Μετάβαση σε περιεχόμενο

ωρες υπνου μωρου 3,5 μηνων


Recommended Posts

Εσενα ποσο τρωει και ποσο κοιμάται? Εμενα κοντεύουν δυο χρονο και το βραδυ ακομα ξυπνανε Γεωργία μου δεν λεν να το κοψουν... Θυμαμαι τρια τέσσερα μηνων κοιμοτανε πρωι δυο ωρες μεσημέρι τα ιδια καμια ωρα το απόγευμα και το βραδυ καθε τρίωρο ξυπνουσανε να φανε.. Τρωγανε παντα ολο το μπουκαλι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δοξα το Θεό το βράδυ κοιμάται 8 με 10 ώρες ο μικρούλης μου.. Και κατά τη διάρκεια της ημέρας κοιμάται αλλά 20λεπτους υπνακους... Και κανουμε συνήθως 4 γεύματα 180ml μικτή διατροφή κ με θηλασμό.. Κ έχουμε φτάσει 3,5 μηνών 7850gr..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@labrini m na s pw thn alhtheia edw kai liges meres exoume programma olh thn mera 3-4 peripou 20-30lepta.....meshmeri h apogeyma ena 2wro

kai to brady ena 5-6 wro!!! enw pio prin htan asta oti nanai thn mera synolika koimwmoun 3 wres maximum kai an...

emena trwei an einai ksupnia to polu ana mia wra 9elei mam.... thilazw apokleistika den kserw an ftaiei auto.... 

@dimikoko eisai tuxerh manoulitsa esu <3 :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/10/2016 at 7:49 ΜΜ, ο/η Γεωργια Ζσκ είπε:

πεστε μου παρακαλω την γνωμη σας τα δικα σας νινακια ποσο κοιμουντε και ποσο τρωνε την μερα?

 

Με θηλασμο αποκλειστικά εγώ. ..3 μισή μηνών και μένα. ..να σου ζήσει. ...!!

Το βραδυ ξυπνάμε ανά 3 ωρες για φαγητο αλλά κοιμαται έτσι με 3ώρα μεχρι της 8 το πρωϊ από της 10 το βραδυ .. Κατά την διάρκεια της ημέρας εξαρτάται ..συνήθως. ..παίρνει 20 λεπτούς υπνους μέχρι το μεσημέρι εκεί θα κοιμηθεί 2 ώρες. ..κάποιες μέρες μπορει να ξυπνησει και να φαει και να ξανακοιμηθει άλλες 2 ώρες. ..αλλιώς θα κοιμηθεί το απόγευμα 2 ώρες πιο μετά. ..γενικά συνήθως μένει ξύπνιο μεχρι και 3 ωρες....αλλά κατά την ημέρα όλα παίζουν (δεν είναι και ρομπότ ανάλογα και τις ορέξεις του) ..μόνο το βράδυ είναι στάνταρ ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Γεωργια Ζσκ είπε:

ναι εχεις δικιο το βλεπω και εγω αυτο.... να μας ζησουν τα μαμουνια μας!!!! <3

Να μας ζήσουν καλή μου...όσο για το πόσο τρώει δεν σου απάντησα και εκεί ανάλογα  με τις ορέξεις του μέσα στην ημέρα . .άλλες φορές θέλει ανά μια ώρα στηθος άλλες ανά 2 , ανά μια μισή ανάλογα και αντιστοιχα ανάλογα ο χρόνος θηλασμού άλλες 5 λεπτα,άλλες 10 άλλες μισή ώρα . ..έτσι πάει με τον θηλασμό όμως . ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγνωμη για την ερωτηση αλλα μια που θηλαζεις αποκλειστικα και ειμαστε στον ιδιο μηνα

μπορω να σερωτησω αν εχεις αδιαθετησει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Γεωργια Ζσκ είπε:

συγνωμη για την ερωτηση αλλα μια που θηλαζεις αποκλειστικα και ειμαστε στον ιδιο μηνα

μπορω να σερωτησω αν εχεις αδιαθετησει?

Καλέ γιατί ζητάς συγνώμη . ... Από ποτε η περίοδος είναι ταμπού . ...Λοιπόν άκου να δεις τι έγινε . .. Όταν πέρασαν 40 μέρες εκεί που είχε σταματήσει η αιμορραγία (γέννησα με καισαρική ) ξαφνικά ξαναξεκινάει και κρατάει 7 μέρες. .. όταν το συζήτησα με τον γυναικολόγο μου είπε πως μπορεί να ήταν και περίοδος θα φανεί τους επόμενους μηνες .  τον επόμενο μήνα τιποτα . Αρχές του προηγούμενου μήνα όμως ξανά είχα αίμα για 4 μέρες ....και μάλιστα παρατήρησα και μικρη μείωση στο γαλα...μίλησα με το Έλενα (έχουν καταπληκτική ομάδα θηλασμου σε περίπτωση που δεν το ξερεις απαντάνε πάντα στο τηλέφωνο και σε βοηθανε πάρα πολύ ) μου είπε η κοπελα τι να κάνω και όλα καλά. . (Δεν σου κόβεται το γαλα πάντως από την περιοδο) τώρα κανονικά αυτόν τον μήνα μέχρι σήμερα θα επρεπε να μου έχει έρθει όμως τίποτα .  Τι να σου πω τωρα; να τρελάθηκαν οι ορμόνες . μπορεί .γιατι να σου πω την αλήθεια τον προηγούμενο μήνα πέρασα ένα μεγάλο στρες και την επόμενη μέρα είδα αίμα . τυχαίνει και αυτό πάντως . να έρθει και μετά να κοπεί έτσι μου είπαν. 

Με λίγα λόγια δεν ξέρω τι γίνεται ακομα...χεχεχε...

Εσυ;

Υ.Γ

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ:

11 Ιουλίου γέννησα . 

15 Αύγουστο είχα αίμα

Και μετά αρχές Οκτωβρη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω γεννησα 9/7 γεννησα με φυσιολογικο τοκετο ειχα και εγω αιμα μεχρι 40 μερες περιοπυ

αλλα απο τοτε ξανα αιμα τιποτα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Γεωργια Ζσκ είπε:

εγω γεννησα 9/7 γεννησα με φυσιολογικο τοκετο ειχα και εγω αιμα μεχρι 40 μερες περιοπυ

αλλα απο τοτε ξανα αιμα τιποτα!!!!!!

Λογικά θα σου έρθει αφου σταματήσεις τον θηλασμό . ... συνήθως έτσι γίνεται από όσο ξερω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Sofilia είπε:

Καλέ γιατί ζητάς συγνώμη . ... Από ποτε η περίοδος είναι ταμπού . ...Λοιπόν άκου να δεις τι έγινε . .. Όταν πέρασαν 40 μέρες εκεί που είχε σταματήσει η αιμορραγία (γέννησα με καισαρική ) ξαφνικά ξαναξεκινάει και κρατάει 7 μέρες. .. όταν το συζήτησα με τον γυναικολόγο μου είπε πως μπορεί να ήταν και περίοδος θα φανεί τους επόμενους μηνες .  τον επόμενο μήνα τιποτα . Αρχές του προηγούμενου μήνα όμως ξανά είχα αίμα για 4 μέρες ....και μάλιστα παρατήρησα και μικρη μείωση στο γαλα...μίλησα με το Έλενα (έχουν καταπληκτική ομάδα θηλασμου σε περίπτωση που δεν το ξερεις απαντάνε πάντα στο τηλέφωνο και σε βοηθανε πάρα πολύ ) μου είπε η κοπελα τι να κάνω και όλα καλά. . (Δεν σου κόβεται το γαλα πάντως από την περιοδο) τώρα κανονικά αυτόν τον μήνα μέχρι σήμερα θα επρεπε να μου έχει έρθει όμως τίποτα .  Τι να σου πω τωρα; να τρελάθηκαν οι ορμόνες . μπορεί .γιατι να σου πω την αλήθεια τον προηγούμενο μήνα πέρασα ένα μεγάλο στρες και την επόμενη μέρα είδα αίμα . τυχαίνει και αυτό πάντως . να έρθει και μετά να κοπεί έτσι μου είπαν. 

Με λίγα λόγια δεν ξέρω τι γίνεται ακομα...χεχεχε...

Εσυ;

Υ.Γ

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ:

11 Ιουλίου γέννησα . 

15 Αύγουστο είχα αίμα

Και μετά αρχές Οκτωβρη

Καλησπερα κοριτσι μου ..!

Γέννησα στις 26 ιουλιου δεν μου εχει ερθει περιοδος ακομα αλλα εχει μειωθει το γαλα μου πολυ σε σχεση με τον πρωτο καιρο που τα επιθεματα γεμιζαν!

Πες μου σε παρακαλω τι σου ειπαν να κανεις για να το επαναφέρεις τρως κατι συγκεκριμενο για να εχεις πιο πολυ;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Minaki! είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου ..!

Γέννησα στις 26 ιουλιου δεν μου εχει ερθει περιοδος ακομα αλλα εχει μειωθει το γαλα μου πολυ σε σχεση με τον πρωτο καιρο που τα επιθεματα γεμιζαν!

Πες μου σε παρακαλω τι σου ειπαν να κανεις για να το επαναφέρεις τρως κατι συγκεκριμενο για να εχεις πιο πολυ;;;;;

Λοιπόν καταρχήν τα επιθεματα κατα την δικη μου γνωμη δεν είναι δείκτης πώς το γαλα σου έχει μειωθει ας πουμε με κακό σκοπό . Αντίθετα μπορεί να είχες υπερπαραγωγή γαλακτος χωρίς να χρειαζόταν. 

Ο θηλασμός και η παραγωγη είναι καθαρα προσφορά και ζήτηση . Όσο περισσότερο μπαίνει το μωρό πάνω το στηθος και ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ οσο πιο καλα αδειαζει το στηθος τόσο παραπάνω γαλα έχουμε.  

Το παιδί είναι αυτό που καθοριζει ποσο γαλα θα εχουμε και μας δείχνει αν έχουμε γάλα ή όχι αν χορταίνει και μετά το γεύμα είναι ευδιαθετο ,ηρεμο αν οι κενωσεις του είναι αυτες που πρέπει και αν παίρνει βάρος δεν μιλαμε για μείωση. 

Δύο ενδιαφέροντα άρθρα 

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/πως-λειτουργεί-ο-μητρικός-θηλασμός/

 

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/δεν-έχω-γάλα-είναι-έτσι/

Το τι μπορείς να φας και να πιεις έχει πολλά ,θα ακούσεις πολλά . Χαπια μαγιά μπιρας,σούπες, κλπ δεν ξέρω σίγουρα αν βοηθούν.  

Στην δική μου περίπτωση το παιδί δεν χορταίνε ,εκνευρίζοταν πάνω στο στήθος επειδή δεν έβγαζε αλλο γαλα(έκανα άντληση και εγώ με το χερι) και ήθελε και από το άλλο στηθος για να χορτάσει οι οδηγιες ηταν εκανα 2 αντλήσεις την ημέρα πρωϊ βράδυ με θήλαστρο αδειάζα καλά το στηθος.

Δεν θα ήθελα όμως να σου δώσω λάθος συμβουλή .

Σου συστήνω - προτείνω να πάρεις τηλεφωνο εκεί που κάλεσα και εγω να εξυγησεις τους φόβους σου και να σε καθοδηγήσουν είναι πάρα πολύ εξυπηρετικές οι κοπελες . 

http://www.hospital-elena.gr/klinikes/thilasmos.html 

Φιλικα:)

υ.γ περιμένω να μου πεις τι σου ειπαν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Sofilia είπε:

Λοιπόν καταρχήν τα επιθεματα κατα την δικη μου γνωμη δεν είναι δείκτης πώς το γαλα σου έχει μειωθει ας πουμε με κακό σκοπό . Αντίθετα μπορεί να είχες υπερπαραγωγή γαλακτος χωρίς να χρειαζόταν. 

Ο θηλασμός και η παραγωγη είναι καθαρα προσφορά και ζήτηση . Όσο περισσότερο μπαίνει το μωρό πάνω το στηθος και ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ οσο πιο καλα αδειαζει το στηθος τόσο παραπάνω γαλα έχουμε.  

Το παιδί είναι αυτό που καθοριζει ποσο γαλα θα εχουμε και μας δείχνει αν έχουμε γάλα ή όχι αν χορταίνει και μετά το γεύμα είναι ευδιαθετο ,ηρεμο αν οι κενωσεις του είναι αυτες που πρέπει και αν παίρνει βάρος δεν μιλαμε για μείωση. 

Δύο ενδιαφέροντα άρθρα 

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/πως-λειτουργεί-ο-μητρικός-θηλασμός/

 

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/δεν-έχω-γάλα-είναι-έτσι/

Το τι μπορείς να φας και να πιεις έχει πολλά ,θα ακούσεις πολλά . Χαπια μαγιά μπιρας,σούπες, κλπ δεν ξέρω σίγουρα αν βοηθούν.  

Στην δική μου περίπτωση το παιδί δεν χορταίνε ,εκνευρίζοταν πάνω στο στήθος επειδή δεν έβγαζε αλλο γαλα(έκανα άντληση και εγώ με το χερι) και ήθελε και από το άλλο στηθος για να χορτάσει οι οδηγιες ηταν εκανα 2 αντλήσεις την ημέρα πρωϊ βράδυ με θήλαστρο αδειάζα καλά το στηθος.

Δεν θα ήθελα όμως να σου δώσω λάθος συμβουλή .

Σου συστήνω - προτείνω να πάρεις τηλεφωνο εκεί που κάλεσα και εγω να εξυγησεις τους φόβους σου και να σε καθοδηγήσουν είναι πάρα πολύ εξυπηρετικές οι κοπελες . 

http://www.hospital-elena.gr/klinikes/thilasmos.html 

Φιλικα:)

υ.γ περιμένω να μου πεις τι σου ειπαν...

Αυτα εχω διαβάσει κι εγω μα βλεπω πως δεν ειναι γεματο οπως πριν!

Ο δικος μου θηλαζει ολη την ημερα και το στηθος μου το αδειάζει συνέχεια αλλα δεν αυξάνετε (ετσι νομιζω τουλαχιστον) 

Βλεπω της αδερφης μου που θηλαζουμε μαζι το δικο της βρύση! !!ο δικος μου θηλαζει παρααα πολυ χωρις στοπ ενω ο ανιψιός μου πολλες φορες την ημερα απο λιγο...

Ο γιος μου γεννηθηκε 37+6 3.270 51 εκατοστα και 3 μηνων ηταν 5750 και 63 εκατοστα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Minaki! είπε:

Αυτα εχω διαβάσει κι εγω μα βλεπω πως δεν ειναι γεματο οπως πριν!

Ο δικος μου θηλαζει ολη την ημερα και το στηθος μου το αδειάζει συνέχεια αλλα δεν αυξάνετε (ετσι νομιζω τουλαχιστον) 

Βλεπω της αδερφης μου που θηλαζουμε μαζι το δικο της βρύση! !!ο δικος μου θηλαζει παρααα πολυ χωρις στοπ ενω ο ανιψιός μου πολλες φορες την ημερα απο λιγο...

Ο γιος μου γεννηθηκε 37+6 3.270 51 εκατοστα και 3 μηνων ηταν 5750 και 63 εκατοστα

Όταν λες πάρα πολύ εννοείς με διάρκεια ; 

Δεν είμαι παιδιατρος για να σου πω για  το βάρος του και το ύψος του . Αλλά είναι μεσα στις καμπυλες ανάπτυξης εκεί που πρέπει νομίζω. 

Ριξε μια ματιά και εδω

http://www.thilasmos.gr/ligo gala.htm

Πιστευω ανησυχείς χωρίς λόγο.  Ο θηλασμός είναι περίπλοκο και το κάθε μωρό ξεχωριστό .  

Συζήτησε το και με τον παιδίατρο σου και κάλεσε στο τηλέφωνο και εκεί που σου είπα.  

Φιλικα

Να σου ζήσει το αστεράκι σου να τον δεις να μεγαλώνει να γίνεται αντράκι ωραίο . Υγεία πάνω από όλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Sofilia είπε:

 

Όταν λες πάρα πολύ εννοείς με διάρκεια ; 

Δεν είμαι παιδιατρος για να σου πω για  το βάρος του και το ύψος του . Αλλά είναι μεσα στις καμπυλες ανάπτυξης εκεί που πρέπει νομίζω. 

Ριξε μια ματιά και εδω

http://www.thilasmos.gr/ligo gala.htm

Πιστευω ανησυχείς χωρίς λόγο.  Ο θηλασμός είναι περίπλοκο και το κάθε μωρό ξεχωριστό .  

Συζήτησε το και με τον παιδίατρο σου και κάλεσε στο τηλέφωνο και εκεί που σου είπα.  

Φιλικα

Να σου ζήσει το αστεράκι σου να τον δεις να μεγαλώνει να γίνεται αντράκι ωραίο . Υγεία πάνω από όλα. 

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου να εισαι καλα! κι εσυ να χαίρεσαι το παιδακι σου ?

Θηλαζει παρα πολλες ωρες και απο τα δύο τα στήθη και το πρωι που ειναι γεματα τρωει παρα πολυ και μετα κανει εμετο..

Ο παιδιατρος μου ειπε οτι έχει τελεια ανάπτυξη απλα το συγκρίνω με οταν γέννησα το στηθος που ηταν μονιμως πρησμενο και ετρεχε γαλα εκανα μπανιο κι ετρεχεεεε !!η αληθεια ειναι οτι μεγαλωσε και ο μικρος και τρωει πολυ.

Απο σαλια πως πατε;;;εμενα εχει μονίμως το χερακι του στο στομα και εχει παραα πολλα σαλια το μικρο μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Minaki! είπε:

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου να εισαι καλα! κι εσυ να χαίρεσαι το παιδακι σου ?

Θηλαζει παρα πολλες ωρες και απο τα δύο τα στήθη και το πρωι που ειναι γεματα τρωει παρα πολυ και μετα κανει εμετο..

Ο παιδιατρος μου ειπε οτι έχει τελεια ανάπτυξη απλα το συγκρίνω με οταν γέννησα το στηθος που ηταν μονιμως πρησμενο και ετρεχε γαλα εκανα μπανιο κι ετρεχεεεε !!η αληθεια ειναι οτι μεγαλωσε και ο μικρος και τρωει πολυ.

Απο σαλια πως πατε;;;εμενα εχει μονίμως το χερακι του στο στομα και εχει παραα πολλα σαλια το μικρο μου!!!

"Η αληθεια ειναι οτι μεγαλωσε και ο μικρος και τρωει πολυ." ναι ξέχασα να σου πω πως είναι και αυτος ένας λόγος .  Γενικα εκείνα ξέρουν τι πρέπει να κάνουν και βλέπεις αν είναι χορτατα  .  και ας πούμε όταν  είναι περιοδος ανάπτυξης, ανά μία ώρα επί μια εβδομάδα  ΜΠΟΡΕΙ να θελει στήθος για να αυξηθεί το γαλα στις ανάγκες του.

 

το χεράκι μπουνιτσα στο στόμα το βάζει αρκετά συχνά και εμένα και την πιπιλαει κάποιες φορες:) σε σημείο που ρώτησα τον παιδίατρο μήπως να περιμενω και κάνα δόντι, να τον τρωνε τα ούλα του.  σάλια όταν το έχει στο στομα το χερι βγάζει ναι. Τις υπόλοιπες ώρες οχι ιδιαίτερα όμως .  Έχει ξεκινήσει και απλώνει χέρι και πιάνει τα αντικείμενα κάπως οπότε έχει και το νου του εκει . :mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sofilia είπε:

"Η αληθεια ειναι οτι μεγαλωσε και ο μικρος και τρωει πολυ." ναι ξέχασα να σου πω πως είναι και αυτος ένας λόγος .  Γενικα εκείνα ξέρουν τι πρέπει να κάνουν και βλέπεις αν είναι χορτατα  .  και ας πούμε όταν  είναι περιοδος ανάπτυξης, ανά μία ώρα επί μια εβδομάδα  ΜΠΟΡΕΙ να θελει στήθος για να αυξηθεί το γαλα στις ανάγκες του.

 

το χεράκι μπουνιτσα στο στόμα το βάζει αρκετά συχνά και εμένα και την πιπιλαει κάποιες φορες:) σε σημείο που ρώτησα τον παιδίατρο μήπως να περιμενω και κάνα δόντι, να τον τρωνε τα ούλα του.  σάλια όταν το έχει στο στομα το χερι βγάζει ναι. Τις υπόλοιπες ώρες οχι ιδιαίτερα όμως .  Έχει ξεκινήσει και απλώνει χέρι και πιάνει τα αντικείμενα κάπως οπότε έχει και το νου του εκει . :mrgreen:

Τωρα τον βαζω συνεχεια στο στηθος και παρακολουθω μακαρι να μπορεσω να τον θηλασω οσο τον δυνατόν περισσότερο! 

Να σε ρωτησω...ποτε αρχισε να πιανει και πως πιάνει ;;τον εβαλες σε παρκο με παιχνιδακια;;εγω τωρα σκέφτομαι να τον βαλω ..μεχρι τωρα τον εχω στο λικνο στο σαλονι για να τον επιβλεπω!!!!ξεκινησε να γυρναει ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Minaki! είπε:

Τωρα τον βαζω συνεχεια στο στηθος και παρακολουθω μακαρι να μπορεσω να τον θηλασω οσο τον δυνατόν περισσότερο! 

Να σε ρωτησω...ποτε αρχισε να πιανει και πως πιάνει ;;τον εβαλες σε παρκο με παιχνιδακια;;εγω τωρα σκέφτομαι να τον βαλω ..μεχρι τωρα τον εχω στο λικνο στο σαλονι για να τον επιβλεπω!!!!ξεκινησε να γυρναει ;;;;

Μην ανησυχεις ολα καλα θα πανε με τον θηλασμό σου... :) Και εγω στην αρχή έτσι ανησυχουσα σαν και σενα ομως ολα δείχνουν να πηγαίνουν καλα.

Ενα πρωί εντελώς τυχαία (ειναι τρομερο πως εξελισονται απο την μια μερα στην αλλη ) έτσι οπως τον κρατουσα να παίξουμε στα γόνατα μου δεν του κουνησα απλα την κουδουνίστρα του απο ψηλα αλλα του την εφερα πιο κοντα του και εκείνο διστακτικά σηκωσε το χερακι του προς το μερος της και την ακουμπησε και την εσπρωξε ε και συνεχισα να το κανω ωσπου ωρα με την ωρα και μερα με την μερα το απλωνει ολο και καλυτερα το χερακι του αλλα και στιγμιαια για λιγα δευτερολεπτα πιανει οπως μπορει τα διαφορα παιχνιδακια του.

Γενικα απο πιο πριν ομως απο 2μιση μηνων περιπου αν θυμαμαι  (απο την στιγμη βασικα που μπορεσε να κρατησει το κεφαλι του στο κεντρο μονος του ενω ειναι ανασκελα ) δεν το βαζω σε παρκο με παιχνιδακια αλλα σε γυμναστηριο (αυτο που ειναι ξαπλωμενα και κρεμονται διαφορα παιχνιδακι απο πανω τους)εκει παιζουμε με τραγουδακια που του λεω, του δειχνω αρκουδακια , τον γυρναω μπρουμυτα για να γυμναζει τους μυς του αυχενα και του δειχνω διαφορα παιχνιδακια μπροστά του. Γυρναει απο το πλαϊ ανασκελα προς το παρον. Και οταν ειναι ανασκελα απλωνει τα χερακια του και πιανει τα παιχνιδακια του οπως μπορει στο γυμναστηριο. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...