Μετάβαση σε περιεχόμενο

εθισμενη στην κοκα-κολα....


cristin

Recommended Posts

:( με λυπη μου ,οφειλω να παραδεχτω πως επινα αυτο το απαισιο αναψυκτικο,καθολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ....πινω σχεδον 1 ποτηρι την ημερα και τωρα τελευταια εχω τυψεις...ομως οταν μου ερθει η ωρα να πιω ,τα ξεχναω ολα!εν τω μεταξυ ,δεν πινω καθολου αλκοολ,ειμαι πολυ σταθερη σε αυτο.αλλα στην κοκακολα ,εχω εθιστει ρε γαμωτο....περιμενω να γεννησω ,να ηρεμησουν οι ορμονες για να ξεκινησω προσπαθειες να την κοψω...:( :( :( :(

ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΕΘΙΣΜΕΝΕΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΓΗΤΟ 'Η ΡΟΦΗΜΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ????Ή ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ????:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μου χτυπησες πολυ ευαισθητη χορδη.επειδη και εγω δεν πινω αλκοολ η κοκα κολα ειναι απαραιτητη.στην εγκυμοσυνη την εκοψα ομως γιατι μου ειπε ο γιατρος μου οτι προκαλει κωφωση στο μπεμπε.με το που γεννησα ξαναειπια.:P :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

axxx i coca cola!!! o antras mou edo kai 2 xronia pinei sxedon ena litro thn hmera...exei balei mesa se xronia 30 kila xoris na troei para pano..mono apo thn coca cola! Einai upouli kai polu ethistiki i coca cola!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw hmoun ethismenh sthn koka kola diaiths epina sxedon 1.5 litra prin meinw egios apo tote omws...zhthma na exw piei oloklhro pothri anipomonw omws na xanapiw xexe. pantws de nomizw oti ena pothri koka kola vlaptei rwta to giatro sou gia pio sigoura vevaia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΑΥΤΗ Η ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ..... ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΘΙΣΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΘΙΖΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΑΘΕΛΑ ΜΟΥ:( ΠΙΝΩ ΕΓΩ ΘΕΛΟΥΝ ΚΙ ΑΥΤΟΙ... ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΨΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ.ΠΑΙΡΝΩ ΧΥΜΟΥΣ ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΕΚΕΙ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΥΤΑΡΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ.ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΨΩ.ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Η ΜΟΝΗ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω πινω coca cola cristin μου...και δυστυχως ουτε οταν ημουν εγκυος μπορεσα να την κοψω..Ισα ισα που την ζηταγα κιολας..:blush:

Πινω καθε μερα σχεδον..αλλα σε καμια περιπτωση την ποσοτητα που επινα παλια..τωρα πινουμε ενα κουτακι μισο μισο με τον αντρα μου...

..Παλι καλα...........:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ένας καλός τρόπος να αποφεύγεις ό,τι δεν κάνει καλό να φας είναι να μην έχεις προμήθειες στο σπίτι. Αν έχεις εύκαιρο ένα μπουκάλι/κουτάκι coca-cola στο ντουλάπι ή στο ψυγείο είναι πολύ δύσκολο να αντισταθείς στον πειρασμό. Ενώ αν δεν έχεις μπορεί και να βαρεθείς να πας να πάρεις. Εμενα μου αρέσουν πολύ τα γλυκά και πάντα μου άρεσαν, γι' αυτό και προσπαθώ να μην έχω καθόλου στο σπίτι. Έχω προσέξει στον εαυτό μου ότι όταν φάω ένα γλυκό, την άλλη μέρα το αναζητώ, ενώ αν κάνω αποχή πολλές μέρες το ξεχνάω και μου είναι πιο εύκολο να το αποφύγω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΠΙΝΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ, ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΗΘΕΛΑ!

ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΕΠΙΝΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ CACA COLA ΖΕRO.

ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΝΑ EMAIL ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΚΑΙ ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ!!

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΑΝ ΘΕΣ, ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ-"ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΜΑΣ ΤΑΙΖΟΥΝ SOS SOS"

ΜΕ ΤΙΣ ΥΓΕΙΕΣ ΜΑΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο να πίνεις κοκα κόλα κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά αυτό περί κώφωσης του εμβρύου είναι από τα μεγαλύτερα hocus pocus έχω ακούσει. Υπάρχει κάποια σοβαρή αναφορά σε αυτό??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα εμένα δεν μου αρέσει η κόκα κόλα αν τύχει και αγοράσουμε θα πιω μόνο δύο γουλιές και αυτό ήταν. Ο άντρας μου ήταν εθισμένος στην κόκα κόλα αλλά αποφάσισε να κόψει την καφεϊνη. Εξαιτίας της καφεϊνης είχε πόνο στις αρθρώσεις!!!

Εγώ κατά τη διάρκεια των κυήσεων όταν βγαίναμε έξω έπινα ανθρακούχο νερό ή χυμό. Το μόνο που καμμιά φορά λαχταρούσα ήταν τα πατατάκια έτσι αγόραζα ένα σακουλάκι, έτρωγα δύο ή τρία και μετά το πετούσα!!! Αυτό το έκανα μόνο 2 φορές στο σύνολο της κύησης.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστίνα μου σε καταλαβαίνω απολύτως!Ο εθισμός είναι πολύ δυσκολο πράγμα και δυσκολα αποβάλλεται..Εγω δυστηχώς δεν κατάφερα να κόψω τελείως το τσιγάρο...κάνω 2-3 τσιγάρα την μέρα και μετα με ζώνουν οι τύψεις και οι ενοχές!Αλκοολ-καφέ-energy drinks ούτε γουλιά..αλλά τι να το κάνεις μου μεινε το χειρότερο πιστεύω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγώ κορίτσια με το που έμαθα οτι είμαι έγκυος, τα έκοψα όλα τα αναψυκτικά...βέβαια μέχρι να κάνω το τεστ είχα πιει κάμποσα και γενικά δεν πολυπρόσεχα τη διατροφή μου, καθότι και διακοπές τότε βλέπετε...παντως ο γιατρός μου ήταν κατηγορηματικός όσο αφορά όλα τα αναψυκτικά τύπου κόλα..και πολλές άδειες θερμίδες και πολλήηηη ζάχαρη και συν τοις άλλοις, καταστρέφει ο,τι θρεπτικά συστατικά έχεις πάρει κατά τη διάρκεια της ημέρας...οπότε εγώ κορίτσια μαχαίρι...όταν πίνει καμιά φορά το βράδυ ο αντρούλης μου, μια φορά είχα τραβήξει και εγώ μια τζούρα-γουλιά..και μετά με πέθανε το στομάχι μου απο τις καούρες..βεβαια εγώ έχω και ιστορικό γαστροοισοφαγικής παλλιννδρόμησης, δεν σημαινει οτι αυτό συμβαίνει σε όλες.

εγω το μόνο που δεν μπορώ να κόψω μαχαιρι ειναι η σοκολάτα βρε κορίτσια...τουλάχιστον προσπαθώ να είναι μαύρη και τρώω ίσα ίσα μια μπουκίτσα μετά το μεσημεριανό γεύμα...τότε την τραβάει πιο πολύ ο οργανισμός μου...ακου κει..!! Πάντως το ζάχαρο μου με αντάμειψε, έκανα εξεταση προχθές και ειναι 78...ουφ ουφ ουφ...θα φάμε κανα κουραμπιέ τα Χριστούγεννα...

καλή μας συνέχεια και καλο κουράγιο...

φιλιά πολλά σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειμαι μαλλον απο τις τυχερες που δεν ηθελε και δεν θελει καθολου αναψυκτικα!!!

κοριτσια αμα μπορειτε κοψτε τις κοκα-κολες!δεν ειναι οτι κανει κακο μονο στο μωρο αλλα βαζετε και παραπανω κιλα ;) ;)

υπομονη μεχρι να παρετε το μωρακι σας αγγαλιτσα και μετα βουρρρρρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είχα ποτέ μου ιδίαιτερη αγάπη στα αναψυκτικά, οπότε δεν με πείράζει καθόλου. Κανά δυο φορές μόνο τώρα στην εγκυμοσύνη εχω πιει πορτοκαλάδα μπλε (χωρις ανθρακικό). Αδυναμία εχω ομως πολύ στα γλυκά. Προσπαθω όμως να τρωω ενα δυο την βδομάδα μόνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera k apo mena..i coca cola einai oti xeirotero k polloi einai oi ethismenoi..

ego sto spiti mou poli spania perno eos k katholou gia mi painoume sto peirasmo..k thermides tzampa k xalaei ta dontia,ase pou tin bazeis tin koitaritida ...

ego exo akousei gia tin egkimosini oti i coca cola otan tin pineis sto moro akougetai to anthrakiko san ekriksi

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...