Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες γεννάμε Ιαν/φεβ 2018 ?


Recommended Posts

  Δεν το ειχε διαβασει αυτο για την κοπελα κ επαθα σοκ. Μα στις μερες μας να πεθαινεις στην γεννα?? Πιστευω οτι ειναι κ θεμα γιατρου... Επισης το παιδι ηταν πολυ πολυ μεγαλο, αρα κατι δεν πηγαινε σωστα στην πορεια της κυησης.. Οταν το εψαξα στο ιντερνετ βρικα κ αλλες 2-3 προσφατες περιπτωσεις που γυναικες κατεληξαν μετα απο καισαρικη.. Κριμα ρε παιδια... Να περιμενεις τοσους μηνες να ζησεις την πιο ομορφη στιγμη της ζωης σου, να κρατησεις στα χερια σου το παιδακι σου που τοσο ανυπομονεις κ να μην προλαβεις καν να το δεις... Κριμα για τον αντρα της κ την οικογενεια της - που θα περιμεναν ολοι πως κ πως αυτη την ημερα κ φυσικα κριμα στο μωρακι, που θα μεγαλωσει χωρις μανουλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Love1988 είπε:

Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας με το καλό το μωράκι σου!!! Είναι το πρώτο; Εγώ οταν είχα πάει πριν ενα μηνα και ήμουν 29+1 εβδομάδων δηλαδή μόλις είχα μπει στην 30η το παιδί ήταν 1760. Μου είπε μεγάλο σχετικά αλλά όχι ανησυχητικά. Τώρα που πήγα μια μέρα πριν ολοκληρώσω την 33η εβδομάδα ήταν 2200. Απλά είναι λίγο μπουλουκα. Μια χαρά είναι το δικό σου :-) Αλήθεια είναι κοριτσάκι η αγοράκι;

Καλημέρα, ναι είναι το πρώτο μου, κοριτσάκι είναι!!! Ραντεβού έχω πάλι σε δύο βδομάδες δηλαδη στην 34 βδομάδα, υπάρχει περίπτωση να μην κάνω καθόλου ντοπλερ?? Γιατι διάβασα ότι γίνεται μέχρι την 32-33 εβδομάδα και εγώ όταν ξαναπάω θ ειμαι στην 34??? Με το καλό το μωράκι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Maria6390 είπε:

Καλησπέρα κ από μένα εγώ έχω ΠΗΤ στις 12 Μαρτίου. Στην 30στη βδομάδα η μικρή μου ήταν 1570 γραμμαρια, ο γιατρός είπε ότι είναι καλό το βάρος της, εμένα μου φάνηκε πολύ, εσείς τι λέτε??? 

 

    Καλως ηρθες μαρακι!!! Με το καλο να υποδεχτεις κι εσυ το μωρακι σου!!

   Μαλλον θα διαβασες οτι ο μεσος ορος βαρους για την 30η εβδομαδα ειναι 1350 κ γι αυτο αγχωθηκες... Αυτο ομως δε σημαινει οτι το δικο σου μωρακι δεν ειναι  εντος των φυσιολογικων τιμων που μπορει πχ να ειναι 1100 με 1600!! Αλλωστε, αν ησασταν εκτος οριων, ο γιατρος σου θα σε εβαζε να μετρας πολυ συχνα σακχαρα.. (Φανταζομαι εχεις κανει ηδη καποιες μετρησεις). Σε ποια εκατοστιαια θεση σου εγραφε ο υπερηχος οτι ειναι??

    Εμενα πχ 32η βδομαβα η μικρη μου ηταν 1850 γρ κ βρισκοταν στην 60η εκατοστιαια θεση!! Φαντασου οτι αν ηταν στην 50η, θα σημαινε οτι θα ηταν στον μεσο ορο αναπτυξης... Η μικρη μου ειναι λιγο πανω. Εχε στο νου σου οτι απο 10η μεχρι 90η εκατοστιαια θεση, συνηθως θεωρεισαι εντος οριων!!

    Μολις διαβασα κ το πιο προσφατο μνμ σου... Καλο ειναι να ρωτησεις τον ιδιο τον γιατρο σου. Δεν τον προτεινουν παντως ολοι οι γιατροι κ φυσικα το κανουν μονο οι πιστοποιημενοι!! Αλλο ειναι το απλο ντοπλερ που σου κανει ενας απλος γυναικολογος κ αλλο το ντοπλερ γ επιπεδου. Το απλο doppler συνηθως εξεταζει μονο την ομφαλικη αρτηρια κ καποιες φορες τηνη μητριαια-οχι ομως την εγκεφαλικη. Επισης ειναι πολυ καλυτερο το μηχανημα που την κανεις κ φαινεται με μεγαλυτερη ακριβεια η ποσοτητα του αμνιακου (φουλ σημαντικο) κ η κατασταση του πλακουντα...

   Καλυτερα μα τον παρεις ενα τηλ πριν μπεις στην 34η. Μπορει να σου πει, αν θελεις να το κανεις.. Για εμενα αξιζει να το κανεις. Εγω ειδα κατι στον πλακουντα που σε 2 διαφορετικους υπερηχους (διαφορετικων γιατρων) δεν ειχε φανει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

    Καλως ηρθες μαρακι!!! Με το καλο να υποδεχτεις κι εσυ το μωρακι σου!!

   Μαλλον θα διαβασες οτι ο μεσος ορος βαρους για την 30η εβδομαδα ειναι 1350 κ γι αυτο αγχωθηκες... Αυτο ομως δε σημαινει οτι το δικο σου μωρακι δεν ειναι  εντος των φυσιολογικων τιμων που μπορει πχ να ειναι 1100 με 1600!! Αλλωστε, αν ησασταν εκτος οριων, ο γιατρος σου θα σε εβαζε να μετρας πολυ συχνα σακχαρα.. (Φανταζομαι εχεις κανει ηδη καποιες μετρησεις). Σε ποια εκατοστιαια θεση σου εγραφε ο υπερηχος οτι ειναι??

    Εμενα πχ 32η βδομαβα η μικρη μου ηταν 1850 γρ κ βρισκοταν στην 60η εκατοστιαια θεση!! Φαντασου οτι αν ηταν στην 50η, θα σημαινε οτι θα ηταν στον μεσο ορο αναπτυξης... Η μικρη μου ειναι λιγο πανω. Εχε στο νου σου οτι απο 10η μεχρι 90η εκατοστιαια θεση, συνηθως θεωρεισαι εντος οριων!!

    Μολις διαβασα κ το πιο προσφατο μνμ σου... Καλο ειναι να ρωτησεις τον ιδιο τον γιατρο σου. Δεν τον προτεινουν παντως ολοι οι γιατροι κ φυσικα το κανουν μονο οι πιστοποιημενοι!! Αλλο ειναι το απλο ντοπλερ που σου κανει ενας απλος γυναικολογος κ αλλο το ντοπλερ γ επιπεδου. Το απλο doppler συνηθως εξεταζει μονο την ομφαλικη αρτηρια κ καποιες φορες τηνη μητριαια-οχι ομως την εγκεφαλικη. Επισης ειναι πολυ καλυτερο το μηχανημα που την κανεις κ φαινεται με μεγαλυτερη ακριβεια η ποσοτητα του αμνιακου (φουλ σημαντικο) κ η κατασταση του πλακουντα...

   Καλυτερα μα τον παρεις ενα τηλ πριν μπεις στην 34η. Μπορει να σου πει, αν θελεις να το κανεις.. Για εμενα αξιζει να το κανεις. Εγω ειδα κατι στον πλακουντα που σε 2 διαφορετικους υπερηχους (διαφορετικων γιατρων) δεν ειχε φανει.

Καλησπέρα, επειδή μένω στην επαρχία και πάω σε δημόσιο νοσοκομείο, η αλήθεια δε μας λένε και πολλά πολλά στους υπερήχους εκτός κ αν κάτι πηγαίνει στραβά που εμένα τόσο καιρό δόξα το θεό όλα είναι τέλεια. Η μικρή έχει πάρει θέση ήδη από τις αρχές του έβδομου μήνα. Εχω υπερβολικά εύκολη εγκυμοσύνη από την αρχή μέχρι τώρα. Τώρα για το ότι ντοπλερ στο κάνει εξειδικευμένος γιατρός το ξέρω αλλά τυγχάνει ο μόνος που το κάνει εδώ να είναι ο γιατρός μου, αυτός μου έκανε και την αυχενική και τη β' επιπέδου. Πάντως δε μου είπε κάτι για ντοπλερ απλά μου είπε ότι δε θα τα πουμε σ ένα μήνα αλλά σε τρεις εβδομάδες και ότι τότε θα κάνουμε πια τις τελευταίες εξετάσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα σας.....

τι κανετε..??!  εγω ντοπλερ εχω στις 17/1, θ ειμαι 33+1.. ο γιατρος μ ειπε πως θελει ν εχω κλεισει τν 33η εβδομαδα... ελπιζω ν ειναι ολα καλα...  στα κιλα ημασταν 1478γρ στις 28/12 π ημουν 30+2....

ακομη ξαπλα ειμαι... καναμε κ τ nst  τν τεταρτη τ βραδυ κ βρηκαμε πως εκανα συσπασεις χωρις πονους..κ τωρα θ μεινω αθηνα(ειμαι απο επαρχια) κ θ τ παρακολουθουμε.ελπιζω ν κρατηθει η μπεμπα μ μεχρι τς 35-37 εβδομαδες τουλαχιστον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και βέβαια θα κρατηθεί κοπέλα μου!! Σου εύχομαι όλα με το καλό!!! Προς το παρόν απόλαυσε τις ξαπλες σου! 

Εγώ νιώθω υπέροχα καλύτερα από όλη την εγκυμοσύνη! Κουράζομαι βέβαια εύκολα αλλα ξαπλώνω κ περνάει. Κοιμάμαι και πολύ! Αχ πόσο μου αρέσει η κοιλίτσα μου και πόσο θέλω να δω το ανθρωπάκι μου :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κ εγω μ τν υπνο τ παμε πολυ καλα.... λιγος καιρος μας εμεινες γ εμας..ας τν απολαυσουμε..οσο ησυχα κ ν ειναι τ μωρακια μας δν παυουν ν εινια μωρα...  αντε ν δουμε τ θ βγαλουμε...χαχαχα

χαιρομαι π ζω ολο αυτο..αλλα απο τν αλλη καμια φορα λεω ουφ κουραστηκα,ας βγει πια.. ουτε τουαλετα δν εχω κουραγιο νπαω,ισως επειδη ειμαι ολη τν ωρα ξαπλωμενη,δν ξερω τ ν πω.... καληνυχτα...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια με προβλημάτισε κ εμένα το περιστατικό με την κοπέλα που έχασε τη ζωή της την ώρα της γέννας από ακατάσχετη αιμορραγία. Από ότι άκουσα στις ειδήσεις πήγε για πρόκληση στις 38 εβδομάδες. Αφού ηταν όλα καλά ο γιατρός της γιατι την εβαλε σ αυτή τη διαδικασία και δεν περίμενε να έρθει η ώρα της γέννας μόνη της... δε μπορώ να καταλάβω.  Είπαν ότι θα γεννούσε φυσιολογικά και μετά της έγινε καισαρική... κρίμα στη μάνα αυτή που δε θα δει το παιδί της να μεγαλώνει και το παιδί που δε θα έχει τη μανούλα του. ☹

Ετοιμαζω κ εγω τη βαλιτσα τοθ μαιευτηριου και κάνω μια έρευνα μεταξύ γνωστών και φίλων για τους παιδιατρους της περιοχής... 

Τελικά με τα βλαστοκύτταρα του παιδιού τι θα κάνετε; εγώ επέλεξα την Ακαδημία Αθηνών όπου θα δωρισω το αίμα και θα κρατήσω τον ομφάλιο λώρο για 25 έτη στο όνομα του παιδιού μου με πληρωμή εννοείτε.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιλιτσες μου όμορφες τι κάνετε; κάθομαι στον καναπέ η μικρούλα εχει λοξυγγα κ γελαω πολύ και σας σκέφτηκα. Ελπίζω να είστε όλες καλά :-) πως τα πατε; 33+6 σήμερα :-) κουράζομαι πλέον και με λίγες δουλειές η περπάτημα.. Αχ το βραδυ δεν μπορουσα να γυρισω πλευρό ευτυχως που βαζω ένα μαξιλαρι ανάμεσα στα ποδαράκια μου. Πείνα έχω πολύ αλλά προσέχω όσο μπορώ. Σε μια βδομαδουλα έχω παλι γιατρό. Σας σκέφτομαι όλες κ ελπίζω να είστε πιο καλά από καλά! Κοντευουμε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, κι εμεις εχουμε καθε μερα λοξυγγα!! Το ποιο αστειο ειναι οταν η μικρη δινει μπουνιες πισω απο το αφαλο μου..! Που τον σπρωχνει για λιγα δευτερολεπτα προς τα εξω!! Αλιεν!!!!

Κι εγω με μαξιλαρι στα ποδια κοιμαμαι εδω κ πολλους μηνες!

Εκανα κ τα πρωτα μου μαθηματα τοκετου..! Ξετρελαθηκα κ κυριως ξετρελαθηκε ο μπαμπας που τα παρακολουθησε κ αυτος!!!

Προς το παρον δεν εχω καθολου αγχος για τον τοκετο (ισως επειδη ειναι το πρωτο μου παιδι) κ μαλλον δε θα κανω ουτε επισκληριδιο.. Ελπιζω βεβαια να παν ολα καλα μεχρι τελους κ να μην χρειαστουμε καμια καισαρικη (καθολου δε θελω να σκεφτομαι αυτο το ενδεχομενο).

Ανυπομονωωωω...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Αχ, κι εμεις εχουμε καθε μερα λοξυγγα!! Το ποιο αστειο ειναι οταν η μικρη δινει μπουνιες πισω απο το αφαλο μου..! Που τον σπρωχνει για λιγα δευτερολεπτα προς τα εξω!! Αλιεν!!!!

Κι εγω με μαξιλαρι στα ποδια κοιμαμαι εδω κ πολλους μηνες!

Εκανα κ τα πρωτα μου μαθηματα τοκετου..! Ξετρελαθηκα κ κυριως ξετρελαθηκε ο μπαμπας που τα παρακολουθησε κ αυτος!!!

Προς το παρον δεν εχω καθολου αγχος για τον τοκετο (ισως επειδη ειναι το πρωτο μου παιδι) κ μαλλον δε θα κανω ουτε επισκληριδιο.. Ελπιζω βεβαια να παν ολα καλα μεχρι τελους κ να μην χρειαστουμε καμια καισαρικη (καθολου δε θελω να σκεφτομαι αυτο το ενδεχομενο).

Ανυπομονωωωω...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Αχ, κι εμεις εχουμε καθε μερα λοξυγγα!! Το ποιο αστειο ειναι οταν η μικρη δινει μπουνιες πισω απο το αφαλο μου..! Που τον σπρωχνει για λιγα δευτερολεπτα προς τα εξω!! Αλιεν!!!!

Κι εγω με μαξιλαρι στα ποδια κοιμαμαι εδω κ πολλους μηνες!

Εκανα κ τα πρωτα μου μαθηματα τοκετου..! Ξετρελαθηκα κ κυριως ξετρελαθηκε ο μπαμπας που τα παρακολουθησε κ αυτος!!!

Προς το παρον δεν εχω καθολου αγχος για τον τοκετο (ισως επειδη ειναι το πρωτο μου παιδι) κ μαλλον δε θα κανω ουτε επισκληριδιο.. Ελπιζω βεβαια να παν ολα καλα μεχρι τελους κ να μην χρειαστουμε καμια καισαρικη (καθολου δε θελω να σκεφτομαι αυτο το ενδεχομενο).

Ανυπομονωωωω...!!!

Αλιεν δεν λες τίποτα!! Όλο πετιέται από παντού!! Ούτε εγώ έχω άγχος για τον τοκετό ίσως επειδή είναι το πρώτο όπως λες. Για κάποιο λόγο δεν θέλω καθόλου να σκέφτομαι την καισαρική. Μακάρι να μην κάνω και να γίνουν όλα φυσιολογικά. Αλλά και πάλι δεν πειράζει αρκεί να είναι γερό το παιδάκι μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα!! Εμεις σμρ παμε γ τ ντοπλερ!!

χιλιες φορες ν μν ειχα κοιμηθει ειδα απαισια ονειρα,αλλα ειμαι αιγουρη πως ειναι απο τ αγχος μ..ωστοσο πως ακριβως ειναι ο λοξυγκας; μηπως μ κανει κ εμενα κ δν τ καταλαβαινω.. πχ μερικεα φορες κανει κατι σαν χτυπηματακια μ πολυ μικρη διαφορα..λετε ν ειναι αυτο κ εγω απλα ν λεω πως προσπαθει ν γυρισει;! Χαχαχχα

ελπιζω ν ειναι ολα καλα σμρ!!

τ φιλια μ απο εμενα κ τν ζουζουνα μ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα τέλεια θα είναι Κατερίνα μου..μη σου πω εγω τι όνειρα βλεπω. Είναι απο την αγωνία μας. Ο λοξυγγας είναι αυτό το ρυθμικό χτυπημα ακριβώς όπως κι ο δικός μας :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ειμαι τρισευτυχισμενη!!!

ο πλακουντας ναι ναι ο πλακουντας ανεβηκε παρα πολυ,κ θ προσπαθησουμε φυσιολογικα!!

η μπεμπα μ ειναι 1890γρ..υγιεστατη...κ μ τ κεφαλακι μεσα στην λεκανη μ..τλκ μ ειπε πως ΠηΤ θ εχω 11/3... δλδ 5 μερες πισω απο τν πητ τς περιοδου μ... εγω θ προσεχω τν πιεση μ γτ εξαιτιας τς φουσκωνω σαν μπαλονι...κ οι μονο απο τν κατακρατηση π νμζα!!

συσπασεις δν εχω ξανακανει...αυτα τ νεα μ... με τ καλο σ ολες μας!!!!

υγ. Η μπεμπα ειναι ολοιδια εγω,τ ειπε μεχρι κ ο γιατρος απο μονος τ...γτ λεει ειναι απο τς λιγες φορες π βλεπει απο τοσο νωρις ν μοιαζει τ μωρο καπου τοσο πολυ...

επιπλον ειχε λοξυγγα κ τν ωρα τς εξετασης κ επιβεβαιωσα πως νιωθω οταν εχει... κ βγαλαμε φωτο π ειχε χαμογελο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπέροχα νέα Κατερίνα μου!!! Κι εγώ περιμένω πώς και πώς την Τετάρτη να την ξαναδώ!!!

Κορίτσια συσπάσεις έχετε; Πώς θα το καταλαβουμε; Εγώ δεν έχω νιώσει κάτι τέτοιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love1988 είπε:

Υπέροχα νέα Κατερίνα μου!!! Κι εγώ περιμένω πώς και πώς την Τετάρτη να την ξαναδώ!!!

Κορίτσια συσπάσεις έχετε; Πώς θα το καταλαβουμε; Εγώ δεν έχω νιώσει κάτι τέτοιο!

αχ αυτη τν απορια κ φοβο συναμα τ εχω κ εγω.... γτ εγω εκανα κ συσπασεις π δν τς καταλαβα κ τς ειδαμε μεσω τ nst...    ο γιατρος κ η κοπελα π ηταν στο νοσοκομειο μ ειπαν,θ τς καταλαβεις μν αγχωνεσαι.... θ πετρωνει η κοιλια μας,καπως διαφορετικα λεει απο οταν ειναι τ ,ωρο.. κ πως μας ανησυχουν οι συσπασεις π ειναι ιδιας διαρκειας αλλα κ μ συχνοτητα....πχ καθε μιση ωρα καθε εικοσι λεπτα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Love1988 είπε:

Υπέροχα νέα Κατερίνα μου!!! Κι εγώ περιμένω πώς και πώς την Τετάρτη να την ξαναδώ!!!

Κορίτσια συσπάσεις έχετε; Πώς θα το καταλαβουμε; Εγώ δεν έχω νιώσει κάτι τέτοιο!

Εγω γινει ειδικη!! Δε προλαβαινω να σου απαντησω τωρα, αλλα θα σου στειλω ή αυριο ή τη δευτερα!!

Παντως μην αγχωνεσαι για συσπασεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια προσωπικά είδη και για το μωρό ... τι θα πάρετε στο μαιευτήριο;;;

Εννοώ κάτι παραπάνω από τη λίστα του μαιευτηρίου... πχ φυσιολογικό ορο, κρέμα συγκαματος κτλ κτλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lini είπε:

Κορίτσια προσωπικά είδη και για το μωρό ... τι θα πάρετε στο μαιευτήριο;;;

Εννοώ κάτι παραπάνω από τη λίστα του μαιευτηρίου... πχ φυσιολογικό ορο, κρέμα συγκαματος κτλ κτλ

στο ιασω μ ειπαν πως δν θ χρειαστω τιποτα απο αυτα.. γτ τ εχουν ολα αυτοι,.. κ ουτε θ κανω rooming in...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εγω ειχα rooming in τη μικρη.μου κ τωρα που.περιμενω τοτο δευτερο.μωρο μου παλι το ιδιο....δεν χεειαζεσαι τιποτα απο ειδη περιποίησης...πανες αγκαλιας θα χχρειαστείτε για να μην ακουμπαει το μωρο πανω στα ρούχα κ πανακια που της τα εβαζα στο ωμο μου.κ εκει.ξαπλωνε....συν τα ρουχα εξοδου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Love1988 αν γεννησεις πριν απο εμενα(π λογικα πιο πριν θ γεννησεις)  ν μ πεις γνωμη...μν τυχον τλκ διαλεξω ν τν παρω κ εγω μαζι μ..

αχ δν ξερω τ ν κανω...μια θελω τ ενα κ μια τ αλλο...

μ επηρεαζει κ ο γυναικολογος μ πολυ...

@Stelvan Εσυ που γεννησες;

πως ηταν ν εχεις τ μωρο μαζι σ..τ ειχαμ ολες οι μαμαδες τ δωματιου;

οταν ερχοταν π κοσμος ηταν ολοι πανω απο τ παιδι!!

δν θ γινω(ελπιζω δλδ ???) υστερικη μαμα,αλλα φοβαμαι κ πολυ τς πρωτες πρωτες μερες..στο μαιευτηριο καλως ή κακως περιμενω αρκετο κοσμο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

34+4 είμαι. Μέχρι 28 Φλεβάρη θα γεννήσω..κοίτα έχεις δίκιο να φοβάσαι αλλά είναι πολύ καλό το να έχεις το μωρό μαζί σου..θηλαζεις όλη την ώρα οποτε θέλεις και οχι όποτε στο φέρουν ετσι θα κατέβει το γαλα σου πιο γρήγορα και αναπτύσσεται πολυ ο δεσμός με το μωρό της πρώτες μέρες. Αυτά τα διάβασα στη σελίδα του ιασω που γραφει για το rooming in.  Φοβάμαι κ εγώ αλλα θελω πολυ να ειναι μαζι μου κάτι με πιάνει να σκέφτομαι ότι θα είναι αλλού..Και η κουνιαδα μου που γεννησε πριν ενα μηνα μαζί την ειχε. Ηταν πολυ ωραία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινα μου στι μητέρα γέννησα κ πάλι στο ιδιο θα γεννησω....θα σου πω την αληθεια εχω δεν ηθελα rooming με ειχαν ρωτησει κ ειπα όχι...προφανως ομως εγινε μπερδεμα κ.το μωρο το ειχαμωρο μαζι, οπως κνοι αλλες. Δυο κοπελες...οπου νραπηκα να.πω ξερετε εγω αλλο δηλωσα....βεβαια.εκ των υστερων.δε το.μετανιωσα στιγμη.....γιατι προλαβα να τη μαθω....μου έδειχναν οι.μαιες πως να τη.πλενω...με.βοηθουσαν στο θηλασμο πραγματα που δεν είχα καμια ιδεα...να φανταστεις κάποια στιγμη στη δευτερη μερα ζητησα να ρην πσρουν λιγο στο θάλαμο να προλαβω ν. Κοιμηθω ημουν ρακος....ε που υπνος...πηγα για περπατημα στο διαδρομο το κλασσικο πουβσε στηριζει ο αντρας σου κ.πας βημα βημα.κ.περασα απο υο θαλαμο οπου έκλαιγαν ολα μαζι.....κοριτσια την απελπισια που ενιωσα δε θα τη ξεχασω ....ζητησα να μ την φερουν σμεσως πισω....η σκεψη να κλαιει κ.να.μην ειμαι εκει για κεινη με σκότωσε....δεν εχουμε.ξαναχωριστει εκτοτε ....σημερα παιζαμε κ μου ειπε μαμα πολυ σ απαπαω....εισαι καλη μαμα!!!!!ελιωσααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...