Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαλπιγγογραφια


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!!γυρισαμε απ τν γιατρο!!μ εγραψε ορμονολογικες εξετασεις κ σαλπιγγογραφια!!τν αλλο μηνα βεβαια γτ τωρα ειμαι ηδη στν πεμπτη μερα...ειμαι πολυ  χαλαρη ειδικα μετα τν συζητηση γτ ο γιατροσ επιμενει πως ολα θα ναι μια χαρα.το μονο π με αγχωνει ειναι η σαλπιγγογραφια.εχετε εμπειρια??ποναει??κ ποσο κοστιζει περιπου γτ δν ρωτησα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η elena90 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!!γυρισαμε απ τν γιατρο!!μ εγραψε ορμονολογικες εξετασεις κ σαλπιγγογραφια!!τν αλλο μηνα βεβαια γτ τωρα ειμαι ηδη στν πεμπτη μερα...ειμαι πολυ  χαλαρη ειδικα μετα τν συζητηση γτ ο γιατροσ επιμενει πως ολα θα ναι μια χαρα.το μονο π με αγχωνει ειναι η σαλπιγγογραφια.εχετε εμπειρια??ποναει??κ ποσο κοστιζει περιπου γτ δν ρωτησα

Γεια σου καλη μου..με το καλο ολες οι εξετάσεις,με άριστα αποτελέσματα!!σαλπιγγογραφια εκανα πέρυσι..θα ειμαι απολύτως ειλικρινής..Δεν ειναι οτι πιο ευχάριστο εχεις ζήσει,ποναει λιγάκι αλλα εγω π.χ στην περίοδο βιώνω πολυ μεγαλύτερους πόνους..Οποτε παλευεται!!!το μονο που μου ηταν δύσκολο ηταν να κρατήσω τα πόδια μου πάνω στο μεταλλικό τραπεζι λόγο της ενόχλησης (του αξονικού που στο κάνουν)γλιστραγα με τις κάλτσες..εσυ,μηπως να τις βγάλεις??Πρεπει πριν να παρεις παυσίπονα,εκει που θα την κανεις ρωτά τι μπορεις να παρεις και πόση ωρα πριν..για το κόστος δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθήσω,την εκανα σε δημόσιο νοσοκομειο και ετσι δεν ξέρω τιμες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Γεια σου καλη μου..με το καλο ολες οι εξετάσεις,με άριστα αποτελέσματα!!σαλπιγγογραφια εκανα πέρυσι..θα ειμαι απολύτως ειλικρινής..Δεν ειναι οτι πιο ευχάριστο εχεις ζήσει,ποναει λιγάκι αλλα εγω π.χ στην περίοδο βιώνω πολυ μεγαλύτερους πόνους..Οποτε παλευεται!!!το μονο που μου ηταν δύσκολο ηταν να κρατήσω τα πόδια μου πάνω στο μεταλλικό τραπεζι λόγο της ενόχλησης (του αξονικού που στο κάνουν)γλιστραγα με τις κάλτσες..εσυ,μηπως να τις βγάλεις??Πρεπει πριν να παρεις παυσίπονα,εκει που θα την κανεις ρωτά τι μπορεις να παρεις και πόση ωρα πριν..για το κόστος δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθήσω,την εκανα σε δημόσιο νοσοκομειο και ετσι δεν ξέρω τιμες..

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μ!!κ εγω στην περιοδο παντα υποφερω απ τους πονους!!τωρα θα δειξει...σκεφτομαι ότι εδω καποια στιγμη θα γεννησω οπου εκει ο πονος φανταζόμαι θα ναι μεγαλυτερος κ περισσοτερη ωρα οποτε θα το αντεξω πιστευω!!ειμαι κ λιγοψυχη δν τν αντεχω τν πονο.εχω κανει κ καποιες επεμβασεις παλια κ ειδικα η μια ειχε φριχτους πονους κ απο τοτε φοβαμαι!!!????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μου Έλενα μη φοβάσαι καθόλου..Όσο πιο χαλαρή εισαι τόσο πιο ανώδυνη θα σου φανεί η εξέταση.. Εγώ την έκανα στο Γενεσις Αθηνων τον περασμένο Ιουλιο. Πηγα φοβερα αγχωμένη όχι μόνο για τη διαδικασία αλλά και για το αποτέλεσμα. Τελικά αδίκως είχα φοβηθεί τόσο.. Σίγουρα ήταν κάπως άβολη διαδικασία να είσαι ξαπλωμένη σε ένα τραπέζι και να σου εγχυουν μέσω ενός μικρου καθετήρα το σκιαγραφικο (δηλ το υγρό που διαπερνά τις σάλπιγγες για να φανεί αν είναι διαβατες) όμως δεν είναι τόσο φοβερή και τρομερή διαδικασία οσο τη φανταζομουν... Δυο κύματα υποφερτου πόνου ένιωσα,  2 δευτερόλεπτα στην καθε σαλπιγγα..Μέχρι να πω "ποναω" τελειωσε το θεμα..Δεν ξερω βέβαια αν επαιξε ρολο κ το γεγονος οτι οι σαλπιγγες μου ηταν ανοιχτες.. Ωστόσο ειχα παρει μια ωρα πριν και ενα μεσουλιντ.. (μπουσκοπαν μου ειχαν συστησει αλλα δεν τους ακουσα γιατι το θεώρησα πολυ ελαφρύ κ δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να το ρισκάρω να ταλαιπωρηθω). Όσον αφορα το κόστος 130 ευρώ έδωσα. Καλη επιτυχία σου εύχομαι.. Θετικη σκέψη και το πράγμα θα πάει τέλεια..!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν Έλενα η δική μου εμπειρία έχει ως εξής :
Μου είπε ο γιατρός ότι πρέπει να κάνω σαλπιγγογραφία, πρίν παω μου μια ώρα πριν την εξέταση μου είπε να πάρω 1 mesulid & 1 buscopan plus... έτσι λοιπόν πήγα στο ΜΗΤΕΡΑ.. η εξέταση είχε 140€... ευτυχως πέτυχα μια πολύ καλή κοπέλα που ΄προσπαθούσε να με ηρεμήσει γιατί ειλικρινα μπήκα πααααρα πολύ αγχωμενη. Ναι πόνεσα και μάλιστα πολύ... οι σάλπιγγες μου ήταν διαβατές ευτυχώς. Μου είπε η κοπέλα που έκανε την εξέταση ότι παίζουν πολλά ρόλλο και οτι από γυναίκα σε γυναίκα διαφέρει πόσο θα πονέσει. Εγω προσωπικά θα πρότεινα να κλείσεις ραντεβού με μέθη (θα πληρώσεις κάτι παραπάνω αλλά αξίζει)..δεν ήξερα πως είναι εφικτό έτσι.. Αν χρειαστεί να την ξανακάνω (χτυπάω ξύλο) θα ζητησω μέθη σίγουρα!!!!!!

Όλα θα πάνε καλα! Καλα αποτελέσματα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η elena90 είπε:

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μ!!κ εγω στην περιοδο παντα υποφερω απ τους πονους!!τωρα θα δειξει...σκεφτομαι ότι εδω καποια στιγμη θα γεννησω οπου εκει ο πονος φανταζόμαι θα ναι μεγαλυτερος κ περισσοτερη ωρα οποτε θα το αντεξω πιστευω!!ειμαι κ λιγοψυχη δν τν αντεχω τν πονο.εχω κανει κ καποιες επεμβασεις παλια κ ειδικα η μια ειχε φριχτους πονους κ απο τοτε φοβαμαι!!!????

Απο γυναικα σε γυναικα σιγουρα διαφέρει το ποσο θα πονέσει κακά τα ψέματα,ολες τον αντέχουμε τον πονο!!η φίλη gellie με κάλυψε απόλυτα,ετσι ακριβως ηταν,εγω ειχα πάρει 2 buscopan plus μια ωρα πριν..πιο πολυ ηταν το άγχος μου που με ειχε καταβάλλει γιατι ειχα άκουσει τα απίστευτα για το ποσο πολυ πονάς,παρα η διαδικασία..και γω εχω κανει ενα χειρουργειο το 2010 με φρικτούς πόνους και επιπλοκες(συνολικά ενα μηνα στο νοσοκομειο) και μπροστά σε αυτο,ολα φαίνονται "παιχνιδάκι"..ενα θα σου πω,αν μου έλεγαν πως πρεπει την αλλη εβδομάδα να την ξανακάνω θα ελεγα οκ..και θα πήγαινα χαλαρά..τωρα αν χεις την δυνατότητα να κανεις μέθη,(ΕΣΥ ξερεις τα οικονομικά σου) καν την με μέθη για να εισαι πιο "σίγουρη".. καλη επιτυχία και παλι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγβ σαλπιγγογραφια εκανα στο Ρεα με 2 μπουσκοπαν κ δεν.καταλαβα τιποτα..πανω που αρχισα να χω ενοχληση τελειωσε..ουτε 5 λεπτα δεν ειναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς εγώ πέρασα αυτή την εμπειρία 2 φορές και για μένα ήταν οδυνηρή..πόνεσα πολύ και τις 2 φορές αλλά εμένα ήταν κλειστές στους κωδωνες..Ίσως γι αυτό και ο πόνος..δυστυχώς κανένας δεν μου είπε πάρε κάποιο παυσιπονο από πριν για να γίνει πιο ήπιο..παρόλο που στην περίοδο δεν έχω σχεδόν καθόλου πόνο εδώ ήταν ανυποφορο..η στάση ήταν άβολη αν και οι κοπέλες εκεί προσπαθούσαν να μου μιλάνε για να είμαι ήρεμη και χαλαρή..το κόστος ήταν γύρω στα 150 ευρώ αν θυμάμαι καλά..

Κάθε άνθρωπος και κάθε οργανισμός το αντιμετωπιζει διαφορετικά..εύχομαι καλή επιτυχία και όλα να πάνε κατ'ευχην!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μεθη είναι όντως πολύ καλή λυση σε κάποιες περιπτώσεις... Δε σας κρύβω ότι ήμουν στο τσακ να ζητησω να μου κάνουν καθως είμαι σαν ανθρωπος αρκετα φοβιτσιαρα και λιποψυχη... Δεν είναι κατι να κοιμηθεις 2 λεπτακια....Εχω κάνει μεθη για γαστροσκόπηση (τιποτα δεν καταλαβαίνεις...). Στα περισσότερα κέντρα σου κάνουν αν ζητήσεις...Ρωτησε το εκεί που θα απευθυνθείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Η μεθη είναι όντως πολύ καλή λυση σε κάποιες περιπτώσεις... Δε σας κρύβω ότι ήμουν στο τσακ να ζητησω να μου κάνουν καθως είμαι σαν ανθρωπος αρκετα φοβιτσιαρα και λιποψυχη... Δεν είναι κατι να κοιμηθεις 2 λεπτακια....Εχω κάνει μεθη για γαστροσκόπηση (τιποτα δεν καταλαβαίνεις...). Στα περισσότερα κέντρα σου κάνουν αν ζητήσεις...Ρωτησε το εκεί που θα απευθυνθείς.

Σασ ευχαριστω πολυ κοριτσια μ!!για μεθυ δν το συζηταω καν γτ εχω αλλεργια στην ολικη ναρκωση!!!προς ωρας δν αγχωνομαι καθολου.ειναι κατι π πρεπει να γινει κ ειναι γ καλο!!!κ να πόνεσω αξιζει...θα κανω τα παντα για να γινω μανουλα...☺☺☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χωρις να ειμαι γιατρος ουτε ειδικη εχω αντιληφθει οτι η μέθη μαλλον δεν εχει κάποια σχέση με την ολικη νάρκωση.. Γίνεται με τη χρηση ενος πολυ ηπιου φαρμακου που δεν επηρεάζει την εγκεφαλική, αναπνευστική και καρδιακή λειτουργία εξ ού και εφαρμοζεται χωρίς να γίνει προεγχειρητικος έλεγχος και δεν τοποθετείται ούτε οξυγόνο ουτε καρδιογράφος.. τίποτα. Παρόλα αυτά αν νομίζεις ότι θα εχεις θεμα, να μην την κάνεις!!! Περιμένουμε τα αποτελέσματα της εξετάσεις και σου στέλνουμε τη θετική μας ενέργεια να πάνε όλα μια χαρα!!!! :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η elena90 είπε:

Σασ ευχαριστω πολυ κοριτσια μ!!για μεθυ δν το συζηταω καν γτ εχω αλλεργια στην ολικη ναρκωση!!!προς ωρας δν αγχωνομαι καθολου.ειναι κατι π πρεπει να γινει κ ειναι γ καλο!!!κ να πόνεσω αξιζει...θα κανω τα παντα για να γινω μανουλα...☺☺☺

Καλησπερα κοριτσακι μου, εγω την εκανα στη εuromedica θεσσαλονικης και πληρωσα  130 η 140 ευρω αν θυμαμαι καλα...

φοβομουν παρα πολυ και και για μερες διαβαζα φορουμ σχετικα με την σαλπιγγογραφια.. λοιπον, αν εχεις κλειστες σαλπιγγες η αληθεια ειναι οτι ποναει...αν ομως ειναι ανοιχτες παλι υπαρχει πονος αλλα ειναι υποφερτος.. μια ενοχληση απο 2-3 δευτερολεπτα στην καθε σαλπιγγα... οσο πιο χαλαρη εισαι τοσο καλυτερα...εγω δεν πηρα κανενα παυσιπονο απλα μ εβαλα ξυλοκαινη για να μην το νιωθω τοσο.

συμβουλη μ, η σαλπιγγογραφια ειναι μια σημαντικη εξεταση και εχει και θεραπευτικο χαρακτηρα.. λειτουργει σαν ¨τουμποφλο" και φευγουν και μικροσυμφησεις εαν τυχον υπαρχουν στις σαλπιγγες.. για τους επομενουε 3 μηνες αφου την κανεις εισαι πιο γονιμη..οποτε να σκεφτεσαι αυτο και θα περνεις δυναμη!! καλη επιτυχια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η elena90 είπε:

Ευχαριστω πολυ κοριτσια μ!!!θα σφιξω τα δοντια θα προσπαθησω να μαι χαλαρη κ θα σας πω τα νεα μ!!!

Θα περιμένουμε νεα σου!!!καλα αποτελέσματα ευχομαι ολόψυχα!!!!με τα παυσίπονα θα εισαι καλυμμένη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Ελενα εγω την εχω κανει πριν 4χρονια μετα απο μια εξωμητριος κυηση  απο ακτινολο μετα απο πρωτο 10μερο της περιοδου  εχοντας παρει 2 buscopan 2ωρες πριν την διαδικασια η διαρκεια μικρη 10  λεπτα σχεδον σε παιρνει για να ολοκληρωθει πιο πολυ ειναι η αναμονη και το αγχος για το πως γινεται τη θα δειξει και ο πονος,εγω δεν καταλαβα τιποτα σε ολη τη διαρκεια ουτε την ωρα της  έγχυσης σκιαγραφικής ουσίας ουτε μετα αλλα ο πονος ηταν στα αποτελεσματα μια σαλπιγγα που δεν δουλευει καθολου και η αλλη με 30%λειτουργια,οι εμπειριες απο γυναικα σε γυναικα διαφορετικες αλλα πονεσαν αλλες οχι εγω με οσες εχω μιλησει γυναικες προβλημα σαλπιγγας δεν πονεσαν ενω γυναικες που δεν ειχαν θεμα με τις σαλπιγγες πονουσαν δεν ξερω αν παιζει ρολο το αν εχεις προβλημα η οχι με τον πονο.Τα εργαλεια ειναι σαν αυτα του τεστ παπ μετα την εξεταση σου χορηγουνταια αντιβιοτικα το μονο πουν μπορει να νιωσεις ειναι κατι ελαφρα τσιμπηματα σαν πονους περιοδου την ωρα που σου βαζουν το σκιαγραφικο αλλα με ελαχιστη διαρκεια κατι σαν πονους περιοδου οσο πιο χαλαρη εισαι τοσο καλυτερο εγω το μονο που ειχα μια μικρη αιμοραγια τις επομονες ωρες τιποτε αλλο,σου ευχομαι οτι καλυτερο δυναμη αισιοδοξια και ολα θα γινουν  προσπαθησε να αποβαλεις το αγχο σου το οποιο ειναι μεγαλος παραγοντας και τελος ευχαριστα αποτελεσματα ααααα το κοστος διαφερει οι τιμες  120-160 εγω την πληρωσα 150 σε ιδιωτικο νοσοκομειο μια φιλη μου την πληρωσε 250

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η karen είπε:

Καλημερα Ελενα εγω την εχω κανει πριν 4χρονια μετα απο μια εξωμητριος κυηση  απο ακτινολο μετα απο πρωτο 10μερο της περιοδου  εχοντας παρει 2 buscopan 2ωρες πριν την διαδικασια η διαρκεια μικρη 10  λεπτα σχεδον σε παιρνει για να ολοκληρωθει πιο πολυ ειναι η αναμονη και το αγχος για το πως γινεται τη θα δειξει και ο πονος,εγω δεν καταλαβα τιποτα σε ολη τη διαρκεια ουτε την ωρα της  έγχυσης σκιαγραφικής ουσίας ουτε μετα αλλα ο πονος ηταν στα αποτελεσματα μια σαλπιγγα που δεν δουλευει καθολου και η αλλη με 30%λειτουργια,οι εμπειριες απο γυναικα σε γυναικα διαφορετικες αλλα πονεσαν αλλες οχι εγω με οσες εχω μιλησει γυναικες προβλημα σαλπιγγας δεν πονεσαν ενω γυναικες που δεν ειχαν θεμα με τις σαλπιγγες πονουσαν δεν ξερω αν παιζει ρολο το αν εχεις προβλημα η οχι με τον πονο.Τα εργαλεια ειναι σαν αυτα του τεστ παπ μετα την εξεταση σου χορηγουνταια αντιβιοτικα το μονο πουν μπορει να νιωσεις ειναι κατι ελαφρα τσιμπηματα σαν πονους περιοδου την ωρα που σου βαζουν το σκιαγραφικο αλλα με ελαχιστη διαρκεια κατι σαν πονους περιοδου οσο πιο χαλαρη εισαι τοσο καλυτερο εγω το μονο που ειχα μια μικρη αιμοραγια τις επομονες ωρες τιποτε αλλο,σου ευχομαι οτι καλυτερο δυναμη αισιοδοξια και ολα θα γινουν  προσπαθησε να αποβαλεις το αγχο σου το οποιο ειναι μεγαλος παραγοντας και τελος ευχαριστα αποτελεσματα ααααα το κοστος διαφερει οι τιμες  120-160 εγω την πληρωσα 150 σε ιδιωτικο νοσοκομειο μια φιλη μου την πληρωσε 250

Κοριτσι μ τ  να πω.τελικα ολα ειναι διαφορετικα στην καθε μια οποτε καλυτερα να αφηνομαστε κ οπως τα φερει η ζωη!!!οσο κ αν ρωταμε κ αν ψαχνουμε οτι ειναι να γινει θα γινει!!!ευχομαι να εχει λυθει τ προβλημα σ!!!κ να γινεις συντομα μανουλα αν δν εισαι ηδη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γεια σας! Εγω επειδή όταν το αποφάσισα ήμουν εξωτερικό άκουσα για σαλπιγγογραφια με υπερήχους ! Ειναι μονο στην Αθήνα ένας και ακομα ένας στήλη Θεσσαλονίκη ειναι με πλαστικό κόλπο διαστολές 3D αποκονιση και νομίζω πιο ασφαλή στο εξωτερικό το θεωρούν οκ και την ακτίνα παλαιός χρήσης ! Στην Ελλαδιτσα μας δεν το δέχονται τα κέντρα εξωσωματικής ! Δεν ειναι ευχάριστη αίσθηση και ξερω οτι νοιωθεις ενόχληση μονο όταν ειναι φραγμένες ! Η διαδιακασια ειναι ίδια χωρις να λάβεις τόση ακτινοβολία! Εγω πήρα και τον καλο μου μαζι και μεσα ολα καλα! Το βλέπεις στην οθόνη μπροστά σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...