Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΜΩΡΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ2013-ΓΕΝΑΡΗ-ΦΛΕΒΑΡΗ 2014


Recommended Posts

expecting angel οταν γυρναει νιωθω λες και μου γυρνανε τα εντερα χαχαχα νιωθω πολυ παραξενα καλυτερα για μενα να κλωτσαει παρα να γυρναει....ολα καλα να πανε για ολες μας αυτο εχει σημασια!εγω αυριο παω γιατρο και αμα προλαβω θα μπω να σας γραψω τα νεα μας!

Γεωργιαννα γιατι σε αγχωσε τοσο πολυ με τα κιλα του?εμεις στην ιδια εβδομαδα ημασταν 423 γραμμαρια αλλα δεν μου ειπε τιποτα...βλεπω και απο αλλα κοριτσια οτι τους ειπαν για τα κιλα του μωρου που ειναι σχεδον ιδια σε ολες μας ενω εμενα δεν ειπε τιποτα και αναρωτιεμαι αν φταιει με μενα κατι η εσας σας λενε υπερβολες.πηγαινε ομως να το κοιταξεις και αλλου μονο και μονο για να ηρεμησεις γιατι δεν νομιζω να εχεις προβλημα!

Jokots αυτη η ορεξη για γλυκα δεν θα σταματησει ποτε μου φαινεται και σε μενα χιχιιχ να δω αυριο που θα παω γιατρο ποσο θα εχω ανεβει παλι!

μασρορακι πολυ χαιρομαι που ειστε καλα!μεγεια τα καινουργια σας πραγματακια και ολα καλα να πηγαινουν...ετσι σκεφτομαι και εγω οτι σε πολυ λιγο καιρο θα εχουμε το Δικο Μας Μωρο ειναι απιστευτο!!!!

φιλια κοριτσια μου,ελπιζω αυριο να μπορεσω να μπω να σας γραψω νεα μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ειναι μονο οτι ειναι πιο μικρος ο μπομπιρας αλλα και η περιμετρος του κεφαλιου του δεν μεγαλωσε οσο επρεπε και παρολο που η αναλογια κεφαλιου και κοιλιας ειναι καλη, δεν συμβαδιζει με την ηλικια κυησης, μας βγηκε 21 εβδομαδων και 3 ημερων ο μικρος.

Εγω επειδη ειμαι πολύ αγχωδης θα παω και την τριτη αλλα και την παρασκευη για ελεγχο γιατι θα σκασω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας σε ολες, κοριτσακια μου θετικη σκεψη να εχετε ολες οτι ολα θα πανε καλα μεχρι το τελος γιατι τα νιωθουν ολα τα θαυματακια μας.

Rose θα περιμενουμε τα νεα σου αυριο απο τον γιατρο, να μας πεις ποσο εχει μεγαλωσει η μπεμπουλα σου.

Χριστινα ολες οι σβουρες και τα χτυπηματα ειναι υπεροχα!!

Γιωργια μια χαρα εισαι απο κιλα τωρα μπαινουν καποια μαζεμενα αλλα δεν νομιζω να εχεις θεμα να ξεφυγεις.

Μασρορακι, δεν θυμαμαι ονομα συγνωμη, μεγεια τα πρωτα ψωνια σας, μια χαρα ο μπεμπακος σας ξεπεραςε και το κιλο!! Ολα καλα θα ειναι και με το ζαχαρο και με το αμνιακο αφου τα πας μια χαρα μεχρι τωρα και προςεχεις. Παντα προς το τελος γινονται πιο τακτικες οι επισκεψεις στο γιατρο.

Γεωργιαννα σε αφησα τελευταια αλλα αυτο που θελω να σου πω ειναι να μην αγχωνεσαι καλο ειναι που σου ειπαν να το παρακολουθεις και να δεις που ολα θα ειναι καλα. Εχω ζησει ακριβως το ιδιο στην πρωτη μου εγκυμοσυνη. Στην β επιπεδου ολα μια χαρα, στο επομενο ραντεβου στον γιατρο στις 25 εβδομαδες βρισκει την αμφιβρεγματικη διαμετρο του εγκεφαλου στα κατωτερα φυσιολογικα και μου προτεινει να παμε παλι εκει που καναμε την β επιπεδου για επανελεγχο. Στις 26 εβδομαδες το ιδιο να βγαινει δηλαδη αυτη η μετρηση μια με δυο βδομαδες μικροτερη απο το αναμενομενο. Εκεινος που μου εκανε τον υπερηχο μας ειπε οτι μαλλον προκειται για παραλλαγη του φυσιολογικου γιατι δεν εβλεπε καποιο αλλο ευρημα που να υποδηλωνει καποιο συνδρομο, βασικα ειχαν φοβηθει μηπως ενω αναπτυσσεται ο εγκεφαλος δεν μεγαλωνουν τα οστα του κρανιου, καταλαβαινεις την αγωνια. Παμε παλι στις 29 παλι το ιδιο μεγαλωνε αλλα παντα στο κατωτερο οριο, στην ουσια αυτο ηταν θετικο γιατι θελαμε να μεγαλωνει αν δεν μεγαλωνε θα ηταν το προβλημα, και ας ηταν στο κατωτερο οριο. Αυτος που μου εκανε την β επιπεδου και ολους αυτους του επανελεχγους μου προτεινε αν ηθελα να κανω και αμνιοπαρακεντιση για να αποκλεισουμε αυτο το συνδρομο αλλα θα μπορουσα να την κανω μετα τις 33 εβδομαδες ετσι ωστε αν κατι δεν πηγαινε καλα να ηταν βιωσιμο το μωρο. Εμπιστευτηκα ομως τον γιατρο μου ο οποιος απο την αρχη ηταν καθησυχαστικος, μαλιςτα μου ελεγε οτι οι μετρηςεις που κανουν με τους υπερηχους εξαρτωνται πολυ και απο την θεςη που εχει το μωρο μεςα στην μητρα, βλεπαμε να αναπτυσσεται απλα θα ειχαμε μικρο κεφαλι, βλεπαμε οτι δεν υπηρχε κατι αλλο που να υποδηλωνει καποιο συνδρομο, μας μιλαγαν για παραλλαγη του φυσιολογικου και οτι μπορει να οφειλεται σε κληρονομικους λογους γιατι και εγω δεν εχω κανα μεγαλο κεφαλι και στο κτω κατω ειπα οτι εκει που ειχα φτασει δεν θα αλλαζε τιποτα στο μωρο αν εγω μαθαινα 7 βδομαδες νωριτερα αν ειχε ή οχι καποιο προβλημα. Οποτε δεν εκανα τιποτα μεχρι και μια μερα πριν γεννησω στον τελευταιο υπερηχο η διαμετρος αυτη εβγαινε δυο εβδομαδες μικροτερη και ομως γεννησα ενα φυσιολογικο κοριτσακι οπου η περιμετρος του κεφαλιου του ηταν και συνεχιζει να ειναι φυσιολογικη και δεν τεθηκε ποτε ξανα αφοτου γεννηθηκε θεμα με το κεφαλακι του. Εγραψα πολλα πιστευω ομως να σε εκανα να νιωσεις καλυτερα, να το παρακολουθεις να δεις οτι μεγαλωνει αναλογικα και το βαρος δεν παιζει ρολο ειναι τελειως προσεγγιστικο μεγεθος ο υπερηχος δεν ζυγιζει απλα μετραει κεφαλι, κοιλια και ποδι τα βαζει σε εναν αλγοριθμο και δινει ενα βαρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια και εμβρυακια <3

Εχθες λοιπον εγινε η παρακεντηση ,τα αποτελεσματα βεβαια θα τα εχουμε παρασκευη βραδυ η σαββατο και ανυπομονω πολυ..Πηγαμε χθες στο γιατρο που μας εκανε β επιπεδου ενω σε ολο το δρομο εκλαιγα επειδη φοβομουν για το μωρο μου φτασαμε με την ελπιδα οτι ισως εβλεπε επιτελους την χολυδοχο κυστη και την γλιτωναμε ...Μπηκαμε μεσα και κανει πρωτα το υπερηχο και μου λεει αν δω χολυδοχο κυστη εφυγες, μετα απο λιγο λεει ¨ελα βρε αναστασια μου¨ και πηρα μια χαρα νομιζα οτι την ειδε αλλα αυτος εννουσε οτι δεν την ειδε μετα μας εδειξε τρισδιαστατο το προσωπακι του μωρου μου και επιασαν τα κλαματα δειλιασα βγηκα εξω χωρις να την κανω .. Ειχα παει αποφασισμενη αλλα οταν τον ειδα στο μονιτορ λυγισα με επιασαν τυψεις αν κανω καλα , αγωνια μηπως παθει κατι τι να σας λεω.. Μιση ωρα μετα απο μια βολτα το αποφασισα πως ειναι καλυτερα να την κανω να ξερουμε πια τι συμβανει,μπηκα αποφασισμενη εκανα το σταυρο μου και εγινε,δεν πονεσε καθολου απλα ενα καψιμο ενιωσα μετα ακουσαμε και την καρδουλα του και τωρα αναμονη...Προσευχομαι να ειναι καλα τ μικρο μου καθε μερα..Οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος ημουν πολυ χαρουμενη αλλα συγκρατημενη αρκετα γιατι ειμαι και πολυ φοβιτσιαρα και φοβαμαι τα παντα και γενικα δεν ημουν σαν ολες τις εγκυες που χαιδευουν την κοιλια τους και μιλανε στα μωρα τους αλλα οταν τον ειδα την πρωτη φορα στον υπερηχο τον ερωτευτηκα...Ελπιζω να πανε ολα καλα...Αυτα προς το παρον θα ξαναμπω να σας πω τα νεα μου και να σας απαντησω κοριτσια γιατι τωρα δεν ειμαι σε θεση...Ευχαριστω και παλι για τα καλα σας λογια και την θετικη σας ενεργεια.. φιλακια πολλα <3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου.

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας.Ευτυχώς ηρέμησα και εγώ και ο μπαμπάς τώρα χαλάρωσε λίγο και κατάλαβε αυτό που λέτε και εσείς,ότι δηλαδή δεν μπορώ να κλειστώ και σε γυάλα επειδή είμαι έγκυος.

Χριστίνα μου και εγώ θα συμφωνήσω με τη Rose και για μένα είναι καλύτερα να κλωτσάει,άσε που εκεί έχει την ευκαιρία να την καταλάβει και ο μπαμπάς της.

Μασροράκι πολύ χάρηκα που πάνε όλα καλά με το μωράκι σου και που ξεπέρασε το κιλό.Είναι πράγματι πολύ περίεργη η αίσθηση ότι σε λίγο καιρό θα έχει προστεθεί ένα νέο μέλος στην οικογένεια,που θα τα αλλάξει όλα και το σημαντικότερο θα έχει μεγαλώσει μέσα σου!!

Γεωργία μου καλά αποτελέσματα να έχεις από τον υπέρηχο.Από κιλά είσαι μια χαρούλα,να μην αγχώνεσαι καθόλου.Χτές είχα πάει στο γιατρό και ήμουν στα +4,όπως δηλαδή και τον προηγούμενο μήνα και πολύ το χάρηκα!!!!Σχετικά με τα γλυκά και εδώ θα συμφωνήσω με τη Rose,πως η όρεξη για γλυκό δεν φεύγει ποτέ.....Αυτό που με σώζει εμένα είναι ένα μικρό κομματάκι σοκολάτα υγείας και καταλαγιάζει κάπως η διάθεση για γλυκό.

Γεωργιάννα μου το ξέρω πως όταν ακούς το παραμικρό για το μωράκι σου και αγχώδης να μην είσαι,ποτέ στη ζωή σου,γίνεσαι αυτόματα...Να παρακολουθήσεις το θέμα αν και νομίζω πως η Kangaroo σου έγραψε την προσωπική της εμπειρία η οποία σε καλύπτει πολύ περισσότερο και ελπίζω να σε καθησυχάζει έστω και λίγο.

Φιλιά και σε όλες τις υπόλοιπες κοριτσάρες και περιμένουμε νέα σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια μου. Βλέπω οτι όλες έχουμε τις αγωνίες και τα άγχη μας. Άλλες πιο σοβαρά, άλλες πιο απλά. Θέλω να σας πω όμως πως πιστεύω πως όλες θα τα πάμε μια χαρούλα στο τέλος.

Αναστασία μου θα πάνε όλα καλά με το μωράκι σου. Έχε πίστη και θα το δεις. Έκανες το σωστό με την αμνιοπαρακέντηση. Όποτε εσύ βρεις τη διάθεση μπες να μας ενημερώσεις για τις εξελίξεις. Η σκέψη μας είναι μαζί σου. Είμαι βέβαια πως σε λίγες μέρες θα ηρεμήσεις κορίτσι μου.

Γεωργιάννα μου σε καταλαβαίνω απόλυτα. Θέλουμε να είναι όλα τέλεια με τις εγκυμοσύνες μας και όταν κάτι μας προβληματίζει τρελαινόμαστε. Δυστυχώς δεν μπορώ να σου δώσω συμβουλές επι προσωπικού, αλλά νομίζω η Κατερίνα σου έδωσε ένα καλό παράδειγμα του τι μπορεί να συμβαίνει. Να πας για τους ελέγχους σου για να ησυχάσεις και εμείς θα είμαστε εδώ για να μιλήσεις όποτε θες. Είμαι πολύ αισιόδοξη και για σένα πως δεν συμβαίνει τίποτα.

Γεωργία μου μόνο εσύ συμφωνείς για τις τούμπες των μωρών στην κοιλιά. Τα άλλα κορίτσια θέλουν κλωτσιές. Ας κουνιούνται αυτά και ας κάνουν και κατακόρυφο, μπας και ηρεμούμε και μεις οι τρελές μανάδες. Εσυ ανησυχείς για τα +3 κιλά; Εγω που έχω πάρει τα τριπλά+ τι να πω;; Πάλι καλά που βγήκε οκ η καμπύλη ζαχάρου και δεν ανησυχώ τουλάχιστον για αυτό. Με το καλό και σένα η επίσκεψη στο γιατρό και οι εξετάσεις σου.

Μασροράκι τέλειος ο μπεμπάκος σου! Με γειά τα ψώνια σας και με το καλό και τα υπόλοιπα. Όλα καλά να είναι μέχρι τέλους. Πράγματι καμιά έγκυος στο πρώτο παιδί δεν νομίζω οτι μπορεί να συνειδητοποιήσει τι της συμβαίνει. Και εγώ δεν μπορώ να το σκεφτώ, πως σε λίγο μήνες θα έχω πρώτα ο Θεός το δικό μου μωράκι. Ακόμα και η σκέψη προκαλέι τόση ευτυχία που τρομάζει!

Rose μου όποτε προλάβεις μπες να μας πεις νέα από την κουκλίτσα σου! Θα περιμένουμε!

Κατερινούλα καλά που έχουμε και σένα και μας καθησυχάζεις πολλές φορές μιας και είσαι έμπειρη μανούλα με τα δυο κουκλάκια σου. Είναι καλά και αυτά τα μικρούλια;

Δωράκι χαίρομαι που ηρεμήσατε και εσείς και μπήκατε πάλι σε φυσιολογικούς ρυθμούς, γιατί δεν βγαίνει πέρα εγκυμοσύνη με άγχος. Πρέπει να το καταλάβουμε. Τουλάχιστον να αγχωνόμαστε όταν υπάρχει πραγματικός λόγος.

Εγω κορίτσια τα ίδια ακριβώς. Δόξα το Θεό όλα καλά, από όσο μπορώ να καταλάβω με τις κινήσεις τις μπέμπας. Το ραντεβού μου αυτό το ατελείωτο ακόμα αργεί, αλλά το έχω πάρει απόφαση πλέον. Αφού δεν έχω κάτι να με προβληματίζει, καλύτερα να μεγαλώσει λίγο ακόμα το μωράκι μου και να το δω τη μέρα που θα κλείνω τον 6ο και θα μπαίνω στον 7ο.

Σας φιλώ γιατί η μέρα είναι λίγο πιεσμένη σήμερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας.

Αναστασια μου, καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου.ειναι απολύτως φυσιολογικό να φοβάσαι..εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου ολα να πανε καλα!!η Παναγίτσα θα σε βοηθήσει!!!!περιμενουμε τα ευχάριστα, ε???

εγω αύριο θα πάω για την καμπύλη γλυκοζης και θα με τρυπησουν 4-5 φορές για αίμα. Φανταστείτε πως θα ειναι τα χέρια μου με τόσες τρύπες. Σαν ναρκομανης θα μοιαζω!!,[smilie=toothy10.gi:

αγορασα και το lucozade μου και αύριο θα ειμαι και παλι στο κέντρο αιμοληψιας. Ευτυχώς ο άντρας μου πήρε άδεια το πρωινό και θα έρθει μαζί μου και το Νικόλα θα τον αφήσω στη μαμα μου για να μείνω ήρεμη αυτη τη φορά μήπως κι γλύτωσω απο την περιπέτεια του διαβήτη.....ποσο βαρετή εξέταση γμτ!!! Και τη ζω για δεύτερη φορά μέσα σε δέκα μερες...ελεοοοοοοοοοος!!!!

φιλιαααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσαρες μου, πρωινη πρωινη σημερα! Εχω ερθει να κανω τις εξετασεις μου μαζι με την καμπυλη ζαχαρου και επειδη θα κατσω εδω στο μικροβιολογικο το δυωρακι μου ηρθα οργανωμενη με το internet μου, πως να περασει η ωρα αλλιως. Ηπια και την γλυκοζη μου οποτε φανταζομαι οπου να ναι θα αρχισει να κουνιεται το μπεμπακι για τα καλα.

Αναστασια μου ευχομαι να εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα απο την παρακεντηση και να ειναι ο μικρουλης σου μια χαρα, και σε λιγο καιρο να τον εχεις γερο στην αγκαλιτσα σου.

Δωρα ειδες και εσυ την μπεμπουλα σου χθες! Και εγω ετσι κανω με την σοκολατα εχω μια υγειας και κοβω κομματακι κομματακι λεω να τρωω μεχρι μιση την ημερα αλλα ειναι και μερες που την καταφερνω ολοκληρη.

Χριστινα εμεις παμε μαζι στα κιλα και εγω εκει ειμαι. Καλα ειναι τα μικρουλια μου, ωρες ωρες κουραζομαι ειναι η αληθεια αλλα παντα μετα με αποζημιωνουν και δεν αλλαζω με τιποτα την ευτυχια που νιωθω. Ελα περασε ο καιρος σε 10 μερες θα δεις και εσυ την κουκλιτσα σου.

Γιωργια μαζι θα κανουμε την καμπυλη ζαχαρου σημερα, εμενα ειναι τρια τα τρυπηματα ενα πριν ενα στην ωρα και ενα στο δυωρο. Καλα αποτελεσματα να εχουμε, καλα εκανες και αφησες σπιτι τον μικρουλη δεν λεει να χρειαστει να την ξανακανεις.

Καλο μηνα κοριτσακια μου γλυκα και αυτο τον μηνα να εχουμε μονο ευχαριστα νεα απο ολες μας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινάκι μου γλυκό καλημέρα! Καλή επιτυχία με την εξέταση σου και καλά αποτελέσματα! Υπομονή να περάσουν οι 2 ωρίτσες. Την ίδια ακριβώς καμπύλη έκανα και εγώ και ευτυχώς βγήκε πολύ καλή, παρόλο που έχω πάρει τόσα κιλά και φοβόμουν. Ξέρω βέβαα πως δεν σχετίζεται άμεσα, αλλά επιβαρύνει το πολύ βάρος. Πόσο ανυπομονώ για αυτή την ευτυχία που λες..να έχω το παιδάκι μου μέσα στο σπίτι μου και να περνάμε τη ζωή μας μαζί. Μου φαίνεται απίστευτο να αξιωθώ να ζήσω κάτι τέτοιο. Το εύχομαι για όλες τις κοπέλες του κόσμου που το θέλουνε.

Γεωργία μου καλά αποτελέσματα και σε σένα και είμαι σίγουρη πως αυτή τη φορά θα βγούνε όλα όπως πρέπει. Πάντως μου κάνει εντύπωση πως θα σας τρυπήσουν τόσες φορές και δεν θα σας βάλουν μια πεταλούδα βρε κορίτσια μου. Είναι το απλούστερο πράγμα και τρώς μόνο ένα τρύπημα. Απλά πρέπει να προσέχεις το χέρι σου μετά για να μην φύγει. Πάντως χωρίς το τρέξιμο με το Νικόλα όλα φυσιολογικά θα βγούν, γιατί ούτως ή άλλως ήσουν ακριβώς στο όριο.

Εμείς κορίτσια μια χαρά. Χθες δουλειές πολλές στο σπίτι. Αφου σήμερα έχω το πλυντήριο πιάτων να αδειάσω και ένα μαγείρεμα και το σκέφτομαι. Μάλλον θα το καθυστέρήσω για κάποιες ώρες ακόμα, γιατί και ο άντρας μου θα γυρίσει βράδυ, οπότε δεν υπάρχει βιασύνη.

Εντωμεταξύ από οτι άκουσα θα αρχίσει σιγά σιγά να βάζει ψύχρα. Το ακούσατε και εσείς; Να μου πεις Νοέμβριος μπήκε, πόσο ζέστη να κάνει πιά. Ευτυχώς έχουμε κατεβάσει ρούχα και δεν θα χρειαστεί πάλι να ταλαιπωρίομαστε.

Αλήθεια ποιες κούκλες έχουν γενέθλια αυτές τις μέρες;; Νομίζω Κατερίνα κάπου τώρα είσαι εσύ ε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινα η ευτυχια και η ολοκληρωςη αυτη ερχεται και θα την ζησεις σε λιγο καιρο και για παντα. Τα παιδια μας αλλαζουν τη ζωη και μπορει καποια πραγματα να μην μας αρεσουν, πχ το σπιτι δεν θα ειναι ποτε μαζεμενο ή κανεις μια δουλεια σε διπλασιο χρονο απ οτι πριν αλλα οταν βλεπεις τα μικροσκοπικα πλασματακια να σου γελουν, να σου λενε αργοτερα σ´αγαπαω μανουλα λιωνεις λιωνεις λιωνεις και δεν σε νοιαζει τιποτε αλλο.

Για τον καιρο και εγω ακουσα οτι μεχρι τις 15 θα παει ετσι οπως και τωρα. Και εγω ευτυχως με τα ρουχα ξεμπερδεψα τοτε που εβαλε μια βδομαδα κρυο στις αρχες οκτωβρη.

Γενεθλια εχω σημερα, ποια αλλη εχει τωρα κοντα δεν θυμαμαι. Λεω να επιχειρησω να φτιαξω μια τουρτιτσα αργοτερα, πρωτη φορα, για να δω αν την πετυχω θα σας βαλω και φωτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.

Καταρχάς Αναστασία μου καλά αποτελέσματα να έχεις από την παρακέντηση και να μας ενημερώσεις όποτε μπορέσεις.

Να ευχηθώ χρόνια πολλά στην Κατερίνα μας,που μας δίνει και πολλές συμβουλές,ως πιο έμπειρη από μας τις αρχάρειες.Επίσης να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα,που θα τα έχεις δηλαδή αφού δεν θα έχεις τον πιτσιρικά να σε τρέχει...Γενέθλια έχω και εγώ αλλά στις 11 του μήνα.να δείτε τι καζούρα είχα φάει από τους γνωστούς όταν είχα γενέθλια στις 11-11 του 2011.....μιλάμε για πολύ γέλιο.

Την μπέμπα βασικά δεν την είδα,απλά άκουσα καρδούλα.Όπως έχω πει δεν έχω συγκεκριμένο γιατρό που με παρακολουθεί και για εξέταση πηγαίνω στα εξωτερικά του Αρεταίειου και εκεί δεν έχουν υπέρηχο για να σε εξετάζουν κάθε φορά που πας.Την μπέμπα την βλέπω στους μεγάλους υπερήχους και άμα θέλω λέω στο γιατρό,μου γράφει ένα απλό υπέρηχο και πάω σε ένα κέντρο εδώ κοντά που έχω και την βλέπω.

Χριστίνα μου έχεις δίκιο για την πεταλούδα και εμένα έτσι μου πήραν αίμα,αλλά δεν την ήθελα όλη την ώρα στο χέρι.Απλά κάθε φορά που πάω να δώσω αίμα χρησιμοποιώ πεταλούδα γιατί η κανονική ένεση πονάει πιο πολύ.Ευτυχώς με ξέρουν στο κέντρο(πάμε οικογενειακώς,χρόνια τώρα)άρα δεν με παρεξηγούν.

Με έχει πιάσει εντωμεταξύ και θέλω να κάνω συνέχεια κάτι.Βαριέμαι να κάθομαι.....Μη μου φωνάξετε,αλλά να φανταστείτε ότι μέχρι και τα σεντόνια της μπέμπας τα έβαλα για πλύσιμο,τα σιδέρωσα και τα έκρυψα.Τώρα πλένω τις κουβερτούλες.

Ε!Είπα να εκμεταλλευτώ τον καλό καιρό,πρίν πιάσουν τα κρύα.Άσε που έκλεισα και εκδρομούλα στους Δελφούς με τον άντρα μου και φιλικό ζευγάρι το άλλο σ/κ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινούλα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑ!!Με το καλό να γεννηθεί το κερασάκι της τούρτας σας και να είστε όλη η οικογένεια πάντα καλά, ευτυχισμένοι και αγαπημένοι! Ναι να βάλεις φωτό από την τουρτίτσα να δούμε τι κατάφερες! Εύχομαι να περάσετε πολύ ωραία σήμερα! [smilie=occasion15.:[smilie=occasion15.:[smilie=occasion15.:

Δωράκι πλησιάζουν και τα δικά σου τα γενέθλια. Σε καταλαβαίνω για το οτι δεν μπορείς να κάθεσαι. Και εγώ τα ίδια. Μου σπάνε τα νέυρα να είμαι σε απραξία. Γι αυτό κάνω δουλειές, διαβάζω και ότι άλλο προκύψει. Έκανες τέλεια που κανόνισες έκδρομή για το άλλο ΣΚ. Δεν υπάρχει καλύτερο από το να φέυγεις με φίλους. Θα περάσουν γρήγορα οι μερούλες και θα πας!

ΥΓ: Έκανα μια βλακεία με μια φωτό και ξαναποστάρω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοπελουδες μου! Σημερα ο καιρος μασ τα χαλασε λιγο αλλα δε πειραζει και που δροσιζει λιγακι γιατι με τη ζεστη τελευταια δε τα παω πολυ καλα!Παρασκευη σημερα, οι εργαζομενες θα το χαιρονται πολυ!Εχω τοσεσ πολλεσ δουλειεσ να κανω σημερα που δε ξερω απο που να αρχισω, ετσι ειπα να αρχισω ομορφα τη μερα μου γραφοντασ σε εσας! Εμεις μια απο τα ιδια οπωσ τις προηγουμενεσ μερεσ καμια ιδιατερη μεταβολη, ο μπεμπησ κλωτσαει και η ζωη ειναι ωραια χαχαχαχ!

Κοριτσακι μου συμεριζομαι απολυτα την ανυσηχια σου, αλλα πιστευω οτι τλκ θα σου πουν δεν ειναι τπτ! Αν σου δειξω το διαγραμμα της β επιπεδου μου, στην περιμετρο τησ κοιλιασ οπωσ και στην εγκαρσια διαμετρο τησ δεν ειμαστε μονο στα κατωτερα ορια αλλα λιγο πιο κατω. Πολλα μωρακια ειναι πιο υποαναπτικτα στην αρχη οπωσ μου εξηγησε ο γιατροσ αλλα κερδιζουν το χαμενο χρονο στην πορεια, οποτε και εσασ το κεφαλακι σασ θα μεγαλωσει!Το βασικο ειναι να τα ειδε ολα καλα και να μη μενουμε μονο σε μερικεσ μετρησεις γιατι καμια φορα και αυτεσ πεφτουν εξω λιγακι, βεβαια αφου σου ειπε να το κοιταξεις προφανως και θα το κανεισ για να εχεισ το κεφαλι σου ησυχο και να ηρεμησεις!Και μετα θα το αφησεισ πισω σου σα να μη συναιβει ποτε!!!Το θεμα ειναι πωωωωωσ περνουν οι ατιμεσ οι μερεσ για να πας να επιβεβαιωσεις οτι ολα ειναι καλα..αυτο ειναι το πιο βασανιστικο μερος.

Σημερα ειμαστε 23+5, και αισιωσ εχουμε παρει 3,5 κιλα, ασ τα κανω 4 να μαι σιγουρη, και ολα αποκτημα του 5ου μηνα......!!!!!Την πεμπτη που μασ ερχεται εχουμε γιατρο οποτε θα τον δουμε το μικρουλη μασ οπως και τον τραχηλο. Παραγγειλαμε και το καροτσι και τελος τωρα με τα ψωνια, τα υπολοιπα θα τα βαλω ολα σε λιστα το μονο που μου μενει να παρω ειναι οι πιτζαμεσ για το μαιευτιριο που θα τις παρω μετα τα χριστουγεννα, να μαι και σγρ οτι θα μου κανουν χαχαχαχ! Και εγω λιγακι βαριεμαι κοριτσια αλλα πιο πολυ βαριεμαι ν ακανω αυτα που εχω και οχι επειδη καθομαι αααααχ!

Αναστασια μου περιμενουμε με μεγαλη αγωνια τα αποτελεσματα της αμνιο και ολα μα ολα να ειναι καλα και να χαρουμε ολεσ μαζι εδω μεσα!

Κατερινακι και Γεωργια καλα σας αποτελεσματα, ευχομαι ολα να ειναι τελεια!!

Καγκουραααααακι ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και καλα, με υγεια ευτυχεια!!Οτι ποθειτε με τον αντρουλη σου και οπωσ το θελετε! Με το καλο να ερθει και το μωρακι να συμπληρωθει κιαλλο η ευτυχια σαααασ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καθότι τη Κυριακή μπαίνω στον 7ο μήνα και θέλω σιγά-σιγά να αρχίσω να ετοιμάζω και τη βαλίτσα του μαιευτηρίου,διάβασα για αυτά τα εσώρουχα μιας χρήσης.Είναι καλά να πάρω τέτοια,είναι βολικά; ή να πάω να πάρω από τη λαική τίποτα βρακάρες....για να χωράνε και αυτές οι μεγάααλες σερβιέτες

λοχείας

Α!Επίσης άλλη ερώτηση.Είναι καλύτερες οι σερβιέτες λοχείας ή μηπως αυτές που είναι σαν πάνες(αυτές που είναι για την ακράτεια)

Χτές ξέχασα να σας πω το τι γέλιο έριξα.Μπειτε εδώ και θα με θυμηθείτε....

Απλά δεν ξέρω αν πρέπει πρώτα να γίνετε μέλος,γιατί εγώ είμαι ήδη και με συνδέει αυτόματα.

Σύνδεση - Libero

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατερινα (εχουμε κ το ιδιο ονομα) χρονια σου πολλα να εισαι πολυχρονη κ με το καλο να παρεις αγκαλιτσα το μωρακι σας !!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια μπηκα τετοια ωρα γιατι ολη την μερα τρεχω για δουλειες.

ολα καλα με το κοριτσακι μου εχει μεγαλωσει πια ειναι 664 γραμμαρια χιχιχιχ ο γιατρος μου πολυ καθησυχαστικος και με τις εξετασεις μου οτι ειναι μια χαρα και οτι ολα κυλανε τελεια!!!εχω ψιλοκουραστει αυτες τις μερες μια για ψωνια μια για δουλειες και καθε βραδυ κλωτσαει η μπουμπου...τωρα ειναι να κανω σε 3 εβδομαδες την καμπυλη ζαχαρου μου ειπε και ξανα θα με δει σε 4 εβδομαδες.οποτε χαλαρα!!!!

Γεωργιαννα μου πραγματικα ευχομαι να ειναι ολα καλα με το μικρο σου αν και η kangaroo πιστευω να σε ξεαγχωσε λιγακι.

anastasia και για σενα ευχομαι πολυ καλα αποτελεσματα απο την αμνιοπαρακεντηση,περιμενουμε νεα σου!κοριτσια η Παναγιτσα και ο Χριστουλης μας ειναι κοντα σε ολα τα μωρακια πιστη να εχουμε και ολα θα μας πανε καλα!!!!

evinicolas περιμενουμε νεα σου καλα αποτελεσματα!

kangaroo χρονια πολλα με υγεια να χαιρεσαι τα παιδακια σου τον αντρα σου και με το καλο το μωρουλακι σας!!!!περιμενουμε τα καλα νεα και απο σενα!

expecting angel αχ αυτο ονειρευομαστε με τον αντρα μου απο τωρα...να βλεπουμε το παιδακι μας να μεγαλωνει και να τρεχει μεσα στο σπιτι μας,τι πιο ομορφο!!!!ετσι απιστευτο μου φαινεται και μενα λες και ζω ενα ονειρο αφου καθε πρωι οταν ξυπναω σκεφτομαι ειμαι εγκυος?ειναι αληθεια?και οταν διαπιστωνω οτι ειναι αληθεια χαιρομαι τοσο πολυ....

Δωρακι μια χαρα σε βρισκω καλα να περασετε στους Δελφους!!!!

φιλια σε ολες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες πολύ για τις απαντήσεις σας.

Μου έχει περάσει κάπως το αγχος αλλά αυτο δεν σημαίνει οτι δεν το σκέφτομαι.

Που θα πάει, θα περάσουν οι μέρες και θα μου ληθούν όλες οι απορίες.

Εντο μεταξύ εχτές και σήμερα, λες και το κάνει επίτηδες το σκατούλι, κουνιέτε ελάχιστα και με έχει σκάσει.

Αλλά θέλω και να αποφόφευγω τα γλυκά, για πολλούς λόγους, οπότε κάθομαι σαν την βασίλισσα όλη μέρα, πότε ξάπλα και πότε στον καναπέ και περιμένω τον μπόμπιρα να κουνηθει....

Αχ, τι βάσανο και αυτο!!!!

Ελπίζω να είστε όλες πολύ καλα και να περνάτε ενα πολυ ωραίο σαββοτοκύριακο.

Εχω παρατηρήσει οτι τα ΣΚ είστε άφαντες. Που ειστε κρυμμένες βρε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άσε Γεωργιάννα και μένα το ίδιο. Πάλι με έχει σκάσει η μπέμπα που δεν την ακούω. Τι κακό είναι αυτό βρε παιδί μου, χαιρόμαστε κάποιες μέρες και μετά ησυχία πάλι. Και η ψυχή μας στην κούλουρη. Εγώ είμαι και τα ΣΚ εδώ, απλά δεν υπάρχει και μεγάλη συμμετοχή, οπότε τι να γράψω. Εγω πάντως με βλέπω να τρώω σοκολάτα μπας και δω άσπρη μέρα.

Ροσάκι μπράβο για τα νέα σου κορίτσι μου. Με το καλό και η καμπύλη σου και η επόμενη εξέταση. Τέλειο φαίνεται το μωράκι σου!

Επεξεργάστηκε από expecting angel
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάντως του αρέσει να με τρέχει απο οτι έχω καταλάβει.

Σήμερα πάλι πήγαμε μια βόλτα στην κλινική, γιατί πήγα τουαλέτα και είχα λιγο αίμαι και όπως καταλαβαίνεις χ..τηκα επάνω μου.

Πήρα το γιατρο και μου είπε έλα τώρα στην κλινική.Όλα μια χαρά τελικά, δεν είδε καθόλου αίμα ο γιατρος, είπε οτι μπορεί επειδή κάνει συσπάσεις η μήτρα μπορεί να ήταν απο εκεί, τι να πώ;

όλα πάντως ήταν μια χαρά, και το αμνιακό υγρο, και ο πλακούντας μακρια απο τον τράχηλο, και ο τράχηλος κλειστός και ο μπόμπιρας ζωηρός....

και βέβαια απο την ωρα που φυγαμε απο τον γιατρο μια χαρα τον καταλαβαινω, μάλλον ηθελε την βολτα του,τι ν α πω με αυτο το παιδι πια δεν ξερω, σουρτουκι θα μου βγει!!! χαχαχα

Και οσον αφορά στα γλυκά , διάβασα κάπου οτι απο αυτες τις εβδομάδες αρχιζουν τα παιδια και διαμορφονουν προτιμιση στα γλυκα, οποτε λεω να τα μειωσω αρκετα, μη μου βγει γλυκατζης!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοπέλες μου. Αχ βρε Γεωργιάννα μου σε τρέχει ο γιόκας σου. Θέλει να είσαι σε φόρμα για όταν θα έρθει με το καλό και θα θέλει όλη την προσοχή σου. Φαντάζομαι πως θα τρόμαξες πάρα πολύ, αλλά τελικά όλα καλά ευτυχώς. Πάντως με την ευκαιρία τσέκαρες και όλα τα υπόλοιπα και ησύχασες. Για τις συσπάσεις έχω ακούσει και εγώ πως προς το τέλος του β τριμήνου- αρχές του γ τριμήνου, πως ξεκινάνε. Θα δούμε! Και μένα το βράδυ ξεσάλλωσε η μπέμπα. Αφού σκεφτόμουν πως αυτό το παιδί δεν γίνεται να κουνιέται νορμάλ. Η που θα είναι για ώρες ήσυχο ή που θα τρελαίνεται εντελώς. Έχουν και αυτά την προσωπικότητα τους. Δεν γίνεται να τα κάνουμε ότι θέλουμε. Πάντως την σοκολάτα εγώ την χτύπησα. Δεν κρατήθηκα.

Οι υπόλοιπες καλά; Φιλάκια πολλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. Τί κάνετε; Εμείς εδω τα ίδια.

Έξω έχει ήλιο αλλά με 15 βαθμούς κελσίου μάλλον είναι με δόντια, έχω μια κουζίνα άνω κάτω και όλο τη κοιτάω και δεν διορθόνετε μόνη της οπότε λέω να το πάρω απόφαση και να την διορθόσω εγώ.....

Μόνη στο σπίτι, γιατι όπως σας έχω πει έχουμε καφετέρια και ο αντρούλης μου κάθε Κυριακή πρωί ανοίγει το μαγαζί οπότε, home alone, έχω ευτυχώς τον μπόμπιρα που ότι θυμάται χαίρεται....ώρες ώρες βρε κορίτσια, θα έπερνα όρκο , οτι μέσα στη κοιλία μου είναι 2 παίδια, έτσι που κουνιέται, ζωή να'χει, μου φαίνεται απίθανο ένα ανθρωπάκι να κάνει όλο αυτό το χαμο... χαχα

Πάντως τον καταλαβαίνω και είμαι χαλαρή.

expecting angel και εμένα μερικές φορές με κάνει να ανυσηχώ. Μετά απο τόση κίνιση, ξαφνικά για μερικές ημέρες πρέπει να το καλοπιάνω για να κουνιέται. Τι να κάνεις, έτσι είναι. Την τσακίσαμε την σοκολατίτσα ε;;;; Δεν είμαι και εγω αθώα, έχω ένα κουτί πουράκια και τρώω κανα 2-3 κάθε μέρα.

Ελπίζω να περάσατε ενα πολύ καλό ΣΚ, η εορτάζουσα να τογιόρτασε και όλες οι υπόλοιπες να το διασκεδάσατε.

Φιλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!τι κανετε?το σ/κ ειμαστε λιγο πολυ ολες αφαντες χιχιχι

Γεωργιαννα φανταζομαι τι ταραχη πηρες απο το αιμα που ειδες Δοξα το Θεο ειναι ολα καλα και ηρεμησες.να ξεκουραζεσαι και να μην αγχωνεσαι ισως και αυτο επηρεασε το αιμα λεω εγω τωρα δεν ξερω!

expecting angel ευχαριστουμε πολυ!παντος και εγω το γλυκακι μου το καταβροχθιζω καθημερινα δεν αντεχω...ο γιατρος μου ειπε παλι να προσεχω αλλα τι να κανω δεν μπορω να μην δεν φαω εστω λιγο ρε κοριτσια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιλουμπαρες χαλοοοοοοου!! Το σ/κ όντως όλες αφαντες.!!!!

την Παρασκευή έκανα αυτη την απαίσια εξέταση με τη γλυκοζη κι μιλάμε σκυλοβαρεθηκα, πεινασα, ήθελα τουαλέτα, κλπ, κλπ,κλπ.ΕΙχα πάρει μαζί μου και δυο περιοδικά για να περάσει η ώρα και μιλάμε ότι απο τη βαρεμαρα μου διάβαζα κι όλες τις διαφημίσεις..ολα τα γράμματα και όλες τις λέξεις.[smilie=tongue5.gif]

ελπιζω τουλάχιστον να ειναι οκ η εξέταση γιατι δε με φτάνει το άγχος της εγκυμοσύνης δε λέει να εχω και άγχος για το τι θα βάλω στο στόμα μου..

εντωμεταξυ μέσα στη μυτη μου βαθιά στο δεξι ρουθουνι νιώθω ότι κάτι συμβαίνει.νιωθω σαν κάτι να εχει φυτρώσει και δεν ειναι σπυρι.σαν κάτι να προεξεχει εσωτερικά..και η μυτη μου ειναι παρά πολυ στεγνη..δεν ξερω αν ειναι κάτι ανησυχητικό ή κάτι απλό..

κατερινακι χρόνια πολλά κι απο μένα......

ροζακι συγχαρητήρια για το μπεμπε.

γεωργιαννα ευτυχώς που δεν ήταν κατι το ανησυχητικό

χριστινακι εγω σημερα έφαγα δυο κουκις μαύρα με κομματάκια άσπρης σοκολάτας..θα τα τρελανουμε τα μωρά με τα γλυκά.

Επεξεργάστηκε από evinicolas1980
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια όμορφα!!

Είναι αλήθεια πως το σ/κ χανόμαστε λιγάκι......

Βασικά εγώ το σ/κ έχω τον αντρούλη μου όλη την ώρα στο σπίτι και το χαιρόμαστε τώρα που είμαστε ακόμη μόνοι μας(ύπνος,βόλτες,φαγητό,παιχνίδια στο pc,παιχνίδια μεταξύ μας.....χιχι)

Γεωργιάννα μου φαντάζομαι το άγχος που θα πέρασες,αλλά πάλι καλά που δεν ήταν τίποτα το σοβαρό και ηρέμησες λιγάκι.Λέω λιγάκι γιατί εμείς οι εγκυούλες κορίτσια,ειδικά οι πρωτότοκες, όλο και για κάτι αγχωνόμαστε και ανησυχούμε.....

Rose μπράβο για την μπέμπα σου που μεγαλώνει και πάνε όλα μια χαρά.Αυτό είναι ότι καλύτερο για να μπορείς να χαρείς την εγυμοσύνη σου όσο πιο ήρεμα γίνεται.

eviniconlas καλά αποτελέσματα να έχεις.Έχεις απόλυτο δίκιο για την εξέταση,είναι πολύ βαρετή η αναμονή.Ακριβώς το ίδιο έκανα και εγώ,διάβαζα τα πάντα στα περιοδικά που είχα πάρει.Το μόνο καλό ήταν ότι στο κέντρο που είχα πάει,με ξέρουν και πιάναμε την κουβέντα με τα κορίτσια εκεί κατά διαστήματα για να περνάει η ώρα.

Πάντως για τα γλυκά μην ανησυχείτε,μας βρίσκω όοοολες εδώ μέσα μια χαρά.Να φανταστείτε ότι η κομμώτριά μου όταν γέννησε πήρε 26 κιλά(άγγιξε τα 100) και τώρα που ξαναείναι έγκυος, στις αρχές του 4ου,εχει πάρει ήδη 6 κιλά.Α!ξέχασα και δεν είναι και αδύνατη να πεις ότι έχει περιθώρια να παχύνει.Όταν της το λέω μου απαντά πως δεν την ενδιαφέρουν καθόλου τα κιλά...Τι να πω;

Εμένα η μπέμπα όλο το σ/κ έριξε χορούς.Όχι μόνον μπουνιές και κλωτσιές αλλά και πάααααρα πολλές σβούρες.Αφήστε που τώρα που έχει μεγαλώσει πιο πολύ με πονάει λιγάκι μερικές φορές όταν με κλωτσάει...

Άντε και οι υπόλοιπες για πείτε τα νέα σας για το σ/κ που πέρασε!!!!!

Επεξεργάστηκε από DORAKI.K
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα και καλή εβδομάδα. Τι κάνετε βρε κορίτσια; Πως περάσατε το ΣΚ; Απο ότι κατάλαβα η DORAKI.K καλά πέρασε με τον αντρούλη της. Εμείς λόγο δουλειάς δυστιχως δεν έχουμε ούτε μια μέρα για να είμαστε μόνοι στο σπίτι, τί να κάνεις;Δεν πειράζει.

Άντε και οι υπόλοιπες σιγά σιγά.

Εγω έχω αρχίσει και αγχώνομαι λιγάκι. Αύριο θα πάμε να ξαναδούμε τον μικρό, ο οπίος απο εχτές το βράδάκι κατα τις 8 είναι άφαντος, αλλά ακόμα λέω να μη ανυσηχησω. Άντε να δούμε, πήρε κανα γραμμάριο ή θα μου βγει λιτοδίαιτος;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...