Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σ.π.ω - πολυκυστικες ωοθήκες


Recommended Posts

Κορίτσια μου σας έχω ερώτηση.. Όποια μπορεί να μου δώσει απάντηση θα με βοηθήσει αρκετά. 1.Σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκών 2.πολυκυστικες ωοθηκες 3.πολυκυστικη υφή είναι τρία διαφορετικά πράγματα ή είναι το ίδιο που διατυπώνεται με τρεις διαφορετικούς τρόπους;;; Επίσης γίνεται να εχεις κάτι τέτοιο, να κάνεις κάθε μήνα ωορρηξία και ταυτόχρονα να φαίνεται ο υπέρηχος των ωοθηκων πεντακάθαρος;;; (εννοώ δηλ τι σόι πολυκυστικες μπορεί να έχει μια γυναίκα αν δεν έχει κυστες στις ωοθήκες;;;). Προβληματίζομαι και το ψάχνω γιατι εχω θεμα ακμης και λιπαροτητας στο πρόσωπο που συνεχως πάει κ έρχεται από τα 17 μου, τριχοφυια στο λαιμό και γύρω από το στηθος που δεν υποχωρεί με δεκάδες λέιζερ και επίσης μετά την ωορρηξία αδιαθετω πιο σύντομα από ότι πρέπει (μάλλον επειδή η προγεστερόνη μου κρατιέται σε χαμηλά επίπεδα.. Αυτό το μηνα βεβαια που πήρα vasclor δηλ προγεστερονη έφτιαξε το θέμα και ακόμη δεν εχω ούτε προωρες ροζ κηλιδες ουτε τιποτα. Διαβασα ομως οτι και αυτο αποτελει συμπτωμα πολυκυστικων). Στην περίοδο του Μαΐου μου ειπε η ενδοκρινολος να κάνω νεο ορμονολογικο έλεγχο στον οποίο θα περιλαμβάνεται και τεστοστερόνη και τα ανδρογονα.. Είμαι σίγουρη πως θα είναι αυξημενα αλλιώς ούτε σπυρακια θα έβγαζα ουτε θα ειχα αυτες τις ενοχλητικές τριχες που οσο κ αν τις αποτριχωνω εμφανίζονται ξανά και ξανά. Τέλος θα κάνω και καμπύλη ζαχαρου κ ινσουλίνης..Μου είπε η γιατρος ότι και αυτό έχει σχέση..Η υπερβολική αντίσταση στην ινσουλίνη χαλάει την ποιότητα των ωαρίων ή κάτι τέτοιο....Θα μου τα εξηγήσει αναλυτικα βέβαια από κοντά γύρω στα μέσα του Μαΐου που θα έχουν βγει οι εξετασεις μου και θα ξαναπάω όμως εγώ δυσκολεύομαι να περιμένω ως τοτε.. ξέρω βέβαια πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική πάντως η όποια πληροφορία θα μου δίνατε θα με βοηθούσε σε κάποιο βαθμό να καταλάβω πως έχουν τα πράγματα σε αυτές τις περιπτώσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό μου κοριτσι καλησπέρα!

Το θεματακι -δυστυχως- το ξερω καλά.. Λοιπόν εχουμε και λεμε:

1) ΣΠΩ (συνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών): Για να διαγνωστεί μια κοπέλα οτι πάσχει από ΣΠΩ θα πρέπει να έχει τρία (τουλάχιστον) από τα παρακάτω:

-ωοθήκες πολυκυστικης υφής (μικρές κυστούλες περιμετρικά των ωοθηκών)

- υπερτρίχωση

- αντίσταση στην ινσουλίνη

- ακμή

- αραιομηνόρια ή αμμηνόρια (ακανόστοι κυκλοι, ελλειψη περιόδου)

(**συνηθως υπάρχουν και κιλάκια)

Εγω πχ εχω αμηνόρρια, αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικής υφής ωοθήκες. Η ξαδέρφη μου εχει ΣΠΩ αλλά είναι περίπτωση με υπερτρίχωση, ακμή εντονη και αντίσταση στην ινσουλίνη, ενω οι ωοθήκες της είναι καθαρές χωρίς κύστες και εχει κανονικό κύκλο 28 ημερών.

Είναι μία συνθετη κατασταση με βραγχυπρόθεσμες και μεκροπροθεσμες επιπτώσεις για τη γυναίκα.

2) Πολυκυστικές ωοθήκες: αν μια κοπέλα εχει μόνο αυτό και δεν παρουσιάζει κατι από τα παραπάνω που ανέφερα τοτε μιλάμε για τυχαίο ευρημα και δε σημαίνει κατι. πχ. φιλη μου εχει πολυκυστικές ωοθήκες αλλά οχι ΣΠΩ αφου όλα τα υπόλοιπα ειναι φυσιολογικά (και εκανε παιδακι στο 2ο μηνα προσπαθειων). Δεν επιρρεάζει καπου την γυναικα που απλα εχει πολ. ωοθ.

Δυστυχώς δεν υπάρχει σωστη ενημέρωση από πλευράς των  γιατρών και πολλές φορές συγχέονται. Με λίγα λογια άλλο ΣΠΩ και αλλο πολ. ωοθ., πολυκυστική υφή λεγεται αυτο που συνανταμε στις δυο προηγουμενες περιπτωσεις.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου να σας πω εγώ πως το αντιλαμβάνομαι.Πολυκυστικές ωοθήκες μπορείς να έχεις ένα ή περισσότερα συμπτώματα και ένταση των συμπτωμάτων ανάλογα σε τι βαθμό βρίσκονται.Πχ εγώ έχω μικροπολυκυστική μορφή είδικα στην δεξιά μου ωοθήκη(στον υπέρηχο φαίνεται η ωοθήκη μου σαν τρυπούλες που έχει το τυρί).Ο κύκλος μου κυμαίνεται από 30(σπάνια) έως 42 μέρες.Βάση υπερήχου γίνεται ωορρηξία.Επίσης έχω τριχοφυία στην κοιλία και αρκετά λιπαρό δέρμα.Επίσης ο γιατρός μου μου είχε πεί ότι οι ορμόνες μου δείχνουν ότι έχω πολυκυστικές χωρίς να σημαίνει ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.Οταν τον ρώτησα αν ευθύνονται οι πολυκυστικές που έκανα 14 μήνες να μείνω έγκυος μου είπε ναι.Σε μένα το άγχός μου είναι επέιδη δεν έχω σταθερό κύκλο δεν ξέρω πότε γίνεται η ωορρηξία.Επίσης ξαδέρφη μου που είχε περίοδο κάθε 2-3 μήνες κατάφερε να μείνει έγκυος αλλά μετά από 2 χρόνια προσπαθειών και τώρα είναι έγκυος στο δεύτερο πολύ γρήγορα.Κορίτσια μου με τον κατάλληλο γιατρό πιστεύω μπορεί να επιτευχθεί μια εγκυμοσύνη σίγουρα όμως όλο αυτό είναι ψυχοφθόρο.Καλή συνέχεια στις προσπαθειές μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλοί γιατροί λενε απλά "πολυκυστικές ωοθήκες" και μπορεί να αναφαρονται στο ΣΠΩ που είναι εντελώς διαφορετικά. Με απλά πολυκυστικές ωοθηκες δεν φαίνεται κατι στις ορμονες και τα ανδρογόνα... με το ΣΠΩ υπάρχει πρόβλημα σε ορμονες κτλ.

Παλιά οι γιατροί χρησιμοποιουσαν τον όρο "μικροπολυκυστικές οωθήκες" και αυτό μονο εδω στην Ελλάδα.

Δυστυχως ακόμα συνεχίζουν να χρησιμοποιούν τετοιου είδους όρους μπερδευοντας πολύ τα κορίτσια γι΄αυτό και το ΣΠΩ μου ειπε ο ενδοκρινολόγος μου πρόκειται να αλλάξει ονομασία για να μην μπερδευεται με τις απλες πολυκυστικές ωοθήκες.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σύνδρομο Πολυκυστικών Ωοθηκών

ΣΠΩΟ όρος πολυκυστική ή μικροπολυκυστική ωοθήκη είναι ένας ακατάλληλος όρος που παραπέμπει στην παρουσία κυστών στις ωοθήκες.

Στην πραγματικότητα, δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση για κύστες, αλλά ο όρος αναφέρεται στην όψη των ωοθηκών κατά το υπερηχογράφημα, όπου παρατηρείται αισθητή αύξηση των μικρών κοιλοτήτων. Οι κοιλότητες αυτές είναι μη ώριμα ωοθυλάκια τα οποία πολλές φορές δεν αναπτύσσονται (οι λεγόμενες μικροκύστες), ένα από αυτά δεν διογκώνεται και τα ωάρια ή τα υπόλοιπα ωοθυλάκια δεν εκφυλίζονται όπως συμβαίνει κανονικά.

Η εξωτερική επιφάνεια της ωοθήκης, η οποία γενικά διογκώνεται, είναι συρρικνωμένη. Η ανωμαλία της δομής της ωοθήκης συνδέεται με ορμονική διαταραχή που προκαλεί συχνά χρόνια απουσία ωορρηξίας με πιθανό επακόλουθο στειρότητα, υπερανδρογονισμό (αύξηση των ανδρικών ορμονών) και διαταραχή του μεταβολισμού.

Οι Stein και Leventhal περιέγραψαν για πρώτη φορά το 1935 ένα «σύνδρομο» (μια σειρά διαταραχών), χαρακτηριζόμενο από μικροπολυκυστικές ωοθήκες οι οποίες προκαλούσαν διαταραχές της εμμηνορυσίας, υπερτρίχωση (μη φυσιολογική κατανομή και αύξηση της τριχοφυΐας) και παχυσαρκία. Μόνο αργότερα, όμως, προσδιορίστηκαν οι μηχανισμοί και οι αλλαγές που κατέστησαν τις πολυκυστικές ωοθήκες ή το Σύνδρομο Πολυκυστικών Ωοθηκών (ΣΠΩ) των Stein-Leventhal μια πολύ πιο σύνθετη παθολογία από εκείνη που περιγράφηκε αρχικώς.

Το Σύνδρομο Πολυκυστικών Ωοθηκών (ΣΠΩ) χαρακτηρίζεται από μια υπερηχογραφική εικόνα διογκωμένων και μικροπολυκυστικών ωοθηκών, καθώς και από διαταραχές της εμμηνορυσίας, υπερανδρογονισμό, παχυσαρκία και μεταβολικές αλλαγές.

Η ανατομική εικόνα είναι το πιο συνηθισμένο στοιχείο.

Οι κύστες είναι ωοθυλάκια των οποίων η ανάπτυξη έχει διακοπεί αλλά δεν έχουν υποστεί εκφύλιση, όπως συμβαίνει κανονικά.

Η υπερηχογραφική εικόνα του ΣΠΩ χαρακτηρίζεται από την παρουσία μικρών ωοθυλακίων περιφέρειας 2-8 εκ., που βρίσκονται προς το εξωτερικό της ωοθήκης και δίνουν τη χαρακτηριστική εικόνα ενός «ροζαρίου». Ο εντοπισμός πολυκυστικών ωοθηκών στον υπέρηχο δεν συνδέεται πάντοτε με συμπτωματολογία (Σύνδρομο Πολυκυστικών Ωοθηκών).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η peacock είπε:

Σύνδρομο Πολυκυστικών Ωοθηκών

ΣΠΩΟ όρος πολυκυστική ή μικροπολυκυστική ωοθήκη είναι ένας ακατάλληλος όρος που παραπέμπει στην παρουσία κυστών στις ωοθήκες.

Στην πραγματικότητα, δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση για κύστες, αλλά ο όρος αναφέρεται στην όψη των ωοθηκών κατά το υπερηχογράφημα, όπου παρατηρείται αισθητή αύξηση των μικρών κοιλοτήτων. Οι κοιλότητες αυτές είναι μη ώριμα ωοθυλάκια τα οποία πολλές φορές δεν αναπτύσσονται (οι λεγόμενες μικροκύστες), ένα από αυτά δεν διογκώνεται και τα ωάρια ή τα υπόλοιπα ωοθυλάκια δεν εκφυλίζονται όπως συμβαίνει κανονικά.

Η εξωτερική επιφάνεια της ωοθήκης, η οποία γενικά διογκώνεται, είναι συρρικνωμένη. Η ανωμαλία της δομής της ωοθήκης συνδέεται με ορμονική διαταραχή που προκαλεί συχνά χρόνια απουσία ωορρηξίας με πιθανό επακόλουθο στειρότητα, υπερανδρογονισμό (αύξηση των ανδρικών ορμονών) και διαταραχή του μεταβολισμού.

Οι Stein και Leventhal περιέγραψαν για πρώτη φορά το 1935 ένα «σύνδρομο» (μια σειρά διαταραχών), χαρακτηριζόμενο από μικροπολυκυστικές ωοθήκες οι οποίες προκαλούσαν διαταραχές της εμμηνορυσίας, υπερτρίχωση (μη φυσιολογική κατανομή και αύξηση της τριχοφυΐας) και παχυσαρκία. Μόνο αργότερα, όμως, προσδιορίστηκαν οι μηχανισμοί και οι αλλαγές που κατέστησαν τις πολυκυστικές ωοθήκες ή το Σύνδρομο Πολυκυστικών Ωοθηκών (ΣΠΩ) των Stein-Leventhal μια πολύ πιο σύνθετη παθολογία από εκείνη που περιγράφηκε αρχικώς.

Το Σύνδρομο Πολυκυστικών Ωοθηκών (ΣΠΩ) χαρακτηρίζεται από μια υπερηχογραφική εικόνα διογκωμένων και μικροπολυκυστικών ωοθηκών, καθώς και από διαταραχές της εμμηνορυσίας, υπερανδρογονισμό, παχυσαρκία και μεταβολικές αλλαγές.

Η ανατομική εικόνα είναι το πιο συνηθισμένο στοιχείο.

Οι κύστες είναι ωοθυλάκια των οποίων η ανάπτυξη έχει διακοπεί αλλά δεν έχουν υποστεί εκφύλιση, όπως συμβαίνει κανονικά.

Η υπερηχογραφική εικόνα του ΣΠΩ χαρακτηρίζεται από την παρουσία μικρών ωοθυλακίων περιφέρειας 2-8 εκ., που βρίσκονται προς το εξωτερικό της ωοθήκης και δίνουν τη χαρακτηριστική εικόνα ενός «ροζαρίου». Ο εντοπισμός πολυκυστικών ωοθηκών στον υπέρηχο δεν συνδέεται πάντοτε με συμπτωματολογία (Σύνδρομο Πολυκυστικών Ωοθηκών).

Α εσύ ς εισαι πολυ ενημερωμένη.. αστέρι!!!θα μιλήσουμε κατ' ιδίαν τότε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nαι ναι κοριτσι μου οτι θες! Με εχει ταλαιπωρησει παααααρα πολυ ολο αυτό και εχω ενημερωθεί πλήρως. Στη διάθεση σου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gelie μου τι κανεις ψυχη μου πως εισαι?Πω πω κατεβατα ολοκληρα δεν καταλαβα μπερδευτηκα εχεις ΣΠΩ?η περιμενρις αποτελεσματα παντως θεμα με τριχοφυια εχω και εγω και λιπαροτητα οσον αφορα το λειζερ εχω κανει 7 συνεδριες και αποτελεμα εμφανες αλλα οχι οριστικο περιμενω νεα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η karen είπε:

Gelie μου τι κανεις ψυχη μου πως εισαι?Πω πω κατεβατα ολοκληρα δεν καταλαβα μπερδευτηκα εχεις ΣΠΩ?η περιμενρις αποτελεσματα παντως θεμα με τριχοφυια εχω και εγω και λιπαροτητα οσον αφορα το λειζερ εχω κανει 7 συνεδριες και αποτελεμα εμφανες αλλα οχι οριστικο περιμενω νεα σου

   Γεια σου κοριτσι μου προσπαθω να καταλαβω αν εχω ΣΠΩ. Ακομα δεν ξερω. Μεσα στις επομενες μερες θα κανω καμπυλη ζαχαρου, ινσουλινης και επανελεγχο ορμονων για να βγαλουμε ενα σαφες συμπερασμα. Τι να πω; Ευχομαι να βρεθει ακρη. (κυστες στις ωοθηκες παντως δεν εχω... )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Κοριτσαρες μου όμορφες εγω εχω πολυκυστικες με 6 περιόδους το χρονο το πολυ που εχω δει ειναι 8 οποτε καταλαβαίνετε ! Θελουμε λίγο σπρώξιμο απλα ειμαςτε ιδιαίτερα πλάσματα !χαχχαχαχα φίλη μου με 70 μερες κυκλο έκανε μωράκι με προσπάθεια τριών μηνών ! Ειναι ολα θέμα τύχης τελικά και θελημα θεού! 

Να ενημερωθείτε να κανετε εξετασεις να ισοσταθμίζεται τυχόν μικρό προβληματάκια αλλα αφαιθειτε ! Ζήστε το κάντε το με αγάπη έρωτα ψυχή και θα έρθει οτι ποθειτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ έχω τον σύνδρομο σπω με περίοδο που είχα να δω 1 χρόνο. Ήθελα να σας πω ότι θέλει προσοχή μερικά πράγματα όπως ένα από αυτά είναι ο διαβήτης τύπου 2  θέλει προσοχή γιατί εκεί που δεν υπάρχει εκεί μπορεί να εμφανιστεί.. καλό είναι να το ψάξετε και να ενημερωθείτε σωστά. Και να μην ξεχνάτε όλες μας μπορούμε να κάνουμε παιδάκι... όπως και να έχει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/5/2017 at 3:02 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

@Gelie μου εβγαλες ακρη τελικά?

Ο γυναικολόγος επιμένει ότι με τόσο μικρό απόθεμα ωαρίων αποκλείεται να έχω ΣΠΩ. Με συμβούλευσε επισης να σταματησω τα glucophage που μου έδωσε η ενδοκρινολογος γιατί θα μου νωθροποιησουν ακόμη περισσότερο τις ωοθήκες. Στη αρχη δεν ήξερα ποιον απο τους δυο θα έπρεπε να ακουσω. Τελικα ακολούθησα τις υποδείξεις του γυναικολογου και ο θεος βοηθός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλο μας μπερδευουν αυτοί οι γιατροί...

Το εχω ακουσει κι εγω αυτό ότι οι γυναίκες με ΣΠΩ δεν εχουν από νωρίς μικρό απόθεμα ωαρίων αλλα δεν ήξερα αν όντως ισχυει.. Εχω διαβασει τόσα που εχω μπερδευτεί...

τι εννοεις με αυτό "θα μου νωθροποιησουν ακόμη περισσότερο τις ωοθήκες"?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η miniatoura87 είπε:

και γω αυτο ηθελα να σε ρωτησω

Ημουν σιγουρη οτι θα ειχες κι εσυ την ίδια απορία... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Gelie μου με ολο το θαρρος π σ εχω και ξερεις οτι δεν θελω να το παιξω γιατρος αλλα αν τυχον στις εξετασεις σου ειχες αντισταση στην ινσουλινη (ανεξαρτητα Πολ.Ωοθ) ειναι αιτια κακης ποιοτητας ωαριων και κακως σταματησες το glucophage.  αυτο ειναι ειδικοτητα του ενδοκρινολογου και οχι του γυναικολογου. φυσικα εσυ ξερεις πως θα πραξεις καλυτερα αλλα γνωμη μ να δεις και ενα ακομα ενδοκρινολογο για 2η γνωμη... :*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω τι να κανω... Ο προηγουμενος ενδοκρινολογος μου είπε ότι δεν έχω κανένα ορμονολογικο θέμα όσον αφορα το δικό του κομμάτι κ να μην κανω καμία αγωγή γιατι δεν χρειάζεται. Μετά πηγα σε 2 γυναικολόγους (εκτος απο τον δικο μου) και μου ειπαν οτι επίσης είμαι μια χαρα όσον αφορα τα γυναικολογικό κομμάτι κ να μην ανησυχώ. Πήγαμε λοιπόν στη εξωσωματικη με τους καλύτερους οιωνούς και αφού απέτυχε η ωρίμανση των ωαρίων μου αποκαλύφθηκε η πολύ χαμηλή amh που έχω.. Στη συνέχεια πήγα σε δεύτερο ενδοκρινολογο που είναι καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Αθηνών με ειδίκευση στην υπογονιμότητα. Αυτή μου πρότεινε το glucophage. Αφού το πήρα ένα μήνα και εκανα τον φυσικό μου κύκλο κατά τον οποίο για άγνωστο λόγο δεν γονιμοποιηθηκε το ωάριο μου (αν και ήταν grade 2 δηλ ποιοτικο) επισκέφτηκα παλι τον "εξωσωματικο" για να μιλήσουμε για την πορεία της προσπάθειας μου.. Αφού τον ενημέρωσα για τη λήψη του φαρμάκου μου είπε οτι κακώς το πηρα και το να "ριχνουμε τετοιο φαρμακο" πανω σε ωοθήκες με τοσο χαμηλό απόθεμα ωαρίων ειναι οτι χειροτερο αφού κατά ένα τρόπο τις "αποκοιμιζουμε".. Πφφφφ.... Νιώθω σαν το παιδακι που χωρίζουν οι γονείς του και ο ένας το τραβάει από εδώ ενώ ο άλλος από εκεί.. Άλλο ενδοκρινολογο υπογονιμότητας δε γνωρίζω αλλά κ να γνώριζα πάλι δε θα μπορούσα να είμαι σιγουρη αν όντως θα με ωφελήσει αυτό το βρωμοχαπο!!! Πλέον τα εχω χαμένα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Δεν ξερω τι να κανω... Ο προηγουμενος ενδοκρινολογος μου είπε ότι δεν έχω κανένα ορμονολογικο θέμα όσον αφορα το δικό του κομμάτι κ να μην κανω καμία αγωγή γιατι δεν χρειάζεται. Μετά πηγα σε 2 γυναικολόγους (εκτος απο τον δικο μου) και μου ειπαν οτι επίσης είμαι μια χαρα όσον αφορα τα γυναικολογικό κομμάτι κ να μην ανησυχώ. Πήγαμε λοιπόν στη εξωσωματικη με τους καλύτερους οιωνούς και αφού απέτυχε η ωρίμανση των ωαρίων μου αποκαλύφθηκε η πολύ χαμηλή amh που έχω.. Στη συνέχεια πήγα σε δεύτερο ενδοκρινολογο που είναι καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Αθηνών με ειδίκευση στην υπογονιμότητα. Αυτή μου πρότεινε το glucophage. Αφού το πήρα ένα μήνα και εκανα τον φυσικό μου κύκλο κατά τον οποίο για άγνωστο λόγο δεν γονιμοποιηθηκε το ωάριο μου (αν και ήταν grade 2 δηλ ποιοτικο) επισκέφτηκα παλι τον "εξωσωματικο" για να μιλήσουμε για την πορεία της προσπάθειας μου.. Αφού τον ενημέρωσα για τη λήψη του φαρμάκου μου είπε οτι κακώς το πηρα και το να "ριχνουμε τετοιο φαρμακο" πανω σε ωοθήκες με τοσο χαμηλό απόθεμα ωαρίων ειναι οτι χειροτερο αφού κατά ένα τρόπο τις "αποκοιμιζουμε".. Πφφφφ.... Νιώθω σαν το παιδακι που χωρίζουν οι γονείς του και ο ένας το τραβάει από εδώ ενώ ο άλλος από εκεί.. Άλλο ενδοκρινολογο υπογονιμότητας δε γνωρίζω αλλά κ να γνώριζα πάλι δε θα μπορούσα να είμαι σιγουρη αν όντως θα με ωφελήσει αυτό το βρωμοχαπο!!! Πλέον τα εχω χαμένα!!!!!

Για πιο λόγο σου εδωσε το glucophase.? Εμένα μου το έδωσε για το ζαχαρο αλλά αυτό το δίνει ο ενδοκρινολόγος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο ειπα οτι μου το έδωσε η ενδοκρινολογος επειδή έχω υπερινσουλιναιμια και αυτο λεει οτι εχει συνεπεια στην ποιότητα τον ωαρίων. Από την άλλη ο γυναικολόγος που μου κάνει την εξωσωματικη πιστεύει πως αυτό το χάπι επηρεάζει τη λειτουργία των ωοθηκών επειδή δεν εχω μεγάλο απόθεμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου δεν είμαι γιατρός αλλά το glucophage είναι χαπι ενδοκρινολόγου και όχι γυναικολόγου.

Η υπερινσουλιναιμία ξερω οτι επιρρεάζει την ποιότητα των ωαρίων όπως επίσης κατηγορείται για διαβήτη τύπου ΙΙ στη πορεία της. 

Δεν εχω ξανακουσει οτι "αποκοιμίζει" τις ωοθήκες αφου σε αρκετές κοπέλες με ΣΠΩ τους φτιάχνει το κυκλο, βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, ίσως να είναι βοηθητικό μόνο σε ΣΠΩ κοπέλες.

Προσωπική μου άποψη πάντως να πάρεις κι άλλες γνωμες σχετικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια πηρα και ρωτησα το γιατρο γιατι μου το ειπε αυτο σε σχεση με το glucophage.. Οι κοπέλες που έχουν υπερινουλιναιμια & ΣΠΩ έχουν υπεδραστήριες ωοθήκες εφόσον έχουν πολλά αποθέματα οπότε όντως τις βοηθάει γιατι είναι σαν να καλμαρει κάπως την ακανονιστη λειτουργία τους. Εμένα κάθε όλο παρα δραστήριες είναι. Έχω ήδη 0,39 AMH δηλ όσο θα έπρεπε να έχω στα 50 μου. Αν πέσει και άλλο η λειτουργία τους δεν θα ειναι καλά για εμένα τα πράγματα...... θα μου το προτεινε και εκεινος - λεει- το συγκεκριμένο φάρμακο αν δεν ειχα θέμα ωοθηκικης ανεπάρκειας. Από ότι καταλαβαίνω εκ των υστερων το συγκεκριμένο φάρμακο δεν εχει μονο θετικά και αλλα και αρνητικά. Οι γιατροί τα ζυγίζουν και λένε τι πρέπει να γινει αφου καθε περίπτωση διαφέρει απο τις αλλες.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικη μ είναι ξεχωριστή εξέταση αίματος.  Συνήθως την κανουν οι γυναίκες πριν την εξωσωματική ώστε να ξερουν με πόσες μονάδες θα ξεκινήσουν. Αν θέλεις να την κάνεις πρέπει να τη ζητήσεις. Δεν είναι μέσα στις απλές ορμονολογικες που κάνουμε στον έλεγχο υπογονιμοτητας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...