Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΕΝΘΟΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Περασαν οι πρωτες μερες...και ακομα αρνουμαι να το δεχτω.... η μανουλα μου εφυγε και με αφησε... τοσο νεα...η αρρωστη καρδουλα της δεν αντεξε αλλο... με αφησε τωρα που την ειχα αναγκη πιο πολυ απο ποτε...ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ???δεν προλαβα καν να της πω για το μωρο...ειχα σκοπο μετα την αυχενικη...δε θα ησυχασω ποτε απο αυτο το βαρος...ηθελε τοσο πολυ να γινει γιαγια...τωρα πια δε μ νοιαζει δε θελω να το μαθει κανεις αφου δε θα το μαθει  εκεινη

δεν προλαβα...με προλαβε..... δεν εχω αδελφες ουτε καν ξαδελφες...ολοι αντρες... ολες οι κοπελες εχουν τη μανουλα τους να ψωνιζουν μωρουδιακα, να τους συμπαραστεκεται σε συμπτωματα ,να τις συμβουλευει , εγω ποια θα εχω??? το ξενο αιμα που δε μου ειπε ουτε συλληπητηρια? 

δεν με αφησε κανενασ γιατρος να αλλαξω 3 αεροπλανα και να παω να της πω αντιο...στην κατασταση που ημουν...εδω ειμαι μονη μου ....καμια παρεα.... μονο ο αντρας μου και το ιντερνετ... 

 θα φτασει αυτο το μωρακι γερο ως το τελος ?.... αν καποια κοπελα εχει περασει κατι παρομοιο και αντεξε , πραγματικα θα με βοηθησει πολυ.... δεν μπορω να ησυχασω αληθεια ,....κλαιω συνεχεια....

ελπιζω οσες εχετε τις μανουλες σας να καταλαβαινετε ποσο ευλογημενες ειστε....:(δεν το ευχομαι ουτε στον εχθρο μου αυτο στην εγκυμοσυνη!!!καποιος εκει ψηλα για καποιο λογο αποφασισε να με τιμωρησει πολυ σκληρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συλλυπητήρια κορίτσι μου!! Ίσως είναι ότι χειρότερο να χάνεις κάποιον δικό σου άνθρωπο στην πιο χαρουμενη φάση της ζωής σου!! Προσπάθησε να εισαι δυνατή για το μωρό σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοειτσακι μ συλλυπητηρια...αγαπη μ γλυκια μ τ καλο τ μωρακι σ..!! ειναι δυσκολο τ φανταζομαι..δν τ εχω ζησει...κ ευχομαι ν μν τ ζησω λογω τ οτι ειμαι εγκυος 27+1 εβδομαδες κ μ μαμα νεα,αλλα δν εχει μυαλο κ δν προσεχει καθολου(εχει θεματα υγειας παρα τν ηλικιας τς)... η μαμα 42 κ εγω 22... 

ομως επειδη γνκ περασα δυσκολες καταστασεις μεχρι κ τωρα μπορω ν σ πω πως οσο κ αν σ λειπει η μαμα σ σκεψου πως τωρα εχεις ενα μωρακι π μπορει ν ειναι κ μπεμπα κ ν αναπληρωσει τν μαμα σ...

ο θεος σ πηρε κτ αλλα σ εδωσε κ κτ αλλο..!! 

σκεψου τ κ αγαπησε τ τοσο π ν λες πως ειναι η μαμα σ σ μινιατουρα εκδοση..!!

ν μν κλαις,ναι ξερω ευκολο ν τ γραφω εγω εδω ετσι απλα.. κ σιγουρα η μαμα σ σβλεπει κ χαιρεται π θ γινεις μανουλα κ θ ζησεις αυτο τ υπεροχο δωρο..!! θ γινεις κ εσυ οτι ηταν αυτη τοσα χρονια γ εσενα...!!

μ τ καλο τ μωρο σ...κ χωρις ν μ παρεξηγησεις αλλα  ν μν βαλεις κ μαυρα... θ σ χαλασει ακομη πιο πολυ τν ψυχολογια σ..κ εσυ τωρα θες ν τν φτιαξεις για το σπορακι σ...!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Papaki2017 είπε:

Περασαν οι πρωτες μερες...και ακομα αρνουμαι να το δεχτω.... η μανουλα μου εφυγε και με αφησε... τοσο νεα...η αρρωστη καρδουλα της δεν αντεξε αλλο... με αφησε τωρα που την ειχα αναγκη πιο πολυ απο ποτε...ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ???δεν προλαβα καν να της πω για το μωρο...ειχα σκοπο μετα την αυχενικη...δε θα ησυχασω ποτε απο αυτο το βαρος...ηθελε τοσο πολυ να γινει γιαγια...τωρα πια δε μ νοιαζει δε θελω να το μαθει κανεις αφου δε θα το μαθει  εκεινη

δεν προλαβα...με προλαβε..... δεν εχω αδελφες ουτε καν ξαδελφες...ολοι αντρες... ολες οι κοπελες εχουν τη μανουλα τους να ψωνιζουν μωρουδιακα, να τους συμπαραστεκεται σε συμπτωματα ,να τις συμβουλευει , εγω ποια θα εχω??? το ξενο αιμα που δε μου ειπε ουτε συλληπητηρια? 

δεν με αφησε κανενασ γιατρος να αλλαξω 3 αεροπλανα και να παω να της πω αντιο...στην κατασταση που ημουν...εδω ειμαι μονη μου ....καμια παρεα.... μονο ο αντρας μου και το ιντερνετ... 

 θα φτασει αυτο το μωρακι γερο ως το τελος ?.... αν καποια κοπελα εχει περασει κατι παρομοιο και αντεξε , πραγματικα θα με βοηθησει πολυ.... δεν μπορω να ησυχασω αληθεια ,....κλαιω συνεχεια....

ελπιζω οσες εχετε τις μανουλες σας να καταλαβαινετε ποσο ευλογημενες ειστε....:(δεν το ευχομαι ουτε στον εχθρο μου αυτο στην εγκυμοσυνη!!!καποιος εκει ψηλα για καποιο λογο αποφασισε να με τιμωρησει πολυ σκληρα! 

Κορίτσι μου γλυκό να ζήσεις να θυμάσαι τη μανούλα σου .

Το μωράκι σου θα είναι γερό και θα φτάσει ως το τέλος γιατί θα το προσέχει από ψηλά η γιαγιά του, όπως θα προσέχει και εσένα από όλους και όλα. 

Η κόρη της νονάς μου ήταν 6 μηνών έγκυος όταν χάσαμε τη νονά μου.  Με τον άντρα της ήταν σε διάσταση. Είμασταν εμείς όσο μπορούσαμε μαζί της αλλά μέσα της κανείς μας δεν ήξερε τι γινόταν. Ξέρω όμως οτι όταν ήρθε το παιδάκι της μαλάκωσε ο πόνος.

Ποτέ δεν θα ξεχάσεις εννοείται αλλά μέρα με τη μέρα θα μαλακώνει ο πόνος και σ εσένα.

Δε ξέρω τι άλλο να γράψω... δεν υπάρχουν λόγια παρηγοριάς.  Πραγματικά λυπάμαι πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχάς λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου.

Νομίζω πως όλες οι μανούλες βρίσκουν τη δύναμη να προστατέψουν πρώτα το μωρό τους και ύστερα τον εαυτό τους μπροστά σε ένα τόσο θλιβερό γεγονός. Αυτό πρέπει να κάνεις και εσύ. Η μαμά μου ήταν έγκυος 2 μηνών στην αδελφή μου όταν έχασε την μαμά της, η οποία έσβηνε από καρκίνο για μήνες. Άντεξε όμως, για χάρη αυτού του μωρού και του αδελφού μου που ήταν ενάμιση έτους. Μη το βλέπεις σαν τιμωρία, το ξέρεις πως δεν είναι έτσι. Έτσι είναι η ζωή, η πικρία σου και η στεναχώρια σου είναι απόλυτα φυσιολογική και μπορεί να σε νιώσει μόνο όποιος το έχει περάσει. Οι υπόλοιποι μόνο να το φανταστούμε μπορούμε! Είμαστε όμως εδώ να σε ακούμε και να σε παρηγορήσουμε.

Συλλυπητήρια για την μανούλα σου και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρώτα από όλα συλληπητήρια! Εγώ δεν έχω χάσει τη μάνα μου.. αλλά έχω χάσει το μικρό μου αδελφό μόλις 15 χρονών.. από τροχαίο! ούτε κάν μπορούσαμε να το περιμένουμε ότι θα συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο... κάθε 1/12 μετράμε τα χρόνια που θα ήταν αν ζούσε... φέτος θα ήταν 37 χρονών!

Αν σε βοηθάει αυτό που θα σου πω... ο πόνος καταλαγιάζει.. όταν ένας άνθρωπος μπει στην οικογένεια.. εμένα μπήκε μετά από 7 χρόνια ο γιος μου.. όλοι πέσαμε πάνω του ακόμα και το ίδιο όνομα του δώσαμε... η μάνα μου που έχασε το παιδί της, που έκανε τρεις εκταφές και μαζεύαμε τα κοκκαλάκια του κλαίγοντας ασταμάτητα στο τέλος για να τα βάλουμε στο κουτί και να μη τα χάσουμε... ζει και αναπνέει για το παιδί μου... όχι για τα δικά της παιδιά.. αλλά για τη νέα ζωή που ήρθε μετά.

Οταν ήμουν έγκυος.. δύο μηνών.. δεν το είχα καταλάβει ακόμα σκέψου... ήταν καλοκαίρι.. έμαθα ότι ο πατέρας του παιδιού αρραβωνιάστηκε άλλη... και όταν του το είπα ότι το ξέρω.. έκανε τον ανήξερο στην αρχή και όταν μετά έμαθα και την εγκυμοσύνη μου... με έβαλε να πάρω την αρραβωνιαστικιά του να της πω ότι δεν είναι δικό του το παιδί και μια ωραία Παρασκευή δεν τον ξαναείδα. Έκλαιγα ασταμάτητα για όλο αυτό που μου συνέβη.. θα μεγάλωνα ένα παιδί μόνη μου τελείως...που κανένας δεν θα το αναγνώριζε... να μην στα πολυλογώ έκλεισα το σπίτι μου και πήγα να ζήσω στη μάνα μου, που εγώ δεν της έχω και την αδυναμία που της είχες εσύ.. έριξα τα μούτρα μου γιατί σε τέτοιες στιγμές χρειαζόμαστε έναν άνθρωπο να μας βοηθήσει. Εσυ έχεις τον άνδρα σου μη το ξεχνάς αυτό. Την οικογένειά σου. Η μανούλα σου για πολύ μα πάρα πολύ καιρό θα είναι πλάι σου και θα την ονειρεύεσαι και θα την νοιώθεις πλάι σου. Θα το δεις... και δεν πειράζει που κλαις, μη το κρατάς μέσα σου... βγάλτο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Νικηη08 @katerinant95 @eriv @misofeggaro @linam 

κοριτσακια μου σας ευχαριστω τοσο πολυ για τα παρηγορα λογια σας.... να εισαστε καλα...... πολλες απο σασ κουβαλάτε το δικο σασ πονο....

το ξερω ο πονος δεν θα περασει ...απλα ΚΑΠΟΤΕ  θα μαθω να ζω με την απουσια της ....  οπως διαβασα καπου.... "η μαμα μου μου εμαθε τα παντα, εκτος απο το πως να ζω χωρις αυτην !" 

μακαρι το μωρακι να ειναι κοριτσακι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συλλυπητήρια κοπέλα μου.Κλαψε να εκτονωθείς και κράτα δυνάμεις για το μωράκι.Να ξέρεις η μαμα σου θα σε βλέπει απο ψηλα και θα σε προσέχει.Να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη κ να πανε ολα καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παπάκι μου καλό, μόλις διάβασα τα δυσάρεστα......εν έχω λόγια. Συλλυπητήρια θερμά, να ζήσετε να τη θυμόσαστε την μαμά σου....Για το μωράκι μη φοβάσαι,είναι προστατευμένο πολύ και θα βγει γερό και υγιέστατο! Προσπάθησε να ξεσπάς τη θλίψη σου, να είσαι δυνατή και να σκέφτεσαι πως σύντομα θα γυρίσεις Ελλάδα κοντά στους ανθρώπους σου. Είναι δύσκολο πολύ, αλλά δυστυχώς είναι ο κύκλος της ζωής, πολύ συχνά άδικος....Εγώ θα σου πρότεινα να μιλήσεις on line  με κάποιον ειδικό, εφόσον είσαι μακριά πολύ.....ίσως σε βοηθήσει να δαχειριστείς την κατάσταση. Εμείς θα είμαστε εδώ να μοιράζεσαι, στέλνω γλυκές καλημέρες, να είσαι ήρεμη και δυνατή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@xamogelo αγαπη μου σ'ευχαριστω.... θα το σκεφτω αυτο που λες ... ετσι κι αλλιως γιορτες φετος δεν υπαρχουν για μενα.... τις πηρε μαζι της ....

ωστοσο μολις  ερθω Ελλαδα σκεφτηκα να παω στη Φαιναρετη για ομαδες ψυχολογικης υποστηριξης ή κατι παραπλήσιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://anonymoigr.blogspot.com/2017/12/blog-post_639.html

Φεύγουν οι άνθρωποι που δέθηκες μαζί τους. Φεύγουν αλλά τουλάχιστον ήρθαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/12/2017 at 1:01 ΜΜ, ο/η Papaki2017 είπε:

@xamogelo αγαπη μου σ'ευχαριστω.... θα το σκεφτω αυτο που λες ... ετσι κι αλλιως γιορτες φετος δεν υπαρχουν για μενα.... τις πηρε μαζι της ....

ωστοσο μολις  ερθω Ελλαδα σκεφτηκα να παω στη Φαιναρετη για ομαδες ψυχολογικης υποστηριξης ή κατι παραπλήσιο...

νια κοριτσάκι μου θα σου κάνει καλό να απευθυνθείς και σε κάποιον ειδικό εκτός από τους δικούς σου ανθρώπους.....Κάποτε πέρασα καταθλιψη από πένθος και έκανα τεράστια βλακεία που δεν μίλησα με κάποιον ειδικό και το πάλευα μόνη μου και εν τέλει κατέληξα με κατάθλιψη. Να σκέφτεσαι την ζωούλα που έρχεται και φέρνει μαζί ελπίδα και ευτυχία.......όλα δυστυχώς είναι στη ζωή. Μα μας μιλάς και εδώ να ξεχνιέσαι....Σου στέλνω αγκαλιά μεγάλη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η misofeggaro είπε:

http://anonymoigr.blogspot.com/2017/12/blog-post_639.html

Φεύγουν οι άνθρωποι που δέθηκες μαζί τους. Φεύγουν αλλά τουλάχιστον ήρθαν.

όμορφο πολύ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η misofeggaro είπε:

http://anonymoigr.blogspot.com/2017/12/blog-post_639.html

Φεύγουν οι άνθρωποι που δέθηκες μαζί τους. Φεύγουν αλλά τουλάχιστον ήρθαν.

:(:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

Καλησπερα σε ολους.

Διαβασα την ιστορια σου papaki2017 και συγκινηθηκα παρα πολυ γιατι ταυτιζομαι αρκετα με αυτο που ζεις. Τον Απριλιο του 2015 ημουνα στην αρχη της δευτερης εγκυμπσυνης μου οταν η μητερα μου μπηκε στο νοσοκομειο με λευχαιμια. Δε με αφηναν να παω να τη δω για να μην κινδυνεψει η εγκυμοσυνη και ημουνα παρα πολυ στεναχωρημενη γιατι η προβλεψη δεν ηταν καλη. Το μωρακι μου δυστυχως το εχασα μια εβδομαδα πριν φυγει η μητερα μου απο τη στεναχωρια. 

Τον Αυγουστο ξαναεμεινα εγγυος και το μωρακι χαθηκε κι αυτο στην 15η εβδομαδα. Ξαναεμεινα εγγυος τον Μαιο του 2016 και χαθηκε και αυτο στην 9η εβδομαδα.

Ενιωσα κι εγω οτι καποιος με τιμωρει και ενιωθα οσο ποτε οτι ειχα αναγκη τη μητερα μου γιατι εχω χασει και τον μπαμπα μου και τους παππουδες μου και η μοναξια ηταν πολυ βαρια. Κανεις δε θα μπορεσει ποτε να καταλαβει τον πονο του χανεις ενα γονιο αν δεν το εχει ζησει αλλα δε μπορουμε να κανουμε κατι γι αυτο εκτος απο το να το αποδεχτουμε και να μαθουμε να ζουμε με αυτο γιατι δεν προκειτε ποτε να το ξεπερασουμε, δε ξεπερνιεται. 

Δε ξερω αν θα δοκιμασω ποτε να κανω αλλο μωρακι παλι αλλα ξερω πως καθε φορα που κανω κατι με η για το παιδι που ηδη εχω, εχω τη μητερα  μου μαζι γιατι ειμαι κομματι της. 

Μη στεναχωριεσαι που δεν ειναι διπλα σου να σε βοηθησει σε αυτη τη φαση της ζωης σου. Ειναι μεσα σου, εισαι κομματι της και καθε τι που κανεις ειναι κατι που θα εκανε κι εκεινη. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@natashatool δεν εχω λογια κοριτσι μου ....απο λευχαιμια ειχε φυγει  κ ο πατερας μου πριν χρονια... 

 

τα  επομενα μωρακια γιατι χαθηκαν?το εψαξες?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Papaki2017Μαλιστα... Εχουμε περισσοτερα κοινα απ οσα νομιζα λοιπον! Εχεις χασει κι εσυ και τους δυο σου γονεις και μαλιστα τον εναν απο λευχαιμια... Ανατριχιαστικο!

Το μωρακι του Αυγουστου ηταν αρρωστο και εφυγε, το ειδαμε στον καρυοτυπο. Το επομενο δε ξερουμε αλλα πιστευω οτι ηταν κακη ψυχολογια λογω των προηγουμενων εμπειριων. Εκανα εξετασεις και δε βρεθηκε τιποτα. Ξαναπροσπαθησα για κανα εξαμηνο αλλα ουτε καν επιασα και τωρα τα χω παρατησει, κουραστηκα. 

Ψαχνω λιγο τα ενδεχομενα της υιοθεσιας και της παρενθετης αλλα ειναι πολυ δυσκολα σε καθε περιπτωση. 

Συλληπητηρια ηθελα να σου πω και κουραγιο, ολα θα πανε καλα στο τελος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Papaki2017 Συλλυπητήρια κοπέλα μου, εύχομαι ο χρόνος να σε κάνει να ξεχαστείς, επειδή να ξεχάσεις δεν πρόκειται!! Να 'σαι δυνατή για το πλασματάκι σου γιατί μπες στη θέση του...σε έχει τόση ανάγκη όση έχεις εσύ την μανούλα σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚαλΞεπέτα γλυκιά μου λυπάμαι πολύ για την μανούλα σου συλληπτήρια  .Θ αντέξεις θα δεις θα σου δίνει δύναμη ο Θεός και κουράγιο κορίτσι μου όλα καλά θα πάνε και στους δυο σας εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη δίχως προβλήματα. Μην γίνεσαι σκληρή με τον εαυτό σου και μην νιώθεις άσχημα το ότι δεν πρόλαβε να της το πεις ή μανούλα είμαι σίγουρη δεν θέλει να σε βλέπει στεναχωρημένη  ??αλλά αν νιώθεις καλύτερα ξεσπά κλάψε βγάλτε από μέσα σου μην βαραίνει τον εαυτό σου.Δεν ξέρω τι να σου γράψω δεν το έχω ζήσει να χάσω κάποιο τόσο δικό μου άνθρωπο σου στέλνω την συμπαράσταση μου την αγαπη μού και μια τεράστια αγκαλιά σε εσένα και το σπορακι σου  ????❤???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...