Μετάβαση σε περιεχόμενο

ενδομητριο


Recommended Posts

Κορίτσια κάτι που δεν ξέρω το ενδομήτριο στην ωορρηξία παχενει και όταν περάσει μικραινει; και όταν είναι να έρθει η περιοδος ξανά παχενει; 

Μου έκανε εντύπωση που την Δευτέρα ήταν 7mm και μετά από 3 ημέρες ήταν 5.1mm πως γίνεται αυτό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Αυτό που εγώ έχω καταλάβει είναι πως αμέσως μετά το τέλος της περιόδου το ενδομήτριο είναι στην πιο λεπτή φάση. Σταδιακά παχαίνει κ νομίζω κυρίως μετά την ωορρηξία. Στη συνέχεια έρχεται πάλι η περίοδος με την οποία αποβάλλεται όλος αυτός ο ιστός οπότε πάλι λεπταίνει. Εσύ σε ποια μέρα του κύκλου δου ήσουν τη Δευτέρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nikona σε ευχαριστώ που μου απάντησες. Δεν ξέρω σε πια ημέρα για τον λόγο ότι δεν έχω σταθερό κύκλο απλά την Δευτέρα είχα ραντεβού στον γιατρό μου και είδε ένα αυγουλακι και το ενδομήτριο ήταν 7mm και μου είπε μετά από 3 μέρες να ξανά πάω και ήταν 5.1 mm και μου έκανε εντύπωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

O γιατρός δηλαδή δεν το σχολίασε καθόλου ε;;;Τι να σου πω NikhNikh δεν ξερω κι εγώ ακριβώς. Αλλά πιθανώς για να μην το σχολίασε ίσως δεν είναι σημαντικό. Παίρνεις κάποια αγωγή σχετική με την επίτευξη εγκυμοσύνης;

Τελευταία κι εγώ είχα πάει στην γυναικολόγο για υπέρηχο 6η μέρα του κύκλου και μου είπε ότι ηταν σχτικά παχύ το ενδομήτριο για εκείνη την ημέρα, κάπου στα 7,5 χιλ, αλλά έβλεπε ότι ακόμη υπήρχε αίμα μέσα στο ενδομήτριο που έπερεπε να αποβληθεί οπότε μου είπε πως ήταν από αυτό. Κι εγώ όντως έχω καφέ υγρά μετά την περίοδο ακόμη και την 9η μέρα μερικές φορές.

Κι αυτό στο λέω γιατί κανονικά θα έπρεπε για εκείνη την ημέρα να είναι πιο λεπτό και μετά να αρχίσει να παχαίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nikona όχι σαν είπε τίποτα μάλλον ήταν για το λόγο ότι ήρθε η περιοδος μου. Αυτή την στιγμή δεν περνώ καπια αγωγή για να μηνω έγκυος είμαι πάμε για την 1η σπερματεγχυση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η NikhNikh είπε:

@nikona όχι σαν είπε τίποτα μάλλον ήταν για το λόγο ότι ήρθε η περιοδος μου. Αυτή την στιγμή δεν περνώ καπια αγωγή για να μηνω έγκυος είμαι πάμε για την 1η σπερματεγχυση. 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η NikhNikh είπε:

Κορίτσια κάτι που δεν ξέρω το ενδομήτριο στην ωορρηξία παχενει και όταν περάσει μικραινει; και όταν είναι να έρθει η περιοδος ξανά παχενει; 

Μου έκανε εντύπωση που την Δευτέρα ήταν 7mm και μετά από 3 ημέρες ήταν 5.1mm πως γίνεται αυτό; 

Καλησπέρα Νίκη μου. Με το καλό ή προσπάθεια σου (σπερματεγχυση).Ποια μέρα του κύκλου ήταν το πάχους του ενδομητριου σου 7 και ποια η μέρα που έπεσε στα 5.1 ?Λίγα λόγια για το ενδομητριο ενημερωτικά μιας και οι απορίες σου αφορούν αυτό αν και αντιγραφή δεν πειράζει  ?Το ενδομήτριο βρίσκεται στο εσωτερικό της μήτρας και καλύπτει την κοιλότητα αυτής. Το πάχος του αυξάνεται μετά την περίοδο και φτάνει σε πλήρη ανάπτυξη πέριξ της ωορρηξίας, μετά ωριμάζει περιμένοντας το έμβρυο ( γονιμοποιημενο ωάριο) και διαλύεται και αποπιπτει με την περίοδο αν δεν προκύψει εγκυμοσύνη. Το πάχος του μπορεί να είναι από 6-7 χιλιοστά μέχρι 12-13 όπου όσο μεγαλύτερο τόσο πιο γόνιμο είναι. Αν δεν προκύψει εγκυμοσύνη όσο μεγαλύτερο είναι, τόσο πιο μεγάλη ροή θα υπάρξει στην περίοδο.Τα φιλιά μου  ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η karen είπε:

Καλησπέρα Νίκη μου. Με το καλό ή προσπάθεια σου (σπερματεγχυση).Ποια μέρα του κύκλου ήταν το πάχους του ενδομητριου σου 7 και ποια η μέρα που έπεσε στα 5.1 ?Λίγα λόγια για το ενδομητριο ενημερωτικά μιας και οι απορίες σου αφορούν αυτό αν και αντιγραφή δεν πειράζει  ?Το ενδομήτριο βρίσκεται στο εσωτερικό της μήτρας και καλύπτει την κοιλότητα αυτής. Το πάχος του αυξάνεται μετά την περίοδο και φτάνει σε πλήρη ανάπτυξη πέριξ της ωορρηξίας, μετά ωριμάζει περιμένοντας το έμβρυο ( γονιμοποιημενο ωάριο) και διαλύεται και αποπιπτει με την περίοδο αν δεν προκύψει εγκυμοσύνη. Το πάχος του μπορεί να είναι από 6-7 χιλιοστά μέχρι 12-13 όπου όσο μεγαλύτερο τόσο πιο γόνιμο είναι. Αν δεν προκύψει εγκυμοσύνη όσο μεγαλύτερο είναι, τόσο πιο μεγάλη ροή θα υπάρξει στην περίοδο.Τα φιλιά μου  ??

Σε ευχαριστώ. Έκαναν από ότι κατάλαβα λεπτινε για να έρθει η περιοδος. Πάλι καλά δεν ήταν πολύ παχύ.. Δεν θα άντεχα και άλλη φορά με πολύ περίοδο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η NikhNikh είπε:

Σε ευχαριστώ. Έκαναν από ότι κατάλαβα λεπτινε για να έρθει η περιοδος. Πάλι καλά δεν ήταν πολύ παχύ.. Δεν θα άντεχα και άλλη φορά με πολύ περίοδο.. 

Α νόμιζα ότι είχες σπερματεγχθσξ σε αυτόν σου τον κύκλο λάθος κατάλαβα. Τον επόμενο ποτέ θα την κάνεις? Ν αντέξεις γιατί θέλουμε ένα  ενδομητριο με πάχος και όχι λεπτό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η karen είπε:

Α νόμιζα ότι είχες σπερματεγχθσξ σε αυτόν σου τον κύκλο λάθος κατάλαβα. Τον επόμενο ποτέ θα την κάνεις? Ν αντέξεις γιατί θέλουμε ένα  ενδομητριο με πάχος και όχι λεπτό 

Θα πάω λογικά την Τρίτη για υπέρηχο μιας και θα είναι η 3η ημέρα περιόδου και μετά με παρακολούθηση μέχρι όταν δούμε ότι μπορούμε να την κάνουμε. Πιο πολλά θα ξέρω μέσα στην εβδομάδα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η NikhNikh είπε:

Θα πάω λογικά την Τρίτη για υπέρηχο μιας και θα είναι η 3η ημέρα περιόδου και μετά με παρακολούθηση μέχρι όταν δούμε ότι μπορούμε να την κάνουμε. Πιο πολλά θα ξέρω μέσα στην εβδομάδα. 

Καλημέρα ευχές για καλά δυνατα γερα ωάρια και ένα ντουρασελ ενδομητριο  ?με το καλό κοπέλα μου θα περιμένουμε ευχάριστα νέα την τρίτη φιλια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η karen είπε:

Καλημέρα ευχές για καλά δυνατα γερα ωάρια και ένα ντουρασελ ενδομητριο  ?με το καλό κοπέλα μου θα περιμένουμε ευχάριστα νέα την τρίτη φιλια!!! 

Σε ευχαριστώ πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/29/2017 at 2:33 ΜΜ, ο/η NikhNikh είπε:

Σε ευχαριστώ. Έκαναν από ότι κατάλαβα λεπτινε για να έρθει η περιοδος. Πάλι καλά δεν ήταν πολύ παχύ.. Δεν θα άντεχα και άλλη φορά με πολύ περίοδο.. 

Αν θες να κανεις συντομα παιδακι να παρακαλας να ειναι παχυ και ας πονας λιγο παραπανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Lila..! είπε:

Αν θες να κανεις συντομα παιδακι να παρακαλας να ειναι παχυ και ας πονας λιγο παραπανω

Ναι εμένα είναι στα φυσιολογικά μου είπε ο γιατρός οπότε δεν αγχώνομαι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...