Μετάβαση σε περιεχόμενο

θετικο τεστ ή οχι ?


Elena26

Recommended Posts

Καλησπερα,θα ηθελα την βοηθεια σας !!! εχω καθυστερηση εδω και 3 μερες ουσιαστικα (αν και δεν εχω πολυ σταθερο κυκλο) τελευταια περιοδος ηταν στις 21 Σεπτεμβρη. 'Εκανα ενα τεστ εγκυμοσυνης το Σαββατο το πρωι ( το οποιο  αναγραφεται πως δειχνει και 6 μερες πριν την αναμενομενη μερα πειοδου)και  κοντα στα 5 λεπτα εδειξε μια ροζ γραμμη(δηλ αρνητικο) μετα απο λιγο ομως κοντα στα 10 λεπτα αρχισε να φαινεται μια αχνη ροζ γραμμη. Επειδη εχω διαβασει πως συνηθως εμφανιζονται οι λεγομενες evaporation lines  δεν ξερω κατα ποσο η δευτερη γραμμη που ειδα ηταν τετοια ή οχι. Σήμερα το βραδυ πηρα και εκανα δευτερο τεστ και συνεβη το ιδιο ακριβως παλι απλα με λιγο πιο αχνη γραμμη. Αυτες οι "evap. lines" βγαινουν σε καθε τεστ ακριβως μεσα σ το 10 λεπτο? γιατι μεσα σε αυτον τον χρονο ηταν (δηλ δεν την ειδα μετα απο μιση ωρα), παντως εχω κρατησει και τα 2 τεστ δεν εχουν εξαφανιστει οι γραμμες.Γνωριζετε κατι ή' σας εχει συμβει κατι παρομοιο?

Ευχαριστω εκ των προτερων !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα Ελενα!Αφου εχεις καθυστερηση γιατι δεν πας να κανεις μια β-χοριακη;Ετσι δε θα εχεις αγωνια του εισαι δεν εισαι εγκυος.

Επεξεργάστηκε από admin
Δεν απαιτείται παράθεση, όταν είναι η πρώτη απάντηση. Οι συχνές παραθέσεις δυσχεραίνουν την ανάγνωση.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elena26 είπε:

Koορίτσια σας ευχαριστώ πολυ!! :) Θα περιμένω λίγο ακόμα και αν δεν έχει έρθει θα πάω να κάνω !! 

Ελπιζω κοριτσι μου να μας πεις συντομα τα ευχαριστα!! ☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/10/2016 at 3:15 ΠΜ, ο/η Elena26 είπε:

Καλησπερα,θα ηθελα την βοηθεια σας !!! εχω καθυστερηση εδω και 3 μερες ουσιαστικα (αν και δεν εχω πολυ σταθερο κυκλο) τελευταια περιοδος ηταν στις 21 Σεπτεμβρη. 'Εκανα ενα τεστ εγκυμοσυνης το Σαββατο το πρωι ( το οποιο  αναγραφεται πως δειχνει και 6 μερες πριν την αναμενομενη μερα πειοδου)και  κοντα στα 5 λεπτα εδειξε μια ροζ γραμμη(δηλ αρνητικο) μετα απο λιγο ομως κοντα στα 10 λεπτα αρχισε να φαινεται μια αχνη ροζ γραμμη. Επειδη εχω διαβασει πως συνηθως εμφανιζονται οι λεγομενες evaporation lines  δεν ξερω κατα ποσο η δευτερη γραμμη που ειδα ηταν τετοια ή οχι. Σήμερα το βραδυ πηρα και εκανα δευτερο τεστ και συνεβη το ιδιο ακριβως παλι απλα με λιγο πιο αχνη γραμμη. Αυτες οι "evap. lines" βγαινουν σε καθε τεστ ακριβως μεσα σ το 10 λεπτο? γιατι μεσα σε αυτον τον χρονο ηταν (δηλ δεν την ειδα μετα απο μιση ωρα), παντως εχω κρατησει και τα 2 τεστ δεν εχουν εξαφανιστει οι γραμμες.Γνωριζετε κατι ή' σας εχει συμβει κατι παρομοιο?

Ευχαριστω εκ των προτερων !!! 

emena m exei sumvei alla meta apo misi wra pou den itan egkuro! ta 10 lepta omws einai polu suntoma opote pistevw oti mporei kai na eisai!! kane mia xwriaki kai euxomai na bgei megaaaaalllliii

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gia sas  kopeles. Ime kenouria sto site ! Tha ithela na rotiso tin gnomi sas gia kati. Anameno periodo se dio meres. Simera omos ekana test k vgike thetiko. .  Ala i deuteri grammoula  ala itan poli axni roz.   Meta apo tris ores ksanakano k vgike arnitiko.  Etixe kati paromio se esas? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η darling89 είπε:

Kalispera? kata tis 3 to mesimeri ekana  to proto. .  K kata tis 4 ekana to deutero. To deutero itan  diaforetiki eteria.

an sto prwto test i axni grammi bgike katheutheian pistevw oti eisai eggyos.apla epeidi to kanes prin tin kathusterisi itan i ormoni polu xamili akoma gia auto stin arxi edeikse axni grammi kai meta p itan pio araia ta oura edeikse arnitiko. parola auta se tetoies periptwseis pas kai kaneis kateutheian mia xwriaki p den uparxei amfivolia gia to apotelesma!! elpizw na voithisa!! makari na mas anakoinwseis ta euxarista!! :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sas xereto. .  Ekana analisis k vgike thetiko. !!!!!!!!!!!!!!! Apla o ximikos m ipe oti ine xamila ta mlu .  Vasika eprepe na itan giro sta 200 mlu eno ine 107 mlu.   Tha prepi na kano ksana analisi to savato. . Elpizo na pan ola kala. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολα λαλα θα πανε darling!! να εισαι ηρεμη να ξεκουραστεις και θα δεις οως ολα θα ναι καλα.. συγχαρητήρια!!! ☺

Περιμένουμε να μας στείλεις πολυ Πολύ μπεμπεδοσκονη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/10/2016 at 0:34 ΠΜ, ο/η miniatoura87 είπε:

emena m exei sumvei alla meta apo misi wra pou den itan egkuro! ta 10 lepta omws einai polu suntoma opote pistevw oti mporei kai na eisai!! kane mia xwriaki kai euxomai na bgei megaaaaalllliii

 

στις On 25/10/2016 at 11:05 ΜΜ, ο/η renata17 είπε:

Ελπιζω κοριτσι μου να μας πεις συντομα τα ευχαριστα!! ☺

koritsia kalhspera!!! euxaristw polu gia to endiaferon sas! :) ! akoma tipota vevaia exw sumptwmata periodou aytes tis meres prhsmeno sth8os , ponoi xamhla sthn koilia pou kai pou,ponoi sthn mesh, neurikothta kai ta sxetika, auta sumvainoun ka8e fora otan perimenw na adia8ethsw... an dn me exei epdkeftei h "kuria" apo evdomada 8a paw gia xoriakh

:roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Elena26 είπε:

 

koritsia kalhspera!!! euxaristw polu gia to endiaferon sas! :) ! akoma tipota vevaia exw sumptwmata periodou aytes tis meres prhsmeno sth8os , ponoi xamhla sthn koilia pou kai pou,ponoi sthn mesh, neurikothta kai ta sxetika, auta sumvainoun ka8e fora otan perimenw na adia8ethsw... an dn me exei epdkeftei h "kuria" apo evdomada 8a paw gia xoriakh

:roll:

Έλενα και εγω ειχα ακριβώς μα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με αυτα της περιόδου.. αυτη ειναι η δεύτερη μου  εγκυμοσύνη (πολυ αρχή ακομα θα δούμε πως θα παει). Εχω ενα αγοράκι ηδη και με έπιασε άγχος για το δεύτερο.. τα συμπτώματα ειναι ίδια με αυτα της περιόδου.. καθε πρωι αυτη τη βδομάδα ξύπνουσα και έλεγα ωχ θα μου ερθει και νωρίτερα μάλιστα.. ηδη τωρα που μιλάμε επειδή ακομα δεν εχω  καθυστέρηση (σαββατο-Κυριακή περιμενω) πονάω σαν να ειναι να μου ερθει και αγχώνομαι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera koritsia m. . Simera piga sto ximio k ston giatro. .  Apo 107 xoriaki pige 206. .  Rotisa tin giatro k m ipe oti den ine ikanopoiitiko. Tha kano xoriaki  ksana tin deutera ??! Stis 29/09 ixa adiathetisi. . Tora  den ksero poso prepi na ine  i xoriaki. K kata tin eksetasi tis giatrou den fanike tpt stin othoni

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η darling89 είπε:

Kalimera koritsia m. . Simera piga sto ximio k ston giatro. .  Apo 107 xoriaki pige 206. .  Rotisa tin giatro k m ipe oti den ine ikanopoiitiko. Tha kano xoriaki  ksana tin deutera ??! Stis 29/09 ixa adiathetisi. . Tora  den ksero poso prepi na ine  i xoriaki. K kata tin eksetasi tis giatrou den fanike tpt stin othoni

pote ekanes teleutaia fora xoriaki p itan 107? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η darling89 είπε:

Tin pempti i ora 8. . K simera ekana tin deuteri xoriaki 

kserw oti i xwriaki SE MIA FYSIOLOGIKI KYHSH diplasiazetai kathe 48 wres. Den kserw gt sou eipe o giatros s oti den einai ikanopoiitiko. apo oti vlepw esena se 48 wres ontws egine i diplasia. den sou eksigise tpt parapanw? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oxi tin totisa an ine fisiologiki i xoriaki k m ipe  den ine ikanopoiitiki gt eprepe na ine poli perissotero vasi tis periodou m.  Meta me sibouleuse na kano ksana tin deutera xoriaki gt den fenete kati stin othoni.  Episis o ximikos m ipe na pao tin deutera gia analisis progennitikou elegxou. ? den kserw den mporo na to xarw. .  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η darling89 είπε:

Oxi tin totisa an ine fisiologiki i xoriaki k m ipe  den ine ikanopoiitiki gt eprepe na ine poli perissotero vasi tis periodou m.  Meta me sibouleuse na kano ksana tin deutera xoriaki gt den fenete kati stin othoni.  Episis o ximikos m ipe na pao tin deutera gia analisis progennitikou elegxou. ? den kserw den mporo na to xarw. .  

logiko na xalastikes kai na min mporeis na to xareis.. alla min to vazeis katw! isws egine arga i sullipsi gi auto dne einai para polu auksimeni akoma i xwriaki! alla kai mono oti den meiwthike einai kalo simadi!! prospathise na kaneis upomoni mexri ti deutera kai na eisai oso pio xalari mporeis kai fusika thetiki diathesi!!! euxomai ola na pane kala!!  <3 <3 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η darling89 είπε:

Oxi tin totisa an ine fisiologiki i xoriaki k m ipe  den ine ikanopoiitiki gt eprepe na ine poli perissotero vasi tis periodou m.  Meta me sibouleuse na kano ksana tin deutera xoriaki gt den fenete kati stin othoni.  Episis o ximikos m ipe na pao tin deutera gia analisis progennitikou elegxou. ? den kserw den mporo na to xarw. .  

Darling 89, μην απογοητεύεσαι, αν δεις τις φυσιολογικές τιμές της χοριακης έχουν μεγάλη απόκλιση.. δες τι γράφει ενας ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ..  

"Δεν υπάρχει μια μοναδική φυσιολογική τιμή για την β χοριακή γοναδοτροπίνη, αλλά υπάρχει ένα ευρύ φάσμα καθώς η εγκυμοσύνη προχωρά και διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα και από κύηση σε κύηση. Αυτό που μετράει είναι η αλλαγή των επιπέδων της (ρυθμός αύξησης) και όχι η ίδια η τιμή της. Ένας ενδεικτικός οδηγός τιμών β χοριακής ανά εβδομάδα είναι ο ακόλουθος, όμως ΔΕΝ είναι ίδιος για όλες τις γυναίκες εξ ’ου και το μεγάλο εύρος τιμών: 

3η εβδομάδα κύησης: 5 – 50 mIU/ml
4η εβδομάδα κύησης: 5 – 426 mIU/ml
5η εβδομάδα κύησης: 18 – 7.340 mIU/ml
6η εβδομάδα κύησης: 1.080 – 56.500 mIU/ml  (http://www.gynaikologos-xalkida.gr/maieutiki/maieutikes_apories.html

Απο οτι βλέπω εισαι μεσα στο φυσιολογικό.. 

εγω στην πρώτη μου εγκυμοσύνη την 28η  μερα (με κύκλο 26-27) ειχα χοριακη 50, ο γιατρός μου μου είχε πει ειναι μια χαρα για αρχή εγκυμοσύνης.. επίσης ο σάκος στον υπέρηχο φαίνεται μετα την 5η βδομάδα, εγω ειχα παει 5,5 εβδομάδων και το ειχαμε δει.. δεν θελω να το παίξω ειδική φυσικα αλλα δεν μου φαίνεται κατι περιεργο.. επίσης ο προγεννητικός που σου είπαν να κάνεις δεν ειναι κατι κακό. Μην αγχώνεσαι!!

κι εγω αυριο θα κανω τη δεύτερη χοριακη μου,  έκανα την 24η μερα (2-3 μέρες πριν τη περίοδο)  και ειχα 14,5! Λογικά αυριο (28η μερα) πρεπει να εχει αυξηθεί!ελπιζω να πάνε ολα καλα και στις 2 μας. Και μια συμβουλή  ειναι σημαντικό ο γιατρός σου να ειναι ήρεμος και να μην σε πανικοβάλει. Κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης θα κάνεις πολλές εξετάσεις και θα εχεις  αναμονή, χρειάζεσαι κάποιον ήρεμο να σε καθοδηγεί και οχι να σε πανικοβάλει! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
    • @Antonia2μ δυστυχώς ειναι δύσκολος ο δρόμος π χρειάζεται να διανύσουμε για να κρατήσουμε στην αγκαλιά μας  το /τα μωράκια μας🙏🤰👶🏻 Έχει πολυ άγχος, αγωνία, πίεση γιαυτο πρέπει η μια στηρίζει την αλλη… ειναι πολυ σημαντικο να εχεις κάποιων να εκφράζεις τις ανησυχίες σ κ να μπορεί να σε καταλάβει  🥰🙏🌈  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...