Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

Καλημέρααααααα !! Κορίτσια μου την Παρασκευή που μας έρχεται έχουμε νέο ραντεβού με τον εξωσωματικό καθώς μου έχουν δημιουργηθεί ένα σωρό απορίες ...  Και μετά και την βιοψία που βγήκε καλή , θα ξεκινήσω με το καλό σε αυτόν τον κύκλο που θα ξεκινήσει μετά τα μέσα Μαρτίου ... Και μακάρι να πάνε όλα καλά . 

Έχω βέβαια και ραντεβού με τον γυναικολόγο να κάνουμε τεστ παπ , υπέρηχο , καλλιέργεια νωρίτερα φέτος μην βρεθούμε με τίποτα εκπλήξεις . Να μου γράψει να κάνω κι ένα πλήρη ορμονικό έλεγχο πάλι  γτ το εξάμηνο πέρασε και να έχουμε μια πιο πρόσφατη εικόνα .. Κάτι άλλο να κάνω πριν ;; Καμιά ερώτηση "παγίδα" να υποβάλλω στον εξωσωματικό έχουμε υπόψην ;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή επιτυχία @ElektraGr!!! Καλά κάνεις και καταγράφεις τις απορίες σου.

Με το καλό και οι εξετάσεις!!!

Εμείς προαιρετικά Πριν ξεκινήσουμε κάναμε διάφορες εξετάσεις που μας πρότειναν από το κέντρο εξωσωματικής. Καποιες δεν είναι υποχρεωτικές οπότε είναι ανάλογα το πώς δουλεύει και κάθε γιατρός.

Με το καλό το ραντεβού και θα περιμένουμε τα νέα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η nikona είπε:

@ioannapl γιατί να μην σε περάσουν;; Αφού το δικαιούμαστε νόμιμα μετά από κάθε προσπάθεια εξωσωματικής. Εμείς κάναμε διέγερση τον Δεκέμβριο, τέλη Δεκέμβρη πήρα αρνητική χοριακή. Αρχές Ιανουαρίου καταθέσαμε τα χαρτιά μας και σε ένα μηνα μας έβλαν τα χρηματα στον λογαρισαμό.

Χρειάζεται μία βαβαίωση από το κέντρο εξωσωματκής που να γράφει ακριβώς τις ημερομηνίες όλων των φάσεων που διενεργήθηκαν, αυτοί ξέρουν θα στο δώσουν.

Οι αποδείξεις που πληρώσατε όλες τις φάσεις.

Η πρωτότυοπη απόφαση της επιτροπής για την προσπάθεια.

Το βιβλιάριο υγείας

Ταυτότητα

Αριθμός λογαριασμού

 

 

 

Ευχαριστώ πολυ για την ενημέρωση κουκλιτσα μου!!!να σε ρωτησω στο ΙΚΑ πάω στις παροχές η στον ΕΟΠΥΥ?γιατί κάτι τέτοιο διάβασα κάπου!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ερώτηση γτ είχα μια αναλαμπή. Εγώ πλέον δεν είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ αλλά στο ταμείο του συζύγου.  Τα φάρμακα μπορώ να τα γράψω σε αυτό το βιβλιάριο;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ElektraGr είπε:

Κορίτσια ερώτηση γτ είχα μια αναλαμπή. Εγώ πλέον δεν είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ αλλά στο ταμείο του συζύγου.  Τα φάρμακα μπορώ να τα γράψω σε αυτό το βιβλιάριο;; 

Επιτροπή πέρασες με τη νεα ασφαλιση ή με το ικα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!  Ο γιατρός που ήρθα  μου την είπε για τα κιλά μου.  Να ξεκινήσω αφού χάσω τουλάχιστον 20 κιλάκια...  Δεν αντιλέγω  ..  Προσπαθώ και γω αλλά όχι Ν ξεκινήσω σε 6 μήνες...  Τόσα χρόνια περιμένω..  Τόσες με παραπανίσια κιλά Κ προσοχή τα καταφέρανε..  Έχω στεναχωρηθεί παρά πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ElektraGr είπε:

Καλημέρα κορίτσια!  Ο γιατρός που ήρθα  μου την είπε για τα κιλά μου.  Να ξεκινήσω αφού χάσω τουλάχιστον 20 κιλάκια...  Δεν αντιλέγω  ..  Προσπαθώ και γω αλλά όχι Ν ξεκινήσω σε 6 μήνες...  Τόσα χρόνια περιμένω..  Τόσες με παραπανίσια κιλά Κ προσοχή τα καταφέρανε..  Έχω στεναχωρηθεί παρά πολυ

Καλημερα κοριτσακι μου!

Σχετικά με το βλιβλιαριο ρωτησε το, πάρε τηλ στον ΕΟΠΠΥ να σου πουν.

Για τα κιλάκια παντως θα σου πω οτι βλεπω αρκετα ζευγαρια με παραπανω κιλάκια που εχουν προχωρησει σε IVF και μαλιστα ξερω ζευγαρι που εκανε μια χαρα το παιδακι του και ήταν και οι 2 πανω από 100 κιλά.

Μπορείς να μιλήσεις με εναν διατροφολογο να σε βοηθησει και παράλληλα να ξεκινησεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Καλημερα κοριτσακι μου!

Σχετικά με το βλιβλιαριο ρωτησε το, πάρε τηλ στον ΕΟΠΠΥ να σου πουν.

Για τα κιλάκια παντως θα σου πω οτι βλεπω αρκετα ζευγαρια με παραπανω κιλάκια που εχουν προχωρησει σε IVF και μαλιστα ξερω ζευγαρι που εκανε μια χαρα το παιδακι του και ήταν και οι 2 πανω από 100 κιλά.

Μπορείς να μιλήσεις με εναν διατροφολογο να σε βοηθησει και παράλληλα να ξεκινησεις.

Με το βιβλιάριο έβγαλα άκρη.  Μα έχω ξεκινήσει προσέχω,  πάω Κ γυμναστήριο..  Αλλά οκ ! Είπα Ν αποφύγω τα δρομολόγια αλλά θα τα κάνουμε τελικά...  Μα κι ένα βασικό..  Ούτε ο εξωσωματικής γνωρίζει τον συγκεκριμένο και το αντίθετο.  Ενώ η πρώτη μου επιλογή γνωρίζονται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nikona είπε:

@ElektraGr καλημέρα.

Επειδή δεν έχω καταλάβει καλά. Ποιος γιατρός σου είπε για τα κιλά;;;; Της εξωσωματικής;;;;;

Όχι ένας γυναικολόγος που πήγα να κάνω δουλειά..  Κι έλεγα Ν μείνω αλλά θα παραμείνω στην πρώτη μου επιλιγη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο συγκεκριμένος γυναικολόγος ούτε τα φάρμακα δεν μας έγραψε εδώ και μια βδομάδα γτ λέει δεν συμβαδίζουν αυτά που μου έγραψε με το πρόγραμμα να πω που θα γίνεται η λήψη τους , του εξωσωματικού . Έτσι και γω πήγα να πάρω τον φάκελο αφού μίλησα με άλλον γυναικολόγο να μου τα γράψει και είπε κατευθείαν οκ ο άνθρωπος . ΑΛΛΑ ...  πήγαμε και ο φάκελος του ήταν ξεχασμένος σπίτι του .... αύριο μου είπε να πάω να τον πάρω ... Το καλό που του θέλω να μην έχει χαθεί τίποτα από μέσα . Και φυσικά πήγα μετά βρήκα την μαία του άλλου που θα μου τα έγραφε.. συννενοήθηκα μαζί της και αύριο που θα τον πάρω θα πάω να τα γράψουμε . Κ πήρε και τηλ τον εξωσωματικό να μου δώσει ξανά οδηγίες για να μην μας την λέει ο καθένας σαν και του λόγου του .... Με σύγχησε δευτεριάτικα :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/3/2018 at 11:14 ΠΜ, ο/η ElektraGr είπε:

Καλημέρααααααα !! Κορίτσια μου την Παρασκευή που μας έρχεται έχουμε νέο ραντεβού με τον εξωσωματικό καθώς μου έχουν δημιουργηθεί ένα σωρό απορίες ...  Και μετά και την βιοψία που βγήκε καλή , θα ξεκινήσω με το καλό σε αυτόν τον κύκλο που θα ξεκινήσει μετά τα μέσα Μαρτίου ... Και μακάρι να πάνε όλα καλά . 

Έχω βέβαια και ραντεβού με τον γυναικολόγο να κάνουμε τεστ παπ , υπέρηχο , καλλιέργεια νωρίτερα φέτος μην βρεθούμε με τίποτα εκπλήξεις . Να μου γράψει να κάνω κι ένα πλήρη ορμονικό έλεγχο πάλι  γτ το εξάμηνο πέρασε και να έχουμε μια πιο πρόσφατη εικόνα .. Κάτι άλλο να κάνω πριν ;; Καμιά ερώτηση "παγίδα" να υποβάλλω στον εξωσωματικό έχουμε υπόψην ;; 

Οι ορμόνες δεν αλλάζουν στο εξάμηνο( οι βασικές εννοώ αμη κ fsh...να δεις προλακτίνη tsh σε ενδοκρινολόγο βιταμίνες κ να δεις αιματολογικά ανοσολογικά εάν δεν εχ ις δει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/3/2018 at 10:05 ΠΜ, ο/η ElektraGr είπε:

Καλημέρα κορίτσια!  Ο γιατρός που ήρθα  μου την είπε για τα κιλά μου.  Να ξεκινήσω αφού χάσω τουλάχιστον 20 κιλάκια...  Δεν αντιλέγω  ..  Προσπαθώ και γω αλλά όχι Ν ξεκινήσω σε 6 μήνες...  Τόσα χρόνια περιμένω..  Τόσες με παραπανίσια κιλά Κ προσοχή τα καταφέρανε..  Έχω στεναχωρηθεί παρά πολυ

Το ζητούμενο δεν είναι ένα θετικό..στην πορεία της κύησης τα κιλά δημιουργούν κι άλλο θέμα..πολλές τα καταφέρνουν κ με φυσικό τρόπο αλλά εμείς όχι..προσωπικά θα άκουγα το γιατρό κι ας καθυστερούσαν ..καλύτερα ένα θετικό με λιγότερα προβλήματα μελλοντικά παρά να βιαστεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα !! Κορίτσια μου είπαν από το κέντρο πως μόνο η gonal γράφετε και στο βιβλιάριο . Επίσης μου είπαν πως πρέπει να είναι πάντα η ίδια ώρα για την συγκεκριμένη . Γτ ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ElektraGr οι ενεσεις γκοναλ ειναι αυτες για τις οποίες περασες επιτροπη κ τις οποιες θα παρεις δωρεαν απο φαρμακειο του ικα. Τα υπολοιπα φαρμακα που θα χρειαστεις γραφονται κανονικα κι εκεινα στο βιβλιαριο αλλα θα τα πληρωσεις με συμμετοχη. 

Οσο για την ωρα. Ναι πρεπει να γινεται παντα την ιδια ωρα. Δεν ειναι ενα απλο φαρμακο. Ειναι ορμονες που θα καθορισουν την αναπτυξη των ωοθηλακιων κ πρεπει ο οργανισμος να τις δεχεται συγκεκριμενη ωρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nikona είπε:

@ElektraGr οι ενεσεις γκοναλ ειναι αυτες για τις οποίες περασες επιτροπη κ τις οποιες θα παρεις δωρεαν απο φαρμακειο του ικα. Τα υπολοιπα φαρμακα που θα χρειαστεις γραφονται κανονικα κι εκεινα στο βιβλιαριο αλλα θα τα πληρωσεις με συμμετοχη. 

Οσο για την ωρα. Ναι πρεπει να γινεται παντα την ιδια ωρα. Δεν ειναι ενα απλο φαρμακο. Ειναι ορμονες που θα καθορισουν την αναπτυξη των ωοθηλακιων κ πρεπει ο οργανισμος να τις δεχεται συγκεκριμενη ωρα.

Ωφουυυυ κι η κοπέλα μου βάλε σε άλλα 2 συμμετοχή 0 ... Πρέπει Ν τρέχω πάλι Ν Τ αλλάξω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η nikona είπε:

Για να στα εβαλε μπορει να τα δικαιουσαι. Αυτοι στα κεντρα εξωσωματικης ξερουνε. 

Τι φαρμακα σου εβαλε εκτος απο γκοναλ;

ovitrelle & averkap !! Από το κέντρο μου είπανε μόνο η γκοναλ 0% ! Ε η κοπέλα μου βαλε και τις άλλες για να τις πάρουμε λέει από το νοσοκομείο ... Αλλά αν δεν λογικά θα μπορεί να μου το αλλάξει ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτες χρησιμοποιησα κι εγω. Επομενως λογικα κι εσυ μακρυ πρωτοκολλο θα κανεις. 

Οσο για τα φαρμακα κ το νοσοκομειο δεν το γνωριζω κατι τετοιο. Μακαρι να τα παρεις ολα δωρεαν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nikona είπε:

Αυτες χρησιμοποιησα κι εγω. Επομενως λογικα κι εσυ μακρυ πρωτοκολλο θα κανεις. 

Οσο για τα φαρμακα κ το νοσοκομειο δεν το γνωριζω κατι τετοιο. Μακαρι να τα παρεις ολα δωρεαν. 

Πηγα τα υπολοιπα στο φαρμακειο και μου πανε πως τα χουν δωσει και με 25% και με 0% συμμετοχη. Εκτελουν οτι γραφουν οι γιατροι.  Αυριο που θα τα παρω θα σου πω τι πληρωσα τελικα :)

Το μακρυ ειναι γυρω στις 15 ημέρες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο να τα παρετε κ να ξεκινησετε!!!

Το μακρυ σε μενα γυρω στον μηνα κρατησε. Ακριβως δεν θυμαμαι. Τα εχω γραμμενα θα τα δω αυριο κ θα σου στειλω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...