Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βάφτιση???


Lila..!

Recommended Posts

   Καλησπερα. Θα ηθελα παρακαλω εμπειριες απο γυναικες που αποφασισατε να μην βαφτισετε τα παιδια σας. Θεωρειται οτι θα επηρεσει την μετεπειτα ζωη τους αυτη σας η αποφαση? Πιστευω οτι πλεον δε ρωτανε στα σχολεια αν ειναι καποιος βαφτισμενος. Αποφασισαμε με τον αντρα μου να μην βαφτισουμε το αστερακι μας μιας και κανενας απο τους 2 δεν εχει ιδιαιτερη σχεση με την θρησκεια. Εγω προσωπικα ειχα κατασταλλαξει απο τα 15 οτι δε θα εκανα ποτε θρησκευτικο γαμο και βαφτισια. Αν θελει, ας επιλεξει το παιδι μου αν θα διαλεξει τον δρομο καποιας θρησκειας η της επιστημης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lila..! είπε:

   Καλησπερα. Θα ηθελα παρακαλω εμπειριες απο γυναικες που αποφασισατε να μην βαφτισετε τα παιδια σας. Θεωρειται οτι θα επηρεσει την μετεπειτα ζωη τους αυτη σας η αποφαση? Πιστευω οτι πλεον δε ρωτανε στα σχολεια αν ειναι καποιος βαφτισμενος. Αποφασισαμε με τον αντρα μου να μην βαφτισουμε το αστερακι μας μιας και κανενας απο τους 2 δεν εχει ιδιαιτερη σχεση με την θρησκεια. Εγω προσωπικα ειχα κατασταλλαξει απο τα 15 οτι δε θα εκανα ποτε θρησκευτικο γαμο και βαφτισια. Αν θελει, ας επιλεξει το παιδι μου αν θα διαλεξει τον δρομο καποιας θρησκειας η της επιστημης.

Σ'αυτα τα θεματα πιστευω οτι οι γονεις πρεπει να κανουν αυτο που οι ιδιοι θεωρουν σωστο, χωρις να επηρεαζονται απο τα πρεπει της καθε κοινωνιας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Lila..! είπε:

   Καλησπερα. Θα ηθελα παρακαλω εμπειριες απο γυναικες που αποφασισατε να μην βαφτισετε τα παιδια σας. Θεωρειται οτι θα επηρεσει την μετεπειτα ζωη τους αυτη σας η αποφαση? Πιστευω οτι πλεον δε ρωτανε στα σχολεια αν ειναι καποιος βαφτισμενος. Αποφασισαμε με τον αντρα μου να μην βαφτισουμε το αστερακι μας μιας και κανενας απο τους 2 δεν εχει ιδιαιτερη σχεση με την θρησκεια. Εγω προσωπικα ειχα κατασταλλαξει απο τα 15 οτι δε θα εκανα ποτε θρησκευτικο γαμο και βαφτισια. Αν θελει, ας επιλεξει το παιδι μου αν θα διαλεξει τον δρομο καποιας θρησκειας η της επιστημης.

Lila..! ακριβώς το ίδιο θα κάνουμε και εμείς οταν με το καλό έρθει το παιδάκι μας κοντά μας (σε 5 μήνες περίπου). Η βάφτιση δεν ανήκει σε κάποια υποχρεωτική διαδικασία του κράτους, σε αντίθεση με αυτό που κάποιοι πιστεύουν οτι για να του δώσεις όνομα πρέπει να βαφτιστεί. Ούτε θρησκευτικό γάμο κάναμε παρά μόνο έναν πολύ ωραίο πολιτικό (έτυχε σε περίοδο χριστουγέννων και έγινε πολύ ωραία τελετή στην πινακοθήκη του Πειραιά). Μέχρι τώρα δεν έχουμε συναντήσει κάποιο πρόβλημα. Αμα όμως αποφασίσεις να βαφτίσεις το παιδί σου για το χ λόγο, θα πρέπει να έχει προηγηθεί θρησκευτικός γάμος. 

Άμα δεν έχεις και πρόβλημα και με παππουδογιαγιάδες είσαι καλά. Εμάς οι γονείς μας είναι μαζί μας σε αυτή την απόφαση, αλλά οι φίλοι μας την λένε αρκετά. Σκασίλα μας μεγάλη και 40 παπαγάλοι. χαχαχαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

   Κι εμεις στο παιδακι μας θα κανουμε απλη ονοματοδοσια... Τι θεμα να υπαρχει αλλωστε στις μερες μας? Καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει οπου θελει (αρκει βεβαια να μη βλαπτει τον αλλο). Θα προσπαθησω να μαθω στο παιδι μου, να ειναι δικαιος ανθρωπος, με αξιοπρεπεια και ορθιο κεφαλι... Την αγαπη θα την εχει μεσα του γιατι θα μεγαλωσει με αυτη κ οχι γιατι πρεπει.

   Εγω με κανεναν γωνστο μου δεν αντιμετωπισα προβλημα... Παρα πολλοι το κανουν πλεον αυτο... Λιγο παραξενα με κοιτουσε ο παππους μου αλλα απο την μια νομιζω με χαιροταν οταν του ελεγα τα επιχειρηματα μου... Του ελεγα οτι το παιδι μου θα γεννηθει ενας ελευθερος ανθρωπος κ ελευθερος ανθρωπος σημαινει, ΕΧΩ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ, δεν "επιλεγω" επειδη ετυχε ή επειδη μου το επελεξαν... Κ αυτο φυσικα δεν αφορα μονο το θεμα τις θρησκειας... Αφορα ολοκληρη την κουλτουρα του αλλου, απο τις πολιτικες του πεποιθησεις, μεχρι το τι χομπι θα εχει..!

   Εγω αυτο που ευχομαι, ειναι τουλαχιστον τα παιδακια μας να μεγαλωσουν σε ομορφοτερο κοσμο απο τον δικο μας, γιατι πολυ με αγχωνει μηπως ζησουν ακραιες καταστασεις οπως κανεναν πολεμο... Ο,τι μπορουμε θα δωσουμε..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Fainareti  εγώ που δεν έκανα θρησκευτικό γάμο αλλά πολιτικό, δεν με υποχρέωσε κανένας να κάνω θρησκευτικό για να το βαφτίσω. Το βάφτισα κανονικά αλλά ο παπάς με ρώτησε αν η νονά είναι παντρεμένη με πολιτικό γάμο, εκεί θα τσινούσαν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA Εμας δυο φιλικά μας ζευγάρια αντιμετώπισαν πρόβλημα γιατί είχε προηγηθεί πολιτικός και οχι θρησκευτικός γαμός, και έτσι αποφασίσαν να κάνουν γάμο και βάπτιση μαζί. Τώρα δεν ξέρω να σου πω παραπάνω, ίσως παίζει ρόλο και η νονά που αναφέρεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Fainareti είπε:

@KONSTANTIA Εμας δυο φιλικά μας ζευγάρια αντιμετώπισαν πρόβλημα γιατί είχε προηγηθεί πολιτικός και οχι θρησκευτικός γαμός, και έτσι αποφασίσαν να κάνουν γάμο και βάπτιση μαζί. Τώρα δεν ξέρω να σου πω παραπάνω, ίσως παίζει ρόλο και η νονά που αναφέρεις. 

 Εχει σχεση κ με την εκκλησια κ με τον παπα.. Μια φορα μιλησα με εναν παπα σε ενα χωριο (πολυ καλουλης) κ μου ειπε πως η αυτος βαφτιζει παιδια που οι γονεις τους εχουν κανει πολιτικο γιατι οπως ειπε, δε θα στερησει αυτος απο το παιδι το αγιο πνευμα επειδη η γονεις του πηραν αυτη την αποφαση. Τον εκτιμησα γι' αυτα του τα λογια παντως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

 Εχει σχεση κ με την εκκλησια κ με τον παπα.. Μια φορα μιλησα με εναν παπα σε ενα χωριο (πολυ καλουλης) κ μου ειπε πως η αυτος βαφτιζει παιδια που οι γονεις τους εχουν κανει πολιτικο γιατι οπως ειπε, δε θα στερησει αυτος απο το παιδι το αγιο πνευμα επειδη η γονεις του πηραν αυτη την αποφαση. Τον εκτιμησα γι' αυτα του τα λογια παντως...

Κι εγω νομιζω πως εχει σχεση με την ενορια. Παντως απο οτι βλεπω δεν απασχολει και πολυ κοσμο αυτο το θεμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Εχω ενα αγοράκι 2 χρονών και δεν τον έχουμε βαφτίσει.. Παντρευτήκαμε με πολιτικο γάμο και καναμε ονοματοδοσία. Δεν εχουμε αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα και ούτε πιστεύω θα αντιμετωπίσουμε! 

Είναι καλό να κάνει ο καθένας αυτό που νομίζει.
Καταρχάς το μυστήριο της βάφτισης ειναι μια διαδικασία για να βαφτιστεί το μωρό "χριστιανός" και οχι για να πάρει το όνομα.
Το όνομα χρειάζεται για να το αποκαλέσει κάπως ο παπάς καθώς βαφτίζεται το παιδί χριστιανός..
Αλλά κανονικά δεν ειναι διαδικασία απόκτησης ονόματος.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/10/2017 at 3:36 ΜΜ, ο/η Lila..! είπε:

   Καλησπερα. Θα ηθελα παρακαλω εμπειριες απο γυναικες που αποφασισατε να μην βαφτισετε τα παιδια σας. Θεωρειται οτι θα επηρεσει την μετεπειτα ζωη τους αυτη σας η αποφαση? Πιστευω οτι πλεον δε ρωτανε στα σχολεια αν ειναι καποιος βαφτισμενος. Αποφασισαμε με τον αντρα μου να μην βαφτισουμε το αστερακι μας μιας και κανενας απο τους 2 δεν εχει ιδιαιτερη σχεση με την θρησκεια. Εγω προσωπικα ειχα κατασταλλαξει απο τα 15 οτι δε θα εκανα ποτε θρησκευτικο γαμο και βαφτισια. Αν θελει, ας επιλεξει το παιδι μου αν θα διαλεξει τον δρομο καποιας θρησκειας η της επιστημης.

Καλησπέρα.Το ίδιο όταν με το καλό έρθει εκείνη η ώρα θα κάνουμε κι εμείς.Από φίλο που έκανε το ίδιο ξέρω ότι δεν είχε κανένα θέμα.Κάνανε απλά μια ονοματοδοσία στο μωρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...