Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συμπτώματα πριν την καθυστερηση


Anti84

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσι μου... Ειμαι 33 και δεν εχω μείνει ποτέ έγκυος.. Ελπίζω να μην αργησει πολυ ακομη να μου συμβεί..Πριν 1,5 χρονο που ξεκινησαμε την προσπάθεια, ειδικα τους πρωτους 2-3 μηνες απο τις γόνιμες μέρες μέχρι την περιοδο είχα φοβερές ζαλάδες και ταση για εμετό.. Ήμουν 1000% ότι τα ειχαμε καταφέρει μιας και τα συμπτωματα ηταν πολυ εντονα.. τελικα παντοτε αδιαθετουσα κανονικα.. Επίσης πριν λιγο καιρο αντιλήφθηκα ότι είχα δεκατα καθ'όλη τη διάρκεια της ωχρινικης φάσης..Τότε πάλι πίστεψα πως κάτι γίνεται.. τζίφος τίποτα δεν έγινε, μια μερα πριν την περιοδο η θερμοκρασία μου έπεσε στο 36,6 και αδιαθετησα ξανά.. Εν ολιγοις θεωρώ πως δεν υπάρχουν συμπτώματα πριν την καθυστερηση και όλα είναι παιχνίδια του μυαλού η' απλες συμπτώσεις... Είναι η ανάγκη και η τεραστια επιθυμια μας να γίνουμε μητέρες που μας κάνει να νιώθουμε όλα αυτά.. Καποιες γυναίκες βεβαια είναι τυχερές, μενουν αμέσως και από τη μεγάλη λαχτάρα και την προσμονή μπαινουν στην ψυχολογια της εγκυου, εχουν ναυτια η' τρωνε ανεξέλεγκτες ποσότητες φαγητού.. Μετα κάνουν το τεστ βγαίνει θετικό και λένε "είδες, ήμουν εγκυος για αυτο αισθανόμουν έτσι..". Από οτι λένε εξάλλου οι γιατροί τα πραγματικα συμπτώματα εγκυμοσυνης εμφανίζονται μετά την 6η βδομάδα.... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Angie μου στην ιδια φαση ειμαστε? προσπαθησαμε με συζυγο για δευτερο παιδακι την μερα της ωορηξια μου δηλαδη 23/11 απο τις 29 /11 ειχα καθε μερα πονους χαμηλους στην κοιλια και ενα ανακατεμα το πρωι που εφυγε μετα τις 10 το πρωι ημουν οκ προχεθς 2/12 το βραδυ ειχα εντονους πονους νομιζα θα αδιαθετισω απο σαββατο πρωι μεχρι και σημερα τιποτα ενα ελαφρυ φουσκωμα το πρωι.δεν αντεξα εκανε τεστ πριν καμια ωρα 6 μερες πριν την αναμενομενη περιοδο αρνητικο βγηκε ...και λεω  στο μυαλο ολα?? απο το αγχος τα προκαλεσα εγω ? ποτε δεν τα ειχα αυτα τα συμπτωματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Angie84 είπε:

Πωπωωω....τοση τρέλα εχουμε ρε κοριτσια??? :oops:

αστα να πανε!! γρηγορα με μωρακι στην κοιλιτσα καλη μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angie84 είπε:

Υπαρχουν συμπτωματα στην αρχη της συλληψης? Αρκετα πριν την καθυστερηση? γνωμες...εμπειριες...please!!! 

γεια κ παλι! λοιπον,εχω υπαρξει εγκυος εστω και για λιγο.....Συμπτωμα? κανενα αν εξαιρεσεις την υπνηλια που την απεδιδα στην κουραση εκεινης της εποχης. Ποτε δεν ξερεις ομως,αβυσσος το σωμα της γυναικας επισης πολλες φορες εχω παρερμηνευσει συμπτωματα,περιμενε και θα φανει τι συμβαινει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δεν υπάρχει αυτό....... Πρόκειται για ατελειωτα διαφορετικα μεταξυ τους συμπτώματα που μπορεί να εχουμε καθε φορά και στο τελος να μην είμαστε έγκυες..... Είναι να τρελαίνεσαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Κορίτσια δεν υπάρχει αυτό....... Πρόκειται για ατελειωτα διαφορετικα μεταξυ τους συμπτώματα που μπορεί να εχουμε καθε φορά και στο τελος να μην είμαστε έγκυες..... Είναι να τρελαίνεσαι....

πες το ψεμματα καθε μηνα ολο κ κατι εχω! ο μονος μηνας που δεν ειχα τιποτα ηταν οταν ημουν εγκυος κ σκεψου οτι οταν το εμαθα ημουν ηδη εξι εβδομαδων :shock: 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Nantia_14 είπε:

πες το ψεμματα καθε μηνα ολο κ κατι εχω! ο μονος μηνας που δεν ειχα τιποτα ηταν οταν ημουν εγκυος κ σκεψου οτι οταν το εμαθα ημουν ηδη εξι εβδομαδων :shock: 

Το ιδιο και εγω! ενα μηνα πριν μηνω έγκυος (άσχετα αν δε προχωρησε) ειχα ολα τα συμπτώματα...απίστευτα πρησμενο στήθος, πρήξιμο και εντονη όσφρηση...Πρώτη φορά μου είχε μυρίσει τοσο εντονη η μυρωδια της μαγιάς οταν ανοίξανε μπύρα κατι φίλοι μου στο σπιτι μας...το θυμαμαι σα τώρα....η κολλητή μου εβαζε το χερι της στη φωτια οτι ημουν έγκυος...τελικα τπτ....αδιαθετησα κανονικά..

Τον επόμενο μηνα που έμεινα έγκυος δεν ειχα ουτε καν πρησμένο στήθος που ειχα μετα την ωορρηξία..τιποτα!!! ουτε μυρωδιές...το καταλαβα περισσότερο απο τα καφε που  ειχα και συχνοουρια...που και παλι αυτο το εχω παντα πριν τη περίοδο.....

Δεν εχει νόημα να ψαχνομαστε Τελικά... αλλα ειναι δύσκολο το ξερω..έχουμε αναγκη να πιστεψουμε σε κατι....και να κρατηθούμε απο καπου..

Σας εύχομαι να ειστε εγκυουλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα!! σας στελνω μονο για τη συμπαρασταση σας... ΠΟΝΑΩ!! Η μεση μου,η κοιλια μου κ εχω να παω τουαλετα απο προχθες κ το κανει χειροτερο νομιζω...wtf???? σε 10 μερες θ αδιαθετησωωω!!!! :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Nantia_14 είπε:

 

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Angie84 είπε:

Κοριτσια καλημερα!! σας στελνω μονο για τη συμπαρασταση σας... ΠΟΝΑΩ!! Η μεση μου,η κοιλια μου κ εχω να παω τουαλετα απο προχθες κ το κανει χειροτερο νομιζω...wtf???? σε 10 μερες θ αδιαθετησωωω!!!! :oops:

Πονας με πονους περιόδου????? Τι να πω καθε οργανισμός ειναι διαφορετικός...μακαρι το σωματακι σου να προσπαθεί να σου δείξει οτι εισαι έγκυος... Υπαρχει περίπτωση να άλλαξε ο κυκλος σου και να αδιαθετησεις πιο νωρις??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειχα κανει υστεροσκοπηση...μετα αδιαθετησα κανονικα χωρις προβλημα στις 27 μερες...κ τωρα αυτο! κ ειμαι κ στη δουλεια κ φρικαρα λιγο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο μενα!!

εγω προσπαθω εδω και ενα χρονο αλλα οργανωμενα μονο τους τελευταιους μηνες!!

απο τοτε π κανω ελευθερα και χωρις στην αρχη να εχω ιδιαιτερο αγχος καθε μηνα μετα την οωρηξια και πριν την συλληψη ειχα οτι συμπτωμα μπορεις να φανταστεις!! θα συμφωνησω λοιπον και με την @Gelly και θα πω οτι το μυαλο της γυναικας παιζει πολλα παιχνιδια!!

πιστευω οτι ολα πανω κατω τα συμπτωματα ειναι οπως αυτα της περιοδου απλα οταν δεν μας ενδιαφερει απλα δεν δινουμε σημασια..

οταν προσπαθουμε.. καθε συμπτωμα το επεξεργαζομαστε και το παρατηρουμε!

εγω προσωπικα πλεον προσπαθω να μην δινω σημασια και να περιμενω καθυστεριση..

ευχομαι ομως για σενα να εισαι τυχερη και να ετυχε η εγκυμοσυνη ανεξαρτητα συμπτωματων η οχι!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Miniatoura μου δε νομιζω οτι ειναι εγκυμοσυνη.ξεκινησαν νωρις ολα αυτα. απλα τουαχιστον να συζητησω με το γιατρο μου γτ δεν παλευεται...ουτε μπορω να χω αυτο το πραγμα καθε μηνα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Angie84 είπε:

Κοριτσια καλημερα!! σας στελνω μονο για τη συμπαρασταση σας... ΠΟΝΑΩ!! Η μεση μου,η κοιλια μου κ εχω να παω τουαλετα απο προχθες κ το κανει χειροτερο νομιζω...wtf???? σε 10 μερες θ αδιαθετησωωω!!!! :oops:

Ισως δεν εχω καταλαβει καλα , αλλα μηπως αυτος ο πονος προερχετε απο το εντερο και σε μπερδευει?? επειδη εχεις να πας τουαλετα απο προχθες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φοβαμαι κ απευχομαι ΠΜΣ...μια φορα πριν πολλουυυυς μηνες υπεφερα,χωρις δυσκοιλιοτητα τοτε κ φοβαμαι μην ηρθε για να μεινει κ καθε μηνα εχω αυτο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Angie84 είπε:

Κοριτσια καλημερα!! σας στελνω μονο για τη συμπαρασταση σας... ΠΟΝΑΩ!! Η μεση μου,η κοιλια μου κ εχω να παω τουαλετα απο προχθες κ το κανει χειροτερο νομιζω...wtf???? σε 10 μερες θ αδιαθετησωωω!!!! :oops:

κ εγω ετσι! εχω 10 μερες ακομα και ποναω απιστευτα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμπτωματα ΠΟΛΛΑ και ΚΑΝΕΝΑ.... Το μονο συμπτωμα αξιο παρατηρησης ( στις κοπελες με σταθερο κυκλο )είναι η καθυστέρηση της περιοδου..

φιλικα:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ κορίτσια τους προηγούμενους μήνες όλο είχα συμπτώματα κι ήμουν σίγουρη ότι ήμουν έγκυος... εκτός από αυτόν τον μήνα που αδιαθέτησα νωρίτερα. Απλά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι και παλαιότερα κάθε μήνα ίσως είχα τα ίδια "συμπτώματα εγκυμοσύνης-περιόδου" και απλώς δεν τα έδινα σημασία, τώρα επειδή το σκέφτομαι πολύ μου φαίνονται όλα ενδείξεις εγκυμοσύνης... 

Χαίρομαι πάντως που δεν είμαι η μόνη ... γιατί την τελευταία φορά που είχα πάλι καθυστέρηση κ "συμπτώματα" όταν αδιαθέτησα έλεγα ότι κάτι δεν πάει καλά με το μυαλό μου....

Κορίτσια  εύχομαι πάντως του χρόνου τέτοια εποχή με ένα μωράκι στην αγκαλιά μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτησω κατι; Εχει καμια απο εσας πριν την περιοδο τα ποδια κομμενα σαν αν κατεβαινει ενα ρευμα απο την κοιλια και κατω ...σαν αδυναμια....και αν ναι αν καποια ειχε αυτο και σαν αρχικο συμπτωμα εγκυμοσυνης όπως πριν την περιοδο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η cajolina είπε:

Να ρωτησω κατι; Εχει καμια απο εσας πριν την περιοδο τα ποδια κομμενα σαν αν κατεβαινει ενα ρευμα απο την κοιλια και κατω ...σαν αδυναμια....και αν ναι αν καποια ειχε αυτο και σαν αρχικο συμπτωμα εγκυμοσυνης όπως πριν την περιοδο;

αυτο που περιγραφεις το  εχω παντα στην περιοδο μου,επισης οταν ημουν εγκυος δεν ειχα καποιο διαφορετικο συμπτωμα,ηταν ολα τα κλασσικα συμπτωματα της περιοδου οποτε κ δεν υποψιαζομουν εγκυμοσυνη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια...τη συμπαράσταση σας στην τρελα μου... 12-13 μερες μετα την επαφη...και 8-9 μερες πριν την περιοδο...ακμή,πολλα υγρα λευκα ίιισως υποκιτρινα ,πονος στο πλαι του στηθους μονο κ πονακια περιοδου που ερχονται και φευγουν,πρηξιμο κ αερια... Nantia_14 πως εισαι?? οι υπολοιπες κοριτσια?
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...