Μετάβαση σε περιεχόμενο

σχεδον 11 μηνων κ δεν σηκωνεται


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες κ ολους!!εχω ενα αγορακι 11 μηνων το οποιο οποτε το βαζω να καθεται εδω κ 3 μερες παει κ γερνει μπροστα κ δεν σηκωνεται..οπως επισης οταν πεφτει στο πλαι παλι σε σηκωνεται καθεται εκει..βγαζει λιγες κραυγες οτι προσπαθει να σηκωθει αλλα επειδη δεν τα καταφερνει επαναπαυεται κ μενει σ αυτη τη θεση...ισως παλι μετα απο καποια δευτερολεπτα η λεπτο κινηθει κ γυρισει μπρουμυτα η αλλιως υα κινηθει στο πλαι παντα ομως σε ξαπλωτη θεση..εχω αγχωθει πολυ μηπως υπαρχει καποιο προβλημα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να επισημανω οτι γενικα αργησε να σταθεροποιηθει καθιστος..οσον αφορα το περπατημα τον εχω βαλει να προσπαθησουμε κ δεν κουναει ποδι,απο τις 10 φορες πχ τις 2 εχει καπβς κουνησει το δεξι του ποδαρακι..αλλα οχι κατι σημαντικο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοπέλα μου! Μην αγχώνεσαι για όλα αυτά, το κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς σε όλα και θέλει υπομονή. Άλλα παιδιά μιλάνε πιο γρήγορα, άλλα περπατάνε πιο γρήγορα κλπ. Ο δικός μου είναι 11 μηνών και ήδη περπατάει αλλά δεν μιλάει και μόνο άναρθρες κραυγιές βγάζει (ζω με έναν ιθαγενή!) και άργησε αρκετά να κάνει κάποιες χειρονομίες όπως να χαιρετάει και να κάνει κου-πε-πε και παλαμάκια. Μην τα βάφεις μαύρα, μίλα με την παιδίατρο σου και μην συγκρίνεις το παιδί σου με κανένα άλλο γιατί αυτό μόνο κακό σου κάνει στην ψυχολογία σου

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαντυ εγώ έχω μια μπουμπού 16 μηνών αλλά αργήσαμε να περπατήσουμε 14 μηνών πήραμε ποδι...μιλα  με το παιδίατρο σου το ποτέ θα κινηθεί η θα περπατήσει τ παιδί δεν είναι απόλυτο ακούς περπάτημα 9 μηνών !!!κ ακούς κ 18 μηνων...ολα σχετικά κατά τ'άλλα ο μικρός έχει όρεξη τρωει; ανταποκρίνεται σε ομιλία αστεία παιχνίδια; όλα μαζί έχουν σημασια κ όχι ποτέ θα κάνει το πρώτο βήμα ..μιλα αναλυτικά με το παιδίατρο κ μην αγχώνεσαι ..!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην αγχωνεσαι το κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς όπως είπαν κ τα κορίτσια αλλά αν τα περισσότερα δεν τα έκανε στην ώρα του θα μπορούσες να ρωτήσεις την παιδίατρο αν χρειαζόταν καμία φυσικοθεραπεία για να βοηθηθεί. Δεν είναι κάτι το ανησυχητικό πολλά παιδάκια κάνουν. Εμένα ή δικιά μ αργήσει πολύ να καθήσει χωρίς στήριξη, είχε πάει 9 μηνών κ δυσκολευόταν κ ξεκινησαμε να την κάνουμε φυσικοθεραπείες. Από την δεύτερη κιόλας άρχισε να κάθεται πολύ καλά να μπουσουλαει κ τώρα είναι 11 μηνών κ από που βρεθει πιάνεται, σηκώνεται κ θέλει να είναι συνέχεια όρθια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/17/2017 at 9:50 ΠΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου! Μην αγχώνεσαι για όλα αυτά, το κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς σε όλα και θέλει υπομονή. Άλλα παιδιά μιλάνε πιο γρήγορα, άλλα περπατάνε πιο γρήγορα κλπ. Ο δικός μου είναι 11 μηνών και ήδη περπατάει αλλά δεν μιλάει και μόνο άναρθρες κραυγιές βγάζει (ζω με έναν ιθαγενή!) και άργησε αρκετά να κάνει κάποιες χειρονομίες όπως να χαιρετάει και να κάνει κου-πε-πε και παλαμάκια. Μην τα βάφεις μαύρα, μίλα με την παιδίατρο σου και μην συγκρίνεις το παιδί σου με κανένα άλλο γιατί αυτό μόνο κακό σου κάνει στην ψυχολογία σου

 

καλησπερα Κωνσταντια..σημερα φαντασου εκανε 2 βηματα παροτι κ βαρυ το παπουτσακι του..το προσπαθησε πολυ,αναμενω μπας κ θελησει να σηκωθει.η αληθεια ειναι οτι το προσπαθει πολυ,αλλα αν δει οτι δε μπορει επαναπαυεται..ελπιζω να μην ειναι κατι σημαντικο,μακαρι να ειναι απλα μια τεμπελια..εσενα ο δικος σου αν του πεις που ειναι πχ το αυτοκινητακι θα στο δειξει/?εγω τωρα ξεκιναω να σου πω την αληθεια να τον μαθαινω πραγματακια..τα πιανει γρηγορα αυτα δε μπορω να πω..κ απο ομιλια ειμαστε φουλ..δε βαζει γλωσσα μεσα του ανακαταμενα τα λεει ολα εκτος απο μπαμπα μαμα γιαγια κ καποια ονοματα ολα τ αλλα ειναι αχταρμας αλλα γενικα μιλαει..απο πολυ νωρις θα ελεγα..20 ημερων ειπε αγκου φαντασου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/17/2017 at 11:39 ΠΜ, ο/η Rena28 είπε:

Σαντυ εγώ έχω μια μπουμπού 16 μηνών αλλά αργήσαμε να περπατήσουμε 14 μηνών πήραμε ποδι...μιλα  με το παιδίατρο σου το ποτέ θα κινηθεί η θα περπατήσει τ παιδί δεν είναι απόλυτο ακούς περπάτημα 9 μηνών !!!κ ακούς κ 18 μηνων...ολα σχετικά κατά τ'άλλα ο μικρός έχει όρεξη τρωει; ανταποκρίνεται σε ομιλία αστεία παιχνίδια; όλα μαζί έχουν σημασια κ όχι ποτέ θα κάνει το πρώτο βήμα ..μιλα αναλυτικά με το παιδίατρο κ μην αγχώνεσαι ..!!?

γεια σου Ρενα..στα παντα εχει ορεξη κ στο φαι κ στην ομιλια κ πολλα γελια γενικα ανταποκρινεται σε ολα..το μονο που με εχει προβληματισει ειναι το οτι "τεμπελιαζει "ισως στο να σηκωθει..ναι θα τη ρωτησω πολυ αναλυτικα οταν βρεθουμε για το εμβολιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η mama16 είπε:

Μην αγχωνεσαι το κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς όπως είπαν κ τα κορίτσια αλλά αν τα περισσότερα δεν τα έκανε στην ώρα του θα μπορούσες να ρωτήσεις την παιδίατρο αν χρειαζόταν καμία φυσικοθεραπεία για να βοηθηθεί. Δεν είναι κάτι το ανησυχητικό πολλά παιδάκια κάνουν. Εμένα ή δικιά μ αργήσει πολύ να καθήσει χωρίς στήριξη, είχε πάει 9 μηνών κ δυσκολευόταν κ ξεκινησαμε να την κάνουμε φυσικοθεραπείες. Από την δεύτερη κιόλας άρχισε να κάθεται πολύ καλά να μπουσουλαει κ τώρα είναι 11 μηνών κ από που βρεθει πιάνεται, σηκώνεται κ θέλει να είναι συνέχεια όρθια.

γεια σου μαμα16...δε το ηξερα για τι φυσικοθεραπειες..λες να θεωρηθουν απαραιτητες?δηλ. αν καποιο παιδακι δε τις κανει απλα θα αργησει ακομα παραπανω να περπατησει η να σηκωθει ετσι?υα τη ρωτησω οπωσδηποτε να δω τι εχει να μου πει κ η ιδια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ssandy είπε:

γεια σου μαμα16...δε το ηξερα για τι φυσικοθεραπειες..λες να θεωρηθουν απαραιτητες?δηλ. αν καποιο παιδακι δε τις κανει απλα θα αργησει ακομα παραπανω να περπατησει η να σηκωθει ετσι?υα τη ρωτησω οπωσδηποτε να δω τι εχει να μου πει κ η ιδια...

Ναι το βοηθάει να τα κάνει πιο γρήγορα αλλά εννοείται ότι θα σηκωθεί κάποια στιγμή. Κ πχ ένα κοριτσάκι που χρειαζόταν φυσικοθεραπείες κ δεν έκανε στη μετέπειτα ζωή του θα περπατάει λίγο ποιο αγαρμπα αν βάλει τακούνι (όχι βέβαια ότι είναι πολύ σημαντικό). Κ η φυσικοθεεαπευτρια μου είχε πει ότι το μωρό πρέπει να μπουσουλησει πριν να περπατήσει γιατί το βοηθάει να εξασκήσει κ τα 2 ημισφαίρια του εγκεφάλου ταυτόχρονα κ θέλουν το κλασικό μπουσουλημα όχι πχ να σερνεται ή να βγάζει το ένα ποδαράκι προς τα έξω γιατί εκεί φαίνεται ότι υπάρχει κάποιο προβληματακι. Εμένα ή δικιά μ κόρη δεν καθόταν χωρίς στήριξη κ σερνόταν στο μπουσουλημα κ με 2-3 φυσικοθεραπείες κατάφερε να τα κάνει κ τα 2.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ssandy μου, καλημέρα! Ο δικός μου λέει μόνο τατατα και τσιρίζει αλλά πρόσεξα ότι αν τον ρωτήσεις που είναι το μπαλόνι το κοιτάει, ο Ορφέας (ο σκύλος μας) τον κοιτάει, δλδ γνωρίζει τι είναι τι αλλά δεν το λέει και μόνο το δείχνει με το βλέμμα. Δεν με προβληματίζει τπτ από όλα αυτά, προσπαθώ να του δίνω ερεθίσματα κάθε μέρα, του μιλάω καθαρά και αργά με απλό λεξιλόγιο και πιστέυω πως σιγά σιγά θα αρχίσει να μιλάει. Από περπάτημα πάντως είμαστε πάρα πολύ προχωρημένοι, τώρα ξεκινήσαμε και το σκαρφάλωμα σε έπιπλα :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

@ssandy μου, καλημέρα! Ο δικός μου λέει μόνο τατατα και τσιρίζει αλλά πρόσεξα ότι αν τον ρωτήσεις που είναι το μπαλόνι το κοιτάει, ο Ορφέας (ο σκύλος μας) τον κοιτάει, δλδ γνωρίζει τι είναι τι αλλά δεν το λέει και μόνο το δείχνει με το βλέμμα. Δεν με προβληματίζει τπτ από όλα αυτά, προσπαθώ να του δίνω ερεθίσματα κάθε μέρα, του μιλάω καθαρά και αργά με απλό λεξιλόγιο και πιστέυω πως σιγά σιγά θα αρχίσει να μιλάει. Από περπάτημα πάντως είμαστε πάρα πολύ προχωρημένοι, τώρα ξεκινήσαμε και το σκαρφάλωμα σε έπιπλα :shock:

τελικα ειναι στο παιδι...εγω πχ στον δικο μου απο την πρωτη στιγμη του μιλαγα πολυ..μα παρα πολυ κ ισως γι αυτο να μιλησε..εδω φαντασου ειπε κ το ονομα Γιωργο..που ειναι δυσκολο λογω του ρ..κ το λεει καθαρα..ελπιζω να τελειωσουμε κ με το περπατημα να μου φυγει το αγχος ,το να σηκωθει βασικα,αυτο με στενοχωρει πιο πολυ..μακαρι σε κανα μηνα αντε δυο να δω καποια βελτιωση..κ μονο οτι τα κοιταει κ ξερει τι ειναι δν υπαρχει κανενα προβλημα..απλα δε θελει ακομα να μιλησει..δε θα γινει πολυλογας να σας σπαει τα νευρα.. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/19/2017 at 11:39 ΜΜ, ο/η ssandy είπε:

τελικα ειναι στο παιδι...εγω πχ στον δικο μου απο την πρωτη στιγμη του μιλαγα πολυ..μα παρα πολυ κ ισως γι αυτο να μιλησε..εδω φαντασου ειπε κ το ονομα Γιωργο..που ειναι δυσκολο λογω του ρ..κ το λεει καθαρα..ελπιζω να τελειωσουμε κ με το περπατημα να μου φυγει το αγχος ,το να σηκωθει βασικα,αυτο με στενοχωρει πιο πολυ..μακαρι σε κανα μηνα αντε δυο να δω καποια βελτιωση..κ μονο οτι τα κοιταει κ ξερει τι ειναι δν υπαρχει κανενα προβλημα..απλα δε θελει ακομα να μιλησει..δε θα γινει πολυλογας να σας σπαει τα νευρα.. :P

Πολυλογάς δεν θα γίνει! Ή ντράμερ θα γίνει - παίρνει τα τάπερ και τα χτυπάει μεταξύ τους, με τα χέρια του, με ό,τι βρει τέλος πάντων! - ή σκουπιδιάρης - μην δει σκούπα, φαράσι και δεν τα αρπάξει! Έχει θέσει υψηλούς στόχους το παιδί μου, αμ τι νόμιζες! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/21/2017 at 5:29 ΜΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

Πολυλογάς δεν θα γίνει! Ή ντράμερ θα γίνει - παίρνει τα τάπερ και τα χτυπάει μεταξύ τους, με τα χέρια του, με ό,τι βρει τέλος πάντων! - ή σκουπιδιάρης - μην δει σκούπα, φαράσι και δεν τα αρπάξει! Έχει θέσει υψηλούς στόχους το παιδί μου, αμ τι νόμιζες! :)

χαχαχαχαχα...εχουν πολυ πλακα τα μικρα...μολις μεγαλωσουν ξεκινανε τα θεματα..ας απολαυσουμε αυτες τις στιγμες!!μετα θα ναι τρελα!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...