Μετάβαση σε περιεχόμενο

εγκυμοσύνη και ανησυχίες


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες της μαμάδες και σε όλες της εγκυμονούσες :)

άνοιξα αυτό το θέμα για να ανταλάζουμε απόψεις και ανυσηχίες στο θέμα της εγκυμοσηνης,

Ενώ θα έπρεπε να πετάω στα σύννεφα που επιτέλους τα κατάφερα .... μετά από πολύ καιρό ,όλα πάνε καλά σύμφωνα με τον υπέρηχο.....παρόλα αυτό έχω ανυσηχία.

στις 5 εβδομάδες και 6 ημέρες είδαμε καρδούλα να χτυπάει , με ανυσηχησε γτ ήταν 1,7mm ,και έχω ακούσει ότι στην 6 εβδομάδα το μωρό είναι 2mm .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Καλησπέρα σε όλες της μαμάδες και σε όλες της εγκυμονούσες :)

άνοιξα αυτό το θέμα για να ανταλάζουμε απόψεις και ανυσηχίες στο θέμα της εγκυμοσηνης,

Ενώ θα έπρεπε να πετάω στα σύννεφα που επιτέλους τα κατάφερα .... μετά από πολύ καιρό ,όλα πάνε καλά σύμφωνα με τον υπέρηχο.....παρόλα αυτό έχω ανυσηχία.

στις 5 εβδομάδες και 6 ημέρες είδαμε καρδούλα να χτυπάει , με ανυσηχησε γτ ήταν 1,7mm ,και έχω ακούσει ότι στην 6 εβδομάδα το μωρό είναι 2mm .. 

Παρασκευαΐδου μου!!!χαχαχ εσύ είσαι που όποιο post διαβάζω δίνεις συμβουλές για να μην αγχωνόμαστε!!!!!!!! χαχαχα Τώρα καταλαβαίνεις πως  όλοι έχουνε άγχος και ανησυχίες.. και πως η συμβουλή μην αγχώνεσαι δεν πιάνει!! Για αυτό και δεν θα σου πω να μην έχεις ανησυχία!  ..Πως να μην αγχωθείς μπροστά σε αυτό το θαύμα! Άλλος για την επίτευξη εγκυμοσύνης και άλλος για την έκβαση της..  
Στο δια ταύτα τώρα!! Εμένα ήταν 1,2 όταν ακούσαμε καρδούλα! ήμουνα 7,3 εβδομάδων έγκυος  (από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου και 5,3 εβδομάδων έμβρυο)  Έχω ακόμα το μήνυμα που έστειλα στον άντρα μου που έλειπε εκτός!! "ακούσαμε καρδούλα 1,2 και όλα πάνε καλά!!!!!!"... Πολύ όμορφες στιγμές..
ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη, δεν είχα καθόλου άγχος και ήμουνα άσχετη με όλα.. Δεν εδωσα ποτε σημασία σε λεπτομέρειες.. δούλευα, έκανα γάμο και χόρευα ξυπόλητη, πήγα μήνα του μέλιτος 10 μέρες Ιταλία.. Έκανα μετακόμιση.. κολύμπησα, έκανα ποδήλατο.. Όλα πήγαν τέλεια.. 
Μετά την αποβολή και τα τράβαλα που είχα λόγω απόξεσης στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου, είμαι αγχωμένη καταρχήν για το αν θα ξαναμείνω έγκυος καιγια την ηλικία μου (39).. Ας μην μακρηγορώ!! Εύχομαι μία τελειόμηνη υπέροχη εγκυμοσύνη!! Το αξίζεις! να μας λες τα νέα σου!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοπέλα μου και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!!σε καταλαβαίνω απόλυτα!!Εγώ είμαι στην 27η εβδομάδα και ακόμα έχω άγχος και φοβάμαι πολύ..πέρασα και εγώ πολλάγια να φτάσω εδώ που έφτασα..το βρίσκω λογικό να ανησυχείς όμως σιγα σιγά και όσο περνάει ο καιρός θα χαλαρώνεις..Μην ακούς άλλους τι λένε παρά μόνο το γιατρό σου.εφόσον είδατε σάκο και ακούσατε καρδούλα όλα προχωράνε κανονικά..κάθε μωρό και εγκυμοσύνη είναι διαφορετικά από άλλες ακόμα και στο ίδιο άτομο..να προσέχεις όσο μπορείς περισσότερο αυτούς τους 3-4 πρώτους μήνες μέχρι να "δέσει " καλά το μωράκι.κάθε φορά που θα πηγαίνεις στο γιατρό και θα το βλέπεις και θα το ακούς θα ηρεμεις ,θα περάσει ο καιρός και μετά απλά θα ανησυχείς να πάνε όλα καλά!!!σου εύχομαι ολόψυχα ότι καλύτερο!!θετική σκέψη και προσευχή!!ο θεός κοντά σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

Παρασκευαΐδου μου!!!χαχαχ εσύ είσαι που όποιο post διαβάζω δίνεις συμβουλές για να μην αγχωνόμαστε!!!!!!!! χαχαχα Τώρα καταλαβαίνεις πως  όλοι έχουνε άγχος και ανησυχίες.. και πως η συμβουλή μην αγχώνεσαι δεν πιάνει!! Για αυτό και δεν θα σου πω να μην έχεις ανησυχία!  ..Πως να μην αγχωθείς μπροστά σε αυτό το θαύμα! Άλλος για την επίτευξη εγκυμοσύνης και άλλος για την έκβαση της..  
Στο δια ταύτα τώρα!! Εμένα ήταν 1,2 όταν ακούσαμε καρδούλα! ήμουνα 7,3 εβδομάδων έγκυος  (από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου και 5,3 εβδομάδων έμβρυο)  Έχω ακόμα το μήνυμα που έστειλα στον άντρα μου που έλειπε εκτός!! "ακούσαμε καρδούλα 1,2 και όλα πάνε καλά!!!!!!"... Πολύ όμορφες στιγμές..
ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη, δεν είχα καθόλου άγχος και ήμουνα άσχετη με όλα.. Δεν εδωσα ποτε σημασία σε λεπτομέρειες.. δούλευα, έκανα γάμο και χόρευα ξυπόλητη, πήγα μήνα του μέλιτος 10 μέρες Ιταλία.. Έκανα μετακόμιση.. κολύμπησα, έκανα ποδήλατο.. Όλα πήγαν τέλεια.. 
Μετά την αποβολή και τα τράβαλα που είχα λόγω απόξεσης στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου, είμαι αγχωμένη καταρχήν για το αν θα ξαναμείνω έγκυος καιγια την ηλικία μου (39).. Ας μην μακρηγορώ!! Εύχομαι μία τελειόμηνη υπέροχη εγκυμοσύνη!! Το αξίζεις! να μας λες τα νέα σου!!! 

 

Lisaki mou πραγματικά γέλασα αρκετά με το μήνυμα σοu το χρειαζόμουνα ...
Σε ευχαριστώ πολύ ...ξέρω φωνάζω μαλώνω τα κορίτσια να μην αγχώνονται... γιατί και εγώ μόλις ηρέμησα ήρθε οπότε η8έλα να περάσω ένα μήνυμα στα κορίτσια μου.. αλλά τώρα να δεις είναι στιγμές που είμαι ευτυχισμένη και πετάω στα σύννεφα και είναι στιγμές που αγχώνομαι.... στον πρώτο υπέρηχο σαν το ψάρι έτρεμα ...και τελικά όλα ήταν καλά. 

 

H giagia mou mou edwse sumboulh oti sth egkumosunh den xreiazetai na kanoume san palabes(mh auto, mh ekeino, ksapla sto krebati ktl) na zoume , na thn xairomaste.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Ζωγιαμπελ είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!!σε καταλαβαίνω απόλυτα!!Εγώ είμαι στην 27η εβδομάδα και ακόμα έχω άγχος και φοβάμαι πολύ..πέρασα και εγώ πολλάγια να φτάσω εδώ που έφτασα..το βρίσκω λογικό να ανησυχείς όμως σιγα σιγά και όσο περνάει ο καιρός θα χαλαρώνεις..Μην ακούς άλλους τι λένε παρά μόνο το γιατρό σου.εφόσον είδατε σάκο και ακούσατε καρδούλα όλα προχωράνε κανονικά..κάθε μωρό και εγκυμοσύνη είναι διαφορετικά από άλλες ακόμα και στο ίδιο άτομο..να προσέχεις όσο μπορείς περισσότερο αυτούς τους 3-4 πρώτους μήνες μέχρι να "δέσει " καλά το μωράκι.κάθε φορά που θα πηγαίνεις στο γιατρό και θα το βλέπεις και θα το ακούς θα ηρεμεις ,θα περάσει ο καιρός και μετά απλά θα ανησυχείς να πάνε όλα καλά!!!σου εύχομαι ολόψυχα ότι καλύτερο!!θετική σκέψη και προσευχή!!ο θεός κοντά σας!!!

σε ευχαριστώ παρά πολύ , πραγματικά γνώριζα ότι θα ανησυχώ αλλά δεν περίμενα τόσο στον πρώτο υπέρηχο 100 φορές ρώτησα την γιατρό αν είναι όλα καλά ....αφού η γυναίκα με κοιτούσε και 8α νόμιζε κουφή είμαι .. 

Σου εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσηνη .... να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλίτσα σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Παρασκευαΐδου μου κι απο μένα!

Βρε κορίτσι, είπαμε να διαβάζουμε και να είμαστε ενημερωμένες για να ξέρουμε τι μας γίνεται, αλλά εσύ νομίζω το παράκανες. Εγώ ούτε που είχα σκεφτεί να δω ποιο είναι το σωστό μέγεθος καρδιάς στο πρωτο 3μηνο. Ίσως με απασχολήσει τώρα με τη β' επιπέδου κι αυτό αν μου πει κάτι ο γιατρός. μήπως δεν εμπιστεύεσαι αρκετά το γιατρό σου; Αν είναι έτσι, ίσως να έψαχνες άλλον για να είσαι ήρεμη...

Αλλιώς κάτι παραπάνω θα ξέρει, θα είδε όλες τις παραμέτρους και δε θα ανησύχησε. Προσπάθησε να χαλαρώσεις κοπέλα μου, όσο γίνεται, διότι η εγκυμοσύνη είναι ούτως ή άλλως μια αγχωτική εμπειρία. 

Σου εύχομαι όλα να πάνε με το καλό and keep calm!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Titti είπε:

Καλημέρα Παρασκευαΐδου μου κι απο μένα!

Βρε κορίτσι, είπαμε να διαβάζουμε και να είμαστε ενημερωμένες για να ξέρουμε τι μας γίνεται, αλλά εσύ νομίζω το παράκανες. Εγώ ούτε που είχα σκεφτεί να δω ποιο είναι το σωστό μέγεθος καρδιάς στο πρωτο 3μηνο. Ίσως με απασχολήσει τώρα με τη β' επιπέδου κι αυτό αν μου πει κάτι ο γιατρός. μήπως δεν εμπιστεύεσαι αρκετά το γιατρό σου; Αν είναι έτσι, ίσως να έψαχνες άλλον για να είσαι ήρεμη...

Αλλιώς κάτι παραπάνω θα ξέρει, θα είδε όλες τις παραμέτρους και δε θα ανησύχησε. Προσπάθησε να χαλαρώσεις κοπέλα μου, όσο γίνεται, διότι η εγκυμοσύνη είναι ούτως ή άλλως μια αγχωτική εμπειρία. 

Σου εύχομαι όλα να πάνε με το καλό and keep calm!!! :)

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου ,  έχεις δίκιο και το ξερω ανήσυχω ενώ η γιατρος δεν μου έδωσε αυτήν την εντύπωση...μας ευχήθηκε και μας έκλεισε το επόμενο ραντεβού..  Μου έκανε υπέρηχο και αιματολογικες εξετάσεις και ούρων ( εδώ στη Γερμανία τα κάνουν αυτά στα ιατρεία τους) και μου είπε εάν υπάρξει κάποιο πρόβλημα θα με πάρει τηλ οπότε ούτε εκεί έχω κάτι γιατί δεν με πήρε τηλέφωνο. 

Είναι καινούργια η γιατρος και πολύ φιλική. Απλά δυστυχώς το δικό μου το χαζομυαλο λέει μήπως δεν έδειξε κάτι η γυναίκα για να μη με αγχώσει; Η πλάκα είναι ότι και τριγύρω που είδε μου είπε όλα είναι τέλεια..  Τωρα τι να πω..  Είμαι για δέσιμο το ομολογώ.. 

Συγνώμη για το κατεβατό.. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, αχ αυτές οι ανησυχίες της εγκυμοσύνης!

Κοίτα να χαρείς αυτή   την περίοδο και μη στεναχωρείς το μπεμπέ σου (γιατί αυτά όλα τα καταλαβαίνουν)! Κι εγώ μη νομίζεις, όλο για χαζά στενοχωριέμαι! Όλα θα μας πάνε τέλεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...