Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινές Βουτιές Και Νέες Αφίξεις Στο Καφενέ Μας!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να μαι κ εγω επιτελους γυρησα απο δουλεια δε σηκωσα κεφαλι ευτυχως ειχαμε κ παρειτσα σημερα κ περασε ευχαριστα..!

Κατα τα αλλα αγαπημενες μου τα αγορια κοιμουνται κ χαλαρωνω εφαγα πολυ κ νιωθω σα βατραχος με φουσκωτη κοιλιΑ

Ελεγα να παμε θαλασσα οταν ξυπνησουν τα καμαρια αλλα συννεφιασε γκρρ αρα μαλλον βολτα στη θαλασσα μονο κ οχι κολυμπι..σνιφ

Ωωχ ακουω κουνιουνται οχι τωρα που μπηκα γκρρρ!!

Κ συνεχιζω ακαθεκτη χτες προχθες που δε μπηκα σπιτι δουλεια δουλειες τιποτα συγκλονιστηκο

Το θεμα υγειας το δικο μου θα παρω αλλη μια γνωμη τεταρτη απογευμα δεν ειναι κατι ανησυχητικο απλα ισως χρειαστει να το βγαλω..θα δουμε τι θα πει κ ο τριτος οι δυο λενε οχι αφαιρεση θα δουμε κ τον τριτο..

Αλλα νεα η γιαγια του αντρα μου εκανε μετασταση κ στο μυελο των οστων απλα στη θεραπεια παει πολυ καλα θα δουμε

Σας ψυχοπλακωσα αλλα οταν μοιραστεις τον πονο ελαφραινει κ η χαρα πολλαπλασιαζεται λενε ειπα να το δοκιμασω με σας κοριτσακια μου..

Ανθουλι μου οντως με δυο παιδια να περπατουν θελει τρελη οργανωση υπομονη κ ηρεμια οταν εχω κ ανιψια μου περνω γευση ακριβως τι εννοεις ασε που ο δικος μου τη γραπωσε κ δυο φορες γιατι θελαν το ιδιο σκαμπο κ το ιδιο μολυβι..

Την αγαπα αλλα εχει κ εκρηξης ζηλειας οχι τραγικα αλλα ολο κ λιγακι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μαι παλι Ακυρος συναγερμος χαχα απλα κουνιουνται χαχα

Κ συνεχιΖω..

Ανθη βαζε εσυ στο γιογιο κ θα συνηθισει αφου το ζηταει βρε..

Αννα μαρια μου γελασα με τη γιορτη μα καλα που του ρχονται του αντρικου τετοιες ατακες αλλα να μου πεις αν παρει απο σενα ειχε να μοιασει οταν σε διαβαζω γελαω φωναχτα κ ο αντρας μου με κοροιδευει!!

Το φυτο μου οντως ανθουλι βοηθα πολυ οποτε γιαυτο οταν εχει μερες φυτου τον αφηνω στην ησυχια του κ δε του μιλαω καθολου επανερχεται συντομα αλλωστε κ τις παθαινει σπανια χαχα!!

Πχ χτες καθοταν καθαριζε ολα τα τζαμια παραθυρα ποσες ωρες χωρις να του πω τιποτα εγω αρα παιρνει αφεση αμαρτιων χαχα

Βασουλα καλυτερα η μανουλα τωρα το δα πολυ χαιρομαι σιδερενια κ γρηγορα κ σπιτακι της

Εσυ μη ταραζεσαι στην κατασταση σου ξερω αδυνατον κ εγω το ιδιο θα νιωθα αλλα οφειλω να στο πω..

Αυριο ερχεται ενας ξαδερφος απο αυστρια κ θα βρεθουμε για καφεδακι παραλιακα θα μεινει σε ξενοδοχειο το πληρωνει η εταιρια του αλλιως θα μεναν σε μενα σνιφφ με τη γυναικα κ τη κορη του δυο ετων ηρθαν οικογενειακως

Ελπιζω να κατσουν κ να τους χορτασω ειμαστε πολυ δεμενοι μενουν βιεννη μονιμα.

Μαρινακι σιγα σιγα θα μαθει κ ο αντωνακης χωρις πιεση κ με πολυ επιβραβευση τοσο χορο που ριχνα εγω για ενα χες...μο του β το θυμαμαι κ γελαω ακομα κ τωρα

Σκατουλι κ ο χορος των ινδιανων

Σκατουλι κ ο χορος της μπαλαρινας

Τι εκανα η μουρλη μανα

Σε μια βδομαδα ομως τα χαμε πεταξει τα παμπερ χαχα

Κ μενα ο β ηταν κ ειναι τρελα κοινωνικος μου μοιασε εγω κ μονη στον κοσμο θα βρω να μιλησω ακομα κ στις πετρες χαχα

Θυμαμαι μικρος σε μια παραλια ετρωγε τοστ με ντοματα τρεχει βγαζει τη μισοφαγωμενη ντοματα απο το στομα κ τη χωνει στο στομα ενος παππου πριν προλαβει να αντιδρασει ο χριστιανος κ του λεει τοτε ουτε δυο χρονων φαε κ συ μη πεινας παππουλι μια παραλια μας κοιταγε χαχα εγω παντζαρι κ ο παππους κατασυγκινημενος χαχα

Κ ο β μιλησε τρομερα γρηγορα εστω κ αγορι λογικο ομως επιανα συζητηση απο τοτε που ταν στην κοιλια μετα σα μωρο του μιλαγα ωρες ατελειωτες ε ποσο να αντεξει ηθελε να απαντα το καμαρι μου!!

Για τα τσισα στα αγορια λενε αργουν γιατι τα νεφρα ειναι πιο υποαναπτυκτικτα σε σχεση με τον κοριτσιων στα παιδια

Ολα ομως παιζουν ρολο ειναι θεμα παιδιου,timing,ποσο ασχολειται ο γονιος κ 100 αλλων παραγοντων χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινακι ειδες με το χειρουργειο καλυτερα το παιδακι σου ελπιζω κ η ιωση να υποχωρησει γρηγορα..

Ανθουλι ρωτα κ συ μια γνωμη για τον δικο σου γιοκα.

Σε δυο σαββατα κ η γιορτη του γιου μου εγω θα παρω απο τωρα χαρτομαντηλα γιατι στανταρ θα πλανταξω ειμαι ευαισθητουλα εδω εκλαιγα στην κελυ την ανιψια μου στο γιο θα ψοφησω η χαζομαμα χιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τον αντεροβγαλτη η κατι σε σχεςη με αυτον τον διαβασα στο λυκειο στα αγγλικα θυμαμαι ηταν οντως πολυ ανατριχιαστικο βιβλιο

Εγω δε φοβαμαι μου αρεσουν τα τρομαχτικα αλλα σπανια βρισκεις καλο αστυνομικο αγκαθα κριστι μου αρεσει πολυ

Καγκουρακι ο συζηξ ειχε θυμωσει οταν ειχα πρωτοπαει στο νεο καταστημα λογω καλης διαθεσης μου ζηλευε εχεις αψογο μνημονικο

Δε του δινω ποτε δικαιωματα οποτε οταν ζηλευει ζηλευει τελειος ατοπα που το ξερει ακομα κ ο ιδιος γιαυτο κ καταπιεζεται κ δε λεει τιποτα απλα τον καταλαβαινω εγω που ναι κακοκεφος

Ξεφουσκωσε το βυζι καγκουρΑκι

Τι μου θυμησες οταν θηλαζε ο β το ενα μονο βυζι ειχε πλακα τον ενα τουμπανο κ το αλλο που σουρωνε χαχα

Ο θηλασμος μου αρεσε τρελα σα διαδικασια ουτε μπιμπερα ουτε ετοιμασε φαι

Παντα ετοιμες οι αποθηκες για τροφη

Οταν κ αν ξανακανω μωρο θα ναι απο τις εποχες που μου αρεσουν πολυ..

Ασε που χα κ σουπερ τεραστια βυζακια αλα παμελα βλεπω φωτο του γαμου κ καμαρωνω ηταν huge!!!xaxaxa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ πατησα υποβολη πριν τα γραψω ολα..!

Κ εγω λοιπον ελεγα θα θελα τωρα να μουν διακοπες σημερα εφυγε ενας φιλος κ ζηλευω τρελα οσο δεν παει

Θελω επειγοντως διακοπες..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον σας αποχεραιτω ξυπνησαν επισημα ο ενας φωναζει μαμακα κ ο αλλος μαγκυ καφεεε!!!

αντρες τι να πεις..

Χωρις εμας δεν αντεχουν αλλα ας παραδεχτουμε οτι κ εμεις υπαρχουν φορες που οσο κ αν δε το παραδεχομαστε τους εχουμε αναγκη..!

Ποιος θα σκοτωνει αλλωστε τις κατσαριδες;;;

Φιλια σε ολες..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια!
Βασω μου τι λαχταρα περασες! Περαστικα στη μανουλα! Πωπω απο το τιποτα σε μια στιγμη μεσα τι παθαινεις...Σιδερενια!

Αννα Μαρια οι ατακες του Αντρεα οπως τα λεει η Μαγδα απο σενα ειναι σιγουρα!Χαχαχαχαχα!

Ανθη μου κι εγω νευρικια ειμαι και ηδη με το Δημητρη με πιανει ωρες ωρες να τον πνιξω και του φωναζω η του δινω καμια στον κωλο και μετα το μετανιωνω. Οχι εν βρηκε ακομα...

Μαγδα μου κι εσυ απο ατακες δεν πας πισω! Πολυ γελαω!

Ο Δημητρακης απο 1μιση μιλουσε φαρσι, αλλα οπως η Αλεξανδρα δεν ελεγε ποτε το ονομα του! Και πανα εβγαλε 2 χρονων και 4 μηνων μαχαιρι. Αλλα...τραβαω τρελο ζορι με τον υπνο! Με θελει διπλα του, κοιμαται πολυυυυ αργα και οσο μεγαλωνει ολο και πιο αργα, τις τελευταιες μερες δε φτανει μετα τη μια τη νυχτα, μαλωνουμε, φωναζω, κλαει, τον μαλωνει ο πατερας του, του ταζω τον βαζω τιμωρια, τιιιιιποτα... Σε ολα ειναι το πιο ευκολο παιδι, σε αυτο ειναι πολυυυυυ δυσκολος! Κλεινουν τα ματια του αλλα δεν θελει να κοιμηθει, ειναι λες και το θεωρει χασιμο χρονου!

Αυτα κουκλες! Ευχαριστω που θα με εχετε υποψην! Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινακι μου μην απελπιζεσαι για τον υπνο νομιζω παντα προσωπικη αποψη οχι φωνες απλα επιμονη σε αυτο που θα πεις κ ποτε πισωγυρησματα αν πεις κατι να να ναι νομος

Σβηνουν τα φωτα κοιμομαστε δεν αφηνεις να σηκωθει σε καμια περιπτωση αν το κανει παλι πισω οσες φορες κ αν χρειαστει αν σε δει πραγματικα αποφασισμενη θα δει μια δυο δε του περνα κ θα παραιτηθει

Μηπως κοιμαται πολυ για μεσημερι;

Ισως δεν ειναι κ πολυ του υπνου επισης που δε στο ευχομαι καθολου

Ο αντρας μου με 6 ωρες συνολικου υπνου ειναι κομπλε απορρω πως αντεχει κ μωρο λεει η πεθερα μου τα ιδια του εκανε.

Εγω ειχα πολυ ωραιο σαββατο βολτιτσα δουλειτσες εδιωξα τα αγορια κ εκανα με την ησυχια μου ποσο πιο γρηγορα γινονται οι ατιμες χωρις το παπακι στα ποδια μου

Μετα ετοιμασε κερια ο συζηξ εξω στο κηπο μεζεδακια κραςακι εβαλε κ ριο στο λαπτοπ στο μικρο κ κατσαμε εξω.ομορφη βραδια ουτε ζεστη ουτε κρυο.λατρευω το καλοκαιρι..!

Μη μου πειτε δυο μερες δεν εγραψα αλλα σας αποζημιωσα λεπτομερης αναφορα σημερα

Χαχαχα

Καληνυχτα μικρα μου..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Καλά είστε;; Έμείς σήμερα πήγαμε στο παιδικό πάρτυ που σας έλεγα και περάσαμε πολύ όμορφα! Τελικά ήρθε και ο Πάνος και πέρασε και αυτός όμορφα γιατί είχε και άλλα 2 παιδάκια στην ηλικία του κοντά. Το ένα από αυτά ήταν η Αγγελικούλα της Κατερίνας μας. Το πάρτυ το έκανε μία κοπέλα που γνώρισα εδώ στο μάμυ, όταν ήμουν έγκυος στην Αλεξάνδρα. Είναι απίστευτο που μέσω διαδικτύου μπορείς να γνωρίσεις ανθρώπους, με τους οποίους τελικά κάνεις καλή παρέα! Κατά τα άλλα ησυχία. Μαζέψαμε χαλάκια, κάναμε τη γενική μας, κομπλέ! Τα ρούχα βέβαια ακόμα δεν τα έχω κατεβάσει η ανεπρόκοπη. Αφήστε που έχω και ένα κάρο ασιδέρωτα ρούχα..Αύριο πρέπει να γίνουν και αυτές οι δουλίτσες. Θέλω βέβαια να πάμε και βολτούλα. Να δω πώς θα τα καταφέρουμε όλα..

Α ξέχασα να σας πω. Μετά το πάρτυ, φώναξα τον Πάνο για να τον κάνω μπάνιο και μου ζήτησε να κάνει μαζί με την Αλεξάνδρα. Έτσι, τα έχωσα και τα δύο στην μπανιέρα και ήταν τρισευτυχισμένα! Εντωμεταξύ, εξοικονόμησα απίστευτο χρόνο! Ωραία ιδέα είχε το αγοράκι μου!

 

Βασούλα μου γλυκιά, στεναχωρήθηκα πάρα πολύ με την περιπέτεια που περάσατε με την μανούλα σου..Ευτυχώς, όμως, είναι πολύ καλύτερα και σύντομα θα επιστρέψει στο σπιτάκι της! Εσύ βέβαια θα πήρες πολύ μεγάλη λαχτάρα και είσαι και εγκυούλα..Να μας λες τα νέα σας..

 

Χριστινάκι, κάθε μέρα που ξυπνάω λέω ότι δεν θα νευριάσω με τον Πάνο και πως ό,τι θέλω να του πω, θα του το πω με ηρεμία. Σχεδόν ποτέ δεν το εφαρμόζω όμως..Θυμάμαι ένα μεσημέρι, μετά το σχολείο, του είπα να πλύνει τα χέρια του. Αυτός φυσικά αρνήθηκε. Τότε εγώ με ηρεμία άρχισα να του εξηγώ γιατί πρέπει να τα πλύνει..Αυτός το χαβά του...Μετά από λίγη ώρα με άκουσε πάλι ΟΟΟΟΟΛΗ η γειτονιά..

Αν κοιμάται μεσημέρι ο Δημήτρης, προσπάθησε να του το κόψεις. Δεν μπορεί, θα πέσει ξερός το βράδυ. Επίσης, αν τον πάρεις αγκαλίτσα και ξαπλώσεις μαζί του για να του πεις ένα παραμυθάκι, δεν θα τον πείσεις;;

 

Μαγδούλα, γελούσα πολύ που έγραφες "ωχ..κουνιούνται"..Χαχαχαχαχαχαχα! Εννοείται πως οι δουλειές γίνονται πολύ πιο γρήγορα όταν είμαστε μόνες μας. Εγώ, δυστυχώς, δεν είμαι σχεδόν ποτέ μόνη στο σπίτι. Πάντα θα έχω ή το ένα ή το άλλο ή και τα δύο.

Αν έβλεπα τον άντρα μου να καθαρίζει τα τζάμια του σπιτιού με δική του πρωτοβουλία θα τον πήγαινα επειγόντως στο γιατρό γιατί θα νόμιζα ότι έπαθε κανένα εγκεφαλικό...

Έμενα δεν μου άρεσε που τα μεμέ μου ήταν μεγάλα στο θηλασμό. Μου άρεσε όμως που ήταν στητά. Δυστυχώς, μετά το τέλος του θηλασμού, επήλθε χαλάρωση και πτώση..Θεωρώ πως είναι το χειρότερο μέρος του σώματός μου.. Αν έκανα και 3ο μωράκι (που δεν θα έκανα βέβαια ποτέ) πάλι θα το θήλαζα. Μου άρεσε κι εμένα η διαδικασία. Άλλωστε τι χειρότερο μπορεί να πάθει το δόλιο το στήθος;;

Κρίμα με τη γιαγιά του αντρούλη σου. Πόσο είναι; Μακάρι να μην ταλαιπωρηθεί η γυναίκα.

 

Άννα Μαρία, εννοείται ότι στα 2 παιδιά χρειάζεται βοήθεια και από τον άντρα. Εγώ τα είδα όλα γιατί ο δικός μου δουλεύει και μέχρι αργά ήμουν μόνη με τα δύο και εξακολουθώ να είμαι. Η πεθερά μου την έκανε για Ρόδο, η μαμά μου κρίνει ότι δεν χρειάζομαι βοήθεια όταν δεν δουλεύω και έτσι είμαι σχεδόν κάθε μέρα μέσα στα νεύρα. Ειλικρινά υπάρχουν στιγμές που τα βλέπω ΟΛΑ...

Πολύ κοινωνικός ο Αντρέας! Μου αρέσουν τα κοινωνικά παιδάκια! Η Αλεξάνδρα πότε είναι και πότε όχι. Ανάλογα με τη φάτσα. Face control! Σε άλλους πηγαίνει και μιλάει και σε άλλους γυρνάει πλάτη και στρίβει. Είναι επιλεκτική!

 

Χτες και σήμερα έφαγα πάρα πολύ και τσίμπησα κιλάκι. Τι σπαστικό και αυτό..Δεν μπορείς να φας λίγο σαν γουρούνι και αμέσως κιλό...Έλεος δηλαδή...

 

Αυτά φιλενάδες μου καλές! Καλό βράδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Μαγδουλα μου κι εγω αν ο αντρας μου, ειδικα τον καιρο που δουλευε, επιανε να κανει τετοιες δουλειες θα πιστευα οτι ειναι αρρωστος!

Καλα η γιαγια πολυ ταλαιπωρειται και θυμαμαι της εχετε και αδυναμια.Ελπιζω να πανε ολα καλα...

Ανθη μου ποσο σε καταλαβαινω. Κι εγω ετσι καθε μερα, λεω θα μιλαω γλυκα και θα τον καταφερω που θα παει, αλλα δεν...

Για τον υπνο που λετε, εχω δοκιμασει τα παντα. Να μην κοιμηθει μεσημερι, στην αρχη επιανε, τωρα ουτε κι αυτο. Αντε να εχουμε μιση ωρα διαφορα. Εννοειται οτι ξαπλωνω κοντα του να του πω παραμυθι και καταληγουμε να εχουμε πει τρια παραμυθια, τρια τεσσερα τραγουδια και να μην κοιμαται με τιποτα, ωσπου τσακωνομαστε και παλι απο την αρχη. Πριν 15-20 μερες ειχε ηρεμησει πολυ και για καμια βδομαδα τον εβαζα στο κρεβατι -αργα βεβαια μετα τις 11μιση- του διαβαζα δυο παραμυθια, επαιρνε αγκαλια ενα κουκλακι κι εγω εφευγα και σιγα σιγα κοιμοταν. Παει κι αυτο δεν πιανει πια. Δεν ειναι πολυ του υπνου, ποτε δεν ηταν και με θελει κοντα του. Κι αυτο που λες Μαγδα εχω δοκιμασει αλλα κλαει τοσο πολυ και αρπαζεται απο πανω μου και με παρακαλαει και κλαιει με λυγμους, λες τωρα παει θα μεινει! Ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω. Δεν βρισκουμε ησυχια, θελουμε και σαν ζευγαρι λιγο χρονο, αλλα τελικα μεχρι να καταφαρεω να τον κοιμησω με εχει παρει κι εμενα ο υπνος...

Εμας μας εξολοθρευσε ο μικρος. Εγω κλασικα με βηχα πολυ και ο Νικος πυρετο. Νιωθω χαλια, αλλα ο Νικος ειναι πιο χαλια οποτε τον εχω αφησει στην ησυχια του κι ειμαι εγω με το παιδι.

Φιλακια πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συννεφιασε γκρρρ!!!

Θελω ηλιο θαλασσα διακοπες..!

Μολις εκανα μπανακι στο σπιτι γκρρρρ κ απολαμβανω μουσικη κ φραπεδακι

Ο μικρος κανει μπανιο κ ειπα να πω ενα καλησπερα.

Σας φιλωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μικρο μου με δουλευει λεει ειμαι καλυτερη απο ολες χαχαχα

Εστω κ αν ξερω πως δεν ειμαι μου αρκει που στα δικα του ματακια στη δικη του καρδουλα εγω ειμαι η μια κ μοναδικη..!

Τετοια μου λεει κ τρελαινομαι

Χριστινακι μου γλυκο περαστικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Τι κάνετε;

Εμείς καλά! 

Το πρωί πήγαμε εκκλησία, και εκνευρίστηκα. Πάμε στο "νηπιαγωγείο" και εκείνη την ώρα ήταν εκεί μόνο μια κοπέλα με το γιό της, και μου λέει ότι ο μικρός απ' το πρωί που ξύπνησε έκανε εμετούς και διάρροιες. Καλά, τι τον έφερε στην εκκλησία, και μάλιστα σε χώρο που είναι γεμάτος παιδιά;;; Για να μας κολλήσει όλους;;; Ας τον άφηνε σπίτι με τον μπαμπά του, ας μην ερχόταν ούτε αυτή, ας τον έφερνε, αφού το ήθελε ντε και καλά, κι ας κάθονταν κάπου αλλού. Εμείς τι φταίμε να μας κολλήσει γαστρεντερίτιδα;;; 

Μετά την εκκλησία ο Αντρέας πήγε στους γονείς μου, και η μάνα μου, μου είπε ότι έκανε κακά δύο φορές και τη δεύτερη ήταν κάπως υγρά. Όχι κανονική διάρροια, αλλά ούτε και σφιχτά. Ελπίζω να μην κόλλησε... Γκρρρ... Τα νεύρα μουυυυυυ.... Ευτυχώς μετά που έφαγε δεν ξαναέκανε, παρ' όλο που έκανε πάρα πολλά πριτς... 

Χτες ήταν μια πολύ γεμάτη μέρα, κι έγινα πτώμα. Το μεσημέρι κουράστηκα πολύ, γιατί ζύμωσα μπιφτέκια, ε, μέχρι να τα ετοιμάσω, να φτιάξω πιλάφι για να τα συνοδεύει, σαλάτα, να στρώσω τραπέζι, κ.λπ., και να ετοιμαστώ για το Κατηχητικό, πέθανα. Μετά να κάνουμε μπάνιο τον Αντρέα, γενικώς, όλα αυτά με κούρασαν πολύ. 

Στο Κατηχητικό ήταν πολύ ωραία, είπαμε για την Πεντηκοστή και είχαν ένα σωρό απορίες, μετά κάναμε ένα κολλάζ με έναν παγκόσμιο χάρτη, όπου κολλήσαμε τις φωτογραφίες τους (τις οποίες έπρεπε να ετοιμάσω εγώ απ' το σπίτι), και γράψαμε ονόματα και χώρες καταγωγής, και δείξαμε έτσι ότι, παρ' όλο που είμαστε από διαφορετικές χώρες, εντούτοις είμαστε όλοι μέλη της Εκκλησίας. Δεν το συζητώ ότι με ρώτησαν πεντακόσια πράγματα για το χάρτη, πού είναι η Κύπρος (μόλις που φαινόταν!), οι Αιγύπτιες δε δέχονταν ότι η Αίγυπτος είναι η χώρα που τους έδειχνα, αφού ήταν σίγουρες ότι είναι μεγαλύτερη, ποια χώρα είναι αυτή, ποια είναι η άλλη, πού είναι η Λάρνακα, πού είναι το τάδε χωριό της Κύπρου, κι άλλα τέτοια!!!

Μετά το Κατηχητικό πήγαμε στο πανηγύρι στην παραλία. Ο Αντρέας σταματούσε σε κάααθε κιόσκι με παιχνίδια κι έπρεπε να τα επεξεργαστεί όλα για να προχωρήσουμε. Αγοράσαμε καλαμπόκι από ένα φίλο του άντρα μου, και το δικό μου το μοιράστηκα με τον Αντρέα. Μετά πάλι στάσεις σε κάθε σημείο με παιχνίδια. Τελικά λέω στον άντρα μου να του αγοράσουμε ένα παιχνίδι, έτσι ώστε να απασχολείται μ' αυτό και να μη σταματά συνέχεια. Μπαίνουμε σ' ένα κιόσκι με παιχνίδια, και ήταν τόσα πολλά, που δεν αποφάσιζε τι θέλει. Ό,τι κι αν του προτείναμε, το απέρριπτε, και τελικά φύγαμε χωρίς ν' αγοράσουμε τίποτα! Στο τέλος, ανέβηκε σε ένα καρουσέλ και του αγοράσαμε ένα τεράστιο μπαλόνι Μπαμπαστρούμφ! 

Σήμερα μετά την εκκλησία εγώ κοιμήθηκα για ένα δίωρο! Το μεσημέρι κλασικά στους γονείς μου, και για το απόγευμα δεν ξέρω αν θα ξαναπάμε πανηγύρι, γιατί ο άντρας μου δήλωσε ότι είναι "πολύ κουρασμένος", επειδή στην εκκλησία κυνηγούσε μόνο αυτός τον Αντρέα, κι ότι, αν δεν σηκώνομαι κι εγώ να τον κυνηγάω, δεν ξανάρχεται εκκλησία. Δηλαδή, να τρέχω εγώ με την κοιλιά στο στόμα, κι αυτός να κάθεται; Πολύ λογικό. Τέλος πάντων...

Πάω να σας σχολιάσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάσω τι γίνεται η μητέρα σου; 

Α, ξέχασα να σας πω, σήμερα ξύπνησε ο Αντρέας κατά τις εφτάμιση και έστειλα τον άντρα μου για να του ετοιμάσει γάλα. Όπως ήταν στην κουζίνα, χτυπάει το κινητό. Αμέσως με έζωσαν τα φίδια. Ωχ, λέω, κάτι κακό έγινε για να μας παίρνουν τέτοια ώρα τηλέφωνο. Το απαντάει ο άντρας μου, από τον τρόπο που καλημέρισε, κατάλαβα ότι ήταν κάποιος απ' τους δικούς μου. Κατάλαβα, λέω, ή που κάποιος πέθανε ή που είναι στο νοσοκομείο. Τελικά ήταν η μάνα μου, για να μας πει να μην αργήσουμε να πάμε στην εκκλησία, γιατί επέσπευσαν λίγο τη Θεία Λειτουργία, για να μην αργήσουν μετά με τον εσπερινό, μια που σήμερα ο εσπερινός γίνεται το πρωί μετά τη Λειτουργία, κι όχι το απόγευμα. Γκρρρ... 

Μάγδα είναι καλό που αντιδρά καλά στη θεραπεία η γιαγιά του άντρα σου! 

Για το δικό σου θέμα υγείας, ευτυχώς που δεν είναι ανησυχητικό. Οι περισσότεροι γιατροί είναι της γνώμης να μην πειράζουμε ό,τι δεν είναι κακοήθες ή δεν έχει σκοπό να γίνει, γιατί έτσι, μπορεί να ξυπνήσουμε κάτι χειρότερο.

Είναι βασική η οργάνωση όταν έχεις παιδιά. Εγώ απορώ πώς αντέχουν άλλοι με πέντε παιδιά...

Ευτυχώς κι εμένα ο άντρας μου έκανε προχτές πολλές δουλειές. Χτες τα βασικά, και σήμερα ούτε αυτά, για να δούμε... 

Εγώ δεν το έχω με το χορό καθόλου, αλλά εφευρίσκω άλλες μεθόδους! Προχτές για να πείσω τον Αντρέα να μαζέψει τα τουβλάκια του, στήσαμε το κουτί τους, και τα πετούσαμε μέσα, ότι και καλά παίζαμε μπάσκετ.. Κάθε φορά που έβαζε μέσα, χειροκροτούσα, του έλεγα χίλια μπράβο, ή έκανα και καλά τον σπίκερ σε αναμετάδοση αγώνα! Έπιασε, και μάζεψε αρκετά, αλλά μετά έβγαλε όλα τα ζωάκια και τα άπλωσε στο πάτωμα... Τώρα να μην πω πώς είναι το σαλόνι...

Πολύ γέλασα με τη ντομάτα!
Συμφωνώ για τις πάνες ότι είναι και θέμα νεφρών, αλλά και θέμα γονιού. Ο Αντρέας, πάντως, παραμένει αρνητικός στο θέμα αυτό...

Κι εμένα το στήθος μου ήταν φουσκωμένο στο θηλασμό, αλλά επειδή γενικώς είναι πολύ μικρό, δε φαινόταν ότι είναι φουσκωμένο. Φαινόταν κανονικό προς μικρό, χαχα! Μετά το θηλασμό ξεφούσκωσε εννοείται, αλλά δεν έπεσε, γιατί τι να πέσει; Αφού είναι μικροσκοπικό!

Για τις κατσαρίδες συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ! Κι εγώ μερικές φορές σκέφτομαι ότι γι' αυτό και μόνο κρατάω τον άντρα μου! Αλλιώς δε χρησιμεύει και σε κάτι!

Χριστίνα μεγάλο σπάσιμο αυτό με τον ύπνο. Ο Αντρέας δε με δυσκολεύει ιδιαίτερα, αλλά έχουμε την εξής ακολουθία: πρώτα φοράει ζιπούνι και πίνει γάλα. Είναι το στάδιο γνωστό ως "ζιπούνι και γάλα " (κανονικά, αν δεν νυστάζει πολύ, τραγουδιστά, αν νυστάζει λίγο και με κλαψούρισμα αν νυστάζει πολύ). Μετά το γάλα, κάνει λίγα ακροβατικά στον καναπέ, και τον πηγαίνει ο μπαμπάς του στο κρεβάτι. Ακολουθεί στάδιο πάλης και μαξιλαροπόλεμου. Μετά απ' αυτό, έρχομαι εγώ, ετοιμάζομαι και κλείνουμε το φως. Κάπου εκεί μαζεύεται. Αν έχει πολλή όρεξη, αρχίζει να ανάβει το λαμπατέρ στο κομοδίνο, να συνεχίζει να πετάει μαξιλάρια, κ.λπ. Τελικά, όταν ξαπλώνουμε, λέμε τραγούδια, καμιά προσευχή αν θέλει, κανέναν ύμνο και αρχίζει τις απορίες, τι είναι αυτό, τι είναι εκείνο, να πούμε τα χρώματα του τοίχου, και στριφογυρίζει ασταμάτητα. Εγώ ξαπλώνω ανάσκελα και δεν του δίνω πολλή σημασία και σε κάαααποια φάση κοιμάται.

Ανθή, άντε ρε, κάνεις παρέα με πολλές κοπέλες απ' το μάμμυ ε; 

Το ταυτόχρονο μπάνιο να το καθιερώσεις.

Κι εγώ φωνάζω στον Αντρέα, και ο άντρας μου περισσότερο, απλά σε κάποιες φάσεις δε γίνεται αλλιώς. Π..χ όταν είναι στο μπαλκόνι και βγάζει τα χώματα από μια γλάστρα (έχει μια δική του γλάστρα και περιορίζεται σ' αυτήν), και μετά αρχίζει και πετάει τα χώματα παντού στο μπαλκόνι, και μετά προσπαθεί να τα πετάξει στη βεράντα του από κάτω, κι όσο κι αν του λέω με το καλό, αυτός μου απαντά "όχι, πέπει να τελειώσω με τα χώματα νομίζω", τι να κάνω; Δε θα φωνάξω;

Προσπαθώ να φωνάζω όσο το δυνατόν λιγότερο, αλλά κάπου απλά δε γίνεται... 

Όταν ακούω την από πάνω να φωνάζει στα παιδιά της, αισθάνομαι ανακούφιση, που δεν είμαι μόνο εγώ!

Ο Αντρέας δεν έτυχε καμιά φορά να αποφύγει κάποιον! Πηγαίνει σε όλους. Τώρα αν αυτό είναι καλό, δεν ξέρω!

Κλείνω με τις θεολογικές ανησυχίες του Αντρέα:

Χτες βράδι του ψέλνω το απολυτίκιο της σημερινής γιορτής (Ευλογητός ει Χριστέ). Αντρέας: Μα τι είναι "αναείπσας;" (αναδείξας). Εγώ: Σημαίνει ότι τους βοήθησε να γίνουν κάτι, να κάνουν κάτι. Αντρέας: Α, να κάνουν εμετό. Και τι είναι "Χιστέ ο Θεός";

Εγώ: Του λέμε "Χριστέ που είσαι ο Θεός μας". Αντρέας: Και γιατί είναι ο Θεός; Εγώ: Επειδή είναι ο Θεός που έγινε άνθρωπος. Αντρέας: Και τι είναι "αναείπσας": (πάλι απ' την αρχή...).

Σήμερα το πρωί: Πηγαίνουμε εκκλησία. Βάζω στο ραδιόφωνο μια εκπομπή κλασικής μουσικής, που εκείνη την ώρα μετέδιδε μια άρια από όπερα μάλλον, στην οποία τραγουδούσε μια σοπράνο. Αντρέας: Θέλω παιδικά ταγούδια, αλλά αυτή γελάει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚαλησπερΑ κοριτσαρες μου να μαι κ εγω μεταμεσονυχτια τα αγορια ταβλιαστηκαν κ εγω απολαμβανω τη βραδια μιας κ δε νυσταξα ακομα..

Για ενα καφε θα πηγαιναμε κ πριν λιγο γυρησαμε χιχι

Δε θυμαμαι αν σας ανεφερα πως ηρθε ελλαδα ενα αγαπημενος ξαδερφος για σεμιναριο

Οποτε σημερα συναντηθηκαμε 6 πηγαμε για καφε στη λιμνη βουλιαγμενης ηταν πολυ ομορφα μετα συνεχισαμε σε παραλιακη ταβερνα για φαι οπου κ εςκαςα στο φαι κ ξανασυνεχισαμε κ για παραλιακο ποτακι

Το μονο κακο ειναι οτι δε θελαν με τιποτα να πληρωσουμε εμειΣ κ σκαρφιζοταν τα απιστευτα κ παντα πληρωναν αυτοι.

Χωρια που πηραν δωρα στο β κ μας δωσαν κ φακελακι με λεφτα καταυποχρεωθηκα μιλαμε.

Η κορη τους υπεροχη ενα χρονο μικροτερη απο το βασιλη κ ενα κεφαλι ψηλοτερη κ ο δικος μου θεωρειται κ αναπτυγμενος

Ευτυχως τις ειχα παρει παιχνιδια δωρο κ οχι ρουχα ουτε κατα διανοια θα πιανα το νουμερο της σαν πεντε ετων κ πανεξυπνη διγλωσση με αψογη προφορα κ στις δυο γλωσσες

Ο ξαδερφος μου μισος ελληνας μισος αυστριακος κ η γυναικα του γερμανιδα

Οποτε εκανα σουπερ εξασκηση στα αγγλικα μου γιατι η κοπελα περισυ ξεκινησε κ ελληνικο σχολειο ο ξαδερφος μου μιλα ελληνικα αλλα για να συμετεχει κ η καριν μιλαγαμε αγγλικα.

Φευγουν τεταρτη οποτε αυριο 10 η ωρα θα παω να τους παρω να τους τριγυρησω λιγο ακομα στην ελλαδα μπας κ ειναι ανοιχτα τα μαγαζια κ τις ψωνησω κιολας.

Ειχαν ερθει κ αδερφη μου οποτε η βραδια ηταν σουπερ τα παιδια στο ποτο ειχαν κοιμηθει ολα χαχα

Μια στο τοσο δε πειραζει κ λιγο ξενυχτι αλλωστε.

Αννα μαρια μου σε λιγο γεννας κ ακομα τρεχεις ρε κοριτσακι μου..

Καλα για την ανεγκεφαλη μανα τι να πω ελπιζω μη κολησσατε τιποτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο βασιλης εκανε οτι μιλαγε κ αυτος αγγλικα μια δικη του ακαταλαβιστικη γλωσσα πολυ πλακα ειχε.

Μακαρι να μεναν ελλαδα μου λειπουν τοσο κ ταιριαζουμε απιστευτα η δε μικρη σαν αγγελος με κατι μαλλια ονειρεμενα την ερωτευτηκα μα κ αυτη δε ξεκολησε απο πανω μου

Χωρια η ανιψια μου τσακωνοταν ποια θα ναι αγκαλια μου

Ισως τα χριστουγεννα παμε βιεννη να τους δουμε ειχαμε παει κ πιο παλια κ ηταν φανταστικα μακαρι..

Αυτα εν ολιγοις τα νεακια μου κ σημερα..

Σας φιλω..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Είστε καλά; Σήμερα ήθελα να κάνω πολλές δουλίτσες, αλλά τελικά δεν έκανα καμία γιατί πήγαμε εκδρομούλα στην Εύβοια. Γυρίσαμε στις 11.30 το βράδυ. Περάσαμε όμορφα, αλλά έχουν μείνει ένα κάρο εκκρεμότητες..Άλλα νεάκια δεν έχω..

 

Μαγδούλα, μια χαρά περάσατε με τον ξάδερφο και τη γυναίκα του! Κρίμα που δεν μένετε κοντά. Μακάρι να τα καταφέρετε να πάτε στη Βιέννη τα Χριστούγεννα. Θα είναι σίγουρα υπέροχα. Τι ήταν τελικά αυτό στο στήθος;; Λιπωματάκι;

 

Άννα Μαρία, έχω καταλάβει τελικά ότι σχεδόν καμία μάνα δεν ενδιαφέρεται αν θα κολλήσουν τα άλλα παιδάκια. Οπότε, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να παίρνουμε το παιδί μας και να εξαφανιζόμαστε όταν αντιλαμβανόμαστε ότι κάποιο παιδάκι είναι άρρωστο. Στον παιδικό ειδικά, τα στέλνουν συνέχεια άρρωστα γιατί δουλεύουν και δεν έχουν που να τα αφήσουν..Δεινοπαθήσαμε όλο το χειμώνα.

Οι θεολογικές ανησυχίες του Αντρέα..όλα τα λεφτά. Γελάω πολύ με τις ατάκες του.

Στο μάμυ έγραφα και σε ένα άλλο ποστάκι όταν ήμουν έγκυος στην Αλεξάνδρα. Τελικά, οι κοπέλες που γράφαμε σταθερά κάναμε ομάδα στο fb. Έχουμε δεθεί και έχουμε ταιριάξει πάρα πολύ!

 

Χριστινάκι, δικιά μου είσαι! Σκέφτεσαι να μέναμε στην ίδια πολυκατοικία; Θα διώχναμε όλους τους ενοίκους με τις φωνές μας..Χαχαχαχαχαχαχα! Πού αρπάξατε πια τις ιώσεις;; Βήχα εσύ και πυρετό ο άντρας σου;; Κρίμα τέτοια εποχή..Περαστικά σας..

Πολύ δύσκολος ο Δημητράκης στον ύπνο. Έχεις δοκιμάσει τα πάντα, πραγματικά. Τι να πω;; Ελπίζω μεγαλώνοντας να αλλάξει..

 

Βασούλα, πώς είναι η μαμάκα σου;Βγήκε από την εντατική;

 

Καλό βράδυ σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Μαγδουλα αν δυο γιατροι σου λενε μην κανεις εγχειριση να μην κανεις, το νυστερι δεν ειναι καλο πραγμα αν μπορεις να το αποφυγεις.... Τι ομορφα που περασατε μπραβο! Αυτο με τα δωρα και τα χρηματα, λοιπον νομιζω το εχουν ολοι οι ομογενεις που ερχονται για επισκεψη. Θυμαμαι κι εμας οι συγγενεις απο Αμερικη κυριως οποτε ερχονταν μας γεμιαζαν δωρα και μας κερνουσαν διαρκως και ακομα το κανουν δηλαδη!

Ανθη μου ειδες; Ταιριαζουμε! Καλα περασατε, δεν πειραζει για τις εκκρεμοτητες εδω να δεις τι γινεται! Ουτε τα καλοκαιρινα δεν εχω βγαλει, μονο του Δημητρη!

Αννα Μαρια πολυ χαζη αυτη η μαμα! Αμαν πια! Καλα ο Αντρεας ειναι τοσο γλυκααααααας! Τωρα κουραζεσαι πολυ πιο ευκολα κι εσυ αφου κοντευεις! Αληθεια ποτε ακριβως περιμενεις θυμησε μου;

Εμεις χτες πηγαμε μια επισκεψη. Πηρε ο χαζος ο αντρας μου τηλ εναν φιλο του και του λεει ειμαστε λιγο κρυωμενοι ολοι. Κρυωμα τον ρωταει η ιωση; Κρυωμα λεει ο δικος μου και κανονιζουμε να παμε. Τον πιανω του λεω δεν εχει κρυωσει, αφου σε κολλησε ο Δημητρης κι εσενα κι εμενα ειναι ιωση! Τελος παντων, παμε και μαθαινουμε οτι η γυναικα του ειχε κολλησει μια ιωση που τη χτυπησε στα νευρα και εχει ενα μηνα τωρα ζαλαδες και τρεμουλο και λυποθυμαει και παιρνει πολυ βαρια και μακροχρονια θεραπεια και δεν πρεπει να αρρωστησει! Μου πεσανε τα μουτρα! Του λεω αν ειναι καλυτερα να φυγουμε, φυσικα δεν μας αφησαν, αλλα ευτυχως ανεβηκαμε στην ταρατσα που ηταν ανοιχτος ο χωρος. Ομως τωρα ανησυχω μηπως την κολλησαμε τη γυναικα.... Κι ο ανεγκεφαλος ο αντρας μου την αγκαλιασε τη φιλησε και στο γυρισμο που του εξηγουσα οτι εκανε βλακεια δεν με καταλαβαινε! Μα απο το προηγουμενο βραδυ γκρινιαζε κι ελεγε "αχ, μωρο μου κρυωσα". Βρε Χριστιανε μου του ελεγα ΔΕΝ κρυωσες μας κολλησε το παιδι! Αδυνατο να το καταλαβει!Ασε που κι εγω με την ομιλια χειροτερεψα κι εκλεισε τελειως ο λαιμος μου, μονο να ψιθυριζω μπορω....

 

Αυτα τα νεα μας!Φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...