Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενε " Βροχη με ζεστη σοκολατα και κουβεντουλα"


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια μου,χρονια πολλα και καλη χρονια με υγεια και αγαπη !!!

ευχαριστω για τις ευχες για τον Δημητρακη μου!!!

Βασω χρονια πολλα πολυχρονη,το νεο ετος να σου φερει μωρακι ευχομαι!!!

Μαγδα μου να χαιρεσαι το παιδακι σου γερο να ειναι και γρηγορα να ερθει κι αδερφακι!!

και με το καλο να ερθουν τα νεα μωρακια στην παρεα μας !!!χρονια πολλα και σε ολους τους εορταζοντες συγγενεις σας!!

 

εμεις ησυχα περασαμε αλλαξαμε τη χρονια οικογενειακως μαζι με τα πεθερικα μου,φαγαμε και χαζεψαμε λιγο τηλεοραση,το φλουρι επεσε στον Νικο,την αλλη μερα πηγαμε στην πεθερα μου για φαγητο μαζι με την οικογενεια του κουνιαδου μου επεσε σαυτον το φλουρι,γενικως πολυ φαγητο αυτες τις μερες να περασουν οι γιορτες και να αρχισω λιγο διαιτα γιατι εχω ξεφυγει,αυριο θα παμε στα Τρικαλα στον μυλο των ξωτικων και θα γυρισουμε απο Λαρισα να παμε τζαμπο και ικεα ,εμεις δεν πηραμε ακομα δωρα στα παιδια τους εφερε μια ξαδερφη μου επιτραπεζια και βολευτηκαν μαυτα εμεις δεν το κανουμε αυτο να βαλουμε τα δωρα κατω απο τα δεντρο απλα τους τα δινουμε δεν τρελενονται για τον αγιο Βασιλη και δεν πιστευουν κιολας,την Κυριακη που περασε ειχε ο συλλογος εδω στο χωριο κλοουν και ντυθηκε αγιος Βασιλης ενας μπαμπας για να τους δωσει τα δωρα που ειχαμε παρει εμεις,τα μεγαλα φυσικα καταλαβαν ποιος ηταν αλλα κι ο Δημητρης δεν δινει ιδιαιτερη σημασια αφου μεχρι περσυ φοβοταν να  τον πλησιασει,ποτε περασαν οι γιορτες δεν καταλαβα σε λιγες μερες αρχιζω δουλεια παλι και τα παιδια σχολειο εχω και τον Δημητρη απο τοτε που ξεκινησα να δουλευω γκρινιαζει επειδη δεν ειμαι το πρωι για να τον ξυπνησω εγω και ειναι η πεθερα μου κλαιει και δεν θελει να παει σχολειο αφηστε που σε ολες τις γιορτες με ρωταει καθε βραδυ μαμα ποιος θα με ξυπνησει αυριο δεν θελω να ειναι η γιαγια θελω εσενα κτλ ειναι η πρωτη φορα που τον αφηνω και τους κακοφανηκε τελοσπαντων ωσπου να συνηθισει ο καημενουλης θα τελειωσω κι εγω

 

Αννα Μαρια εγω εχω πολλες γατες αλλα με τιποτα δεν θα τις εβαζα μεσα στο σπιτι εξω μια χαρα ειναι δεν αντεχω να ειναι το σαλονι γεματο τριχες μπλιαχχ,ποιο επιτραπεζιο παιξατε κι εμεις αυτες τις μερες παιξαμε πολλα επιτραπεζια με τα παιδια

 

Κατερινακι ωραια θα ηταν τα πυροτεχνηματα ,ο Δημητρης με το ζορι κρατηθηκε μεχρι να αλλαξει ο χρονος μετα πηγε κατευθειαν για υπνο αντε κοντευεις πως ειναι η μεση σου;υπομονη θα γεννησεις και θα φυγουν ολα ως δια μαγειας,καπως ετσι ημουν κι εγω πονουσα ολοκληρη μεχρι τα κοκαλα οταν εχεις κι αλλα παιδια δεν ξεκουραζεσαι λογικο ειναι και το σωμα ειναι επιβαρυμενο απο τις αλλες εγκυμοσυνες τι να σου κανει

 

Μαγδα μου κι εγω χαρηκα που μιλησαμε αφου καταφερες και την εβγαλες την πλαστελινη παλι καλα ,μια χαρα τα περασες βλεπω ολο βολτιτσες

 

Βασω πολλες ετοιμασιες κι εσυ ρε κοριτσι εγω φετος ειπα να ηρεμησω λιγο απο τα τραπεζωματα ....

 

οποια θελει να δει τα πλεκτα που εφτιαξα για τη Χριστινα ας μου στειλει email να της τα στειλω γιατι εδω δεν ξερω που να βαλω φωτο ετσι οπως τα εχουν κανει παλι γκρρρρ....

 

οι υπολοιπες που εισται αντε να μαζευομαστε .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Μαρίνα κι εμένα δε με έβαζε με τίποτα στο προφίλ μου, κι έτσι έκανα ένα πρόχειρο προφίλ, μπήκα και έγραψα ένα ποστ για το πρόβλημα. Μετά από αρκετές προσπάθειες, η διαχειρίστρια ανακάλυψε ότι το πρόβλημα ήταν το θαυμαστικό που έχω στο τέλος του ονόματός μου. Έτσι, δεν το γράφω όταν συνδέομαι, αλλά στο φόρουμ φαίνεται. Γράψε κι εσύ εκεί πέρα, μήπως και αποκατασταθεί το προφίλ σου. 

Καγκουράκι πολύ ωραία περάσατε, ειδικά με τη θέα του λιμανιού! Κι εμάς έριξαν κάτι πυροτεχνήματα, αλλά έπρεπε να βγούμε έξω για να τα μισο-δούμε και δεν ασχοληθήκαμε.

Τυχερό το καινούριο μωρό! Να ξέραμε και τι είναι... :P

Κατερίνα καλέ, δεν τελείωσαν ακόμα οι γιορτές! Μένουν τα Θεοφάνια ακόμα. Είναι από τις αγαπημένες μου γιορτές, γιατί έχουμε πολύ ωραία έθιμα, π.χ. ο αγιασμός των υδάτων στο λιμάνι, οι λουκουμάδες που παραδοσιακά τρώμε εκείνη τη μέρα, και διάφορα άλλα. 

Ουφ, επιτέλους βρίσκω κι άλλα παιδάκια που δεν πιστεύουν στον Άη Βασίλη! Χιχι!

Με το Δημητράκη δεν ξυπνάτε μαζί; Σε άλλο παιδικό πηγαίνει; Έχω μπερδευτεί λίγο. Γιατί δεν τον ξυπνάς πριν φύγεις; Ή ξυπνάς πάρα πολύ νωρίς;

Α, βλέπω ότι κι εσείς συμφωνείτε για τις γάτες. Ρε κορίτσια, είναι δυνατόν να έχεις τραπέζι επίσημο, κι όχι απλά να τηλεφωνηθείς με τον αδελφό σου, π.χ. και να του πεις "πέρνα για μια μπίρα" και να μη φροντίσεις να κάνεις γενική και να περιορίσεις το γάτο σε ένα δωμάτιο για να μη γίνει το σπίτι χάλια; Μιλάμε το σπίτι ήταν γεμάτο τρίχες. Το καλσόν μου που ήταν μαύρο γέμισε... Πριν δύο χρόνια, που ήταν ο Αντρέας βρεφάκι, είχε πέσει κάτω το παλτό της μάνας μου, και έγινε αγνώριστο από τις τρίχες, ενώ όταν ήθελα να θηλάσω τον Αντρέα, πήρα ένα μαξιλάρι να βάλω στα γόνατά μου, κι έρχεται η μάνα μου και μου λέει "πρόσεχε, μη βάλεις το μωρό κατευθείαν πάνω στο μαξιλάρι, είναι όλα γεμάτα τρίχες". Μπρρρ.... 

Σας αφήνω, έφτιαξα λαχανόρυζο, ο μικρός έφαγε ψάρι στη μάνα μου, επειδή είχε καιρό να φάει, αλλά μόνο που σκέφτομαι το λαχανόρυζο, αηδιάζω... Θα το φάω, τι να κάνω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια! Ευχαριστω για τις ευχες κοριτσια!να στε καλα!

Καλη χρονια να εχουμε ολοι και ολες μας με υγεια πανω απο ολα!ας ευχηθουμε αυτος ο χρονος να ειναι καλυτερος απ τον προηγουμενο και να χει λιγοτερες αγωνιες και πικρες!μη χειροτερα βεβαια!την ωρα που αλλαζε ο χρονος πραγματικα συγκινηθηκα απιστευτα γιατι οντως αυτος ο χρονος ηταν ο πιο αγωνιωδης που περασαμε ποτε!γι αυτο η ευχη μου για αυτο τον χρονο ειναι μονο ΥΓΕΙΑ!

Μαγδουλα να χαιρεσαι τον Βασιλακο σου!παντοτε με υγεια και να τον καμαρωνεις!

Αννα Μαρια οντως η τηλεοραση δεν ειχε απολυτως τιποτα την παραμονη!εμεις μαζευτηκαμε στο σπιτι μου φαγαμε, θυμηθηκαμε ιστοριες παλιες, γελασαμε . . .ωραια ηταν!ξαπλωσα στις 1μιση και 7μιση ξυπνησα γιατι ξυπνησε η μικρη μιας και μεχρι τις 9μιση αντεξε. . .μετα ηθελε να κοιμηθει!χθες απ την κουραση και το ξενυχτι ημουν σαν ζομπι ειλικρινα!το μεσημερι ημασταν καλεσμενοι στη γιαγια μου που γιορταζε Βασιλικουλα και η γιαγια!μετα ηρθαμε σπιτι και ειχα επισκεψεις για τη γιορτη μου!

Αννα Μαρια για το κοριτσακι λες που εδειξε τη μαμα μεσα στο κρεβατι και κρατουσε το βρεφος και τον πατερα που καθοταν διπλα της?ενας με μουσια?τυχερο θα ειναι σιγουρα αυτο το μωρο!γερο να ναι!

Οσο για τους γατους ουτε κι εγω τους θελω!τους σιχαινομαι!εχει και ο πατερας μου και τον λατρευει!ειχε ενα και πεθανε και τωρα εχει τον γιο του γατου που πεθανε και τον λατρευει!εγω ουτε να τους δω ειλικρινα!αηδιαζω!μπλιαχ!οταν ημουν εγκυος και εμενα στη μαμα μου δεν τον εβαζαν μεσα στο σπιτι καθολου γιατι με επιανε υστερια!αστε που τους φοβαμαι κιολας!οσο απιστευτο κι αν ακουγεται!

Καγκουρακι σκαρφαλωνει και ο Νικολακης?αμαν!δεν καθονται λεπτο!θα πρεπει να χεις τα ματια σου δεκατεσσερα με το καλο Του Θεού οταν γεννησεις!κοντεψες κιολας!οπου να ναι . . .με το καλο!

Κατερινα μου ο Δημητρακης εμαθε μαζι σου για αυτο αντιδρα ετσι!επειδη τον ξυπναει η πεθερα σου και δεν ειναι μαθημενος!θα συνηθισει, που θα παει!

Μαρινα τσουγκρισε και ο Αντωνακης ε?χαχα!τι καλα. . .!

Α το φλουρι στο σπιτι μου ηταν αναμεσα στο κομματι Του Χριστου και Της Παναγίας!στη μαμα μου ηταν αναμεσα στο κομματι του μπαμπα μου κι εμενα!πιο πολυ σε εμενα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα ξέχασα να σου πω για το επιτραπέζιο. Ήταν ένα γνώσεων, δεν θυμάμαι πώς το έλεγαν, κάτι σαν τρίβιαλ, αλλά λιγότερο υπερπαραγωγή!

Βάσω εγώ δε φοβάμαι τους γάτους, αλλά όσο να 'ναι, στην εγκυμοσύνη θέλω να προσέχω. Πάντως, από τρίχες γάτου δεν κολλάς τίποτα, ούτε καν από την επαφή μαζί του. Κολλάς τοξόπλασμα από ωμό ή μισοψημένο κρέας, κακοπλυμένα ωμά λαχανικά, περιττώματα γάτου και άλλων ζώων. Επίσης, πρέπει να προσέχεις να μη σε γρατσουνίσει ο γάτος. Δύο φίλες μου, πάντως, τους φοβούνται πάρα πολύ, ούτε να δουν γάτο δεν μπορούν.

Το φίλο μας δεν τον είδα, έβλεπα από την αρχή τις ειδήσεις του ΡΙΚ και δεν έδειξε τα πρώτα μωρά. Τους έδειξε το Μέγκα, κι έβαλα τώρα τις ειδήσεις από το ίντερνετ, μήπως τον πετύχω. Είναι αυτός που είπε ότι η κόρη του είναι όμορφη σαν κι αυτόν, απ' ό,τι μου είπαν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου καλη μας χρονια!υγεια,γαληνη,αγαπη,με γερα μωρακια!

βασω πολυχρονη κοπελα μου,παντα ευτυχισμενη!μαγδα μου κι απο δω να χαιρεσαι το βασιλη σου!αννα μαρια μη φοβασαι ολα καλα θσ πανε!καγκουρακι κοντοζυγωνει,με το καλο!κα μου οσα εφτιαξεε ηταν καταπληκτικα ευχαριστω πολυ!μαρινα,ανθη,φιλια πολλα!να ψσιρομαστε ολες τις οικογρνειες μας και φυσικα τους εαυτους μαε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλες!!!!

Καταρχην να σας μεταφερω τις ευχες της Ανθης για την καλη χρονια σε ολες! Εχει προβλημα με τον λογαριασμο και δεν την βαζει, εγραψα και στο αντιστοιχο θεμα να μου πουν πως μπορουν να επικοινωνησουν μαζι της, Αννα Μαρια εσυ ειχες φτιαξει νεο προφιλ και σου εστειλαν καποιο email ισως το χρειαστει

Κατερινα καλη χρονια, να περασετε ομορφα στον μυλο των ξωτικων, νομιζω πατε τα τελευται χρονια οποτε αυτο σημαινει οτι αρεσει πολυ στα παιδια. Ειναι δυσκολο για τον Δημητρη που δεν σε εχει τα πρωινα αλλα ειναι που του τυχαινει αυτο πρωτη φορα και που ειναι ηδη μεγαλος ελπιζω να το συνηθισει γρηγορα, οι μεγαλοι σε προλαβαινουν τι του λενε μηπως βοηθησει? Εξακολουθω και ποναω αλλα οχι τοσο στη μεση οσο στον γοφο τωρα, παντως το περπατημα ειναι πολυ δυσκολο. Και ο γιατρος μου ειπε ακριβως αυτο οτι ειναι η εγκυμοσυνη σε συνδυασμο με τα αλλα δυο παιδια και αν δεν αντεχω αλλο μολις κλεισω τις 37 εβδομαδες οτι μπορω και να γεννησω.

Βασω μπραβο τυχερη και εσυ με το φλουρι, οτι καλυτερο για την νεα χρονια και ποτε ξανα τετοια αγωνια που περασατε περσυ.

Αννα Μαρια τραγικο ολο αυτο ετσι οπως το περιγραφεις με τις γατες, εγω δεν εχω μαθει με γατες σκυλους μεσα στο σπιτι, ουτε εξω δηλαδη και δεν θα μπορουσα καθολου. Αν εχεις φιλη την Ανθη στο fb στειλε της ενα μηνυμα γιατι θελει να σε ρωτησει τι εκανες και εφτιαξε ο λογαριασμος σου.

Χριστινα καλη χρονια και σε σας, ολα καλα να ερθουν στην οικογενεια σου!

Αυτα δεν εχω ιδιαιτερα νεα εγω φιλια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσαρες μου εχω καταντησει βρυκολακας μα μονο τετοιες ωρες προλαβαινω η ερμη!!!

Λοιπον ρεβεγιον πρωτοχρονιας καναμε στης βανας ειχε πολυ κοσμο πολλα φαγητα τραγουδια πολυ ομορφα ηταν

Στης 1 το μεσημερι στα πεθερονια γιορταζε κ ο πεθερουλης κ φαγαμε εκει κ το απογευμα ηρθαν απο μας διαφοροι αλλα χαλαρα αλλωστε τοσες μερες φαι κ τραπεζωματα δεν παει αλλο χαχα στανταρ εχω βαλει τα κιλακια μου αλλα απολαμβανω κ δε με νοιαζει καθολου!!

Σημερα απογραφη στον οτε τα ειδα ολα γυρησα σαν κλουβιο αυγο μετα πηγαμε στη μαμουλα μου ηρθε κ η ινα κ απολαυσα κ μου περασαν ολα μαμα κ ινα ειναι μονο μια χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παλι αννα μαρια μου συμφωνω θελει πολυ προσοχη στην εγκυμοσυνη αλλα οπως ειπες τα ζωα αν προσεχουμε την υγειηνη ειναι ακινδυνα

Οταν ημουν 6 μηνων εγγυος βρηκα νεογεννητο γατι κ το πηρα σπιτι το εμβολιασα κ νυχτα μερα κοιμομουν μαζι του ηταν μωρο κ εκανα την πρακτικη μου σε αυτο προ γεννας χαχα καθε 3 ωρες ετρωγε στην αρχη με συριγγα μετα με μπιμπερο οταν γεννησα το χα στον κηπο μιας κ ειχε μεγαλωςει εξαρχης ομως ηταν επιληπτικο κ δυστυχως μου πεθανε.

Μετα οσο ο β ηταν νεογεννητος ειχα κ τον εκτωρα νεογεννητο μες στο σπιτι(λυκοσκυλο)

Για καποιο διαστημα

Ποτε δεν αρρωστησαμε αλλα προσεχα κ καθαριζα συνεχεια

Η πεθερα μου επισης εχει γατα κ μου κραταγε τον β πριν παει σχολειο αλλα δεν εχω δει ποτε τριχα βεβαια βαζει σκουπα 100 φορες

ειναι κατακουζινα απο κει πηρε ο αντρας μου χαχα

Εγω δε θα χα θεμα να χω ζωο σπιτι αν κ προτιμω να ναι στον κηπο

Τον εκτωρα πχ καμια φορα τον βαζω λιγο μεσα για χαδακια το πρωι αλλα μετα σκουπιζω κ σφουγγαριζω αμεσως

Υπαρχουν ομως κ βρωμικα σπιτια

Καποτε ειχα παει σε μια φιλη που χαν γατα ειχε τοση τριχα που διψαγα κ ουτε νερο ζητησα νομιζα θα τρωγα τριχες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμας ηταν στημενα τα φλουρια οποτε δεν ξερω αν πραγματικα θα μου τυχαινε ειχαμε 3 για τα πιτσιρικια!!

Καγκουρακι πλησιαζει ο καιρος ανυπομονω θα χουμε μωρακι!!!!!θα περασουν οι πονοι μολις γεννησεις κανε λιγο υπομονουλΑ ακομα..

Μωρουδενια μας ελειψες αγιοβασιλακο τον ειχα ντυσει οταν ηταν μωρο στο πρωτο του ρεβεγιον κ ειχε γινει χαμος ειχαν τρελαθει ολοι χιχι

Απο δωρα εμενα παλι πηρε τοσα πολλα που δεν ξερω που θα τα πρωτοβαλω συνεργειο με αμαξια ντραμς ενα αλλο επιτραπεζιο ρουχα παζλ αμαξια λαπτοπ κ ενα καρο αλλα

Εχουμε πολλους συγγενεις κ ολοι κατι παιρνουν κ γινεται χαμος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω ολες για τις ευχουλες σας παρα παρα πολυ

Κ εγω υγεια να ευχηθω οπως λεει κ η βασουλα το παν αυτο ειναι

Βασουλα μου χρονια πολλα κοριτσαρα μου να χαιρεσαι το αγγελουδι σου κ τη γιαγιακα

Κα μου υπερπαραγωγες τα ηθελα ολααααα

Απιστευτο οτι δε σου δειξε κανεις εισαι φυσικο ταλεντο!!!χιλια μπραβω πραγματικα

Χριστινιω μου φιλακια πολλα πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Που εχετε χαθει ολες σημερα?

Εγω πολυ πονος βγηκα εξω για δουλειες και δεν μπορουσα να περπατησω αλλιως μεσα στο σπιτι δεν το καταλαβαινεις.....αφου ηθελα να παω και μεχρι το ληξαιαρχειο για να εχω ολα τα χαρτια για το μαιευτηριο ετοιμα και ηταν αδυνατο να περπατησω περισσοτερο, θα στειλω απο βδομαδα τον αντρα μου σε κανα ΚΕΠ.

Ουφ αυτη τη φορα θελω να περασουν οι μερες να γεννησω πιο γρηγορα.

Εχω και τον Νικολα με λιγο βηχα απο το απογευμα

Μαγδα ασε απο παιχνιδια και εγω πολυ πραγμα μαζεψα και λογω γενεθλιων και λογω γιορτων πολλα για την Αγγελικη συν τα οσα ηδη εχουμε

Αυτα απο μενα καλοβραδυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε;

Εγώ σχετικά καλά, αν και δεν κοιμήθηκα καθόλου καλά... Το πρωί θα πηγαίναμε με το Κατηχητικό σε ένα γηροκομείο, να πούμε τα κάλαντα, κ.λπ., αλλά εγώ δεν πήγα. 

Λοιπόν, ακούστε τι έγινε χτες. Πήγαμε με τον αδελφό μου και τον Αντρέα στο βιβλιοπωλείο του θείου μου. Καθίσαμε αρκετή ώρα και κουβεντιάζαμε με τη θεία μου, και φεύγοντας, ξεχάσαμε εκεί το ποτηράκι του Αντρέα. Μικρό το κακό, θα μου πείτε, ας έπινε από αλλού. Το πρόβλημα, όμως, είναι ότι δε δεχόταν με κανένα τρόπο να πιεί από άλλο ποτηράκι. Πήγαμε στους γονείς μου, παίρνω τηλέφωνο τη θεία μου, και μου λέει ότι θα πάρει το ποτηράκι σπίτι της όταν κλείσουν το μαγαζί, και να περάσω να μου το δώσει. Ήταν περίπου πέντε παρά, και το μαγαζί έκλεινε γύρω στις εξήμιση. Μέχρι να φτάσουν σπίτι, θα πήγαινε εφτά. Δέχτηκα, γιατί να ξαναπήγαινα στο μαγαζί να το πάρω δύσκολο, αφού είναι στο κέντρο της πόλης, όπου δεν υπάρχει χώρος για πάρκινγκ, κ.λπ. Σε κάποια φάση, όμως, ο Αντρέας ζήτησε νερό. Λέω στη μάνα μου να του βάλει σ' ένα ποτηράκι και να δοκιμάσει να πιεί έτσι. Μισο-έπινε, αλλά το περισσότερο το έχυνε, και ζητούσε "νε-ό κόκκινο" (επειδή το ποτηράκι είναι κόκκινο). Μετά του έβαλε και καλαμάκι, αλλά αντί να ρουφάει, φυσούσε, για να κάνει "μπουμπου-ή-θες". Τελικά, κάποια στιγμή κατάλαβε τι πρέπει να κάνει, και ρουφούσε. Κάποια στιγμή που έφυγε η μάνα μου απ' το δωμάτιο, του έδωσα εγώ νερό, και ήπιε και απ' το ποτήρι, και με το καλαμάκι! Αποτέλεσμα: από χτες το απόγευμα θέλει να πίνει μόνο νερό σε κανονικό ποτήρι με καλαμάκι! Το ποτηράκι είναι πια παρελθόν!!!! Το πρωί ζητούσε απ' τον μπαμπά του "νε-ό με καλαμάκι κίτινο"!!!!!! 

Καγκουράκι θα στείλω μήνυμα στο φέισμπουκ στην Ανθή. Αμάν πια μ' αυτές τις αλλαγές, αν και, απ' ό,τι κατάλαβα, ήταν απαραίτητο να μεταφερθεί το φόρουμ. Πάντως ομάδες, τσατ, κ.α. δεν έχουν επανέλθει ακόμη, κι έχουν περάσει πάνω από δύο εβδομάδες.

Πώς πάει ο πόνος; Άντε, κουράγιο, λίγο έμεινε!

Τι χαρτιά χρειάζονται για το μαιευτήριο; Εμείς δε χρειαζόμαστε απολύτως τίποτα. Το έχω προσέξει πάντως, το Ελληνικό κράτος έχει ένα φετίχ με τα χαρτιά. Π.χ. εμείς για να γράψουμε το μωρό μετά τη γέννηση, παίρνουμε στο ΚΕΠ μια φόρμα που συμπληρώνει ο γιατρός στο μαιευτήριο, και νομίζω και τις ταυτότητες των γονιών. Αυτό μέχρι ένα μήνα μετά τη γέννηση, και φυσικά, δηλώνουμε και όνομα, αυτό που πρέπει να βαφτιστεί το μωρό για να δηλωθεί το όνομα δεν υπάρχει εδώ. Για τη βάφτιση δε χρειάζεται να πάρουμε κανένα απολύτως χαρτί, ούτε και ο παπάς δίνει κάποιο πιστοποιητικό, εκτός κι αν χρειαστεί κάπου. Όταν, όμως, πήγαμε να γράψουμε το μωρό στην Ελληνική Πρεσβεία, δε χρειαστήκαμε απλά χαρτιά, αλλά ολόκληρη χαρτοβιομηχανία. Πιστοποιητικό γάμου, πιστοποιητικό γεννήσεως, πιστοποιητικό βάφτισης, ταυτότητες, πιστοποιητικό οικογενειακής μερίδας, και δε θυμάμαι και τι άλλο (σίγουρα είχε κι άλλα!). Ο άντρας μου τα μάζευε πόσο καιρό. Είναι απίστευτη η άχρηστη ταλαιπωρία στην οποία βάζει το Ελληνικό κράτος τον πολίτη, ενώ τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ πιο απλά.

Όσο για τις γάτες, δε σας είπα το καλύτερο: την Πρωτοχρονιά ο νονός μου ξέχασαν να μας δώσουν το δώρο του Αντρέα, και είπαν στον πατέρα μου να συναντηθούμε τα Φώτα να μας το δώσουν. Να συναντηθούμε σημαίνει να ξαναπάμε σπίτι τους, γιατί είναι απ' αυτούς που άμα δεν πας να τους βρεις, δε θα τους δεις ποτέ. Απαπαπα, προτιμώ να μην πάρουμε τίποτα. Δεν ξαναπηγαίνω εκεί μέσα.

Μάγδα εγώ έχω ένα θέμα με τα ζώα δυστυχώς, δεν μπορώ να τα αγγίζω. Είναι ψυχολογικό, δεν είναι σιχασιά, είναι κάτι σαν φοβία. Όχι ότι θα με δαγκώσουν, αλλά κάτι βαθύτερο, δεν ξέρω πώς ακριβώς να το εξηγήσω. Δεν έχω πρόβλημα να υπάρχει ένα (μη επιθετικό εννοείται) ζώο στον ίδιο χώρο με εμένα, αλλά δεν μπορώ, π.χ. να σκαρφαλώσει στα γόνατά μου. Οι τρίχες γενικά δε με πειράζουν, όχι ότι το θεωρώ φυσιολογικό, αλλά δε δίνω σημασία σε τέτοια. Τώρα με την εγκυμοσύνη, όμως, με έπιασε υστερία.

Ευτυχώς ο Αντρέας δεν πήρε πολλά δώρα. Μόνο το μηχανάκι-πλέιμομπιλ και το φορτηγό, κι ένα μίνι-παζλ που του έδωσε χτες η θεία μου. Η μάνα μου του πήραν ένα μεγάλο λέγκο, με τρενάκι, το οποίο έμεινε στο σπίτι της για να παίζει εκεί, ενώ χτες του έστησαν ένα αυτοκινητάκι πάνω στο οποίο μπορεί να ανέβει, που του έφερε μια φίλη μου στα γενέθλιά του. Αρκετά είναι, τώρα που τα βλέπω, αλλά οκ. 

Ευτυχώς σήμερα γλιτώνω το μαγείρεμα, θα πάμε με τους γονείς μου και τον αδελφό μου για σουβλάκια.

Σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, ξέχασα να σας πω. 

ΤΙς προάλλες πήγε ο αδελφός μου και είδε το φίλο του και τη γυναίκα του που γέννησε την Πρωτοχρονιά. Χτες μας λέει ότι θα ήταν το πρώτο μωρό του 2014 (ήταν το δεύτερο), αλλά, λέει, κοιλοπονούσε δυο-τρεις ώρες, και μετά το πήγαν για καισαρική. Ντόινγκ!!!!!!!!!!!!!!! Του λέω ότι ένας φυσιολογικός τοκετός μπορεί να κρατήσει μέχρι και 48 ώρες και η μάνα μου από δίπλα συμπληρώνει "εγώ κοιλοπονούσα από το ένα απόγευμα μέχρι το άλλο για να σε γεννήσω". Και λέει, ο γιατρός, από πολύ νωρίς τους έλεγε ότι αν προσπαθήσει για φ.τ. οι πιθανότητες επιτυχίας είναι μόνο 30%. Βέβαια, δεν ξέρω αν η κοπέλα είχε κάποιο πρόβλημα, αλλά αν κρίνω και από άλλες περιπτώσεις που ξέρω, μάλλον το πρόβλημα ήταν ότι ο γιατρός ήθελε ντε και καλά να της κάνει καισαρική. 

Εδώ μια μαθήτριά μου ήρθε και μου είπε "κυρία, πήγα να γεννήσω στις έξι το πρωί, και μέχρι τις 12 το μεσημέρι ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ!!!!!!!!!!! Και οι ηλίθιοι οι γιατροί του νοσοκομείου δε μου έκαναν αμέσως καισαρική, και με είχαν και υπέφερα έξι ώρες". 

Για να μην πω για μια φίλη μου που πήγε νομίζω 38 εβδομάδων για την εξέταση ρουτίνας και της λέει ο γιατρός το κορυφαίο "εντάξει, είναι έτοιμο το μωρό, δεν υπάρχει λόγος να περιμένουμε, θα σου κάνω τώρα μια καισαρική να τελειώνουμε", κι αυτή, επειδή ήταν μικρή και ανίδεη, δέχτηκε!!!!!!! 

Εκνευρίζομαι όταν ακούω τέτοιαααα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γεια σας,

Εχω τον νικολα αρρωστουλη γκρρρρ εχει βηχα και πυρετο, ο βηχας ειναι απο φλεματα χθες το βραδυ ξυπνησε στις 5:30 και οπως θηλαζε εβηχε και εκανε εμετο τα φλεματα, μετα δεν τον επερνε σχετικα ευκολα ο υπνος, θηλαζε, εγω ειχα συσπασεις και τον εβγαζα απο το στηθος, οποτε ξυπναγε, καποια στιγμη τα εκανε κιολας και τον επλυνα με αποτελεσμα να παμε ετσι μεχρι τις 8:00. Ευτυχως τον πηρε παλι ο υπνος απο τις 8:00 μεχρι τις 9:30 που ξυπνησε και η αγγελικη και ετσι κοιμηθηκα και εγω γιατι δεν θα την παλευα καθολου.

Κατα τ αλλα τα ιδια απο το μεσημερι μεχρι το βραδυ τον κρατησε η μαμα μου σπιτι της για να ξεκουραστω λιγακι, ειχα την Αγγελικη και επαιζε με τις κουκλες της δεν με κουρασε καθολου, αλλα που ξεκουραση, λιγο σιδερο που ειχα λιγα χαρτια που επρεπε να τακτοποιησω περασε η ωρα.

Αννα μαρια δεν ειχε ξαναπιει γενικα με καλαμακι? Ο Ν ικολας ειναι τωρα καμια βδομαδα αντε και λιγο παραπανω που το εμαθε αλλα μονο πορτοκαλαδα του δινω ετσι, νερο πινει απο το ποτηρι με βοηθεια οχι μονος του ή απο το εκπαιδευτικο του ποτηρακι. Με τα ζωα στο σπιτι νιωθουμε το ιδιο και το αποδιδω στο οτι ποτε δεν εμαθα να ζω μαζι τους οποτε δεν θελω και πολλα πολλα. Για τα χαρτια που με ρωτησες ναι εχουμε ενα θεμα εμεις εδω με την χαρτουρα, για την γεννηση χρειαζονται οι ταυτοτητες των γονιων και προσφατη ληξιαρχικη πραξη γαμου οποτε δηλωνεις το παιδι στο ληξιαρχειο που συνηθως εχει γραφειο μεσα στο μαιευτηριο. Μετα αυτοι σου δινουν ληξιαρχικες πραξεις γεννησης για να πας μια στο δημο για να γραφτει στην οικογενειακη μεριδα, μια για να του βγαλεις ΑΜΚΑ και βιβλιαριο υγειας και σου δινουν και μια για την βαπτιση, οπου οταν κανεις την βαπτιση μαζι με ενα χαρτι της εκκλησιας ξανα πας σε ολους τους παραπανω για να περασουν πλεον και το ονομα.

Καλα και εγω εκνευριζομαι οταν ακουω τετοια για καισαρικες χωρις λογο και χαιρομαι που εχω τον γιατρο που εχω. Εγω οταν γεννησα την Αγγελικη στην επισκεψη στον γιατρο το απογευμα δεν ειχα καθολου υγρα και εβλεπε στον υπερηχο οτι ηταν τυλιγμενη και μια φορα με τον ομφαλιο λωρο. Πηγαμε κατευθειαν στο μαιευτηριο για προκληση ηταν διπλα μου ολη την ωρα οταν μου εσπασε ο ιδιος τα νερα δεν ετρεξε σταλα και τελικα την τραβηξε με βεντουζα λογω της περιτυληξης και ετσι γεννησα φυσιολογικα και ερχοντουσαν καθε λιγο και λιγακι οι μαιες και του εκεγαν μηπως δεν προχωραει να κανουμε καισαρικη. Οταν γεννησα τον Νικολα στο ιδιο δωματιο ηταν μια κοπελα με αναλογη περιπτωση ειχε δηλαδη μειωμενα αμνιακα υγρα και την ειχε βαλει κατευθειαν για καισαρικη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια μου

περασαμε πολυ ωραια στα Τρικαλα,κουραστηκαμε βεβαια ολη μερα αλλα χαλαλι τα παιδια περασανε πολυ καλα,παιξανε,κανανε κουνιες και μετα γυρισαμε απο Λαρισα πηγαμε στα ικεα,στα media market πηραμε φωτογραφικη μηχανη γιατι μας χαλασε αυτη που ειχαμε  και στα ζαρα να αλλαξω ενα μπουφαν που ειχε φερει η νονα του Δημητρη και του πηρα ρουχα,ειχε πολυ κοσμο αν και τελευταιες μερες που ειναι ανοιχτα γυρισαμε το βραδυ κατευθειαν για υπνο ολοι ξεροι πεσαμε ..

 

Αννα Μαρια ο Δημητρης δεν παει στον παιδικο σταθμο αλλα στο νηπειαγωγειο ειναι στο προνηπιο,εγω ξυπναω στις 7 και φευγω και τα παιδια στις 8 ετσι οταν ξυπναει ο Δημητρης δεν ειμαι σπιτι με βλεπουν το μεσημερι που γυρναω στις 3 γιαυτο ζοριστηκε ειχε μαθει να ειμαι σπιτι και του κακοφανηκε αφου καθε μερα με ρωταει αν θα ειμαι αυριο το πρωι σπιτι για να τον ξυπνησω,κι εγω νευριαζω πολυ οταν οι γιατροι βαζουν κατευθειαν για καισαρικη χωρις να το προσπαθησουν καν  αλλα και με τις γυναικες που ζητανε καισαρικη απο μονες τους χωρις καποιο λογο,κι εγω αν και μεγαλωσα με ζωα παντα ειχαμε γατες και σκυλια δεν τα θελω με τιποτα μεσα στο σπιτι εξω δεν με πειραζουν αλλα μεσα με τιποτα,ετσι οπως τα εγραφες για το ποτηρακι νομιζα οτι θα εγραφες οτι δεν θα επινε χωρις το ποτηρι του και θα εμενε διψασμενος μια χαρα τα πηγε με το καλαμακι ,ασε απο χαρτουρα εδω αλλο τιποτα οτι και να κανεις σου ζητανε ενα σωρο χαρτια πολυ σπαστικο ειναι

 

Μαγδα μια χαρα περασατε,εχετε τοσο εμπορευμα στον οτε και κανατε τοσες ωρες απογραφη;χαιρομαι που σου αρεσαν τα πλεκτα,ξεκινησα και την μπλουζα σου..

 

Κατερινακι πολυ καλα εκανε ο γιατρος σου και δεν πηγε κατευθειαν για καισαρικη, κι ο Νικος ηταν περιτυλιγμενος αλλα ουτε λογος για καισαρικη και για επισκληριδιο που τον ειχα ρωτησει στην αρχη που δεν ηξερα μου ειχε πει μονο αν χρειαστει θα κανουμε γιατι κι αυτο εχει γινει μοδα πλεον ολες κανουν,περαστικα στον Νικολα συντομα ποσο κουραστικο ειναι οταν ειναι αρρωστα και τρεχεις με την κοιλια στο στομα ασε θυμαμαι οταν ημουν εγκυος στον Δημητρη τους ειχε πιασει γαστρεντεριτιδα και τους δυο δεν προλαβαινα να μαζευω εμετους ασε .....κι ο Δημητρης εχει πολλα φλεγματα κι ετσι βηχει πολυ του κανω εισπνεομενα ,να δωσεις χαιρετισμους στην Ανθη ειδα που εγραψε με αλλο προφιλ να δουμε ποτε θα παρει απαντηση

 

Βασω ευχομαι να εισαι τυχερη αυτη τη χρονια κι εσυ αλλα και η Ιωαννουλα !!!

 

Χριστινα που χαθηκες πως περασατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Ευτυχώς κοιμήθηκα κάπως καλύτερα σήμερα! 

Καγκουράκι, εσύ βλέπω δεν μπορείς να πεις το ίδιο... Περαστικά στον Νικολάκη... Κι ο Αντρέας είχε βήχα και μυξούλες από τα Χριστούγεννα. Του κάναμε λίγες μέρες εισπνεόμενα, του βάλαμε μερικές φορές ορό στη μύτη, κι ευτυχώς του πέρασε.

Ο Αντρέας δεν είχε ξαναπιεί νερό με άλλο τρόπο εκτός απ' το εκπαιδευτικό του ποτηράκι. Δε δεχόταν με τίποτα να πιεί αλλιώς. Μέχρι που του είχαμε αγοράσει το ίδιο ποτηράκι ακριβώς, κι αυτός ήθελε το παλιό. Τώρα θέλει μόνο νερό με καλαμάκι, αλλά κάνει και τα σπαστικά του. Πριν λίγο μου ζήτησε νερό με καλαμάκι, και του έδωσα τα καλαμάκια να διαλέξει. Πήρε ένα μαύρο καλαμάκι, ήπιε αρκετό νερό, και μετά ήθελε να αλλάξουμε καλαμάκι και να πάρουμε άλλου χρώματος. Εγώ δε δεχόμουν, γιατί το έχει δει σαν παιχνίδι και τελικά θα μας τελειώσουν όλα τα καλαμάκια, και τελικά αυτός ήπιε με το μαύρο καλαμάκι, αλλά τα έφτυνε.

Σας αφήνω προσωρινά και ξανάρχομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επέστρεψα!

Είχε χτυπήσει στη γωνία του τραπεζιού, και ήθελε οπωσδήποτε "Πέππα το γουρουνάκι" για να συνέλθει...

Που λέτε, πολλή χαρτούρα στο ελληνικό κράτος και πολλές βόλτες στις διάφορες δημόσιες υπηρεσίες. Το ΑΜΚΑ τι είναι; Οικογενειακή μερίδα εμείς δεν έχουμε, ενώ το βιβλιάριο υγείας το ετοιμάζει και μας το δίνει ο παιδίατρος. Νομίζω εσείς το πληρώνετε, όπως και τα εμβόλια, όταν τα κάνετε στο νοσοκομείο; 

Κατερίνα ωραία περάσατε!

Εμάς εδώ τα σχολεία αρχίζουν πολύ νωρίς, οπότε εφτά το αργότερο πρέπει να είσαι στο πόδι. Όταν πήγαινα Γυμνάσιο-Λύκειο, πάντως, εφτά παρά είκοσι σηκωνόμασταν, αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση να προλάβουμε. Κατά καιρούς γίνονται προσπάθειες να αρχίζουν πιο αργά, αλλά πάντα υπάρχουν διαμαρτυρίες και αρνήσεις, οπότε το θέμα μένει εκεί... 

Για τις καισαρικές που λέτε, κι εγώ δεν ξέρω αν τελικά έπρεπε να κάνω καισαρική ή όχι. Σίγουρα ο γιατρός μου δεν το έκανε για να μου φάει λεφτά, ούτε και για να κάνει περισσότερες καισαρικές εκείνη τη μέρα και να βγάλει λεφτά από αλλού. Πιστεύω ότι φοβήθηκε πολύ με την πίεσή μου και δεν ήθελε να το διακινδυνεύσει.Μου έδωσε την επιλογή και για φτ, αλλά μου τα παρουσίασε λίγο τρομακτικά, έτσι προτιμήσαμε την καισαρική. 

Αλλά υπάρχουν περιπτώσεις εντελώς απαράδεκτες. 

Όσο για τις γυναίκες που προτιμούν από μόνες τους καισαρική, πραγματικά μου φαίνεται αδιανόητο. Χτες διάβαζα ένα σχετικό άρθρο και τα σχόλια από κάτω, και πολλές λέγανε "επέλεξα από μόνη μου καισαρική, ενώ ο γιατρός μου δεν ήθελε" ή "δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να περάσω όλη εκείνη τη διαδικασία του φτ". Έλα ντε! Μήπως γιατί η καισαρική είναι εγχείρηση;;;; 

Τέλος πάντων.

Σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τσουπριτσες καλημερα!καλα περασαμε,πολυυυυ ησυχα, ουτε χορεψαμε ουτε τιποτα,αλλα δεν πειραζει,δοξα τω θεω να λεμε που ημασταν ολοι καλα και μαζι!και του χρονου!

αννα μαρια ετσι με το καλαμακι τους κανει εντυπωση κι ολο θελουν να σλλαζουν χρωματα,σε λιγο κσιρο θα του περασει.τι γλυκας!

καγκουρακι περαστικα στο νικολα,πολλη ταλαιπωρια περνας βρε κοριτσακι,κουραγιο!σε λιγο καιρο ουτε θα τα θυμασαι!

κα μου τι ωραια περασατε στα τρικαλα!και του χρονου!θα μιλησουμε!

μαγδουλα ξεσαλωσατε λιγακι;μπραβο και του χρονου!

αλεξανδρα που εισαι;οι υπολοιπες καλα;

φιλια πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τσα γεια σας κοριτσαρες μου τι κανετε;;

Εγω τρειημερακι αποχης απο δουλεια κ εχω απολαυση γυαλισα το σπιτακι ελιωσα στον υπνο κ απολαυσα το παπακι μου!!

Αννα μαρια κ εγω στην αρχη νομιζα ο αντρικος θα κανε απεργεια νερου αλλα μια χαρΑ κ μενα του αρεσουν τα καλαμακια κ θυμαμαι πρωτη φορα ηπιε απο καλαμακι 8 μηνων καναμε πλακα στις διακοπες για να βγαλουμε φωτοβκ αυτο το ατιμο ειχε ρουφηξει μισο ποτηρι μιλκ σεικ με μια ρουφηξια μου χει μεινει σα χτες η σκηνη νομιζαμε δε θα νιωθε να πιει αμ δε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινιω πως πας με δουλειτσα εστρωσαν τα πραγματα η πηζεις ακομα;;

Πανε κ τα χριστουγεννα περιμενουμε τοσο καιρο κ τελειωνουν τοσο γρηγορα σνιφφφφ!!!

Λεγατε για καισαρικες κ γεννες ειναι τραγικες κ αυτες που επιλεγουν το μαχαιρι αλλα απαραδεκτοι κ οι γιατροι για τα λεφτα κ για το χρονο να πετσοκοβουν κατι το οποιο ερχεται τοσο φυσικα απο τη φυση..

Εγω εκανα καισαρικη αλλα το παλεψε κ αυτη κ εγω οσο τιποτα δεν εκανα διαστολη με τιποτα το μωρο τεραστιο για τη λεκανη μου κ σα να μη μου φταναν αυτα εβγαινε κ χαιρετωντας με λυγισμενο αγκωνα ακομα κ στην καισαρικη ζοριστηκαν να τον ξεκολησουν κ τραβαγαν ποςη ωρα μπρρρ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κα μου ευχαριστω για τη μπλουζιτσα επαθα πλακα με φωτο ισως να στο ξαναπα αλλα εντυπωσιαστηκα πραγματικα ολα τελειαααααααα

Μεγεια κ τα ψωνακια σας.,

Κα μου ο μικρουλης λογικο να θελει τη μανουλα θα συνηθισει κ μενα ο β θελει μονο εγω να τον παω σχολειο τα πεθερικα κ ο αντρας μου αδυνατον να τον πανε λεει μονο η μανουλα κ μιας κ μπορω το χω αναλαβει εξολοκληρου εγω ενω θα μπορουσαν να βοηθουν κ αλλοι τωρα για τη δικια σου περιπτωση αφηνε του πρωι πρωι ενα σημειωματακι ενα αυτοκολητο ενα ψευτοδωρακι ραβασακι κατι για να νιωθει οτι δεν τον ξεχνας κατι που θα βρειτε μεταξυ σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καγκουρακι μου κ εμενα μου χαν σπασει τα νερα κ επειδη το παλευαμε σχεδον 8 ωρες μετα στενευε ο χρονος κ εξαιτιας αυτου κ ολων των αλλων δε το γλιτωσα το μαχαιρι..

Αντα να γεννησεις να ηρεμησεις κ εσυ κοριτσακι γλυκο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποση ωρα αφηνετε να δουν κ αν αφηνετε τα μικρα σας ιντερνετ;;

Κ τηλεοραση παιδικα επισης;;

Μου ζηταει κ φοβαμαι μη στραβωθει ρε κοριτσια τον αφηνω λιγο να δει αλλα αγχωνομαι βλεπω αλλους γονεις τα αφηνουν μηπως ειμαι εγω υπερβολικη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...