Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ


Recommended Posts

Καλημέρα  κορίτσια,

Είμαι καινούρια στο forum και ο λόγος που αποφάσισα να συμμετέχω είναι για να μοιραστώ την εμπειρία μου και γιατί θέλω κάπου να μιλήσω.

Είχα μια παλίνδρομη εγκυμοσύνη τον Απρίλιο του 2016 , το ανακάλυψα στις 7 εβδομάδες χωρίς να έχω ακούσει καρδιά, η τελευταία επίσκεψη στο γιατρό ήταν στις 5w5d. Στις 7 εβδομάδες μου είπαν ότι το έμβρυο είχε σταματήσει να μεγαλώνει στις 6w4d. Έτσι έκανα απόξεση και προσπάθησα να το ξεπεράσω. Αν και λίγων εβδομάδων μου στοίχισε τόσο πολύ... Απογοήτευση και κλάμα πολύ...Η βιοψία έδειξε  παλίνδρομη για χρωμοσωμικές ανωμαλίες.

Αυτές τις μέρες λίγο πριν αποφασίσω να κάνω κάποιο γναθοχειρουργικό για αφαίρεση φρονιμίτη, υποψιάζομαι από απουσία περιόδου ότι μπορεί να είμαι έγκυος, κάνω χοριακή στις 4 ημέρες καθυστέρηση που έδωσε τιμή 6175 και αναβάλλω το χειρουργείο. 

Χτες πήγα για δεύτερη φορά στη γυναικολόγο είμαι στις 6w1d. Πριν μπω στο δωμάτιο του γιατρού έτρεμαν τα πόδια μου και είχα ταχυκαρδία 100 σφυγμούς το λεπτό. Περίμενα με αγωνία να ακούσω καρδούλα...και όντως έτσι έγινε!! 120 παλμούς το λεπτό μισό εκατοστό μέγεθος. Άπειρα συναισθήματα... Θα πάω πάλι σε μια εβδομάδα για να δούμε. Ρώτησα τη γιατρό μήπως κάνω περαιτέρω εξετάσεις  από τις συνηθισμένες για να προφυλάξω το εμβρυάκι (έχω ακούσει για θρομβοφιλία κτλ) αλλά μου είπε να ηρεμήσω και να μην ανησυχώ και δεν είναι τώρα ώρα για τέτοιες εξετάσεις.

Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία; Έχω τόσο άγχος μέχρι να περάσουν οι μέρες...δεν μπορώ να κοιμηθώ, ξυπνάω τις νύχτες. Το ξέρω ότι δεν είναι καλό ούτε για το έμβρυο αυτό αλλά δεν μπορώ να το σταματήσω. Επίσης δεν το έχω πει σε κανένα μόνο εγώ και ο άντρας μου το γνωρίζουμε. Την προηγούμενη φορά το είπαμε σε όλους και μετά είχαν όλοι στενοχώρια γι'αυτό αποφασίσαμε να το γνωρίζουμε μόνο εμείς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η ROSEMARAKI είπε:

Καλημέρα  κορίτσια,

Είμαι καινούρια στο forum και ο λόγος που αποφάσισα να συμμετέχω είναι για να μοιραστώ την εμπειρία μου και γιατί θέλω κάπου να μιλήσω.

Είχα μια παλίνδρομη εγκυμοσύνη τον Απρίλιο του 2016 , το ανακάλυψα στις 7 εβδομάδες χωρίς να έχω ακούσει καρδιά, η τελευταία επίσκεψη στο γιατρό ήταν στις 5w5d. Στις 7 εβδομάδες μου είπαν ότι το έμβρυο είχε σταματήσει να μεγαλώνει στις 6w4d. Έτσι έκανα απόξεση και προσπάθησα να το ξεπεράσω. Αν και λίγων εβδομάδων μου στοίχισε τόσο πολύ... Απογοήτευση και κλάμα πολύ...Η βιοψία έδειξε  παλίνδρομη για χρωμοσωμικές ανωμαλίες.

Αυτές τις μέρες λίγο πριν αποφασίσω να κάνω κάποιο γναθοχειρουργικό για αφαίρεση φρονιμίτη, υποψιάζομαι από απουσία περιόδου ότι μπορεί να είμαι έγκυος, κάνω χοριακή στις 4 ημέρες καθυστέρηση που έδωσε τιμή 6175 και αναβάλλω το χειρουργείο. 

Χτες πήγα για δεύτερη φορά στη γυναικολόγο είμαι στις 6w1d. Πριν μπω στο δωμάτιο του γιατρού έτρεμαν τα πόδια μου και είχα ταχυκαρδία 100 σφυγμούς το λεπτό. Περίμενα με αγωνία να ακούσω καρδούλα...και όντως έτσι έγινε!! 120 παλμούς το λεπτό μισό εκατοστό μέγεθος. Άπειρα συναισθήματα... Θα πάω πάλι σε μια εβδομάδα για να δούμε. Ρώτησα τη γιατρό μήπως κάνω περαιτέρω εξετάσεις  από τις συνηθισμένες για να προφυλάξω το εμβρυάκι (έχω ακούσει για θρομβοφιλία κτλ) αλλά μου είπε να ηρεμήσω και να μην ανησυχώ και δεν είναι τώρα ώρα για τέτοιες εξετάσεις.

Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία; Έχω τόσο άγχος μέχρι να περάσουν οι μέρες...δεν μπορώ να κοιμηθώ, ξυπνάω τις νύχτες. Το ξέρω ότι δεν είναι καλό ούτε για το έμβρυο αυτό αλλά δεν μπορώ να το σταματήσω. Επίσης δεν το έχω πει σε κανένα μόνο εγώ και ο άντρας μου το γνωρίζουμε. Την προηγούμενη φορά το είπαμε σε όλους και μετά είχαν όλοι στενοχώρια γι'αυτό αποφασίσαμε να το γνωρίζουμε μόνο εμείς..

Κοριτσακι μου καλως ηλθες....σου εύχομαι ολόψυχα αυτή τη φορα να κρατηθεί το αγγελούδι σου και όλα να πάνε πολυ πολυ καλά... να μας ενημερώσεις.... μακάρι να μπορουσα να σε βοηθήσω παραπάνω αλλά και εγω βιωνω περιεργη κατάσταση και είμαι με τη ψυχή στο στομα...προσπαθω να μαι ηρεμη, καποιες φορές το καταφερνω, κάποιες οχι...σου εύχομαι ο,τι καλυτερο κοριτσι μου γλυκο... καλυτερα που δε το ειπατε ακομα..και εγω που το είπα χειρότερα με κάνει το να πρέπει  α εξηγώ τι συμβαίνει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου γλυκεία μου! Δεν είχα ποτέ τέτοια εμπειρία απλά ήθελα να σου πω να μην ανησυχείς κι ότι θα πανε όλα καλά κατά πάσα πιθανότητα. Συνήθως όταν ακολουθεί εγκυμοσύνη μετά από αποβολή λόγω χρωμοσομιακων διαταραχών στο προηγούμενο έμβρυο, όλα πάνε κααλα (το.εχουν παυρι 3 γνωστες μου και τώρα έχουν υγιέστατα παιδάκια) τώρα όσον αφορά την θρομβοφιλια ...δεννξερω να σου πω, είναι εξειδικευμένη εξέταση και εδώ στην Ελλάδα την κάνουν μετά από 3 αποβολές.(στην Αγγλία μετά από 2) υπάρχουν τοοοοοσοι λόγοι για τους οποίους μια γυναίκα μπορεί να αποβάλλει πλέον που δεν γίνεται να τους σκεφτόμαστε όλους συνέχεια, "μήπως δεν έκανα το ένα" " μήπως να έκανα και αυτό" θα τρελλαθουμε στο τέλος όλες κανονικά. Να είσαι ήρεμη να έχεις πιστη και θετική ενέργεια, ξέρω ότι είναι δύσκολο μετά από 1 αποβολή όμως σκέψου ότι ο φυση "ξέρει" να αναγνωριζει τα λάθη της και τα διορθώνει. Το έμβρυο που είχες , δεν ήταν συμβατό με την ζωή και αποβλήθηκε,αυτό συμβαίνει σχεδόν πάντοτε στις αρχομενες κυησεις με προβληματικο DNA του εμβρύου. Εύχομαι σε 8 μήνες να κρατάς τοπαιδακι σου!!!!(τονεφαγες τον έναν)?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό το μωράκι σας! Κοίτα, όσο είναι εφικτό, να ηρεμήσεις και να ευχαριστηθεις αυτή την περίοδο! Έχεις δίκιο που νιώθεις έτσι, αλλά δεν κάνεις σε κανέναν από τους δύο σας καλό! Να προσέχεις τον εαυτό σου!!! Μία τελειομηνη κύηση μέσα από την καρδιά μου!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PETALOUDITSA 28 σ'ευχαριστώ πολύ για τα τόσο γλυκά σου λόγια... Δίνουν  θάρρος και πίστη και δε το λέω έτσι απλά για να το πω.. εύχομαι και εγώ να πάνε όλα καλά... Προς το παρόν έχω τις αναγούλες μου τις πρωινές και το πρησμένο στήθος και αυτά με κρατάνε λίγο ήρεμη. Εύχομαι να μην εκλείψουν τα συμπτώματα αυτά!!!(που φτάσαμε να παρακαλάμε να νιώθουμε λίγο άρρωστες).

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Biku 88 σ'ευχαριστώ πολύ και εσένα για όλα όσα μου έγραψες... τελικά όντως κάνει καλό να τα συζητάς, χαίρομαι που γράφτηκα στο forum. Νιώθεις λίγο ανακούφιση και το βάρος που έχεις σαν να το μοιράζεσαι κάπως ...

Οι φίλες σου που πέρασαν παλίνδρομη τώρα κρατάνε μωράκια στην αγκαλιά τους, αυτό είναι ανακουφιστικό πολύ!!!

Θα κάνω υπομονή και θα προσπαθήσω να είμαι ήρεμη.. όσο αυτό είναι δυνατόν! Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η maria1405 είπε:

Με το καλό το μωράκι σας! Κοίτα, όσο είναι εφικτό, να ηρεμήσεις και να ευχαριστηθεις αυτή την περίοδο! Έχεις δίκιο που νιώθεις έτσι, αλλά δεν κάνεις σε κανέναν από τους δύο σας καλό! Να προσέχεις τον εαυτό σου!!! Μία τελειομηνη κύηση μέσα από την καρδιά μου!!!!!!!!!

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου maria1405, ακόμα όντως δεν έχω ούτε στο ελάχιστο ευχαριστηθεί την εγκυμοσύνη (που λένε ότι είναι μια από τις καλύτερες περιόδους για τη γυναικεία φύση)!! Ελπίζω αν όλα πάνε καλά μετά τις κρίσιμες εβδομάδες (μετά τη 12η) να την απολαύσω...Εσύ έχεις παιδάκια; είσαι έγκυος; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ROSEMARAKI είπε:

Καλημέρα  κορίτσια,

Είμαι καινούρια στο forum και ο λόγος που αποφάσισα να συμμετέχω είναι για να μοιραστώ την εμπειρία μου και γιατί θέλω κάπου να μιλήσω.

Είχα μια παλίνδρομη εγκυμοσύνη τον Απρίλιο του 2016 , το ανακάλυψα στις 7 εβδομάδες χωρίς να έχω ακούσει καρδιά, η τελευταία επίσκεψη στο γιατρό ήταν στις 5w5d. Στις 7 εβδομάδες μου είπαν ότι το έμβρυο είχε σταματήσει να μεγαλώνει στις 6w4d. Έτσι έκανα απόξεση και προσπάθησα να το ξεπεράσω. Αν και λίγων εβδομάδων μου στοίχισε τόσο πολύ... Απογοήτευση και κλάμα πολύ...Η βιοψία έδειξε  παλίνδρομη για χρωμοσωμικές ανωμαλίες.

Αυτές τις μέρες λίγο πριν αποφασίσω να κάνω κάποιο γναθοχειρουργικό για αφαίρεση φρονιμίτη, υποψιάζομαι από απουσία περιόδου ότι μπορεί να είμαι έγκυος, κάνω χοριακή στις 4 ημέρες καθυστέρηση που έδωσε τιμή 6175 και αναβάλλω το χειρουργείο. 

Χτες πήγα για δεύτερη φορά στη γυναικολόγο είμαι στις 6w1d. Πριν μπω στο δωμάτιο του γιατρού έτρεμαν τα πόδια μου και είχα ταχυκαρδία 100 σφυγμούς το λεπτό. Περίμενα με αγωνία να ακούσω καρδούλα...και όντως έτσι έγινε!! 120 παλμούς το λεπτό μισό εκατοστό μέγεθος. Άπειρα συναισθήματα... Θα πάω πάλι σε μια εβδομάδα για να δούμε. Ρώτησα τη γιατρό μήπως κάνω περαιτέρω εξετάσεις  από τις συνηθισμένες για να προφυλάξω το εμβρυάκι (έχω ακούσει για θρομβοφιλία κτλ) αλλά μου είπε να ηρεμήσω και να μην ανησυχώ και δεν είναι τώρα ώρα για τέτοιες εξετάσεις.

Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία; Έχω τόσο άγχος μέχρι να περάσουν οι μέρες...δεν μπορώ να κοιμηθώ, ξυπνάω τις νύχτες. Το ξέρω ότι δεν είναι καλό ούτε για το έμβρυο αυτό αλλά δεν μπορώ να το σταματήσω. Επίσης δεν το έχω πει σε κανένα μόνο εγώ και ο άντρας μου το γνωρίζουμε. Την προηγούμενη φορά το είπαμε σε όλους και μετά είχαν όλοι στενοχώρια γι'αυτό αποφασίσαμε να το γνωρίζουμε μόνο εμείς..

Καλησπερα Rosemaraki!Καλως ηρθες στο φορουμ και συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου!!!Με το καλο να κρατησεις στην αγκαλια σου ενα υγιες μωρακι!Βιωσα κι εγω πριν 2 μηνες μια παλινδρομη κυηση και μπορω να φανταστω τους λογους για τους οποιους εισαι αγχωμενη.Ετσι πιστευω κι εγω οτι θα ειμαι σε μια μελλοντικη εγκυμοσυνη.Προσπαθησε ομως να χαλαρωσεις και να ξεκουραζεσαι οσο μπορεις.Συνηθως μετα απο παλινδρομη το μωρο μενει στην επομενη κυηση.Ετσι εχω ακουσει.Και η γυναικολογος μου αυτο μου ειπε.Οσο για το οτι δεν το εχετε πει ακομα σε κανεναν κατα τη γνωμη μου καλα κανετε.Ασε να περασει ο καιρος να κανεις και την αυχενικη σου και υστερα το ανακοικωνετε.Κι εγω το ειχα πει στους γονεις μου και στα πεθερικα μου και μετα το συμβαν,εκτος του οτι εγω ημουν στα πατωματα,ειδα και ποσο στεναχωρηθηκαν κι εκεινοι και λυπηθηκα περισσοτερο.Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να το χαρεις αυτο που ζεις οσο περισσοτερο μπορεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ROSEMARAKI είπε:

Καλημέρα  κορίτσια,

Είμαι καινούρια στο forum και ο λόγος που αποφάσισα να συμμετέχω είναι για να μοιραστώ την εμπειρία μου και γιατί θέλω κάπου να μιλήσω.

Είχα μια παλίνδρομη εγκυμοσύνη τον Απρίλιο του 2016 , το ανακάλυψα στις 7 εβδομάδες χωρίς να έχω ακούσει καρδιά, η τελευταία επίσκεψη στο γιατρό ήταν στις 5w5d. Στις 7 εβδομάδες μου είπαν ότι το έμβρυο είχε σταματήσει να μεγαλώνει στις 6w4d. Έτσι έκανα απόξεση και προσπάθησα να το ξεπεράσω. Αν και λίγων εβδομάδων μου στοίχισε τόσο πολύ... Απογοήτευση και κλάμα πολύ...Η βιοψία έδειξε  παλίνδρομη για χρωμοσωμικές ανωμαλίες.

Αυτές τις μέρες λίγο πριν αποφασίσω να κάνω κάποιο γναθοχειρουργικό για αφαίρεση φρονιμίτη, υποψιάζομαι από απουσία περιόδου ότι μπορεί να είμαι έγκυος, κάνω χοριακή στις 4 ημέρες καθυστέρηση που έδωσε τιμή 6175 και αναβάλλω το χειρουργείο. 

Χτες πήγα για δεύτερη φορά στη γυναικολόγο είμαι στις 6w1d. Πριν μπω στο δωμάτιο του γιατρού έτρεμαν τα πόδια μου και είχα ταχυκαρδία 100 σφυγμούς το λεπτό. Περίμενα με αγωνία να ακούσω καρδούλα...και όντως έτσι έγινε!! 120 παλμούς το λεπτό μισό εκατοστό μέγεθος. Άπειρα συναισθήματα... Θα πάω πάλι σε μια εβδομάδα για να δούμε. Ρώτησα τη γιατρό μήπως κάνω περαιτέρω εξετάσεις  από τις συνηθισμένες για να προφυλάξω το εμβρυάκι (έχω ακούσει για θρομβοφιλία κτλ) αλλά μου είπε να ηρεμήσω και να μην ανησυχώ και δεν είναι τώρα ώρα για τέτοιες εξετάσεις.

Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία; Έχω τόσο άγχος μέχρι να περάσουν οι μέρες...δεν μπορώ να κοιμηθώ, ξυπνάω τις νύχτες. Το ξέρω ότι δεν είναι καλό ούτε για το έμβρυο αυτό αλλά δεν μπορώ να το σταματήσω. Επίσης δεν το έχω πει σε κανένα μόνο εγώ και ο άντρας μου το γνωρίζουμε. Την προηγούμενη φορά το είπαμε σε όλους και μετά είχαν όλοι στενοχώρια γι'αυτό αποφασίσαμε να το γνωρίζουμε μόνο εμείς..

 

στις πριν 4 ώρες, ο/η ROSEMARAKI είπε:

Καλημέρα  κορίτσια,

Είμαι καινούρια στο forum και ο λόγος που αποφάσισα να συμμετέχω είναι για να μοιραστώ την εμπειρία μου και γιατί θέλω κάπου να μιλήσω.

Είχα μια παλίνδρομη εγκυμοσύνη τον Απρίλιο του 2016 , το ανακάλυψα στις 7 εβδομάδες χωρίς να έχω ακούσει καρδιά, η τελευταία επίσκεψη στο γιατρό ήταν στις 5w5d. Στις 7 εβδομάδες μου είπαν ότι το έμβρυο είχε σταματήσει να μεγαλώνει στις 6w4d. Έτσι έκανα απόξεση και προσπάθησα να το ξεπεράσω. Αν και λίγων εβδομάδων μου στοίχισε τόσο πολύ... Απογοήτευση και κλάμα πολύ...Η βιοψία έδειξε  παλίνδρομη για χρωμοσωμικές ανωμαλίες.

Αυτές τις μέρες λίγο πριν αποφασίσω να κάνω κάποιο γναθοχειρουργικό για αφαίρεση φρονιμίτη, υποψιάζομαι από απουσία περιόδου ότι μπορεί να είμαι έγκυος, κάνω χοριακή στις 4 ημέρες καθυστέρηση που έδωσε τιμή 6175 και αναβάλλω το χειρουργείο. 

Χτες πήγα για δεύτερη φορά στη γυναικολόγο είμαι στις 6w1d. Πριν μπω στο δωμάτιο του γιατρού έτρεμαν τα πόδια μου και είχα ταχυκαρδία 100 σφυγμούς το λεπτό. Περίμενα με αγωνία να ακούσω καρδούλα...και όντως έτσι έγινε!! 120 παλμούς το λεπτό μισό εκατοστό μέγεθος. Άπειρα συναισθήματα... Θα πάω πάλι σε μια εβδομάδα για να δούμε. Ρώτησα τη γιατρό μήπως κάνω περαιτέρω εξετάσεις  από τις συνηθισμένες για να προφυλάξω το εμβρυάκι (έχω ακούσει για θρομβοφιλία κτλ) αλλά μου είπε να ηρεμήσω και να μην ανησυχώ και δεν είναι τώρα ώρα για τέτοιες εξετάσεις.

Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία; Έχω τόσο άγχος μέχρι να περάσουν οι μέρες...δεν μπορώ να κοιμηθώ, ξυπνάω τις νύχτες. Το ξέρω ότι δεν είναι καλό ούτε για το έμβρυο αυτό αλλά δεν μπορώ να το σταματήσω. Επίσης δεν το έχω πει σε κανένα μόνο εγώ και ο άντρας μου το γνωρίζουμε. Την προηγούμενη φορά το είπαμε σε όλους και μετά είχαν όλοι στενοχώρια γι'αυτό αποφασίσαμε να το γνωρίζουμε μόνο εμείς..

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ...ΕΠΕΣΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΣΤΙΣ 8w4d ΑΛΛΑ Η ΒΙΟΨΙΑ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΗΜΟΥΝ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΣΘΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ...ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ....ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η ROSEMARAKI είπε:

Καλημέρα  κορίτσια,

Είμαι καινούρια στο forum και ο λόγος που αποφάσισα να συμμετέχω είναι για να μοιραστώ την εμπειρία μου και γιατί θέλω κάπου να μιλήσω.

Είχα μια παλίνδρομη εγκυμοσύνη τον Απρίλιο του 2016 , το ανακάλυψα στις 7 εβδομάδες χωρίς να έχω ακούσει καρδιά, η τελευταία επίσκεψη στο γιατρό ήταν στις 5w5d. Στις 7 εβδομάδες μου είπαν ότι το έμβρυο είχε σταματήσει να μεγαλώνει στις 6w4d. Έτσι έκανα απόξεση και προσπάθησα να το ξεπεράσω. Αν και λίγων εβδομάδων μου στοίχισε τόσο πολύ... Απογοήτευση και κλάμα πολύ...Η βιοψία έδειξε  παλίνδρομη για χρωμοσωμικές ανωμαλίες.

Αυτές τις μέρες λίγο πριν αποφασίσω να κάνω κάποιο γναθοχειρουργικό για αφαίρεση φρονιμίτη, υποψιάζομαι από απουσία περιόδου ότι μπορεί να είμαι έγκυος, κάνω χοριακή στις 4 ημέρες καθυστέρηση που έδωσε τιμή 6175 και αναβάλλω το χειρουργείο. 

Χτες πήγα για δεύτερη φορά στη γυναικολόγο είμαι στις 6w1d. Πριν μπω στο δωμάτιο του γιατρού έτρεμαν τα πόδια μου και είχα ταχυκαρδία 100 σφυγμούς το λεπτό. Περίμενα με αγωνία να ακούσω καρδούλα...και όντως έτσι έγινε!! 120 παλμούς το λεπτό μισό εκατοστό μέγεθος. Άπειρα συναισθήματα... Θα πάω πάλι σε μια εβδομάδα για να δούμε. Ρώτησα τη γιατρό μήπως κάνω περαιτέρω εξετάσεις  από τις συνηθισμένες για να προφυλάξω το εμβρυάκι (έχω ακούσει για θρομβοφιλία κτλ) αλλά μου είπε να ηρεμήσω και να μην ανησυχώ και δεν είναι τώρα ώρα για τέτοιες εξετάσεις.

Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία; Έχω τόσο άγχος μέχρι να περάσουν οι μέρες...δεν μπορώ να κοιμηθώ, ξυπνάω τις νύχτες. Το ξέρω ότι δεν είναι καλό ούτε για το έμβρυο αυτό αλλά δεν μπορώ να το σταματήσω. Επίσης δεν το έχω πει σε κανένα μόνο εγώ και ο άντρας μου το γνωρίζουμε. Την προηγούμενη φορά το είπαμε σε όλους και μετά είχαν όλοι στενοχώρια γι'αυτό αποφασίσαμε να το γνωρίζουμε μόνο εμείς..

Καλησπέρα,κι εγώ καινούρια είμαι στο φόρουμ.παρόμοια περίπτωση με την δική σου.Ιούνιο μαθαίνω ότι είμαι έγκυος. στην 9η εβδομάδα πάω για τυπικό υπερήχο κ δεν υπήρχε καρδιακή λειτουργια.αποξεση , κατάθλιψη και τα γνωστά.σήμερα πήρα χοριακη κ η τιμή της 316.αύριο περιμενα περιοδο.σε μια βδομάδα θα πάω να δω αν είναι όλα εντάξει . .άγχος , φόβος αν θα πάνε όλα καλά. .αλλά κ απερίγραπτη χαρά που μας έδωσε ξανά αυτό το δώρο γρήγορα ο θεος. σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katerina88 είπε:

Καλησπέρα,κι εγώ καινούρια είμαι στο φόρουμ.παρόμοια περίπτωση με την δική σου.Ιούνιο μαθαίνω ότι είμαι έγκυος. στην 9η εβδομάδα πάω για τυπικό υπερήχο κ δεν υπήρχε καρδιακή λειτουργια.αποξεση , κατάθλιψη και τα γνωστά.σήμερα πήρα χοριακη κ η τιμή της 316.αύριο περιμενα περιοδο.σε μια βδομάδα θα πάω να δω αν είναι όλα εντάξει . .άγχος , φόβος αν θα πάνε όλα καλά. .αλλά κ απερίγραπτη χαρά που μας έδωσε ξανά αυτό το δώρο γρήγορα ο θεος. σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Κατερινα συγχαρητηρια!!Ευχομαι να σου πανε ολα καλα και να κρατησεις το μπουμπουκακι σου στην αγκαλια σου!Χαιρομαι πολυ οταν ακουω για εγκυμοσυνες μετα απο παλινδρομη.Μου δινει ελπιδα κι εμενα που εχασα με αυτον τον τροπο το μωρο μου.Ελπιζω να τα καταφερω ξανα να μεινω εγκυος...κι εγω και ολες οι κοπελες που προσπαθουνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η renata17 είπε:

Κατερινα συγχαρητηρια!!Ευχομαι να σου πανε ολα καλα και να κρατησεις το μπουμπουκακι σου στην αγκαλια σου!Χαιρομαι πολυ οταν ακουω για εγκυμοσυνες μετα απο παλινδρομη.Μου δινει ελπιδα κι εμενα που εχασα με αυτον τον τροπο το μωρο μου.Ελπιζω να τα καταφερω ξανα να μεινω εγκυος...κι εγω και ολες οι κοπελες που προσπαθουνε.

Σε ευχαριστώ πολύ, μακάρι να πάνε όλα καλά! σύντομα θα ξαναμεινεις! Αφου έμεινες,είναι καλό σημάδι. Έτσι μας είπαν κι εμάς. .βέβαια μέχρι να το δω,όλα τα άσχημα σκεφτόμουν.  εύχομαι όλες μας να κρατήσουμε στην αγκαλιά  μας τα μωρά μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Katerina88 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ, μακάρι να πάνε όλα καλά! σύντομα θα ξαναμεινεις! Αφου έμεινες,είναι καλό σημάδι. Έτσι μας είπαν κι εμάς. .βέβαια μέχρι να το δω,όλα τα άσχημα σκεφτόμουν.  εύχομαι όλες μας να κρατήσουμε στην αγκαλιά  μας τα μωρά μας.

Απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι!!Λογικο ειναι να σκεφτεσαι διαφορα μετα απο αυτο που περασες.Αλλα σου δοθηκε ξανα αυτο το δωρο και θα κανεις μια νεα αρχη.Ολα καλα θα πανε!Αυτο να σκεφτεσαι μονο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Katerina88 είπε:

Καλησπέρα,κι εγώ καινούρια είμαι στο φόρουμ.παρόμοια περίπτωση με την δική σου.Ιούνιο μαθαίνω ότι είμαι έγκυος. στην 9η εβδομάδα πάω για τυπικό υπερήχο κ δεν υπήρχε καρδιακή λειτουργια.αποξεση , κατάθλιψη και τα γνωστά.σήμερα πήρα χοριακη κ η τιμή της 316.αύριο περιμενα περιοδο.σε μια βδομάδα θα πάω να δω αν είναι όλα εντάξει . .άγχος , φόβος αν θα πάνε όλα καλά. .αλλά κ απερίγραπτη χαρά που μας έδωσε ξανά αυτό το δώρο γρήγορα ο θεος. σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Κατερίνα γεια σου! Καταρχήν συγχαρητήρια, είσαι πάλι έγκυος, έχει επιτευχθεί ένας σημαντικός και δύσκολος στόχος! Καταλαβαίνω το άγχος σου και εγώ μία από τα ίδια. Και το άσχημο είναι ότι δε φεύγει αυτό το άγχος εύκολα. Και εγώ που πήγα στο γιατρό, μου είπε ότι η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική και δε σημαίνει ότι θα ξαναγίνει κάτι άσχημο, το ίδιο λέει και ο άντρας μου αλλά εγώ ξέρω πως χτυπάει το φυλλοκάρδι μου μέχρι να κάνω υπέρηχο και να δω ότι όλα βαίνουν καλώς...Προσπαθώ να το αποβάλλω, προσπάθησε και εσύ όσο μπορείς και εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η renata17 είπε:

Καλησπερα Rosemaraki!Καλως ηρθες στο φορουμ και συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου!!!Με το καλο να κρατησεις στην αγκαλια σου ενα υγιες μωρακι!Βιωσα κι εγω πριν 2 μηνες μια παλινδρομη κυηση και μπορω να φανταστω τους λογους για τους οποιους εισαι αγχωμενη.Ετσι πιστευω κι εγω οτι θα ειμαι σε μια μελλοντικη εγκυμοσυνη.Προσπαθησε ομως να χαλαρωσεις και να ξεκουραζεσαι οσο μπορεις.Συνηθως μετα απο παλινδρομη το μωρο μενει στην επομενη κυηση.Ετσι εχω ακουσει.Και η γυναικολογος μου αυτο μου ειπε.Οσο για το οτι δεν το εχετε πει ακομα σε κανεναν κατα τη γνωμη μου καλα κανετε.Ασε να περασει ο καιρος να κανεις και την αυχενικη σου και υστερα το ανακοικωνετε.Κι εγω το ειχα πει στους γονεις μου και στα πεθερικα μου και μετα το συμβαν,εκτος του οτι εγω ημουν στα πατωματα,ειδα και ποσο στεναχωρηθηκαν κι εκεινοι και λυπηθηκα περισσοτερο.Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να το χαρεις αυτο που ζεις οσο περισσοτερο μπορεις!!!

Γεια σου Ρενάτα!! Με λύπη διαπιστώνω τελικά ότι το φαινόμενο παλίνδρομη κύηση είναι τελικά πολύ πιο συχνό φαινόμενο απ'οτι φανταζόμουν... Πολλά κορίτσια έχουν βιώσει αυτή την άσχημη εμπειρία. Μου είχαν πει ότι μετά από την παλίνδρομη μένεις σχετικά πιο εύκολα έγκυος γι'αυτό λίγο υπομονή και θα ξαναμείνεις έγκυος σύντομα!! Ναι και εγώ μία παρόμοια κατάσταση με συγγενείς, δεν ήθελα καν να τους βλέπω και να εξηγήσω τίποτα και έλεγα από μέσα μου ακόμα και για τους πολύ κοντινούς μου ανθρώπους ότι δεν μπορούν να με καταλάβουν. Αντιθέτως μου έκανε καλό να συζητάω την άσχημη εμπειρία με αγνώστους, με άτομα που δε με γνώριζαν ούτε εγώ τους ήξερα που μπορεί να είχαν βιώσει το ίδιο πράγμα μπορεί και όχι... ένα περίεργο πράγμα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η ROSEMARAKI είπε:

Γεια σου Ρενάτα!! Με λύπη διαπιστώνω τελικά ότι το φαινόμενο παλίνδρομη κύηση είναι τελικά πολύ πιο συχνό φαινόμενο απ'οτι φανταζόμουν... Πολλά κορίτσια έχουν βιώσει αυτή την άσχημη εμπειρία. Μου είχαν πει ότι μετά από την παλίνδρομη μένεις σχετικά πιο εύκολα έγκυος γι'αυτό λίγο υπομονή και θα ξαναμείνεις έγκυος σύντομα!! Ναι και εγώ μία παρόμοια κατάσταση με συγγενείς, δεν ήθελα καν να τους βλέπω και να εξηγήσω τίποτα και έλεγα από μέσα μου ακόμα και για τους πολύ κοντινούς μου ανθρώπους ότι δεν μπορούν να με καταλάβουν. Αντιθέτως μου έκανε καλό να συζητάω την άσχημη εμπειρία με αγνώστους, με άτομα που δε με γνώριζαν ούτε εγώ τους ήξερα που μπορεί να είχαν βιώσει το ίδιο πράγμα μπορεί και όχι... ένα περίεργο πράγμα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες μας.

Κι εγω αυτη τη διαπιστωση εκανα δυστυχως!Πιστευα οτι ημουν απο τις λιγες που βιωσε παλινδρομη κυηση,αλλα ψαχνοντας στο ιντερνετ και μιλωντας με αλλες κοπελες,ειδα οτι ειναι πολυ συχνο φαινομενο στις μερες μας!Θα κανω φυσικα υπομονη και θα προσπαθησω ξανα για μωρο.Δεν υπαρχει περιπτωση να το βαλω κατω γιατι το θελω παρα πολυ οπως ολες μας εδω φανταζομαι.Οσο για το τελευταιο που ειπες σε νιωθω.Οταν ο αλλος εχει περασει την ιδια εμπειρια με σενα σαφως και σε καταλαβαινει καλυτερα.Κι ας σου ειναι αγνωστος.Κι εγω αισθανθηκα πολυ καλυτερα οταν το συζητησα με ανθρωπους που δεν ηξερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 years later...
στις On 14/10/2021 at 2:21 ΜΜ, ο/η Tweety85 είπε:

κορίτσια καλησπέρα...Σας παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας σε όσες είχατε τα ίδια συμπτώματα με εμένα κ αν μετά μείνατε ξανά έγκυος... έκανα αποξεση λόγω παλινδρομη κυησης στις 9 Οκτώβρη... είχα αίμα μόνο εκείνη την ημέρα... Σήμερα 5 μέρες μετά έβγαλα λίγο ακόμα κ προς στο παρόν σταμάτησε πάλι... Δεν θα έπρεπε να έχω περισσότερο αιμα;;; σας έχει τυχη;;; είχατε μετά από κάποιες μέρες περισσότερο;;; αν ναι μετά από πόσες μέρες να το περιμένω...φοβάμαι μήπως κάτι πάει στραβά εκεί κάτω... Μετά μείνατε έγκυος ξανα;;; αν ναι ευκολα;;; σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Καλημέρα, είχα και εγω μια Παλίνδρομη τέλος Απριλίου και έκανα απόξεση, ήμουν 10εβδομάδων. Είχα πολύ λίγο αίμα την 1η μέρα και αυξήθηκε αππ την επόμενη, μου κράτησε καμιά εβδομάδα. Κάθε οργανισμός όμως είναι διαφορετικός.... Μπορείς να πας στον γιατρό σου για έναν υπέρηχο ώστε να βεβαιωθείς ότι είναι όλα καλά εκεί κάτω. Τώρα στο αν ξανα έμεινα έγκυος....Αφήσαμε και πέρασαν 2 κύκλοι μετά την απόξεση όπως μας είπε ο γιατρός, στο διάστημα αυτό κάναμε κάποιες εξετάσεις ώστε να βεβαιωθούμε ότι ήταν τυχαίο γεγονός και μετά έμεινα έγκυος ξανά με την 1η προσπάθεια :) Τώρα είμαι στον 4ο και δόξα τον θεό πάνε όλα καλά αυτή την φορά.

Να ξέρεις ότι μετά απο απόξεση μένεις πολύ εύκολα πάλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Tweety85 είπε:

κορίτσι μου σε ευχαριστώ που μου απάντησες...με το καλό να έρθει το μωράκι σου... να ξέρεις με συγκίνησες κ μου έδωσες κουράγιο...μακάρι να σταθώ κ εγώ τυχερή κ να μου έρθει εύκολα... Κ πάλι με το καλοοο...

Να είσαι καλά κοπέλα μου και εσύ να έχεις σύντομα ευχάριστα πάλι!!! Ναι και στο 1ο είχα μείνει εύκολα αλλά μετά από την διαδικασία της απόξεσης μένεις πολύ πολύ εύκολα ξανά, ίσως στο είπε και ο γιατρός σου... Και επίσης να ξέρεις ότι η παλίνδρομες είναι πάρααα πολύ συχνό φαινόμενο τελικά. Από τότε που άρχισα να το συζητάω ανοιχτά με άλλες κοπέλες διαπίστωσα πόσες πολλές είμαστε που το έχουμε περάσει.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...