Μετάβαση σε περιεχόμενο

Episkliridio i oxi?


Recommended Posts

Kalispera koritsia mou. .  

Dianio tin 24 ebdomada egkimosinis. . Ine i proti m egkimosini.Genika ola kilane omala, apla liga ponakia exw katw xamila stin kilia kai sto stithos. !

Sxedon oloi me rotane an tha gennisw fisiologika i me kesariki i an thelo episkliridio. 

An ola pane kala Egw thelo na genniso fisiki oxi kesariki k oxi episkliridio. 

Oloi m lene na valw episkliridio gia na apolausw tin genna k na min ponesw. Den ksero omos gt ime arnitiki se auto.  Pisteuo oti o theos mas ekane dinates na antexoume stous ponous tis gennas k thelo na to vioso olo auto. 

Episis me agxosan i giro mou oti tha prepi na apofasiso apo tora an thelo episkliridio i oxi,  giati mpori sto telos na ine arga otan to zitisw k na traviksw olo ton pono adika.

Esas koritsia poia ine gnomi sas?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η darling89 είπε:

Kalispera koritsia mou. .  

Dianio tin 24 ebdomada egkimosinis. . Ine i proti m egkimosini.Genika ola kilane omala, apla liga ponakia exw katw xamila stin kilia kai sto stithos. !

Sxedon oloi me rotane an tha gennisw fisiologika i me kesariki i an thelo episkliridio. 

An ola pane kala Egw thelo na genniso fisiki oxi kesariki k oxi episkliridio. 

Oloi m lene na valw episkliridio gia na apolausw tin genna k na min ponesw. Den ksero omos gt ime arnitiki se auto.  Pisteuo oti o theos mas ekane dinates na antexoume stous ponous tis gennas k thelo na to vioso olo auto. 

Episis me agxosan i giro mou oti tha prepi na apofasiso apo tora an thelo episkliridio i oxi,  giati mpori sto telos na ine arga otan to zitisw k na traviksw olo ton pono adika.

Esas koritsia poia ine gnomi sas?? 

Ντάρλινγκ μου καλως ήρθες πάλι!!  Ειμαι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού εννοειται!! και καισαρική μονο αν κριθεί απαραίτητο απο το γιατρο! Ειμαι υπέρ επίσης του φυσιολογικού τοκετού με επισκληρίδειο! Η Φύση εκανε τον άνθρωπο να αντέχει ναι, και ο άνθρωπος εξελίχθηκε και προχώρησε.. κάποτε έκαναν και επεμβάσεις χωρίς αναισθησία γιατι δεν υπήρχε και έδεναν τους ασθενείς για να μην κουνιούνται!

Η σύγχρονη ιατρική υποστηρίζει πως ο άνθρωπος δεν πρεπει να ποναει, με τον πόνο πέφτει η ψυχολογία..κάποτε ηταν δεδομένος ο πόνος γιατι δεν υπήρχε άλλη λύση.. τωρα ομως οχι.. 

 Ο πόνος  της γέννας... ειναι.. ασε..  όλοι αντέχουν φυσικα, αλλα γιατι; με την επισκληρίδειο χαλαρώνεις και μπορεις να συνεργαστείς καλυτερα.. Επιλογή σου ειναι φυσικα.. μπορεις να πεις στον γιατρο πως θελεις αναισθησιολόγο stand by.. να απολαύσεις την υπόλοιπη εγκυμοσύνη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και κατι ακομα! Θα νιώσεις πόνους γεννάς!! Μην ανησυχείς! Μακάρι να μην νιώθαμε τιποτα! Μέχρι να σου κανουν επισκληρίδειο πονάς κανονικά και με επισκληρίδειο νιώθεις τις συσπάσεις κανονικά,  αλλα χωρίς έντονους πονους..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ μαζί σου Lisaki! Βέβαια κάθε γυναικα το σκέφτεται κ το βιώνει όλο αυτό διαφορετικά οποτε κατα τη γνώμη μου δεν υπάρχει σωστός κ λάθος τροπος, ουτε είναι πιο αξια μια μανούλα που επιλέγει να γεννησει φυσικα απο μια αλλη που δεν θελει να βιώσει τον πόνο. Να κανεις αυτό που θεωρείς σωστο κ αν όταν αρχίσουν οι πόνοι τα δεις ζορικά ζητα επισκληριδειο θα εχεις χρονο..

Εγώ κορίτσια που γενναω με καισαρική κ δεν ξέρω ποια αναισθησία να επιλεξω... Ολική ή επισκληριδειο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι με καισαρικη αν επιτρεπεται αστερακι μου? Σε ρωταω γιατι κι εγω μαλλον καισαρικη....ειμαι στην 36η βδομ κ ο μπεμπουλης ακομη ισχιακος, το κεφαλακι πανω δε λεει να γυρισει..μακαρι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννινα μου μπορεί να γυρίσει ακόμα κ όταν θα εχεις διαστολή κ περιμενεις να γεννησεις, κάποιοι γιατροί το προσπαθουν μέχρι τελευταια στιγμη με διάφορες ασκήσεις ακομα κ σε μπαλα κ με βαθια καθισματα κ άλλοι δεν το ρισκάρουν γιατι δεν θέλουν να ταλαιπωρηθει ουτε το μωρακι ουτε η μαμα..

Εμείς πάμε με καισαρική γιατί έχω πρόβλημα με τη μέση μου κ το ισχίο μου κ δεν κανει να ασκησω μεγάλη πιεση..

Δεν πειραζει, οτι είναι καλυτερο για το μωρακι μας κ για εμας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητή darling, πριν από 1,5 μήνα γέννησα το δεύτερο παιδί μου με φ.τ. Στον πρώτο τοκετό ενώ έλεγα πως δεν θα ήθελα να κάνω επισκληριδιο τελικά μετά από έναν πολύωρο τοκετό που δεν εξελισσόταν και ούσα πολύ κουρασμένη κ απογοητευμένη ότι δε θα τη γλιτώσω την καισαρική κ τρώω άδικα τόσους πόνους τελικά έκανα επισκληριδιο. Κατά έναν παράδοξο τρόπο παρότι συνήθως η επισκληριδιος κατηγορείται ότι παρατείνει τη διάρκεια του τοκετου ή ίσως κ τον μπλοκάρει στη δική μου περίπτωση επέδρασε θετικά κ μαλάκωσε τον τράχηλο οπότε κ ο τοκετός τελικα εξελίχθηκε πολύ γρήγορα. Στον δεύτερο τοκετό που όλα κύλησαν πιο ομαλά κ πήγα στο μαιευτήριο με μεγάλη διαστολή ένιωσα ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνω αναισθησία. Μέχρι τελευταία στιγμή περπατούσα κινιομουν όπως ηθελα κ το στάδιο των εξωθησεων δε μπορώ να το συγκρίνω με τον πρώτο τοκετό που έπρεπε να σπρώχνω με καθοδήγηση κ να σπρώχνουν κ οι μαίες την κοιλιά μου με δυναμη:shock:. Στον δεύτερο τοκετό όλα κύλησαν τόσο φυσικά κ αισθάνονταν ότι έχω τον πληρη έλεγχο σε αυτή τη μαγική στιγμή!!!

Συμπέρασμα: είναι καλό να έχεις την επιλογή  για επισκληριδιο γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί κ πως θα νιώθεις εκείνη την ώρα. Αν όλα κυλούν κ εξελίσσονται φυσιολογικά η εμπειρία χωρίς επισκληριδιο είναι πολύ όμορφη κ χαίρομαι πολύ που το έζησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η asteraki_mou είπε:

Συμφωνώ μαζί σου Lisaki! Βέβαια κάθε γυναικα το σκέφτεται κ το βιώνει όλο αυτό διαφορετικά οποτε κατα τη γνώμη μου δεν υπάρχει σωστός κ λάθος τροπος, ουτε είναι πιο αξια μια μανούλα που επιλέγει να γεννησει φυσικα απο μια αλλη που δεν θελει να βιώσει τον πόνο. Να κανεις αυτό που θεωρείς σωστο κ αν όταν αρχίσουν οι πόνοι τα δεις ζορικά ζητα επισκληριδειο θα εχεις χρονο..

Εγώ κορίτσια που γενναω με καισαρική κ δεν ξέρω ποια αναισθησία να επιλεξω... Ολική ή επισκληριδειο;;;

Εγω μετα απο ωρες κατέληξα σε καισαρική με επισκληρίδειο.. πηγαν ολα πολυ καλα. Νομίζω πως προτείνουν επισκληρίδειο πλεον στις καισαρικές. Ειναι επίσης ωραια γιατι ακούς, βλέπεις τα πάντα και σου δείχνουν αμέσως το μωρο! Εγω μιλούσα με τον γιατρο και άκουσα που είπανε "πωπω ενας παίδαρος".. το σπαστικό ειναι πως επειδή εχεις κουρτίνα μπροστα σου, περίμενεις 3-4 δευτερόλεπτα απο την ωρα που βγάζουν το μωρο για να το δεις..  αν με το καλο ξαναμεινω έγκυος και ξανα κανω καισαρική θα έκανα πάλι με επισκληρίδειο.. Τωρα που ξαναδιάβασα ειδα πως  γράφεις πως εχεις πρόβλημα με την μέση, δεν ξερω αν επηρεάζει η επισκληρίδειος..  Ο γιατρός σου τι λεει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγώ Lisaki αυτό σκέφτομαι, οτι θέλω έστω κ με αυτον τον τροπο να τη ζήσω τη γέννα μου.. Να ακούσω το πρωτο του κλάμα κ να είμαι η πρωτη που θα το δει κ θα το πάρει αγκαλιά, παρα να με ξυπνήσουν κ να μου πουν ορίστε αυτό είναι το μωρο σου... Απο την αλλη φοβάμαι την ένεση στη σπονδυλική στήλη κ φοβάμαι (όσο χαζό κ αν ακουστεί) οτι μπορεί να μη με πιασει κ να νιώθω πόνο.. Τοτε σίγουρα θα με πιασει κρίση πανικού! Ο γιατρός μου μου είπε οτι το έψαξε πολύ κ δεν το ρισκάρει να γεννησω φυσιολογικά αλλά επισκληριδειο μπορω να κάνω, το ίδιο μου είχε πει κ ο ορθοπεδικός μου πριν χρόνια αλλά θα ήθελα κ την άποψη του αναισθησιολογου.

Να σου ζησει το παιδάκι σου κ σύντομα να του χαρισεις αδερφακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έκανα επισκληρηδιο και θα το ξανακανα. Δε θα το άντεχα να μην δω το μωράκι μου...αν και αισθανόμουν πολύ κουρασμενη και μετά βίας είχα ανοιχτά τα μάτια μου.είχα πονοκέφαλο και μου έβαλαν φάρμακο...αλλά και οι πονοι αργότερα είναι πιο ηπιοι κι συ το βοηθάει για να σηκώσεις πιο γρήγορα και να ξεφορτωθεις ορους κλπ πιο γρήγορα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η asteraki_mou είπε:

Κ εγώ Lisaki αυτό σκέφτομαι, οτι θέλω έστω κ με αυτον τον τροπο να τη ζήσω τη γέννα μου.. Να ακούσω το πρωτο του κλάμα κ να είμαι η πρωτη που θα το δει κ θα το πάρει αγκαλιά, παρα να με ξυπνήσουν κ να μου πουν ορίστε αυτό είναι το μωρο σου... Απο την αλλη φοβάμαι την ένεση στη σπονδυλική στήλη κ φοβάμαι (όσο χαζό κ αν ακουστεί) οτι μπορεί να μη με πιασει κ να νιώθω πόνο.. Τοτε σίγουρα θα με πιασει κρίση πανικού! Ο γιατρός μου μου είπε οτι το έψαξε πολύ κ δεν το ρισκάρει να γεννησω φυσιολογικά αλλά επισκληριδειο μπορω να κάνω, το ίδιο μου είχε πει κ ο ορθοπεδικός μου πριν χρόνια αλλά θα ήθελα κ την άποψη του αναισθησιολογου.

Να σου ζησει το παιδάκι σου κ σύντομα να του χαρισεις αδερφακι!

Ευχαριστώ πολύ! μακάρι σύντομα να μας κάτσει.. Είχα μια αποβολή τον Νοέμβριο 6η βδομάδα και με πήρε λίγο από κάτω.. 

Κι εγω φοβόμουνα την επισκληρίδιο πάντως.. δεν πονάει τελικά όμως και οι αναισθησιολόγοι είναι πολύ εξοικειωμένοι πλέον..  Σου κάνουν πολλά τεστ μέχρι να σε βάλουν χειρουργείο μην ανησυχείς! δεν στην κάνουν και ξαφνικά αρχίζουν κόψιμο! χαχα τεστάρουν ολη την περιοχή πολύ καλά.. Πάντα νιώθεις κάτι, ένα χαδι, σαν να σε ακουμπάει ενα φτερό πχ.. Αυτό.. Βγαίνει το μωρό αμέσως στα 5 λεπτά  και σε λιγα δευτερόλεπτα στο φέρνουν να το δεις.. δεν το πήρα αγκαλιά εγώ.. απλά τον κοιτούσα σαν χάνος!! ένιωσα πως με κοιτούσε διερευνητικά, "ποια είσαι εσύ?" Μετά μου τον πήραν και άκουγα καθώς έφευγε απο το χειρουργείο η μαία αγκαλιά με το μωρο και φώναζε το επίθετο του άντρα μου ο οποίος περίμενε απέξω..
Έσκασα που δεν μπορούσα να είμαι μαζί του να το μοιραστούμε μαζί αυτό, να δω πως θα αντιδράσει στη θέα του γιου μας για πρώτη φορά...
Τι ωραίες στιγμές..τα χω πρόσφατα γιατί είναι 15 μηνών τώρα..
Α και μόλις τον πήρα αγκαλιά δεν με ένοιαξε που ειχα κάνει καισαρική! Ούτε ποτέ το ξανασκέφτηκα.. Αλλού είναι η ουσία.. ήταν ενα υγιέστατο θηρίο σχεδόν 4 κιλά! Αν ήμασταν χρόνια πριν και  δεν υπήρχε η καισαρική, στην περίπτωση μου, τα πράγματα μπορεί να μην πήγαιναν καλά.. Οπότε χαίρομαι πολύ που πλέον η γέννα είναι ασφαλής διαδικασία και μπορείς να επιλέξεις και για το αν θα πονέσεις ή όχι..  @darling89 ότι και να αποφασίσεις μπορείς να είσαι σε επιφυλακή για αναισθησιολόγο και επισκληρίδιο. Δεν χρειάζεται να το αποφασίσεις από τώρα..  
Θα ζήσετε πολύ όμορφες στιγμές κορίτσια!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia mou signomi p kathisterisa na apadisw. . Sas euxaristw poli gia tis apantisis sas kai tis apopseis sas..!

Ektimo poli p me katatopisate imoun poli sigxismeni me ola auta p me rwtousan k den iksera ti na tous apantisw! 

Tha pw sto giatro m na exi standby ton anesthsiologo gia tixon apofasis m na kano episkliridio. 

Sas euxome ta kalitera mesa apo tin kardia mou k oti epithimite???!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Γέννησα την μεγάλη μου κόρη με πρόκληση στον 8ο μήνα εγκυμοσύνης 

Έκανα 30 ώρες  (δεν έκανα διαστολή ) 

Και στο τέλος με ελικόπτερακι 

Όταν έγινε η διαστολή γέννησα μετα από 3 ωθήσείς 

 

Χωρίς επισκληριδειο 

 

 

Σήμερα μπήκα στην 34η εβδομάδα περιμένουμε το πρίγκιπα μας ΜΑΡΙΟ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗ 

Και φυσικά και εδω θα πάω πρώτα ο θεός φυσιολογικά και πάλι χωρίς επισκληριδειο 

Και τα στοιχεία δείχνουν ότι ο μπέμπης θα γεννηθεί 4 κιλά 

Είμαι 34η και είναι 2700 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Darling καθε γυναικα ειναι διαφορετικη οπως και καθε εγκυμοσυνη, αν ολα πηγαινουν καλα και δεν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος συμφωνω μαζι σου για φυσικο τοκετο χωρις επισκληριδιο, ειμαι στην 27η βδομαδα στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και ελπιζω να ειναι ολα φυσικα. Εμενα οι δυο μεγαλυτερες αδελφες μου γεννησαν φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο και ηταν ομορφη εμπειρια, σιγουρα θα πονεσουμε, αλλωστε μια ζωη θα φερουμε στον κοσμο αλλα εχει να κανει με τις αντοχες καθεμιας μας και αν ολα πανε καλα και γρηγορα! Σκεψου η μεγαλη αδελφη μου γεννησε πολυ γρηγορα ουτε να την ξυρισουν δεν προλαβαν!χεχε! Ευχομαι τετοιες γεννες για ολες μας! Οσο για τις μανουλες που θα κανουν καισαρικη αισθανομαι οντως οτι καλυτερα ειναι η επισκληριδιος και οσες ξερω αυτο επελεξαν για να δουν το μπεμπακι τους! Καλη δυναμη σε ολες και με το καλο τα σπορακια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On Fri Mar 31 2017 at 10:08 ΠΜ, ο/η Mama 1 είπε:

Γέννησα την μεγάλη μου κόρη με πρόκληση στον 8ο μήνα εγκυμοσύνης 

Έκανα 30 ώρες  (δεν έκανα διαστολή ) 

Και στο τέλος με ελικόπτερακι 

Όταν έγινε η διαστολή γέννησα μετα από 3 ωθήσείς 

 

Χωρίς επισκληριδειο 

 

 

Σήμερα μπήκα στην 34η εβδομάδα περιμένουμε το πρίγκιπα μας ΜΑΡΙΟ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗ 

Και φυσικά και εδω θα πάω πρώτα ο θεός φυσιολογικά και πάλι χωρίς επισκληριδειο 

Και τα στοιχεία δείχνουν ότι ο μπέμπης θα γεννηθεί 4 κιλά 

Είμαι 34η και είναι 2700 

 

 

στις On Fri Apr 07 2017 at 11:05 ΜΜ, ο/η Χριστιαννα* είπε:

Darling καθε γυναικα ειναι διαφορετικη οπως και καθε εγκυμοσυνη, αν ολα πηγαινουν καλα και δεν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος συμφωνω μαζι σου για φυσικο τοκετο χωρις επισκληριδιο, ειμαι στην 27η βδομαδα στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και ελπιζω να ειναι ολα φυσικα. Εμενα οι δυο μεγαλυτερες αδελφες μου γεννησαν φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο και ηταν ομορφη εμπειρια, σιγουρα θα πονεσουμε, αλλωστε μια ζωη θα φερουμε στον κοσμο αλλα εχει να κανει με τις αντοχες καθεμιας μας και αν ολα πανε καλα και γρηγορα! Σκεψου η μεγαλη αδελφη μου γεννησε πολυ γρηγορα ουτε να την ξυρισουν δεν προλαβαν!χεχε! Ευχομαι τετοιες γεννες για ολες μας! Οσο για τις μανουλες που θα κανουν καισαρικη αισθανομαι οντως οτι καλυτερα ειναι η επισκληριδιος και οσες ξερω αυτο επελεξαν για να δουν το μπεμπακι τους! Καλη δυναμη σε ολες και με το καλο τα σπορακια μας!

Mama 1 kai christiana sas euxome oti kalitero k sintoma na kratisoume ta morakia mas stin agkalia mas ! 

Enoite oti an telika kano kesariki tha epilekso episkliridio gt thelo na dw to bebaki amesos. ! 

Aaax anipomono para poli. !!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η darling89 είπε:

 

Mama 1 kai christiana sas euxome oti kalitero k sintoma na kratisoume ta morakia mas stin agkalia mas ! 

Enoite oti an telika kano kesariki tha epilekso episkliridio gt thelo na dw to bebaki amesos. ! 

Aaax anipomono para poli. !!! 

 

Χεχε ναι συντομα υγιη και τελειομηνα μωρακια! Που θα παει θα περασει ο καιρος αλλα και τωρα που τα νιωθουμε στις κοιλιτσες μας ωραια ειναι! Οποτε να το χαρουμε μεχρι να ρθει η ωρα να τα γνωρισουμε απο κοντα! ??? Με το καλο κοπελα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από εμένα! Εγώ γέννησα τον Δεκέμβριο και επειδή είχα δίκερο μήτρα (μήτρα χωρισμένη στα 2 με διάφραγμα), υμενώδη πρόσφυση πλακούντα (η ένωση μεταξύ πλακούντα και ομφαλίου λώρου ήταν λεπτή και φοβόντουσαν μήπως αιμορραγίσει κατά την εξώθηση) και διαβήτη κύησης ξεκινήσαμε την διαδικασία με πρόκληση με κολπικά υπόθετα (κράτησε 12 ώρες) και στην συνέχεια με βάλανε στις ωδύνες (άλλες 13 ώρες) και διαστολή δεν έκανα καθόλου....Το πόσο υπέφερα δεν σας το περιγράφω, να έχω περπατήσει χιλιόμετρα μήπως και κάνω διαστολή, να έρχονται οι πόνοι ανά λεπτό και να μην γίνεται τίποτα, μου σπάσανε και τα νερά για να με βοηθήσουν δήθεν, άρχισαν να πέφτουν και οι παλμοί του μωρού...Οι μαίες να λένε στους γυναικολόγους ότι δεν θα κάνω διαστολή και αυτοί τον χαβά τους...Τελικά, μετά απο 25 συνολικά ώρες με βάλανε στο χειρουργείο και μου κάνανε ραχιαία (όχι επισκληρίδιο) και γέννησα σε 20 λεπτά ΕΥΤΥΧΩΣ ένα υγιέστατο μωρό...Λέγοντας τα παραπάνω θέλω να καταλήξω ότι ο τρόπος που θα γεννήσει η καθεμία, είτε είναι επιλογή της είτε η φύση το επιβάλει, δεν την κάνει καλύτερη ή χειρότερη μάνα από όσες καταφέρνουν να γεννήσουν φυσιολογικά. Σημασία έχει να φέρνουμε στον κόσμο υγιή μωρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλησπέρα και από εμένα! Εγώ γέννησα τον Δεκέμβριο και επειδή είχα δίκερο μήτρα (μήτρα χωρισμένη στα 2 με διάφραγμα), υμενώδη πρόσφυση πλακούντα (η ένωση μεταξύ πλακούντα και ομφαλίου λώρου ήταν λεπτή και φοβόντουσαν μήπως αιμορραγίσει κατά την εξώθηση) και διαβήτη κύησης ξεκινήσαμε την διαδικασία με πρόκληση με κολπικά υπόθετα (κράτησε 12 ώρες) και στην συνέχεια με βάλανε στις ωδύνες (άλλες 13 ώρες) και διαστολή δεν έκανα καθόλου....Το πόσο υπέφερα δεν σας το περιγράφω, να έχω περπατήσει χιλιόμετρα μήπως και κάνω διαστολή, να έρχονται οι πόνοι ανά λεπτό και να μην γίνεται τίποτα, μου σπάσανε και τα νερά για να με βοηθήσουν δήθεν, άρχισαν να πέφτουν και οι παλμοί του μωρού...Οι μαίες να λένε στους γυναικολόγους ότι δεν θα κάνω διαστολή και αυτοί τον χαβά τους...Τελικά, μετά απο 25 συνολικά ώρες με βάλανε στο χειρουργείο και μου κάνανε ραχιαία (όχι επισκληρίδιο) και γέννησα σε 20 λεπτά ΕΥΤΥΧΩΣ ένα υγιέστατο μωρό...Λέγοντας τα παραπάνω θέλω να καταλήξω ότι ο τρόπος που θα γεννήσει η καθεμία, είτε είναι επιλογή της είτε η φύση το επιβάλει, δεν την κάνει καλύτερη ή χειρότερη μάνα από όσες καταφέρνουν να γεννήσουν φυσιολογικά. Σημασία έχει να φέρνουμε στον κόσμο υγιή μωρά.

Ωχ κοπελα μου εσυ τραβηξες μεγαλο ζορι&με ολες αυτες τις δυσκολιες χαρα στο κουραγιο σου που προσπαθησες! Ηρωιδα! Να χαιρεσαι το μωρακι σου! Καλα οντως η γεννα με οποιον τροπο κι αν γινει δεν χαρακτηριζει τι ειδους μανουλες θα γινουμε, αλλα το μετα! Εμενα αυτο το μετα με αγχωνει, αλλα επειδη προς το παρον δεν εχω γεννησει ακομα, ενα-ενα τα αγχη!χεχε! Για ολες υγιη μωρακια και βεβαια συνεση και δυναμη για το μεγαλωμα τους! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Χριστιαννα* είπε:

Ωχ κοπελα μου εσυ τραβηξες μεγαλο ζορι&με ολες αυτες τις δυσκολιες χαρα στο κουραγιο σου που προσπαθησες! Ηρωιδα! Να χαιρεσαι το μωρακι σου! Καλα οντως η γεννα με οποιον τροπο κι αν γινει δεν χαρακτηριζει τι ειδους μανουλες θα γινουμε, αλλα το μετα! Εμενα αυτο το μετα με αγχωνει, αλλα επειδη προς το παρον δεν εχω γεννησει ακομα, ενα-ενα τα αγχη!χεχε! Για ολες υγιη μωρακια και βεβαια συνεση και δυναμη για το μεγαλωμα τους! ?

Με το καλό να φέρεις στον κόσμο το μωράκι σου και όσο δύσκολα και να περάσεις πίστεψέ με δεν θα θυμάσαι τίποτα όταν θα σου χαμογελάει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...