Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συμπτωματα εγκυμοσυνης


kassi.x

Recommended Posts

Κοριτσια μου καλημερα.  Σας διαβαζω καιρο αλλα πριν λιγο εκανα κι εγω εγγραφη. Ευχομαι στην καθεμια ξεχωριστα να πραγματοποιησει το ονειρο της και αργα ή γρηγορα να κραταει αγκαλια το μωράκι της. θα ηθελα κι εγω να μοιραστω καποια συμπτωματα κι αν μπορειτε να βοηθησετε. Εκανα τεστ ωορρηξιας και χαμογελασε την 14η μερα του κυκλου μου. Ηρθα σε επαφη την ιδια μερα και την επομενη (γενικα ο κυκλος μου ειναι 29-32 ημερες, ποτε νωριτερα και σχεδον ποτε αργοτερα). Μια εβδομαδα μετα τη 14η ημερα του κυκλου (δηλ 21η)  ειχα πονους ηπιους περιόδου για μια ολοκληρη μερα. Υπαρχει περιπτωση να ηταν πονοι εμφυτευσης; κι αν ναι διαρκουν μονο ενα 12ωρο; να τονισω οτι δεν συνοδευονταν απο αιμα (ουτε ροζ τιποτα απολυτως). Εκτοτε τιποτα! Λιγο πρησμενο στηθος και τιποτα αλλο. Επισης σε μια προσπαθεια ανευρεσης συμπτωματων αρχισα και τις θερμομετρησεις... 26η-27η μερα μετρησα μεσημερι ειχα 37,4 αλλα διαβασα οτι θελει μονο πρωι γιατι μετα μεσα στη μερα ανεβαινει και δεν μπορει να αξιολογηθει. Ετσι 28η μετρησα πρωι ειχα 37 και 29η 36,9. θεωρειτε οτι ξεκινησε να πεφτει και θα αδιαθετησω; ή αφου ειναι 36,9 να ελπιζω ακομη; ευχαριστω εκ των προτερων 

περιμενω τις συμβουλες σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@kassi.x καλώς μας ήρθες! 

Ευχομαι αρχικά να έχεις ήδη το σποράκι στην κοιλιτσα σου!

αλλα απο εμπειρια και απο τόσες μαρτυρίες εδω σταματά να το σκέφτεσαι γλυκιά μου μη μετράς τιποτα στόχευε τις ημέρες σου και μετα άφησε το! Γτ η απογοήτευση στο τέλος ειναι μεγάλη οπως και η κατάθλιψη μετα απο συνεχόμενες αποτυχίες... οσο δυνατές και αν ειμαςτε!

το ξερω πως εύκολο να το λές δύσκολο στην πραγματικότητα ! Αλλα απασχόλησε το μυαλο σου με οτιδήποτε μην επικεντρώνεται εκει!

τωρα όσον αφορά τους πόνους ισως να ειναι εμφύτευση,ισως προεόρτια περιοδου..ισως και να το δημιουργούμε μόνες κάποιες φορές... η επιθυμία φέρνει πολλα συμπτώματα ακομα και αναγουλες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Renata7 σ ευχαριστω για την απαντηση! εχεις δικιο... η αναμονη δεν αντεχεται! Αλλα ειναι δυσκολο  να το βγαλεις απο το μυαλο σου! Οσο διαβαζεις πραγματα τοσο χειροτερα...Τωρα αρχισα να μετραω κ θερμοκρασια! θα το κοψω! Αυτη η μικρη πτωση όμως ξερεις αν ειναι αποθαρρυντικη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σε καλωσορίσω και γώ με τη σειρά μου και να σου ευχηθώ νε έχεις μείνει έγκυος.Εχω την εντύπωση ότι πρέπει να μετράς για ένα μήνα το πρωί την θερμοκρασία σου για να ξέρεις πόσο ανεβαίνει στην ωορρηξία και αν συνεχίζει να μένει ανεβασμένη τότε μπορεί να είσαι έγκυος.Πρέπει να ξέρεις δηλ.την θερμοκρασία πριν την ωορρηξία και μετά για να συγκρίνεις.Ασε που αρκετοί γιατροί αμφιβάλουν για την θερμομέτρηση.Το πιο τρανταχτό σημάδι είναι η καθυστέρηση.Οπως λες αν ο κύκλος δεν ξεπερνά τις 32 μέρες όταν συμβεί αυτό θα πονηρευτείς και τότε ίσως  παρατηρήσεις και κάποιο σύμπτωμα που πρίν δεν είχες.Αλλά και γώ θα σου έλεγα μην εξετάζεις συμπτώματα πριν την καθυστέρηση.Το έκανα και γω και μόνο χείροτερα γινόμουν ψυχολογικά.Σου εύχομαι να είσαι έγκυος και αν όχι να μείνεις σύντομα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ' ευχαριστω marillia ! Ναι ετσι οπως τα λες ειναι. Το μυαλο γυριζει συνεχεια εκει! ψαχνουμε απεγνωσμενα ολες μας συμπτώματα και μας πιανει τρελα! Και το αστειο ειναι οτι εδινα και συμβουλες σε φιλες μου να μην το κάνουν...ομως οταν μπαινεις στη διαδικασια ειναι δυσκολο... ευχομαι σε ολες μας να δούμε ενα +++++++++!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλωησρθες στην παρέα μας τότε! Εύχομαι η επιθυμία σας να γίνει γρήγορα πραγματικότητα! Σαν γενική συμβουλή θα ήταν ναι μην ψάχνεις συμπτώματα και για τη θερμοκρασία θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι. Δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστη. Όμως... Εγώ ένιωσα την εμφύτευση και τις 2 φορές που έμεινα έγκυος 6 και 7 μέρες αντίστοιχα από την ωορρηξια και ήμουν σίγουρη ότι είχα μείνει. Να τονίσω ότι έμεινα έγκυος μετά από δύο χρόνια προσπαθειών και ποτε δεν ενιωσα κάτι σαν εμφύτευση :) Είναι σαν ένα σφίξιμο ή πολύ ήπιοι πόνοι περιόδου ψηλά στη κοιλιά και κράτησε 2 με 3 ώρες,  όχι τόσο πολύ όσο εσενα. Εύχομαι από καρδιάς να τα έχετε καταφέρει και η εγκυμοσύνη σου οπότε αυτή επιτευχθεί να είναι τελειομηνη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Kαλωησρθες στην παρέα μας τότε! Εύχομαι η επιθυμία σας να γίνει γρήγορα πραγματικότητα! Σαν γενική συμβουλή θα ήταν ναι μην ψάχνεις συμπτώματα και για τη θερμοκρασία θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι. Δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστη. Όμως... Εγώ ένιωσα την εμφύτευση και τις 2 φορές που έμεινα έγκυος 6 και 7 μέρες αντίστοιχα από την ωορρηξια και ήμουν σίγουρη ότι είχα μείνει. Να τονίσω ότι έμεινα έγκυος μετά από δύο χρόνια προσπαθειών και ποτε δεν ενιωσα κάτι σαν εμφύτευση :) Είναι σαν ένα σφίξιμο ή πολύ ήπιοι πόνοι περιόδου ψηλά στη κοιλιά και κράτησε 2 με 3 ώρες,  όχι τόσο πολύ όσο εσενα. Εύχομαι από καρδιάς να τα έχετε καταφέρει και η εγκυμοσύνη σου οπότε αυτή επιτευχθεί να είναι τελειομηνη!! 

Joy μου ποση χαρα μου δινεις! Η αληθεια ειναι οτι αυτοι οι πονοι μου δινουν και εμενα ελπιδα! Δεν τους ξαναειχα και ειναι ακριβως 6-7 μερες απο την ωορρηξια.Μακαρι! Και πραγματικα δεν ειναι ιδεα μου γιατι απο εκει κ επειτα δεν εχω αλλα συμπτωματα. Αρχισα να μετραω και θερμοκρασια που αλλους μηνες δεν εδινα καμια σημασια...κατεβαινει λιγο το θερμομετρο και φρικαρω! Βαζω και μεσα στη μερα και βλεπω 37.2 και πεταω απο τη χαρα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι κορίτσι μου όχι... Άσε το θερμόμετρο. Και εγώ το έχω κάνει και δεν χρειάζεται. Εγώ σε πιστεύω για τα πονακια.. Εμπιστεύσου το σώμα σου όχι άγχος όχι βάρη κ μακάρι να πάνε όλα καλά! Άσε κάτω το θερμόμετρο γιατί μόνο κακό σου κάνει. Όλες έχουμε περάσει από κει!! Εγώ όταν δεν το ξανά άγγιξα και είπα πάει δεν μένω έγκυος, έμεινα. Είναι κλισέ αλλά αλήθεια!! Μην αγωνεσαιιιιιιιι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Όχι κορίτσι μου όχι... Άσε το θερμόμετρο. Και εγώ το έχω κάνει και δεν χρειάζεται. Εγώ σε πιστεύω για τα πονακια.. Εμπιστεύσου το σώμα σου όχι άγχος όχι βάρη κ μακάρι να πάνε όλα καλά! Άσε κάτω το θερμόμετρο γιατί μόνο κακό σου κάνει. Όλες έχουμε περάσει από κει!! Εγώ όταν δεν το ξανά άγγιξα και είπα πάει δεν μένω έγκυος, έμεινα. Είναι κλισέ αλλά αλήθεια!! Μην αγωνεσαιιιιιιιι 

Αυτο θα κανω... Θα σε ακουσω...κι ελπιζω να εχω κι εγω τα αποτελεσματα τα δικα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα! θελω να σας πω τη πολυυυυ προσφατη εμπειρια μου!
ειμαι κ εγω απο τι κοπελες που καθε μηνα εψαχνα για συμπτωματα απεγνωσμενα... Ετσι αυτο το μηνα 4-5 μερες πριν τη περιοδο αρχισα να εχω καποιες  ανακατοσουρες και αρκετη κοπωση. Λεω βρε λες ας κανω ενα τεστακι, αρνητικο. ερχεται η μερα της αναμενομενης περιοδου και κανω χοριακη το απογευμα ερχεται ενα μεγαλοπρεπεστατο <1 αρνητικη!!!!
λεω οκ παρολο που δεν ειχα κανενα συμπτωμα οτι θα ερχοταν λεω θα κανει την εμφανιση της μεχρι αυριο. 

ομως οοοοοοχι δε μ εκανε τη χαρη... η μερες περνουσαν (μιλαμε για ανθρωπο που δεν εχει καθυστερηση ποτε!ουτε μια μερα) και η περιοδος πουθενα ουτε τα συμπτωματα της...αντιθετα ειχα περιεργες ενοχλησεις οπως τραβηγματα τσιμπηματα μετα απο 3 μερες καθυστερησης πριστηκε κ το στηθος. ειχα φρικαρει ελεγα οτι κατι σοβαρο συμβαινει στον οργανισμο μου...εκλαιγα επαιρνα τηλεφωνο να κλεισω για εξετασεις να δω τι συμβαινει... μεχρι που μια νοσοκομα δειλα δειλα μ λεει κοπελα μ δε θελω να σ ου δοσω ελπιδες αλλα κανε μια ακομα χοριακη τη δευτερα μπορει να εγινε καθυστερημενη η εμφυτευση και η πρωτη χοριακη να μην εδειξε!
οπως ηταν λογικο με μπριζωσε, πηγα σημερα πρωι κ πηρα ενα τεστ με τη σκεψη ετσι για να μ φυγει η χαρα κ η ελπιδα που μ εδοσε. το κανω....καιιιιι ΘΕΤΙΚΟ αχνο αλλα ΘΕΤΙΚΟ! ημουν τοσο μπερδεμενη που λεω κανουν πουλακια τα ματια μου δε παιζει, πηγα σε δυο φαρμακοποιους κ με χαμογελο μ ειπαν κοπελα μου ειναι θετικοτατο!
περιμενω με ανυπομονεσια τη δευτερα να το επιβεβαιωσω και με τη χοριακη!!

ποτε μη ψαχνετε κ μην απογοητευστε! αυτο εμαθα εγω!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...