Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δίκερος Μήτρα, απορίες και άγχος.


Μπλε

Recommended Posts

Ακολουθεί τεράστιο μήνυμα.


Καλησπέρα σε όλες , σας παρακολουθώ καιρό και ήρθε αυτή η ρημάδα η στιγμή να σας πω και εγω τον πόνο μου.

Το παίρνω απ την αρχή. Έχω δίκερο μήτρα , ή πιο απλά , η μήτρα μου είναι χωρισμένη στην μέση (απ' όσο καταλαβαίνω) και αυτό είναι κατι εκ γεννετής το οποίο η γυναικολόγος μου είπε πως συγκεκριμένα σε εμενα ΔΕΝ είναι εγχειρίσιμο. Όταν το έμαθα η αλήθεια ειναι οτι δεν με ένοιαζε πολυ καθώς δεν ήξερα καν αν και ποτε θα θέλω να κάνω παιδιά. Μου εξήγησε όμως οτι μπορώ να συλλάβω κανονικά και απλά θέλει περισσότερη προσοχή μετα η εγκυμοσύνη. Πριν λίγους μήνες λοιπόν  και λίγο πριν παντρευτούμε με τον άντρα μου, είχαμε ενα ατύχημα και προέκυψε εγκυμοσύνη (αυγουστο) η οποία όμως έληξε άδοξα(11 βδομαδες) με κύριο λόγο ένα μεγάλο σοκ που πέρασα. Φυσικά η μισή μήτρα στην οποία ζούσε το έμβρυο έπαιξε και αυτη τον ρόλο της οσο και αν η γυναικολόγος μου δεν θέλει να με αποθαρρύνει...

Εδώ λοιπόν έρχεται το πρώτο μου ερώτημα... Υπάρχει κάποια κοπέλα με το πρόβλημα μου; Θα ήθελα πολυ να ακούσω κ άλλες παρόμοιες εμπειρίες...

Συνεχίζοντας (συγνώμη αν σας κουράζω κοπελάρες) θέλω να μου πείτε την γνώμη σας και για το εξής, Αυτόν τον μήνα και αφού ηρεμήσαμε απο τον γάμο ξεκινήσαμε να προσπαθούμε για παιδάκι επισήμως με τεστακια κλπ. Είμαι και απ τις τυχερές και νοιώθω ετσι κ αλλιώς την ωορρηξία μου επίσης, δεν καπνίζουμε δεν πίνουμε και γενικά , ξενέρωτοι...χιχιχι. Αυτή τη στιγμή είμαι στην 21η μερα απο κύκλο 28-29 ημερων αρα περίπου 9 μέρες πριν την περίοδο. Όμως βρε κορίτσια απ την μέρα της ωορρηξίας μέχρι και σήμερα εχω κάθε μέρα πονάκια χαμηλά, πότε δυνατά , πότε απλά τσιμπηματάκια, πότε όταν βήχω και μια δεξιά μια αριστερά μια κέντρο. Σήμερα είχα τους μεγαλύτερους πόνους απ΄όλες τις μερες σε σημείο που  μόνο οκλαδόν ανακουφιζόμουν , οχι επειδή ειναι τόσο δυνατοί αλλα κυρίως ενοχλητικοί και δεν μοιάζουν καθόλου με πόνους περιόδου. Πρώτον είναι δυνατόν να είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης τόσο νωρίς; Και αν είναι , μήπως είναι κακό σημάδι δεδομένου του προβλήματός μου; Δεν έχω πάρει ουτε ντεπόν ουτε τπτ και απλά περιμένω μια μέρα πριν την περίοδο να κάνω ενα τεστ αλλα θα με ανακούφιζε αν κάποια απο εσας έχει περάσει κατι παρόμοιο...Α και αν είμαι τρελή να μου το πείτε , μην ντρέπεστε.
Σας ευχαριστώ όπως και να χει γιατι σας διαβάζω και παίρνω κουράγιο και εύχομαι σε όλες, υπέροχες τελειόμηνες εγκυμοσύνες και υγιέστατα μωράκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καταρχάς καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Πρώτα απ 'ολα δεν έχω γνώση περι δίκερης μήτρας αν κι έχω ακούσει ότι γενικά χειρουργείται. Δε ξέρω γιατί η δική σου περίπτωση δεν χειρουργείται.

Σχετικά με τα πονάκια απ' όσο ακούω από άλλες κοπέλες εδώ στο φόρουμ θεωρώ ότι μπορεί να είναι σημάδι εγκυμοσύνης. Στην πρώτη σου εγκυμοσύνη δεν είχες κάτι αντίστοιχο;

 

Σου ευχομαι πολύ σύντομα μανούλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλώς όρισες @Μπλε και να ζήσετε. ο γιατρός τι σου είπε? επειδή όπως φαίνεται δεν έχεις θέμα με το να μείνεις, θα σου πρότεινα να τον ρωτήσεις ώστε να υπαρχει και καλή έκβαση μετά. γιατί ναι μεν το να μεινεις ειναι το 1ο και πολυ σημαντικο βημα αλλά και το μετα εχει τη σημασια του.για την προηγουμενη απωλεια τι σου εχει πει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια :) Στην πρωτη εγκυμοσυνη τα μυαλα....στα καγκελα... καλοκαιρι κιολας...δεν εδινα σημασια και ακομα και να ειχα καποιο πονακι ελεγα εχω κρυωσει απ την θαλασσα(καθε μερα μπανια και καθε μερα πολλες ωρες δουλεια) καθως γενικα το καταλαβαμε αργα. Ναι μεν θυμαμαι να εχω πονους αλλα δεν ειμαι σιγουρη. Η αποβολή εγινε μεσα σε μια μερα μετα απο μεγάλο σοκ που περασα μετα κατευθειαν ποταμι αιμα και πηγα στο νοσοκομειο. Επαιξε ρολο απ οτι μου ειπε οτι δεν ειχαμε καταλαβει νωρις την εγκυμοσυνη ωστε να την υποστηριξουμε. Και ναι οπως σωστα το λες το θεμα δεν ειναι μονο να ειμαι εγκυος για αυτο και εχω τοσο αγχος και για αυτο μου εχει πει η γυναικολογος να ξεκιναω τα τεστ οσο νωριτερα μπορω ωστε να μην κανω καμια χαζομαρα παλι ουσα εγκυος. (εχω ενα στοκ 15 τεστ στο σπιτι...χιχιχιχι)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ την αρχη μου ειπε οτι εχει ξεγεννησει πολλες κοπελες με το προβλημα μου αλλα θελει ξαπλα...αυτο μου φωναζει απ την αρχη μεχρι τωρα...αλλα ειναι δυσκολο να πω στον κοσμο "ε δεν εχω καν καθυστερηση αλλα επειδη μπορει να ειμαι εγκυος θα κατσω ολη μερα σπιτι" Απλα οταν το σιγουρεψουμε μου εχει πει θα την βγαλω ολη ξαπλα....αλλα χαλαλι...δεν με νοιαζει. Ευτυχως η δουλεια ειναι δικια μας και δεν δουλευω αυτες τις μερες μεχρι να δουμε τι γινεται. Αλλα δεν καταλαβα ποτε γτ δεν μπορει να εγχειριστει το διαφραγμα μου στην μητρα , γενικα με αντιμετωπιζει ως πολυ ελαφρια περιπτωση και αλλοι γιατροι επισης που εχω μιλησει. Απλα ειπα να ρωτησω την γνωμη σας γιατι και να την παρω τηλεφωνο ξερω τι θα μου πει.... "ξαπλα μεχρι το τεστ"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μπλε είπε:

Απ την αρχη μου ειπε οτι εχει ξεγεννησει πολλες κοπελες με το προβλημα μου αλλα θελει ξαπλα...αυτο μου φωναζει απ την αρχη μεχρι τωρα...αλλα ειναι δυσκολο να πω στον κοσμο "ε δεν εχω καν καθυστερηση αλλα επειδη μπορει να ειμαι εγκυος θα κατσω ολη μερα σπιτι" Απλα οταν το σιγουρεψουμε μου εχει πει θα την βγαλω ολη ξαπλα....αλλα χαλαλι...δεν με νοιαζει. Ευτυχως η δουλεια ειναι δικια μας και δεν δουλευω αυτες τις μερες μεχρι να δουμε τι γινεται. Αλλα δεν καταλαβα ποτε γτ δεν μπορει να εγχειριστει το διαφραγμα μου στην μητρα , γενικα με αντιμετωπιζει ως πολυ ελαφρια περιπτωση και αλλοι γιατροι επισης που εχω μιλησει. Απλα ειπα να ρωτησω την γνωμη σας γιατι και να την παρω τηλεφωνο ξερω τι θα μου πει.... "ξαπλα μεχρι το τεστ"

Καλησπέρα κορίτσι. Θα σου πω όσα ξέρω για το θέμα.. Έχω φίλη με δικερο μήτρα κ έχει εναν μπεμπη 8,5 μηνών. Η συγκεκριμένη κοπελα είχε μια πρωτη εγκυμοσύνη σε δίδυμα η οποία κατέληξε σε παλινδρομη κυηση αλλα αυτο ηταν τυχαιο. Κατευθείαν μετα εμεινε στον μπεμπη κ ολα κυλησαν καταπληκτικά. Ουτε ξαπλα ουτε τιποτα, δουλευε κανονικα. Κ ισα ισα, παρόλο το ιστορικό δεν αγχωθηκε καθολου. Πολυ μεγαλο ρολο παιζει το αγχος σε ολα.

Οσο για τα τσιμπήματα κ τα πονακια εγω τα ειχα οταν εμεινα εγκυος. Επίσης μου ειχαν πει κ εμενα διαφορα οτι θα αργησω να μεινω αλλα εμεινα χωρις να το καταλάβω που λεει ο λογος, πρωτη νυχτα γαμου χαχα εχω μια μπεμπα εξι μηνων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω δεν ξερεις τι κουραγιο μου εδωσες! Ευχαριστω πολυ και να σου ζησει η μπεμπα , παντα τυχερη :)
Προς το παρον περιμενω μερικες μερες μεχρι το τεστ, θα ενημερωσω για εξελιξεις.
Σας ευχαριστω πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Μπλε είπε:

Πω δεν ξερεις τι κουραγιο μου εδωσες! Ευχαριστω πολυ και να σου ζησει η μπεμπα , παντα τυχερη :)
Προς το παρον περιμενω μερικες μερες μεχρι το τεστ, θα ενημερωσω για εξελιξεις.
Σας ευχαριστω πολυ.

Ευχαριστώ!!! :-) Τέλεια, περιμένουμε νέα σου!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 11/12/2017 at 8:21 ΜΜ, ο/η Μπλε είπε:

Απ την αρχη μου ειπε οτι εχει ξεγεννησει πολλες κοπελες με το προβλημα μου αλλα θελει ξαπλα...αυτο μου φωναζει απ την αρχη μεχρι τωρα...αλλα ειναι δυσκολο να πω στον κοσμο "ε δεν εχω καν καθυστερηση αλλα επειδη μπορει να ειμαι εγκυος θα κατσω ολη μερα σπιτι" Απλα οταν το σιγουρεψουμε μου εχει πει θα την βγαλω ολη ξαπλα....αλλα χαλαλι...δεν με νοιαζει. Ευτυχως η δουλεια ειναι δικια μας και δεν δουλευω αυτες τις μερες μεχρι να δουμε τι γινεται. Αλλα δεν καταλαβα ποτε γτ δεν μπορει να εγχειριστει το διαφραγμα μου στην μητρα , γενικα με αντιμετωπιζει ως πολυ ελαφρια περιπτωση και αλλοι γιατροι επισης που εχω μιλησει. Απλα ειπα να ρωτησω την γνωμη σας γιατι και να την παρω τηλεφωνο ξερω τι θα μου πει.... "ξαπλα μεχρι το τεστ"

Σου ευχομαι να εχεις ευχαρηστα νεα εγω ειχα διαφραγμα με δικαιρη μυτρα (καρδιοσχυμη) ετσι μου ειπανε το καταλαβανε αργα αλλα εμενα μου την φτιαξανε εκανα επςμβαση και ολα οκ εγω ειναι αλο θεμα γιατι κανω εξωσωματικες αλλα τουλαχιστον εφτιαξα το διαφραγμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εαυ δηλαδη καθε φορα μετα την περιοδο θα πρεπει να μενεις ξαπλωμενη? Φυσηκα και δεν ειναι τιποτα αυτο αλλα πιστευω θα εχεις πολη περισσοτερο ανχος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Αρχικα αυτον τον μηνα δεν τα καταφεραμε αλλά δεν πειράζει. Η αληθεια ειναι οτι κ εγω δεν καταλαβαίνω γιατι δεν μπορει να μου χειρουργησει το διάφραγμα δεδομενου οτι ηδη ειμαι περίεργη περίπτωση καθώς εχω και προπτωση μιτροειδούς βαλβίδας στην καρδια το οποιο επισης δεν ειναι κάτι φοβερο αλλα μια εγκυμοσύνη δυσκολεύει την κατάσταση. Ισως να παρω δεύτερη γνωμη μηπως τελικα είναι χειρουργησιμο. Γενικα δεν ξερω γιατί με πηρε ετσι χαλασμένη ο αντρας μου. Χαχαχα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/12/2017 at 6:15 ΜΜ, ο/η Μπλε είπε:

Ακολουθεί τεράστιο μήνυμα.


Καλησπέρα σε όλες , σας παρακολουθώ καιρό και ήρθε αυτή η ρημάδα η στιγμή να σας πω και εγω τον πόνο μου.

Το παίρνω απ την αρχή. Έχω δίκερο μήτρα , ή πιο απλά , η μήτρα μου είναι χωρισμένη στην μέση (απ' όσο καταλαβαίνω) και αυτό είναι κατι εκ γεννετής το οποίο η γυναικολόγος μου είπε πως συγκεκριμένα σε εμενα ΔΕΝ είναι εγχειρίσιμο. Όταν το έμαθα η αλήθεια ειναι οτι δεν με ένοιαζε πολυ καθώς δεν ήξερα καν αν και ποτε θα θέλω να κάνω παιδιά. Μου εξήγησε όμως οτι μπορώ να συλλάβω κανονικά και απλά θέλει περισσότερη προσοχή μετα η εγκυμοσύνη. Πριν λίγους μήνες λοιπόν  και λίγο πριν παντρευτούμε με τον άντρα μου, είχαμε ενα ατύχημα και προέκυψε εγκυμοσύνη (αυγουστο) η οποία όμως έληξε άδοξα(11 βδομαδες) με κύριο λόγο ένα μεγάλο σοκ που πέρασα. Φυσικά η μισή μήτρα στην οποία ζούσε το έμβρυο έπαιξε και αυτη τον ρόλο της οσο και αν η γυναικολόγος μου δεν θέλει να με αποθαρρύνει...

Εδώ λοιπόν έρχεται το πρώτο μου ερώτημα... Υπάρχει κάποια κοπέλα με το πρόβλημα μου; Θα ήθελα πολυ να ακούσω κ άλλες παρόμοιες εμπειρίες...

Συνεχίζοντας (συγνώμη αν σας κουράζω κοπελάρες) θέλω να μου πείτε την γνώμη σας και για το εξής, Αυτόν τον μήνα και αφού ηρεμήσαμε απο τον γάμο ξεκινήσαμε να προσπαθούμε για παιδάκι επισήμως με τεστακια κλπ. Είμαι και απ τις τυχερές και νοιώθω ετσι κ αλλιώς την ωορρηξία μου επίσης, δεν καπνίζουμε δεν πίνουμε και γενικά , ξενέρωτοι...χιχιχι. Αυτή τη στιγμή είμαι στην 21η μερα απο κύκλο 28-29 ημερων αρα περίπου 9 μέρες πριν την περίοδο. Όμως βρε κορίτσια απ την μέρα της ωορρηξίας μέχρι και σήμερα εχω κάθε μέρα πονάκια χαμηλά, πότε δυνατά , πότε απλά τσιμπηματάκια, πότε όταν βήχω και μια δεξιά μια αριστερά μια κέντρο. Σήμερα είχα τους μεγαλύτερους πόνους απ΄όλες τις μερες σε σημείο που  μόνο οκλαδόν ανακουφιζόμουν , οχι επειδή ειναι τόσο δυνατοί αλλα κυρίως ενοχλητικοί και δεν μοιάζουν καθόλου με πόνους περιόδου. Πρώτον είναι δυνατόν να είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης τόσο νωρίς; Και αν είναι , μήπως είναι κακό σημάδι δεδομένου του προβλήματός μου; Δεν έχω πάρει ουτε ντεπόν ουτε τπτ και απλά περιμένω μια μέρα πριν την περίοδο να κάνω ενα τεστ αλλα θα με ανακούφιζε αν κάποια απο εσας έχει περάσει κατι παρόμοιο...Α και αν είμαι τρελή να μου το πείτε , μην ντρέπεστε.
Σας ευχαριστώ όπως και να χει γιατι σας διαβάζω και παίρνω κουράγιο και εύχομαι σε όλες, υπέροχες τελειόμηνες εγκυμοσύνες και υγιέστατα μωράκια.

Καλησπέρα

Το ίδιο θέμα είχε παλιότερα μια γνωστή η οποία από όσο ξέρω αυτή τη στιγμή είναι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι της,προσωπικά δεν έχω άποψη.Για τα πονακια τα έχω κι εγώ εδώ και 2-3 μήνες ( που έχουμε ελεύθερη επαφή με τον άντρα μου) και ο γιατρός μου είπε ότι τα συμπτώματα περιόδου δεν είναι ίδια συνέχεια....αλλάζουν ανάλογα την ηλικία κλπ. όπως επίσης αλλάζει και η αντίδραση του οργανισμού σε κάτι νέο.Εύχομαι τα δικά σου συμπτώματα να οφείλονται αποκλειστικά και μόνο γιατί έχεις σπορακι στην κοιλίτσα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοπέλα μου να ζήσετε πάντα ευτυχισμένοι. Καλή χρονιά με υγεία χαρές όμορφες στιγμές και σύντομα μανούλα. Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Εγώ έχω ένα διάφραγμα το οποίο δεν ενοχλεί   .Εσυ μάλλον έχεις μήτρα σε σχήμα  ?αν κατάλαβα σωστά   .Εμενα γνωστή που έχει και αυτή το ίδιο θέμα δεν έχει πρόβλημα είπε ο γιατρός για σύλληψη αλλά μετά θέλει παρά πολύ προσοχή σε όλη τη διάρκεια  της εγκυμοσύνης είχε πει να της έβαζε και κάποιο πλέγμα το είπε τώρα τι ακριβώς θα σε γελάσω για να βοηθήσει  να κρατηθεί το έμβρυο. Μην αγχώνεσαι απλά θα σαι πιο πολύ προσεκτική και ατελείωτες καλές σου εύχομαι ότι καλύτερο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά με υγεία σε όλες σας! Εγώ έχω δίκερο μήτρα, το έμαθα μάλιστα την μέρα που πήγα στην γυναικολόγο για την επιβεβαίωση της εγκυμοσύνης μου και η αλήθεια είναι ότι ταράχτηκα πολύ γιατί άρχισε να μου λέει για αυξημένο κίνδυνο αποβολών κλπ. Με έστειλε λοιπόν σε έναν πιο εξειδικευμένο υπερηχογραφιστή ο οποίος μετά τον υπέρηχο μου είπε ότι έχω τις ίδιες πιθανότητες αποβολής με οποιαδήποτε άλλη κοπέλα δεν έχει δίκερο μήτρα. Πέραν από μια αποκόλληση την 12η εβδομάδα, που θα την πάθαινε έτσι και αλλιώς γιατί έκανα χαζομάρα, το μόνο "ελάττωμα" ήταν ότι το μωρό δεν είχε πολύ χώρο να κινηθεί και δεν έγινε μεγάλο μωρό. Κατά τα άλλα, ούτε στο κρεβάτι έμεινα, πλην της αποκόλλησης, ούτε είχα κάποιον επιπλέον περιορισμό. Σου εύχομαι με το καλό μια υψηλή χοριακή και μια όμορφη εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η karen είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου να ζήσετε πάντα ευτυχισμένοι. Καλή χρονιά με υγεία χαρές όμορφες στιγμές και σύντομα μανούλα. Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Εγώ έχω ένα διάφραγμα το οποίο δεν ενοχλεί   .Εσυ μάλλον έχεις μήτρα σε σχήμα  ?αν κατάλαβα σωστά   .Εμενα γνωστή που έχει και αυτή το ίδιο θέμα δεν έχει πρόβλημα είπε ο γιατρός για σύλληψη αλλά μετά θέλει παρά πολύ προσοχή σε όλη τη διάρκεια  της εγκυμοσύνης είχε πει να της έβαζε και κάποιο πλέγμα το είπε τώρα τι ακριβώς θα σε γελάσω για να βοηθήσει  να κρατηθεί το έμβρυο. Μην αγχώνεσαι απλά θα σαι πιο πολύ προσεκτική και ατελείωτες καλές σου εύχομαι ότι καλύτερο 

karen καλησπερα,

Ειπες οτι κι εσυ εχεις διαφραγμα ? Τι εννοεις οτι δεν ενοχλει ? Διαβαζοντας στο διαδικτυο μαθαινω οτι το διαφραγμα σε καποιες περιπτωσεις προκαλει αποβολες ή προωρους τοκετους οποτε συνηθως όι γιατροι προτεινουν διορθωση υστεροσκοπικα... Μηπως θα μπορουσες να μου πεις τι πιστευει ο γιατρος σου για να παρω κι εγω λιγο θαρρος μιας και  ειμαι ομοιοπαθουσα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ είπε:

karen καλησπερα,

Ειπες οτι κι εσυ εχεις διαφραγμα ? Τι εννοεις οτι δεν ενοχλει ? Διαβαζοντας στο διαδικτυο μαθαινω οτι το διαφραγμα σε καποιες περιπτωσεις προκαλει αποβολες ή προωρους τοκετους οποτε συνηθως όι γιατροι προτεινουν διορθωση υστεροσκοπικα... Μηπως θα μπορουσες να μου πεις τι πιστευει ο γιατρος σου για να παρω κι εγω λιγο θαρρος μιας και  ειμαι ομοιοπαθουσα? 

ΚαλησπερΑ στην δική μου περίπτωση και οι γνώμες δυο γιατρών που πήρα λόγω το ότι είναι μικρό Το διάφραγμα μου δεν χρειάζεται λαμπαρΟσκοπηση και δεν δημιουργεί θέμα ρώτα την @love30 νομίζω ότι είχε κάνει. ΚΙ εμένα μου είχαν πει αλλά τελικά δεν χρειάστηκε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/12/2017 at 2:24 ΜΜ, ο/η love30 είπε:

Σου ευχομαι να εχεις ευχαρηστα νεα εγω ειχα διαφραγμα με δικαιρη μυτρα (καρδιοσχυμη) ετσι μου ειπανε το καταλαβανε αργα αλλα εμενα μου την φτιαξανε εκανα επςμβαση και ολα οκ εγω ειναι αλο θεμα γιατι κανω εξωσωματικες αλλα τουλαχιστον εφτιαξα το διαφραγμα!

@love30 καλησπερα

Ετοιμαζομάι κι εγω για διορθωση διαφραγματος υστεροσκοπικα μιας και η πρωτη μας προσπαθεια εξωσωματικης απετυχε... πες μου την εμπειρια σου... ποσο κοστισε ? Μετα απο ποσο καιρο ξαναξεκινησατε προσπαθειες ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μπλε Κι εμένα δυο γυναικολόγοι μου είχαν μιλήσει για δίκερο μήτρα σε σχήμα καρδούλας πριν αποφασίσω να κάνω παιδί αλλά μάλλον ήταν ελαφριά περίπτωση γιατι κανένας δεν είπε κάτι για επέμβαση. Ίσως να περίμεναν να δουν πρωτα αν θα δημιουργήσει προβλημα στη συλληψη; Δεν ξέρω. Πάντως έμεινα έγκυος τον 5ο μήνα προσπαθειών. Ελπίζω να μη μου δημιουργήσει θέμα στη συνέχεια (είμαι 6,5 εβδομάδων). Τώρα για την πρόπτωση μιτροειδούς βαλβίδας που είπες, ο γιατρός σου σού είπε κατι; Γιατί κι εμένα παλια ενας καρδιολόγος μου είχε πει πως έχω αλλά πιο πρόσφατα που πήγα σε άλλον απόρησε και είπε πως πλέον δεν θεωρείται πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια χρονια πολλα και καλη χρονιά....ισως η δεύτερη γνώμη να ειναι απαραίτητη αλλα απ οτι καταλαβαίνω η καθε περίπτωση Μπορεί να ειναι αρκετα διαφορετική . Γενικα παντως καθε διάφραγμα συνήθως δεν σου δημιουργεί κανένα πρόβλημα πριν την εγκυμοσύνη απλα αυξανει την πιθανοτητα αποβολής. Αν και ακομα και αυτο παίζει απο περίπτωση σε περίπτωση. Προσωπικα η γυναικολογος μου την οποια προς το παρον δεν εχω λογο να μην εμπιστεύομαι μου εχει πει οτι εγω συγκεκριμένα τουλάχιστον θα θελω προσοχή στην εγκυμοσύνη. Αυτο δεν σημαινει οτι ολες οι περιπτώσεις ειναι ιδιες. Σας ευχομαι με τον καινούριο χρονο φουσκωμένες κοιλιτσες και υγεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/1/2018 at 4:50 ΜΜ, ο/η ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ είπε:

Ειχα μπει την προηγουμενη το απογευμα στο νοσοκομειο και την επομενη το πρωι εκανα και βγηκα αργα το βραδυ ο πονος ηταν υποφερτος με ναρκωση την εκανα !!!!την ειχα κανει στη Λαρισα εκει μου την ειχε δει η γιατρος  οι αλλοι ουτε καν !!!!! Μετα απο αυτο ειπαμε να αφησουμε ενα χρονο μηπως και δουμε φως και ετσι καναμε μετα την 4η εξωσωματικη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Γειά σας και από εμένα,και καλή χρονιά.

Όταν μου είπε ο γιατρός μου ότι έχω δικερο μήτρα δεν κατάλαβα ακριβώς τι είναι αυτό...κοιτούσα σαν ηλίθια..όταν το έψαξα έμαθα υπάρχουν πολλά είδη μήτρας εκτός από τις φυσιολογικές...είχα ένα διάφραγμα λοιπόν τεράστιο σαν να είχα 2 μητρες.εγω το χειρουργήσα όμως .επειδή στην αρχή και εγώ τρόμαξα , φοβήθηκα και τα σχετικά θα σου πω ένα περιστατικό η μαμά μία φίλης μου πριν 36 χρόνια!!!γέννησε τη φίλη μου και όλα καλά,είχε πριν μια αποβολή και μετά στην φίλη μου είχε αιμορραγία και ήταν ξάπλα σχεδόν όλους τουςηνες άλλα ολα αυτα πριν 36 χρόνια....τώρα όλα είναι πιο απλά.ο γιατρός σου θα σε καθοδηγεί ρωτά τον ότι απορία έχεις ξανά κ ξανά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...