Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξετασεις Κυστικη ινωση καρυοτυπος


Μπεμπελουκα

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσι α**γνωριζετε αν γινονται σε δημοσιο νοσοκομειο εξετασεις αιματος κυστικη ινωση καρυοτυπος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Καλησπερα κοριτσι α**γνωριζετε αν γινονται σε δημοσιο νοσοκομειο εξετασεις αιματος κυστικη ινωση καρυοτυπος;

Καλημέρα κορίτσι μου.. Ειχα διαβάσει στο ίντερνετ ότι εξετάσεις για Κυστική ινωση γινονται στο Λαϊκό. Αυτό το οποίο δεν γνωρίζω καθολου είναι αν ο έλεγχος αυτός είναι πλήρης η' αν σου καλύπτει ορισμενους τύπους της νόσου. Για τον καρυοτυπο δεν έχω ιδέα. Παντως για την Κυστική Ινωση καλα κανεις και το ψάχνεις.. Νομιζω ολες οι γυναικες που θέλουν να κάνουν παιδί πρεπει να κάνουν την εξεταση είτε πριν την εγκυμοσύνη είτε κατά τη διάρκεια αυτής!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου.. Ειχα διαβάσει στο ίντερνετ ότι εξετάσεις για Κυστική ινωση γινονται στο Λαϊκό. Αυτό το οποίο δεν γνωρίζω καθολου είναι αν ο έλεγχος αυτός είναι πλήρης η' αν σου καλύπτει ορισμενους τύπους της νόσου. Για τον καρυοτυπο δεν έχω ιδέα. Παντως για την Κυστική Ινωση καλα κανεις και το ψάχνεις.. Νομιζω ολες οι γυναικες που θέλουν να κάνουν παιδί πρεπει να κάνουν την εξεταση είτε πριν την εγκυμοσύνη είτε κατά τη διάρκεια αυτής!!!

Ευχαριστω πολυ καλη μου να εισαι καλα*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα. Εξςταση καρυοτυπου γινεται στο πανεπιστημιακο της λαρισας δωρεαν. Και απο οτι θυμαμαι και στο παιδων μια απο τις δυο . Κανε τηλεφωνο και ρωτησε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα ευχαριστω πολυ.αθηνα μενουμε στο λαικο κοστιζει 100€κυστικη ινωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστουμε πολυ μπεμπελουκα, θα μου χρειαστει κ μενα! Στο Λαικο πας με ραντεβου να υποθεσω; Επισης η εξεταση αυτη γινεται σε καποιο συγκεκριμενω χρονικο σημειο της κυησης; Προς το παρον διανυω την 9 η εβδομαδα, εχω κανει πολες εξετασεις, αιματολογικες, καλλιεργεια κλπ αλλα ο γιατρος δε μου ανεφερε κατι για κυστικη ινωση, μηπως γινεται αργοτερα κ αδικα αγχωνομαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annina είπε:

ευχαριστουμε πολυ μπεμπελουκα, θα μου χρειαστει κ μενα! Στο Λαικο πας με ραντεβου να υποθεσω; Επισης η εξεταση αυτη γινεται σε καποιο συγκεκριμενω χρονικο σημειο της κυησης; Προς το παρον διανυω την 9 η εβδομαδα, εχω κανει πολες εξετασεις, αιματολογικες, καλλιεργεια κλπ αλλα ο γιατρος δε μου ανεφερε κατι για κυστικη ινωση, μηπως γινεται αργοτερα κ αδικα αγχωνομαι; 

Να εχεις το νου σου κοριτσι μου γιατι η πλειοψηφία των γιατρων δεν αναφέρουν καν στις εγκυμονούσες ότι πρέπει να εξεταστούν για Κυστική Ινωση.. Ετσι γεννούν τα παιδιά τους μαθαίνοντας εκ των υστέρων για τη συγκεκριμένη εξέταση. Αυτό ίσως συμβαίνει γιατι είναι ιδιαίτερα κοστοβορα και αν πας να την κάνεις ιδιωτικά κυμαίνεται γύρω στα 400-500 ευρώ. Σου συνιστώ να την κάνεις οπωσδήποτε!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Να εχεις το νου σου κοριτσι μου γιατι η πλειοψηφία των γιατρων δεν αναφέρουν καν στις εγκυμονούσες ότι πρέπει να εξεταστούν για Κυστική Ινωση.. Ετσι γεννούν τα παιδιά τους μαθαίνοντας εκ των υστέρων για τη συγκεκριμένη εξέταση. Αυτό ίσως συμβαίνει γιατι είναι ιδιαίτερα κοστοβορα και αν πας να την κάνεις ιδιωτικά κυμαίνεται γύρω στα 400-500 ευρώ. Σου συνιστώ να την κάνεις οπωσδήποτε!!!!!!!

Ευχαριστω πολυ πολυ Gelie μου! Εκλεισα ηδη ραντεβου στο Λαικο νοσοκομειο για 27/9! Να σας μεταφερω τις πληροφοριες: η εξεταση γινεται μεχρι την 16η εβδομαδα της κυησης, καλυπτει το 90% των μεταλλαξεων και κοστιζει 130 ευρω... Στη δε Βιοιατρικη κοστιζει 130 ευρω το 70% των μεταλλαξεων, περι τα 300 ευρω το 85% και 400 ευρω το 90%.. οι εξετασεις λοιπον σιγουρα συμφερουν στο δημοσιο νοσοκομειο και δεν καλυπτονται απτον εοππυ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annina είπε:

Ευχαριστω πολυ πολυ Gelie μου! Εκλεισα ηδη ραντεβου στο Λαικο νοσοκομειο για 27/9! Να σας μεταφερω τις πληροφοριες: η εξεταση γινεται μεχρι την 16η εβδομαδα της κυησης, καλυπτει το 90% των μεταλλαξεων και κοστιζει 130 ευρω... Στη δε Βιοιατρικη κοστιζει 130 ευρω το 70% των μεταλλαξεων, περι τα 300 ευρω το 85% και 400 ευρω το 90%.. οι εξετασεις λοιπον σιγουρα συμφερουν στο δημοσιο νοσοκομειο και δεν καλυπτονται απτον εοππυ..

Κυστικη ινωση δεν κανεις μονο κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και πριν..χρειαζεται...αν γνωριζει καποια κοπελα για καρυοτυπο να μου πει;εχω βρει με 100€στο euromedica..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κυστική ίνωση έκανα κι εγώ πριν την εξωσωματική. Μένω Πάτρα, την έκανα εδώ και μου στοίχισε περίπου 150 Ευρώ το 75% των μεταλλάξεων. Καρυότυπος δεν μου ζητήθηκε, ίσως λόγω ηλικίας (μπορεί να βγει ψευδές αποτέλεσμα). Ξέρω όμως ότι τουλάχιστον στο Πανεπιστημιακό στο Ρίο γίνεται δωρεάν, εφόσον την έχει γράψει ο γιατρός. Κάνε την έρευνά σου και στην Αθήνα, γιατί λίγα από δω, λίγα από εκεί, μαζεύονται τα άτιμα, πριν καν ξεκινήσει η προσπάθεια. Καλή επιτυχία σου εύχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...