Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εμβρυομεταφορά..


Recommended Posts

Καλησπέρα σας κορίτσια!

Είμαι σε αναμονή της περιόδου μου για να ξεκινήσω πρωτόκολλο προετοιμασίας ενδομητρίου με σκοπό την εμβρυομεταφορά κατεψυγμένου, αλλά δυστυχώς είναι μόνο ένα..

Έχετε γνώση ή εμπειρία αν και σε τι ποσοστό επιβιώνουν τα κατεψυγμένα έμβρυα της απόψυξης;

Επίσης, με απασχολεί και το ενδομήτριο, τι πάχος πρέπει να έχει για να είναι δεκτικό σε περίπτωση εμβρυομεταφοράς; Υπάρχουν τροφές που το ενισχύουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η KATEGRI13 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια!

Είμαι σε αναμονή της περιόδου μου για να ξεκινήσω πρωτόκολλο προετοιμασίας ενδομητρίου με σκοπό την εμβρυομεταφορά κατεψυγμένου, αλλά δυστυχώς είναι μόνο ένα..

Έχετε γνώση ή εμπειρία αν και σε τι ποσοστό επιβιώνουν τα κατεψυγμένα έμβρυα της απόψυξης;

Επίσης, με απασχολεί και το ενδομήτριο, τι πάχος πρέπει να έχει για να είναι δεκτικό σε περίπτωση εμβρυομεταφοράς; Υπάρχουν τροφές που το ενισχύουν;

Το πάχος του ενδομητρίου ελέγχεται από το γιατρό σου στους υπέρηχους. Θα ελέγχει την αυξητική εξέλιξη που πρέπει να έχει. Πρέπει να είναι κοντά στο 10 με μικρή επιφύλαξη τον παράγοντα ηλικία και προηγούμενη προσπάθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η KATEGRI13 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια!

Είμαι σε αναμονή της περιόδου μου για να ξεκινήσω πρωτόκολλο προετοιμασίας ενδομητρίου με σκοπό την εμβρυομεταφορά κατεψυγμένου, αλλά δυστυχώς είναι μόνο ένα..

Έχετε γνώση ή εμπειρία αν και σε τι ποσοστό επιβιώνουν τα κατεψυγμένα έμβρυα της απόψυξης;

Επίσης, με απασχολεί και το ενδομήτριο, τι πάχος πρέπει να έχει για να είναι δεκτικό σε περίπτωση εμβρυομεταφοράς; Υπάρχουν τροφές που το ενισχύουν;

Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κούκλα, να σαι καλά. Μακάρι να τα καταφέρει το κατεψυγμένο μου και να ζήσει και να το δεχτώ.. Ψιλοαγχώθηκα τώρα. Τέλος πάντων, θα δούμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η KATEGRI13 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κούκλα, να σαι καλά. Μακάρι να τα καταφέρει το κατεψυγμένο μου και να ζήσει και να το δεχτώ.. Ψιλοαγχώθηκα τώρα. Τέλος πάντων, θα δούμε.

Όλα καλά θα πάνε κούκλα μου!!! Λογικά έγινε η κρυοσυντήρηση του εμβρύου σου αφού πέρασε έστω και κάποιες ώρες παραπάνω από τα υπόλοιπα! Άρα είναι δυνατό και πιθανών να έγινε και καλύτερο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλες γεια σας!!Είμαι και εγώ καινούρια στο φόρουμ...Έχω κάνει εμβρυομεταφορα και είμαισε αναμονή για χοριακη...το ενδομητριο πρέπει σίγουρα να είναι 8 και πάνω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ReadRideRock είπε:

Όλα καλά θα πάνε κούκλα μου!!! Λογικά έγινε η κρυοσυντήρηση του εμβρύου σου αφού πέρασε έστω και κάποιες ώρες παραπάνω από τα υπόλοιπα! Άρα είναι δυνατό και πιθανών να έγινε και καλύτερο!!!

Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!! Μακάρι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Ζωγιαμπελ είπε:

Κοπέλες γεια σας!!Είμαι και εγώ καινούρια στο φόρουμ...Έχω κάνει εμβρυομεταφορα και είμαισε αναμονή για χοριακη...το ενδομητριο πρέπει σίγουρα να είναι 8 και πάνω..

Σού εύχομαι να σου πάνε όλα δεξιά και να έχεις μια υπέροχη θετική χοριακή κοριτσάρα μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ζωγιαμπελ είπε:

Ότι θέλω λέω, παρασκευή πάω για χοριακη,μπερδεύτηκα, έχασα τις μέρες...

Μια μεγάλη τριψήφια χοριακή σου εύχομαι κορίτσι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για την εμψύχωση...το έχω πολύ ανάγκη!!!Εύχομαι και σε εσένα ότι καλύτερο και όλα να πάνε καλά!!σε τι φάση είσαι? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έκανα πέρυσι την πρώτη εξωσωματική χωρίς εμφύτευση. Το χειμώνα προσπάθησα με αρβεκάπ για το κατεψυγμένο, αλλά προέκυψε πρόβλημα υγείας της μητέρας μου, δε μεγάλωνε το ενδομήτριο, και ακυρώθηκε η προσπάθεια. Τώρα μόλις αδιαθετήσω θα το ξαναεπιχειρήσω χωρίς την ένεση, απλά με σικλακούρ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η ReadRideRock είπε:

Μια μεγάλη τριψήφια χοριακή σου εύχομαι κορίτσι μου!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί! !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!κ εγώ με κατεψυγμένα έκανα τη μεταφορά..το ενδομητριο το "χτίζει " ο οργανισμός από ότι μου είπε ο γιατρός που τον ρώτησα..Όσο για τροφές αν το ενισχύουν νομίζω δεν υπάρχουν γιατί το είχα ψάξει και εγώ στοδιαδίκτυο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μόνο που βρίσκω στο ιντερνετ για το ενδομήτριο είναι τροφές λέει που περιέχουν Β12. Σ' ευχαριστώ!! Και γω σου ξαναεύχομαι την Παρασκευή αυτή να πάρεις θετικά νέα και να είναι η τρίτη και τυχερή!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ζωγιαμπελ είπε:

Ευχαριστώ να σαι καλά!!Πάντως τα cyclacur παχαίνουν το ενδομητριο(μόνο τα άσπρα χάπια ).. Οπότε αν τα παίρνεις αυτά δεν θα έχεις πρόβλημα πιστεύω. Καλή επιτυχία εύχομαι και να ξεκινήσεις και εσύ την πετυχημένη προσπάθεια σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στενοχωρήθηκα τώρα. Αυτή τη στιγμή την ξέρω καλά και σε καταλαβαίνω. Ακριβώς το ίδιο. Προσπάθησε να ηρεμήσεις - χρειάζεται σίγουρα το χρόνο του -. Βγάλε από μέσα σου αυτά που αισθάνεσαι και πάρε όταν θες τον άνδρα σου να ξεφύγετε κάπου. Χρειάζεται ανασύνταξη δυνάμεων..  Υπομονή και δύναμη να μας δίνει ο Θεός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειμαι σίγουρη πως με καταλαβαίνεις...κ οσες άλλες κοπέλες περνάνε απο αυτή τη διαδικασία...ειλικρινά δεν μπορώ να καταλαβω πιο ηταν το λάθος αυτή τη φορά....εχω απελπιστεί..δεν ξέρω απο που να πιαστω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τις άλλες φορές τί σου είχαν πει ότι φταίει; Εμάς μας είπαν ότι τους ανησυχεί το σπέρμα. Από την άλλη έχουν στο μυαλό τους και στο σκράτισνγκ του ενδομητρίου, λόγω μη εμφύτευσης.. Κουράστηκα να ψάχνω. Τι να πω δεν ξέρω.. Οποιαδήποτε συναισθήματα όμως έχεις είναι φυσιολογικά.. Βγάλτα από μέσα σου.. Πρώτα απ' όλα δώσε χρόνο στον εαυτό σου για να το χωνέψεις..

Αχ τι τραβάμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η KATEGRI13 είπε:

Τις άλλες φορές τί σου είχαν πει ότι φταίει; Εμάς μας είπαν ότι τους ανησυχεί το σπέρμα. Από την άλλη έχουν στο μυαλό τους και στο σκράτισνγκ του ενδομητρίου, λόγω μη εμφύτευσης.. Κουράστηκα να ψάχνω. Τι να πω δεν ξέρω.. Οποιαδήποτε συναισθήματα όμως έχεις είναι φυσιολογικά.. Βγάλτα από μέσα σου.. Πρώτα απ' όλα δώσε χρόνο στον εαυτό σου για να το χωνέψεις..

Αχ τι τραβάμε!!

Na ginw ligo adiakriti k na rwtisw ti thema exete??? Emeis exoume thema me t sperma einai sxetika ligo se posotita k kinitikotita. Eipa sto giatro m gia ekswswmatiki k mas eipe n kanoume prwta katakermatismo tou dna t spermatos akrivws gi ayto t logo. Gt an d einai fysiologiko borei na min petyxei i akomi k na epiase alla na min anaptyxthei swsta t emvryo.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς το πρόβλημα το έχω εγώ...είχα κλειστές σαλπιγγες..έκανα μια επέμβαση για να τις ανοίξουν αλλά κατέληξαν σε υδροσαλπιγγες..χρειάστηκε άλλη επέμβαση για να αφαιρεθούν τελείως κ να προχωρήσω σε εξωσωματική...κάνω την εξωσωματική πέρσι τον Ιούλιο, θετική χοριακη,είδαμε και το σάκο και στις 5 βδομάδες το ένα έμβρυο ήταν εξωμητριο και το αλλο ενδομητριο...Μέχρι να το πάρουν είδηση έχασα τόσο αίμα που κόντεψα να πεθανω...Νοέμβριο κάνω τη δεύτερη προσπάθεια η οποία ήταν αρνητική,υπέθεσα πως βιάστηκα και έτσι περίμενα λίγο καιρό ώσπου έκανα τώρα την τρίτη με 3 έμβρυα με χοριακη αρνητική...δεν ξέρω τι έφταιξε τώρα....τι να πω? Ίσως δεν είναι το γραφτό μου να γίνω μάνα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...