Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπαθεια εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Kαλησπέρα κορίτσι μου!!Αυτό που ξέρω είναι ότι με μονόκερη μήτρα συλλαμβάνεις αλλά υπάρχουν πιθανότητες για αποβολή ή πρόωρο τοκετό σε μικρό ποσοστό.Επίσης η μαμά μου με έπιασε με μια ωοθήκη και σάλπιγγα στους 6 μήνες προσπάθειας.Πιστεύω ότι έχεις πιθανότητες να μείνει έγκυος και σου το εύχομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mπράβο καλό αυτό.Δυο θείες μου είχαν δίκερη μήτρα και έκαναν παιδάκι.Και για τη μαμά μου που σου είπα στα 19 της έκανε αφαίρεση ωοθήκης λόγω ινομυώματος.Κι όμως τα κατάφερε.Εγώ να φανταστείς έκανα περισσότερο να μείνω έγκυος.Μπορεί να επιτευχθεί εγκυμοσύνη.Να μας πεί και τι σου είπε ο γιατρός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ToniaPap θα δωσεις τα φωτα σου στο κοριτσι για την μονοκερη μητρα;

@Gwgwbar δεν ξερω να σου απαντησω αλλα σου ευχομαι τα καλυτερα&συντομα με μωρακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας! Μόλις έκανα εγγραφή,για να μιλάω εδώ μιας και οι τόσες σκέψεις δεν βοηθούν. Σήμερα θα έκανα προγραμματισμένες εξετάσεις καθώς είμαι διαβητική με αγωγή ινσουλίνης. Ο γυναικολόγος μου,μου είπε να κάνω και μια χορική μιας και πάω αν και είναι νωρίς. Το αποτέλεσμα είναι 2.02 ενώ όσες έχω κάνει ήταν πάντα 0.1. Μου είπε πως είναι χαμηλό πολύ,δεν σημαίνει κάτι και να κάνω ξανά την Δευτέρα να δούμε. Το ιστορικό...έχουμε ελεύθερες επαφές πάνω από χρόνο με κάποιους μήνες να προσέχουμε λόγω γάμου. Εγώ με σύνδρομο πολυκυστικών και κύκλο 40-45 ημερών,δεν ξέραμε ποτέ πότε είναι οι γόνιμες. Θέλαμε παιδί και για αυτό παντρευτήκαμε,αλλά αμέσως μετά τον γάμο ο σύζυγος μετατέθηκε σε νησί και βλεπόμαστε κάθε 15. Ο μόνος τρόπος να βρίσκομαι κοντά του,να μείνω έγκυος και να πάρω άδεια να φύγω. Ξεκίνησα κλομιφαινη για 3 μήνες αλλά ο γιατρός μου δεν έδινε πολύ σημασία στην επιθυμία μου και δεν με παρακολούθησε όπως έπρεπε. Άλλαξα γιατρό μετά από 5 μήνες. 3 κλομιφαινη,κενό 1 μήνα και τον 5ο μήνα παίρνω πάλι κλομιφαινη μαζί με σικλακούρ που συνεχίζω μέχρι σήμερα και ο γιατρός με παρακολουθούσε με κολπικο υπέρηχο ανα 2-3 μέρες μέχρι που είδαμε 2 ωοθηλακια 21 και 17. Την επόμενη έκανα ένεση pregnyl και μετά από 36 ώρες και 12 μετά είχαμε επαφή. Την οωρρηξια την αισθάνθηκα πολύ έντονα εκείνη την μέρα με έντονες κράμπες. Από τότε και μέχρι σήμερα,δηλαδή 11 μέρες μετά την επαφή,έχω συνέχεια πόνο χαμηλά σαν πιάσιμο. Φοβερή εξάντληση,υπνηλία,5 μέρες τώρα πρησμένο στήθος,φούσκωμα στην κοιλιά και μια αρνητικη χοριακη. Δεν ξέρω τι να περιμένω διότι είναι πρώτη φορά ο κύκλος μου με φάρμακα και ίσως για αυτό τα διαφορετικα συμπτώματα. Έχω έντονη διαίσθηση απο την αρχή ότι τα  καταφέραμε αυτή τη φορά. Μήπως όμως είναι από την έντονη επίθημα και την αισιοδοξία του γιατρού μου; θα ήθελα να μου πείτε δικές σας παρόμοιες περιπτώσεις τι εξέλιξη είχαν. Σας ευχαριστω!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Glafky είπε:

Καλησπέρα σας! Μόλις έκανα εγγραφή,για να μιλάω εδώ μιας και οι τόσες σκέψεις δεν βοηθούν. Σήμερα θα έκανα προγραμματισμένες εξετάσεις καθώς είμαι διαβητική με αγωγή ινσουλίνης. Ο γυναικολόγος μου,μου είπε να κάνω και μια χορική μιας και πάω αν και είναι νωρίς. Το αποτέλεσμα είναι 2.02 ενώ όσες έχω κάνει ήταν πάντα 0.1. Μου είπε πως είναι χαμηλό πολύ,δεν σημαίνει κάτι και να κάνω ξανά την Δευτέρα να δούμε. Το ιστορικό...έχουμε ελεύθερες επαφές πάνω από χρόνο με κάποιους μήνες να προσέχουμε λόγω γάμου. Εγώ με σύνδρομο πολυκυστικών και κύκλο 40-45 ημερών,δεν ξέραμε ποτέ πότε είναι οι γόνιμες. Θέλαμε παιδί και για αυτό παντρευτήκαμε,αλλά αμέσως μετά τον γάμο ο σύζυγος μετατέθηκε σε νησί και βλεπόμαστε κάθε 15. Ο μόνος τρόπος να βρίσκομαι κοντά του,να μείνω έγκυος και να πάρω άδεια να φύγω. Ξεκίνησα κλομιφαινη για 3 μήνες αλλά ο γιατρός μου δεν έδινε πολύ σημασία στην επιθυμία μου και δεν με παρακολούθησε όπως έπρεπε. Άλλαξα γιατρό μετά από 5 μήνες. 3 κλομιφαινη,κενό 1 μήνα και τον 5ο μήνα παίρνω πάλι κλομιφαινη μαζί με σικλακούρ που συνεχίζω μέχρι σήμερα και ο γιατρός με παρακολουθούσε με κολπικο υπέρηχο ανα 2-3 μέρες μέχρι που είδαμε 2 ωοθηλακια 21 και 17. Την επόμενη έκανα ένεση pregnyl και μετά από 36 ώρες και 12 μετά είχαμε επαφή. Την οωρρηξια την αισθάνθηκα πολύ έντονα εκείνη την μέρα με έντονες κράμπες. Από τότε και μέχρι σήμερα,δηλαδή 11 μέρες μετά την επαφή,έχω συνέχεια πόνο χαμηλά σαν πιάσιμο. Φοβερή εξάντληση,υπνηλία,5 μέρες τώρα πρησμένο στήθος,φούσκωμα στην κοιλιά και μια αρνητικη χοριακη. Δεν ξέρω τι να περιμένω διότι είναι πρώτη φορά ο κύκλος μου με φάρμακα και ίσως για αυτό τα διαφορετικα συμπτώματα. Έχω έντονη διαίσθηση απο την αρχή ότι τα  καταφέραμε αυτή τη φορά. Μήπως όμως είναι από την έντονη επίθημα και την αισιοδοξία του γιατρού μου; θα ήθελα να μου πείτε δικές σας παρόμοιες περιπτώσεις τι εξέλιξη είχαν. Σας ευχαριστω!!! 

Καλως ηρθες κοριτσακι μου!

Δυστυχως πολλες φορες "γενναμε" συμπτωματα... πόσες φορες πίστεψα πολυ σε μια προσπαθεια και πόσες φορες νόμιζα πως εχω καποιο συμπτωμα... ειναι απόλυτα φυσιολογικο! κι εγω συνδρομ. πολ. ωοθ. εχω και σε καταλαβαίνω αλλα εφόσον εχεις κυκλο από μονη σου  εισαι πιο ομαλη περιπτωση - παιρνεις και τη κλομιφαίνη τωρα, θελει υπομονή και επιμονη... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρακαλω μονο απαντησεις απο παρομοιο προβλημα με το δικο μου!!!εγω σήμερα θα παω στον γιατρό μου απλα ηθελα εμπειρίες...Ευχαριστώ! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με συγχωρείς που ήμουν εκτός θέματος. Μόλις έκανα εγγραφή στο φόρουμ και μάλλον δεν έχω καταλάβει. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελπιζω να.σου ερθουν.ολα εύκολα κοπελα μου!

Απλα για καλη επιτυχια εγραψα!και ας μην εχω παρόμοιο προβλημα!

@Glafky, κοπελα μου δεν εγινε τιποτα!εδω γραφουμε ολες οπου θελουμε!δεν υπάρχει περιορισμος!!!!μπορεις να γραφεις οπου θελεις!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Gwgwbar είπε:

@Χριστιάννα σ ευχαριστώ πολυ!!

Χμ... Κοριτσι επειδη δεν βλεπω να απαντα η Τονια, σου παραθετω αυτο που ειχε γραψει απο αλλη συζητηση εδω στο φορουμ και μαλλον σε καλυπτει. (@ToniaPap ελπιζω να μου επιτρεπεις)

"6 χρονια προσπαθουσαμε ναι....το κυριοτερο προβλημα ηταν το δικο μου.Μονοκερη μητρα με μια σαλπιγγα μη διαβατη.Η εξωσωματικη ηταν μονοδρομος κατι που δεν καναμε ποτε απλα ειχαμε κανει και εμεις καποιες  αλλες διαδικασιες.Ειναι μεγαλο θαυμα γιατι  οταν τ αφησαμε ολα στο Θεο ηρθε μονο του!!!!Πως ηρθε μη με ρωτησεις....Χωρις κυκλο με ωορηξια....Τωρα Δοξα Τω Θεω ειμαι στη 17η εβδομαδα!"

Αρα υπαρχει παραδειγμα εδω στο φορουμ. Να εχεις υπομονη&να ευχαριστηθεις τη διαδικασια! ? Παντα βεβαια καλο ειναι να εχουμε τις οδηγιες γιατρου, αλλα υποθετω οτι αυτο ηδη το κανεις απλα ηθελες εμπειριες&απο αλλες γυναικες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Χριστιαννα* είπε:

Αρα υπαρχει παραδειγμα εδω στο φορουμ. Να εχεις υπομονη&να ευχαριστηθεις τη διαδικασια! ? Παντα βεβαια καλο ειναι να εχουμε τις οδηγιες γιατρου, αλλα υποθετω οτι αυτο ηδη το κανεις απλα ηθελες εμπειριες&απο αλλες γυναικες!

Χριστιάννα μ αρέσει πάντα όπως τοποθετήσε!!!!Θα συμφωνήσω μαζί σουυυ!!Να δουμέ το κορίτσι τι της είπε και ο γιατρός!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marillia είπε:

Χριστιάννα μ αρέσει πάντα όπως τοποθετήσε!!!!Θα συμφωνήσω μαζί σουυυ!!Να δουμέ το κορίτσι τι της είπε και ο γιατρός!!!

Να σαι καλα! Παντως κανοντας μια αναζητηση εδω στο φορουμ βρηκα κι αλλες περιπτωσεις που ειχαν επιτυχη καταληξη! Αντε αμην ολα τα κοριτσοπουλα με μπεμπακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου ευχαριστώ πολυ!!!η γιατρός μου ειναι αισιόδοξη και με καθησυχασε πολυ!!!μου ειπε να χαλαρωσω και αν μεχρι τον Σεπτέμβριο δεν εχω μεινει εγκυος να ξαναπαω να δούμε πως θα προχωρήσουμε...ακομη και ετσι -με μονοκερη μητρα και μια σάλπιγγα-μπορουμε να πετυχουμε φυσιολογικη σύλληψη.απλα θελει προσοχη μετα για τυχον αποβολες η προωρο τοκετο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κορίτσια καλησπέρα!!!τι κανετε;αν και οπως σας ειπα εχω μιλησει με την γιατρό μου,η οποία με καθησύχασε...εχω ξαφνικα απο εχθες το βραδυ αγχωθηκα..ναι μεν ηρεμισα αλλα με φοβίζει μια ενδεχόμενη εγκυμοσύνη..εξαιτίας της μονοκερης μητρας..θελω εμπειρίες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Gwgwbar είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!!τι κανετε;αν και οπως σας ειπα εχω μιλησει με την γιατρό μου,η οποία με καθησύχασε...εχω ξαφνικα απο εχθες το βραδυ αγχωθηκα..ναι μεν ηρεμισα αλλα με φοβίζει μια ενδεχόμενη εγκυμοσύνη..εξαιτίας της μονοκερης μητρας..θελω εμπειρίες...

Δεν εχω ιδέα αλλα εύχομαι να ερθει το μωρακι σου συντομα και όλα να πανε καλα χωρίς κόπο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koρίτσι μου λογικό το βλέπω να σε πιάσει πάλι κάτι.Θα υπάρχουν τα πάνω-κάτω.Να σου πω γνωστή μου είχε το εξής  πρόβλημα:η βλέννα της σκότωνε τα σπερματοζωάρια.Χωρίς θεραπεία και με πίστη κατάφερε και έκανε ένα αγοράκι.Η Τόνια που μας είχε πει εδώ στο forum είχε σαν και σένα μονόκερη μήτρα και τα κατάφερε.Να διαβάζεις θετικές εμπειρίες από κοπέλες που τα κατάφεραν,να σκέφτεσαι τι σου είπε η γιατρός σου και στην ανάγκη πάρε και δεύτερη γνώμη αν νομίζεις βέβαια ότι αυτό θα σε χαλαρώσει(εγώ γενικά πέρνω σβάρνα τους γιατρούς). Να πιστέψεις ότι θα ρθεί το μωράκι και όλα θα πάνε καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...