Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποτε θα γινω μαμα


Recommended Posts

Κοριτσια μου μολις εκανα την εγγραφη μου.βοηθηστε με σας ικετευωωωω.προσπαθω εδω και δεκαεξι μηνες να κανω μωρακι και τιποτααα.ειμαι 34 ετων.εξετασεις περα τον τυπικο ελεγχο δεν εχω παει να κανω.φοβαμαι μηπως μου πει ο γιατρος για προβλημα.θελω τη γνωμη σας.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Βιβη μαρινακη είπε:

Κοριτσια μου μολις εκανα την εγγραφη μου.βοηθηστε με σας ικετευωωωω.προσπαθω εδω και δεκαεξι μηνες να κανω μωρακι και τιποτααα.ειμαι 34 ετων.εξετασεις περα τον τυπικο ελεγχο δεν εχω παει να κανω.φοβαμαι μηπως μου πει ο γιατρος για προβλημα.θελω τη γνωμη σας.

 

Καλησπέρα. Καλό είναι να κάνεις κάποιες εξετάσεις που θα σου πει ο γιατρός. Μην φοβάσαι όσο το αφυσεις τόσο δεν θα ερθει στο λέω εγώ που προσπαθούμε 30 μήνες. Και έχουμε κάνει τα πάντα από εξετάσεις.. να είσαι σίγουρη ότι θα ερθει και σου το εύχομαι σύντομα.. δεν θέλει άγχος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ που απαντησες.αυτος δεν μου εχει πει να κανω κατι.μου εδωσε απο την αρχη δυο χρονια προσπαθεια.αλλα εχω φρικαρειιιιι.ολες γυρω μου εγκυες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Βιβη μαρινακη είπε:

Σε ευχαριστω πολυ που απαντησες.αυτος δεν μου εχει πει να κανω κατι.μου εδωσε απο την αρχη δυο χρονια προσπαθεια.αλλα εχω φρικαρειιιιι.ολες γυρω μου εγκυες!!!!!

2 χρόνια; δεν είναι ανάγκη να φρικάρεις θα ερθει και η δική σου σειρά. Άμα σου είπε μετά από τα 2 χρόνια τότε θα σου δώσει να κάνεις εξετάσεις δεν είναι τίποτα κάτσε να το απολαύστε και θα δεις ότι θα ερθει εκεί που δεν το περιμένεις και πάντα με θετική σκέψη μην σε περνει από κάτω. Σε όλες θα ερθει ένα παιδάκι και παραπάνω.. δεν χρειάζεται να καθίσεις να δεις ότι α μιπως αυτό που έχει η τάδε το έχω κι εγώ παράδειγμα ήταν η όπως αν ψάξεις το ίντερνετ θα διαβάσεις διαφορά όπως είχα κάνει το λάθος εγώ. Δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι ότι κάτι μπορεί να βρεις αν κάνεις εξετάσεις θα δεις ότι όταν σου δώσει θα είσαι πιο χαλαρι και να ξέρεις στης μέρες μας όλα λύνονται.... θετικές σκέψεις και θα ερθει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικη μου ξερεις τι σκεφτομαι?? Παλια δεν υπηρχαν ολα αυτα ολες αυτες οι σκεψεις.τωρα ολα με αγχος και ολο προβληματα.μηπως οντως ειναι η ψυχολογια μας υπευθυνη για ολα? Διαβασα σε αλλο φορουμ τις δικες σου αποριες και σκεφτομαι οκ αυτα δεν γινονται... ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να μεινουμε μαζι εγκυουλες και να μιλαμε εδω παλι απολυτα ευτυχισμενες!!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου εγώ θα είχα αλλάξει γιατρό. Συνήθως προτείνουν σε γυναίκες κάτω των 35 να κάνουν κάποιες εξετάσεις ενώ σε γυναίκες άνω των 35 στο εξάμηνο. Σίγουρα θα γίνεις μανούλα αλλά μη φοβάσαι να κανεις εξετάσεις. Στην τελική αν σου βρει κάτι θα ξέρεις και τι αντιμετωπίζεις.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά αλλά προσωπικά ήδη τη Δευτέρα θα πήγαινα σε άλλο γιατρό να με καθοδηγήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Βιβη μαρινακη είπε:

Νικη μου ξερεις τι σκεφτομαι?? Παλια δεν υπηρχαν ολα αυτα ολες αυτες οι σκεψεις.τωρα ολα με αγχος και ολο προβληματα.μηπως οντως ειναι η ψυχολογια μας υπευθυνη για ολα? Διαβασα σε αλλο φορουμ τις δικες σου αποριες και σκεφτομαι οκ αυτα δεν γινονται... ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να μεινουμε μαζι εγκυουλες και να μιλαμε εδω παλι απολυτα ευτυχισμενες!!!!!

 

Πάντα είναι ένας παράγοντας η ψυχολογία μας. Κι εγώ το εύχομαι και θα δεις θα ερθει πάντως καλό είναι να κάνεις εξετάσεις εμένα ο γιατρός μου από τον 5 μήνα με έβαλε να κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διωνη μαλλον ηρθε η ωρα να αλλαξω...εχετε δικιο κοριτσια μου.θα αφησω το καλοκαιρακι να χαλαρωσω και μετα αρχιζω το ψαξιμο...δεν ειμαι ετοιμη ακομη...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Βιβη μαρινακη είπε:

Διωνη μαλλον ηρθε η ωρα να αλλαξω...εχετε δικιο κοριτσια μου.θα αφησω το καλοκαιρακι να χαλαρωσω και μετα αρχιζω το ψαξιμο...δεν ειμαι ετοιμη ακομη...?

Οπότε νιώσεις εσύ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θέμα είναι να είσαι έτοιμη εσύ. Εγώ ανυπομονούσα να ξεκινήσουμε τις εξετάσεις κ πραγματικά ηρέμησα πολύ όταν ξεκινήσαμε να τ ψαχνουμε. Δε μπορούσα να είμαι ακόμα στην άγνοια. Ήθελα ότι έχουμε να τ βρούμε άμεσα ώστε να τ αντιμετωπίσουμε.

Είσαι σίγουρη ότι θέλεις να βάλεις τέλος στο ταξίδι σου σαν ζευγάρι με τ άντρα σου και να μπεις στο ταξίδι της μητρότητας η σε έχει πιάσει γτ όλες οι γνωστές σου βρίσκονται σε αυτή τη φάση? Πχ ίσως υποσεινηδητα θέλεις να ζήσεις κάποιες εμπειρίες ακόμη με τ άντρα σου και γι αυτό να αναβαλεις τις εξετάσεις. Δεν είναι κακό. Κάθε μεγάλη θέλει μεγάλη σκέψη. Όλα αυτά στα λέω εντελώς φιλικά γτ το χω δει να συμβαίνει σε φίλη μου.

Διαφορετικά πάρε τ χρόνο σου, απόλαυσε τ καλοκαίρι σου κ ξεκινάς από το Σεπτέμβρη. Οι πρώτες εξετάσεις είναι απλες και ανώδυνες.

Καλή τύχη σου εύχομαι!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τότε πάρε το χρόνο σου, απόλαυσε τις στιγμές με τον αντρουλη σου, κάνε πράγματα μαζί του. Και μόλις νιώσεις περισσότερο έτοιμη τ ψάχνεις! Αν κ πιστεύω ότι όταν τ νιώσεις πραγματικά κ πεις ότι δ χωράει άλλη αναβολή θα έρθει.

Ακόμη και οι γυναίκες που ανυπομονούν να γίνουν μανούλες κ τ θέλουν άμεσα στις πρώτες προσπάθειες υπάρχει πάντα μια αμφιβολία για την ευθύνη να φέρεις στον κόσμο μια ζωή. Ακόμη και στην εγκυμοσύνη μερικές φορές αναρωτιεσαι αν θα τα καταφέρεις να μεγαλώσεις σωστά τ μωρό σου.

Οπότε απόλαυσε τις στιγμές που είστε ακόμη οι δυο σας χωρίς να νιώθεις πιεση από τον περίγυρο σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Βιβη μαρινακη είπε:

Κοριτσια μου μολις εκανα την εγγραφη μου.βοηθηστε με σας ικετευωωωω.προσπαθω εδω και δεκαεξι μηνες να κανω μωρακι και τιποτααα.ειμαι 34 ετων.εξετασεις περα τον τυπικο ελεγχο δεν εχω παει να κανω.φοβαμαι μηπως μου πει ο γιατρος για προβλημα.θελω τη γνωμη σας.

 

Γεια σου Βιβη καλως ηρθες στην παρεα μας☺μην φοβασαι τιποτε ολα αντιμετωπιζονται αρκει να βρεθουν ευχομαι να μην υπαρχει κατι...Εχεις πανω απο χρονο προσπαθειων και καλο ειναι να συμβουλευτεις τον γιατρο σου και να ξεκινησετε καποιες απαραιτητεε εξετασεις για αρχη και εσυ και ο συζυγος σου και να σας καθοδηγησει και να συμβουλεψει πως να συνεχισετε μην στεναχωριεσαι και μη προτρεχεις σε ασσχημες σκεψεις ευχομαι συντομα μανουλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια!!! Και εγω μολις εκανα εγγραφη κ θα ηθελα την γνωμη σας...

Ειμαι 36 χρονων και προσπαθουμε 2 χρονια με το αντρα μου με φυσικο τροπο αλλα δυστοιχως δεν εχουμε αποτελεσμα....Εκανα ορμονικες κ σαλπιγγογραφια κ ο συζυγος εκανε σπερμοδιαγραμμα. Ολες οι εξετασεις βγηκαν φυσιολογικες, δεν εδειξαν κανενα προβλημα. Ο γιατρος μου λεει να κανω σπερματεγχυση....Εγω σκεφτομαι να παω κ σε καποιον ανοσολογο για να κανω κ αλλες εξετασεις....εσεις τι λετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η tamy είπε:

καλησπερα κοριτσια!!! Και εγω μολις εκανα εγγραφη κ θα ηθελα την γνωμη σας...

Ειμαι 36 χρονων και προσπαθουμε 2 χρονια με το αντρα μου με φυσικο τροπο αλλα δυστοιχως δεν εχουμε αποτελεσμα....Εκανα ορμονικες κ σαλπιγγογραφια κ ο συζυγος εκανε σπερμοδιαγραμμα. Ολες οι εξετασεις βγηκαν φυσιολογικες, δεν εδειξαν κανενα προβλημα. Ο γιατρος μου λεει να κανω σπερματεγχυση....Εγω σκεφτομαι να παω κ σε καποιον ανοσολογο για να κανω κ αλλες εξετασεις....εσεις τι λετε;

Γεια σου Tamy και εσυ καλως ηρθες ....αιματτολογο απαραιτητως και ανοσολογο μην σας παροτρινουν σε σπερματεγχυσεις για να αρμεξουν την τσεπη τι ειναι και ξ σπερματεγχυση να επεξεργασμενο σπερμα που το βαζουν αδικα λεφτα για εμενα υστεροσκοπηση εχεις κανει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η karen είπε:

Γεια σου Tamy και εσυ καλως ηρθες ....αιματτολογο απαραιτητως και ανοσολογο μην σας παροτρινουν σε σπερματεγχυσεις για να αρμεξουν την τσεπη τι ειναι και ξ σπερματεγχυση να επεξεργασμενο σπερμα που το βαζουν αδικα λεφτα για εμενα υστεροσκοπηση εχεις κανει?

Οχι δεν εχω κανει....Μου ειπε οτι προς το παρων δεν χρειαζεται....οτι εχει περασει πολυς καιρος που προσπαθουμε και το επομενο βημα ειναι η σπερματεγχυση....Εγω καλου κακου εκλεισα ραντεβου σε ανοσολογο για να παρω κι απο εκει μια γνωμη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η tamy είπε:

Οχι δεν εχω κανει....Μου ειπε οτι προς το παρων δεν χρειαζεται....οτι εχει περασει πολυς καιρος που προσπαθουμε και το επομενο βημα ειναι η σπερματεγχυση....Εγω καλου κακου εκλεισα ραντεβου σε ανοσολογο για να παρω κι απο εκει μια γνωμη....

Αναοσολογο με δικια σου πρωτοβουλια εκλεισες ραντεβου οχι απο καθοδηγηση γιατρου  επιδη το ακοσες η το κουβεντιαζε γνωστη θελλω να καταληξω στο οτι πολλες φορες καταφευγουμε σε εξετασεις οι οποιες δεν χρειαζονται και μας ανεβαζουν το

Ο κοστος οικονομικα προσπαθειων δεν θελλω μα σταθω στο οτι εκλεισες ανοσολογο καλα εκανες και να συνεχισεις και αματολογο.καλο ια ναι να υπαρχει συνεργασια γυναικολογου και υπολοιπων γιατρων.συνηθως οι γιατροι εχουν σχεδον ολοι ακολουθουν μια τακτικη ορμονολ ελεγχος σαλπιγγογραφια  δυο τρεις σπερματεγχυσεις μετα εξωσωματικη στην συνεχεια απαραιτητες εξετασεις που επρεπε να χαν γινει αλλα συνηθως τα κανουν μετ

Α απο αποτυχημενες προσπαθειες εξωσωματικων τεσπα μη σε κουραζω ευχομαι να μην τα χρειαστεις και συντομα μανουλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι απο μονη μου εκλεισα....επειδη το συζητησα με μια φιλη κ μου ειπε οτι ειναι πολυ καλος....απλα πιστευω πως καλυτερα ειναι να κανω ολες τις εξετασεις και μετα να παω για σπερματεγχυση....δεν θελω να κανω αποτυχημενες σπερματεγχυσεις κ μετα να διαπιστωσω οτι εχω καποιο ανοσολογικο προβλημα που θα μπορουσε να διορθωθει με καποια φαρμακευτικη αγωγη. Μπορει τελικα να εχω λαθος αποψη αλλα ψυχολογικα νομιζω θα ειμαι καλυτερα αν ξερω αν εχω η δεν εχω καποιο προβλημα πριν παω παρακατω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η tamy είπε:

ναι απο μονη μου εκλεισα....επειδη το συζητησα με μια φιλη κ μου ειπε οτι ειναι πολυ καλος....απλα πιστευω πως καλυτερα ειναι να κανω ολες τις εξετασεις και μετα να παω για σπερματεγχυση....δεν θελω να κανω αποτυχημενες σπερματεγχυσεις κ μετα να διαπιστωσω οτι εχω καποιο ανοσολογικο προβλημα που θα μπορουσε να διορθωθει με καποια φαρμακευτικη αγωγη. Μπορει τελικα να εχω λαθος αποψη αλλα ψυχολογικα νομιζω θα ειμαι καλυτερα αν ξερω αν εχω η δεν εχω καποιο προβλημα πριν παω παρακατω....

Γιατι δεν κανετε προγραμματισμενες επαφες με προκληση ωορηξιας με κλομιφαινη εφοσον η σαλπιγγγογραφια σου και το σπερμα σας ειναι οκ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η tamy είπε:

καλησπερα κοριτσια!!! Και εγω μολις εκανα εγγραφη κ θα ηθελα την γνωμη σας...

Ειμαι 36 χρονων και προσπαθουμε 2 χρονια με το αντρα μου με φυσικο τροπο αλλα δυστοιχως δεν εχουμε αποτελεσμα....Εκανα ορμονικες κ σαλπιγγογραφια κ ο συζυγος εκανε σπερμοδιαγραμμα. Ολες οι εξετασεις βγηκαν φυσιολογικες, δεν εδειξαν κανενα προβλημα. Ο γιατρος μου λεει να κανω σπερματεγχυση....Εγω σκεφτομαι να παω κ σε καποιον ανοσολογο για να κανω κ αλλες εξετασεις....εσεις τι λετε;

Καλησπέρα καλός ήρθες. Επειδή δεν ξέρω τι είναι ο ανοσολογος θα ηθεκα αν ήξερες να μου πεις.

Το θυροειδη έχεις δει; είναι φυσιολογικός; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

Καλησπέρα καλός ήρθες. Επειδή δεν ξέρω τι είναι ο ανοσολογος θα ηθεκα αν ήξερες να μου πεις.

Το θυροειδη έχεις δει; είναι φυσιολογικός; 

ο θυροειδης μου κ ολες οι ορμονες ειναι μια χαρα....

Ανοσολογος να σου πω την αληθεια δεν ξερω ακριβως να σου το εξηγησω. Αλλα ξερω οτι εχει ν κανει με την υπογονιμοτητα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η karen είπε:

Γιατι δεν κανετε προγραμματισμενες επαφες με προκληση ωορηξιας με κλομιφαινη εφοσον η σαλπιγγγογραφια σου και το σπερμα σας ειναι οκ?

 

το ειπα στο γυναικολογο μου κ μου ειπε οτι δεν μπορει να μου δωσει τετοια φσρμακα αν δεν κανω σπερματεγχυση....γι' αυτο προσπαθω να ψαχτω περισσοτερο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η NikhNikh είπε:

Καλησπέρα καλός ήρθες. Επειδή δεν ξέρω τι είναι ο ανοσολογος θα ηθεκα αν ήξερες να μου πεις.

Το θυροειδη έχεις δει; είναι φυσιολογικός; 

Νίκη για να καταλάβεις πώς σχετίζεται ο ανοσολογος σκέψου το εξής. Η ανοσολογια  σαν επιστήμη ξεκίνησε από την συμβατότητα του μοσχεύματος μετά από μεταμόσχευση οργάνων. Έχει να κάνει δηλαδή με την συμβατότητα των ιστών από άνθρωπο σε άνθρωπο. Και η εγκυμοσύνη ειναι ένα είδος μεταμόσχευσης αφού στο σώμα μας μπαίνει κάτι ξένο κατα το ήμισυ, ένα έμβρυο με το δικό μας κ ξένο DNA. Ο ανοσολογος εξετάζει τι πάει λάθος στις περιπτώσεις αποβολων η γιατί δεν πετυχαίνει κάνεις εγκυμοσύνη, δηλαδη γιατί  αυτή η <μεταμόσχευση> δεν συμβαίνει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Νίκη για να καταλάβεις πώς σχετίζεται ο ανοσολογος σκέψου το εξής. Η ανοσολογια  σαν επιστήμη ξεκίνησε από την συμβατότητα του μοσχεύματος μετά από μεταμόσχευση οργάνων. Έχει να κάνει δηλαδή με την συμβατότητα των ιστών από άνθρωπο σε άνθρωπο. Και η εγκυμοσύνη ειναι ένα είδος μεταμόσχευσης αφού στο σώμα μας μπαίνει κάτι ξένο κατα το ήμισυ, ένα έμβρυο με το δικό μας κ ξένο DNA. Ο ανοσολογος εξετάζει τι πάει λάθος στις περιπτώσεις αποβολων η γιατί δεν πετυχαίνει κάνεις εγκυμοσύνη, δηλαδη γιατί  αυτή η <μεταμόσχευση> δεν συμβαίνει :)

Κατάλαβα.. σε ευχαριστώ πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η tamy είπε:

ο θυροειδης μου κ ολες οι ορμονες ειναι μια χαρα....

Ανοσολογος να σου πω την αληθεια δεν ξερω ακριβως να σου το εξηγησω. Αλλα ξερω οτι εχει ν κανει με την υπογονιμοτητα....

Μια χαρά από την στιγμή που είναι όλα μια χαρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...