Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες ξεκινάμε προσπάθεια τον Δεκέμβριο ??


Sunshine 88

Recommended Posts

Κορίτσια να σας ρωτήσω κι εσας κάτι;

Εγώ απο την ωοληψία και μετά δηλαδη απο την Πέμπτη παιρνω οιστρογονα και προγεστερονη για την προετοιμασια του ενδομητριου για μεταφορα των εμβρυων. Το ενδομητριο μου ηταν 14χιλ την ημερα της ωοληψιας, δηλαδη την Πέμπτη. Έκτοτε δεν μου ειπαν να κάνω καποιο υπερηχο για να το παρακολουθησουμε.

Η΄ καποια αιματολογική εξέταση.

Ειναι συνηθης αυτή η τακτική; Η κανονικα επρεπε να μου πυν να κανπυμε καποιον υπερηχο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nikona τι να σου πω κοριτσι μου. Εμενα καμια απο τις 2 φορες δεν με εβαλε να κανω κατι.. τωρα αν αυτος ειχε ελεγξει κατι χωρις να μου πει δεν ξερω! 

Σου ευχομαι καλη επιτυχια❣️ Σε ενημερωσαν ποτε θα τα μεταφερετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@eriv & @peacock ευχαριστώ πολύ, σύντομα να ακούσουμε και τα δικά σας ευχάριστα!!! ??? @nikona μου στην πρώτη μου εξωσωματική έκανα εμβρυομεταφορα με φρέσκα αμέσως μετά απο διέγερση!!! Το μόνο που έπαιρνα ήταν προγεστερονη μετά την ωοληψια, όσον αφορά το ενδομητριο δεν μου έκανε ούτε την ημέρα της ωοληψιας αλλά ούτε την ημέρα της εμβρυομεταφορας υπέρηχο επομένως δεν έχω ιδέα πόσο ήταν.. Επίσης δεν έκανα και καμία αιματολογική εξέταση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω ακριβως οπως η @Mariloux μονο προγεστερονη καμια εξεταση! 

Αν δεν ειχες μεινει εγκυος θα αγχωνομουν γιατι ακουω και απο αλλες κοπελες οτι ελεγχουν ενδομητριο κλπ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@eriv μου σε εκείνη την προσπάθεια δυστυχώς δεν έμεινα έγκυος!!!! Έκανα άλλες δυο προσπάθειες με κατεψυγμένα όπου εκει παρακολουθούσαμε το ενδομητριο και έπαιρνα οιστρογόνα και όταν το ενδομητριο ήταν έτοιμο (γύρω στε 9 mm) προσθέταμε και την προγεστερονη.. Σε μια απο αυτές έμεινα έγκυος αλλά παλινδρομησε την 8η εβδομάδα.. Αφού μας τελείωσαν τα κατεψυγμένα έκανα ξανά διέγερση τον περασμένο Οκτώβριο και κάναμε freeze all στα εμβρυα, 2 εκ των οποίων μεταφέραμε πριν 10 μέρες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariloux & @eriv κοριτσια εγω περιπτωση μεταφορας βλαστοκυστεων αμεσως μετα απο διεγερση : Απο Την επομενη της ωοληψιας ξεκινησα cyclacur 3x3 και utrogestan 2x3.... Στη δικη μου περιπτωση το ενδομητριο δεν ειχε το μεγεθος που θελαμε οποτε γι αυτο ολο αυτο το χημικο boost ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Γιατί προς στιγμην λίγο στεναχωρεθηκα μήπως εμένα δεν με προσεξαν πολύ και επρεπε να κάνουμε συνεχεια υπερηχο και εξετασεις για το ενδομητριο.

Με πηραν τηλέφωνο να πάμε αυριο στη Θεσσαλονικη να με δουνε κι αν ειναι όλα καλά θα κανουμε εμβρυομεταφορα αυριο.

Ρωτησα για τα εμβριακια μας και μου ειπαν οτι θα μας ενημερωσουν αυριο οι εμβρυολογοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariloux οιστρογονα;; prezolon?  (Βλακεια ειπα;) Αυτα και προγεστερονη και φυλλικο μονο επαιρνα!

Ενταξει καπως αγχωθηκα που δεν με εξεταζε τοσο.. θα του το πω για την επομενη φορα! 

Να σε ρωτησω κατι ακομα; Ειχες εξεταστει για θρομβοφιλια; Επειδη ειχες τις αποτυχιες. Εμενα μου ειπε την επομενη φορα προληπτικα να κανω ενεσεις μεχρι χοριακη!

Το ξερω σε εχω διαβασει οτι εχεις ταλαιπωρηθει, αλλα κοριτσι μου αστα ολα πισω τωρα, προσπαθησε οσο μπορεις να απολαυσεις αυτη την περιοδο (λεω οσο μπορεις γιατι εμεις με τις δυσκολιες που εχουμε περασει και αλλες περναμε ακομα, παμε λιγο πακετο με το αγχος και το φοβο κλπ) ❣️

Μην μας ξεχασεις..  ⭐️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Αχ κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Γιατί προς στιγμην λίγο στεναχωρεθηκα μήπως εμένα δεν με προσεξαν πολύ και επρεπε να κάνουμε συνεχεια υπερηχο και εξετασεις για το ενδομητριο.

Με πηραν τηλέφωνο να πάμε αυριο στη Θεσσαλονικη να με δουνε κι αν ειναι όλα καλά θα κανουμε εμβρυομεταφορα αυριο.

Ρωτησα για τα εμβριακια μας και μου ειπαν οτι θα μας ενημερωσουν αυριο οι εμβρυολογοι.

Ολα καλα να πανε @nikona! Να μας ενημερωσεις... Με το καλο η μεταφορα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mariloux είπε:

Γλυκιά μου @nikona σε ευχαριστώ πολύ που ενδιαφέρεσαι!!! Έκανα ξανά χοριακή και διπλασιάστηκε, ο γιατρός μου είπε οτι είναι αρκετά καλές οι τιμές και κλείσαμε ραντεβού την άλλη Τετάρτη για τον 1ο υπέρηχο!!! 

Αχ αυτη η αναμονή...! Υπομονή οσο μπορείς!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ είπε:

@Mariloux & @eriv κοριτσια εγω περιπτωση μεταφορας βλαστοκυστεων αμεσως μετα απο διεγερση : Απο Την επομενη της ωοληψιας ξεκινησα cyclacur 3x3 και utrogestan 2x3.... Στη δικη μου περιπτωση το ενδομητριο δεν ειχε το μεγεθος που θελαμε οποτε γι αυτο ολο αυτο το χημικο boost ....

Πω μπερδευομαι ρε παιδια! Τα cyclacur δε τα χω παρει ποτε! Πφφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η eriv είπε:

Πω μπερδευομαι ρε παιδια! Τα cyclacur δε τα χω παρει ποτε! Πφφ

Τα cyclacur ειναι οιστρογονα ... στη δικη σου περιπτωση μαλλον δεν χρειαστηκαν γιατι το ενδομητριο σου ηταν πολυ καλο ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω απ αυτα (cyclacur) περνω 9 την ημερα... μεχρι κ το τεστ εγκυμοσυνης.... +6 utrogestan + felicine + prezolon + innohep ενεσεις = 18 χαπακια την ημερα.... ? Και σάν να μην εφταναν ολα αυτα μολις κρυολογησα κιολας... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι @eriv οιστρογόνα είναι τα cyclacur (εγώ βάζω και αυτοκόλλητα dermestril γτ τα cyclacur απο μόνα τους δεν καταφέρνουν να αυξήσουν στο επιθυμητό μέγεθος το ενδομητριο μου)... Έχω απο το καλοκαίρι που παίρνω τις pregnacare conception (βιταμίνες που έχουν πολλά απο φυλλικό μέχρι Β,C,D,E και πολλά άλλα).. Μετά την παλινδρομη έκανα εξετάσεις θρομβοφιλιας και μου βρήκαν 2-3 μεταλλάξεις οι οποιες όμως δεν δικαιολογούν την παλινδρομη, αλλά προοληπτικά απο την εμβρυομεταφορα κάνω κάθε μερα αντιπηκτική και δεν τις έχω σταματήσει.. Επισης παίρνω medrol και προγεστερονη (χάπια & κολπική γέλη) Η αλήθεια ειναι οτι δεν ξέρω αν θα καταφερω να ευχαριστηθώ την εγκυμοσύνη μου αλλά το σιγουρο είναι οτι δεν πρόκειται να σας ξεχάσω... Είστε και θα είστε η καλύτερή μου παρέα!!!  

@nikona όλα να σου πάνε καλα κοπέλα μου και τα εμβρυακια σου να γαντζωθούν καλα πάνω σου!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nikona καλή επιτυχία για αύριο!!! Περιμένουμε με αγωνία τα νέα! 

Για να μην αγχώνεσαι να σου πω ότι ούτε εγώ έκανα άλλο υπέρηχο ή αιματολογικές μετά την ωοληψια. Μου έδωσε από εκείνη τη μέρα και θα συνεχίσω για όλο το πρώτο τρίμηνο 2Χ3 ουτρογκεσταν κα 1 φυλλικό. Αυτά. Και την ξέρεις την κατάληξη.. μετά από 4 χοριακες και έναν υπέρηχο που φαινόταν μόνο ο σάκος, τελικά το Σάββατο ξαναπήγαμε και ακούσαμε καρδούλα. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@The Baby To Be με το καλό να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!!! Σε ποια εβδομάδα ακούσατε καρδούλα; Παίζει ρόλο η χοριακή σε αυτό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mariloux είπε:

Όχι @eriv οιστρογόνα είναι τα cyclacur (εγώ βάζω και αυτοκόλλητα dermestril γτ τα cyclacur απο μόνα τους δεν καταφέρνουν να αυξήσουν στο επιθυμητό μέγεθος το ενδομητριο μου)... Έχω απο το καλοκαίρι που παίρνω τις pregnacare conception (βιταμίνες που έχουν πολλά απο φυλλικό μέχρι Β,C,D,E και πολλά άλλα).. Μετά την παλινδρομη έκανα εξετάσεις θρομβοφιλιας και μου βρήκαν 2-3 μεταλλάξεις οι οποιες όμως δεν δικαιολογούν την παλινδρομη, αλλά προοληπτικά απο την εμβρυομεταφορα κάνω κάθε μερα αντιπηκτική και δεν τις έχω σταματήσει.. Επισης παίρνω medrol και προγεστερονη (χάπια & κολπική γέλη) Η αλήθεια ειναι οτι δεν ξέρω αν θα καταφερω να ευχαριστηθώ την εγκυμοσύνη μου αλλά το σιγουρο είναι οτι δεν πρόκειται να σας ξεχάσω... Είστε και θα είστε η καλύτερή μου παρέα!!!  

@nikona όλα να σου πάνε καλα κοπέλα μου και τα εμβρυακια σου να γαντζωθούν καλα πάνω σου!!! 

 

Ολα καλα θα σου πανε γιατι το αξιζεις❣️ Περασες δυσκολιες πολλες και ηρθε η ωρα να χαμογελασεις και να σαι φουλ ευτυχισμενη?

Σε ευχαριστω για την ενημερωση, με βλεπω να πηγαινω με μπλοκακι με αποριες στο γιατρο την επομενη φορα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

@The Baby To Be με το καλό να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!!! Σε ποια εβδομάδα ακούσατε καρδούλα; Παίζει ρόλο η χοριακή σε αυτό; 

Ευχαριστω κορίτσι μου, το ίδιο εύχομαι και σε σένα!  Ο πρώτος υπέρηχος ήταν στις πεντέμισι βδομάδες περίπου και είδαμε μόνο σάκο, ο γιατρός επιβεβαίωσε ότι ήταν ενδομήτριο αλλά είπε ότι ήταν πολύ νωρίς για να φανεί οτιδήποτε άλλο. Προχθές το Σάββατο ήμουν 7 βδομάδες + 2 μέρες και φαινόταν και ακουγόταν όλα πεντακάθαρα! ? Δε νομίζω να παίζει ρόλο η χοριακή, η τελευταία μου πάντως πριν τον πρώτο υπέρηχο ήταν 4500.

εσυ ποσό υπολογίζεις ότι θα είσαι στον υπέρηχο σου;; έχω ακούσει και για περιπτώσεις που άκουσαν καρδούλα νωρίτερα, στην 6η βδομάδα!! Με το καλό, είναι υπέροχες στιγμές!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@The Baby To Be με βάση την τελευταία περίοδο θα είμαι 5w3d άρα πααααρα πολύ νωρίς για καρδούλα, η χοριακή μου σήμερα 4w1d ήταν 1035!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

@eriv μου σε παρακαλώ θύμισε μου σε τι φάση βρίσκεσαι τώρα!! Συγγνώμη αλλά τα έχω χάσει λίγο αυτές τις μέρες!! ??

Αλοιμονο καλε, ειμαστε και τοσες πολλες και εγω τα χανω! 

Εκανα οκτωβριο 2η εξωσωμ με 3 βλαστοκυστες, χοριακη 4,5! 

Πρωτη εξωσωμ 2 βλαστοκυστες τον ιουνιο βιοχημικη ?

απο ιανουαριο να ειμαστε καλα θα ξαναπαω γιατρο!

Προς το παρον περναω περιοδο φουλ αρνησης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

@The Baby To Be με βάση την τελευταία περίοδο θα είμαι 5w3d άρα πααααρα πολύ νωρίς για καρδούλα, η χοριακή μου σήμερα 4w1d ήταν 1035!! 

Μπράβο, πολύ μεγάλο το νούμερο!!! Θα περάσει γρήγορα και η βδομάδα, με τα Χριστούγεννα και τις γιορτές θα δεις!!  Έλα αν θες και στη συζήτηση ΜΩΡΑΚΙΑ... ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018 να τα λέμε και από εκεί για τις εξελίξεις!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@eriv ωχ κοπέλα μου έχεις ταλαιπωρηθεί και εσύ!!! Ο γιατρός σου τι σου λέει, έχει στο μυαλό του κάποιο λόγο που δεν έχουν προχωρήσει οι προσπάθειες σου? Είναι απόλυτα λογικό να νιώθεις έτσι, στην τελική τόσες ορμόνες παίρνουμε δεν είναι απλή υπόθεση μια εξωσωματική!! Κοίτα να ευχαριστηθείς τις γιορτές που κοντοζυγώνουν & σύντομα θα πάρεις πάλι τα πάνω σου και θα θες να ξαναπροσπαθήσεις όσο καμία άλλη φορά!!! Σου στέλνω πολλά πολλά φιλάκια ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η The Baby To Be είπε:

Μπράβο, πολύ μεγάλο το νούμερο!!! Θα περάσει γρήγορα και η βδομάδα, με τα Χριστούγεννα και τις γιορτές θα δεις!!  Έλα αν θες και στη συζήτηση ΜΩΡΑΚΙΑ... ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018 να τα λέμε και από εκεί για τις εξελίξεις!! ?

Το πιστεύεις οτι δεν μου έχει περάσει ούτε μια στιγμή απο το μυαλό το πότε με το καλό είναι να γεννήσω; Λες να είναι ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018; Πιστευω θα μου πει ο γιατρός αφού ακούσουμε καρδούλα ή μήπως καρδούλες;;!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...