Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

Kαλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!

Μετά από την απογοήτευση και την υπέροχη στηριξη σας είμαι πάλι εδώ.. Το μυαλό μου είναι πλεον στην εξωσωματική και νιώθω έτοιμη για όλα!

Ανοίγω αυτό το θεμα με σκοπό να ενημερωθούμε και να ανταλλάξουμε απόψεις όσες κοπέλες εχουμε φτασει στο σταδιο της εξωσωματικής.

Πρωτα ο Θεός θα ξεκινήσω το Σεπτέμβριο όπως υπολογίζω... Υπάρχει κατι που μπορώ να κανω για να προετοιμαστώ καλύτερα  αυτούς τους 3 μήνες που μεσολαβουν?

Εχετε κάποιες συμβουλές (tips) να δώσετε?

Eυχαριστώ... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Kαλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!

Μετά από την απογοήτευση και την υπέροχη στηριξη σας είμαι πάλι εδώ.. Το μυαλό μου είναι πλεον στην εξωσωματική και νιώθω έτοιμη για όλα!

Ανοίγω αυτό το θεμα με σκοπό να ενημερωθούμε και να ανταλλάξουμε απόψεις όσες κοπέλες εχουμε φτασει στο σταδιο της εξωσωματικής.

Πρωτα ο Θεός θα ξεκινήσω το Σεπτέμβριο όπως υπολογίζω... Υπάρχει κατι που μπορώ να κανω για να προετοιμαστώ καλύτερα  αυτούς τους 3 μήνες που μεσολαβουν?

Εχετε κάποιες συμβουλές (tips) να δώσετε?

Eυχαριστώ... :)

Ωραιο θεμα ανοιξες γλυκια μου!Κι εγω εκει βαδιζω μεσα στον επομενο μηνα...Δεν ξερω τι ακριβως χρειαζεται και σιγουρα όποια συμβουλή η επισημανση  θα βοηθησει. Το μονο που ξερω και διαβασα προσφατα ,ειναι οτι τα μπανια και ο ηλιος βοηθανε οσες ετοιμαζονται για εξωσωματικη.Δεν ξερω κατα ποσο αληθευει....Καλη δυναμη ευχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω στην ιδια φαση ειμαι @peacock.......τον σεπτεμβριο πρωτη προσπαθεια για εξωσωματικη........ σκεφτομαι οτι εχω 3 μηνες μπροστα μου μηπως κ γινει συλληψη.....ξερω κοπελα που περασε απο επιτροπη και μετα απο 3 μερες εμαθε πως ειναι εγκυος...μακαρι κ σε μας.....εγω 29 ιουνιου περναω επιτροπη......να τελειωσω κ μετα να χαλαρωσω μηπως κ γινει ενα θαυμα.....απο συμβουλες δεν ξερω...ας μας δωσουν τα κοριτσια που εχουν περασει απο αυτο το σταδιο....ειτε συμβουλες ειτε τι εξετασεις επιπλεον να κανουμε για να μεγιστοποιησουμε την επιτυχια......:x:cheer::)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγώ, Ιούλιο περνάω επιτροπή και αν μπορέσω θα ξεκινήσω αμέσως! Παίρνω τα profertil.  πριν τα ξεκινήσω έπαιρνα χωριστά filicine, vit e και ω3... Τοβράδυ salospir. Καλή επιτυχία σε όλες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ όπως ξέρετε πέρασα την επιτροπή αλλά δ προλαβα να πάω σε εξωσωματική κ εύχομαι σε όλες έτσι να γίνει! Έπαιρνα felicity, βιταμινη d3 και ένα σύμπλεγμα βιταμινών τις pregnacare conception για όσο τ δυνατόν καλύτερη ωορηξια. Μου τα πρότεινε η ξαδέρφη μου π είναι φαρμακοποιος κ ο γιατρός συμφώνησε. Αν δεν έχετε κλείσει ραντεβού και τ έχετε πάρει απόφαση για εξωσωματική κλείστε άμεσα γτ στη Θεσσαλονίκη π πέρασα εγώ είχα αναμονή δύο μήνες κ κάτι. Στο τέλος πραγματικά ανυπομονουσα. Καλό έλεγχο του φακέλου από τ γιατρο για να μη βρουν κάτι να σας κόψουν. Και φυσικά αφού τα έχετε δρόμολογησει όλα  (επιτροπή κ εξωσωματική) περάστε ένα τέλειο καλοκαίρι! Πίστεψε τε το είναι τ τελευταίο σας μόνο με τ σύντροφο σας. Χαρείτε το όσο δ πάει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@geozak μου κι εγώ για 29 Ιουνίου εχω κλείσει ραντεβού για επιτροπή! Ελπίζω να προλάβω.. αν όχι  εχω πάρει τηλ και εχουν πολλες ημερομηνίες ανοιχτές...

@jazz τα profertil που αναφερεις τι είναι? αυτα για αντρες δεν είναι μόνο ή αλλα είναι αυτα?

@Diwni μου το πιστευεις οτι εσενα σκεφτομαι καποιες φορές? Θυμόμουν τη περίπτωση σου και ελεγα πόσο ωραια θα ηταν να ημουν μια περίπτωση σαν εσενα... Δυσκολο πολυ βεβαια με ανωορρηκτικους κύκλους....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock μου δύσκολο πολυ ακατόρθωτο όμως όχι. Το θέμα είναι να μηφοβασαι να προχωρήσεις. Εγώ τ είχα πάρει απόφαση από πολύ νωρίς ότι θα πάμε για εξωσωματική. Από τη στιγμή δηλαδή που βρήκαμε τ πρόβλημα κ είδαμε ότι δεν επιδέχεται βελτίωση. Δε με ένοιαζε, ήθελα να ξεμπερδευω. Να σ υπενθυμίσω ότι Σεπτέμβριο π έκανε σπερμοδιαγραμμα ο άντρας μου είχε 900.000 σπερματοζωάρια ανά  ml. Ούτε καν εκατομμύριο όταν για να θεωρηθεί ένα σπέρμα γόνιμο πρεπει να είναι πάνω από 20.000.000 ανά ml. Κ με ένα τέλειο σπέρμα σ δίνουν 25% ανά κύκλο. Πόσο μάλλον με αυτό π είχαμε εμείς. Το Νοέμβριο π έμεινα έγκυος τ σπερμοδιαγραμμα έδειξε 4.500.000/ ml. Ενώ μέσο όρο είχε 3.000.000 με 3.500.000 . Όπως βλέπεις δύσκολο κ για εμάς!

Επίσης η ξαδέρφη μου με πολυκυστικες κ περίοδο ποτέ στις 15 μέρες και πότε δύο κ τρεις μήνες έμεινε έγκυος στους 4 μήνες!

Καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια! Και μη φοβάστε να προχωρήσετε! Η επιστήμη έχει προχωρήσει τόσο πολύ που πλέον οι περισσότερες κοπέλες ακόμη και με εξωσωματικη μένουν από την πρώτη κιόλας προσπάθεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η peacock είπε:

@geozak μου κι εγώ για 29 Ιουνίου εχω κλείσει ραντεβού για επιτροπή! Ελπίζω να προλάβω.. αν όχι  εχω πάρει τηλ και εχουν πολλες ημερομηνίες ανοιχτές...

@jazz τα profertil που αναφερεις τι είναι? αυτα για αντρες δεν είναι μόνο ή αλλα είναι αυτα?

@Diwni μου το πιστευεις οτι εσενα σκεφτομαι καποιες φορές? Θυμόμουν τη περίπτωση σου και ελεγα πόσο ωραια θα ηταν να ημουν μια περίπτωση σαν εσενα... Δυσκολο πολυ βεβαια με ανωορρηκτικους κύκλους....

έχει για αντρες και για γυναίκες, τα female. Βιταμίνες με ω3, φυλλικο οξύ νιτ Ε και πολλά αλλα στοιχεία. βελτιωνουν την ποιότητα των ωάριων. Επίσης το βαραδυ παίρνω salospir που μου πρότεινε η αιματολόγος γιατί βοηθάει σε πιθανή εμφύτευση. (μέχρι την εξωσματικη προσπαθούμε και φυσική σύλληψη!.

)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η jazz είπε:

έχει για αντρες και για γυναίκες, τα female. Βιταμίνες με ω3, φυλλικο οξύ νιτ Ε και πολλά αλλα στοιχεία. βελτιωνουν την ποιότητα των ωάριων. Επίσης το βαραδυ παίρνω salospir που μου πρότεινε η αιματολόγος γιατί βοηθάει σε πιθανή εμφύτευση. (μέχρι την εξωσματικη προσπαθούμε και φυσική σύλληψη!.

)

Τα είδα ναι... είναι λιγο ακριβούτσικα αλλα λογικά είναι καλα.... είπες τη μαγική ατακα "ποιότητα ωαρίων" που είναι και το μεγαλο μου αγχος οπότε το σκεφτομαι... κι εγω αυτό λεω αυτό το τριμηνο να το παλευω για φυσική συλληψη... αν βεβαια γκριμιστεί κανενας φουρνος και κανω ωορρηξία από μόνη μου.. :D:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η geozak είπε:

@peacock αν περνας πατρα επιτροπη θα ειμαστε μαζί. ....

Οχι Αθήνα.... πλακα θα είχε να είμαστε μαζί..χαχαχα

Βρήκες ευκολα ραντεβού?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock εγώ πήρα τα pregnacare conception. Επίσης σύμπλεγμα βιταμινών πολύ πιο οικονομικό από τ profertil. Ρώτα τον γιατρό σ αν θέλεις κ δοκίμασε τα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@peacock εγώ πήρα τα pregnacare conception. Επίσης σύμπλεγμα βιταμινών πολύ πιο οικονομικό από τ profertil. Ρώτα τον γιατρό σ αν θέλεις κ δοκίμασε τα.

Αυτα κοίταζα μόλις τωρα! Πολυ πιο οικονομικά όντως... εχω ραντεβού με τον γιατρό την Τρίτη οπότε θα τον ρωτήσω... θελω να νιώθω ότι κατι κανω αυτους τους μήνες πριν την εξωσωματική.. αν και μου φαίνεται αστείο να υτα καταφερω ετσι.. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Τα είδα ναι... είναι λιγο ακριβούτσικα αλλα λογικά είναι καλα.... είπες τη μαγική ατακα "ποιότητα ωαρίων" που είναι και το μεγαλο μου αγχος οπότε το σκεφτομαι... κι εγω αυτό λεω αυτό το τριμηνο να το παλευω για φυσική συλληψη... αν βεβαια γκριμιστεί κανενας φουρνος και κανω ωορρηξία από μόνη μου.. :D:P

εννοείται απο internet απο Γερμανία 87€!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θέμα είναι να τα καταφέρετε όλες με τ έναν η τ άλλον τρόπο! Να θυμάσαι τ αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει! Τι καλύτερο από τ να έρθει φυσιολογικα, δ τ συζητάμε αυτό. Στο τέλος όμως όλα αυτά θα είναι παρελθόν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/6/2017 at 0:27 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Αυτα κοίταζα μόλις τωρα! Πολυ πιο οικονομικά όντως... εχω ραντεβού με τον γιατρό την Τρίτη οπότε θα τον ρωτήσω... θελω να νιώθω ότι κατι κανω αυτους τους μήνες πριν την εξωσωματική.. αν και μου φαίνεται αστείο να υτα καταφερω ετσι.. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

@peacock την τριτη να μας πεις τι σου ειπε ο γιατρος..οπωσδηποτε...ναι βρηκα αμεσως ραντεβου....στην αρχη μου ειπαν αν ηθελα σε 10 μερες.....τοσο γρηγορα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσια! :) 

Τι κανετε?

Λοιπόν τη Τρίτη που πήγα στο γιατρό και συζητήσαμε για αυτούς τους 3 μήνες που μεσολαβούν μεχρι την εξωσωματική τον ρώτησα και για τις βιταμίνες και αν χρειάζεται να κανω κατι..

Μου ειπε οτι παίρνεις βιταμίνη D, βιταμίνη Ε, inofert... τι αλλο θες να παίρνεις? Είσαι μικρή και το πρόβλημα μας είναι η διαταραχή της ωοθηλακιορρηξίας οχι κατι αλλο. Μου ειπε αν θελω μπορώ να παρω συμπληρωματα Ω3 αλλα δε το θεωρεί και απαραίτητο.

Μου είπε να χαλαρώσω τωρα το Καλοκαιράκι, να περάσω όμορφα και ίσως μείνω και από μονη μου εγκυος, το εχει ξαναδει λεει παρα πολλες φορές αυτό.. @Diwni εσένα σκέφτηκα!

@Athena D. είχες δίκιο για τα μπάνια στη θάλασσα και στον ήλιο, συμφωνησε και ο γιατρός μου οτι βοηθάνε! (λέπια θα βγαλω..χαχαχαχα)

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις πριν 4 ώρες, ο/η peacock είπε:

Καλημερα κορίτσια! :) 

Τι κανετε?

Λοιπόν τη Τρίτη που πήγα στο γιατρό και συζητήσαμε για αυτούς τους 3 μήνες που μεσολαβούν μεχρι την εξωσωματική τον ρώτησα και για τις βιταμίνες και αν χρειάζεται να κανω κατι..

Μου ειπε οτι παίρνεις βιταμίνη D, βιταμίνη Ε, inofert... τι αλλο θες να παίρνεις? Είσαι μικρή και το πρόβλημα μας είναι η διαταραχή της ωοθηλακιορρηξίας οχι κατι αλλο. Μου ειπε αν θελω μπορώ να παρω συμπληρωματα Ω3 αλλα δε το θεωρεί και απαραίτητο.

Μου είπε να χαλαρώσω τωρα το Καλοκαιράκι, να περάσω όμορφα και ίσως μείνω και από μονη μου εγκυος, το εχει ξαναδει λεει παρα πολλες φορές αυτό.. @Diwni εσένα σκέφτηκα!

@Athena D. είχες δίκιο για τα μπάνια στη θάλασσα και στον ήλιο, συμφωνησε και ο γιατρός μου οτι βοηθάνε! (λέπια θα βγαλω..χαχαχαχα)

 

 

Στο εύχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα κανω μια κουλή ερωτηση και όποιο κορίτσι ξέρει μου απανταει....

Τι διαφορά έχει η gonal από την menopur??? ειναι καποιο καλύτερο από το αλλο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η peacock είπε:

Καλημερα κορίτσια! :) 

Τι κανετε?

Λοιπόν τη Τρίτη που πήγα στο γιατρό και συζητήσαμε για αυτούς τους 3 μήνες που μεσολαβούν μεχρι την εξωσωματική τον ρώτησα και για τις βιταμίνες και αν χρειάζεται να κανω κατι..

Μου ειπε οτι παίρνεις βιταμίνη D, βιταμίνη Ε, inofert... τι αλλο θες να παίρνεις? Είσαι μικρή και το πρόβλημα μας είναι η διαταραχή της ωοθηλακιορρηξίας οχι κατι αλλο. Μου ειπε αν θελω μπορώ να παρω συμπληρωματα Ω3 αλλα δε το θεωρεί και απαραίτητο.

Μου είπε να χαλαρώσω τωρα το Καλοκαιράκι, να περάσω όμορφα και ίσως μείνω και από μονη μου εγκυος, το εχει ξαναδει λεει παρα πολλες φορές αυτό.. @Diwni εσένα σκέφτηκα!

@Athena D. είχες δίκιο για τα μπάνια στη θάλασσα και στον ήλιο, συμφωνησε και ο γιατρός μου οτι βοηθάνε! (λέπια θα βγαλω..χαχαχαχα)

 

 

Μπραβο κοριτσι μου!!!Ετσι να εισαι !!!!Αισιοδοξη και με χιουμορ!!!!Τα φιλια μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

@geozak τι εγινε σημερα με την επιτροπή? Όλα καλα?

@karen σημερα ειναι η μερα της χοριακης σου νομιζω! Ευχομαι ολα να είναι καλα και να εχεις ενα υπεροχο θετικο αποτελεσμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock μολις γυρισα απο το ταξιδι μου εξουθενωμενη........ευτυχως ολα καλα.......πηρα την αποφαση επιτελους..!!!! σε ευχαριστω

εσυ τι αποτελεσμα ειχες?????:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπράβο κορίτσι μου! Ελπίζω να μην τα χρειαστείς! να σε ρωτήσω, επειδή περνάω επιτροπή σε 15 μέρες, την απόφαση την παίρνεις την ίδια μέρα; και μετά εκεί που θα κάνεις την εξωσωματική σου λένε ποια φάρμακα χρειάζεσαι και τι ποσότητα και πας στο φαρμακείο του εοπυυ και τα παίρνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η jazz είπε:

μπράβο κορίτσι μου! Ελπίζω να μην τα χρειαστείς! να σε ρωτήσω, επειδή περνάω επιτροπή σε 15 μέρες, την απόφαση την παίρνεις την ίδια μέρα; και μετά εκεί που θα κάνεις την εξωσωματική σου λένε ποια φάρμακα χρειάζεσαι και τι ποσότητα και πας στο φαρμακείο του εοπυυ και τα παίρνεις;

Aκριβως ετσι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...