Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΜΩΡΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ2013-ΓΕΝΑΡΗ-ΦΛΕΒΑΡΗ 2014


Recommended Posts

Rose στο Νικόλα όταν είχα παει για α επιπέδου μου είχαν πει ότι περίμενα κόρη και τελικά έκανα το γιο μου. Μετά τις 17 βδομάδες μπορεί να σου πει με σιγουριά. Αρα προς το παρόν εμπιστεψου τους κινέζους. Χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τότε βγαίνει αγόρι ! Λες η αμφιβολία της αυχενικής να είναι βάσιμη και να μην το πήγαινε για κορίτσι όπως μας είπαν;;; Μακάρι σε λίγες μέρες να ξέρω!! Θα σας πω αμέσως να δούμε αν έπεσε μέσα και σε μένα!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα μπηκα και σε αλλο σιτε παρομοιο και μου εβγαλε κοριτσι.μπειτε εδω να δειτε και εσεις Το Παιδί μου

αρα ποιο να πιστεψω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια και καλο μήνα!!

Γιωργια καλη σχολική χρονια, σίγουρα με την δουλεια θα ξεχνιέσαι και θα περάσει πιο γρήγορα ο καιρος. Αυτο με το κινέζικο ημερολόγιο το έκανα και εγω στην κόρη μου έπεσε έξω μου έλεγε αγόρι, στον γιο έπεσε μέσα και τωρα στην ηλικία της σύλληψης ήμουν ακριβώς στον μισο χρονο και αν βάλω την μια χρονολογία βγαίνει κορίτσι αν βάλω την άλλη αγόρι οπότε μπέρδεμα μου φαίνεται.

Λαμπρινη ελπίζω να ηρεμησεις γρήγορα απο ζαλαδες και εμετους, κρίμα για την δουλεια....όσο για τα της βαπτισης έτσι ειναι αν το ψάξεις λίγο μπορείς να κανεις πολλα πράγματα μονη σου και πιο οικονομικα, και εγω το ίδιο έκανα μπομπονιερες και γλυκα βαπτισης τα έφτιαξα μονη μου πολλα πραγματα τα πηρα χοντρικη και ειδικα στα γλυκα τρελη οικονομία, λόγω εποχής έφτιαξα μπισκότα και έβαζα τρία σε καθε σακουλακι, με 40 ευρώ έφτιαξα πανω απο 110 σακουλακια όταν έξω θα μου ζητούσα 1 με 1,5 ευρώ το μπισκοτο.

Χριστινα υπομονη μέχρι την επόμενη φορα που έχεις γιατρο και θα ξεκαθαρίσει τι έχεις για να δεις και εσυ αν έπεσαν μέσα οι κινέζοι, χαχαχχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωργια ξέχασα να σου απαντήσω, θηλαζω ακομα τον μικρο, το έχω ελαττώσει αρκετα βέβαια στην αρχη αυτής της εγκυμοσύνης θηλαζα τρεις τέσσερις φορές το 24ωρο τωρα τον θηλαζω μονο τη νύχτα αν ξυπνήσει και το πρωινο του γάλα που ειναι γύρω στις 6 το πρωι. Ειναι λίγο δύσκολος και δεν δέχεται αλλο γάλα ευκολα. Πάντως ο γιατρός μου μου ειχε πει ότι ουτε η εγκυμοσύνη επηρεάζει τον θηλασμο ουτε ο θηλασμος την εγκυμοσύνη, απλα θελει καλο φαγητο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια μου, χαιρομαι που ειστε ολεσ καλα!

Λαμπρινη ολα μαζι σου επεσαν, εχεις και τουσ εμετους με τις ζαλαδες αλλα ειμαι σιγουρη θα τα καταφερεις και ολα καλα θα πανε. Παντως σγρ αμα φτιαξεισ κατι σε μπισκοτακι, κεκακι ή κατι παρεμφερει σγρ θα βγει πολυ πιο οικονομικο. Υπαρχει και η ζαχαροπαστα να τα διακοσμησεισ και ειναι πολυ ευκολη να την χρησιμοποιησεις!

Σημερα τελειωσα αισιως και εγω την αντιβιωση για το ουρεοπλασμα!

Παντωσ κοριτσια και μενα στην αυχενικη που ημουν ακριβως 12εβδομαδων δε φαινοταν τπτ, και μαλιστα ο γιατρος μασ ειπε το παει για κοριτσιακι, ειχα βρει και εγω αυτο το ημερολογιο και κοριτσακι ελεγε, εμπενα και στο ιντερνετ και διαβαζα διαφορα πχ αμα βγαζεισ σπυρακια (οπου ουτε στην εφηβεια δεν ειχα τοσα), ειναι κοριτσι κλπ, πειστικα ότι ειναι κοριτσι αφου και βαθια μεσα μου αυτο ηθελα, και οταν πηγαμε την επομενη φορα στο γιατρο που ηταν μια βδομαδα μετα και μασ εδειξε το πουλακι του επαθα ενα σοκ η αληθεια να λεγεται! τωρα οπωσ εχω ξαναπει γερο να ειναι, αυτο ειναι το σημαντικο! Μονο η γιαγια μου, επειδη ηξερα σχεδον ακριβως τησ μερεσ συλληψης μιας και ο συζυγος μου ηταν μονο τοτε εδω διοτι εργαζεται Αθηνα, και μου πε ηταν" Λιγωση του φεγγαριου" επεσε μεσα στο φυλο... αλλα ολα αυτα ειναι τυχαια πιστευω ετσι και αλλιως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Ελπίζω να είστε καλά. Χθες ένιωθα κάτι περίεργα μέσα στην κοιλιά μου και δεν ξέρω αν ήταν το νινί αλλά μου φαίνεται πολύ νωρίς για 1η εγκυμοσύνη με βάση αυτά που λέγαμε. Την πρώτη φορά ήμουν στον υπολογιστή και ένιωσα κάτι σαν αυτό το φτερούγισμα που λέτε, αλλά επειδή μιλούσα με τον άντρα μου δεν μπόρεσα να καταλάβω αν ήταν κάτι από την κοιλιά (έντερο κλπ). Μετά ήμουν ξαπλωμένη στο κρεβάτι και ένιωθα κάτι σαν τακ τακ από την κοιλιά, το οποίο ήταν σαν νευρικό χτύπημα. Πως είναι δηλαδή όταν τρεμοπαίζει το μάτι μας αυτόματα....κάτι τέτοιο από την κοιλιά. Προφανώς πρέπει να περιμένω και να δω αν θα επαναληφθεί γιατί συμπέρασμα δεν βγαίνει. Πάντως δεν ενθουσιάστηκα ακόμα γιατί λέω πως παίζει να χαίρομαι τζάμπα!

Πάντως για να γυρίσουμε στις χαζομαρούλες μας....Γεωργία για βάλε μας εσύ στον πίνακα που βρήκες μήνας σύλληψης Μάιος και ηλικία 29 (το ίδιο είναι και για τη rose νομίζω) να μας πεις τι θα βγει, γιατί και εγώ βρήκα διαφορετικά αποτελέσματα :-j.

Και κάτι ακόμα! Όταν πλησιάζει ο καιρός , πρώτα ο Θεός, εσείς οι ήδη μανούλες μπορείτε να μας δώσετε τα φώτα σας για το που να ψωνίσουμε, τι να πάρουμε κλπ για καλά και οικονομικά! Πλέον χρειάζονται κόλπα για να τα βγάζουμε πέρα, όπως αυτά που αναφέρεις για τη βάφτιση καγκουράκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια που είστε καλε όλες? ποιες θα δείτε τα μωρακια σας αυτη την βδομάδα?

εγω τα ιδια, ξεκινησε η μεγαλη μου παιδικο και έτσι τα πρωινα είμαι μονο με τον μπομπιρα και κάπως τα προλαβαίνω καλυτερα.

Ρενα να πούμε στην γιαγια σου την ημέρα της σύλληψης να μας προβλέψει και αυτη το φύλο, έτσι να μαζεύουμε στατιστικά στοιχεία. Κορίτσια γερα να ειναι τα μωρακια μας και υγιή αυτο πανω απ όλα και να εχουμε τελειομηνες εγκυμοσύνες όλες.

Χριστινα μαλλον το μωρακι θα ήταν ειδικα αυτο το τακ τακ που λες σαν νευρικό χτύπημα, εγω έτσι τα κατάλαβα και τα τρία. Απο χθες το έχεις ξανανιωσει? πάντως τωρα στην αρχη θα το καταλαβαίνεις μονο όταν ηρεμεις και είσαι ξαπλωμενη. Απο βοήθεια ότι θέλετε εμεις οι ήδη μανουλες θα σας πουμε τι χρειάζεστε πραγματικα τις πρώτες μερες και τι στην πορεία γιατι γενικα στα μαγαζια αυτα έχουν την τάση να σε πείθουν ότι χρειάζεσαι πολλα πράγματα για να πουλήσουν περισσότερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα καγκουράκι! Εγω εδώ είμαι. Τα υπόλοιπα κοριτσάκια δεν ξέρω που χαθήκανε. Που λες μια δυο φορές το ξανάνιωσα αυτό το τακ όταν ήμουν ξαπλωμένη αλλά πολύ σύντομο αυτή τη φορά, ενώ την πρώτη είχε κάποια διάρκεια. Τι να πω δεν ξέρω μακάρι να είναι το μωράκι και να γίνεται σιγά σιγά όλο και πιο αισθητή η παρουσία του. Εγώ που λες πάω την Πέμπτη στον γιατρό και ΔΕΝ μπορώ να περιμένω άλλο. Θέλω να δω τι θα μου πει για το τεστ παπ (μπορεί και να μου το κάνει την Πέμπτη), τι εξετάσεις θα μου δώσει να κάνω και το βασικότερο αν είναι όλα καλά με το μωράκι και την εγκυμοσύνη μου (τράχηλος κλπ). Έχω άγχος βρε κορίτσια. Προσπαθώ να είμαι χαλαρή και το πετυχαίνω αρκετές φορές. Αλλά άμα κάτσω και σκεφτώ αυτά για 5 λεπτά αμέσως φέρνω την καταστροφή. Βέβαια το κοντρολάρω και αμέσως απασχολούμαι με κάτι άλλο για να ξεχαστώ.

Όσο για τις συμβουλές σας, αυτά ακριβώς θέλω να μας πείτε. Τι χρειάζεται πραγματικά, επειδή ξέρω πως εκμεταλλεύονται τη χαρά μας και μας βάζουν να πληρώνουμε τον κούκο για αηδόνι που λένε! Ας περάσει λίγος ακόμα καιρός και θα αρχίσουμε να τα λέμε. Είναι οι πιο ωραίες συζητήσεις αυτές και ανυπομονώ να τις κάνουμε.

Τι ωραία μωρέ που είσαι με το αγοράκι σου μαζί. Υπάρχει καλύτερη παρέα στον κόσμο; Το ωραίο είναι πως τα παιδάκια σου θα είναι κοντά κοντά και θα έχουν πολύ καλή σχέση. Ελπίζω να σε αφήνει και λίγο να ξεκουράζεσαι ο μπεμπάκος σου και να μην σε τρέχει συνέχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας κορίτσια. Εγω πήγα σχολείο,ολα καλα. Φέτος εμειναν πολλοί εκπαιδευτικοί αδιοριστοι που πέρσι είχαν δουλειά κι αυτο ειναι πολυ λυπηρό. Πόση ανεργία πια?

εγω φιλεναδες δεν εχω νιώσει κάτι το ιδιαίτερο εκτός απο κανένα δυο φτερουγισματα. Αχ να περάσουν 2-3 βδομάδες να το νιώθουμε κανονικά και θα κάνουμε χαρουλες. :-c

Υπομονη Χριστίνα εώς την Πέμπτη και μην αγχωνεσαι και θα πανε ολα καλα.

Κατερινα καλή αρχή για την Αγγελική.

Ρενακι εγω έβγαλα κάποιας σπυρακ στο πρόσωπο και θα κάνω κορίτσι.αρα η γιαγιά ειναι παντού μέσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια μου!συνεχιζω να απολαμβανω την αδεια μου και πολυ χαιρομαι! περιμενω λοιπον να μου πειτε ημερομηνιεσ να δουμε αν πιανει αυτο με τα φεγγαρια, απλα με ενημερωσε η γιαγια δε πιανει σε περιπτωσεις εξωσωματικης!

expecting angel μην ανυσηχεις με το Παπ, οτι και να σου πει ο γιατροσ αυτοσ θα ξερει καλυτερα! Και θα δεις που ολα θα ειναι καλα και θα πανε καλα!θα δεισ και το μωρακι σου και θα σου φυγει και η αγωνια!

εγω μεχρισ τισ 19 εχω δρομο μπροστα μου!!και πολυ αγωνια!Οστωσο τπτ δεν εχω νιωσει ακομα (15+3), νωρις εινα βεβαια αλλα περιμενω πως και πως!ευτυχως εχω να κανω και εμετο μια βδομαδα ολοκληρη αχ τι ευτυχία!!! με τισ μυρωδιεσ βεβαια ακομα τα ιδια, το παραμικρο αρωμα με ενοχλει μονο τη μυρωδια τισ ταλκ αντεχω αφηστε που εχω παθει και αυτη τη ρινιτιδα τησ εγκυμοσυνης...Αχ!

εκανα και μια βολτα στα μαγαζια χθες και χαζευα τις κουνιεσ τα καροτισια τα φορμακια, μα τι ωραια που ειναι ολα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια!

χαθηκα γιατι ημουν αρρωστη με δεκατα και τρελλο φτερνισμα...σημερα ειμαι καλυτερα και ειπα να μπω!τι κανετε?

εγω απο σημερα ξεκινησα ασβεστιο,σιδηρο και φολικο..εχω διαβασει για το ασβεστιο οτι δεν πρεπει να τρωμε γαλακτοκομικα και μετα να το παρουμε,ισχυει?θα παιρνω ενα πρωι ενα βραδυ μετα φαγητο αν το παρω και φαω μετα ενα γιαουρτι η πιο γαλα με δημητριακα δηλαδη δεν κανει?ισχυει το ιδιο και για το σιδηρο ξερετε?

παντος σπυρακια βγαζω και εγω συνεχεια αυτο μας επιβεβαιωνει οτι ειναι κοριτσι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοπέλες! Σήμερα πήγα στο γιατρό και όλα είναι καλά! Δεν είδα πολύ το νινί μου γιατί τα ραντεβού είναι τσακ μπαμ αλλά είναι πολύ καλά από οτι είπε ο γιατρός. Ο υπέρηχος το βγάζει και κανα δυο μέρες μεγαλύτερο αλλά λίγη σημασία έχει τόσο μικρή διαφορά. Για τεστ παπ δεν μου είπε τίποτα αυτή τη φορά (ευτυχώς) και μου είπε μια χαρά ο τράχηλος. Δεν ρώτησα λεπτομέρειες γιατί όσο λιγότερα ξέρουμε τόσο καλύτερα. Και έχω ραντεβού τώρα για Β επιπέδου στις 3/10. Σε 4 βδομαδούλες δηλαδή. Όσο για το φύλλο....δεν μου το είπε 100% γιατί μου είπε οτι η Β επιπέδου δείχνει αλλά αυτός θα έλεγε κορίτσι. Άρα πιστεύω πλέον οτι έχω κοριτσάκι! Κορίτσια είμαι χαρούμενη. Μακάρι να πάνε όλα καλά και στη συνέχεια Παναγίτσα μου.

Α και όσο για τα τακ τακ που μάλλον είναι από το μωρό, τα νιώθω κάθε μέρα αλλά μια-δυο φορές και όταν είμαι ξάπλα και σε απόλυτη ηρεμία. Φτερούγισμα κανονικό που λένε...όχι.

Rosaki περαστικά σου κορίτσι μου! Σίδηρο παίρνω εδώ και δυο μήνες. Δεν κάνει με γαλακτοκομικά και τυριά, αβγά κλπ. Το τέλειο είναι με πορτοκαλάδα. Βέβαια θερίζει άσχημα το στομάχι και πρέπει μετά από μισή ώρα το πολύ να φας γερά για να συνέλθεις. Εγω θεωρώ πως είναι ένας από τους λόγους που έχω βάλει κιλά (και έχω βάλει πολλά κορίτσια). Ασβέστιο ξεκινάω και εγώ από σήμερα και δεν το έχω πάρει ακόμα. Ο γιατρός μου είπε να το παίρνω άλλη ώρα από το σίδηρο. Όχι μαζί δηλαδή. Λεπτομέρειες θα δω στο φυλλάδιο. Πάντως αν κοιμόμουν καλά το βράδυ και δεν βρυκολάκιαζα, θα έπαιρνα το σίδηρο το βράδυ για να γλυτώνω το extra γευμα.

Ρενάκι κοίτα να χαρείς την άδεια σου και να συνεχίσεις τις βόλτες σου. Χαίρομαι που σταμάτησες τους εμετούς, καιρός ήταν! Εγω μετά το Α τρίμηνο καμιά ψιλή αναγούλα που και που έχω. Όσο για τα ψώνια...άστα! Λεφτά να μαζέυουμε να έχουμε να χαλάμε εκεί προς τα Χριστούγεννα και το Γενάρη. Ποιός μας πιάνει. Να κοιτάξουμε και τίποτα από internet όμως μπας και βρούμε προσφορές σε καρότσια, καθισματάκια κλπ που είναι τα ακριβά. Τα ρούχα και αυτά εννοείται θα τα διαλέξουμε, πρώτα ο Θεός, προσωπικά!

Οι άλλες που είστε; Μακρηγόρησα αλλά είχα πολλά να σας πω. Περιμένω νέα σας. Πολλά φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hello σας.....τι μου κάνετε?ευτυχως η θερμοκρασία εχει πέσει και ετσι ειναι η κατάσταση κάπως καλύτερη. Την περασμένη βδομάδα ένιωθα κάπως σαν φτερουγισματα τη μικρή μου, αλλα πλέον δε μου κάνει τη χάρη. Εχει δυο μερες, μιλάμε τιποταααααα.ελπιζω ολα. Α ειναι οκ.

Χριστινα τέλεια τα νέα σου.μπραβοοοοοο.αφου κι ο τραχήλος ειναι οκ που ήταν το μεγάλο σου άγχος, τοτε ηρεμησε τωρα μεχρι το β επιπέδου. Τρεις μερες νωρίτερα θα το κάνω εγω σε σχέση με σένα. 30/9 για την ακρίβεια. Υπομονή

οι υπόλοιπες κοπέλες ολα καλα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

expecting angel τι ωραια που ειδατε το μωρακι σας παλι και πανε ολα καλα!ετσι μου ειχε πει και μενα ο γιατρος οταν εκανα την αυχενικη οτι ειναι δυο μερες μεγαλυτερο αλλα δεν νομιζω να εχει σημασια αυτο.με το καλο και η β'επιπεδου να δουμε και μενα ποτε θα μου πει να την κανω!σε 2 εβδομαδες περιπου θα παω στον γιατρο να με δει και θα μου πει τοτε...το ενιωσες κιολας?αχ περιμενω και εγω πως και πως να το νιωσω!!!

ευχαριστω ειμαι ηδη ακομα καλυτερα σημερα!

το σιδηρο και ασβεστιο τα παιρνω πρωι-βραδυ...ξυπναω το πρωι παιρνω σιδηρο μαζι με φιλισιν και πινω και λιγο χυμο πορτοκαλι (οχι φρεσκο) μετα ξανα κοιμαμαι αλλα δυσκολευομαι να ξυπνησω νωρις να φαω :P θελω να φαω γαλα με δημητριακα η κανα γιαουρτι με μελι και μετα να παρω το ασβεστιο αλλα δεν ξερω αν κανει...το σιδηρο με το ασβεστιο απεχει κανα διωρο αλλα δεν ξερω αν κανει να φαω γαλακτοκομικα και μετα αμεσως να παρω το ασβεστιο!η και το αλλο αν παρω το σιδηρο κανει μετα απο καμια ωρα να φαω γαλακτοκομικα ξερεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Εχω κι εγω μωράκι που θα σκάσει μύτη το χειμώνα! Για Φεβρουάριο είμαστε εμείς. Να σας κάνω δυο ερωτήσεις? 1/ Εχετε δει όλες το φύλο του μωρού? Εμείς την Δευτέρα που ήταν το τελευταίο ραντεβου μας στο γιατρό είχαμε μια ελπίδα, αλλά είχε τα ποδαράκια μαζεμένα οπότε ούτε υπόθεση μας έκανε ο γιατρός (ήταν πολύ αραχτό παιδάκι όμως, το ένα χέρι στο στόμα και το άλλο απλωμένο πίσω απο το κεφάλι!!) και το 2ο/ Παίρνετε όλες σίδηρο, ασβέστιο, μαγνήσιο? Προληπτικά ή έχετε χαμηλές τιμές? Ρωτάω γιατί μου κάνει εντύπωση, εγω δεν παίρνω τίποτε ακόμη, μόνο φολικό κι αυτό απο το 2ο τρίμηνο στην ουσία. Εχω βέβαια πάρα πολύ καλές εξετάσεις, εχω εμπιστοσύνη στο γιατρό μου αλλά και πάλι...1η εγκυμοσύνη...!

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μένα, πολυ κούραση τις τελευταίες μερες απο τη μια έχω πιάσει και κάνω ένα ένα τα δωμάτια τα μεσημερια που κοιμάται ο μικρός με αποτέλεσμα να μην ξεκουράζομαι καθολου. Αυριο θα κάνω και το παιδικο και τέλος οχι ότι μένει και για πολυ καθαρό το σπιτι με δυο ζουζουνια να τριγυρνανε παντου. Επισης δυο μερες τωρα ο Νικόλας με ξυπνάει απο τις 6 το πρωι κοιμάται κανα τέταρτο ξανα ξυπνάει μετα κοιμάται αλλα δέκα λεπτα ξανα ξυπνάει οπότε τι ύπνο να κάνω και εγω μετα....

το μπεμπακι στην κοιλια άρχισα να το νιώθω όλο και πιο πολυ.

Ρενα ειναι νωρις να το νιώσεις ακομα υπομονη, άντε να ηρεμησεις και εσυ με τους εμετους και τις μυρωδιές και να ευχαριστηθεις την εγκυμοσύνη σου.

Rose Περαστικα είσαι καλυτερα τωρα? για το ασβέστιο δεν ξέρω κάτι για το σίδηρο ξέρω ότι καλο ειναι να το παίρνεις με άδειο στομάχι μαζι με χυμο πορτοκαλι για καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου απο τον οργανισμο και μετα απο μιση με μια ώρα να φας κάτι. Εγω επερνα πρωι τον σίδηρο με πορτοκαλαδα μετα απο μιση ώρα έτρωγαν κανονικα πρωινο και το ασβέστιο το έπιανα το βραδυ πριν κοιμηθω.

Χριστινα μια χαρα τα νεα σου απο το γιατρο, σιγα λίγο μεγαλύτερο λίγο μικρότερο δεν εχει σημασία γερο να ναι και να αναπτύσσεται φυσιολογικα μέσα στην κοιλιτσα. Το πολυ να γεννησεις δυο μερες νωριτερα αν και ολα ειναι σχετικα στους υπερηχους, παντα εχουν μια μικρη αποκλιση. Κοριτσάκι θα έχεις απλα θελει να στο πει με σιγουρια στην β επιπέδου.

Γιωργια έτσι μου κανε και μένα το ένιωσα μια μερα μετα τίποτα μετα ξανα μετα πάλι τίποτα ε και μετα απο καμια βδομάδα άρχισα να το νιώθω καθημερινα ειναι μικρουλι ακομα και εχει πολυ χώρο.

Χριστινα καλώς μας ήρθες και με το καλο και το δικο σου μωρακι, δυο χριστινες στην παρέα! Μέχρι την β επιπέδου θα σας πει και το φύλο, τωρα σας κάνει το δύσκολο και δεν αποκαλύπτει ακομα τι ειναι. Εγω παίρνω φυλλικο οξύ απο την αρχη, ασβέστιο ξεκίνησα πριν μια βδομάδα μολις μπήκα στον 5ο δηλαδη και αυτο γιατι θηλαζω τον γιο μου οπότε ο οργανισμός μου εχει περισσότερες ανάγκες και σίδηρο μου ειπε θα ξεκινήσω όταν τελειώσω το φυλλικο που έχω οπότε τοτε θα είμαι σχεδόν στον 6ο, ειναι σιδηρος μαι με φυλλικο οξύ αυτο που θα παίρνω μετα. Μαγνήσιο δεν εώς παρει ποτε ουτε στις δυο προηγούμενες εγκυμοσύνες ουτε σε αυτη φαντάζομαι. Αφου εμπιστεύεσαι τον γιατρο σου αυτο εχει σημασία, δεν ακολουθούν ολοι την ιδια τακτική και θα ο δείτε κορίτσια αυτο μετα και με τους παιδιατρους, ο καθένας τα δικα του, εδω θα είμαστε α τα λέμε και τοτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Σήμερα ξύπνησα από πολύ νωρίς και θα κάνω καμιά δουλειά στο σπίτι γιατί τα έχω ψιλοαφήσει και εγώ.

Rosaki με το σίδηρο καλά είσαι. Μια χαρά το παίρνεις. Απορώ βρε παιδί μου εσένα δεν σε θερίζει το στομάχι σου κανά μισάωρο μετά το σίδηρο; Εγω μιλάμε νιώθω πως θα πέσω αν δεν φάω μισή ώρα μετά πρωινό. Τώρα για το ασβέστιο, εμένα ο γιατρός μου έδωσε κάτι δισκία άσπρα που τα πιπιλάς στο στόμα για να λυώσουν. Και μου είπε αν παίρνω το σίδηρο το πρωι να παίρνω το ασβέστιο το βράδυ ή το αντίστοιχο. Φαντάζομαι και το απόγευμα να το πάρω το ίδιο είναι. Προφανώς θέλουν πάντως αρκετές ώρες διαφοράς μεταξύ τους γιατί το σίδηρο που παίρνω πχ εγώ (το gynotardyferon) που έχει και φυλλικό οξύ μέσα, κάνει πολλές ώρες να απορροφηθεί. Τώρα λεπτομέρειες για τα φαγητά που επιτρέπονται με το ασβέστιο δεν ξέρω, αλλά στο φυλλάδιο κάτι έλεγε πως αλληλεπιδρά με φαγητά τύπου σπανάκι κλπ που προφανώς έχουν σίδηρο. Επειδή δεν με πειράζει στο στομάχι πάντως λέω να παίρνω το ασβέστιο όταν δεν σκοπέυω να φάω για ένα διάστημα, δηλαδή απόγευμα προς βράδυ. Αν λέω βλακείες διορθώστε κορίτσια. Απλά έτσι τα έχω καταλάβει.

Γεωργία μου σ' ευχαριστώ. Πραγματικά ανακουφίστηκα για την ώρα. Τώρα περιμένω να αρχίσω να το νιώθω κανονικά και να χαίρομαι και φυσικά τη Β επιπέδου. Άντε θα πας εσύ πρώτα να μου πεις λεπτομέρειες και μετά θα ακολουθήσω και εγώ. Ε και σένα όπου να ναι θα κάνει την εμφάνιση του πιο δυναμική. Είναι και σε τι φάση θα μας πετύχει. Αν πχ κάνουμε δουλειές και κουνηθεί τώρα δεν θα πάρουμε είδηση. Όπως λες και εσύ...υπομονή!

Γεια σου Χριστίνα και καλωσόρισες! Με το καλό και το δικό σου το μωράκι. Όπως θα διαβάσεις παραπίσω στις περισσότερες που έχουμε κορίτσια μάλλον μας έχουν δώσει πιθανότητες για το φύλλο. Στα κορίτσια επιβεβαιώνεται στη Β επιπέδου. Εσυ πότε έχει Β επιπέδου; Τότε θα το μάθεις σίγουρα. Πάντως αν το μωράκι δεν το πετυχαίνει σε καλή στάση λογικό είναι να μη το δεις. Όσο για τα φάρμακα, εγώ φυλλικό πήρα αμέσως μετά το θετικό τεστ, σίδηρο με φυλλικό (2 σε 1) μου έδωσε μετά τις εξετάσεις μου που έδειξαν χαμηλό αιματοκρίτη, αιμοσφαιρίνη, κλπ κλπ και ασβέστιο μου έδωσε επειδή τα πόδια μου μουδιάζουν και με ενοχλούν τρομερά (μένω άυπνη το βράδυ). Άρα το μόνο που κάναν διαφορετικό οι γιατροί μας είναι στο φυλλικό, όπου και οι περισσότεροι το δίνουν αμέσως. Αλλά ίσως σου πει και σένα κάποια στιγμή να πάρεις και από τα άλλα, γιατί στο β+γ τρίμηνο εμφανίζονται ελλείψεις σε αυτά από οτι ξέρω.

Kangaroo μου είναι τέλεια τώρα που νιώθεις το μωρό σου ε; Μπράβο μωρε. Αυτές οι δουλειές του σπιτιού πολύ κούραση έχεις δίκιο. Εσύ έχεις και το Νικόλα που είναι ακόμα πολύ μικρό και σε τρέχει. Όσο μπορείς να ξακουράζεσαι και εσυ αν και με 2 παιδάκια σίγουρα πρέπει να είναι πολύ δύσκολο!

Φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας! Kangaroo και Expecting angel σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες και την άμεση απάντηση!

Β' επιπέδου για τέλη Οκτωβρίου έχουμε, φαντάζομαι όμως θα μας το οριστικοποιήσει στο επόμενο ραντεβού στα τέλη αυτού του μήνα.

Εμένα βρε κορίτσια αυτό που μου έμεινε απο το δύσκολο 1ο τρίμηνο (είχα οτι σύμπτωμα υπάρχει στη βιβλιογραφία της εγκυμοσύνης!!!) είναι το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα και στα δυο χέρια, με το δεξί να βρίσκεται σε τραγική κατάσταση, να προσπαθώ να κοιμηθώ με νάρθηκα αλλά να ξυπνάω με οξυ πόνο, κάψιμο, μουδιασμα και πρ'ηξιμο σε σημείο που να λεω οτι απλά θα εκραγεί! Ασε που με δυσκολεύει στη δουλειά μου (στον υπολογιστή σαν ζαβό πληκτρολογώ...). Βρήκα η καημένη και κάτι ασκήσεις και κάνω μπας και... αλλά μου είπε ενας φίλος ορθοπεδικός οτι πιθανότατα θα περάσει με τη γέννα...

Μήπως το έχει πάθει και καμία απο εσας? Αν ναι, υπάρχει κάποιος τρόπος ανακούφισης? Ο γιατρός μου μου είπε μόνο εξωτερική κρέμα αντιφλεγμονώδη μπορώ να βάζω.. Απο το μούδιασμα και το πόνο δεν μπορώ να σηκώσω μεγάλο βάρος και συνεχώς μου πέφτουν πράγματα. Οσο για τις δουλειές στο σπίτι, μεγάλη επιτυχία! Την ηλεκτρική πχ τη σαβουντρίζω με τα πόδια γιατί δεν μπορώ να τραβάω, βοηθάει ο σύζυγος βεβαίως βεβαίως αλλά δεν είναι το ίδιο κακά τα ψέμματα! Anyway υπομονή! Τα αξίζει όλα!!!!!!!!!! Καλή συνέχεια[smilie=headbang.gi:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hi σε όλες. Αχ γράψατε τόσα και γω πια δεν χω τοσο χρόνο για να μπαίνω στο μαμμυλαντ συχνά. Να σας πω την αληθεια, χαίρομαι πολυ που δεν εχω χρόνο γιατι περνάει η μέρα πιο γρήγορα!!!

Τελείωσα με το φτιαξιμο της τάξης μου, σημερα ήρθε και ο άντρας μου και με βοήθησε στο σχολείο γιατι δεν ήθελα να τεντωνομαι και να σκαρφαλωνω σε καρέκλες για να βάλω πράγματα στους τοίχους και στις πινακίδες και ετσι ειμαι έτοιμη.....

χριστινα καινουρια καλώς ήρθες. Εχουμε κι άλλη Χριστίνα απο ότι κατάλαβες. Το σύνδρομο του καρπιαιου σωλήνα το εχω ξανακούσει απο μια παλιά γνωστή μου και ξερω ότι δεν ειναι εύκολο να ζεις μαζί του. Δεν ξερω τρόπους για να ανακουφιστεις, ξερω όμως ότι αυτη η γνωστή μου με το που γέννησε, σταμάτησε και ο πόνος.

Καγκουρακι οταν θα γεννήσεις θα έχεις και το νεο μωρο και θα έχεις και το Νικόλα ή θα τον πας και αυτο σε κάποιο σταθμό?θα μου πεις μωρο ειναι ακόμα αλλα και εγω σκέφτομαι τι θα κάνω με το δικό μου Νικόλα. Βέβαια ειναι και η μαμά μου εδω κοντά και μπορεί να τον παίρνει κάποιες ώρες αλλα φοβάμαι και τη ζήλια.

Βρε κορίτσια εγω παιρνω μια πολυβιταμινη που εχει και σίδηρο και ασβέστιο και φυλλικο οξύ και τα λοιπα προληπτικά, αλλα εμένα δε μου εχει πει ο γιατρός μου να το παίρνω ούτε με πορτοκάλαδα ουτε με κάτι αλλο. Τωρα το ακούω αυτο!!! Εσάς σας εχει πει ο γιατρός για κάτι τέτοιο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας μελλουσες μανουλες,

Γιωργια πως πανε οι ετοιμασίες για το σχολείο,καλα εκανε και σε βοήθησε ο άντρας σου δεν ειναι τωρα για να τεντωνεσαι. όταν θα γέννησω θα έχω τον Νικολα σπιτι ειναι μικρουλης ακομα για παιδικο, η Αγγελικη ομως θα πηγαίνει παιδικο και ειναι η εποχή δύσκολη τοτε γιατι κακα τα ψέματα η έξαρση των ιώσεων ειναι Γενάρη Φλεβάρη.

Χριστινα δεν έχω ευτυχώς τετοια εμπειρια απο το σύνδρομο του καρπιαιου σωλήνα, φαντάζομαι ειναι δύσκολο, υπομονη και μακάρι όπως σου ειπε και ο γιατρός μετα την γέννα να περάσει. Ποτε έχεις εσυ ΠΗΤ?

χριστινα με το μαλακο και εσυ οι δουλειές και εγω τελείωσα τα πολλα σημερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες. Τι κάνετε; Πως τα περνάτε; Διαβάζω τα νέασας αλλά είχαμε μια περιπετειούλα , ξανά, και δεν είχα διάθεση… Τώρα βέβαια όλακαλά είναι οπότε ας μην παραπονιέμαι!

Λόγω εξωσωματικής έβαζα κολπική προγεστερόνη και κάθε φοράπου την σταματώ έχω αίμα, προφανώς έχω έλλειψη προγεστερόνης και με ταλαιπωρεί.Αλλά τι να κάνεις; Τα αγαθά κόποις κτώνται. Όλη την ώρα ξεκούραση και πάλι ξεκούραση και πολύύπνο ρε κορίτσια, τι είναι αυτό; Αφού ο άντρας μου δεν το πιστεύει ποσό πολύ κοιμάμαι.Γεμίζω μπαταριές. Τέλος πάντων, βρήκα αυτή τη λίστα με εταιρείες που δίνουνδειγματάκια και κουπόνια και είπα να σας την δείξω και σε εσάς.

1. Sudocream (2108547802, dmalo@melico.gr) (μικρό δείγμακρέμας)

2. Nuk (info@nuk.gr),(δίνουν στο μαιευτήριο)

3. Frezyderm(info@frezyderm.gr) (μικρές συσκευασίες μεγέθους δειγμάτων φαρμακείου)

4. Chicco(info@chicco.gr) (δίνουν στο μαιευτήριο ή ένα μήνα αφού γεννήσουμε στο σπίτι,στέλνουν ένα μπιμπερό και ένα επίθεμα για το στήθος)

5.Εγκυμοσύνη & Παιδί - babyspace (με εγγραφή στέλνουν κουπόνια ή δείγματα εφόσον ενημερώσουνότι έχουν διαθέσιμα, όχι πάντα)

6. Babylino (babylinoclub@megadis.gr)(στέλνουν δείγματα υπολογίστε να τους πάρετε 1 μήνα πριν την γεννα)

7. Προδερμ (δίνουνστο μαιευτήριο αν όχι επικοινωνείτε να σας στείλουν στο σπίτι)

8. Planet baby(2103493999) (εκπτωτικά κουπόνια για περιορισμένο χρονικό διάστημα)

9. Πανες Chicco(8001156000) (λίγα δείγματα πανών)

10. Libero(80011542376) (δίνουν στο μαιευτήριο ή μέχρι 1 μήνα αφού γεννήσετε)

11. Pampers(8001123000) (δίνουν στο μαιευτήριο)

12.Weleda - Η ΕΤΑΙΡΙΑ

13. septona(2262031544)

14. caredirect2109287600 (στέλνουν διαφημιστικό βαλιτσάκι 1-1/2 μήνα αφού τους καλέσετε)

15.http://www.mybabysworld.gr (Με την εγγραφή σας και αφού γεννήσετε θα λάβετε κουπόνιαγια JOHNSON)+ βαλιτσάκι με προϊόντα Libero+Johnson

16. Mustela(info@exelixisotc.gr) (15 δείγματα για βρεφική φροντίδα και φροντίδα εγκύων)

19.MAM Baby Products - Design & Innovation - BPA-free (δείγματα μπιμπερό +πιπίλα anticolic)

20.Αυτοκόλλητα τοίχου,παιδικά αυτοκόλλητα,αυτοκόλλητα πόρτας,ντουλάπας,αυτοκόλλητα laptop,φωτογραφικές ταπετσαρίες,πίνακες σε καμβά - www.stickit.gr (ηλεκτρονικό κατάστημα για αυτοκόλλητα, δωρεάν δείγματα αυτοκόλλητων)

21.Pharmshop.gr

22. Phyto (http://www.phyto-paris.gr)(σε καθοδηγούν σε φαρμακείο με δείγματα)

23. Eau ThermaleAvene (στέλνουν δείγματα σε φαρμακείο της επιλογής σας)

24. medela(Klinikum |) (σε καθοδηγούν σε κοντινότερο κατάστημά για παραλαβήδειγμάτων)

25. tena (8008003000)(στέλνουν σε ένα μήνα δείγματα, κουπόνια και dvd για γυμναστική εγκύων)

26.Καλλυντικά Korres, Apivita, Frezyderm, Vichy, Bepanthol, Power Health Στέλνουν 7 δείγματα για βρεφική φροντίδα frezydermκαι για τη μαμά 2 δείγματα frezyderm και 7 δείγματα του κορρέ για πρόσωπο καιμαλλιά.

27. http://www.nutricia.gr(γίνοντας μέλος στο club στέλνουν τσαντάκι για πρώτες εξετάσεις μωρού καιαργότερα ζητάτε δείγματα για κρέμες)

28.http://www.milupa.gr (στέλνουν δείγματα και κουπόνια μετά τον 5ο μήνα ζωής τουμωρού)

29. Nestle (800116806(δείγματα όταν το μωρό γίνει 5-6 μηνών)

30. Δέλτα(8001199800) (εκπτωτικά κουπόνια για προϊόντα advance+ έντυπο για να συγκεντρώνετεκουκουβάγιες και να στέλνουν δωράκι)

31. Νουνού(8001166866 (στέλνουν δείγματα για κρέμες)

32. Humana(2106466171) (στέλνουν δείγματα για κρέμες)

Αυτά από εμένα μέχρι στιγμής. Περιμένω να έρθει η Τετάρτηγια να πάμε στο γιατρό να δούμε το καμάρι μας, μήπως δούμε και φύλο, να προγραμματίσουμεκαι την β επιπέδου. Εύχομαι να σας είναι χρήσιμες οι πληροφορίες.

Φιλία πολλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Georgianna και από μένα που δεν τα έχουμε πει ποτέ. Σε καταλαβαίνω κάθε εγκυμοσύνη έχει τα δικά της. Δύσκολα να είναι όλα τέλεια. Σου εύχομαι από εδώ και πέρα να είναι όλα καλά με το μωράκι σου και να μην περάσεις άλλα άγχη. Με το καλό ο γιατρός την Τετάρτη και ευχαριστούμε και για τη λίστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας εγκυλουλες!!!!

Βλεπω ολα καλα τα νεακια σας κοριτσια μου!!!!!

Εγω εκανα την Δευτερα την Β επιπεδου κ ολα ειναι καλα δοξα το Θεο!!!Μαλιστα καναμε κ κολπικο υπερηχο για τον τραχηλο μηπως εχει επηρεαστει αλλα ΕΥΤΥΧΩΣ ειναι φυσιολογικος,και δεν χρειαζεται να ειμαι σε κατακλιση παρα μονο να ξεκουραζομαι τακτικα μεσα στην ημερα!!!!Η μπεμπουλα μου πηγε 500 γραμμαριακια κ ολα φαινονται φυσιολογικα!

Καλως ηρθες Χριστινα με το καλο κ το δικο σου μωρακι!

kangaroo νιωθεις το μπεμπακι σου τελεια!!!!!!!!

Οσο για τα χαπια εγω περνω σιδηρο,ασβεστιο κ μαγνησιο απο την αρχη της εγκυμοσυνης!

evinicolas ναι εμενα ο γιατρος μου μου ειχε πει να το παιρνω με φυσικο χυμο πορτοκαλι το σιδηρο!Τι τελεια που ξεκινησες δουλεια....δεν θα καταλαβεις το ποτε θα περασει ο καιρος μεχρι τη γεννα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου γεια σας!!

και μενα μου εχει δωσει σιδηρο μαζι με φυλικο και ασβεστιο, αλλα και οι τελευταιεσ μου εξετασεις ηταν καλες. Να πω και την αληθεια δε τα περνω και συστηματικα γιατι με ενοχλουν. Ειδικα το σιδηρο που μου εχει πει να το περνω το πρωι νυστικη δεν υπαρχει καμια περιπτωση, αμεσωσ κανω εμετο, μονο αν εχω φαει κατι γινεται αν και μετα δε χονευω ποτε. Μπορει να φαω μεσημερι και ωσ το βραδυ να μην εχω χωνεψει ακομα και να μη μπορω να φαω. το ασβεστιο το περνω μια φορα το απογευμα αλλα δε μου εχει δωσει ιδιαιτερεσ οδηγιες. ευτυχωσ με αυτο τα παω καλα.

τη δευτερα θα παω στο γιατρο να μου ανανεωσει την αδεια και ελπίζω να μου ριξει και μια ματια ετσι να μου πει ντε οτι ολα ειναι καλα, αλλιωσ στισ 19 ξανα και μετα μαλλον θα μου πει να παω να κανω τη Β. αχ ενεδωσα λιγο στα ψωνια, πηρα κατι σεντονακια μουρλια χαχαχα αλλα τπτ αλλο, τα αλλα πολυ αργοτερα, ποτε δε ξερει κανεισ τι γινεται.

Οσο για το συνδρομο καρπιαιου μπορεισ να κανεισ διαφορα όπωσ να βαζεις τα χερια σου πανω σε μαξηλαρι για καποια ωρα και να εισαι ξαπλωμενη ωστε να ειναι πιο ψηλα απο την καρδια, μπορεισ να βρεις καποιον στην αθηνα (φυσικοθεραπευτη) που να ξερει να κανει taping ειναι μια τεχνικη με αυτοκολλητη ταινια η οποία βοηθαει απιστευτα ειδικα στο ΣΚΣ, βελονισμο, μπορεισ να χρησιμοποιήσεις αυτην την αντιφλεγνωνοδη κρέμα αλλα δυστυχως δεν εχει ιδιαιτερο αποτελεσμα. Αν μπορεισ να πας θαλασσα και αυτο ευεργετει αρκετα. Λογο επαγγελματος γνωριζω αρκετα επι του θεματος. Παντωσ προσπαθησε να μη ζοριζεσαι γιατι τα πραγματα μπορει να γινουν ασχημα με το ΣΚΣ.

Απο οτι βλεπω κοριτσια, ολεσ κοριτσια θα κανετε, εμενα μου ετυχε ο γιος!

Κατα τα αλλα με εχουν φωναξει μια δυο φορεσ στη δουλεια γιατι ζοριζονται αλλα δεν εχω κατσει και πολυ και απο Δευτερα αν καταφερω να τελειωσω με ικα κλπ λεω να ανεβω Αθηνα να κανω παρεουλα και στον αντρουλη μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...