Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενε " Βροχη με ζεστη σοκολατα και κουβεντουλα"


Recommended Posts

Κοριτσαρες μου τσα

χρονια πολλα στα δημητρακια μας μανουλες γλυκες να τα καμαρωνεται γερα κ χαρουμενα παντα

εγω τα χω δει οοοοολα αλλη μια βδομαδα αδεια ο συζηξ ακουνητος ενα εχει γινει με τον καναπε σνιφφφφ

εγω κατα τα αλλα τρεχωωωωω δουλεια δουλειες παιδι μια ομορφια

κατα τα αλλα δε μασαω ειμαι σε καλη φαση γενικοτερα..

κ εγω σιχαινομαι το χειμωνα νυχτα φευγω νυχτα γυρναω μπρρρρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χτες πηγαμε με αλεξ κουνιες θαλασσα κ βολτα στη γλυφαδα περασαμε φανταστικα ακομα κ ο συζηξ το πρωι μου κανει μαγκυ παρε το παιδι κ βγες γιατι σε βλεπω με το κουζινομαχαιρο εκοβα ψωμι κ σκιαζομαι..εγω ετσι κ δεν βγω εστω για λιγο παθαινω τραλαλα χαχα

σας διαβαζω αλλα μεταμεσονυχτια γιαυτο δε γραφω

αννα μαρια μουρλια το κατηχητικο οσο για τους μαθητες ενα μεγαλω μπραβω στους γονεις τους

μακαρι να σουν εδω να φερνα κ το β

καλα για τη σνομπ μανα τι να πω ρωτα αλεξ χτες με την τακουνα κ το κολαν ειχα πιασει τα πιτσιρικια κ κυλιομουν στην αμμο μπρος στα παιδικα γελια δε βαζω τιποτα εγω λες κ δεν υπαρχουν πλυντηρια κ σαμπουαν χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθουλι μου σε πειραξε το τζατζικακι μωρε.. Εμενα μου αρεσει πολυ ευτυχως εχω γερο στομαχι κ πετρες να φαω δε μασαω χαχΑ

τελειΑ για το ποδοσφαιρο θελουν χρονο προσαρμογης κ αυτα οσο για το τμημα παλι καλα

κ εγω ειμαι πολυ απαιτητικη στην πειθαρχια με το βλεμμα κ μονο σταματα ο β

το μοτο μου ειναι θα με ακους για να σε ακουω κ εγω..κ τωρα καμια φορα λεει κ ο β ακουσε με να για να σε ακουω χαχα

κ εμενα μαρακι με το σχολειο βλεπω τρελη προοδο τραγουδια ποιημα γνωσεις ειμαι καταχαρουμενη

μεγαλωνουν τοσο γρηγορα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καγκουρακι κ μενα το καμαρι μου για μπεκατσες ξυπναει απο τα 7 χαραματα παντα

αστα βραστα!!!

εγω πλεον 4 -6 ωρες να κοιμηθω καλα θα ναι..

αννα μαρια θα ρθει το μωρο αρκει να μην εχεις αγχος εγω δε το σκεφτομαι καθολου ομως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου αναστασακι μου δε νομιζω να σε ξερω ειμαι η μαγδα μενω βαρη κ εχω το βασιλη 3 ετων..

Καγκουρακι μου καλυτερα που πηγες στο χωριο πιο ξεκουραστα στανταρ

βασουλα μου γλυκια λογικο να χουν πεσει ολη πανω της αλλα πιστευω οτι εσυ καλα κανεις κ μαλωνεις γιατι θα κακομαθει κ θα σας παιδευει μετα

καλη μανουλα ειναι αυτη που βοηθα το παιδακι της να γινει καλυτερο κ η πειθαρχιΑ κ το μαλωμα στανταρ χρειαζονται για να μαθουν κανονες κ ορια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βγαινω εχω ερθει στην μανουλα κ εχω λιωσει στην κρεβαταρα τι ωραια να νη κανεις τιποτα

κα μου παλι τραπεζωματα κανεις να υποθεσω χρυσοχερα μου

χριστινιω μου μπες μα μας πεις πως ειστε ο μπαμπας;;

φιλακια

υποσχομαι μολις βρισκω χρονο θα μπαινω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια!!!Τι κανετε;εμεις μια χαρα.Το τριημερακι περασε ωραια και ησυχα!Χθες αφου ξυπνησε απο τις 7 με την καινουρια ωρα η Κωνσταντινα,της εφτιαξα γαλα και μετα ξαναεπεσα στο κρεβατι να χουχουλιασω. Η Κωνσταντινα καθοταν με τον μπαμπα της που ετρωγε πρωινο και ηρθε το κοριτσακι μου και μου εφερε μια φετα ψωμι με την μαρμελαδα που εφτιαξε για να δοκιμασω!!χαρα που πηρε που της ελεγα ποσο ωραια ηταν!!Μετα πηγαμε οπως εγραψε και η Μαγδα βολτουλα στην Γλυφαδα,τα πιτσιρικια το καταχαρηκαν!!!ειχε και τελειο καιρο.Αφου μετα ενω ημασταν στο τραμ η Κωνσταντινα ξεραθηκε στον υπνο..την κρατουσα αγκαλια στο τραμ,μετα αλλαξαμε και πηραμε τρενο και μετα περπατημα ως το σπιτι κοπηκαν τα χερια μου κι ας ειναι μονο 10 κιλα!!Σημερα ειπα να παμε στην παρελαση αλλα τελικα την εκαναν στον αλλο δημο που εχουν ενωθει με την Δαφνη,τον Υμηττο και ειχε πολυ περπατημα οποτε την πηγα κουνιες,κατσαμε λιγο αλλα ειχαν περασει βερνικι τα παιχνιδια και δεν μπορουσα την μυρωδια.Εκανε κατι γκρινιες η μικρη,την πηγα σπιτι ,πηρα τον σκυλο και πηγα μια βολτουλα.Ας την ηρεμησει και μια φορα ο μπαμπας!!!οταν γυρισα κοιμοταν!!τι εχει παθει αυτο το παιδι;;Με τις αρρωστιες καλυτερα.την επιανε ενας βηχας τελευταια το βραδυ σαν ξερος και μεχρι να μαλακωσει λιγακι να σπασει το φλεμα δεν ηρεμουσε!!

Κατερινα πως βρισκεις την αντοχη και τρεχεις σε ολες τις δραστηριοτητες!!σε θαυμαζω πραγματικα!!Βεβαια απολαμβανεις κι εσυ το baby swimming!!!Ολο και περισσοτερες λεξουλες λεει ο Νικολας!!μπραβο!!Καλυτερα που εμεινες στο χωριο,ταλαιπωρια το ταξιδι μονο για 2 μερες.

Αννα Μαρια προσεξε με τις τουμπες στο κρεβατι.ετσι εκανε και η Κωνσταντινα και ζαλισμενη ηταν ετοιμη να πεσει,ουτε θυμαμαι απο που την βουτηξα !!Οσο για τα μπινελικια που σας εριξε..πολυ γελασα!!!Μια χαρα στο κατηχητικο,απο οτι διαβαζω περνατε πολυ ωραια!!Τα ξενα παιδακια ισως θελουν οι γονεις τους να εχουν περισσοτερη επαφη με την γλωσσα,μπραβο τους ομως!!πολυ γελω με το επιπεδο τον μαθητων σου!!μωρε τα μικρα εχουν πιο πολυ ορεξη για μαθηση!!α ουτε εγω του φτιαχνω πρωινο..και τα σκ που ειναι σπιτι συνηθως παει και φερνει ζεστο ψωμακι και μου φτιαχνει κι εμενα. Αλλα καθημερινες σηκωνεται στις 6,σιγα μην σηκωθω απο το χαραμα..ασε που ειναι και περιεργος,πολυ βουτυρο,πολυ μελι..καντο μονος σου και ειμαστε μια χαρα!!Καλα η μανα αυτη στην εκκλησια παει καλα;;δηλαδη αν κανει κατι πραγματικα κακο το παιδι τι θα κανει;θα το κρεμασει;;αμα δεν λερωθουν τα παιδια πως θα παιξουν;

Αναστασια γεια σου,εγω ειμαι η Αλεξανδρα,μενω Αθηνα και εχω μια κορουλα,την Κωνσταντινα που εκλεισε τα 3!!

Μαρια χρειαζεσαι ξεκουραση μου φαινεται!!να προσεχεις μωρε με το αυτοκινητο!μπραβο στον Στεφανο που ξερει τοσα πραγματα!!κι εγω ειδα διαφορα με τον παιδικο,καθε μερα ερχεται και μου τραγουδαει ποσα τραγουδια,τωρα παιζει και τραγουδαει το ηταν ενας γαιδαρος!!

Ανθη πως ειναι το στομαχι;ευτυχως εγω δεν εχω τετοιες ευαισθησιες.Μια χαρα με το ποδοσφαιρο,αφου θα κανουν και τμημα με τα μικρα παιδακια!!κανονικα ετσι επρεπε να ηταν απο την αρχη.να τα μαθουν πρωτα διαφορα ωστε να μπορουν να παιξουν.Καλυτερα η Κωνσταντινα ,το πρωι με το γαλα την πιανει ενας βηχας και σχεδον παντα αναγουλιαζει και βγαζει και μια ποσοτητα ...

Μαγδα απο χθες ολο με το ονομα του Βασιλη ειναι στο στομα..Εραβα ενα μπανερ για ενα παιδακι κι ερχεται η Κωνσταντινα και με ρωταει για ποιο παιδακι ειναι,της λεω για ενα παιδακι,μου λεει για τον Βασιλη;;εκει ο νους της..χαχα εν τω μεταξυ το λεει και με ενα ναζι και με ενα χαμογελο...love is in the air....!!χαχα Σημερα ειχαμε μια επιτυχημενη διαπραγματευση!!μετα απο λιγο που βγηκαμε το πρωι για βολτα ηθελε αγκαλια,της λεω αν σε παρω αγκαλια θα παμε σπιτι,αλλιως θα παμε κουνιες και ακουσε!!!Μετα βεβαια που επρεπε να φυγουμε δεν επιανε τιποτα .Το μεσημερι παλι για να τελειωσει το φαι της και ενω ελεγε οτι δεν θελει κρεας,της ειπα οτι αν φαει θα της δωσω ενα δωρο,τελικα το εφαγε ολο και το κρεας!!ευτυχως που ειχα φυλαξει κατι παιχνιδακια απο το παρτυ για να της τα βγαλω πιο μετα!!Καλα οντως ο Βασιλης ειναι τοσο πειθαρχημενος...τι να πω!!μπραβο!!Aπολαυσε ξεκουραση!!!

Φιλακια σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια

τελος και με τις γιορτες παραχαλαρωσαμε αυτες τις μερες,την Παρασκευη πηγαμε στη γιορτη του δημοτικου που ειχε σκετσακι ο Νικος,ηταν ντυμενος φανταρακι πρωτη συγκινηση....το Σαββατο φαγαμε εδω το μεσημερι μαζι μετα πεθερικα και το απογευμα ειχα λιγο κοσμο,την Κυριακη ο αντρας μου εβγαλε τσιπουρα και πηγαμε κι εμεις μια βολτα να δουνε τα παιδια ,το βραδυ πηγαμε στον κουνιαδο μου που γιορταζε την προηγουμενη να ευχηθουμε και χθες ειχαμε την παρελαση εκανε και ο Δημητρης κανονικα, ντυμενος τσολιας χωρις γκρινιες ειναι να μην συγκινηθω η μανα παντα να κλαιω στις παρελασεις ομως να δουμε ποτε θα το ξεπερασω .....σας ευχαριστω ολες για τις ευχες!!

Ανθη μου βαρυ σου εκατσε το τζατζικι κι εγω εχω πολυ ευαισθητο στομαχι με το παραμικρο με πιανουν καουρες και βαρυστομαχιες ασε αναπολω τις μερες που ημουν εγκυος αφου ειχα συνεχεια καουρες....αφου θα κανουν ομαδα με πιο μικρα παιδια μην τον σταματας δες πως θα τα παει αφου του αρεσει κιολας

Αννα Μαρια τι ωραια που ακουγεται το κατηχητικο σου πολυ θα ηθελα να κανεις και στα δικα μου παιδια μπραβο στα αιγυπτιακια και στους γονεις τους!!!καλα απαραδεκτη η κυρια που περιγραφεις ,νευριαζω πολυ με τετοιες υστεριες τι κι αν λερωθουν δηλαδη δεν αφηνουν τα παιδια να ζησουν την ηλικια τους τι κι αν μεινουν καθαρα τα παπουτσια και τα ρουχα φανταζομαι στο σπιτι τους πως θα ειναι δεν θα τολμα να κουνηθει το καημενο.....καλα ο Αντρικος με τα μπινελικια απιστευτος πολυ γελασα....

Κατερινακι πως περασατε στο χωριο;παρελασε η Αγγελικη;

Μαγδα ειναι καλυτερα ο αντρας σου να ηρεμησεις κι εσυ λιγο ;οντως ειναι σπαστικο που νυχτωνει τοσο νωρις αλλα το πρωι ειναι ωραια που ηδη εχει βγει ο ηλιος ειδικα αυτες τις μερες που εχει και ζεστη ωραιοτατα ειναι

Βασω θα συμφωνησω με τα κοριτσια,σιγουρα κι εσυ δεν θες να την μαλωνεις αλλα θα κακομαθει και θα θελει να γινεται συνεχεια το δικο της ...

Αλεξανδρα ωραια περασατε κι εσεις με τις βολτουλες σας ο καιρος κι εδω ειναι τελειος αυτες τις μερες ωσπου να μας κανει κανενα αποτομο κρυο παλι....

Μαρακι γλυκας ο Στεφανακος σου μπραβο του που μαθαινει τοσα πραγματακια!!!

Αναστασια καλωηρθες στην παρεα μας,εγω ειμαι η Κατερινα κι εχω τρια αγορια ,να μπαινεις να σε γνωρισουμε...

παω να βαλω πλυντηριο και σκουπα γκρρρρρ....βαριεμαι......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Βλέπω δεν έχει πολλή κίνηση το ποστάκι μας.

Εγώ σας διαβάζω, αλλά δεν έχω χρόνο ή κουράγιο για να γράψω.

Η Ανθή, το Καγκουράκι, η Βάσω πού χάθηκαν; Η Χριστίνα; Ελπίζω να είναι καλά.

Σας φιλώ και θα τα πούμε αύριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδω ειμαι και εγω, επιστρεψαμε χθες, πολυ κουραστηκα στην επιστροφη ειχε πολυ κινηση η εθνικη και κυριως ουρες στα διοδια. Σημερα παλι δεν καθησα καθολου δεν ειχα δουλειες στο σπιτι εξωτερικες κυριως και το απογευμα ειχε η Αγγελικη και γυμναστικη και πισινα. Οταν μετα τις 7 γυρισαμε σπιτι μεχρι να μαζευτω με επιασαν κατι μικρα πονακια, κλωτσαγε ομως το μπεμπακι οποτε λεω καλα ειναι.

Δεν θυμαμαι αν σας ειπα την κυριακη που ειχαμ παει στην εκκλησια στο χωριο με βλεπουν δυο κυριες και μου ειπαν οτι οπως με βλεπουν αγορι εχω, θα αρχισω να μαζευω στατιστικα μου φαινεται να δω τι λεν οι προβλεψεις. Θασας βαλω και καμια φωτο στην ομαδα να μου πειτε και εσεις τωρα που εχει μεγαλωσει κι αλλο η κοιλιτσα.

Ανθουλι τι κανεις? καλο ακουγεται που θα διαχωρισουν το τμημα στο ποδοσφαιρο σιγουρα θα γινεται καλυερη δουλεια ετσι.

Αννα μαρια ολα τα μικρουλια ετσι κανουν με τις δασκαλες του, γελασα και με την παρενοχληση αν στο εκαναν οι αλλοι σου μαθητες. Ζιζανιακι στον παιδοτοπο ο Αντρικος σου, καλα η συμπεριφορα αυτης στο κοριτσακι της απαραδεχτη μικρο παιδακι ειναι μεσα στο προγραμμα και να λερωθει και να σχισει και καλσον, αλλα και η απειλη της ακου θα φυγω, δεν βοηθαει καθολου.

Μαγδα ακομα ετσι ο αντρας σου, κουραγιο κοριτσακι. Πολυ μου αρεσε αυτο το θα με ακους για να σε ακουω, το κλεβω θα το χρησιμοποιω στην Αγγελικη! παντως εχεις να ακουσεις και συ πολλα τιποτα δεν αφηνουν να οεσει κατω οτι και να τους πει θα στο πουν και σενα σιγουρα.

Αλεξανδρα τι ωραια που βρεθηκατε με την μαγδα και ευχαριστηθηκαν και τα παιδια, της πηρε τα μυαλα μου φαινεται ο βασιλακης της κωσταντινας.....που γλυκο και αυτο με την μαρμελαδα φανταζομαι με τι καμαρι θα στο εφερε φτιαγμενο απο τα χερακια της.

Καερινα με τα τρια αντρακια σου ειναι να μην συγκινηθεις με αυτα. Ολα καλα με τον Δημητρακη στην παρελαση περσυ ηταν που μικρουλης φετος ειχε περισσοτερο ενδιαφερον. Εμεις μονο ειδαμε παρελαση δεν ειχαμε ουτε γιορτες ουτε παρελαση, γενικα ο σταθμος εχει την αποψη μια γιορτη μεγαλη στο τελος ετςι ωστε να βγει καλη και δεν τα ζοριζουν με ενδιαμεσες γιορτες μπροστα σε κοινο.

Κλεινουν τα ματια μου, καλη σας νυχτα κοριτσακια μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια μου δεν βλεπω κινηση που ειστε ολες? Σας εβαλα φωτο στην ομαδα απο το τριημερο μας στο χωριο, δειτε και την κοιλιτσα μου και περιμενω εντυπωσεις. Α σας εγραψα και την εξελιξη στο θεμα με τον διαγωνισμο. Τωρα γραφω απο τον μεγαλο υπολογιστη και εχω το ιδιο προβλημα με την Ανθη δεν δουλευει το enter. Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια! Τι κάνετε; Εγώ εδώ, όλο τρεχάματα.

Ο Αντρέας χτες είχε κάτι ψιλοδέκατα, αστεία πράγματα, δηλαδή, αντιπυρετικό και μπανάκι και είναι μια χαρά. Κάνει και κάπως κολλώδη κακά, καμιά ελαφριά ίωση θα είναι.

Σήμερα ξύπνησε απ' τις έξι και είκοσι και το μεσημέρι έγινε μάχη για να κοιμηθεί. Τον έβαζα στο καρότσι και χτυπιόταν να βγει. Εγώ ήθελα να ξεκουραστώ, γιατί ξανακοιμήθηκα μεν, κατά τις οκτώ το πρωί, αλλά έκανα πολλές δουλειές μετά, και σήμερα έχω πάρα πολύ δύσκολη μέρα στο σχολείο. Ο άντρας μου στον υπολογιστή, ούτε να κουνιέται, και να μου τη λέει κιόλας. Είναι απίστευτο πόσο ηλίθιος μπορεί να γίνει ένας άνθρωπος. Κι ο μικρός όμως ήθελε εμένα, προφανώς γιατί ο άντρας μου δεν του έδινε σημασία. Τελικά τσακωθήκαμε με τον άντρα μου, κι ο Αντρέας σε κάποια φάση μας έπιασε και τους δύο απ' το χέρι και μας έπαιρνε μία στο δωμάτιό του, μία στο σαλόνι. Στο τέλος τον πήγαμε μια βόλτα με το αμάξι, αλλά και οι δύο μαζί, γιατί ήθελε οπωσδήποτε κι εμένα, και κοιμήθηκε σε τριάντα δευτερόλεπτα... Με κουράζει πάρα πολύ όταν δεν κοιμάται μεσημέρι...

Κατά τα άλλα στο σχολείο ησυχία, αν και κάποιες τάξεις με κουράζουν αφάνταστα, κυρίως ψυχικά. Χτες είχα δύο δίωρα Νέων Ελληνικών. Στο δεύτερο δίωρο, στην έκτη τάξη, κάναμε για τη διαφήμιση. Τους χώρισα σε τρεις ομάδες (από 2-3 άτομα η κάθε μία), και τους έδωσα από ένα άρθρο να διαβάσουν και να απαντήσουν ερωτήσεις. Δύο άτομα κοιμούνταν (κανονικά κοιμούνταν, βλέπανε και όνειρα), κάποιοι δούλευαν και κάποιοι μιλούσαν. Όταν άρχισε η πρώτη ομάδα να λέει τις απαντήσεις, ρωτάω τους άλλους "τι καταλάβατε;" "Τίποτα". Ζητάω απ' την κοπέλα να τα πει με δικά της λόγια. Τα λέει. Τι καταλάβατε; "Τίποτα". Ζητάω απ' την άλλη να συμπληρώσει. Τα ξαναλέει αυτή με δικά της λόγια. "Τι καταλάβατε;" "Δεν ακούγαμε". Λέω στις κοπέλες "καταλάβατε τι τραβάω κάθε μέρα;" και πετάγεται ένας απ' αυτούς που κοιμούνταν (σ' εκείνη τη φάση είχε ξυπνήσει και μιλούσε) "μια χαρά είσαι κυρία, μια χαρά", δηλαδή άντε που παραπονιέσαι κιόλας, παίρνεις τόσα λεφτά και δε δουλεύεις, γιατί φυσικά νομίζουν ότι δε δουλεύουμε και ότι παίρνουμε πέντε χιλιάρικα το μήνα... Ουφ, τους βαρέθηκα, δε φτάνει που είναι αναλφάβητοι, το περηφανεύονται κιόλας...

Μάγδα τι έγινε με τον άντρα σου; Σηκώθηκε καθόλου;

Κι εγώ νύχτα φεύγω και νύχτα γυρνάω πλέον...

Καλά έκανες και βγήκες, δεν αντέχεται το μέσα...

Εγώ με την πειθαρχία δεν τα πάω και τόσο καλά, και προτιμώ το παιδί μου να είναι λίγο πιο ελεύθερο. Πρέπει να υπάρχουν, βέβαια, όρια. Εμάς είχε τώρα το σύστημα να παίρνει το ποτηράκι με το νερό και να το κουνάει έντονα πάνω-κάτω για να πετιούνται τα νερά ή να το ρίχνει με βία κάτω στο πάτωμα, και να γεμίζει το πάτωμα νερά. Ο άντρας μου του φώναζε, χωρίς αποτέλεσμα, βέβαια. Χτες εγώ του πήρα ένα από τα αγαπημένα του παιχνίδια και το κλείδωσα στη ντουλάπα μου. Έκλαψε, και του εξήγησα πολλές φορές ήρεμα ότι το αστέρι είναι στη ντουλάπα μου, επειδή αυτός πέταξε τα νερά. Από τότε, πίνει νερό και μετά κλείνει το ποτηράκι με το καπάκι και το βάζει στο τραπέζι!

Αλεξάνδρα τι τέλεια η φάση με τη μαρμελάδα!!

Κι ο Αντρέας έχει πάει έντεκα κιλά και νομίζω ότι ζυγίζει οκτακόσια. Δεν μπορώ να τον πολυπαίρνω αγκαλιά.

Τον Αντρέα τον προσέχουμε πολύ όταν κάνει τούμπες στο κρεβάτι. Μόλις πάει προς την άκρη τον αρπάζουμε απ' το πόδι. Μια μέρα πάντως έπεσε λίγο απότομα και παραλίγο να χτυπήσει το κεφάλι του στο κομοδίνο. Δε χτύπησε, αλλά τρόμαξε. Αρχίζει να συναισθάνεται τον κίνδυνο φαίνεται.

Όντως περνάμε πολύ ωραία στο Κατηχητικό κι ελπίζω να έρθουν κι άλλα παιδάκια.

Όσο για το πρωινό, ξέρω περιπτώσεις που σηκώνονται χαράματα με το σύζυγο για να του φτιάξουν καφέ και πρωινό. Ο διευθυντής μας, μας έλεγε ότι η αδελφή του εδώ και τριάντα χρόνια σηκώνεται απ' τις έξι με τον άντρα της, φτιάχνει καφέ και τον πίνουν στη βεράντα τους. Το χειμώνα κάθονται στη βεράντα με τα μπουφάν!

Όπα! Ερωτευμένη η Κωνσταντίνα; Και με τα καλύτερο παιδί μάλιστα!!! Άντε και στα δικά μας!!!

Κατερίνα εδώ εγώ συγκινούμαι με τις παρελάσεις, όταν π.χ. βλέπω το παλιό μου σχολείο, αν και, δε συμφωνώ με τις μαθητικές παρελάσεις.

Πραγματικά τώρα ξημερώνει νωρίς, και τουλάχιστον όταν ξυπνά ο Αντρέας στις έξι έχει βγει ο ήλιος. Ψυχολογικά είναι πολύ σημαντικό αυτό. Άλλο να σηκώνεσαι και να είναι έξω μαύρη νύχτα, κι άλλο να μπαίνει ο ήλιος απ' τα στόρια.

Καγκουράκι απ' την κούραση θα είναι τα πονάκια.

Αυτά με το σχήμα της κοιλιάς και το φύλο του μωρού δεν τα πιστεύω. Όπως επίσης και διάφορα άλλα "σημάδια". Ένας μαθητής μου, όταν ήμουν έγκυος, μου έκανε αυτό με το σταυρό και μου είπε ότι οπωσδήποτε θα κάνω κόρη! Επίσης, μια συνάδελφός μου, επέμενε ότι έχω κόρη, γιατί έχω κάνει στήθος, ενώ το στήθος μου ήταν τελείως ξεφούσκωτο. Ό,τι να 'ναι. Αν θέλεις να μάθεις το φύλο του μωρού, ρώτα το γιατρό σου, και πες μας κι εμάς γιατί έχουμε σκάσει!!!

Για τα μικρά παιδάκια και τις δασκάλες, δεν είχα ξανά εμπειρία με τόσο μικρούλια! Πάντως, πιστεύω ότι το κάνουν επειδή είμαι σούπερ δασκάλα και κουκλάρα, όχι επειδή έτσι είναι με όλες! :P :P :P

Διάβασα αυτά που έγραψες στην ομάδα, είναι οργανωμένο το έγκλημα δηλαδή...

Σας αφήνω κόρες, πάω σχολείο σε λίγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας ομορφες!

Χαθηκα... ετρεχα... μπηκα σημερα οχι να διαβασω αλλα να γκρινιαξω... Αν δεν ειναι ματι τοτε δεν ξερω τι ειναι.. Ειχε σπασει ενας καθρεφτης προ καιρου, λετε να εχω 7 χρονια γρουσουζια; Χαχαχα!

Λοιπον, οπως θυμαστε ο πατερας μου ηταν εντατικη με καρδια. Η κατασταση του ειναι πολυ σοβαρη. Βεβαια σημερα βγηκε απο το νοσοκομειο, αλλα εχουμε πολυυυ δρομο και μας εχουν δωσει γενικα πολυ σκουρα εικονα για πολυ μικρο προσδοκιμο ζωης κλπ. Εν τω μεταξυ, λογω του θεματος με το ΧΑΠ στους πνευμονες εγινε αυτο, οποτε μας ειπαν οτι στην ουσια πρεπει να ειναι σε αποστειρωμενο περιβαλλον, καθως η παραμικρη ιωση μπορει να τον στειλει στα θυμαρακια! Τελειο;

Μετα τη δικη μου ουρολοιμωξη, η οποια παρεπιπτοντως δεν ηταν ουρολοιμωξη αλλα τι ηταν δεν ξερω, στο καπακι παθαινω ιωσαρα και με χτυπαει στο ασθμα κατευθειαν. Τωρα εχω να κανω ενα καρο εξετασεις. Κολλαω το Δημητρακη, του το γυριζει σε ασθματικη βρογχιτιδα και παμε ανημερα της γιορτης του το βραδυ νοσοκομειο με εντονη δυσπνοια. Λεω κι εγω, θα παρει μια αντιβιωση και θα του περασει, οπως με τη βρογχιτιδα πριν 2 βδομαδες. Αμ δε! Χαλια ηταν ο καημενος, 4 μερες μειναμε μεσα! Κορτιζονη ενδοφλεβια και μασκες συνεχεια. Απο χτες εγω ηθελα να τον παρω, μου φαινοταν καλυτερα, αλλα οι γιατροι δεν με αφηναν. Τελικα, εγινε αυτο που φοβομουν, πηρε αλλη ιωση απο εκει μεσα, ενω το μεσημερι που βγηκαμε ηταν μια χαρα ολα, τωρα εχει πυρετο!

Εν τω μεταξυ ετυχε να ειμαστε στο ιδιο νοσοκομειο και ιδιο οροφο με τον πατερα μου και βγηκαν και μαζι. Και τον πηρε η μανα μου να τον κρατησει, αφου μας διαβεβαιωσαν οτι ειναι μια χαρα. Και τωρα ειναι με πυρετο μαζι με τον πατερα μου! Που δεν κανει να αρρωστησει!

Αυτα τα νεα μου, μαζι με αλλες μικροαναποδιες, που αυτη τη στιγμη δεν εχω καν ορεξη να θιξω, παρολο που μου εχουν στειλει το αγχος στα υψη. Ετσι μου 'ρχεται να κλαιω πια! Ψυχραιμια... αυτο λεω κι οτι ολα θα πανε καλα... αλλα τα εχω παιξει...

Τεσπα...

Ευχομαι να χαιρομαστε τα παιδακια μας και ΚΑ μου κι εσυ το αντρακι σου που γιορταζε!

Δεν σας διαβαζω, ειμαι πολυ φορτισμενη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε Χριστίνα, αμάν... Δε φεύγει η γκαντεμιά... Αμάν ρε παιδάκι μου... Κάντε έναν αγιασμό.

Περαστικά σε όλους...

Εύχομαι το επόμενο μήνυμά σου να είναι πιο χαρούμενο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑλησπερα μανουλες βλεπετε τι ωρα δινω το παρον η καψερη μανα

ο συζηξ αναρωτικη ως δευτερΑ αλλα σημερα σηκωθηκε το παταει κ ναι αρχισε παλι να βοηθαει λιγο στις δουλειες!!! Τοσο καιρο το χα δεδομενο τωρα που δεν το χα αυτο καταλαβα ποσο πολυ βοηθα κ ποσο σημαντικο ειναι αυτο. Η λεξη τρεχω πανικοβλητη 2 βδομαδες με καταδιωκει!!

ευτυχως απο υγεια οκ κατι ειναι κ αυτο μην πω δηλ το παν

αννα μαρια περαστικα κωλοιωση θα ναι για τους αντρες το χω ξαναπει ζουν σε αλλο πλανητη καποιες φορες κανουν σταση κ στη γη..

χριστινιω τι σου λαχε ρε κοριτσαρα περαστικα μην απελπιζεσαι να σαι συ δυνατη να τους στηριζεις ολους κ οντως αναψε κανα κερακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κα μου συγκινηθηκες στην παρελαση κ γω στανταρ θα κλαιω οταν καποτε θα κανει ειμαι κ συναισθηματικη αστα βραστα!!

οσο για τον πρωινο ηλιο οντως αλλη φαση κ εγω σηκωνομαι λιγο πιο ανετα μα νυχτα εφευγα νυχτα γυρναγα πια..

αλεξ θα σε παρω τηλ ναι οντως υπαρχει ερωτας μαλλον σημερα ο β εφτιαξε λεει ζωγραφια για το παρτυ της κων οτι να ναι χαχαχα

παρασκευη θα μας μιλησει η ψυχολογος στο σχολειο ανυπομονω μονο που θα δουλεψω πρωι μετα παλι απογευμα κ σερι στη συναντηση ποτε θα βρω χρονο να καταρευσω δε ξερω ουτε αυτο προλαβαινω χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καγκουρακι ομορφοοικογενεια φτου φτου η Αγγελικη πανεμορφη λατρεψα ομως τον ξανθοψιρα σου οσο τιποτα για περιοδικο ειναι

εσυ ρε δε πηρες γραμ σουπερ

εγω ψηφιζω οτι το κιντερ εκπληξη κρυβει γιο χαχα στην τυχη παντα δε πιστευω ολα τα αλλα που λενε σταυρους βυζια κωλους χαχα

εγω στο σταυρο λεγαν κορη ειχα γινει χειροτερη απο παμελα κ ειχε πατηκωθει κ ο πωπος λεγαν ολη κορη χαχα κι ομως ειχα Γιο!!!!

για τα αλλα της ομαδας κυνηγησετο οσο μπορεις ο επιμενων νικα

παω για νανι !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια. Μπήκα να δώσω το παρών. Δεν θα γράψω πολλά γιατί νύχταξα και αύριο πρέπει να ξυπνήσω για κάτι δουλίτσες που έχω. Σε γενικές γραμμές είμαστε καλά. Συνάχι έχουν και τα δύο μου παιδάκια αλλά η κατάσταση είναι ακόμα ελεγχόμενη. Εγώ περνάω ένα ζόρι αυτές τις μέρες. Κάποια στιγμή θα σας γράψω στην ομάδα. Χριστινάκι πολύ στεναχωρήθηκα με το μήνυμά σου. Δεν ξέρω τι να πω. Έχετε ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να είναι όλα περαστικά και αγύριστα. Μούτζα έχετε φάει πια;;; Άννα Μαρία μια χαρά δούλεψε η τιμωρία με το παιχνίδι που έκρυψες. Δεν χρειάζονται φωνές. Να μην του ξαναδώσεις σύντομα το παιχνίδι. Μια γνωστή μου που κάνει συχνά το ίδιο, δεν ξαναδίνει ποτέ το παχνίδι που παίρνει. Υπερβολικό βέβαια το θεωρώ αυτό. Σε στέλνουν αδιάβαστη οι μαθητές σου με αυτά που ακούς...Να πεις σε αυτόν που κοιμόταν να μην μιλάει πολύ. Αποδίδει καλύτερα κοιμισμένος. Μάγδα ευτυχώς που συνήλθε κάπως ο σύζυγος για να έχεις βοήθεια! Έχουμε ειδύλλιο στο παρεάκι;;; Κωνσταντίνα και Βασίλης;;; Άντε και η Αλεξάνδρα με τον Πανούλη κουμπάροι! Κατερινάκι τα τρία σου αγοράκια εύχομαι να σε κάνουν πάντα τόσο περήφανη! Να τα χαίρεσαι τα αντράκια σου! Είναι πολύ λογικό που συγκινείσαι. Κατερίνα μου(καγκουράκι), νομιζω κι εγώ πως έχεις αγοράκι αν και για σιγουριά ρώτα το γιατρό όπως λέει και η Άννα Μαρία. Έχουμε αγωνία! Τα παιδάκια σου είναι πανέμορφα κι εσύ λάμπεις εγκυούλα μου! Είσαι μια κομψή και όμορφη εγκυούλα! Δεν είναι πάρα πολύ σπαστικό το πρόβλημα με το enter;;;;; Βασουλάκι τι κάνει η Ιωαννούλα; Συνεχίζει να εκμεταλλεύεται την προσοχή που της δείχνετε λόγω του χτυπήματος;;;Αλεξάνδρα μου, ο παλιοβήχας αργεί πολύ να φύγει. Θέλει υπομονή το θέμα. Με τον παιδικό όλα εντάξει; Συγνώμη αν ξέχασα να σχολιάσω κάτι αλλά νυσταζω και δεν μπορώ να πολυσκεφτώ......Φιλιά πολλά !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Τι κάνετε;

Εμείς τα κλασικά. Ξύπνησε ο μικρός εξήμιση, και μετά δεν κατάφερα να ξανακοιμηθώ. Παραδόξως δε νιώθω ιδιαίτερα κουρασμένη, αν και έκανα πολλά πράγματα. Πήγαμε και πήρα τις εξετάσεις που μου είχε πει ο γυναικολόγος να κάνω, για τοξόπλασμα, κ.λπ., και ευτυχώς όλα καλά, μετά αγοράσαμε παπούτσια του Αντρέα, γιατί ακόμα τον είχαμε με πέδιλο και κάλτσα (χιχι!), μετά ήρθα σπίτι, έφτιαξα μακαρόνια με κιμά, μαρμελάδα μήλο-αχλάδι, γιατί είχαν μαζευτεί πάρα πολλά φρούτα στο ψυγείο χωρίς προοπτική να φαγωθούν, καθάρισα το σαλόνι, και τώρα περιμένω να τελειώσει η μαρμελάδα, και να σηκωθεί ο άντρας μου απ' τον υπολογιστή για να φάμε.

Μάγδα αααα, υπάρχει όντως έρωτας μεγάλος!!!!!!!! Και στα δικά μας καλέ!

Κι εγώ όπως είπα και χτες, δεν τα πιστεύω αυτά με τους σταυρούς, τα βυζιά, τις κοιλιές, κ.λπ.

Είμαι σίγουρη ότι η ψυχολόγος θα σας πει τα καλύτερα για το Βασιλάκη!

Ανθή πρέπει να ομολογήσω ότι το παιχνίδι του το ξαναδώσαμε την επόμενη μέρα, γιατί έδειξε καλή διαγωγή, αλλά κάναμε συμφωνία ότι αν ξαναπετάξει νερά, το αστέρι πάει πάλι στη ντουλάπα. Μέχρι τώρα δεν το έκανε.

Τι έχεις πάθει καλέ; Γράψε στην ομάδα.

Καγκουράκι ξέχασα να σου πω για τις φωτογραφίες. Είστε όλοι κουκλιά! Η Αγγελική έχει μεγαλώσει πάρα πολύ, ενώ ο Νικόλας είναι τεράστιος γλύκας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!εδω ειμαστε εμεις, καλα ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ!η μικρη εξακολουθει να εκμεταλλευεται την αδυναμια μας αλλα πλεον μαζι μου ξερει οτι δεν της κανω τα χατηρια και υπακουει. ας ειναι. . . !αυριο ξεκιναμε παιδικο πρωτα Ο ΘΕΟΣ!για να δουμε πως θα το παρει!ειμαι λιγακι αγχωμενη ειναι η αληθεια γιατι δεν ειμαι ουτε εγω ετοιμη να παει παιδικο αλλα αν δεν αρχισει εστω και δοκιμαστικα δεν θα θελει να παει ποτε!αυτο νιωθω!Χριστινακι μου καλο περαστικα σας!ειλικρινα, καντε ενα αγιασμο να ρθουν καλυτερες μερες!ο Δημητρακης τωρα με ιωση το καημενουλι?αχ!!!!Αννα Μαρια κι η Ιωαννα τοσο πρωι ξυπνα και δεν ξανακοιμαται μεχρι τις 1 το μεσημερι!οχι τωρα που αλλαξε η ωρα, απο πριν τοσο νωρις ξυπνουσε!καλα η αλλη με το λεκε στα παπουτσια επαθε πανικο?ελεος!πρωτη φορα λερωνε τα παπουτσια η κορη της?ειναι κατι συμπεριφορες ωρα ωρα που ουτε να της εξηγησεις δεν μπορεις!Μαγδουλα καλυτερα ο συζυξ ε?μπραβο!αντε να αρχισει να κινειται να νιωσεις και συ λιγο πιο ανετα!ο Βασιλακης εγινε ζευγαρακι με την Κωσταντινα?τι ωραιο ζευγαρι!οι ωρες οι καλες!Ανθη μου και τα δικα σου συναχωμενα?παλιοκαιρος!περαστικα κοριτσι μου!για το ποδοσφαιρο τελικα θα δημιουργηθει καινουρια ομαδα για να νιωθει και πιο ανετα ο Πανουλης!Καγκουρακι μου προχωραει η εγκυμοσυνη!ηδη εισαι τωρα 6 μηνων!πως περνα ο καιρος!περασατε καλα στο χωριο ε?η μαμα σου ειναι κοντα στο σπιτι σου η μενει μονιμα στο χωριο?Ο αντρας μου ειχε τα γενεθλια του την Κυριακη, πηγαμε για φαγητο με 2 ζευγαρια κουμπαρους μας το βραδυ σε μια ταβερνα με καταπληκτικο φαγητο εδω στο χωριο!ωραια περασαμε!την Δευτερα ηρθαν αλλα 2 ζευγαρια κουμπαρων μας και πηγαμε το μεσημερι για ψαρι, πηξαμε στο φαι!Εγω επαθα και μολυνση στα ματια και ετρεχα την Τριτη γιατρο και το ενα μου το εκλεισε με γαζες γιατι εσπασαν τα αγγεια του ματιου μου!κι συτο γιστι ενα βραδυ ξεχασα κι αποκοιμηθηκα με τους φακους, στεγνωσαν τα ματια και επαθαν πληγες, δεν πηγα γιατρο και εξακολουθουσα να φοραω φακους και τους εκανα ζημια!τωρα ειμαι με ενα φακο!εχω και προβλημα με τα ματια μου!κερατοκωνο, δεν ξερω αν σας το εχω αναφερει ποτε!ειχαμε ατυχημα με τον αδελφο μου οταν ημουν 16 χρονων και χτυπησαμε μετωπικα με αλλο αυτοκινητο και εγω πεταχτηκα απ τη θεση του συνοδηγου κι εσπασα με το κεφαλι μου το τζαμι του αυτοκινητου το μπροστινο το μεγαλο!το θετικο ειναι οτι δεν εσπασε τελειως για να με ριξει εξω αλλα απ το χτυπημα δημιουργηθηκε προβλημα στα ματια μου!απ οτι μου πε ο γιατρος θα το παθαινα σε πιο μεγαλη ηλικια απλα το ατυχημα το προκαλεσε νωριτερα!κι ετσι απ τα 16 αρχισα να φοραω ημισκληρους φακους, δεν τους δεχτηκε το ματι μου γιατι ειναι σαν γυαλι, παθαινα μολυνσεις και μετα απο πολλες θεραπειες καταληξαμε με λεπτους φακους αλλα μεγαλου βαθμου μυωπιας!στην ουσια δεν εχω τοσο μεγαλο βαθμο μυωπια!απλα αυτο το προβλημα ειναι ενας κωνος μπροστα απ την κορη του ματιου που μονο οταν φορας φακους και τον σπρωχνει τον κωνο πισω καταφερνεις να βλεπεις!με γυαλια ειναι σαν και δεν φορας τιποτα!ουτε λειζερ μπορω να κανω!απλα μου ειπε για μεταμοσχευση αν φτασουμε στο εσχατο σημειο που δεν φτασαμε ακομα!θα δοκιμασουμε με εφαρμογη δακτυλιου στο ματι ή μια αλλη θεραπεια για μειωση του προβληματος και βλεπουμε!Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάσω τι περίεργο πρόβλημα είναι αυτό στα μάτια σου!!!

Κι εγώ φοράω φακούς γιατί έχω πάρα πολύ ψηλή μυωπία, αλλά από τότε που γεννήθηκε ο Αντρέας, προτιμώ τα γυαλιά, γιατί με βολεύουν καλύτερα. Ενώ παλιότερα δεν κυκλοφορούσα ποτέ με τα γυαλιά. Πέρσι έβαλα φακούς μια φορά και πήγα σχολείο και όλοι με ρωτούσαν τι άλλαξε πάνω μου, πού πήγαν τα γυαλιά μου, τι έγινε και δεν τα φόρεσα, κ.λπ.!

Για λέιζερ δεν το σκέφτομαι, παρ' όλο που όλοι με ρωτάνε γιατί δεν κάνω, γιατί δε θεωρώ ότι έχω κάποιο πρόβλημα.

Για να ξεκινήσει παιδικό η Ιωαννούλα, σημαίνει ότι είναι μια χαρά! Ο γιατρός τι σας είπε;

Καλέ, σας είπα ότι στο σχολείο χάλασε το κουδούνι μας και χτυπάμε κουδούνα; Πολλές φορές τη χτυπάω εγώ, και κυνηγάω μ' αυτήν τους μαθητές, έχει πολλή πλάκα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσαρες μου, πρωινη πρωινη σημερα! Καλο μηνα να εχουμε χωρις ιωσεις!

Εχω ερθει να κανω τις εξετασεις μου μαζι με την καμπυλη ζαχαρου και επειδη θα κατσω εδω στο μικροβιολογικο το δυωρακι μου ηρθα οργανωμενη με το internet μου, πως να περασει η ωρα αλλιως. Ηπια και την γλυκοζη μου οποτε φανταζομαι οπου να ναι θα αρχισει να κουνιεται το μπεμπακι για τα καλα.

Εχω και τα γενεθλια μου σημερα, λεω μετα να επιχειρησω να φτιαξω μια τουρτιτσα ετσι για δοκιμη αν τα καταφερω θα σας βαλω και φωτο. Σας ευχαριστω και για τα καλα σας λογια για τις φωτο που εβαλα.

Αννα Μαρια σιγουρα οι μαθητες σου δεν ειναι και οι πιο ευκολοι εσυ προσπαθεις αλλα απ οσα καταλαβαινω δεν γινεται τιποτα οποτε λογικο να αισθανεσαι και ψυχικα κουρασμενη. Καλα και εγω δεν τα πιστευω αυτα με το σχημα της κοιλιας ή με οτι αλλο ακουγεται. Θα σας παρατεινω ομως την αγωνια τρεις μηνες ακομα!!! Στην Αγγελικη ειχα μπει στον 9ο μη σου πω καμια βδομαδα πριν γεννησω και μου λεει μια στον δρομο αγορι εχεις, οχι λεω ειναι κοριτσι, οχι να λεει αποκλειεται ειναι αγορι δεν ξερω εγω, οκ της λεω κοριτσι ειναι το εχω δει.

Χριστινακι τι να πω ευχομαι περαστικα σας και οτι καυτερο απο εδω και περα, ευχομαι ο μηνας αυτος να ειναι πολυ πολυ καλυτερος.

Μαγδα καλυτερα ο αντρας σου ετσι, αντε για να μην ειναι ολα πανω σου, δουλευεις και εςυ πολλες ώρες. να μας πεις τι σας ειπαν στον παιδικο σημερα.

Ανθουλι μου πως ειναι τα πιτσιρικακια σου, καυτερα απο το συναχι, για την Αλεξανδρα κυριως μην ταλαιπωρηθει παλι το κοριτσακι μας.

Αννα μαρια και εγω θελω να παρω παπουτσια στην Αγγελικη αθλητικα , την εχω ακομα με κατι πανινα, ευτυχως βοηθαει και ο καιρος. Επισης και εγω χθες ειχα μακαρονια με κιμα και εφτιαξα και μαφιν με αχλαδια ακριβως για τον ιδιο λογο ειχα πολλα στο ψυγειο και καποια δεν θα αντεχαν για πολυ ακομα. Γελασα και με την κουδουνα!!!!

Βασω καλη αρχη παλι στην Ιωαννουλα, νομιζω θα τα παει καλα και θα προσαρμοστει γρηγορα γιατι σιγουρα της εχει λειψει. Περαστικα και για το ματι σου τι εχεις παθει και εσυ πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο. Αυτους τους ημισκληρους φακους τους φοραγε και μια φιλη μου στο πανεπιστημιο και θυμαμαι οτι την ερεθιζαν συχνα γιατι οντως ειναι σαν γυαλακι. Η μαμα μου που ρωτησες μενει εδω Αθηνα δεν ειμαστε στην ιδια περιοχη αλλα σχετικα κοντα 20 λεπτα με το αυτοκινητο και ερχεται και με βοηθαει κυριως τωρα με τις δραστηριοτητες των παιδιων τα απογευματα.

Αυθα τα νεακια μου, μια ωρα περασε εχω αλλη μια ακομα εδω, αντε καλημερα σε ολες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια και καλο μηνα

για το ποτε εφτασε παλι σαββατοκυριακο δεν το καταλαβα ,περασε πολυ γρηγορα αυτη η βδομαδα μια με την παρελαση,την Τριτη τους πηγαν εκδρομη παει η βδομαδα εχει και τελειο καιρο ακομα ,ακουσα πως μεχρι 15 Νοεμβριου ετσι θα ειναι τι ωραια!!κατα τα αλλα εμεις τα ιδια τιποτα το ιδιαιτερο ,διαβασματα,αγγλικα και τις γνωστες γκρινιες μαμα δεν θελω να παω σχολειο σημερα και τετοια ,σας ειχα πει που ειχα κανει χαρτια για τα 5μηνα νομιζω βγηκαν χθες τα αποτελεσματα και ειμαι στους επιτυχωντες δεν ξερω ποτε θα αρχισαμε και τι ακριβως θα κανω θα μας ειδοποιησουν,για 5 μηνες ειναι μια χαρα θα βγει ο χειμωνας θα ειναι μια ανασα για μας αυτα τα χρηματα,πολυ χαρηκα!!!

Βασω καλη αρχη με τον παιδικο στην Ιωαννουλα σου ,δεν νομιζω να εχει προβλημα τοσο καιρο στο σπιτι θα ξεφυγει λιγο,πρωτη φορα το ακουω αυτο με τα ματια σου,εγω ειχα λιγη μυωπια στο λυκειο και φορουσα ξεκουραστικα γυαλια ,την τελευταια φορα που κοιταξα τα ματια μου μου ειπαν οτι εχει μηδενιστει και δεν εχω τιποτα....

Κατερινακι μαζι γραφαμε ,καλα αποτελσματα να εχεις αηδια αυτο με τη γλυκοζη μπλιαχ,ουτε εγω τα πιστεω αυτα με τις κοιλιες κτλ,εγω ειχα τεραστιο στηθος και στα τρια νομιζω οτι καποια ειπε οτι αν εχεις μεγαλο στηθος εχεις κοριτσι που ειναι;εγω επιμενω οτι θα κανεις αγορι παντως,οι φωτο σας πολυ ομορφες τα παιδακια σου ειναι κουκλακαι και τα δυο φτου φτου κι εσυ πολυ γλυκια εγκυουλα δεν φαινεται να εχεις παρει καθολου κιλα

Χριστινακι ευχομαι περαστικα σε ολους σας τι πραμα κι αυτο με εσας ρε κοριτσι καποιος σας ματιασε δεν εξηγειται διαφορετικα πολυ γκαντεμια ομως ,υπομονη και θα περασουν ολα που θα παει,ελπιζω στο επομενο σου μυνημα να μας γραψεις πιο χαρουμενα νεα

Ανθη μου παλι συναχακι εχουν τα παιδακια σου ευχομαι να περασει συντομα,πως τα παει με το ποδοσφαιρο ο Πανουλης;

Μαγδα κι εγω πιστευω οτι θα ακουσεις τα καλυτερα για το παιδακι σου....

Αννα Μαρια σε φανταζομαι με την κουδουνα στο χερι και γελαω ,μεγεια τα παπουτσια του Αντρεα κι εγω θα χρειαστω μποτακια για τον Δημητρη μονο αθλητικα εχει ,πεδιλο δεν φορεσαν καθολου ολο το καλοκαιρι και οι τρεις τους ,πως εγινε η μαρμελαδα;καλα οι μαθητες σου δεν παιζονται οπως παντα , εγω δεν εχω σηκωθει ποτε να κανω στον αντρα μου πρωινο οταν παει για δουλεια δεν τρωει στο σπιτι παιρνει μαζι του ,το εχω ακουσει κι απο αλλες οτι σηκωνονται απο τις 6 να φτιαξουν πρωινο στους αντρες δεν θα το κανα ποτε

Επεξεργάστηκε από KA1
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινα μπραβο για την θεση, πολυ χαρηκα πολυ σημαντικο και τα χρηματα και οτι θα εχεις δουλεια για αυτους τους μηνες!!!!Συνηθως αυτα που ειναι ορισμενου χρονου καλουν αμεσως τους επιτυχοντες δηλαδη μπορει και μεσα στην αλλη βδομαδα να σε ειδοποιησουν.

για τον καιρο και εγω το ιδιο ακουσα οτι μετα τις 15 θα ψυχρανει, καλα μας βγηκε και ο Οκτωβρης παντως απο θερμοκρασιες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

[h=1]Κερατόκωνος[/h]Ο κερατόκωνος είναι μία μη φλεγμονώδης πάθηση του κερατοειδούς, η οποία χαρακτηρίζεται από την παρουσία μίας προοδευτικής παραμόρφωσης της επιφάνειάς του. Ο κερατοειδής παίρνει σταδιακά μία «κωνική» μορφή, (επεκτείνεται δημιουργώντας μία προεξοχή), παραμορφώνοντας το είδωλο που σχηματίζεται στο βυθό του ματιού. Ταυτόχρονα παρατηρείται προοδευτική λέπτυνση, ουλοποίηση και τελικά θολερότητα στην περιοχή που υπάρχει ο κώνος.

Το σημαντικό στον κερατόκωνο είναι ότι προκαλεί προοδευτική, μερική ή ολική, πτώση της όρασης η οποία δεν βελτιώνεται με γυαλιά και μπορεί να φθάσει μέχρι και την τύφλωση.

Στις περισσότερες περιπτώσεις, αυτή η παραμόρφωση βρίσκεται στο κάτω μισό του κερατοειδούς και πρωτοεμφανίζεται σαν ανώμαλος αστιγματισμός. Παρόλα αυτά, όλες οι περιπτώσεις αστιγματισμού δεν οφείλονται αποκλειστικά σε κερατόκωνο.

Καθώς ο κερατόκωνος εξελίσσεται, η μόνη μη επεμβατική μέθοδος που παρέχει στον ασθενή κανονική όραση, είναι οι σκληροί φακοί επαφής (ημίσκληροι κερατοκωνικοί φακοί ή και σκληροί). Αν ο κερατόκωνος συνεχίσει να επιδεινώνεται τότε είναι πιθανή η δημιουργία ουλής στο κέντρο του κερατοειδούς.

[h=2]Κερατόκωνος - Αιτιολογία[/h]Παρά τις συνεχιζόμενες έρευνες η αιτιολογία του παραμένει ουσιαστικά άγνωστη. Θεωρείται γενικά κληρονομική ασθένεια και ενοχοποιούνται για την εμφάνισή της πολλοί παράγοντες και κυρίως ανωμαλίες της δομής ή του μεταβολισμού των διαφόρων τμημάτων του κερατοειδούς.

Παλαιότερα εθεωρείτο σπάνια πάθηση ίσως γιατί δεν υπήρχαν τα διαγνωστικά μέσα για να ανιχνευθεί σε αρχικό στάδιο. Σήμερα γνωρίζουμε ότι δεν είναι τόσο σπάνια. Στην Ελλάδα έχουμε περισσότερα από 20.000 άτομα (περίπου 1 ανά 2.000 κατοίκους) με κερατόκωνο.

Εμφανίζεται συνήθως στην εφηβεία όπου και εξελίσσεται σχετικά γρήγορα, στη συνέχεια επιβραδύνεται ο ρυθμός εξέλιξης και σταματά περίπου στα 35 χρόνια ζωής.

Πιστεύεται ότι η γενετική, το περιβάλλον και το ενδοκρινικό σύστημα διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στην δημιουργία του κερατόκωνου.

[h=2]Κερατόκωνος - Συμπτώματα[/h]Ο κερατόκωνος είναι πολλές φορές μια πάθηση ασυµπτωµατική (Forme fruste κερατόκωνος) και η διαπίστωση γίνεται κατά τον προεγχειρητικό έλεγχο διαθλαστικής χειρουργικής.

Τα πρώτα σημάδια του κερατόκωνου είναι συνήθως η συνεχώς αυξανόμενη μυωπία και ιδιαίτερα αστιγματισμός και η ανάγκη για συχνές αλλαγές στη συνταγή γυαλιών, η σύγχυση της όρασης με παραμόρφωση των εικόνων, ή θολή όραση η οποία δεν μπορεί να διορθωθεί με γυαλιά.

Άλλα συμπτώματα του κερατόκωνου είναι:

  • Μείωση οπτικής οξύτητας
  • Η αυξημένη ευαισθησία στο φως
  • Δυσκολία οδήγησης κατά τη διάρκεια της νύχτας
  • Ανώµαλος αστιγµατισµός µη διορθούµενος µε γυαλιά
  • Παραθλάσεις φωτός, άλως, µονόφθαλµη διπλωπία ειδικά κατά τη διάρκεια της νύχτας
  • ∆υσανεξία µαλακών φακών επαφής
  • Απότοµη µείωση όρασης λόγω ύδρωπα
  • Κεφαλαλγίες και γενικά οφθαλμικό άλγος
  • Ερεθισμός των ματιών, υπερβολικό τρίψιμο των ματιών.



    Παραθλάσεις φωτός και δυσκολία κατά τη νυχτερινή οδήγηση



    Τα συμπτώματα, συνήθως εμφανίζονται κατά το τέλος της εφηβείας. Η νόσος εξελίσσεται συνήθως με αργούς ρυθμούς για 10 εώς 20 χρόνια και στη συνέχεια παύει να εξελίσσεται. Ξεκινά, δηλαδή, συνήθως γύρω στα 15 και η εξέλιξή της «παγώνει» μετά τα 35 χρόνια.

    Συνήθως εμφανίζεται σαν μυωπία που αλλάζει συνεχώς με αυξανόμενο αστιγματισμό. Αυτή η αρχική αλλαγή, ευαισθητοποιεί τον οφθαλμίατρο για τη διάγνωση. Κάθε οφθαλμός προσβάλλεται συνήθως σε διαφορετικό βαθμό. Με την εξέλιξη η όραση μπορεί να παραμορφωθεί, καθώς ο κερατοειδής γίνεται πιο κυρτός και ουλοποιείται.
    [h=2]Κερατόκωνος - Κλινικά χαρακτηριστικά[/h]

    • Προοδευτική κερατοειδική λέπτυνση, περίπου στο 1/3 του πάχους του κερατοειδούς. Αυτή συνδέεται με κακή οπτική οξύτητα, αποτέλεσμα του εκσεσημασμένου ανώμαλου αστιγματισμού με υψηλές κερατομετρικές (Ks) μετρήσεις.
    • Πρόπτωση του κάτω βλεφάρου όταν ο ασθενής κοιτάζει προς τα κάτω (σημείο Munson).
    • ∆ακτύλιος του Fleisher (επιθηλιακές εναποθέσεις σιδήρου) μπορεί να περιβάλλει τη βάση του κώνου.
    • Πτυχές στρώµατος (Vogt’s striae).
    • Ίνωση.
    • Ορατά κερατοειδικά νεύρα.
    • Επηρµένη κεντρική νησίδα προκαλούσα δυσανεξία στη χρήση φακών επαφής (Proud nebula).
    • Κερατοειδική ουλοποίηση σε βαριές περιπτώσεις.
    • Ύδρωπας.

    [TABLE=align: center]

    Σημείο Munson

    Οξύς ύδρωπας σε προχωριμένο κερατόκωνο

    [/TABLE]

    Ο κερατόκωνος, ιδίως στα πρώιμα στάδια μπορεί να είναι δύσκολο να διαγνωστεί και όλα τα

    [h=2][/h]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...