Μετάβαση σε περιεχόμενο

ορμονες...


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα σε ολες..θα ηθελα να σας εξομολογηθω κατι γιατι θα σκασω..χθες εγινε ενα περιστατικο στη δουλεια μου που με αγχωσε κ με πιεσε υπερβολικα εκ μερους ενος συνεργατη μου, που ειχε την απαιτηση να διεκπεραιωσω μια υποθεση πολυ αμεσα..Στεναχωρηθηκα σε σημειο που κλειστηκα στο γραφειο μου κ εβαλα τα κλαματα..Να σημειωσω οτι ειμαι μολις 11 βδομαδων, η εγκυμοσυνη μου ειναι ακομη μικρουλα και δεν την εχω ακομη ανακοινωσει..και ουτε βεβαια θελω να με θεωρουν "αρρωστη" που δεν θελει ή αρνειται να δουλεψει, αλλα δεν ξερω βρε κοριτσια, ενα περιεργο αισθημα δικαιοσυνης με πλημμυρισε κ ολο ελεγα απο μεσα μου γιατι με πιεζουν ετσι.. Το αποτελεσμα ηταν να γυρισω μετα τη δουλεια πολυ στεναχωρημενη, να τα βαλω με ολους, οι ορμονες μου χτυπησαν κοκκινο!! Φοβαμαι για την κουκιδιτσα μηπως επαθε τιποτε, περσι μια φιλη μου που πανω στα νευρα της τσακωθηκε με τον συζυγο της επαθε αποκολληση.. Προσπαθω να δω τα πραγματα πιο ηρεμα και να γινω πραγματικα ζαμαν φου αλλα αυτες οι ορμονες σε αυτην τη φαση σε κανουν πολυ ευερεθιστη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η annina είπε:

Κοριτσια καλημερα σε ολες..θα ηθελα να σας εξομολογηθω κατι γιατι θα σκασω..χθες εγινε ενα περιστατικο στη δουλεια μου που με αγχωσε κ με πιεσε υπερβολικα εκ μερους ενος συνεργατη μου, που ειχε την απαιτηση να διεκπεραιωσω μια υποθεση πολυ αμεσα..Στεναχωρηθηκα σε σημειο που κλειστηκα στο γραφειο μου κ εβαλα τα κλαματα..Να σημειωσω οτι ειμαι μολις 11 βδομαδων, η εγκυμοσυνη μου ειναι ακομη μικρουλα και δεν την εχω ακομη ανακοινωσει..και ουτε βεβαια θελω να με θεωρουν "αρρωστη" που δεν θελει ή αρνειται να δουλεψει, αλλα δεν ξερω βρε κοριτσια, ενα περιεργο αισθημα δικαιοσυνης με πλημμυρισε κ ολο ελεγα απο μεσα μου γιατι με πιεζουν ετσι.. Το αποτελεσμα ηταν να γυρισω μετα τη δουλεια πολυ στεναχωρημενη, να τα βαλω με ολους, οι ορμονες μου χτυπησαν κοκκινο!! Φοβαμαι για την κουκιδιτσα μηπως επαθε τιποτε, περσι μια φιλη μου που πανω στα νευρα της τσακωθηκε με τον συζυγο της επαθε αποκολληση.. Προσπαθω να δω τα πραγματα πιο ηρεμα και να γινω πραγματικα ζαμαν φου αλλα αυτες οι ορμονες σε αυτην τη φαση σε κανουν πολυ ευερεθιστη..

Καλημέρα Annina κοίταξε τωρα που διανυείς την πιό όμορφη φαση της ζωής σου να είσαι πολύ ηρεμη οι εγκυούλες είναι πιό ευαίσθητες ομως να σκέφτεσαι μόνο το νινί που θα φέρεις στον κόσμο. Εγώ περυσι ημουν συνέχεια σε εντάσεις με την δουλειά έδιωξα και πόσα ατομα απο τα νευρα μου. Το μωράκι δέν επαθε κάτι χιχιιχ βγήκε λίγο νευρόσπασμα σαν κ εμένα, ομως να ξέρεις οτι πρέπει να γινεις λιγο αναισθητούλα θα το καταφερεις αν με οτι γίνεται σκεφτεσαι αμεσως το μπεμπέ σου γιατί και αργότερα στην εγκυμοσυνη δεν πρέπει να ανεβαζεις πίεση είναι επικινδυνο. Φιλάκια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aχ σ' ευχαριστω πολυ Κωνσταντινα-ερη μου...αυτό με την πίεση με ταρακούνησε λίγο..έχεις δίκιο!!! ευτυχώς Σάββατο σήμερα, θα ηρεμήσω μέχρι Δευτέρα και δεν  ξαναδίνω σημασία σε κανέναν πέρα απτο μπεμπέ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@annina Καταρχήν, συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και όλα να σου πάνε καλά! Εγώ που είμαι στην 28 εβδομάδα θα σου πω για ορμόνες! Έχω φτάσει στο σημείο να κλαίω με μια συγκηνητική διαφήμιση...Πρέπει να σκέφτεσαι το μωρό και τον εαυτό σου φυσικά - γιατί αν δεν είσαι εσύ πρώτα καλά δεν θα είναι και το μωρό σου. Να γίνεις αναίσθητη ξαφνικά δεν μπορώ να το πιστέψω, αναίσθητος γεννιέται ο άνθρωπος και είναι μια χαρά ευτυχισμένος! Με τον καιρό θα το πεις και στην δουλειά και όλοι θα δείξουν περισσότερη κατανόηση - ελπίζω! - και η πίεση θα είναι λιγότερη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι κοπελα μ πρεπει να ηρεμησεις κ να σκευτεσε το μωρο εγώ γεννησα πρόσφατα μετα απο μια αποβολή η ορμόνες σε κανουν πιο ευαισθητη αλλα μην φοβασε να σκευτεσε μόνο το μωρο και όλα θα πάνε κατ ευχήν!!!  Οτι χειαζεσε να μ λες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας ευχαριστω! Συνεχιζει κο αυτη η βδομαδα πολυ πιεστικη για μενα..αλλα αποφασισα να το ανακοινωσω σιγα σιγα. Ισως ειναι κ στο πλαισιο των ευρυτερων ορμονικων αλλαγων το γεγονος οτι αγχωνομαι σιγα σιγα. Σημερα πηρα day off για να παω για εξετασεις, κυστικη ινωση κλπ. 6/10 εχω αυχενικη και περιμενω πως κ πως!!! Τι βλεπουμε κοριτσια στην αυχενικη; Θα δω μωρακι; Τα αποτελεσματα να φανταστω μας τα δινουν την ιδια μερα ή η αγωνια αν ειναι ολα φυσιολογικα κραταει μια-δυο μερουλες; Καλημερα σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα δεις το μωράκι σου, θα μετρήσει ο γιατρός το μήκος της σπονδυλικής στήλης, το μήκος του αυχένα, την μυτούλα και θα δει συνολικά την ανάπτυξη του εμβρύου δλδ πόσο ταιριάζει με την ηλικία της κύησης. Τα αποτελέσματα τα παίρνεις αμέσως ή την επόμενη, αφού φυσικά θα έχεις κάνει και την εξέταση αίματος PAPP-A της οποίας τα αποτελέσματα συνδυάζονται με την αυχενική για πιο ολοκληρωμένη εικόνα της ύπαρξης ή μη τρισωμιών. Συνήθως οι γιατροί λένε οι 2 εξετάσεις να γίνονται την ίδια μέρα για πιο καλό αποτέλεσμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annina καλημέρα! Σου εύχομαι κορίτσι μου να έχεις μία εύκολη εγκυμοσύνη και μία γρήγορη γέννα! Να είσαι καλά κι εσύ κι ο άντρας σου να χαιρεστε το μωράκι σας!! Τί κάθεσαι και σκας για τον κάθε άσχετο που θα πει το μακρύ και το κοντό του στη δουλειά;!; Πήγαινε απλώς για να μη χάσεις τη δουλειά σου. Θέλω να πω, περνα το όσο πιο ανώδυνα μπορείς. Κάνε μονο όσα υποχρεουσαι να κάνεις κι άντε γεια! Θέλει ηρεμία ή κατάσταση που βιωνεις! Καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις σου! Να σου πάνε όλα κατ'ευχη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...