Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες γεννάμε Ιαν/φεβ 2018 ?


Recommended Posts

@Love1988 εμενα μου ειπαν οτι 6-7 ζιπουνακια κ 8 φορμακια ειναι οκ. Εγω τα περισσοτερα τα πηρα για 1 μηνων κ πανω. Ενω στο πολυ μικρο νουμερο-το μηδεν, πηρα μονο 3 ζιπουνακια κ 2 φορμακια.

Κοριτσια τι απορρυπαντικο πηρατε για τα ρουχαλακια σας? Πηρατε κ μαλακτικο? Εγω επλυνα καποια με αρκαδι χωρις μαλακτικο κ δε μου αρεσε ουτε η υφη, ουτε η μυρωδια.

@Lini για ποιο λογο θα κανεις βυθοσκοπηση??

Κοριτσια εγω πηγα γιατρο κ το μωρο μου κατεβηκε κι αλλο. Εχω στεναχωρηθει παρα πολυ.. Πλεον σηκωνομαι μονο για τα βασικα. Ακομα κ πρωτοχρονια θα κανω στο κρεβατι-ουτε σε τραπεζι μου ειπε να μην καθομαι πανω απο 10 λεπτα για να φαω.. Επισης βηχω πολυ τις τελευταιες μερες κ σαν να εχω δυσπνοια.. Σας συμβαινει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

@Love1988 εμενα μου ειπαν οτι 6-7 ζιπουνακια κ 8 φορμακια ειναι οκ. Εγω τα περισσοτερα τα πηρα για 1 μηνων κ πανω. Ενω στο πολυ μικρο νουμερο-το μηδεν, πηρα μονο 3 ζιπουνακια κ 2 φορμακια.

Κοριτσια τι απορρυπαντικο πηρατε για τα ρουχαλακια σας? Πηρατε κ μαλακτικο? Εγω επλυνα καποια με αρκαδι χωρις μαλακτικο κ δε μου αρεσε ουτε η υφη, ουτε η μυρωδια.

@Lini για ποιο λογο θα κανεις βυθοσκοπηση??

Κοριτσια εγω πηγα γιατρο κ το μωρο μου κατεβηκε κι αλλο. Εχω στεναχωρηθει παρα πολυ.. Πλεον σηκωνομαι μονο για τα βασικα. Ακομα κ πρωτοχρονια θα κανω στο κρεβατι-ουτε σε τραπεζι μου ειπε να μην καθομαι πανω απο 10 λεπτα για να φαω.. Επισης βηχω πολυ τις τελευταιες μερες κ σαν να εχω δυσπνοια.. Σας συμβαινει??

Rosemary  τωρα το διαβασα οτι ειναι χαμηλα ....μην αγχωνεσαι προσπαθησε να εισαι ξαπλα και να κερδισεις εβδομαδες....βιαζεται το μωρακι να το παρει αγκαλιτσα η μανουλα του...αυτο εσυ το.ειχεςμου καταλαβει η σε υπέρηχο φανηκε;;;;;εμενα με αγχωνειτο οτι ειναι.συνεχεια ορθια κ.περπαταω στη δουλεια....οσο για το απορρυπαντικο μαλακτικο καλο ειναι να.μη βαζεις γιατι πολλες φορες οδηγεί σε δδερματίτιδα....μου ειχε πει κ η μαια κ η παιδίατρος....εγω στη κορουλα μουυ επαιρνα το αριελ baby πραγματικα μυτιζει υπεροχα ....μωρουδιλα...κ μου τα επλενε καλα....αλλα.μετα δυσκολευομουν να το βρω στο σουπερ μαρκετ....κ έπαιρνα προδερμ κ απογω αυτο εμεινα ικανοποιημένη.....απο ατκαδι κ.πλανετ δεν μ αρεσε η υφή που ειχαν μετα  τα ρουχα....ακομη κ με το σιδερο ηταν λιγακι αγρια η υφη ...αν το περιγραφω σωστα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary καλησπέρα, θα κάνω βυθοσκοπηση γιατί έχω μυωπία. Βέβαια όλες είναι καλό να κάνουμε γιατί εκείνη τη στιγμή η πίεση που ασκούμε είναι μεγάλη και αν ο αμφιβληστροειδης χιτώνας δεν είναι σε καλή κατάσταση υπάρχει κίνδυνος αποκόλλησης. 

Ποσών εβδομάδων είσαι τώρα? Εγώ ακόμα δεν έχω δύσπνοια αλλά είναι συμπτώματα που εμφανίζονται κατά τους τελευταίους μήνες. Έχει πάρει θέση; ή απλά κατέβηκε και πιέζει τον τράχηλο;

Όσο για το απορρυπαντικό μου έφεραν μια σειρά της frezyderm και έχει ένα απορρυπαντικό για μωρά.  Δεν το χρησιμοποίησα ακόμη... Αλλά μαλακτικό δε θα πάρω.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Απόψε υποφέρω από καουρα ενώ γενικά δεν έχω..αντε να με πάρει ο ύπνος να ηρεμήσω λίγο! Συνεχίζω να πονάω κ ανάμεσα στα ποδια μου χαμηλα στη λεκάνη λες κ με ανοίγεις στα δυο! Μια ομορφιά νιώθω δηλαδή! 

@Rosemary μην στεναχωριέσαι που πρέπει να μείνεις στο κρεβάτι έτσι κι αλλιώς είναι λίγος ο καιρός.

@Lini ντοπλερ έκανα στην 31 βδομάδα αν δεν κάνω λάθος.

Κι εγώ τόσα περίπου φορμακια έχω όσα κι εσείς. Δεν τα έχω πλύνει ακόμα αλλά πήρα να δοκιμασω το πλανετ για τα μωρά. Μαλακτικό δεν θα πάρω.

Αυτά από μένα και καλή μας χρονιά με γερά μωράκια :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

   Καλη χρονια κοριτσαρες μου!! Με το καλο του χρονου να κυνηγαμε τα μπουμπουκια μας!!

  @Stelvan πολυ κατατοπιστηκη η απαντηση σου για τα απορρυπαντικα! Προς το παρον παρηγγειλα της chicco-μου ειπε μια φιλη οτι της αρεσε περισσοτερο κ απο το προδερμ μονο που εχει σχεδον μιση τιμη! Το αρκαδι δε μου αρεσε καθολου.. Εκανε τα ρουχα τραχια κ αγρια... Τουλαχιστον το πρωτο διμηνο θελω ο,τι αγγιζει το παιδι μου να του δημιουργει την πιο ωραια αισθηση..! Οσο για το μωρο που εχει κατεβει, εγω δεν ειχα καταλαβει τιποτα. Ο γιατρος μου το καταλαβε εξεταζοντας τον τραχηλο μου.. Βεβαια τις προαλλες που με ειδε η μητερα μου, σχολιασε οτι φαινεται παρα πολυ χαμηλα η κοιλια μου.. Δηλ οταν καθομαι, κατω απο το στηθος, δεν εχω κοιλια!! Αλλα αν δεν εχεις κανει αλλο παιδι.....που να ξερεις αν αυτο ειναι φυσιολογικο ή οχι.. Παντως ηδη νιωθω καλυτερα κ εχουν σταματησει τα πετρωματα της μητρας.. Τις προαλλες εκανα κ no stress test (μου το κανει πολυ συχνα αυτο ο γιατρος μου γιατι ειναι κατα των πολλων υπερηχων) κ εδειξε οτι η μητρα εχει ηρεμησει.. Ειδα κ διαφορα με την ξεκουραση κ στις κινησεις του μωρου!! Σαν τρελο κανει!! Εσυ πως εισαι απο συμπτωματα??

   @Lini τωρα ειμαι στην 31η εβδομαδα.. Το μωρο μεχρι πριν 2 βδομαδες ειχε παρει θεση αλλα τελευταια αλλαξε λιγακι κ εχει βαλει τον ποπο του κατω!! Οταν δοκιμασεις το απορρυπαντικο της Frezy, να μας πεις εντυπωσεις..!

   Εγω πλεον κανω πολυ καλη διατροφη λογω του αμνιακου, κ εχω χασει ενα κιλο κ ειμαι στα 9 κιλα απο την αρχη της κυησης!! Οχι πως πριν ετρωγα σαβουρες αλλα τωρα τα τηρω ολα κατα γραμμα.. Δεν πιναω καθολου αλλα εκοψα μαχαιρι ΟΛΑ τα γλυκα κ ακομα κ την 1 φετα ψωμι που ετρωγα.. Κατα τα αλλα τρωω κανονικα αλλα σιγουρα καθε 2ωρο κ παντα πολλα φρουτα κ λαχανικα.. Πιστευω οτι μαζι με την ξεκουραση, ευθυνεται κ η διατροφη που κουνιεται πιο πολυ το μωρο μου!!

   @Love1988 προσπαθησε να ξεκουραζεσαι κ να μην κανεις αποτομες κινησεις.. Εμενα αυτος ο πονος που περιγραφεις, υποχωρησε οταν αρχισα τις ξαπλες κ τον νιωθω μερικες φορες οταν σηκωνομαι στα βηματα μου.. Την αλλη βδομαδα θα κανω το doppler..!

   Xθες παρηγγειλα πραγματα απο ηλεκτρονικο φαρμακειο... Τελικα ηταν πολλα που δεν ειχα σκεφτει, οπως καθαρο οινοπνευμα, γαζες, αντισηπτικο... Να δω τι αλλο θα προκυψει στην πορεια!! Μου ειπαν οτι χρειαζομαι κ θερμος..

   Τι αλλα κοριτσια εσεις?? Πως νιωθετε? Κοριτσια, αισθανομαι τοσο χαρουμενη που βλεπω την κοιλια μου να κουνιεται..!! Οταν βλεπω τα ματια του αντρα μου να λαμπουν κοιταζοντας την..! Επισης ειναι συγκινητικη η χαρα στα προσωπα των γονιων μου κ των γονιων του αντρα μου..! Η μητερα μου ο,τι κι αν κανει, σκεφτεται την μικρη!! Εβγαλε φωτο το χριστουγεννιατικο δεντρο κ μου ειπε πως του χρονου στην φωτογραφια θα υπαρχει κ ενα μωρο!! Ρεεε, κανουν σαν τρελοι!!! Σκεφτομαι σε ποσους ανθρωπους δινει χαρα ενα πλασματακι..! Ο αδερφος μου εχει λιωσει...! Η θεια του μωρου, επισης!! Του εχει παρει 100 δωρα!!

   Αντε, πλησιαζουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rosemary ευχομαι.ετσι. ολα.να.πηγαινουν καλα κ με το καλι να.παρεις αγκαλια το μωράκι σου!!!την ωρα που πηγα να διαβασω τη δημοσιευση σου πατησα καταλαθος ενα σημαιακι διπλα στο ονομα σου κ μου έβγαλε αναφορα δημοσιευσης ..πατησα κατευθεια χ αλλα ελπιζω να μην έκανα καμια πατατα....νομιζω πως οχι....κοριτσια ειμαι πολυ στεναχωρημενη ....εκανα τις μισες εξετασεις του γιατρού μου την πεμπτη κ τις υπόλοιπες αυριο γιατι η χαζη μπέρδεψα ταπαραμπεμπτικα κ.δε πηρα τη.μια σελιδα.....βγηκε η crp μου στα υψη ..24.90 με.φυσιολογικο στις εγκυους μικροτερο η ισο με 15.....το εστειλα στο γοατρο μου κ μ ειπε να μην αγχωνομαι να δουμετο αύριο κ.τη γενικη αιματος κ τα υπολοιπα κ βλεπουμε...εγω ομως το εψαξα κ.ειδα οτι η crp ευθύνεται για προωρο.....στη κόρη μου ειχα παθεο το, ιδιο στην 34 εβδ....ξεκινξσαν.συσπασεις γεννας κ μου βρηκαν αυξημενη crp....με αγωγη την εριξαν κ.επειδη δεν.ειχα κανει διαστολη τη γλιτωσα και  γεννησα 39 εβδ....Τώρα ομως ειμαι 26 κ με.εχει πιασει πανικος ..δε θελω να.συμβει κατι κακο.....αυριο θα μιλησω με.το γιατρός μηπως μου δωσει αντιβιωση η μηπως παω απονα το. Ελενα αν.νομιζει οτι πρεπει να γινειτο νοσηλεια.....ρι να.πω ειμαι να.σκασω.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

   @Stelvan ειναι πολυ αγχωτικο αυτο που συμβαινει κ σε καταλαβαινω γιατι κι εγω τα ιδια κανω.. Ψαχνω στο ιντερνετ κ αγχωνομαι.. Παντως εχε στο νου σου, πως απο μονη της η crp, δε λει κατι... Μπορει να εχεις κανενα κρυωματακι... Φανταζομαι οτι θα το ψαξουν κ ισως παρεις καμια αντιβιωση... Εγω εχω καιρο να κανω crp, μαλλον θα μου την γραψει την επομενη φορα..

    Πιστευω οτι οπως στην προηγουμενη σου κυηση γεννησες στην ωρα σου, ετσι θα γινει κ τωρα!

   Ενημερωνε μας για την πορεια σου... Ευχομαι ολα στην ωρα τους κ τελεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η karen είπε:

Καλή Χρονιά και με το καλό τα μωράκια σας κοριτσαρες μου με ένα  πόνο  ????

   Καλη χρονια κοριτσαρα!!! Συντομα κι εσυ φουσκωμενη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή χρονιά κορίτσια μου! Έρχεται και για εμάς ο αϊ Βασίλης!!!❤

Σας εύχομαι υγεία, ηρεμία, ευτυχία, αγάπη και όλα εις διπλούν!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσαρες μου χρονια πολλα!!! Καλη χρονιααα!!!με το καλο να ερθουν τα σπορακια μας!!εμεις σημερα 31 εβδομαδες ακριβως...στις 17 ή στις 22 εχουμε τ ντοπλερ κ ανυπομονω...ο γιατρος μ ειπε πως ο πλακουντας ειναι ακομη πολυ κατω..κ αν δν ενεβει μεχρι τ ντοπλερ μ ειπε πως δν θ ανεβει..κ θ παμε γ καισαρικη,αλλα θ μας πει στο ντοπλερ σιγουρα..στεναχωρηθηκα λιγο αλλα τλκ ειπα οτι ειναι καλυτερο γ τν μπεμπα μ... 

ολα τα αλλα τ εχουμε ετοιμα,ακομη κ τν βαλιτσα..

μολις μπω στο μηνα μ θ κατεβω αθηνα μονιμα κ θ πηγαινω μια φορα τν εβδομαδα στο γιατρο..

εφτασε ο καιρος λοιπον..η μπεμπα μ ειναι τερμα αναποδα..μ τ ποπουδακι τς κατω...χαχαχ κλωτσια φουλ!!ο αντρας μ καθεται σαν χαζος κ τν κοιταει... τ μονο π εμεινε ειναι ν παμε στο ικα ν μ δηλωσει στην ασφαλεια τ...

οταν ξαναπαω αθηνα,θελω να παμε στο ιασω να μας δειξουν εκει πως ειναι.. μ ειπαν οτι επιτρεπεται αυτο..ο γιατρος μας ειχε πει μια τιμη κ γ αυτον κ γ τ νοσοκομειο,αλλα τωρα πρεπει ν μας πει ακριβως πως εχουν τ πραγματα..!!  

Με εχει ζαλισει μια κοπελα(ολα αυτη τ κανει τελεια,κ τ ξερει ολα) ν παρω αποστειρωτη κ τετοια γτ θ βαρεθω κ ολες μα ολες τν νυχτα δινουν ξενο... κ κτ τετοια..

ο γιατρος μ διαφωνει καθετα,κ μ λεει πως ν μν παρω τπτ απο αυτα..ειναι κτ π παιρνω σ μια μερα αν τ χριεαστω..κ πως αν εχω γαλα κ τν ιδια θεληση μ τωρα δν θ τ χρειαστω...

καθε φορα που τν συναντω μετα κλαιω,μ αγχωνει πολυ!!αφου τς προαλλες τς εβαλε χερι κ ο αντρας τς κ τς λεει εσυ κουμαντο στο παιδι σ,η κατερινα οταν γεννησει θ ειναι μαμα κ θ κανει οτι θελει...

σας ζαλισα κοριτσια αλλα ειχα καιρο ν σας γραψω..

στο γιατρο μ παντως ζητησα οτι αν γεννησω μ καισαρικη,κ θ μαθουμε σ λιγες μερες αν θ γινει αυτο...ν μν περιμενω μεχρι τ τελος,αν ειναι οκ μ τ κιλα τς κ αυτα ν τν παρουμε πιο νωρις μ προκληση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@katerinant95 μη δίνεις σημασία σε κανέναν και καμία τι σου λέει! Εσύ να κοιτάς τη δουλειά σου. Θα κάνεις αυτό που νιώθεις Κ αυτό που σου λέει ο γιατρός σου. Όσο για την καισαρική... εμένα δε θα με στεναχωρουσε.  Πέρασες τόσα που αυτό είναι μόνο ένα μικρό εμπόδιο.  Το οποίο σε όλες μας μπορεί να συμβεί.  

Εν τω μεταξύ μου κάνει εντύπωση για το ντοπλερ που το αναφέρουν όλες οι κοπέλες Γιατί εγώ όταν πηγαίνω ανα μηνα κάθε φορά μου κάνει ντοπλερ. Κοιτάζει τις αρτηρίες, τη ροή του αίματος, τη λειτουργία του ομφάλιου λώρου κτλ ... μάλιστα την τελευταία φορά που πήγα στο γιατρό ο μικρός κρατούσε την ομφαλιδα σα λαμπάδα και μου έλεγε ευτυχώς δεν τη σφίγγει.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lini βασικα δεν ξερω τι ειναι το ντοπλερ.. αν ειναι παντως  εκει στον υπερηχο π κατι παταει ο γιατρος κ εμφανιζεται κοκκινο κ μπλε μας το κανει αυτο....  

ναι οντως,αυτο ακριβως μ ειπε κ ο γιατρος στα τοσα π περασαμε δν ειναι τιποτα η καισαρικη κ ισα ισα π θ βγει τ κοριτσι μας και ξεκουραστα....

αχ κοριτσια σ 5 εβδομαδες ακριβως μπαινω στο μηνα μ..!!απιστευτο μ φαινεται..κ αυτο τ σκατουλακι ενω απο τν μια τν λατρευω μ τς κλωτσιες τς(κ οποτε ειναι ησυχοι τς λεω κλωτσα αγαπουλα μου) και αλλες λεω αχ ας γεννησω πια..δν μπορω ν ανασανω,ν γυρισω πλευρο,ν περπατησω λιγο παραπανω....  εχω βαρεθει τν τουαλετα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

.στις πριν 1 ώρα, ο/η Lini είπε:

@katerinant95 μη δίνεις σημασία σε κανέναν και καμία τι σου λέει! Εσύ να κοιτάς τη δουλειά σου. Θα κάνεις αυτό που νιώθεις Κ αυτό που σου λέει ο γιατρός σου. Όσο για την καισαρική... εμένα δε θα με στεναχωρουσε.  Πέρασες τόσα που αυτό είναι μόνο ένα μικρό εμπόδιο.  Το οποίο σε όλες μας μπορεί να συμβεί.  

Εν τω μεταξύ μου κάνει εντύπωση για το ντοπλερ που το αναφέρουν όλες οι κοπέλες Γιατί εγώ όταν πηγαίνω ανα μηνα κάθε φορά μου κάνει ντοπλερ. Κοιτάζει τις αρτηρίες, τη ροή του αίματος, τη λειτουργία του ομφάλιου λώρου κτλ ... μάλιστα την τελευταία φορά που πήγα στο γιατρό ο μικρός κρατούσε την ομφαλιδα σα λαμπάδα και μου έλεγε ευτυχώς δεν τη σφίγγει.  

Αυτο που λες εσυ ειναι το doppler που κανουν ολοι οι υπερηχοι. Ακομα κ ο καρδιολογος πχ μου εκανε doppler (στην δικη μου καρδια).

Αυτο που λεει η Κατερινα ειναι το doppler η αλλιως γ επιπεδου το οποιο γινεται μονο απο πιστοποιημενους ιατρους (αυτους που κανουν κ αυχενικες) κ δεν εξεταζει μονο τις αρτηριες τροφοδοσιας.. Δειχνει πχ κ το ανοξυγωνονεται καλα ο εγκεφαλος. Τα παντα για τη ροη του αιματος, το αμνιακο, τον πλακουντα ετσι ωστε αν κατι δεν παει καλα, να βγαλον νωριτερα το μωρο απο την μητρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια τωρα αγχωθηκα!!

παντως τ ντοπλερ δν θ μ τ κανει ο γιατρος μ,αλλα αυτος π εκανα κ τν αυχενικη κ τν β επιπεδου..

κ ο γιατρος μ περιμενει τς δικες τ πληροφοριες γ ν αποφασισει πως θ προχωρησουμε..  αλλα σ καθε μηνιαιο υπερηχο ο γιατρος μ αλλαζει εικονα στην τηλεοραση κ κοιτα κτ κοκκινα κ μπλε...

ωστοσο,ασχετο αλλα κ εμεις μαλακτικο δν βαζουμε ουτε στα πρωτα ρουχα τ δικα μ π θ ακουμπησει η μπεμπα αλλα ουτε κ στα δικα τς..απορρυπαντικο πηραμε τς προδερμ..αυτο μας προτειναν..περιμενα καποια πιο ιδιαιτερη μυρωδια γ τ ρουχαλακια αλλα τλκ δν ειναι κτ ιδιαιτερο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου τι κανετε;;;;εκανα τις αιματολογικες νωρις το.πρωί κ.περιμενω απαντηση το.μεσημερι εκτος.αποντην coombsπου θα αργησει μεχρι αυριο πρωι...ελπιζω τα λευκα μου να ειναι σε φυσιολογικά επιπεδα...και τσαμπα να εχω ανησυχήσει....οντως μαλακτικό δεν εβαζα κ γω το πρωτο καιρο στα δικα μου ρουχα ...αν κ ειχα πανες αγκαλιας για να μην έρχεται η κορη μου σε αμεση επαφη αλλα ωστοσο να τους πρώτους μηνες ρο απεφυγα...αααα κ οχι εντονες μυρωδιες ρα νεογεννητα δεν αντεχουν την.εντονη μυρωδια αρωματος....οποτε μονο αποσμητικο.και κατι τελευταιο ποτε κανατε καμπυλη σακχάρου...σε ποια εβδ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

   @katerinant95 μην αγχωνεσαι παιδι μου..! Απ'οτι βλεπεις, οι περισσοτερες εχουμε τα θεματακια μας... Ολα θα μας παν καλα !!

   @Stelvan καλα αποτελεσματα!! Να σε ρωτησω... τι ειναι αυτο το "coombs" που θα αργησει να βγει?

Οσο για την καμπυλη σακχαρου, οι περισσοτερη γιατροι την κανουν 24-29η βδομαδα αν θυμαμαι καλα αλλα ειναι αναλογα με το πρωτοκολλο που ακολουθουν. Εμενα πχ μου την εκανε στον 3ο μηνα κ ενω ειχα παρα πολυ καλες τιμες με εβαλε να το μετραω με μηχανηματακι στο σπιτι 2 φορες τη βδομαδα νηστικη κ μετα τα γευματα μου.. Ακομα εχω καλες τιμες, αλλα επειδη ο γιατρος μου εχει δει αυξητικη διαθεση (πχ απο απο 84 το σακχαρο νηστειας εχει παει κοντα στο 93 ενω τα σακχαρα μετα τα φαγητα εχουν ανεβει γυρω στις 10 μοναδες) μου εβαλε νεα διατροφη ωστε να αποκλεισουμε ενδεχομενη αυξηση μεχρι το τελος της κυησης..

   Κοριτσια, πριν λιγο χτυπησε το κουδουνι μου!!! Ηρθαν τα σαμπουανακια, οι κρεμουλες κ αλλα του μωρου!! Μυριζουν υπεροχαααα!! Τα μυρισα κ ειπα "ετσι θα μυριζει η κορουλα μου"... Δεν μπορωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!! (κυριε διαχειριστα του φορουμ, πρεπει στα emoticons να βαλετε κ μια φατσουλα που δειχνει συγκινηση)!

   Απο φαρμακειο μου εχει μεινει να παρω μονο καθαρο οινοπνευμα, αντισηπτικο χεριων κ κρεμουλα για τις θηλες...

   Ολο σκεφτομαι μηπως εχω ξεχασει κατι...

  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοιτσιααα..!!  η coombs ειναι η εξεταση π κανουμε οσες μαμαδες εχουν αρνητικη ομαδα αιματος κ ο αντρας μας θετικο...  οσες εχουν ιδια ομαδα αιματος μ τν αντρα ή δν εχει η μαμα αρνητικο δν τν κανουν...

Εγω απο φαρμακειο ακομη δν εχω παρει τπτ..αυτα μ εχουν μεινει κ η συρταριερα π δν εχω αποφασισει ακομη ποια ν παρω...

τι σαμπουαν/αφρολουτρα κ τετοια ν  παρω στη μπεμπα.? να τα ψωνισω κ αυτα απο τωρα..?

αφηστε κοριτσια,σμρ ξυπνησα κακοδιαθετη κ αρρωστουλα,λαιμο κ μυτη... ελπιζω ν τν περασω ελαφρια αυτη τ φορα... 

τν καμπυλη τν εκανα οταν ημουν στην 24η εβδομαδα αν θυμαμαι καλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η katerinant95 είπε:

καλημερα κοιτσιααα..!!  η coombs ειναι η εξεταση π κανουμε οσες μαμαδες εχουν αρνητικη ομαδα αιματος κ ο αντρας μας θετικο...  οσες εχουν ιδια ομαδα αιματος μ τν αντρα ή δν εχει η μαμα αρνητικο δν τν κανουν...

Εγω απο φαρμακειο ακομη δν εχω παρει τπτ..αυτα μ εχουν μεινει κ η συρταριερα π δν εχω αποφασισει ακομη ποια ν παρω...

τι σαμπουαν/αφρολουτρα κ τετοια ν  παρω στη μπεμπα.? να τα ψωνισω κ αυτα απο τωρα..?

αφηστε κοριτσια,σμρ ξυπνησα κακοδιαθετη κ αρρωστουλα,λαιμο κ μυτη... ελπιζω ν τν περασω ελαφρια αυτη τ φορα... 

τν καμπυλη τν εκανα οταν ημουν στην 24η εβδομαδα αν θυμαμαι καλα...

   Ουτε εγω πηρα ακομα συρταριερα... Λεω να περιμενω τις εκπτωσεις... Εγω πηρα σαμπουαν-αφρολουτρο, κρεμα για τον ποπο κ ενυδατικη της Frezyderm... Mυριχουν τελεια!! Ισως οταν μεγαλωσει το παιδι να παρω κατι φθηνοτερο, αλλα τα πρωτα του θελω να ειναι τα καλυτερα.. Να τα παραγγειλεις μεσω ιντερνετ.. Μιλαμε για τιμες 40% κατω. Παρηγγειλα να δοκιμασω κ πανες αγνοτις οι οποιες ειναι παμφθηνες κ εχω ακουσει τα καλυτερα απο μια φιλη μου που ποτε δεν κοιτουσε τις τιμες κ την εμπιστευομαι... Βγαινει 14 λεπτα η πανα...τιποτα! Απο εκει παρηγγειλα κ μωρομαντηλα (για ωρα αναγκης γιατι γενικα δε θα τα χρησιμοποιω). Πιστευω αυριο να μου ερθουν!! Θα σας στειλω εντυπωσεις..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πανες μ εδωσαν τ νουμερο 1 κ pampers κ babylino..μια φιλη πριν απο 2 μηνες γεννησε διδυμακια κ τς περισσεψαν 10 σφραγισμενα  κουτια...οποτε μ τς εδωσε...ελπιζω ν μεινω ευχαριστημενη κ ν τς χρησιμοποιησω....

αα θ τ κοιταξω κ εγω τοτε σιγα σιγα ν τ παιρνω ν τς τ εχω ετοιμα.. αλλο ν δινεις 100-200 μια κ εξω,κ αλλο σιγα σιγα..παρολου π δινεις τ ιδια λεφτα....   απο  τ φαρμακειο τ αλλο θελουμε.?

πειτε ρ κοριτσια γτ εσεις μαλλον ειστε πιο ενημερωμενες απο εμενα.... εμεινε σχεδον 1 μηνας κ κτ λιγα κ εχω αρχισει ν αγχωνομαι πολυ...  μεχρι 6 μαρτιου εχω πητ,αλλα απο τς 20/2 θ ειμαστε σ ετοιμοτητα ν τν παρουμε.... εκτος αν ερθει απο μονη τς πιο πριν....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η katerinant95 είπε:

πανες μ εδωσαν τ νουμερο 1 κ pampers κ babylino..μια φιλη πριν απο 2 μηνες γεννησε διδυμακια κ τς περισσεψαν 10 σφραγισμενα  κουτια...οποτε μ τς εδωσε...ελπιζω ν μεινω ευχαριστημενη κ ν τς χρησιμοποιησω....

αα θ τ κοιταξω κ εγω τοτε σιγα σιγα ν τ παιρνω ν τς τ εχω ετοιμα.. αλλο ν δινεις 100-200 μια κ εξω,κ αλλο σιγα σιγα..παρολου π δινεις τ ιδια λεφτα....   απο  τ φαρμακειο τ αλλο θελουμε.?

πειτε ρ κοριτσια γτ εσεις μαλλον ειστε πιο ενημερωμενες απο εμενα.... εμεινε σχεδον 1 μηνας κ κτ λιγα κ εχω αρχισει ν αγχωνομαι πολυ...  μεχρι 6 μαρτιου εχω πητ,αλλα απο τς 20/2 θ ειμαστε σ ετοιμοτητα ν τν παρουμε.... εκτος αν ερθει απο μονη τς πιο πριν....

Λοιπον, απο φαρμακειο μπορεις να παρεις εκτος απο σαμπουαν, κρεμα για ποπο κ ενυδατικη η λαδακι κ απορρυπαντικο (εγω πηρα της chicco που ειχε σχεδον μιση τιμη απο το προδερμ). Θα χρειαστεις σιγουρα καθαρο οινοπνευμα (οχι λοσιον οινοπνευματος) για τον ομφαλιο λωρο του μωρου, κρεμα για τις θηλες σου, ενα καλο κ μεγαλο αντισηπτικο για τους επισκεπτες του μωρου... Φυσιολογικο ορο για την μυτουλα του (αμπουλες). Τι άλλο...? Μου ειπαν να παρω κ γαζουλες.. Φυσικα πρεπει να παρεις θερμομετρο για το μωρο κ θερμομετρο μπανιου. Α, κ βρεφικες πατονετες!! Αν θελεις παιρνεις κ ενα φυσικο σφουγγαρι (δε χρησιμοποιουν ολες). Επισης, βουρτσα κ χτενακι καθως κ ψαλιδακι για τα νυχια του...

Επισης πρεπει να παρεις μεγαλες σερβιετες κ μου ειπαν κ για εσωρουχα μιας χρησης (καποιες δεν χρησιμοποιουν).. Εγω δεν εχω παρει ακομα. Εννοειται κ επιθεματα στηθους η κ κοχυλια αν σε βολεψουν (τις φιλες μου δεν τις βολεψαν).

Αυτα!! Αν καποια εχει κ κατι αλλο κατα νου, ας ριξει μια ενημερωση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary @katerinant95 καταλαβα μόλις είπε η rosemary γ επιπέδου! Κ όμως ο γιατρός που πηγαίνω κάθε φορά τα ελέγχει όλα αυτά! Δεν είναι πιστοποιημένος αλλά μετά από αυτά που τράβηξα από τον πιστοποιημένο δε θα ξαναπηγαινα ΠΟΤΈ! Το είχα ξανα αναφέρει άλλωστε...

Από το φαρμακείο εγώ πηρα:

Γάζες για τα μάτια... Γιατί είναι πολύ μαλακές σε σχέση με αυτές που δεν είναι για τα μάτια.  Τις πήρα και για τα ματάκια του γιατι βγάζουν τσιμπλες και δακρύζουν και για τον ομφάλιο λωρο. 

Πήρα δίσκους βαμβακιού για να καθαρίζουμε αυτάκια και αν πρέπει να πάρω την υγρασία από κάπου (ομφαλιο λωρο)

Φυσιολογικό ορο 

Αλκοολουχος λοσιόν 70 βαθμών 

Ένα μεγάλο φυσιολογικό ορο αποστειρωμένο 1 λίτρο για να καθαρίζω τις θηλές μου

Μου φέρανε μια σειρά της frezyderm με σαμπουαν αφρόλουτρο λαδάκι νινιδας κρέμα αλλαγής λαδάκι μασαζ απορρυπαντικό πλυντηρίου γαλακτωμα σωματος 

Μια κρέμα για τις θηλές

Αυτά αν θυμάμαι καλά... αν ξέχασα κάτι θα σας το γράψω!

ΥΓ πήρα Κ 2 σφουγγαρακια  φυσικά.  

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ήθελα να ρωτήσω... Για το κρεβατάκι του, τι στρώμα πήρατε? Εμείς αγοράσαμε ένα με φυσικό αφρό από μια εταιρεία.  Aerosl...  Για να μη τη διαφημίσω Κ ολας. Ο άντρας μου δεν ήθελε ούτε κοκοφοινικα ούτε το λατεξ. Δεν του άρεσαν.  Πήρα και 2 ανωστρωματα της ίδιας εταιρείας που είναι για να μπορεί το παιδι να αναπνέει ακόμη και μπρούμυτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου! Μπήκαμε σιγα σιγα στην τελική ευθεία ε; Πόσο χαίρομαι! Εγω χθες επλυνα ολα τα ρουχαλακια της. Πηρα το planet baby μου αρεσει η υφή που άφησε στα ρούχα. Πήρα επίσης αφρόλουτρο, λαδάκι κ κρεμουλα για αλλαγή πάνας της pharmasept. Τα πράγματα από το φαρμακείο δεν τα έχω πάρει ακόμα. Αγόρασα κ επιθέματα στήθους κ από αύριο λέω να ετοιμάσω το βαλιτσάκι μου.  

Κούνια εμείς πήραμε πολυμορφική. Έχει μαζί συρταριερα και αλλαξιερα και αργοτερα μετατρέπεται σε κρεβατι κομοδινο και γραφείο. Απλώς αγοραζεις μεγαλύτερο στρώμα. Το στρώμα που πήραμε είναι με λατεξ. 

Σήμερα μπήκα στην 33η εβδομάδα και αύριο πάω για τις μηνιαίες εξετάσεις αίματος. Αυτά από μένα! Νιώθω περίφημα :-):-):-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια τι κάνετε; εμείς σήμερα ειχαμε το ραντεβού μας στο γιατρό μας. Η μπέμπα μας είναι 2170 :-) Αύριο μπαίνω στην 34 βδομάδα. Όλα είναι καλά δόξα το Θεό και μου έδωσε να κάνω και δυο ενέσεις για τα πνευμονακια σε περιπτωση προωροτητας. Κιλά δεν πήρα κανένα αυτό το μήνα ευτυχώς. Πρόσεχα βέβαια πολύ! Θα ξαναπάω σε 15 μερουλες :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...