Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αυξημένη προλακτινη και τρόποι αντιμετώπισης


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα..Ήθελα να σας ρωτήσω το εξής...Γνωρίζετε κάτι για την αυξημένη προλακτινη;;; Εγώ προ τριμηνου που ειχα κανει ορμονολογικο ελεγχο ειχα 6,5. Πολυ φυσιολογικη τιμη. Αυτό το μήνα ανέβηκε στο 26. Το όριο είναι 29,9. Θεωρώ πως θα πρέπει να κανω κάποια θεραπεία να τη ρίξω. Μέσα στη βδομάδα θα πάω στο γιατρο να μάθω τι μπορεί να γίνει. Έχει κάνει κάποια από εσας τέτοια αγωγή;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί βρε κορίτσι μου να πάρεις θεραπεία αφού είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια; κάνε έναν έλεγχο σε δύο μήνες καλύτερα να δεις. Κάποιες φορές η προλακτινηναπορυθμιζεται από το άγχος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δε χρειάζεται δε θα πάρω θεραπεία...Απλά ρωτάω για να ακούσω σχετικές εμπειρίες. Εμαθα ότι οταν είναι αυξημένη η συγκεκριμένη ορμόνη είναι πολύ πιο δύσκολο να συλλάβουμε γιατι αναστέλλεται η ωορρηξία και επίσης εμποδίζεται η εμφύτευση...Σε αυτές τις περιπτώσεις η υπόφυση λειτουργεί όπως ακριβώς στις γυναίκες που είναι λεχωνες  και παραγει πολλη προλακτινη ωστε να μειωθει η πιθανοτητα να ξαναμεινουν έγκυες για ένα διάστημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο ισχυει οταν ειναι υπερβολικα αυξημενη...οχι κατω απο το οριο....

Αν μιλαμε για εξωσωματικη ναι τη θελουν χαμηλοτερα απο οσο εχεις ΑΛΛΑ εχει ενα μεγαλο ΑΛΛΑ η προλακτινη ανεβαινει αμομα κ την ωρα αιμοληψιας απο το αγχος ..για αυτο μια θα την δεις 20 την αη 6 την αλλη 5... Για να παρεις αγωγη πρεπει να χεις υψιλη...το dostinex ειναι πυ ισχυρο χαπι για τηνυποφυση κ δεν το παιρνεις με το δικο μου νουμερο..ειμαι σιγουρη αν την ξαναμετρησεις θα ναι χαμηλα( ηδη ειναι) θα σε ανησυχουσε αν εβλεπες τρελο νουμερο οχι αυτο :) κι εχε υποψι σου οτι αν αγχωθηκες αν ξυπνησες μια ωρα πριν την αιμοληψια κ κοιμοσουν μπρουμιτα ..αν εκανες μπανιο κ ετριψες θηλες την προηγουμενη μερα η αν ηρθες σε επαφη ανεβαινει..ειναι πολυ ευαισθητη...εισαι μια χαρα δεν εχεις αναγκη απο αγωγη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υγ η προλακτινη ανεβαινει στην κυηση οχι στη λοχεια..στη λοχεια σταθεροποιειται για αυτο κ μπορεις να μεινεις εγκυος!!! Στην ηδη κυηση δεν.μπορεις..γενικα ειναι η ορμονη του αγχους...συνεπως σε μια εξωσωματικη ειναι οντως στο υψος...δεν παιζει να σε χαλαρος..λο ομωςστα υψη κι αλλο προβλημα..εισαι εντος οριων...μια χαρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Υγ η προλακτινη ανεβαινει στην κυηση οχι στη λοχεια..στη λοχεια σταθεροποιειται για αυτο κ μπορεις να μεινεις εγκυος!!! Στην ηδη κυηση δεν.μπορεις..γενικα ειναι η ορμονη του αγχους...συνεπως σε μια εξωσωματικη ειναι οντως στο υψος...δεν παιζει να σε χαλαρος..λο ομωςστα υψη κι αλλο προβλημα..εισαι εντος οριων...μια χαρα

Να σου πω..Λες εκτός από το άγχος να έπαιξαν ρόλο και τα φάρμακα της εξωσωματικής που πηρα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και τώρα που το λες...Όντως είχα ξυπνήσει μια ώρα πριν..Το διάβασα και εγω ότι όταν ξυπνάμε και για την επόμενη μια ώρα είναι κάπως αυξημένη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Να σου πω..Λες εκτός από το άγχος να έπαιξαν ρόλο και τα φάρμακα της εξωσωματικής που πηρα;;;

Το αγχος της εξωσωματικης βρε επαιξε ρολο..σκεψου σοκ που περναμε...κοριτσακι μου εγω αγωγη πηρα με πολυ πολυ υψιλη κ παρακολουθηση 3 μηνων...σκεψου οτι ειναι ενα χαπθ τη βδομαδα..ισχυροτατο..εσυ αυριο να κανεις που λεει ο λογος θα ναι μονοψηφια..μπορεις να την κανεις σε οποια μερα κυκλου θες κ επιρεαζεται απο την τριβη σε θηλες( ακομα κι απο το σουτιεν) κ το αγχος..οταν ξαναπας πες στην κοπελα που θα παρει αιμα οτι κανεις προλαμτινη να το κανει απαλα κ εσυ χωρις αγχοα..αν νυπνησεις στραβα δεν θα πας..μια χαρα ειναι η προλακτινηηη...ωραιοτατη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Το αγχος της εξωσωματικης βρε επαιξε ρολο..σκεψου σοκ που περναμε...κοριτσακι μου εγω αγωγη πηρα με πολυ πολυ υψιλη κ παρακολουθηση 3 μηνων...σκεψου οτι ειναι ενα χαπθ τη βδομαδα..ισχυροτατο..εσυ αυριο να κανεις που λεει ο λογος θα ναι μονοψηφια..μπορεις να την κανεις σε οποια μερα κυκλου θες κ επιρεαζεται απο την τριβη σε θηλες( ακομα κι απο το σουτιεν) κ το αγχος..οταν ξαναπας πες στην κοπελα που θα παρει αιμα οτι κανεις προλαμτινη να το κανει απαλα κ εσυ χωρις αγχοα..αν νυπνησεις στραβα δεν θα πας..μια χαρα ειναι η προλακτινηηη...ωραιοτατη....

Ευχαριστώ ☺☺☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελα μου Καλησπερα..εγω εχω κανει αρκετές φορές εξεταση τον τελευταίο ενα χρόνο..όμως το Δεκέμβρη ηταν σχεδόν 22 και ο γιατρός μου είπε να παρω parlodel..τα πηρα μονο ενα μην γιατι έκανα επαναληπτική και επεσε..Εξερταται τι θελει ο γιατρός σου!!ρωτησε τον!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Κοπελα μου Καλησπερα..εγω εχω κανει αρκετές φορές εξεταση τον τελευταίο ενα χρόνο..όμως το Δεκέμβρη ηταν σχεδόν 22 και ο γιατρός μου είπε να παρω parlodel..τα πηρα μονο ενα μην γιατι έκανα επαναληπτική και επεσε..Εξερταται τι θελει ο γιατρός σου!!ρωτησε τον!!

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για την πληροφορια. Την Πεμπτη θα παω στο γιατρο και θα μου πει τι θα γινει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Gelie είπε:

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για την πληροφορια. Την Πεμπτη θα παω στο γιατρο και θα μου πει τι θα γινει...

Δεν κανει τιποτα γλυκια μου!!καλη επιτυχία να εχετεεεεεε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα,ειμαι κ εγω νεο μελος...να σου πω την γνωμη μου πριν πας στο γιατρο σου να κανεις μια επαναληψη αφου ομως εχεις τουλαχιστον 3ωρες+που θα εχεις ξυπνησει!και να εισαι ξεκουραστη. Ετσι την πατησα και εγω και την πρωτη φορα ηταν 51,τρελαθηκα λεω ενταξει βρηκα το προβλημα. εκανα επαναληψη την επομενη μερα κ ηταν 20 με ανωτερη τιμη το 30.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η fairytail είπε:

καλησπερα,ειμαι κ εγω νεο μελος...να σου πω την γνωμη μου πριν πας στο γιατρο σου να κανεις μια επαναληψη αφου ομως εχεις τουλαχιστον 3ωρες+που θα εχεις ξυπνησει!και να εισαι ξεκουραστη. Ετσι την πατησα και εγω και την πρωτη φορα ηταν 51,τρελαθηκα λεω ενταξει βρηκα το προβλημα. εκανα επαναληψη την επομενη μερα κ ηταν 20 με ανωτερη τιμη το 30.

Σε ευχαριστώ για τη συμβολή κοπέλα μου..Θα το εχω υποψη μου.☺☺☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/4/2017 at 7:56 ΜΜ, ο/η Gelie είπε:

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για την πληροφορια. Την Πεμπτη θα παω στο γιατρο και θα μου πει τι θα γινει...

Καλησπερα κοπελα μου!!τι μου κανεις??πηγες στον γιατρό σου?..τι νεα εχεις??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Καλησπερα κοπελα μου!!τι μου κανεις??πηγες στον γιατρό σου?..τι νεα εχεις??

Γεια σου Κατερινακι μου..Σε ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρον.Σήμερα πήγα στο κέντρο εξωσωματικής που κάνω την προσπάθεια μου για να κανω τον υπερηχο και πρωτα ο θεος αν εξελιχθουν ολα ομαλα θα δώσω το πρώτο ωάριο την επόμενη βδομάδα (ξεκίνησα φυσικό κυκλο). Εδειξα τις εξετάσεις μου κ μου ειπε ο γιατρος ότι είναι εξαιρετικες και να μην ανησυχώ. Είναι παροδικό το φαινόμενο. Θα ξαναπέσει η προλακτινη. Θα την παρακολουθω βέβαια γιατι είμαι κ αρκετά αγχώδης από τη φύση μου. Αλλα απο οτι κατάλαβα δεν υπάρχει λογο ανησυχιας προς το παρον. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Γεια σου Κατερινακι μου..Σε ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρον.Σήμερα πήγα στο κέντρο εξωσωματικής που κάνω την προσπάθεια μου για να κανω τον υπερηχο και πρωτα ο θεος αν εξελιχθουν ολα ομαλα θα δώσω το πρώτο ωάριο την επόμενη βδομάδα (ξεκίνησα φυσικό κυκλο). Εδειξα τις εξετάσεις μου κ μου ειπε ο γιατρος ότι είναι εξαιρετικες και να μην ανησυχώ. Είναι παροδικό το φαινόμενο. Θα ξαναπέσει η προλακτινη. Θα την παρακολουθω βέβαια γιατι είμαι κ αρκετά αγχώδης από τη φύση μου. Αλλα απο οτι κατάλαβα δεν υπάρχει λογο ανησυχιας προς το παρον. 

Ευχες για γερα δυνατα και γονιμοποιησιμα ωαρια και επιτυχια προσπαθειας:ympray:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η karen είπε:

Ευχες για γερα δυνατα και γονιμοποιησιμα ωαρια και επιτυχια προσπαθειας:ympray:

Ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου!!!!Αντευχομαι τα καλύτερα και για τη δική σου προσπάθεια κορίτσι μου!!!?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Γεια σου Κατερινακι μου..Σε ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρον.Σήμερα πήγα στο κέντρο εξωσωματικής που κάνω την προσπάθεια μου για να κανω τον υπερηχο και πρωτα ο θεος αν εξελιχθουν ολα ομαλα θα δώσω το πρώτο ωάριο την επόμενη βδομάδα (ξεκίνησα φυσικό κυκλο). Εδειξα τις εξετάσεις μου κ μου ειπε ο γιατρος ότι είναι εξαιρετικες και να μην ανησυχώ. Είναι παροδικό το φαινόμενο. Θα ξαναπέσει η προλακτινη. Θα την παρακολουθω βέβαια γιατι είμαι κ αρκετά αγχώδης από τη φύση μου. Αλλα απο οτι κατάλαβα δεν υπάρχει λογο ανησυχιας προς το παρον. 

Τι με ευχαριστείς γλυκια μου!!στο ιδιο καζάνι βράζουμε και ειναι λογικο να σκεφτόμαστε η μια την αλλη!!Με το καλο η ωοληψια..και με το καλο η επιτυχημένη προσπάθεια σας κοριτσακι μου!!χαρηκα πολυ που δεν χρειάζεται τιποτα!!(ουτως η άλλως και λιγο να ακουμπηςεις το στήθος σου απο οτι μου χει πει ο γιατρός,η να μην εισαι χαλαρη,αυτόματα ανεβαίνει!!Αρα εισαστε απολύτως έτοιμοι!!ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και με τις θερμότερες ευχές μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...