Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Μαΐου 2017!!!!!!!!


Recommended Posts

Εάν το παιδάκι σας είναι γεννημένο μεταξύ 20 Απριλίου και 21 Μαΐου ανήκει τον αστερισμό του Ταύρου.

Τα ταυράκια λοιπόν όπως και οι ταύροι, στην αρχή φαίνονται λίγο υποτονικά και δεν είναι ιδιαίτερα δραστήρια. Γεννιούνται με σφιγμένες τις γροθιές τους και σφιγμένο το στόμα. Ναι, συνήθως όλα τα μωρά γεννιούνται έτσι, αλλά τα μωρά που ανήκουν στο ζώδιο του Ταύρου συνεχίζουν να κρατάνε τα χεράκια τους σε γροθιές και να έχουν ερμητικά κλειστό το στόμα τους σε οτιδήποτε δεν τους αρέσει μιας και φημίζονται για το πείσμα τους.  

Είναι σημαντικό γι’ αυτά να μην ενοχλείτε την ισορροπία τους. Δεν τους αρέσουν οι αλλαγές ή οτιδήποτε ξαφνικό που μπορεί να χαλάσει την καθημερινή ρουτίνα. Είναι σημαντικό λοιπόν να τους χαρίσετε από την αρχή ένα αίσθημα ασφάλειας. Έτσι φροντίστε από νωρίς να τα σκεπάζετε με χρωματιστές κουβερτούλες και να τα κρατάτε για πολύ ώρα στην αγκαλιά σας. Τους αρέσουν πολύ οι ανέσεις και οι απολαύσεις γι΄αυτό και αναστατώνονται και απογοητεύονται όταν κάτι αλλάξει χωρίς να το περιμένουν.

Εκτός από το πείσμα που τα διακρίνει, σε γενικές γραμμές δεν θα σας ταλαιπωρήσουν ιδιαίτερα και είναι πολύ ήρεμα παιδάκια. Τόσο που μπορεί να κάθονται άνετα χωρίς να γκρινιάζουν, βυθισμένα στο καροτσάκι τους και θα παραμείνουν εκεί μέχρι να τα πάρετε αγκαλίτσα.  

Τα ταυράκια έχουν μεγάλη αδυναμία στην οικογένειά τους και είναι πολύ τρυφερά παιδάκια. Μπορεί καμιά φορά να σας πλησιάσουν έτσι απλά για να σας δώσουν ένα φιλί ή μια αγκαλιά αλλά περιμένουν να το ανταποδώσετε. Η αγάπη από την οικογένεια, είναι αυτό που κρατάει έναν Ταύρο ισορροπημένο σε όλη την υπόλοιπη ζωή του.  

Δεν τους αρέσουν η βία, οι καυγάδες και τα ξεσπάσματα. Γι’ αυτό αν υποσχεθείτε να αγοράσετε ένα αυτοκινητάκι τον επόμενο μήνα θα περιμένουν υπομονετικά. Το μυστικό όμως είναι να θυμάστε τις υποσχέσεις σας. Το παιδάκι Ταύρος θα απογοητευτεί βαθιά αν δεν τηρήσετε κάτι που του υποσχεθήκατε και το θεωρεί άδικο. Τότε μόνο μπορεί να σας κάνει σκηνή και δύσκολα θα σας εμπιστευτεί ξανά. 

Δεν τους αρέσουν οι υπερβολές στα χρώματα, στους ήχους, στις γεύσεις και στις μυρωδιές. Οι βίαιες σκηνές ακόμα και στην τηλεόραση μπορεί να τους τραυματίσουν βαθιά ακόμα κι αν είναι μεγαλύτερα στην ηλικία.

Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι ένα ταυράκι χρειάζεται  να το ενθαρρύνεται. Η πίεση του σχολείου μπορεί να το κάνει δειλό και εσωστρεφές. Σπάνια θα ακούσετε ότι μπορεί να τσακώθηκε με ένα παιδάκι στο σχολείο. Όταν το κάνει όμως θα είναι επειδή κάποιος το προκάλεσε πραγματικά αφού μπορεί να χειριστεί με ευκολία ακόμα και τις πιο δύσκολες καταστάσεις και σπάνια χάνει την ψυχραιμία του. 

Και τα αγοράκια αλλά και τα κοριτσάκια που ανήκουν στο ζώδιο του Ταύρου λατρεύουν τις αθλητικές δραστηριότητες και ιδιαίτερα τα υπαίθρια αθλήματα. Θα βλέπετε για πολλές ώρες τον γιο σας να παίζει μπάσκετ στην αυλή του σπιτιού σας και αφού τελειώσει να σας ζητάει το αγαπημένο του γεύμα!  

Τα κοριτσάκια είναι γεμάτα σκέρτσο και νάζι. Θα χρησιμοποιούν από νωρίς το make-up σας και θα εκδηλώσουν από μικρή ηλικία το ενδιαφέρον τους για τη μαγειρική, αφού το φαγητό είναι μεγάλη αδυναμία των Ταύρων. 

Είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικά παιδάκια όχι όμως επειδή θέλουν να επιδείξουν τις ικανότητές τους όπως τα Κριαράκια, αλλά επειδή έχουν μεγάλη δύναμη και συγκεντρώνονται εξ΄ ολοκλήρου σε οτιδήποτε αναλάβουν. Χρειάζονται όμως ενθάρρυνση και καθοδήγηση από την οικογένειά τους. 

Η ωριμότητα, η λογική και η αμεροληψία είναι τα χαρακτηριστικά τους γι’ αυτό και είναι τα αγαπημένα παιδιά των δασκάλων στο σχολείο. Και στο σπίτι όμως διακρίνονται για το ήθος τους και οι γονείς συνήθως τα ορίζουν ως πρότυπο για τα αδέρφια τους. Ποτέ δεν θα βρείτε κρυμμένα παιχνίδια κάτω από το στρώμα αφού τους αρέσει να έχουν τακτοποιημένα όλα τα πράγματά τους. 

Μην περιμένετε πάντως από ένα ταυράκι να είναι αριστούχος στο σχολείο. Μαθαίνει αργά αλλά σταθερά. Το μυαλό του έχει τεράστια δύναμη αυτοσυγκέντρωσης αλλά θα το χρησιμοποιήσει μόνο αν το καθοδηγείτε με αγάπη. Λόγω της ισχυρής αίσθηση της δικαιοσύνης που έχει, σπάνια ένας Ταύρος θα ζητήσει συγγνώμη κι αυτό επειδή αποφεύγει να κάνει λάθη. Αν όμως ξέρει ότι είναι λάθος τότε θα το παραδεχτεί.  

Τέλος να ξέρετε ότι τα ταυράκια είναι πολύ δημιουργικά παιδάκια. Δώστε τους πολλά μολύβια και ίσως και ένα μουσικό όργανο αργότερα. Τους αρέσουν πολύ οι πειραματισμοί και οι καινούργιες εμπειρίες και βρίσκουν τη χαρά σε μικρά πράγματα   της καθημερινότητας.

93ba6c299f04f710c35672b0f157402a_L.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 ώρες, ο/η θανασης μου είπε:

Καλή εγκυμοσύνη εύχομαι λοιπόν με ένα γερό μωράκι. Εμένα είναι το δεύτερο. Αν όλα πάνε καλά θα γεννηθεί κ αυτο Μάιο όπως το πρώτο. Θα έχω δύο ταυρακια στο σπίτι.θα μου το κάνουν αρένα.

Σ ευχαριστώ πολύ! Το ίδιο εύχομαι και σε σένα και στις υπόλοιπες εγκυούλες!

Εγώ πάλι δεν έχω καθόλου εμετούς και ναυτίες...:roll: 

Ανορεξία μόνο που και που, πονους περιόδου, ειδικά όταν κουράζομαι

και λιγες ζαλαδες! Αυτά...! Υπομονή σε όσες περνάτε πιο δύσκολα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ανδρεωτου παρθενα είπε:

με το καλο

εμενα ειναι το 2ο η μεγαλη ειναι 15 ετων 
ειμαι στην 9η εβδομαδα και πρωτα ο θεος τον μαιο 
ηρθε πολυ ευκολα δοξα την παναγια και την αγια ειρηνη

Με το καλό και το δικό σου μωράκι!

Και να χαίρεσαι και τη μεγάλη σου κόρη!

Εύχομαι ο,τι καλύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου Γειά σας!!!! με δισταγμό μπήκα και εγώ στην παρέα. .. διανύω την 9 εβδομαδα (9+2).. γενναω 16 Μαΐου. ... Έχω πάρα πολύ αγχος μήπως και δεν πάει κάτι καλά. .. είστε και άλλες ετσι;;?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Βικυ88 είπε:

Κοριτσάκια μου Γειά σας!!!! με δισταγμό μπήκα και εγώ στην παρέα. .. διανύω την 9 εβδομαδα (9+2).. γενναω 16 Μαΐου. ... Έχω πάρα πολύ αγχος μήπως και δεν πάει κάτι καλά. .. είστε και άλλες ετσι;;?

Καλωσηλθες στην παρεουλα μας μικρη μανουλα!!! Με το καλο το μωρακι σου το γλυκο! Εγω εκλεισα την 13η εβδομαδα κ σε καταλαβαινω απολυτα...! Απο την αρχη πηγαινα στον γιατρο πολυ αγχωμενη, φοβομουν συνεχεια κ σκεπτομουν αρνητικα..μεχρι που το συζητησα με τον γιατρο μου κ με καθησυχασε απολυτα λεγοντας μου..ηρεμησε η εγκυμοσυνη ειναι "φυση"..ειναι μια φυσικη κατασταση του οργανισμου οχι παθολογια..μη με ρωτας συνεχεια αν ολα θα πανε καλα..! Σκεψου θετικα, απολαυσε τις υπεροχες στιγμες κ αλλαγες που βιωνει το σωμα σου κ η ψυχολογια σου και κανε ονειρα!!!  Καθε φορα που θα φοβασαι κατι, σκεψου την κουκιδιτσα σου, με ποσο αγαπη ερχεται στον κοσμο αυτο και να χαμογελας! Ολα θα πανε καλα με την ευχη της Μεγαλοχαρης!!! Αλλωστε κι εμεις εδω θα ειμαστε να κανουμε παρεουλα η μια στην αλλη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μέλλουσες μανούλες !!!

Είπα να μπω και εγώ στην παρέα σας καθώς και εγώ νιώθω έντονο άγχος!

έχω 15 μέρες καθυστέρησης και 2 θετικά τεστ.!!!!Το άσχημο είναι ότι δουλεύω σεζόν σε νησί και θα επιστρέψω Αθήνα αρχές Νοεμβρίου.έχω μιλήσει με τον γυναικολόγο μου για το αν πρέπει να πάω νωρίτερα στο ιατρείο του και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να περιμένω μέχρι αρχές Νοεμβρίου και να πάω με το που γυρίσω..Το θέμα είναι ότι το μόνο σύμπτωμα που έχω εκτός την καθυστέρηση φυσικά:roll: είναι το πρησμένο στήθος έχω διαβάσει βεβαια ότι δεν είναι αναγκαίο να έχεις όλα τα συμπτώματα αλλά έχω διαβάσει επίσης και για επιπλοκές κύησης(εξωμήτρια κύηση κτλ) και φοβάμαι τόόόόσοο πόλυ:cry::cry:.Πέρνω κάθε μέρα σχεδόν το γιατρό μου και του λέω τι νιώθω και τους φόβους μου και μου είπε να σταματήσω να ψάχνω στο ίντερνετ!!!!χαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχχα!!!!!:):)από τι μια νιώθω ότι υπαρβάλλω και από την άλλη με κυριεύει ο φόβος!!!!!!Κορίτσιααααα τι θα κάνω??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η annina είπε:

 

στις πριν 4 ώρες, ο/η annina είπε:

Καλωσηλθες στην παρεουλα μας μικρη μανουλα!!! Με το καλο το μωρακι σου το γλυκο! Εγω εκλεισα την 13η εβδομαδα κ σε καταλαβαινω απολυτα...! Απο την αρχη πηγαινα στον γιατρο πολυ αγχωμενη, φοβομουν συνεχεια κ σκεπτομουν αρνητικα..μεχρι που το συζητησα με τον γιατρο μου κ με καθησυχασε απολυτα λεγοντας μου..ηρεμησε η εγκυμοσυνη ειναι "φυση"..ειναι μια φυσικη κατασταση του οργανισμου οχι παθολογια..μη με ρωτας συνεχεια αν ολα θα πανε καλα..! Σκεψου θετικα, απολαυσε τις υπεροχες στιγμες κ αλλαγες που βιωνει το σωμα σου κ η ψυχολογια σου και κανε ονειρα!!!  Καθε φορα που θα φοβασαι κατι, σκεψου την κουκιδιτσα σου, με ποσο αγαπη ερχεται στον κοσμο αυτο και να χαμογελας! Ολα θα πανε καλα με την ευχη της Μεγαλοχαρης!!! Αλλωστε κι εμεις εδω θα ειμαστε να κανουμε παρεουλα η μια στην αλλη! 

@annina μου σε ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο! !!  με το καλό το μωρακι σου!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα.  Πως είστε εγκύουλες πολύ άγχος βλέπω. Κ εγώ δεν πάω πίσω. Σήμερα επισκέφτηκα κ τον ενδοκρινολογο καθώς φαίνεται ότι ο διαβήτης κύησης αρχίζει να δείχνει τα σημάδια του?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θανάσης μου με το καλό!!!!

Εγώ δυστυχώς δεν έχω  πάει ακόμα στον γιατρό μου γιατί δουλεύω σεζόν σε νησί και ο γιατρος μου είναι Αθήνα θα γυρίσω 10 Νοεμβρίου , 11 μου έκλεισε ραντεβού και στις 25 αυχενική!!! έχω 17 μέρες καθυστέρηση και υπολογίζω ότι είμαι περίπου-4 5 βδομάδων αλλά έχω και πολύ αγχος αν είναι όλα καλά, ο γιατρός μου βέβαια μου είπε ότι δεν έχω πρόβλημα να πάω τον Νοέμβριο...Από συμπτώματα μόνο πρησμένο στήθος τπτ άλλο.....Αντέ να δούμε!!!:):x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ είναι το δεύτερο. Κ σε εσάς ότι καλύτερο. Χριστίνα μην αγχώνεσαι δεν πειράζει που θα πας τότε στο γιατρό απλά πρέπει να προσέχεις κάποια πράγματα μέχρι να πας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η θανασης μου είπε:

Ευχαριστώ είναι το δεύτερο. Κ σε εσάς ότι καλύτερο. Χριστίνα μην αγχώνεσαι δεν πειράζει που θα πας τότε στο γιατρό απλά πρέπει να προσέχεις κάποια πράγματα μέχρι να πας

οοοο!!!Τι πράγματα????:confused::confused::confused:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μην κουράζει πολύ να μην σηκωνεις βαρη να μην καπνίζεις να μην πίνεις αλκοόλ να τρως τέτοια πραγματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η θανασης μου είπε:

Ρώτα τον γιατρό σου αν θέλεις ξεκινήσεις σίδηρο μέχρι να σε δει

Θανασης μου ευχαριστώ πολύ για  τις συμβουλές:-* είναι πολύ ωραίο να μιλάω με καποιον γιατί δεν το έχω πει σε κανέναν ακόμα(ο άντρας μου το ξέρει μόνο:D)!!!Η αλήθεια είναι ότι λόγο δουλείας για λίγες μερες ακόμα θα κουράζομαι, το τσιγάρο το έκοψα από το πρώτο τεστ και ποτό πότε δεν έπινα!!!:):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/10/2016 at 9:44 ΜΜ, ο/η Χριστίνα27 είπε:

Θανασης μου ευχαριστώ πολύ για  τις συμβουλές:-* είναι πολύ ωραίο να μιλάω με καποιον γιατί δεν το έχω πει σε κανέναν ακόμα(ο άντρας μου το ξέρει μόνο:D)!!!Η αλήθεια είναι ότι λόγο δουλείας για λίγες μερες ακόμα θα κουράζομαι, το τσιγάρο το έκοψα από το πρώτο τεστ και ποτό πότε δεν έπινα!!!:):)

Τίποτα βρε ότι θες μας ρωτάς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πως είστε κορίτσια;  Δεν περνάνε οι μέρες για την αυχενικη. Σήμερα είχα κ κάτι πονακια κοιλιά κ μεση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!

Και εγώ έχω κάτι πονακια χαμηλά κοιλία και μέση!!!!χαχαχαχα!!!και εγώ νιώθω ότι δεν περνάνε οι μέρες!!!!:)[smilie=bom.gif] υπομονήήηη!!!!που θα την κάνεις την αυχενική???

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κ καλή εβδομάδα να έχουμε. Στο μητέρα θα την κάνω εσύ;  Κάθε πότε αλλάζετε εβδομάδα εγώ Τετάρτη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγώ μητέρα 25/11!!!Εκεί είναι ο γιατρός σου???έγω έχω πλήρη άγνοια ακόμα!!!11/11 θα πάω πρώτη φορά στον γιατρό....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η θανασης μου είπε:

Καλημέρα κ καλή εβδομάδα να έχουμε. Στο μητέρα θα την κάνω εσύ;  Κάθε πότε αλλάζετε εβδομάδα εγώ Τετάρτη 

καλημερα καθε παρασκευη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...