Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική!ποιες Ξεκινησαμε Παρεούλα(Και Παραμείναμε!!!!!)


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ όλες για το καλωσόρισμα..

 

Koritsaki mou  να σας ζήσει ο πρίγκηπας σας πάντα γερός και δυνατός..

 

Capy Μου είναι η πρώτη μου προσπάθεια και είμαι λίγο τρομαγμένη γιατί δεν είχα κάποιον (φίλη ή συγγενή) να μιλήσω για το θέμα σχετικά. Έχει δυο χρόνια που προσπαθούμε αλλά στην πορεία ανακαλύψαμε ότι ο σύντροφος μου έχει πρόβλημα με τα σποράκια του τεμπέλικα και αδύνατα μας είπε ο γιατρός.

Είμαι 34 και ο σύντροφος μου 31.. Εγώ έχω ένα αγοράκι 9 χρονών από των πρώτο μου γάμο.

Πήγαμε σε 4 γιατρούς και ο μόνος τρόπος για να μείνω έγκυος είναι η εξωσωματική..

Είμαι από Κύπρο και ο τρόπος αντιμετοποισης για τέτοιες περιπτώσεις είναι πολύ διαφορετικός..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι εννοεις Marioucy απο ποια αποψη ειναι διαφορετικος ο τροπος αντιμετωπισης στη Κυπρο;

Εννοεις σε στελνουν οι γιατροι ευκολα για εξωσωματικη η οτι ο περιγυρος σχολιαζει κακοβουλα το ζευγαρι που καταφευγει στην εξωσωματικη;

Δε καταλαβα...

Να σου ζησει το αγορακι σου και με το καλο το αδερφακι του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ για τις ευχές Mardio μου..

 

Και τα δυο ισχύουν δυστυχώς στη Κύπρο αλλά το χειρότερο είναι ότι ο περίγυρος σχολιάζει 

κακόβουλα το ζευγάρι που καταφεύγει στην εξωσωματική..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε δε θα βγαλετε και ντελαλη οτι πατε για εξωσωματικη.Οι δικοι σας ανθρωποι αν θελετε τους το λετε αλλα παρα εξω δε χρειαζεται.Δε γραφει καμια ταμπελα πανω μας δε μπορω να τεκνοποιησω ουτε τα παιδια μας φορανε μπλουζακια με λογοτυπο ειμαι παιδι του σωληνα!

Και γω σε επαρχια μενω και καταλαβαινω πως το λες αλλα γραψειρως και σεις...η ζωη ειναι δικια μας οπως και οι επιλογες μας....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις δίκαιο κοπέλα μου απλά κάποιες φορές θέλεις να μιλήσεις κάπου και δεν μπορείς..

 

Εγώ το μόνο που εύχομαι είναι να πάνε όλα καλά και τα άλλα θα περάσουν..

Εσύ από που είσαι Mardio μου.????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο Ροδο ειμαι...γειτονακι σου...σχεδον...εμεις παντως 2 χρονια που παντρευτηκαμε και προσπαθουσαμε για παιδιμας ρωτουσαν γονεις φιλοι και ποτε και ποτε....λεγαμε προσπαθουμε αμα θελει ο Θεος και για μας θα ρθει ενα παιδακι...ε κανενας δε ρωτησε ποτε παραπανω.

Οταν πια κλεισαμε το ραντεβου για την ωοληψια το ανακοινωσαμε σε γονεις οτι παμε Αθηνα γι αυτο κι αυτο.

Σοκαριστηκαν αλλα τουλαχιστον δε μας επρηζαν 2 χρονια που ημασταν ολο εξετασεις φαρμακα προσπαθειες.

Ε μετα πια που πετυχε...εκει δε μας ενοιαζε κανενος σχολιο τυπου: μα πως διδυμα εσεις και φυσιολογικα;;;Απαντουσαμε κοφτα ειναι απο εξωσωματικη και τελος.

Η στεναχωρια που περνουσα οσο ημουν στη προσπαθεια με ειχε σκληρυνει και εμαθα να μη στεναχωριεμαι με κακεντρεχη σχολια.Το ιδιο σε συμβουλευω να πραξεις...

Και για να συστηθω ειμαι η Μαρια 33 ετων απο Ροδο οπως προειπα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλήμερα  Mardio μου (συνονόματη)...

 

Αυτό προσπαθούμε και εμείς να μην δίνουμε σημασία σε κανένα.. Όταν με το καλό γίνει θα τους ανακοινώσουμε απλά την εγκυμοσύνη..

 

Εγώ βρίσκομαι στο στάδιο με τα ενέσιμα ( τα κάνω μόνη μου) περιμένουμε την Κυριακή για να γίνει η ωοληψια..

Με έχει φοβίσει λίγο...

Πως είναι να έχεις διδυμάκια ???????? Και εμείς για δυο πάμε..

Να σου ζήσουν να τα χαίρεστε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια μου γλυκά,ο άντρας μου κ η οικογενεια μου είναι της αποψης να μην το λεμε πουθενα....τελικά το έχουμε πει σε πολύ κοντινούς φίλους μας,αλλά όχι σε συγγενείς ακόμα,αν κ η αγαπημένη μου θεία μου φέρνει λαδάκια,μήλα κ οτι αλλο μπορει απο μοναστηρια κ εκκλησίες χωρίς ποτέ να γίνει αδιάκριτη κ να ρωτήσει....

βέβαια το καλό είναι οτι εμείς δεν είμαστε παντρεμένοι,οπότε δεν μας ζαλίζουνε στις ερωτήσεις!!!

Ας μέινω έγκυος κ θα βγώ με ντουντούκα να το διαλαλίσω οτι έγινε με εξωσωματική.Όσον αφορά εμένα ειλικρινά δεν με νοιάζει καθόλου ακόμα κ αν το μάθουνε όλοι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γεια σας!!!!τι κάνετε;;

Γεννητούρια εγκυμοσύνες προσπάθειες ένας μήνας φουλ αγωνίας!!!!!!

Ξεκίνησα κ γω Επιτέλους!!!Χτες εκανα τη πρώτη ενέσουλα!!!

Κοριτσάκι μου καλώς δεχτήκατε τον παιδαρο!!!γερος κ καλοτυχία να χει στη ζωή του κ συ καλή λοχεία μανουλιτσα!!!

Δάφνη για το γιατρό θα πω μόνο ΕΛεοοοσσσς!!!!!!

Να καλοσωρίσω το νέο μας μέλος κ να ευχηθώ μια τέλεια χοριακη!!!

Εγω πάλι ποτέ δεν έκρυψα ότι εκανα εξωσωματική..

Μόλις έμεινα έγκυος κ μετά την αυχενική ανακοίνωσα την εγκυμοσύνη στους μακρινούς..στους πολυ κοντινούς ήξεραν ότι ειμαι σε προσπάθεια εξωσωματικής!!

Ακόμη κ τώρα το συζητάω πολυ άνετα ότι εκανα κ ότι θα ξανακάνω..

Για μένα δεν ειναι καθόλου ταμπού κ ουτε που με νοιάζει πως θα με δει η σκεφτεί ο άλλος!!

Εγω νιώθω περήφανη για μένα που προσπάθησα τα κατάφερα κ το σημαντικό ότι ξανα προσπαθώ!!!!!!!!

Όταν ακούν μαμάδες με ένα παιδί που μπορούν αλλά δεν θέλουν λόγω κούρασης ζωηράδα κλπ τρελένομαι!!

Λεβου τα πιο τέλεια νεαα μπράβο σας!!!

Σας φιλωωωω

Μάρντιο καλε δεξού το αίτημα μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα, τι διαβαζω εδω ρε κοριτσια περι ταμπου εξωσωματικης!!! Τι ειναι αυτα; Ρε μην δινετε σημασια, μηπως σας ταιζουν η πληρωνουν τους λογαριασμους σας!!!! Ενα σας λεω να νιωθετε κ περιφανες που θα φερετε στον κοσμο το παιδι σας μεσα απο δυσκολιες!!!! Εννοω να τους το κοπανατε κιολας!!! Απ την αλλη δεν υπαρχει κανενας λογος να το συζητατε κ μην εχετε την μυγα!!! Ας λενε οτι θελουν, μπενακις βγενακεις λεμε!

Levou μου και παλι μπραβο σας κοπελα μου!!!

Ναρα υπεροχη μελωδια ναι!!! Κ που εισαι ακομη, αυτο που λενε κ τα κοριτσια, θα τρελαθεις με την αναπτυξη του μωρου!!! Ολα θα πανε μια χαρα μονο μην κουραζεσαι οσο καλα κ αν νιωθεις, να προσεχεις τοσο οσο!!!

Κατερινα καλη αρχη κοπελα μου!!

Capy τι μου θυμησες κ εγω οταν ξεκινησα πριν 6 χρονια ανυπαντρη ημουν κ τελικα επειδη μου ειχε γινει εμμονη ιδεα κ με ειχε πιασει καταθλιψη κ τα ειχα κανει ολα ειπα να παντρευτουμε να ασχοληθω με τον γαμο να ξεχαστω κ να παρω κ την ευχη της Οαναγιας κ του Χριστουλη!!!! Ειχα απογοητευτει τοσο πολυ! Καθε μηνα να μαζευω με ΦΚ να περνανε εξι μηνες να κανω μεταφορα κ τζιφος αντε παμε παλι κ παλι και τσουπ! Γι αυτο σας λεω μην ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΤΕ!!!

Φιλια σε ολες κ συγνωμη που δεν αναφερομαι σε καθε μια ξεχωριστα!!!!

Ααααα Δαφνη σε χασαμε, αντε κουκλιτσα μου πλησιαζει η ωρα που θα το παρεις αγκαλιτσα!!!!φιλιαααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να χαιρετησω κι εγω το νεο μελος μας!!!να ευχηθω κι απο εδω στο κοριτσακι μας να της ζησει το μικρο της που τοσο περιμεναμε μεσα στο φορουμ.....παιδια εγω απλα περιμενω χωρις κανενα συμπτωμα απολυτως 5 μερες μετα τη σπερματεγχυση με τσιμπηματακια χτες αριστερα σημερα δεξια....φιλια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ειμαι καινουργια και εγω !!!! καλος σας βρηκα .... τα λετε πολυ ωραια και ανεβαζετε και την ψυχολογια μας ....ξεκινησα κα γω την ιστορια μου αλλα σε λαθος θεμα λογικα ....που θα παει θα μαθω να σας ακολουθω .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kατερινακι σε ευχαριστω παρα πολυ που μπηκες στη διαδικασια να μου απαντησεις ... λοιπον .... ειμαι 37 χρονων και εχω εγω το προβλημα ...υδροσαλλπιγγες ...  εχουμε κανει τις απαραιτηρες εξετασεις μαζι με τον αντρα μου (αυτες που μας ειπανε απο το κεντρο )  κ δεν υπαρχει αλλο προβλημα .... στην αθηνα κατεβηκα ,μου πηρανε 5 γονιμοποιηθηκαν τα 4 και τελικα βαλαμε 3 αλλα τπτ!!!   [smilie=sad7.gif]  απογοητευση μεγαλη γιατι μου δωσανε πολλες ελπιδες τα βλεπανε ολα πολυ καλα !!! τωρα βεβαια τηλεφωνικα μονο πηρα αλλες δυο γνωμες απο αλλους γιατρους οι οποιοι μου ειπανε πως πρεπει να αφαιρεσω τις σαλλπιγγες γιατι   επηρεαζουν αρνητικα χωρις βεβαια να ειναι κ σιγουροι πως εαν ξανακανω προσπαθεια αφου εχω αφαιρεση τις σαλπιγγες  οτι θα  πιασω κιολας .....αστα εχω μπερδευτει !!! ο γιατρος μου βεβαια υποστιριζει οτι δεν μας απασχολουν καθολου .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσι μου δεν εχω εμπειρια στο συγκεκριμενο θεμα με τις σαλπιγγες να σου ευχηθω μονο καλη επιτυχια οτι κι αν σε συμβουλεψει ο γιατρος σου....

Κοριτσια ολες θα τα καταφερετε...εδω η Μενεγακη στα 45 φευγα ξεφουρνιζει παιδι και δε θα τα καταφερουν τα πιπινια!!!! Μη τρελαθουμε κιολας....

Καλο Σαββατοβραδο.

Υ.Γ Κατερινα η ομαδα στο fb φαινονται τα μηνυματα σας στο τοιχο μου.Αμα γραψω θα τα βλεπουν κι οι φιλοι μου;;;;Γιατι ειπαμε απελευθερωμενη απελευθερωμενη αλλα δε θελω να βγαλω και ντελαλη!!!

Εισαι μια κουκλα...και ο Αλεξανδρουκος τσοκοκολαση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΧΙ Mardio εσυ τα βλεπεις γιατι εισαι μελος...στους φιλους μας δεν φαινεται τιποτα ουτε καν η ομαδα.....ειναι μυστικη..ουτε να την αναζητησουν μπορουν ουτε να τη βρουν στις ομαδες σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασπα καλως ορισες...και καλη επιτυχια την επομενη φορα γλυκεια μου ..μην απογοητευεσαι(τα λεω μπας και τα ακουσω κι εγω)τωρα με τις σαλπιγγες δεν μπορω να βοηθησω..αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι λειτουργουν κατα την εξωσωματικη για αυτο και μπορει και απο εξωσωματικη να καταληξει εμβριο εξωμητριο..σπανιο μεν αλλα συμβαινε..μηπως για αυτο θελουν να τις βγαλουν;;σευ γιατι δεν θελεις να τις αφαιρεσεις;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 καλημερα santaloxilo  !!!σε ευχαριστω κ εσενα πολυ ...εχω μπει ηδη στη διαδικασια το 2013 να τις ξεφραξω με λαπαροσκοσηση αλλα προφανως φραξανε ξανα πολυ γρηγορα γιαυτο κ δεν προλαβα ... δεν θελω να τις  αφαιρεσω απο τωρα γιατι εχω ακουσει απο πολλες κοπελες με το ιδιο προβλημα οτι εαν πετυχει η εξωσωματικη μετα πιασανε κανονικα μωρακι ξεφραξανε απο μονες τους δεν ξερω πως αλλα γινετε !!! κ ετσι λεω να κανω μια προσπαθεια παλι κ εαν δεν πετυχει τοτε να δω τι θα κανω .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μηπως λοιπον θα ηταν καλυτερα να παρεις δευτερες γνωμες...δεν ηξερα οτι λυνεται το θεμα..ειχα την εντυπωση οτι δεν λυνεται...κι αφου ειναι ετσι δεν μπορουν να τις ξεφραξουν με καποιο τροπο να δοκιμασεις φυσικα;;γιατι στο αποκλεισανε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...