Μετάβαση σε περιεχόμενο

kapnisma


valia2

Recommended Posts

kalimera balia..kalos irthes k me to kalo ena gero moro..k go kapniza k me to pou emeina egkios to ekopsa,.mou itan diskolo alla meta eytixos de to thela..tora pou mai 7 minon me trabaei ores ores alla to prospernao ..ekan prin 2 mines ena tsigaro..

an mporeis kopsto..o giatros sou ti se leei?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Να σου πω ότι το τσιγάρο και ο καφές ευθύνονται για αποβολλές το 1ο τρίμηνο. Επίσης επηρεάζει την ανάπτυξη του εμβρύου και σε προσχωρημένη εγκυμοσύνη προκαλεί πρόωρη γήρανση του πλακούντα. Φαντάζομαι βλάπτει και σε άλλους τομείς, αλλά αυτά έχω υπόψη.

Ελπίζω όλα αυτά να αποτελούν ένα μικρό κίνητρο για να το κόψεις! Μέσα σου μεγαλώνει ένα μωράκι. Στη φάση που είσαι τώρα δημιουργείται το νευρικό του σύστημα... Δώσε του ό,τι καλύτερο μπορείς. Το κάπνισμα δεν είναι ένα απο αυτά!

Καλή εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν συγχαρητήρια!!!!!!

Να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη!

Και εγώ το έκοψα μόλις έμαθα οτι ήμουν έγκυος.

Βέβαια στην πορεία με βοήθησαν και οι εμετοι-ζαλάδες....

Μετά από τον 3ο μήνα όμως που ηρέμησα, άρχισε να μου λείπει...

Τώρα πλέον χρησιμοποιώ μόνο την λογική μου...

Σκέφτομαι οτι δεν θέλω με τίποτα να κάνω κακό στο μωρό μου, ή να το κάνω να υποφέρει μέσα στην κοιλιά μου και απλά πιέζομαι και δεν καπνίζω...

Κάποια στιγμή γύρω στον 4ο μήνα, μπήκε η μαμά μου εκτάκτως στο χειρουργείο και περιμέναμε να βγούν οι γιατροί να μας πουν αν αυτό που είχε ήταν κάτι σοβαρό. Εκείνη την ώρα ήμουν τόσο αγχωμένη και ταραγμένη (όλα γίνανε μέσα σε λίγες ώρες) που χρειαζόμουν απίστευτα ένα τσιγάρο. Σκέφτηκα "τι στο καλό, ένα τσιγάρο πόσο κακό θα κάνει;" και το άναψα... Στην τρίτη ρουφιξιά, σκέφτηκα μέσα μου "τι κάνεις τώρα;;;" και το έσβησα αμέσως παρόλο που ήθελα να το καπνίσω σαν τρελή...

Ετσι νομίζω ότι πρέπει να το αντιμετωπίσεις και εσύ! Με την λογική. Αν αυτή την στιγμή ο γιατρός σου έλεγε οτι κινδυνεύει η ζωή σου αν καπνίσεις δεν θα το έκοβες μαχαίρι; Έτσι θα κάνεις και με την εγκυμοσύνη... Σκέψου οτι μετά τον θηλασμό με το καλό θα μπορείς να κάνεις πάλι τα 3 τσιγαράκια σου!!!

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Valia καλημέρα και καλώς μας ήρθες.. Είναι πολύ νωρίς για αναγούλες οπότε για λίγο καιρό ακόμα θα το θέλεις το τσιγαράκι σου :side: Εγώ, μέχρι να ξεκινήσουν οι αναγούλες, χτυπιόμουν κάτω για να μην καπνίσω και σκεφτόμουν το μπουμπουκάκι που έχω μέσα μου. Είναι κρίμα να μην μπορεί να αναπνεύσει. Σκέψου μόνο ότι το σώμα σου αυτή τη στιγμή είναι το σπίτι του και θέλεις να είναι όσο πιο καθαρό και όσο πιο υγειές γίνεται για να μεγαλώσει σωστά το παιδάκι σου :laugh: Θα τα καταφέρεις :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

valia2, καλημέρα και από μένα και καλώε όρισες στην παρεούλα μας!

Σου εύχομαι να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη!

Πριν μείνω έγκυος κάπνιζα 2 πακέτα τσιγάρα,οπότε καταλαβαίνεις πόσο εθισμένη ήμουν στην νικοτίνη !!!! Έκοψα το τσιγάρο όταν έμαθα ότι ήμουν έγκυος! Δεν είχα εμετούς και αναγούλες κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου και αυτό το έκανε ακόμα πιο δύσκολο! Για τις δύσκολες ώρες κρατούσα ένα τσιγάρο στο χέρι μου (σβηστό εννοείται) και έκανα ότι κάπνιζα!!!! Τουλάχιστον δεν μου έλειπαν οι κινήσεις.... Απαγόρευα σε όλους να καπνίζουν μέσα στο σπίτι (πίστεψέ με αυτό εκτός από υγιεινό, βοηθάει πολύ)! Σκεφτόμουν συνεχώς και έλεγα στον εαυτό μου, ότι όφειλα να κάνω υγιεινή ζωή όσο διάστημα είχα στη κοιλίτσα μου το μωρό μου και ότι όταν με το καλό θα γεννούσα θα έκανα όσα τσιγάρα ήθελα και θα έβλαπτα μόνο τον εαυτό μου!!!!!

Προσπάθησε να μην κάνεις κανένα τσιγάρο! Κάποιοι γιατροί επιτρέπουν μέχρι 5 τσιγάρα την ημέρα αλλά εγώ το θεωρώ...εγκληματικό και απαράδεκτο! Και βέβαια μπορούμε να το κόψουμε για χάρη του ...μωρού μας!

Φιλιά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΒΑΛΙΑ,

ΘΑ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΕΙΣ!

ΚΑΠΝΙΖΑ ΚΑΙ ΕΓΩ(1 ΠΑΚΕΤΟ ΤΗ ΜΕΡΑ)ΔΥΣΤΗΧΩΣ:(

ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΑΜΕΣΩΣ..ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΑ,ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ,ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 3,5 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΠΗΔΗ ΘΗΛΑΖΩ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ!

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΜΩΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΙΑΣΩ..

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΑΠΛΑ ΤΗ ΖΩΟΥΛΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ!

ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σου ευχομαι να βρεις τη δυναμη να το κοψεις γιατιαν δεν εχεις αναγουλες και εμετους ειναι δυσκολο να το κοψεις.σκεψου το μωρακι σου οτι εξαρταται απο σενα και προσπαθησε ννα το κοψεις.θελει δυναμη οποτε σου ευχομαι να τη βρεις.φιλακια και με το καλο να ερθει το μωρο σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΒΑΛΙΑ ......

ΚΑΤΑΡΧΙΝ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ , ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΟΠΩΣ ΣΥΓΟΥΡΑ ΘΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ,ΦΥΣΙΚΑ ΒΛΑΠΤΕΙ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΤΟ ΛΕΜΕ ΑΥΤΟ .

ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΘΕΣΗ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΒΑΛΙΑ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ , ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΕΛΟΣ ΜΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΩΡΟ .

ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ????

ΚΑΘΟΛΟΥ , ΓΙΑΤΗ ΣΕ ΣΕΝΑ ΕΞΑΡΤΑΤΕ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΟΩΘΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΦΤΟΥ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑ,

ΩΣΤΕ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΙΟΛΑΣ ΑΡΧΙΝΑΕΙ Η ΕΥΘΗΝΗ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ .

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΝΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΒΑΛΙΑ ΜΟΥ.

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ.ΣΕ ΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΕΜΕΤΟΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΤΟ ΜΥΡΙΣΩ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ 3ο ΜΗΝΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΣΑΝ ΤΡΕΛΗ.ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ-ΔΥΟ ΤΖΟΥΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΣΒΗΝΑ.ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ ΓΕΝΙΚΩΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ.ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΦΙΛΙΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΛΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ.ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΠΝΟ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΘΑ ΠΕΤΑΣ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ.ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ,ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΥΓΕΙΕΣ ΜΩΡΑΚΙ.ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ:P :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω παρα πολυ ολους ειναι πολυ σημαντικα για μενα τα μυνηματα σας.

θα τα καταφερω που 8α παει δεν το βαζω κατω ειναι σοβαρο κ ειμαι εξαλλη με τον ευατο μου!!Και παλι ευχαριστω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βαλια καλησπερα και απο μενα!Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου!!!

Σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα και να παρεις στην αγκαλια σου ενα υγιεστατο μωρακι!

Θα συμφωνησω με τη Φωτεινη!Ολα ειναι στο μυαλο!!!

Και γω καπνιζα περιπου 2 πακετα την εβδομαδα ευτυχως οχι πολυ!

Εχω να σου πω οτι με την ιδεα και μονο του τι στελνω στο μωρακι μου το εκοψα απο την πρωτη στιγμη!

Τωρα πια καταλαβαινω ποσο ασχημο ειναι το καπνισμα!Αυτη η μυρωδια στα ρουχα.... στα χερια...αηδια!

Οχι μονο δεν καπνιζω αλλα και δεν θα ξανακαπνισω μετα την εγκυμοσυνη!

Θα δεις οτι σιγα σιγα θα συνηθησεις στην ιδεα και δε θα σου λειπει καθολου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Valia mou,

egw den exw na sou apantisw,

MONO NA SE EYXARISTISW THELW

Ethikses spoudaio zitima

kai exw diavasei 15 fores tis apantiseis

twn koritsiwn...

Vriskomai stin idia peripou katastasi

me esena

(4,5 ebvomadwn)

kai prospathw na kopsw to paketo mou!

Palevw, klaiw, xtypiemai kai ntrepomai toso

pou den to epivalw ston eauto mou!

Ntrepomai ta koritsia pou mporoun,

pou einai logika, pou den dilitiriazoun to mwro tous!

Egw mou dinw dioria

liges meres... K'sy Valia mou mazi!!!

As min exoume tetoio melano adynamo

simeio. . . !

Kalo Mas Vrady!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ,ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ...ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ,ΠΩΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ,ΠΟΥ ΟΝΤΩΣ ΤΑ ΣΤΕΡΗΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΝΑ,ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΓΙΑΖΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ....ΠΑΝΤΩΣ ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΑΓΧΩΣΩ ,ΤΟ ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ,ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ,ΠΑΙΡΝΩ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ,ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΠΩΣ ΚΑΠΝΙΖΩ!ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΒΩ ΒΕΒΑΙΑ.....ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ!ΟΤΑΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝΑΠΝΕΕΙΣ,ΜΥΡΙΖΕΙΣ ΚΛΠ,ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΟΨΕΣ.....ΠΑΝΤΩΣ ,ΑΝ ΖΟΡΙΣΤΕΙΣ ΠΟΛΥ ,ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙ ΔΥΟ ΤΖΟΥΡΕΣ ,ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΜΩΤΟ...ΜΗΝ ΠΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ,ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΟ,ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ...........ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δεν υπάρχει τρόπος ας μη γελιόμαστε. Απλά πάρτε το απόφαση και ΚΟΨΤΕ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ!!! Αργότερα θα έχετε τα παιδάκια σας! Απλά σκεφτείτε την εικόνα της μαμάς με το τσιγάρο στο χέρι. Πώς μετά θα πεις στο παιδί σου: "Παιδί μου μην καπνίσεις, για το καλό σου" Και τώρα θα σας αποκαλύψω πως είμαι φανατική αντικαπνίστρια και δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ στη ζωή μου! Ναι, είμαι η έξω από το χορό! :) :) :) Ο άντρας μου το έκοψε πριν τρία χρόνια και έκανε 2,5 πακέτα τη μέρα! Το κίνητρό του ήταν η μπέμπα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσιώ έγραψε:

Κορίτσια δεν υπάρχει τρόπος ας μη γελιόμαστε. Απλά πάρτε το απόφαση και ΚΟΨΤΕ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ!!! Αργότερα θα έχετε τα παιδάκια σας! Απλά σκεφτείτε την εικόνα της μαμάς με το τσιγάρο στο χέρι. Πώς μετά θα πεις στο παιδί σου: "Παιδί μου μην καπνίσεις, για το καλό σου" Και τώρα θα σας αποκαλύψω πως είμαι φανατική αντικαπνίστρια και δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ στη ζωή μου! Ναι, είμαι η έξω από το χορό! :) :) :) Ο άντρας μου το έκοψε πριν τρία χρόνια και έκανε 2,5 πακέτα τη μέρα! Το κίνητρό του ήταν η μπέμπα.

ΣΙΣΣΙΩ ,ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ!ΕΜΕΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΑΚΟΜΑ ,ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ!!!!ΕΧΟΥΜΕ ΡΙΞΕΙ ΟΜΗΡΙΚΟΥΣ ΚΑΥΓΑΔΕΣ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ.....ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ,ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΑΘΗΤΙΚΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΚΟΥΦΑΘΕΙ!ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΣΘΜΑ....!:dry: ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ !!!!ΕΧΘΕΣ ΤΣΑΚΩΘΗΚΑΜΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ,ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΕ 2 ΩΡΕΣ ΒΡΑΔΙΑΤΙΚΑ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ,ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΛΑΠ ΤΟΠ ,ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΖΕΣΤΑΘΕΙ.........ΕΛΠΙΖΩ ,ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ,ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα εκεί που περίμενα στο νοσοκομείο για να κανω μια εξέταση, είδα μια αφίσα με ένα έμβρυο που καπνίζει τσιγάρο και γύρω του είναι γεμάτα καπνό. Σκάφτηκα εσένα. Ίσως αν έφερνες στο μυαλό σου μια αντίστοιχη εικόνα να το έπερνες πιο εύκολα απόφαση να το κόψεις.

Σε χαιρετω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον το μονο που ξερω να πω ειναι θεληση και μονο θεληση...Σκεψου οτι το πρωτο τριμηνο και ειδικα τον πρωτο καιρο σχηματιζεται το νευρικο του συστημα και κατ'επεκταση δημιουργουνται ολα τα οργανα. Ε δεν το λυπασαι το καημενο? Ουτε το παθητικο καπνισμα κανει καλο. Εμενα το πρωτο τριμηνο μου απαγορεψε και το αλκοολ γενικα. Μετα απο ενα ποτηρακι δεν πειραζει. Οι θυσιες της μανας ξεκινανε απο τωρα...τι νομιζες? Αντε υπομονη..:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Επειδη αν ολα πανε καλα αρχιζω προσπαθειες σε κανα μηνα...

ΑΠΟΦΑΣΙΖΩ...χμμ...ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ!!!:(

Δυστυχως ο καλος μου ειναι φουγαρο:angry: και θα αντιμετωπισω μεγααααλες προκλησεις:(

Καθε μερα θα σας αναφερω την προοδο μου

Θα σας πρηξω βεβαια αλλα μονο με τη στηριξη σας θα τα καταφερω

Ειμαι η Λινα και.. μεχρι στιγμης - 1 ωρα καθαρη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kala kaneis kai euxome na ta katafereis.

egw to ekopsa 2 mhnes prin minw eguos kai den to metaniosa pote ,tora mporw na sou pw oti den katalabenw ton logo pou kapnizoun kai mou bromaei apisteuta.o antras mou htan kai emena fougaro alla konta se mena kai sthn skepsh tou mwrou tora kanei 4 thn hmera kai auta sto mpalkoni mesa sto kruo na fantasteis oti me prosexei uperbolika na mhn erthw se epafh me kapno kai otan paly erxonte filoi spiti bgenoun omadika sto mpalkoni ...:P einai oti kalhtero mporeis na kaneis kai gia sena kai gia to moraki sou.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα.εγω καπνιζα αρκετα πανω απο 1 πακετο την ημερα.Οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος ο γιατρος μου ειπε να το κοψω εντελως ουτε ενα την ημερα δεν με αφηνε.Ευτυχως που αρχισε να με αιδιαζει και δεν το ηθελα ουτε να το μυρισω.Ασε που οσοι ερχοντουσαν στο σπιτι καπνιζανε εξω και ο αντρας μου φυσικα καπνιζε στο μπαλκονι ευκαιρια να το ελατωσει.Εχω διαβασει οτι οταν καπνιζει μια εγκυος το μωρο ειναι σαν να βρισκετε σε θαλαμο αεριων.Να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη και με το καλο να παρεις το μικρο στην αγκαλια σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
    • Με το καλό κορίτσι μου η μπεμπουλα σας 😊
    • Στο τέλος έχει σημασία κορίτσι μου ποσα θα πάρουμε τώρα στην αρχή είναι νωρίς ακόμα δεν πειράζει 😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...