Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες γεννάμε Ιαν/φεβ 2018 ?


Recommended Posts

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Love1988 είπε:

Γειά σας μανούλες!!! Μέρες εχω να μπω και βλεπω εχετε πει πολλά!!!! Ειμαι κ εγω στην ομαδα αυτη στο φεις για τα κομματακια τροφής για να ενημερωθώ..εμεις στις 23 θα γινουμε 5 μηνών..ο γιατρός είπε θα ξεκινήσουμε ρυζαλευρο λιγο πριν τους 6 μήνες με δικό μου γάλα.. ο παιδίατρος μας ειναι πολυ φιλικος μς το θηλασμο μου δεν εχει πει ποτέ για ξένο γαλα..του ειπα κ εγω τους ενδοιασμούς μου για το ρυζαλευρο αλλα μ είπε καλό είναι να το φαει για να μάθει ολες τις γευσεις. Νερακι θα πιουμε 6 μηνων οποτε θα ξεδιψαμε με το γαλα της μαμάς πριν κ μετα το γευμα μας. Ανυπομονω να δω την αντιδραση της!!!!

Τα μαλλια μου αφηστε πεφτουν φιυλ κ εχω κ πολυ μακριά..

Εχω αρχίσει κ ετοιμαζω τη βαφτιση μας πλεκω τις μπομπονιερες της μιας κ λατρευω το πλεξιμο..

Κοριτσια εγώ δεν εχω περίοδο ακόμα..4,5 μηνών. Ξερετε τι επαθα; Επειδή ειχα κάποιους πονους εκανα ενα τεστ εγκυμοσύνης που είχα σπίτι καιρο..αυτο μαλλον ειχε χαλασει κ βγηκε θετικο...πήρα αλλο ενα αρνητικο..έπαθα σοκ γιατι δεν ειμαι ετοιμη κ ειναι κ νωρίς απο την καισαρική..ο γιατρός μου ειπε να κάνω χοριακη..εκανα κ βγηκε αρνητική..

Αχαχαχαχαχα!!!! Θα παθαινα εγκεφαλικο παναγια μου!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνωμη ρε κορίτσια π επεμβαινω άλλα ακούω για καθυστερήσεις κ φόβους κ εγκεφαλικά κ θέλω να ρωτήσω τ εξής. Εφόσον δ είστε έτοιμες για μια ακόμη εγκυμοσύνη γτ δ παίρνετε προφυλάξεις κ μπαίνετε σ αυτή τη διαδικασια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμείς ετοιμαζομαστε για βαφτιση. Από βδομάδα λέω να πάω για ρούχα!δεν εχω ιδεα τι θα βαλω!Love Τι μπομπονιέρες πλέκεις; εγώ θα κάνω μόνη τα προσκλητήρια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Συγνωμη ρε κορίτσια π επεμβαινω άλλα ακούω για καθυστερήσεις κ φόβους κ εγκεφαλικά κ θέλω να ρωτήσω τ εξής. Εφόσον δ είστε έτοιμες για μια ακόμη εγκυμοσύνη γτ δ παίρνετε προφυλάξεις κ μπαίνετε σ αυτή τη διαδικασια; 

Ποιος είπε πώς δεν παίρνουμε προφυλάξεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni Εγώ προσωπικά δεν είμαι έτοιμη για μία δεύτερη εγκυμοσύνη και δεν επιθυμώ κάτι τέτοιο γιατί ξέρω πως πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα από την καισαρική και δεν θέλω να μπω σε κίνδυνο ούτε εγώ ούτε ένα μωράκι. Για αυτό το λόγο παίρνω όλες τις απαραίτητες προφυλάξεις. 

Όταν όμως από την εγκυμοσύνη σου δεν έχεις εμφανίσει ακόμα περίοδο και έχεις κάποια περίεργα σημάδια όπως πόνος στην κοιλιά μπαίνεις σε μία υποψία και λες ότι μπορεί μία στο εκατομμύριο να έχει γίνει κάτι για αυτό το λόγο μπήκα στη διαδικασία του τεστ..ειδικά όταν ακούς παντού ότι μετά τη γέννα μένεις πανεύκολα έγκυος.

καλό ήταν να με ρωτήσεις πρώτα αν παίρνω τις απαραίτητες προφυλάξεις και όχι να το θεωρήσεις δεδομένο. Αν δεν έπαιρνα θα ήταν ανευθυνότητα από τη μεριά μου για μένα και για το παιδί μου.

@Minime πλεκω φορεματακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Love1988 Ναι ξέρεις δ απευθύνθηκα σε καμία συγκεκριμένα. Είπα ότι τ τελευταίο διάστημα είναι κατι το οποίο ακούω πολύ συχνα.

Το ότι δ έχεις ακόμη περίοδο ενώ θηλαζεις είναι κατι πολύ φυσιολογικό. Πολλές κοπέλες δ έχουν περίοδο ενώ θηλάζουν. 

Όπως κ τ ότι δ επιθυμείς ακόμη ένα μωρο μ φαίνεται ακόμη πιο φυσιολογικό. 

Όσο για τις προφυλάξεις αν παίρνεις κ δ είχες κανένα ατύχημα τότε είναι σχεδόν απίθανο να μείνεις έγκυος. Δ σχολίασα γτ να κάνεις τεστ κτλ. Εφόσον είχες την υποψία Καλά έκανες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni το ξερω οτι μπορει να κάνει και ένα χρόνο και παραπάνω να μου έρθει όσο θηλάζω..αλλα μου ειχε μπει η ιδέα γιατί πηγαμε καπου κ κρυωσα κ την αλλη μερα εκανα εμετό..και ελεγα οκ δεν γινεται αλλα δεν το κανω να είμαι σίγουρη να μην το σκέφτομαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Love1988 ναι βρε κορίτσι μ εννοείται θα κανεις να σ βγει η ιδέα. Εγώ θηλάζα απολεοσυικα 8 μήνες κ αδιαθετησα στον 5ο. Φίλη μ έβγαζε μόνο ένα γεύμα με θήλαστρο, τα άλλα ξενο κ αδιαθετησε στον 7ο! 

Τον φόβο της εγκυμοσύνης όλες τον έχουμε πιστεύω όσο είναι μικρά ακόμη φα μωρά μας. Ανεξαρτήτως του πως γεννήσαμε. Κ μένα μ φαινόταν εξαιρετικά δύσκολο να έχω τ μωρο κ να ειμαι έγκυος. Ακόμη ψάχνεις τα πατήματα σου κ τ μωρου εννοείται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις  σχεσον παντα με  Προφυλακτικό !! εκτος απο 2-3 φορες ολους αυτους τους μηνες που  Ξεμείναμε - εκεινη τη στιγμή δεν λες αααα οχιι καθετα οχι - ? το πηγαμε με τη κλασική μεθοδο  Τραβήγματος.. αλλα δεν σας κρυβω οτι μεχρι να ερθει περιοδος εκανα 1000 σεναρια ισως το ενα ισως το αλλο !!! 

εε δεν θελουμε ακομα δευτερο και κοριτσια χωρις υπερβολή πηρα πολλλααααα προφυλακτυκα για να μην  Ξανά ξεμείνουμε ???  

ασχετο ετσι για κους- κους δοκιμασα και το  Γυναικείο προφυλακτικο ???

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχααα...ενδιαφέρον..Για πες...

Καταρχήν είμαι άσχετη επί του θέματος..Πως είναι; πως χρησιμοποιουνται;τι νοιωθεις;από το φαρμακείο τα παιρνουμε;κάνουν δουλειά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Minime , @Love1988,

ειναι σαν το αντρικο αλλα πολυ μεγαλυτερο - η μερια που μπαινει στο κολπο εχει ενα σαν  Μεγάλο δαχτυλίδι  Εύκαμπτο ,   Μοιάζει περίεργο   Αλλά μπαίνοντας στον κόλπο σαν να παίρνει το σχήμα  του ! ηταν σαν να μην το φορουσα μετα απο λιγα δευτερα..  στον αντρα μου δεν πολυ αρεσε ουτε γω ξετρελαθηκα οποτε δεν θα το ξανα προτημησουμε !! 

εδω που μενω τα πηρα απο το  Φαρμακείο !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Minime είπε:

Και εμείς ετοιμαζομαστε για βαφτιση. Από βδομάδα λέω να πάω για ρούχα!δεν εχω ιδεα τι θα βαλω!Love Τι μπομπονιέρες πλέκεις; εγώ θα κάνω μόνη τα προσκλητήρια!

εμεις σε δυο εβδ εχουμε τη βαφτιση.. 

@Love1988, τι ωραια τις ετοιμαζεις με τα χερακια σου... 

εγω μονο τα προσκλητηρια εφτιαξα μονη μου ... 

εχω καταληξει οτι θα βαλω κατι ολολευκο (αλλα ακομα δεν ξερω ακριβως ή jumpsuit ή μαξι φορεμα) και χρυσα ή  Ασήμενια  Πέδιλα !  εχω μεγαλη  Αγωνία  και πολυυ χαρα ταυτοχρονα !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχαα..ενδιαφέρον! Θα του κάνω έκπληξη..χαχαχα.? και τωρα που ειπα εκπληξη..έχει γενέθλια 20 του μήνα..Για πείτε καμιά ιδέα..οχι για δώρο..Αλλά για έκπληξη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η stergiou είπε:

εμεις σε δυο εβδ εχουμε τη βαφτιση.. 

@Love1988, τι ωραια τις ετοιμαζεις με τα χερακια σου... 

εγω μονο τα προσκλητηρια εφτιαξα μονη μου ... 

εχω καταληξει οτι θα βαλω κατι ολολευκο (αλλα ακομα δεν ξερω ακριβως ή jumpsuit ή μαξι φορεμα) και χρυσα ή  Ασήμενια  Πέδιλα !  εχω μεγαλη  Αγωνία  και πολυυ χαρα ταυτοχρονα !! 

ΑαΑ τι ωραιαα..Έχω μια αδυναμία στις ολόσωμες φόρμες η αλήθεια είναι..Αλλά το φόρεμα για βαφτιση μου ακούγεται καλύτερο..Επίσης με το λευκό για καλοκαίρι προτιμώ τα χρυσα αξεσουάρ..

Εγώ θα πάω τη Δευτέρα για ψώνια..έλεγα κάτι σε φούστα κλος,με τοπ..Αλλά δεν ξέρω..Θέλω να γυρίσω πρώτα και ότι μου χτυπήσει..

Τι θέμα έχει η βάφτιση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Minime είπε:

Αχαα..ενδιαφέρον! Θα του κάνω έκπληξη..χαχαχα.? και τωρα που ειπα εκπληξη..έχει γενέθλια 20 του μήνα..Για πείτε καμιά ιδέα..οχι για δώρο..Αλλά για έκπληξη..

να τον χαιρεσαι ! 

εγω πριν λιγες μερες που ειχε ο δικος μου  Παράγγειλα το αγαπημένο του φαγητό- τουρτα  που εγραφε  happy birthday daddy και Γέμισα  Το σαλόνι μπαλόνια  και  Του πήρα το αγαπημένο του άρωμα...  

Του έφτιαξα και ενα βιντεο με ευχες απο  Συγγενείς του και φίλους του και χαρηκε παρααα πολυυ δακρυσε και γελουσε...  δεν περιμενε με τιποτα κατι   Τέτοιο ! Μένουμε εξωτερικό και εχει πολυ καιρό να τους δει ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Minime είπε:

ΑαΑ τι ωραιαα..Έχω μια αδυναμία στις ολόσωμες φόρμες η αλήθεια είναι..Αλλά το φόρεμα για βαφτιση μου ακούγεται καλύτερο..Επίσης με το λευκό για καλοκαίρι προτιμώ τα χρυσα αξεσουάρ..

Εγώ θα πάω τη Δευτέρα για ψώνια..έλεγα κάτι σε φούστα κλος,με τοπ..Αλλά δεν ξέρω..Θέλω να γυρίσω πρώτα και ότι μου χτυπήσει..

Τι θέμα έχει η βάφτιση; 

το θεμα μας ειναι Pink and white !! σχεδον ολα ειναι λευκα με λιγα ροζ λουλουδακια ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια τ κανετε...? 

Τλκ αδιαθετησαααα...! Ηρθε η φιλη μ στις 15 τ μηνα...! Χαχαχαχα  

Μπορει ν ηταν κ η πρωτη φορα π καταχαρηκα επειδη αδιαθετησα...! 

Τ μπεμπακι δοκιμασε λιγο νεκταρινι απλα τς τ ακουμπησε μ τ χερακια τς στι στομα κ ηταν ολα τ λεφτα... Ξινισε, τ αφησε ν πεσει κατω.. Ειχε πολυ πλακα... 

Κ ελιωσα απι τ γελια οταν φοβηθημε απο τν ιδια τς πορδουλα...χχχαχαχαχχαχα ηταν πραγματικα τελειο....! Κριμα π δν καταφερα ν τ καταγραψω σ βιντεο...!

Γελαγε κ οταν ξαφνικα αφηνει τν πορδουλα τς σταματα τ γελιο... Κ γουρλωνει τ ματια..! Ηταν σαν αυτα τ μωρα στα βιντεο π βλεπουμε στο ιντερνετ...! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις ειμαστε 4,5 ακριβως κ την αλλη βδομαδα εχουμε να κανουμε εμβολιο!!

Γυρναει απο μπρουμυτα ανασκελα αλλα οχι το αντιθετο..!! Επισης το πρωι την βρισκω συνηθως στο κρεβατακι της αναποδα (με το κεφαλι κατω) κ ολα τα κουκλακια πανω της-να παλευουν.

Κοριτσια, πριν λιγες μερες η μικρη μου τρομαξε επειδη βγηκα απο το μπανιο κ με ειδε με την πετσετα στα μαλλια... ενιωσα παρα πολυ ασχημα.. μιλουσα με τον αντρα μου κ αυτη με κοιτουσε στο καροτσι.. ξαφνικα επεσε το βλεμμα μου πανω της κ την ειδα να με κοιταει με ανοιχτα ματια, εντελως βουρκωμενα κ ετρεμε το χειλος της.. Μολις την κοιταξα κ την ρωτησα τι επαθε, πατησε ενα κλαμα! Πεταξα αμεσως την πετσετα κ την πηρα αγκαλια τραγουδωντας για να αναγνωρισει τη φωνη μου. Στεναχωρηθηκα παρα πολυ που τρομαξε απο εμενα.. δεν την ειχα ξαναδει ετσι- πονεσε η καρδια μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμείς σήμερα κάναμε το τρίτο μας εμβόλιο!Γκρινιαξε μόνο,δεν έκλαψε!?

Τις τελευταίες μέρες έχει γίνει το απίστευτο..Όχι μόνο κάθεται μπρούμυτα αλλά της αρέσει κιόλας..Έχει μάθει να γυρίζει και με το που την βάζω ανάσκελα τσουπ γυρνάει..βγάζει και το χεράκι από κάτω και σηκώνει το κεφαλάκι, έχει πολύ πλάκα! Δυσκολευεται να γυρίσει ανασκελα αν κουραστεί όμως και γι αυτό το λόγω γκρινιάζει και τη νυχτα..κοιμάται μπρούμυτα και όταν πάει να γυρίσει κάποια στιγμή δεν μπορεί και ξυπνάει..πφφ..

Προχθες το βράδυ ξυπνησε κατά τις 5 και ενώ έφαγε δεν ήθελε να ξανακοιμηθει..Και τι εκανε;την έβαλα στο κρεβάτι γυρισε μπρούμυτα και έκανε να μπουσουλισει..στηριζόταν στα γόνατα τουρλωνε τον πωπω και ταυτόχρονα τα τεντωνε και έφευγε λιιγο μπροστά..Το έκανε πολλές φορές όμως αφού στο τέλος για να σιγουρευτώ την έβαλα κάτω κάτω στο κρεβατάκι για να δω που θα φτάσει..Και έφτασε κάπου στη μεση και μετά γκρινιαξε..7 το πρωί ξανακοιμηθηκαμε..

Αύριο θα κάνουμε και υπερηχο ισχυων..Γιατί ενώ οι δίπλες στα μπουτάκια είναι συμμετρικες,στο ένα ποδαράκι αχνοφαίνεται..αντε να δούμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κυριακή σήμερα,σκαει ο τζίτζικας, ο άντρας μου δουλεύει και είμαι σπίτι με το μωρό!έχω ξυπνήσει από τις 7.30 και ξεκίνησα να διαβάζω το τοπικ από την αρχή  (έτσι μου ηρθε)..

Κορίτσια έχουν τρεξει τα μάτια μου από την συγκίνηση..Εγώ δεν ήμουν από την αρχή μαζι σας στο τοπικ αλλά ζούσα παράλληλα όλες τις ανησυχίες..Εκεί που ανησυχούμε για ότι χαζό μας έρθει στο μυαλό (και γελάω μόνη μου) μέχρι κάποια σοβαρά θεματακια που αντιμετωπισαμε η καθεμια ξεχωριστά..Και στο τέλος οι μέρες που αντικρισαμε τα παιδιά μας..

Είμαστε ευλογιμενες που γίναμε μητέρες και αν και η καθημερινοτητα με κάνει να ξεχνάω..Σήμερα θυμήθηκα κάθε δυσκολία που πέρασα..έβλεπα το μωρό μου να κοιμάται και σκεφτόμουν ότι είναι το εμβρυακι που με παιδευε,που ένοιωθα να με κλοτσαει,να έχει λοξιγγα στην κοιλίτσα μου..Είναι μοναδικό !Εύχομαι μεσα απο την καρδια μου όλες οι γυναίκες που επιθυμούν να το ζήσουν!

 

Τελείωσε το παραλήρημα πάω να αλλάξω πάνα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρεεεε, ποσο συγκινηθηκα...!

Εγω τις προαλλες σκεφτομουν οτι η γεννα μου, ηταν η πιο συγκλονιστικη στιγμη της ζωης μου..!! Με επιασαν τα κλαματα επειδη θυμηθηκα το πρωτο βλεμμα της μπουμπουκας μας οταν βγηκε απο μεσα μου κ τον αντρα μου με το ζορι να ψελιζει απο πανω μας τη λεξη "αγαπη μου"..!

Κ για να μην ξαναβαλω τα κλαματα θα το γειωσω το θεμα!! Σημερα η μικρη πρωτη φορα μας...."διεκοψε"!! Καθε που η "δουλεια" γινεται βραδυ, δεν παιζει να ξυπνησει πριν της 4,οποτε ειμαστε ανετοι..!

Σημερα ομως.....μιλαμε, πανω στο καλυτερο, ξυπνησε πατησε κατι κλαματα!! Κ μολις την σηκωσε ο αντρας μου γελουσε πονηρα σαν να μας ελεγε "χαχα σας την εφερα"!!

Τι αλλα εσεις? Καιρο εχουμε να τα πουμε...! Εμεις σημερα βαλαμε πρωτη φορα τα ποδια μας στο στομα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχα....Τα ποδαρακια μονο τα πιανει..Επισης ακόμα δεν έχει γελάσει με ηχο..Όμως "μιλάει"...Επίσης κάνει να μπουσουλισει..στέκεται στα γόνατα αλλά ακόμα όχι στα χέρια,με το κεφάλι κάτω..Τα τεντωνει μετά και πάει μπροστά..Μάλλον για παιχνίδι το έχει βρει αυτό..Και έχει πολλά σάλια βρε κορίτσια..προχθες την έπιασε ενα κλαμα..Είχε βουλωσει και η μύτη από το κλαμα και κόντεψε να πνίγει..ετρεμαν τα πόδια μου .ημουν  και μόνη..Δεν ήξερα τι να κάνω.

Σήμερα θα πάμε στο πρώτο μας παιδικό παρτυ..Μια φίλη της γίνεται ενός!πήγαμε στα jumbo, της πήραμε δώρο..Η μικρή μου ενθουσιαστηκε εκει...Ίσως τα χρωματα. Την ίδια έκφραση έχει και όταν πάμε στο σούπερ..Έχει πολύ πλάκα.!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...