μπορούν γεννήσουν φυσιολογικά γτ κ η αδερφή μ το ήθελε αλλά δεν γίνονταν. Και μακάρι να υπήρχε καλύτερη ενημέρωση και καθοδήγηση από ειδικούς έτσι ώστε να μην φοβούνται οι εγκυμονούσες τον φυσιολογικό τοκετό.

@Rena28 μακάρι να μας πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι δεν είμαι από αυτές που καταδικάζω ούτε τη καισαρική ούτε το ξένο γαλα...αυτα τα 2 φλέγοντα θέματα ανάμεσα στις ήδη η μελλοντικές μανούλες ...και η καισαρική σώζει ζωές όταν την χρησιμοποιείς όταν πρέπει όπου πρέπει κ να χαιρόμαστε π υπάρχει σαν επιλογή γιατί ποτέ δε ξέρουμε ως το τέλος κ για το θηλασμό άλλο μεγάλο θέμα πως νιωθει η κάθε μαμα αυτό το πράγμα π στο fb βριζονται ποια είναι πιο πολύ μανα από την άλλη σε αυτά τα θέματα με κάνει κ ντρέπομαι για εμάς τ γυναίκες ...!!ξέφυγα λίγο αλλά πολύ καιρό ήθελα να πω τη γνώμη μου σε αυτά τ θέματα και το να μην είμαστε ποτέ απόλυτες ! μακάρι να μας πάνε σε όλες τέλεια !!μεχρι τέλους  κ οσες προσπαθούν να μείνουν εγκυουλες τ 2018!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
    • Ναι φαίνεται ο γιατρος να ενδιαφέρεται για την ασθενή του κ να βλέπει κάθε περίπτωση διαφορετικά κ να μην κρατάει ένα πρωτόκολλο κ να το ακολουθεί σε ολες!! 
    • Σκεψου έχω τον φάκελο στο σπίτι κ δεν μπηκα σε πειρασμό να τον ανοίξω 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...